Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jak se zbavit řas v akváriu

 

NápovědaFórum » Řasy  

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Jak se zbavit řas v akváriu
http://rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu

Pro případné přesnější a rychlejší určení příčin vzniku řas, je vhodné poskytnout co nejvíce informací. Ideální je založit prezentaci Vaší nádrže s co největším množstvím relevantních informací a fotodokumentací. https://rybicky.net/nadrze/
Klíčové jsou informace o stáří nádrže, jak a jak často probíhá údržba, jakým osvětlením a ve jakém režimu svítíte, jaké jsou hodnoty zdrojové vody a jaké vody v akváriu, zda hnojíte, čím, jak často a v jaké míře, kolik a jakých ryb máte, jakou máte filtraci a tak dále. Uvádějte co nejkonkrétnější údaje. Neurčité údaje při určování příčin vzniku řas příliš nepomohou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2024 19:46 Muž skypi [274] Re: skyppy2000
A konkrétní lokace ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2024 16:45 Muž skyppy2000 [3]
No vidím, že mě ve všem berete moc vážně. Tak tady pár věcí objasním

1) s těmi hnojivy jsem si dělal srandu, ale u některých výrobců je to bohužel pravda, akorát jejich PR je silnější než vědecké studie jejich hnojiv (neříkám hnojiva všech výrobců)
2) mám 15 let zkušeností v akvaristice. Tak jako všichni jsem udělal během té doby nějaké ty chyby, ale nikdy mě nestály mé chyby život ryb ba dokonce ani nemoc (jo možná to bylo štěstí to nepopírám). V tom akvárku bylo ještě kapradí, ale to rostlo tak bujně, že jsem ho musel dát pryč
3) u toho rybníka znám všechny přítoky a tak vím, že u žádného přítoku není pole nebo louky, které by se třeba hnojily. Jsou oba dva v lese a ten les vede až k rybníku. Ph rybníka bylo 6.5-6.7 (ty barvy na tom proužku jsou dost 'stejné') RL 260
4) pramenitá voda odtud je pitná. Sám jsem jí pil, když jsem kolem pramene šel.
5) teď vážně - když vidím v čem ryby co mám v akvárku normálně žijí a jaká je jejich délka života, tak já jim poskytuji luxusní prostředí.
6) opět vážně - nejsem blázen a zvířata (všechna) mám moc rád. Proto vedle této nádrže běžela po dobu 2 měsíců ještě jedna v případě potřeby. Avšak to že tam kytky bujely jak o závod mi přišlo jako dobrý indikátor že je vše v pořádku. Ryby mám klidné a za 15 let bez nemoci. Když nějaká umře tak je to zpravidla věkem.
7) v tom rybníce (mluvím o rybníce bez sinic a jiných špatných organizmech) jsou kultury, které vám v čerstvých nádržích chybí a musí se dotvářet = jeden z důvodů proč jsem to takto udělal - odstranila se tím většina problémů v záběhu.

Takže - Ano, vodu z rybníka nebo i kousek dna z rybníka dát můžete, ale musíte znát všechny! jeho přítoky a ujistit se, že tam není nic špatně - například kraví exkrementy a tak.. u mě tyto podmínky byly splněné, tudíž tomu nic nebránilo. A v tom rybníce je voda průzračná a co si pamatuji nikdy tam nebyly sinice - řasy tam byly, ale nikdy ne sinice
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2024 13:05 Muž skypi [274] Re: skyppy2000
A viděl jsi někdy, jak takový "běžný rybník" a voda v něm vypadá, a např. kolik je tam řas a sinic? :-) A jak často řeší chovatelé problémy s nejrůznějšími nákazami v případě, když se krmí potravou, nalovenou v zarybněném rybníce? Z mnoha důvodů srovnáváš nesrovnatelné...
Co se těch "kompostů" týče, tak je v něm bývá organiky z různých zdrojů a různém stadiu rozkladu naprostá převaha-což se bude i "louhovat" do vody a což je dle mého laického názoru pravý opak toho, co v nádržích dlouhodobě chceme. Ano, nádrž se obohatí i o různé dekompozitory, ale že by to všechno "stíhali", se mi jeví jako zázrak... Tak nevím... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2024 12:49 Muž Marcel G [20] - ExperimentyRe: skyppy2000
Skyppy, já netvrdím, že v bahně z rybníka (smíchaném se zahradní zeminou) rostliny nemůžou pěkně růst. To by byl nesmysl, který odporuje realitě (viz bujná vegetace v rybnících). Já jen tvrdím, že bahno v rybnících (a stejně tak i zahradní zemina) může být v některých případech rizikové. Do rybníků se můžou dostávat hnojiva z okolních polí, nebo tam může přitékat nějaký potok, do kterého po cestě lidi vylévají kde co, nebo tam dojde k nějakému velkému úhynu ryb, někdo si u toho rybníka myje pravidelně auto apod. Velký problém může být také vysoký obsah organických látek (to také bývá důvod, proč pak takové substráty v akváriích zahnívají). Pokud budeš mít štěstí (a zdá se, že tys ho měl), tak samozřejmě můžeš natrefit na rybniční sediment + zahradní substrát, které mají ideální parametry. ALE nebývá to pravidlem! Proto jsem psal, že máš pravděpodobně víc štěstí než rozumu. Pochop ale, že doporučovat něco takového obecně (všem a s jakýmkoli sedimentem/substrátem) není prostě rozumné. Vědci dělají často pokusy s rostlinami, které pěstují v rybničních sedimentech, ale také velmi často zjistí, že zatímco v sedimentu z rybníka A jim to roste pěkně, v sedimentu z rybníka B a C jim rostliny stagnují nebo hynou. Důvodem je právě nevhodné složení některých sedimentů/substrátů. Ty snad víš, jaký je obsah organické složky v tom tvém sedimentu? Víš, jakou má kationtovou výměnnou kapacitu (CEC), jaké má pH, nebo kolik je v něm různých živin? Víš, jaký redox se ti v něm ustavil? Předpokládám, že ne. Proto si myslím, že je nesmysl něco takového všeobecně doporučovat. Kdybys věděl, jaké má parametry, pak můžeš doporučovat, že sediment s těmi a těmi parametry se zdá být vhodný (možná dokonce optimální). Na to bych nic nenamítal. Nemyslím to zle, jen bych byl v tom nadšení opatrnější. A pokud jde o ty "speciální" japonské substráty, tak si troufám tvrdit (nechával jsem si už totiž dělat pár laboratorních analýz), že oproti většině zahradních (i přírodních) substrátů mají spíše nízký obsah většiny živin. Když o nich tedy někdo mluví, pak by je neměl označovat jako "výživné", ale spíše jako "podvyživené" (chudé). Mívají však kyselé pH a vhodný (= nízký) obsah organických látek + některé z nich obsahují vyšší množství amónia (což většinu rostlin v prvních týdnech "nakopne"). Jinak si myslím, že jeden z nejdůležitějších parametrů u vodních sedimentů je právě redox, který (ruku v ruce s pH) rozhoduje o tom, zda budou živiny v daném sedimentu rostlinám přístupné nebo nepřístupné, případně tam nebudou v toxickém množství. Nevhodný sediment může rostliny snadno otrávit. PS: Je naivní si myslet, že substrát od jedné značky (natož od různých) bude mít pořád stejné parametry. Nechal jsem si dělat laboratorní rozbor tří vzorků substrátu ADA Amazonia a pokaždé měl výrazně jiné vlastnosti. To by pak mohlo vysvětlovat i odlišné zkušenosti některých akvaristů, kdy jeden je z něho nadšený, zatímco jiný naříká.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2024 10:34 R Muž vaclav [14816] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: skyppy2000
V těch hnojivech co tam kolikrát lejete je možná víc horší chemie pro ryby než v té hlíně (nevíte ani kolik tam toho pořádně je, jak dlouho je to skladované... a přesto to tam lijete) Nevím jestli si děláš srandu nebo ne, v bahně z rybníka a v hlíně bude rozhodně víc bordelu než v kupovaných hnojivech a to nemluvím o dalších potvorách co si do akvária zatáhneš. Ano je to metoda která dá se říci že nic nestojí oproti drahé sušené černozemě z Japonska ale ta je taky jen na chvíli. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2024 09:27 Muž skyppy2000 [3] Re: skyppy2000
Fotka k příspěvku HD Ještě přikládám obrázek toho dna. To bahno je právě po úroveň té lišty (což je přesně 2.5 cm a není vidět a ta hlína z kompostárny se musela přesýt). Kořeny jsou zdravé jak můžete vidět a táhnou se pěkně až dolů, takže... nevidím problém? V těch hnojivech co tam kolikrát lejete je možná víc horší chemie pro ryby než v té hlíně (nevíte ani kolik tam toho pořádně je, jak dlouho je to skladované... a přesto to tam lijete). A kdyby náhodou něco bylo, tak by to ukázali šneci nebo ryby. Ale nic nebylo a obyvytelé jsou tak očividně spokojení. Ano včera jsem zakládal tu prezentaci a nevím co všechno tam chcete. Já to tam klidně doplním. Ale co se týká parametrů vody tak těžko říct. Reporty pravidelně nedostáváme. Obec dělá podrobné testy prý jen 2x do roka jinak dělají jen běžné testy.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2024 09:04 Muž skyppy2000 [3] Re: Marcel G
Jeho složení právě že jsem řešil. A přesetá hlína vypadá takhle. Ty japonské substráty jsou v podstatě totéž - hlína doplněná o jíl a "hromadu" živin. V rybníku máte taky mikroorganismy, makroorgranismy, ryby, rostliny a že by tam chcípaly ryby nebo rostliny nějak nevidím. Byl to pokus, který jsem chtěl vyzkoušet a funguje. 10L vody z rybníka dodalo všechny ty organismy co se tvoří při záběhu pěkně do rovnováhy. Ryby nemocné nemám takže nevidím problém. A zvířat mám jinak hodně a nestrádají, mají se velmice dobře.

složení dna jsem psal 2.5 cm je to dno co pochází z rybníka, 7,5-12,5 cm hlína - 2x ročně nám vozí 1 tunu hlíny zdarma z kompostárny řekl jsem si jakou hlínu tam chci, na vrchu to mám zpevněné 1 cm štěrku co jsem našel doma z minula z akvaristiky. Troufám si říct, že to vydrží dýl jak japonské substráty. A co se týká údržby - filtr je čistý i po 6 měsících běhu. Rybky se mi nezdají nespokojené - klidně udělám video. Nevím o tom, že by příroda dělala v rybnících něco špatně. To bahno vidět není, protože je jen u té lišty, na které akvárko stojí. Jsem zvědavý kolik let to vydrží.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.11.2024 09:48 Muž skypi [274] Re: afc1886
Moc toho vidět není, ale to dno vypadá "podezřele" :-) - má na hlínu nějakou hrubou strukturu. A co se "hlín ze zahrady" týče, tak problémy přiznala i D. Walstad-nekontrolovatelný rozvoj bakterií všeho druhu vč. mykobakterií.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   22.11.2024 08:56 Muž Marcel G [20] - ExperimentyRe: skyppy2000
skyppy2000 napsal: Podívejte jak vypadá nádrž po roce a půl. Příroda se o vše postará ...Mně se spíš zdá, že jsi měl víc štěstí než rozumu. To, že ti to dno po cca roce nehnije, je spíše zázrak než pravidlo (možná k tomu přispěly i ty nenáročné valisnerky a jejich kořenový systém), obzvlášť, když ho tam máš tak silnou vrstvu (a evidentně neřešíš jeho složení). A tvůj výrok, že „dokud ryby nejsou na hladině, neplavou zvláštně do kruhu nebo tak, pak je vše v pořádku“ svědčí spíše o tom, že více než o kvalitu života rybek ti jde asi o prezentaci domnělých úspěchů. Nezlob se na mě, ale člověk s takovým postojem by se měl od živých tvorů držet dál.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2024 08:38 R Muž afc1886 [15246] Re: skyppy2000
Celkem mě zajímá to dno, ať už složení, nebo výška, ale to nejde vidět ani z fotografie. Celkově mi ta prezentace ale nějak nesedí. Vzhledem k tomu, že jsi jí vyplnil teprve včera, tak tam vidím hodně rozdílu v popisu a realitě podle fotografie.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2024 19:42 Muž skyppy2000 [3] Re: afc1886 - off topic - jako offtopic označil afc1886
Offtopic
afc1886 napsal: Velmi rád bych viděl prezentaci toho akvária.

můžeš se podívat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2024 12:36 R Muž afc1886 [15246] Re: skyppy2000 - jako offtopic označil afc1886
Offtopic
Velmi rád bych viděl prezentaci toho akvária.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2024 10:00 R Muž Anthrax [4939] Re: cz192235
To je teplota zdrojové vody... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2024 07:51 Muž skyppy2000 [3]
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Jak se zbavit řas? Oni se sami narovnají. Dej tomu čas. Takhle vypadá rok a půl založené akvárium (s výjimkou zastřihávání rostlin) s nulovou údržbou - žádné hnojení, žádné CO2 nic. Jen krmení ryb a stříhání rostlin a stěr pohledového skla jinak nic.

Dno je složeno z přeseté venkovní hlíny,jediné co jsem kupoval byly kytky a kameny.
minimální! výška dna 10 cm, kde 2.5-3 cm dáte vyloženě bláto - já dal z místního rybníka a pak jsem jenom nasypal 7.5-10.5 cm hlíny což mi dává vpředu 10 cm a vzadu 15 cm substrátu. Pak jsem vzal 10 litrů vody z místního rybníka (kvůli kulturám) a zbytek doplnil o pramenitou kohoutkovou vodu.
NEODKALOVAT místní akvaristé mě za to budou nenávidět, ale podívejte jak vypadá nádrž po roce a půl.Příroda se o vše postará.
NEPŘEKRMOVAT! Při optimálním krmení můžete mít i přerybněno

A ano měl jsem pár těch problémů během záběhu - řasy, zakalenou hladinu a já nevím co ještě. Dokud ryby nejsou na hladině, neplavou zvláštně do kruhu nebo tak, pak je vše v pořádku. Ale žádný úhyn, dokonce mám malé rybky. Mějte tam šneky. Teplota vody 24-26°C. Filtr tam je na čeření vody
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2024 06:32 Muž cz192235 [1] - ŽivorodkyRe: faba
Teplota 13 - 17 muze delat nekterym rostlinam zle. Pritopil bych aspon na 22 smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2024 06:30 Muž cz192235 [1] - ŽivorodkyRe: DeathRock
Na mastnou hladinu muzou pomoct i plovouci lekniny. Jsou take dobrym regulatorem prehnojeni. Daji se sebrat nebo nechat rozrust. Ohledne rozpadajicich se listu zalezi take jak je rostlina stara u novych rostlin nekdy listy shodi a vyrostou komplet nove. Pokud je rostlina v akva dele je chyba v bejakem z prvku. :-(

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.05.2024 21:30 Muž Sid [6685] - RostlinyRe: faba
Ještě hlavičku té tabulky, ať se v tom dá zorientovat.
Nebo napište, který z těch tří posledních sloupců je ten váš.
Pokud ten první nebo třetí, rostlinám by měly výměny vody, tak jak je provádíte, poskytnout dostatek dusíku. Něco dodají ryby, (dá se kvalifikovaně odhadnout), a kdyby se přesto projevil deficit této živiny, dá se snadno doplnit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2024 20:42 Muž faba [0] Re: Sid
Fotka k příspěvku
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.05.2024 19:36 Muž Sid [6685] - RostlinyRe: faba
Máte ve zdrojové vodě málo NO3?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.05.2024 06:41 Muž faba [0] Re: Sid
Moc děkuji.Bylo mě to takto řečeno, každopádně už svítím na 60 procent a postupně bych to rád úto dal ještě výše.profiplant mě teď doporučil N+ tak uvidíme
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   05.05.2024 16:03 Muž Sid [6685] - RostlinyRe: faba
Co vás vede k přihnojování sporého porostu převážně pomalu rostoucích rostlin, kterým poskytujete poměrně krátce jen nízkou intenzitu světla?
Aby se rostliny mohly účinně bránit konkurenci v podobě řas, nesmí živořit.
Aby se jim dařilo, potřebují dostatek energie. Tu jim poskytuje světelný zdroj.
Pro pomalu rostoucí rostliny není obvykle důležitá intenzita osvětlení, ale celkové denní množství dodané energie.
Výše uvedené není zaručeným receptem, jen tipem, co by spolu s již praktikovanou pravidelnou výměnou části vody stálo IMO za vyzkoušení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.05.2024 08:57 Muž faba [0] – Prosba
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Dobrý den prosím poradíte jak na tuto řasu co dělám špatně?Akvárium 480 litrů 160x50x60 cm světla sinkor Sinkor LED II 45 cm WRB 15W 2x a jedenkrát Sinkor LED II 60 cm WRB 20W .Filtr Aquael Ultramax 2000. Dávkování CO2 Hnojivo Ferox 3x týdně. Svítím 9 hodin denně na 30 procent výkonu. Přemýšlel jsem úplně přestat hnojit ale fosfor je na nule.No3 30 NO2 0 a čpavek měřeno testy od Rataje.Ve filtru 3 koše Matrix a jeden koš Matrix+ purigen a v horním koši molitan.Moc vám děkuji
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2023 10:30 Muž TomasV [5] - vybrané druhy ryb a rostlinRe: DeathRock
Řasa v akváriu je úplně normální a nelze se jí nikdy úplně zbavit. V hi-tech akváriu je to ještě o něco složitější, kde se musí udržovat rovnováha mezi všemi živinami, světlem, teplotou... Přeju hodně úspěchů.
Tom
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.12.2023 18:09 Muž Freedlo [374] Re: DeathRock
Ja nevim, ale za mě toto PH by nemel byt problem. Taky mam japanese soil a PH nedela rostlinam ani rybkam problem. Asi bych ubral na tom hnojení. Aktivni substrat ma sam o sobe dost zivin a na nenarocne rostliny je dostacujici po celkem dlouhou dobu.
Co se tyce prestavek ve sviceni - nastudoval jsem par clanku ci zkusenosti a nikde jsem nenasel jednotny nazor zdali to pomaha nebo ne. Osobne mam prestavku dve hodky, ale je to z duvodu, ze se chci na akvarko vecer co nejdele divat:)( a rano kolem 8me chci rybky krmit za svetla.

ASi bych omezil to hnojeni a pockal bych par tydnu. Do toho castejsi vymeny vody a nejake plovoucky, ktere odeberou prebytecne dusicnany.

Slepou hladinu taky obcas mam. V takovych pravidelnych intervalech, ale vzdycky nejak odezni. Nijak na ni nereaguji, pokud to neni opravdu mléko. Pokud by bylo, vždycky mi pomohl hasící přístroj v podobě Seachem Pristine - což ale neřeší příčinu.. dulezite je cerit hladinu, rozumně krmit a rozumně zarybnovat, měnit vodu apod. Je možné, že je také způsobována některými druhy krmiv. Nicméně to je třeba vypozorovat...

dík
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.12.2023 17:05 Muž vlka [3511] Re: DeathRock
Podle mě v kombinaci s příliš hnojením nevhodné dno, filtr nevím jestli dostatečně čeří hladinu a k počtu rybiček bych přidal dost plovouček. Škoda, že je v prezentaci toto akvárko ,,archivováno,, a nejsou o něm podrobné informace...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2023 16:21 Muž DeathRock [2] Re: jab63
Chtěl bych být aspoň na 7, ale použil jsem jako Japanies Soil, tak to hodně změkčuje vodu. Díky za tipy.Zkusím změnit hnojivo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   19.12.2023 14:50 Muž jab63 [1630] - BorneoRe: DeathRock
Rostlinám se nedaří a tak se daří řasám. Odhaduji absenci makroprvků. Flourish makro prvky obsahuje v minimálním množství. Použil bych komplexnější hnojivo. Výměny vody minimálně 50% týdně. Při problémech častěji. Ta přestávka ve svícení se doporučovala jen v případě, že není dodáváno CO2 ale možná je to jinak, nemám to ověřeno. Tu slepou hladinu bych odhadoval na důsledek rozpadu rostlin. Přeji hodně trpělivosti. Na tom pH je něco špatně?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2023 14:29 Muž DeathRock [2] Re: Elektronikar
Proto jsem přiložil 3. fotku, kde je zachycené celé akvárium. Jinak PH vody se bohužel pohybuje kolem 6,7.

Skimmer se mi nechce pořizovat. Mám pocit, že to řeší následek a ne příčinu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2023 13:35 Muž Elektronikar [141] - živorodky, Platy, Mečúňe a RastlinyRe: DeathRock
Na slepú hladinu skús použiť hladinový zberač nečistôt.

Mohol by si aktualizovať prezentáciu akvária, dosť by to pomohlo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2023 11:20 Muž DeathRock [2] – Řasa na dekoraci
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahoj,

budu mít trochu komplexní otázku. Na dekoraci se mi dělá tato řasa. Upravoval jsem svícení na 4 hodiny dopoledne a 2 hodiny odpoledne. Někde jsem četl, že je potřeba přidat fosfor, tak jsem navštívil profiplant. Neviděl jsem změnu.
Zároveň se mi začaly rozpadat listy u rostlin (CO2 set mám). viz. další foto.
S čím tedy bojuji, že nevím, čím hnojit, abych doplnil rostlinám to co jim chybí a naopak se zbavil řasy. Používal jsem Seachem Flourish.

Poslední hřebíček do rakve je, že se mi dělá mastná hladina. Zkoušel jsem pár dní nekrmit nebo případně vyměnit každý týden pravidělně 1/3 vody. Bohužel druhý den po výměně je hladina zpátky.

Fotka akvária po ostříhání zarostlého skleníku :)
 
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2023 23:39 R Muž Anthrax [4939] Re: Tomienovic
Jednoduše do dna párkrát pořádně zajeď odkalovacim zvonem. Když ucítíš smrad sirovodíku, tak dno hnije.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2023 21:50 Muž Tomienovic [9] - CichlidyRe: Anthrax
dno je stare, neviem ako sa da zistit ci hnije. Filter je ok ten som cistil pred mesiacom-akurat tie naplne su tiez staré.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2023 21:45 Muž Tomienovic [9] - CichlidyRe: Rovano
Test som robil posledny dva alebo tri dni po vymene vody cca 1/3 vody. Dno je stare asi 5 rokov mozno aj viac. Davnejsie som pretrhal asi dva mesiace dozadu rastliny bolo to cele zarastene kryptokorinami, pohltili uplne cele dno. Riasa zacala uz pocas toho ako to bolo zarastene, vtedy som nerobil udrbu tak ako by som mal. Teraz nedavno som to cele vycistil a kupil som par rastliniek tak ako je to na foto, ale riasa stale rastie. Ryby neprekrmujem, snazim sa davat malo aby to hned zjedli. CO2 davam podla navodu 5ml denne a pomaly to zabija tu niekore riasy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2023 11:29 R Muž Anthrax [4939] Re: Tomienovic
Rostlin je podle fotky v akváriu docela málo... Chtělo by to nějaký rychlerostloucí plevel. Řasy pak nebudou mít tolik prostoru bujet.
Jako první krok bych tedy volil mechanickou likvidaci ruduchy a nasazení rychle rostoucích rostlin. Zkontroloval bych zda v akva něco nehnije (kořen, dno) a zkontroloval filtr jak na tom je.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2023 10:53 Muž Rovano [246] - RostlinyRe: Tomienovic
Tak už to píšu podruhé. Nemám rád, když mi klikne myš, když nemá, a přijdu o napsaný příspěvek.

Zdrojová voda 7,6Ph. V akva dle testu 8.2Ph.
Zdrojová voda do 5mg/l dusičnany. V akva dle testu NO3 25mg/l.
Testy provedeny kdy? Na zdrojové vodě? Před výměnou vody? Po výměně?

Zdá se, že se tam z nějakého důvodu hromadí dusičnany. Rostliny nefungují. Takže by to měl brat filtr a plocha. Patrně nestíhají.
Nepřekrmuješ? to krmení je všechno sušené?

Jak je staré dno? Řasou na skle myslíš to u dna?
Kolik se tam leje CO2 easy life?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.02.2023 10:58 Muž Tomienovic [9] - Cichlidy
Mam problem s riasou na skle ta vyzera byt zelena a s hnedou riasou na rastlinach
dnes som zmeral testom esha aqua quick test:
NO3: 25 mg/L
NO2: 0 mg/L
dGH: 15
KH: 10
pH: 8 ?
Cl2: 0 mg/L
Edit: rybicky.net/nadrze/33844
Prosim o radu skusenejších ako mám postupovať?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.08.2021 22:13 Muž Foligno [28] Re: Lojza007
okno je na jižní stěně a akvárko je v rohu na jihovýchodní straně takže bokem k jižní a čelem na západ. opravdu tam to sluneční světlo jde až odpoledne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.08.2021 21:45 Muž Lojza007 [1235] Re: Foligno
A je přímo u okna, takže na akvárko svítí celý den a odpoledne intenzivně? Nebo je celé dopoledne v relativním temnu dál od okna a svítí až odpoledne? Dost na tom záleží, protože při dostatku denního světla u akvária u okna je potřeba snížit dobu svícení nebo částečně zatemňovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.08.2021 21:18 Muž vlka [3511] Re: Foligno
Na těch fotkách moc řasy vidět nejsou, osobně bych přidal rostlinek, taky plovoučky a rybiček. To sluníčko nevím, snad se ozve někdo zkušenější...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.08.2021 20:16 Muž Foligno [28] Re: vlka
Ne. Lákalo mně to zkusit protože jednu dobu jsem měl pěnu na hladině a i teď je tam jakoby povlak ale registruju odpůrce tohoto čeření hladiny- jestli jsem to pochopil tak zřejmě to likviduje přirozený výskyt CO2 v nádrži.S tím filtrem za novoty to byl šílený proud který i přes škrtítko šel špatně uregulovat. Teď na to koukám škrtítko je naplno otevřené a proud nic moc je tam takový nástavec který i když se nezdá tak proud dost omezuje na druhou stranu je na nástavci takový ten usměrňovač proudění takže to nejde přímo do rostlinek.
Dobře CO2 vital tedy vynechám.
Mi to směřuje k svícení.Jo co jsem nezmínil.Akvárko je ve jihovýchodním rohu místnosti kde okno je na jih.Tzn po 14hodině ne že by slunce svítilo kolmo na nádrž ale, osvětluje ji.a to prakticky až do večera.
Co ale s tím povlakem na rostlinkách fakt netuším ono na těch fotkách to kupodivu vypadá zdravěji než ve skutečnosti.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.08.2021 19:57 Muž vlka [3511] Re: Foligno
Vynechal bych CO2 Vital, je to více desinfekce než céóčko. Máš rozstřikovací rampu u filtru ?...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.08.2021 13:24 Muž Foligno [28] – Prosím o radu
Dobrý den ahoj.
Založil jsem tady novou prezentaci s fotkama.Mohli by jste se na ni mrknout? jsou tam i dnes naměřené hodnoty vody. Zkrátka na rostlinkách se dělá povlak.Na echinodoru takový dohněda na anubiasu vyloženě černý.
Kryptokoryny afinis se ztrácí před očima . Hnědovka křídlatá je úplně pryč. Nově dosazeny ty Echinodory. kořeny zakráceny a pod každý přišla 1 tableta NPK plants.
Ty problémy s řasou- mimochodem jsem zkoušel koupel v roztoku sava. prostě si myslím že tam je něco špatně.Snížil jsem i intenzitu osvětlení a svítím od 10 do 19h.teplota 24, rybí osádka pár akar hnědých a 6 kardinálek.a jeden šnek zřejmě neritina.
Za postřehy budu rád případné doplňující otázky se pokusím zodpovědět.
Filtr zdál se mi moc silný ale teď i když jsem jej rozebral a vyčistil už to takový proud zdaleka není.Strašně rád bych se dostal do stavu který jsem měl rok po založení nádrže ale jaksi se něco zlomilo. To něco může být i to že do našeho řadu začínají doplňovat podle potřeby vodu kružberskou. To je změna která nastala zhruba v době kdy se to lámalo. Ale třeba v práci je maličká nádrž svítí se tam méně voda je dílem žermanická dílem demi průmyslová a rostlinky jedou.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.06.2021 23:12 Muž jakaf [92] - Xify a paví očka – Zelená vláknitá řasa
Nazdar tak jsem se radoval,že mám akva bez řasy i 2 měsíce po založení a dnes večer koukám - na 3 stonkách egerie je zelená vláknitá řasa.Všechny 3 egerie jsem opatrně odstřihnul a vyhodil a na časovači zkrátil dobu svícení - bylo 7:30 - 11:30 a 14:00 - 19:00.Ranní i odpolední svícení jsem o hodinu zkrátil.Ještě zkusim živorodky pár dní nekrmit,jestli řasu budou ožírat.V akvárku mám za poslední 2 týdny 2 nové věci:Nové led plant světlo a nové 4 výhony červeného stolístku od Jonáše.Co by ještě mohlo pomoci od řasy mimo výměny části vody - to udělám zítra a zkrácení doby svícení?Ničím jsem nehnojil a živorodky se snažím nepřekrmovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.06.2021 12:33 Muž MARTIN HORÁK [907] - Na prvním místě anubiasy. Jinak miluji americké cichlidy.Re: Sigiczek
Svítit o 2 hodiny více a zeslabit filtr. Silný proud je jen na škodu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.06.2021 01:10 Muž DanS [77] Re: Sigiczek
Čerstvě založené akva. Měnit část vody (cca 1/4) 1x za 3 dny, dokud se řasa trochu nezredukuje (moc jí nevidím). Nezasahovat příliš do akva (střih rostlin a odkalování - velké), trpělivost. Svítil bych o 2 hodiny víc. Neděsit se každé řasy. Jinak akva pěkně založené.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.06.2021 21:36 Muž Sigiczek [2]
Fotka k příspěvku Ahoj všem. Prosím o radu jak se zbavit řasy v akváriu, která se primárně tvoří na rostlinách u rozstřikovací rampy viz foto. Svítím 39w led 16-22h. Je to strana blíže k oknu ale nejde tam silné světlo. Koncem týdne pročistím hadice a ext filtr jelikož se v hadicích uchycuje bordel. Nevím proč se řasa dělá primárně tam. Pomůže dokoupit seachem excel? Děkuju za rady a mějte fajn večer! :-)
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.05.2021 10:45 Muž snek49 [0] Re: Lojza007
Svítim přibližně 8 hod. denně. Podle mě jsou, z toho co mám v akváriu, naročné Alternanthera reinecki mini a Penthorum sedoides. Potom tam mam jeste Monte Carlo...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.05.2021 08:37 R Muž ctibum [7091] Re: KarásekLut
Mně vláknitou celkem spolehlivě spásala krevetka japonská rybicky.net/atlasostatnich/krevetka_japonska
Ve "26" mi ji krásně vybrala i z mechu. Ale, nezaručím, že to bude dělat i u tebe... :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.05.2021 07:04 Muž KarásekLut [114] Re: Anthrax
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku děkuji za informace. Ještě zkusím trošku méně hnojit jestli to nebude třeba tím že by byla voda přehnojená. každopádně přikládám fotky řasy. drží se na rostlinkách i na štěrku
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.04.2021 19:21 Muž snek49 [0] Re: RAP
Určitě zkusím... Děkuji ta tip...
http://rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu

Pro případné přesnější a rychlejší určení příčin vzniku řas, je vhodné poskytnout co nejvíce informací. Ideální je založit prezentaci Vaší nádrže s co největším množstvím relevantních informací a fotodokumentací. https://rybicky.net/nadrze/
Klíčové jsou informace o stáří nádrže, jak a jak často probíhá údržba, jakým osvětlením a ve jakém režimu svítíte, jaké jsou hodnoty zdrojové vody a jaké vody v akváriu, zda hnojíte, čím, jak často a v jaké míře, kolik a jakých ryb máte, jakou máte filtraci a tak dále. Uvádějte co nejkonkrétnější údaje. Neurčité údaje při určování příčin vzniku řas příliš nepomohou.

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] ...... 57

Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 43724x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/484-jak-na-rasy?od=1