Jak se zbavit řas v akváriu
http://rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu
Pro případné přesnější a rychlejší určení příčin vzniku řas, je vhodné poskytnout co nejvíce informací. Ideální je založit prezentaci Vaší nádrže s co největším množstvím relevantních informací a fotodokumentací.
https://rybicky.net/nadrze/
Klíčové jsou informace o stáří nádrže, jak a jak často probíhá údržba, jakým osvětlením a ve jakém režimu svítíte, jaké jsou hodnoty zdrojové vody a jaké vody v akváriu, zda hnojíte, čím, jak často a v jaké míře, kolik a jakých ryb máte, jakou máte filtraci a tak dále. Uvádějte co nejkonkrétnější údaje. Neurčité údaje při určování příčin vzniku řas příliš nepomohou.
Teda pánové, nechci vstupovat do vaší učené debaty, ale já bych ztlumila světlo a přestala hnojit úplně, omezila krmení a měnila 2 x týdně třetinu vody. A ty plovoučky bych ještě přidala - teď není čas na estetiku, teď je potřeba zbavit se řasy a sinice. Některý rostliny ti tam, prostě nepůjdou nikdy, s tím se holt nedá moc dělat. A až to bude pořádně zajetý, pak můžeš začít tvořit krajinky - Toť můj názor a moje zkušenost - jak se o tom hnojení začne moc koumat, tak to většinou jde do kelu.
Fosfor som vyskúšal až pred pár dňami aj to len raz za dva dni po 2,5ml. A tie riasy sa mi robili aj predtým. Tie hnusné zelené sa objavili asi pred dvoma týždňami. Akvaflor dávam 1 vrchnáčik vždy po čistení akva. Filter je klasika nič momentálne v ňom nie je pridané naviac.
Taky bys mohl mít víc rostlin. Ani se nedivím.
Jen pro ujasnění. Dáváš ten Akvaflor AF-7 a ještě k tomu přidáváš fosfor? Já jen že fosfor v akvarku kde máš celkem dost ryb chybí málokdy. Co máš ve filtru?
Doplním že CO2 držím okolo 20mg/l,dekuji za každou radu
Prosim o radu bo som uz strateny.
Je mi jasne ze mam nerovnovahu v akva ale zatial som na nic neprisiel coby zabralo.
Tak se zdá že JBL test už funguje lépe. Dnes naměřeno cca 10-15mg NO3.
Přičemž denně hnojim KNO3 a mikro prvky. A týdně dodám do akva zhruba 7mg/l NO3.
Nicméně utricularia mi stáje zloutne a neprospiva, ikdyz se začátku jela hezky a krásně se rozrustala. Přikládám fotku celého akva, včetně detailu utricularie a řasy na ni. Ta rasa by možná mohla být sinice, souhlasí někdo? Přijde mi to kombinace sinice a dlouhé vlaknite.
Co mi doporučíte dal ohledně hnojeni a postupu, držet se stejného co nyní?
Díky
Nejmenší odpor by bylo, dát těm šnekům do sklenice jen jeden list na zkoušku... Jsem moc zvědav na výsledek, moc tomu nevěřím
Vyndat půjdou a zkusím to cestou nejmenšího odporu a to kýble se šneky.
Pak až se bude experimentovat, jestli to nepomůže.
Všem děkuji za názory a rady
Kéž by to bylo tak jednoduché
Já jsem jen napsal, že tato rostlina je dobrý indikátor délky a intenzity osvětlení. Ale problematika růstu řas je daleko komplexnější a je třeba si o tom něco načíst a všechny parametry se pokusit přivést do rovnováhy. Jednoduchá cesta pro dlouhodobě udržitelnou biologickou rovnováhu v AQ není...
To je pěkný hlavolam, jako když zůstává "otevřená" ještě delší dobu po zhasnutí mám natáhnout interval osvětlení? Nezpůsobí to taky další růst řas..?
Souhlasím s Maqem, taky myslím, že pod řasou je BO (vlastní zkušenosti) a to ti nevyřeší roztok se Savem (ten pomůže na řasu jen chvilkově). Ale pravda je, že Anubiasy jsou jedny z nejnáchylnejších rostlin na řasy...pokud jde na ně přímé světlo, tak je to téměř jistota u starých listů.
PS:
MrMovie napsal: Limnophila sessiliflora, která se mi ale přestává líbit (roste u mně nějak blbě, občas dost prodlužuje internodia), dost rychle a hluboko koření a blbě se vytahuje... Dlouhá internodia u L.s. = nižší intenzita nebo délka osvětlení. Vysleduj, kdy večer se Ti "zavírá" a podle toho bych upravil osvit AQ...
Podobné řasové pokryvy jsem měl tady
rybicky.net/fotogalerie.php…
Myslím, že to je vyloženě "starý řasový komplex". Vrstvy. Okružáci mi to sežrali, když jsem přidal nové.
Je škoda ty listy odstřihávat, dají se okružáky vyčistit. Na této fotce je v pravé váze vlevo dole vidět jeden takový vyčistěný list
rybicky.net/fotogalerie.php… Je trochu nažloutlý, protože už je starý, ale vzhledem k tomu, jak byl na první fotce o 3 měsíce dřív zařasený, to je fajn.
Pokud se dá anubias vyndat, nemuselo by být zlé dát ho s několika desítkami okružáků na pár dní do kýblu.
Fotka není ideální, ale řekl bych, že to je biogenní odvápnění. Z fotek ve Tvé prezentaci jsem seznal, že máš anubisy na místě hodně osvětleném. To bývá s anubisy často potíž, porůstají řasou, nebo tohle.
Savo s biogenním odvápněním neudělá nic.
Do budoucna bych doporučil přemístit anubisy na míň osvětlené místo. A samozřejmě kyselejší voda, ta Tvoje je asi zásaditá.
(Já osobně bych je koupal v jemňounkém roztoku nějaké kyseliny - jenže to bych si napřed přesně změřil, aby to nemělo pH nižší než 5.)
Sysalka napsala: JirkaŠčobák: No nevím, kdysi jsem okružáčí "kalamitu" měla a skoro mi sežrali affinisky...
To se ti spíš začaly rozpadat kryptokoryny po nějaké tvé změně a okružáci ti pomohli s likvidací uhnitých listů.
50 okuržáků. Udělej to a nemusíš řešit chemii, která ti pokašle bůh ví co.
Tak místo určitě je, jenže nejvíc řízků je samozřejmě od nejrychleji rostoucí kytky v akva což je Limnophila sessiliflora, která se mi ale přestává líbit (roste u mně nějak blbě, občas dost prodlužuje internodia), dost rychle a hluboko koření a blbě se vytahuje, chci ji vyměnit za něco jiného rychlerostoucího a tak ji tam nechci moc množit, vše ostatní vždy po říznutí zasadím (to byla ta třetina...).
@afc1886 fotky jsem přidal, ale nevyznačují se zrovna kvalitou...
Mě fascinuje že z bucek to slezlo samo a na anubiasu toto
.
Můžeš to zkusit, ale mně se zdá, že je to řasa v kombinaci s biogenním odvápněním, což okružáci asi nevyřeší. A co se týká Sava, použil jsem ho bohudík zatím jen jednou, na ruduchu super, ale na přisedlou řasu bez efektu.
Kdybys zkoušela Savo, tak řeď 1:20
JirkaŠčobák: No nevím, kdysi jsem okružáčí "kalamitu" měla a skoro mi sežrali affinisky...
Ale díky za reakci.
Andaska: Už jsem na tento způsob taky narazila.
Nikdy jsem to nezkoušela, ale asi tedy zaexperimuntuji.
Planorbella: Ha, děkuji, to zní nejlíp a když to zklame tak půjdu na savo.
A nebo anubias odvázat pokud to jde a dát do sklenice hodit šneky a bude to rychleji
A co ty listy namočit do roztoku se savem? Já to tak dělám, když jsou jeho starší listy zařasené. Když odstranit, tak bych je otrhala celé. Udělala jsem to u jednoho anubáče taky a roste v pohodě dál
.
50 nových okružáků do akvária. Přesně toto mi vyčistili taky.
Já jen jednou ale zrušil sem si 10 let starý anubias proto si to netroufnou napsat jako zaručenou radu.
Ty listy bych ostříhal, alespoň ty nejvíce poškozené. Nikdy jsem se střihem anubiasů problém neměl.
Založil v prosinci. To bych se divil, kdyby tam nenašel místo
.
Na to není vždy místo
Tohle asi dolů nepůjde ty listy už nezachráníš ale nevím jestli je stříhat anubias je na to dost náchylný. Já za sebe bych je otrhal ale nechci ti to radit mohla by to odnést celá kytka.
Řízky jsi měl zasadit zpět všechny.
Ahoj.
Prosím má někdo nějaký tip jak odstranin povlak na anubiasu?
Měla jsem přesvíceno a na buckách a anubiasech se udělala zelená přisedlá řasa. Ubrala jsem čas svícení a přistínila. Řasa zhnědla, na buckách slezla dolů sama, ale na anubiasech se pořád drží...
Zkoušela jsem to oškrábat nehtem, ale dřív bych ten list zničila. Je to jako tvrdá vrstva.
Děkuji
.
Přidej aktuální fotky do prezentace, aby byla aspoň trochu představa.
A rada pro příště- Nechej akvárium před odjezdem žít dál pěkně svým životem (klidně trochu prostřihni rostlinky) a výměn část vody v akváriu. Kolikrát je akvárium v lepším stavu po příjezdu než před odjezdem.
Díky za reakci, to dělám při výměně vody, ale je to pěkná drbačka.
Myslíš, že samotné non-stop svícení by tu řasu tak nenastartovalo, kdybych to zároveň neprostříhal? Já jsem tak třetinu řízků zasadil totiž zpátky, takže teoreticky by tam mělo být i víc rostoucích rostlinek než předtím. Beru, že asi nějakou dobu trvá, než se ten řízek chytí, tak jsem čekal, že po týdnu by ta řasa měla začít pomalu mizet, což se zatím neděje.
Pinzeta a ruční práce, pokud jí zatím není moc.
Podle mě jsi si trochu uškodil tím radikálním prostřihem. Co roste, omezuj minimálně a posiluj.
0 03.03.2019 16:45 MrMovie – Řasy v čerstvém akva
Ahoj, mám založené akva někdy od začátku prosince, v půlce února jsem byl pár dní pryč a zrovna to vyšlo tak, že rostlinky už vyrůstaly nad hladinu. Před odjezdem jsem je tedy trochu radikálně prostřihl a zkrátil dobu svícení z 11h na 9h (12 – 14h bylo vypnuté světlo).
Automatický spínač jsem ale omylem vypnul, takže místo zkrácení svícení, to svítilo nonstop 4 dny. Po návratu tam byla dost rozlezlá nějaká ruducha. Nejvíc napadené listy Echinodoru jsem odstranil, stejně tak u Ludwigií a Alternanthery. Chvíli to vypadalo nadějně, nicméně postupně řasa dál roste, sice pomalu, ale přibývá jí.
Nejsem si jistý dalším postupem (něco jsem různě po internetu a tady četl, ale jednoznačný závěr z toho nedokážu vyvodit) – hnojit/nehnojit, svítit/nesvítit. Jak dlouho se to může dávat dohromady..?
Objevila se tam i taková zelená vláknit řasa, je na červeném lávovém kameni tak vypadá celkem hezky, asi mi tam nevadí, ale té černé mrchy bych se chtěl zbavit
. Šneci to nežerou.
Poradíte někdo prosím co vyzkoušet?
Jenom podotknu, že nedostatek živin (žádné hnojení) může někdy povzbuzovat řasy taky.
Ono, to dno nemusí s řasou souviset přímo. Ale jjak naznačil afc1886, stačí aby se v tom rostlo o něco hůř rostlinám a hned je tu prostor pro řasy...
Zkoušela jsem písek a tam se držela zas jiná řasa.. Tenhle se mi osvědčil že v něm drží dobře rostlinky a žádná řasa
Anthrax napsal: Edit: ještě bych se zaměřil na ten štěrk. Nešumí v octu?
Já tam vidím drť a tu bych hned vyměnil. Neříkám, že může za řasy, ale taky může přiložit ruku k dílu.
rybicky.net/fotogalerie.php… Myslím, že se rozcházíme ve výkladu slova konkrétně.
Co je to za zářivku? Kolik vody měníš? Jakou vodu máš (že je v pořádku nám toho moc neřekne)? Jakým vločkovým krmíš? Co tam máš za filtr? Atd. atd
Musíš prostě údaje v prezentaci trochu kvantifikovat... Jinak se nemá nikdo šanci se od ničeho hmatatelného odrazit.
Edit: ještě bych se zaměřil na ten štěrk. Nešumí v octu?
upravila jsem prezentaci, nevšimla jsem si že nemám většinu napsanou.
svítím cca 8-10 hodin, zářivkou zabudovanou ve víku, je tam místo na dvě, ale svítím jen jednou, s dvěma tam bylo světla moc. údržbu dělám jednou týdně že vyměním vodu, voda je z kohoutku ale její parametry jsou v pořádku. osádku mám krevetky, neonky 7x, betta samec 1x a tetra krvavá 1x( hejno bylo ale postupně stářím umřely, zbyla jen jedna ) možná 2x clea helena.
Čím konkrétně a jak svítíš? Čím konkrétně krmíš? Jak často probíhá údržba? Jakou máš konkrétně vstupní vodu? Kolik měníš vody? Jaké jsou tam ryby a kolik jich je? Co je tam přesně za filtraci? Kdy jsi to naposled zakládala od začátku?
Chce to pořádně vyplnit prezentaci. Přesné údaje pomohou, povšechné ne
Bez pořádné prezentace těžko radit.
Vodovodní voda má dobré parametry? Pokud ano, tak bych šel klasickou cestou:
Rychlerostoucí rostliny a častá výměna vody (aspoň 2x týdně 30%).
Další věcí je dno, osádka, síla osvětlení, atd. Na základě té prezentace toto nejde zhodnotit.
Dobrý den, mám gigantický problém.. stále bojuji s touto řasou..Je jak na skle, tak na rostlinách, vůbec bych se nedivila kdyby byla i na rybách.. Svítím jak se má, nehnojím, pH udržuji v normě a stále to tam je.. Akvárko mám dva roky a stále tenhle problém. párkrát už mi praskly nervy a celé jsem to překopala, s tím že jsem si většinu vody nechala na znovu založení. používala jsem i různé chemie, k ničemu, pomohlo to tak na měsíc, ani ne. Řekněte, co dělám špatně, zkritizujte mi to ať vím co mám zlepšit
předem děkuji za rady.
Nezaběhnutá nádrž, přesvíceno, možná přehnojeno, 11 hodin je zbytečně moc svícení, atd atd...
Prezentace by bodla. Čím tam svítíš? Hnojíš? Jestli jo tak čím a kolik? Jak často měníš vodu? A jaké jsou její parametry?
Zatím bych to viděl na moc světla, absenci rychlerostoucích rostlin a čerstvé akvárko...
Vím jak se to odečítá, ale nemám 5 ks skleniček, abych do nich dal ty kalibrační roztoky. A tu skleničku co mám v testu, tak jsem použil k testování akva vody.
A dá se to reklamovat? Přece jen test stál 270kč...
Porovnává se to při pohledu shora do skleněné odměrky:
www.youtube.com/…
Ale pokud i tak ti to přesně po 5 minutách ukazuje kraviny, kup JBL. Když to necháš stát déle, tak roztok postupně dále červená.
Tak jsem provedl kalibraci. Jednoduše výsledek je takový, že kalibrační roztok NO3 50mg/l odpovídá stupnici cca jako 10mg/l. Tedy stupnice je celkem k ničemu.
Porovnáním jsem pak došel na to, že je v akva zhruba 10mg/l NO3 a to již po hnojení (přidání cca 2mg/l.)
Na prvni fotce je pak vidět kalibrační roztok 50mg verzus stupnice a že odpovídí cca 10mg(fotka trošku zkresluje). Další je pak kalibrační roztok 40mg a ten již pak odpovídá 0mg dle stupnice. Potom celá škála kalibračních roztoků, zde je vidět, že rozdíly jsou celkem dost malé a nakonec celá nakalibrovaná škála verzus stupnice.
Tedy můj závěr je, že bez kalibrace je test, respektive stupnice nepoužitelná. Což mi pak spíš napovídá, že celý test bude vadný.
Nebo jaké jsou vaše názory na to?
Díky
Muj Sera test má dokonce 4 látky, 3 kapalné, jednu pevnou. Napřed 2 kapalné, pak jednu tuhou a pak opět kapalná. Odecitat se po 5 minutách. Věřím, že testují správně, přesně dle návodu. Zkusím ještě udělat kalibraci.
http://rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu
Pro případné přesnější a rychlejší určení příčin vzniku řas, je vhodné poskytnout co nejvíce informací. Ideální je založit prezentaci Vaší nádrže s co největším množstvím relevantních informací a fotodokumentací.
https://rybicky.net/nadrze/
Klíčové jsou informace o stáří nádrže, jak a jak často probíhá údržba, jakým osvětlením a ve jakém režimu svítíte, jaké jsou hodnoty zdrojové vody a jaké vody v akváriu, zda hnojíte, čím, jak často a v jaké míře, kolik a jakých ryb máte, jakou máte filtraci a tak dále. Uvádějte co nejkonkrétnější údaje. Neurčité údaje při určování příčin vzniku řas příliš nepomohou.
Přidat reakci
1 ...... [15] ...... 57
Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 43724x