Jak se zbavit řas v akváriu
http://rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu
Pro případné přesnější a rychlejší určení příčin vzniku řas, je vhodné poskytnout co nejvíce informací. Ideální je založit prezentaci Vaší nádrže s co největším množstvím relevantních informací a fotodokumentací.
https://rybicky.net/nadrze/
Klíčové jsou informace o stáří nádrže, jak a jak často probíhá údržba, jakým osvětlením a ve jakém režimu svítíte, jaké jsou hodnoty zdrojové vody a jaké vody v akváriu, zda hnojíte, čím, jak často a v jaké míře, kolik a jakých ryb máte, jakou máte filtraci a tak dále. Uvádějte co nejkonkrétnější údaje. Neurčité údaje při určování příčin vzniku řas příliš nepomohou.
Co zafunguje jednomu, na tom si druhej pěkně naběhne.
Takto nelze paušalizovat, každý akvo je originál, na to nezapomínat.
Proti řasám je přestěhovat akvárium jinam,a bez chemie.
ok skočím také do drogerie, a upravim KNO3 alespoň na 20mg/l. Jěště jestli se můžu vrátit ke svícení, svítím 9-10 hodin, v prezentaci nemám nikde napsáno 12hod.
ale hádat se nechci, jen jesli ses nedíval jinam. Děkuji moc za vaše cenné rady! kdyby vás ještě něco napadlo, tak budu rád, ihned to prostuduji a snad mi to trochu pomůže.
Ondra
Informaci o svícení jsem získal z tvé prezentace. I když máš živorodky doporučuji ti koupit i KNO3 stačí na to drogerie (Sanytr na nakládání masa)Dusičnany v akváriu ti nesmí spadnout na 0 to se řase i sinici docela líbí. Okolo 20 mg/l by jsi tam měl mít.
Špinavej bejt musí, ale jak je tam hodně takovýho blátíčka a po vymačkání molitanů z nich teče hodně černý kafe, je to ta správná doba k očistě, což bude u každýho akvária individuální záležitost, ale s ohledem, že tam máš ty živorodky, kontroloval bych to častěji.
Na bakterie od Rataje se vykašli. Filtr se čistí dle potřeby (průtoku), externí cca 1 až 4x ročně. U každého to je jinak. Není dobré prát všechny náplně najednou.
Kup to PMDD (bez KNO3) a experimentuj s poměrem a dávkou hnojiva. Ta doporučená je jen silně orientační, většinou stačí méně.
Filtr jsem kontroloval, je čistý. Občas ho properu v kbelíku s Aq vodou. Properu modrý biomolitan a jemnější filtr také.
Někdo doporučuje proprat jednou za měsíc, někdo zase jednou za rok, že dokud voda cirkuluje tak není potřeba nic prát. Kde je tedy pravda. Sám už se v tom neorientuju...
Při posledním proprání filtru, jsem nasadil i bacterie od Rataje, Bactoesex
Vhledej si pojem PMDD.
Edit: Ten filtr bych zkouknul a klidně polovinu filtračních hmot propral v akva vodě.
Edit2:
akvarijni-hnojivo.cz/… Ahoj, aha to je dobrý poznatek. A čím mám tedy přihnojovat? Myslel jsem, že je to komplexní hnojivo...tak jsem se asi spletl. Svítím od 11 do 21 = 10 ne 12. deset hodin je i tak hodně?
Chtělo by to trochu nastudovat něco o hnojivu které dáváš do akvária, jestli se nemýlím tak Makron je hnojivo obsahující fosfor. Jen tohle jednostranně dávat do akvária je nesmysl. Změř si obsah NO3. Dvanáct hodin svícení je na tak silné osvětlení také moc. Jen CO2 a občas Makron nemůže stačit a tak ti v akváriu vládne řasa protože rostlinám živiny nebudou stačit.
0 31.10.2015 09:56 prochazkao – už nevím co udělat...
Dobrý den všem zde na fóru. Chtěl jsem Vás poprosit o radu. Myslím, že již nejsem akvarista úplný začátečník. Mám pročten skoro každý kout internetu a nevím co brát jako ideální řešení.
Mám dvě akvária, viz také moje prezentace, kterou ještě doplním a upravím, ať mi můžete co nejvíce objektivně poradit.
Jedno akvárium mám na skřínce to má 60l a druhé na zemi a to má 30l. obě dvě založeny skoro stejně, menší je však úplně bez údržby, občas vyměním vodu. Doplním vodu a kápnu k filtru kapku hnojiva Makron.
Druhé akvárium 60l je ten problém. Neustále mi rostliny napadá podle mého štětičková řasa,
ty které dost rychle nerostou abych je mohl otrhat od řasy a zasadit znovu, mají smůlu a prostě je řasa sežere.
Už nevím co je špatně. Vodu měním každý týden, skoro 1/2, odkaluji hovínka, co tam ty mečovky stále kakají, nepřekrmuji, a nitráty mám na minimu. Svítím od 11hod do 21hod. 2 x 24 W 5600K, co2 přes skleněný difuzor 1,5 bublinky za sec.
Problém jsem měl s tímto akváriem i před tím, než jsem z Low-Tech Aq udělal High-Tech. Tak nevím, kde je ten problém.
Filtr u malého Aq mám vnější samo domo, na který se chystám napsat článek a návod. Myslím, že se mi opravdu moc povedl a rok jede takřka bez čištění a problému.
Ve velkém Aq mám filtr Eheim 2213, vtok a výtok Lilly, takže teoreticky by v AQ měl být požadovaný průtok a distribuce živin.
Hnojím jen tím Makronem a podpořeno tím co2. Nevím co více napsat, snad je vše v prezentaci.
Byl bych opravdu moc rád za rady odborníků. Případně doplním, co jsem nenapsal. Jaké mám hodnoty látek ve vodě nevím, ale parametry vody v obou jsou skoro totožné a to:
NO3: 10-25mg/l
NO2: 0
dGH: cca 14-16
KH: 5
Ph: 6,8 - 7
Děkuji předem za nějaké rady, opravdu mám pročteno a nevím co dělám zle. Jedno aq ok a druhé hrůza.
Starší reakce
0 06.10.2015 19:32 Vladimír Gejdoš – Uhyn prísavníkov
Dobrý deň
Potreboval by som poradiť . Pred časom som kúpil akvárium zhruba 240 litrové . Nainštaloval som tam el. ohrievač a dal čerpadlo tohto typu
www.google.sk/… .
Premiesnil som doň dva Kríčkovce žabie veľkosti cca 40 cm . Do akvária som chcel dať aj väčšie prísavníky ale zakaždým som ich našiel na druhý deň mrtve bez známok vonkajšieho poškodenia . Už si neviem rady a každá rada je pre mňa dobrá kedže časom sa tam objavia riasy . Môj email je gejdosv/zavinac/azet.sk . Ďakujem
Starší reakce
Na druhou stranu ... kdybys to tady přečetl, tak na řešení pomocí "tekutého CO2", nebo sava, nebo peroxidu vodíku narazíš. Proto tě má každý za začátečníka, co neví, co chce.
Mě v boji s řasama pomohlo když jsem tam dal odstrňovač fosfátů. Doporučuju ho všem!
ach jaj ... ten roztok zničil riasy behom chvíle z rastlín preto sa mi to tak rýchlo vyriešilo (práve o to mi šlo kedže som už problém našiel aby sa nevyskytli znovu dúfam) len tu sú niektorí asi nechápaví , a díki džouzif za pochopenie konečne niekto ...
a nie nie som naštvaný ja som rád za vaše rady ... ale fakt mi šlo len o tú jednu konkrétnu
Ano, na roztoky v kterých máchat napadené rostliny jsi dostal odpověď již v první reakci, jinak hledej, na internetu je toho o tom dost. Tak prosím nebuď naštvanej, že nemáš odpověď - té se ti dostalo. A mudrlant možná, ale snad všichni ti tady řeknou, že zjistit příčinu a nastolit rovnováhu v AQ je za 2 dny prostě nemožné.
ja to viem preto som sa na to nepýtal potreboval som poradiť len ohľadom tohto momentálne
Janek napsal: ja som sa pýtal na prostriedky nie na zvyšok ....
Ty prostředky ti budou na prd, jestli nepochopíš, proč se tvoje akvárko dostalo do stavu, ve kterém právě je.
Třeba ti to časem dojde.
Možná ti někdy dojde i to, že není řešením pořád dokola máchat rostliny v nějakém sajrajtu. Pokud je jenom v něčem vymácháš a nevyřešíš příčinu, budeš tam mít řasy za chvíli zpátky.
ja som sa pýtal na prostriedky nie na zvyšok ....
Janek napsal: ale ja som sa pýtal čisto na tie prostriedky na zrušenie rias z rastlín
Máchání rostlin v nějakém sajrajtu ti nevyřeší příčinu problému, to jen řeší následky. Proto taky rady, jak řešit příčinu problému, abys s tím nebojoval jak Don Quijote pořád dokola.
ako ja milujem takých mudrlantov
ktorý majú vo veciach ,,jasno"
Sakryš, to byla rychlá náprava akvária. Za 2 dny - to bude rekord. Jinak držím palce v boji s řasami.
a mimochodom ďakujem za rady
ale ja som sa pýtal čisto na tie prostriedky na zrušenie rias z rastlín s ostatnými vecami si poradím a nájdem problém díki
Máš v akvárku i nějaké rychle rostoucí kytky, něco obyčejného? Aby ti odčerpávaly přebytečný dusík?
Měl jsem taky problém i s vláknitou řasou ("žabí vlas") a vyzrál jsem na ni tak, že jsem do akvárka přidal Egeriu + Ceratophyllum. Vláknitá řasa začala nejvíc růst na Egerii, která se plazila po hladině a pravidelně jsem ty zařasené kusy vyhazoval. Po několika týdnech mně vláknitá řasa postupně mizela a už o ní ani nevím. Rychle rostoucí kytky jí skvěle konkurovaly a zároveň sloužily jako "lapač", protože byly na hladině. A při tom lehkém zastínění vláknitá řasa přestala růst na kytkách, na kterých rostla dřív.
Ale jinak by to chtělo, abys napsal víc informací o svém akvárku: rozměry, osvětlení, jak měníš vodu, jaký máš filtr, jak často ho pereš, jestli hnojíš, jestli dáváš CO2.
Jak píše larix, je třeba hledat příčinu. Tím může být málo světla, moc světla, typ světla, znečištění vody, špatná udržba akvária, málo hnojiv, moc hnojiv apod. Není vždy zrovna sranda najít mezi vším kompromis.
Pro "nastartování" růstu rostlinek a tedy úbytku řas přímo z rostlin můžu doporučit koupel v naředěném CO2 vitalu. Je třeba ho naředit, jinak rostlinky budeš moct vyhodit. Není to ale řešení příčiny, jen důsledku. Osobně všechny kytky, co jsou olezlé řasou (většinou ruducha) vyndám nejdřív z akvária (kromě kobercovek).
Savo, glutaraldehyd a jeho deriváty, peroxid vodíka,... Ale ako tu už bolo mnohokrát spomenuté, treba sa zamerať na príčinu, inak sa riasy opäť rýchlo objavia.
chcel som sa spýtať ako odtrániť riasy z rastlín ? Kdesi som už túto tému videl ale neviem to nájsť ... kdesi som čítal čosi že dať napadnuté rastlinky do kýbla s vodou a pridat tak nejaký chem. prípravok ktorý zničí riasy ale rasltinkam neublíži je niečo také ?
Starší reakce
Možná moc dusíku?
Já jsem po loňském založení akvárka bojoval s podobným problémem.
Parádně mně koberec řasy na dně zlikvidovaly krevety Caridina japonica (C. multidentata). Ty byly jak kombajny. Sežraly chuchvalce řas na dně i řasu z kamenů a z kořene. Ještě před nasazením těch řasožroutů jsem si ale všimnul, že ty chuchvalce řas byly na nejvíce osvětlených částech dna.
Pak jsem koupil rychle rostoucí rostliny (Egeria + Ceratophyllum demersum), aby odčerpávaly dusík a stínily trochu hladinu. Pak rostly dlouhé řasy (žabí vlas) na těch lodyhách, které byly nejblíž u hladiny. Pravidelně jsem je trhal i s řasami a jak už mně nedopadalo tolik světla na dno, i to se zlepšilo.
Taky mně připadá jako poměrně smysluplný tento článek:
buddendo.home.xs4all.nl/…
Měl jsem ve 112 l akvárku taky Ceratopteris siliquosa. Krásná kapradina, ale jak jsem hnojil, tak mně zarostla půl akvárka. Po invazi řas jsem přestal hnojit a začal jsem mít problémy se sinicemi.
Narazil jsem na uvedený článek a začal jsem hnojit znovu, ale mírněji. Kapradinu jsem vyhodil, protože mně přerůstala přes hlavu. Poté jsem měl ty zmíněné problémy s chuchvalci řas, ty zlikvidovaly japonské krevety. A trochu stíním hladinu něčím, co rychle roste a snadno se to dá proškubat.
Starší reakce
Nejsem nijak zkušený,ale myslím,že je tam hrozně moc ryb a hodně světla. Počítá se 0.3 až 0.5w na litr. Ty to máš 0.9w. To je moc a moc. Určitě bych nechal svítit jen tu T8,nic víc. A kdyby to šlo,tak ubrat ryby.Počítá se na 1cm ryby-1l vody. Nebo na jednu rybku-10l vody,to je,co jsem četl optimální počet. Já mám 200l akva a mám 16 ryb. A to přemýšlím,jestli jich není moc. A dal bych tam šneky Neritina. Mě moc od řas pomohli.Od všech. Řasy jsou sice pořád,ale minimum. A o ně se navíc,krom Neritin ještě starají SAE.
hnojení bych zastavil, aspoň do té doby, než se zjistí, co v té nádrži je a není. CO2 bych nechal běžet, podpoří to aspoň růst rostlin, což je žádoucí.
souhlas, rychle rostoucí rostliny by pomoct mohly. Rybiček by mohlo být méně, ale zase na druhou stranu, kromě gubek to nejsou rybky, které by produkovali moc bordílku.
Podľa prezentácie ide o nové akvárium, to chce trochu čas... Ale podľa mňa je tam priveľa rybičiek takto na úvod => priveľké organické znečistenie, a to má hlavne ruducha rada. pre začiatok by bolo dobré napchať tam rýchlo rastúce stonkovky typu Egeria, Limnophila.
doporučoval bych vypnout tu 24W zářivku a svítit pouze tou 15w 10 hodin denně. Týden pozorovat, jestli nastal nějaký rozdíl. Vodu měnit půl nádrže, včetně odkalení, jednou týdenně a zkusit zjistit hodnoty mikro a makroprvků v nádrži a ve vstupní vodě. Vypadá to na naprosté rozhození bio v nádrži. Takže bych šel vylučovací metodou. Sice je to zdlouhavější, ale přesnější, než systém pokus omyl.
Ty zářivky svítí celou dobu spolu,mě se toho světla zdá celkem moc.To světlo je dle mého pro hodně zkušené akvaristy.
0 25.07.2015 15:53 bugy [0] Ahojte. Som už zúfala, prosím o pomoc s riasami. Skúšala som všeličo (postupne znižovať dobu svietenia, výmena vody skoro každý 2/3 deň, menej krmim, pridávanie EC striekačkou na rastliny,,,) ale je to len horšie, riasa stále viac rastie, hlavne zelená v kombinácii asi s rozsivkami. Poradte mi prosím čo robiť, či zatemniť na pár dní akva, alebo čo :(
Info o akva:
- Akvárium som kompletne prerábala asi pred mesiacom
- má 54l (60x30x30)
- osvetlenie 15wT8+24w T5
- doba svietenia: kedysi aj 12h denne, momentálne znížené na 6 hod.
- Filter vnútorný setový claro600
- Co2 z kvasníc
- výmena 1/3 vody 2x týždenne + odkalovanie + vyžmýkanie fil. hmoty v odsatej akva. vode
- hnojenie: 2ml PMDD bez KNO3 denne + 2ml Easy carbo denne
- mám iba papierikové testy takže orientačne parametre vody:
* NO2 0, NO3 10, GH 7, PH 7,5-7,8, CH 10
- teplota vody v tomto teplom období kolísa medzi 26-28 stupnov
Rastliny:
- 2 anubiasy neviem aké na korenoch
- cryptocoryne wendtii brown
- rotala wallichi
- rotala rotundifolia green
- pogostemon helferi
- glossostigma elatinoides
- riccia fluitans
- staurogyne repens
- alternanthera reineckii mini
Osadenstvo:
- 5x panciernik škvrnitý
- 5x tetra neónová
- 5x parmička machová
- 3x gupka
- 2x clea helena
Starší reakce
Vyreseno to neni, jen proc se za dva dny me nepritomnosti stav tak rapidne zhorsil. Pricina ras celkove to urcite neni. Ale to jsem psal - duvod kalamity po dvou dnech...
Psal jsi že problém s řasami máš odjakživa....teď píšeš vyřešen díky tomu že ti to mělo svítít 60 hodin. Nebude tady přání otcem myšlenky spíše?
Na to jsem zapomněl. Měl jsem NO3 na nule, tak jsem KNO3 dodával. Teď byly na ca. 25mg/l, tak jsem nepřidával.
To je hnojivo bez KNO3 a to je tvůj problém. Kup si sanytr v drogérii (na nakládání masa) je to KNO3 a 30g rozdělej 500ml vody.
Tak vyřešen problém s kalamitou po dvou dnech. Při čištění během polední přestávky světel jsem je manuálně na spínacích hodinách zapnul a zapomněl vypnout.
Takže jeli 60 hod. v kuse... doufám, že neodešli, protože jsou skoro stedený. uvidíme zítra. Stejně tak napíšu to PMDD, teď už se šteluju spát. Díky za rady, drazí akvaristé
Jaké složení je to PMDD, máš nějaké testy?
Názory si vyslechni, ale začni studovat
www.prirodni-akvarium.cz/… a nebudeš muset už nikdy řešít svůj problém na fóru
Po vysazení hnojení bude trvat tak týden při vyssoké koncetraci CO2 než se řasa spomalí ( a to jen kvůli PH, které pod 6,4 už řasu limituje) nebo použij aktivní uhlí ( vytáhneš hnojivo z vody) Pokud můžeš ph snižit i jinak než CO2 udělej to, ale udržuj to.
Ale problém tím nevyřešíš, jen oddálíš konec kytiček.
Udělám výměnu vody a vysadím hnojení a uvidíme co se bude dít. Ještě počkám na názor ostatních. Díky moc za odpověď
Ano to se nevylučuje..... kdybys jen sytil CO2 ( jako teď já-udržuju koncentraci 25-30) a nehnojil, jakž takž tu řasu udržíš na uzdě, ale rostlinky postupně budou skomírat ( jako u mě) Kdybych teď dal 3x po sobě 5 ML PPMD tak za 3 dny mám řasy kilo ( to už jsem udělal, a řasu pak vážil
Jenže jsem měl v podstatě stejný problém s řasami už předtím, než jsem začal přidávat CO2 a hnojit. Ale máš asi pravdu.
Hodnoty jsou 35µmol u výšky 30 CM u 30 Wattu. Ty máš výšku 45 cm a svítíš 10W a určitě to máš od hladiny dobrých 15-20 cm
Ten problém je jasnej.....
Jestli se tam dostane 20µmol je to moc... a to je žalostné...... jakmile dodáš do vody CO2 a hnojivo a rostliny mají žalostně málo světla, nevyužijí to a nastoupí řasy. Jednoznačně je tohle tvůj problém v tomto akva.
Máme totálně stejný problém - a máme stejné osvětlení..... už jen to je moc velká ´´náhoda´´ nemluvě o těch měřeních a faktech.
V tom případě je zvláštní, že v některých nádržích s reflektory problém s řasami není. Mám je dost blízko u sebe, tudíž střed akvária by měl být pokrytý a na kobercové rostliny se světla dostane také dost (soudě dle měření). Nevím, ale začínám z toho být šílený
http://rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu
Pro případné přesnější a rychlejší určení příčin vzniku řas, je vhodné poskytnout co nejvíce informací. Ideální je založit prezentaci Vaší nádrže s co největším množstvím relevantních informací a fotodokumentací.
https://rybicky.net/nadrze/
Klíčové jsou informace o stáří nádrže, jak a jak často probíhá údržba, jakým osvětlením a ve jakém režimu svítíte, jaké jsou hodnoty zdrojové vody a jaké vody v akváriu, zda hnojíte, čím, jak často a v jaké míře, kolik a jakých ryb máte, jakou máte filtraci a tak dále. Uvádějte co nejkonkrétnější údaje. Neurčité údaje při určování příčin vzniku řas příliš nepomohou.
Přidat reakci
1 ...... [37] ...... 57
Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 43741x