Jak se zbavit řas v akváriu
http://rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu
Pro případné přesnější a rychlejší určení příčin vzniku řas, je vhodné poskytnout co nejvíce informací. Ideální je založit prezentaci Vaší nádrže s co největším množstvím relevantních informací a fotodokumentací.
https://rybicky.net/nadrze/
Klíčové jsou informace o stáří nádrže, jak a jak často probíhá údržba, jakým osvětlením a ve jakém režimu svítíte, jaké jsou hodnoty zdrojové vody a jaké vody v akváriu, zda hnojíte, čím, jak často a v jaké míře, kolik a jakých ryb máte, jakou máte filtraci a tak dále. Uvádějte co nejkonkrétnější údaje. Neurčité údaje při určování příčin vzniku řas příliš nepomohou.
Japoniky mám, ale v mizivém počtu - 5ks, nechtěl jsem to akvárko přerybnit a překrevetit...a množit se nebudou, slanou vodu nevedu...
Ráčky jsem měl mexický - jeden pár...což taky chápu, že v tom počtu to ani ušlapat nemohl...bohužel pak padl za oběť pokusům s krmením/nekrmením/světlem/tmou atd, co jsem zkoušel, abych se řasy zbavil...celkem mě to štve, měli i vajíčka, i když z nich nic nebylo...
Tref: no, teď je to tak zbídačenej stav, že se stydím dát fotku do alba...ale kdysi bylo bývalo vypadávávalo vcelku k světu...
Cladrophoru naštěstí nežere. Zelenou vláknitou naštěstí žere
Řasokouli jsem pravda netestovala, ale krátké zelené řasy porůstající kořeny a dekorace japoniky obraly takřka přes noc.
Ani japonika pravděpodobně nebude konzumovat řasokouli. Maximálně ji bude ušlapávat (dal jsem jich jednou 10 do 70l), ale na to jsou lepší Cambarellus diminutus. Přestože tento ráček vůbec není kvůli své plachosti vůči větším rybám (a pomalosti na žrádle) jednoduchý na odchov.
P.S. Pokud se někomu řasokoule nelíbí, prostě ji při výměně vody odsaje.
Spolehlivý likvidátor zelených řas je krevetka Caridina japonica. Sice píšeš, že krevety máš, ale asi jiný druh?
1) Nezbavíš se jí. Nežerou ji ani xenotoky, které jiné řasy konzumují.
2) Dá se jedině omezovat a upřímně, docela snadno.
3) Co je na ní zlého? Fotosyntetizuje, je to rostlinný oganizmus. Koukni
www.facebook.com/… - tady ji mám asi 16 let. Pokrývá dno, sagitarie začala růst nad ní, nevypadá to zle a akvárium nepotřebuje filtr ani vzduchování. Kobereček zadarmo
Mám ji ve více akváriích a vymizela mi tam, kde jsem nasadil ráčky Cambarellus diminutus. Nemyslím, že ji žerou, ale soustavně ji sešlapávají a asi tak po roce ji už skoro nevidiím.
Znám jediného živočicha, který řasokouli sežere, blešivec Hyalella azteca. Ale musí jich být plná nádrž a to v akváriu s rybami nedocílíš.
Tref: V pohodě to může být řasokoule - co popisuje, znám. Tu příbuznou řasu mám také. Rozdíl mezi nimi je, že se řasokoule nikdy nepřichytí k žádnému podkladu. V pohodě se dá odsát.
Ahoj, když nebudeš mít prezentaci, tak ti tu místní zkušení borci moc neporadí. A nemyslím si, že by to zapříčinila řasokoule. Pravděpodobně se ti udělala řasa jí velmi příbuzná - Cladophora.
0 01.10.2019 11:19 Humblee – řasy z řasokoule
Zdravím,
pořídil jsem si akvárium, (240l) zasadil rostlinky, časem pořídil krevetky, pár neonek, nějaký dania, prostě klasiku...akváriu jako takovému by se dařilo v pohodě, ale dostal jsem řasokouli, tak jsem ji tam dal a ta mrcha začla cuckovatět...tak šla ven, ale neumím si poradit s pozůstatkama, neustále to roste, množí se, abych zkusil rybu, která to bude žrát, tak větší ryby by se mi pustily do krevet...zkoušel jsem hodně světla, málo světla, čistit častějc, míň,...z toho souboje už mi padla půlka rostlinek, ale řasa stále drží...vyházel jsem všechny kořeny, na nich to drželo jak židovská víra...máte někdo nějakej nápad, jak se toho zbavit?
-dosází kytky, doplní šneky, akva se zase hodí do normálu
-nemusí to být zrovna románové vydání,
Proto je ani nechovám.
Přesto si myslím, že pro ně měl Buldr udělat samostatné akvárium (nebo pro ně upravit stávající). Je momentálně v situaci, kdy bojuje s řasou a do toho se snaží udržet při životě sumečky. Což si trochu odporuje. Akvárium s množstvím volného prostoru, světla a koberečkem není zrovna to, kde by byli šťastni.
Odhaduji, že dokud Buldr neudělal zhruba před měsícem výrazný prostřih, bylo to akvárium docela životaschopné. V tuto chvíli je v problémech s řasami a v polízanici, protože nakopnout zpátky prosperitu není snadné. Musí začít nepřekrmovat, protože to mu aktuálně vůbec nepomůže. Musí se začít jinak dívat na prostřih rostlin. Musí se začít jinak dívat na šneky. Beze srandy by mu jednorázově pomohlo 100 okružáků. Možná i to, co píše Václav. Vše jsou to kamínky do mozaiky a ohrnovat nos nad některou částí je extrémně hloupé. Já jsem na Václavovy rady neřekl negativního vůbec nic.
Doopravdy si myslíš, že přidávat draslík, dusík, fosfor a vypnout vzduchování vyřeší člověku problém, že překrmuje ryby a když se pustí do údržby, odstraní moc rostlin?
Věci, které jsi mu navrhl, nemusí být zlé, ale nevyřeší tyto problémy. Nebo si fakt myslíš, že ano?
Když někomu radím, snažím se dobrat, co dělá zle. Ty jsi nedokázal zjistit, tak nevyskakuj, když se o to někdo jiný snaží, prosím.
To jsem párkrát zkoušel ale nemá to cenu, radíš tu věci o kterých nic nevíš a stále opakuješ tu svou, bez techniky, bez koberečků, bez těchto ryb, bez tamtěch, stovky okružáků. Lidi nechtějí mít většinou akvária jako ty, tak si to uvědom. Howgh
Václave: Místo negativních palců bys mohl zkusit věcně napsat.
Vím, že techniku používat umíš. Jenže tady se bavíme o Buldrovi. Když se ti nelíbí, co píšu, dej svůj vlastní návrh, co by měl Buldr udělat, aby se mu jeho stav zlepšil.
Nevím co máš za pancéřníčky, já mám pandy a ty se tedy neostýchají jak na patentky, tak na tablety. Ale zásada je krmit v noci když nesvítí světlo v místnosti i v akváriu pak si to najdou, ale jinak když krmím (a měl jsem i neonky) tak vždy něco filtr unesl dolu co nestihly ani neonky ani danie a pancéřníčci po tom skočili. Ale krmení pro ně určené hážu až když je tma. Sorry odpověď mimo téma vlákna. Samozřejmostí je mít hustší porost jak píše p. Ščobák a nejlépe jim hodit krmení tam, jelikož tam chodí odpočívat
Nejsem orientovaný na pancéřníčky, ale odhaduji, že tvé akvárium pro ně není vhodné, když se musí skrývat a nechovají se uvolněně. Možná moc světla. Udělal bych pro ně samostatné, mnohem tmavší akvárium, se zarostlou hladinou a džunglí. Takové je i mnohem odolnější vůči řasám.
Nebo je všechny někomu věnuj. Protože takto se honíš za přízrakem a situaci zhoršuješ, když dáváš do vody víc krmiva, než bys měl.
Kdysi jsem sbíral sumečky. Poté, co jsem přešel na divoké živorodky, je kombinuji s krevetkami nebo mini ráčky. Jsou mnohem lepší, než sumečci. Jenže v tvém případě by bylo nepříjemné, že se ne vždy snáší dobře s CO2. Technikou, která tě stojí peníze, si zbytečně komplikuješ život. Můj názor.
Zle krmíš, pokud šneci obalí tabletu. Dáváš moc a podporuješ řasy. Dej jen kousek tablety. Zkus ho nalepit na sklo. Nebo najdi jiné krmivo. Tohlo se ti nemá dít. Máš krmit tak, aby to ryby skonzumovaly za pár minut. Raději za deset minut tři malé dávky. U mě často žrádlo ani nestačí klesnout na dno.
P.S. Otocinclusy, které máš, bych už nekoupil. 1) Jsou to většinou importy. 2) Často rychle uhynou, protože naše podmínky jsou jiné. 3) Nepracují tolik. Okružáci odvedou mnohem efektivnější práci, pokud je umíš použít.
P.P.S. Dáváš jen vločkové krmivo? Mražené a živé je pro rostliny lepší.
U 40L (mám ji též) se mě osvědčila jedna věc, když chci stříhat tak nikdy ne vše, vždy tam musí zůstat rostliny které to akva tzv. potáhnou, nemůžu oslabit všechny najednou abych zachoval stabilitu, to neznamená že u 200l se to stát nemůže. Stonkovky v malém akváriu jsou podle mě stonkovky zásadní na udržení stability. Nejhorší je když ti poradí místní akvarista který má zaběhlé akvárium a větší než máš ty, nedojde mu co svou radou může způsobit. Taky jsem si tím prošel a pořád se učím. Teď u mé 40l nemám žádnou džungli a je stále stabilní ale vše má svůj čas
alespoň to je můj prozatímní poznatek
Rozumím ti.
Jde o to, že existuje víc akvaristických cest a každou je třeba umět. Moje cesta je o hodně rostlinách, v zásadě jakémkoli neškodlivém substrátu, ale se zeminou/bahnem a detritem, obyčejných žárovkách, nulové technice, bez CO2, o trpělivosti, pozorování a velmi malých změnách
scobak.blog.sme.sk/… Trvá to déle, ale dokáže to být stabilní.
Eleocharis jsem nikdy pořádně nezkoušel, ale kryptokoryny jsou při mém stylu brnkačka. Jsem schopný udržet všechny normální druhy, které zasadím, natloukl jsem si jen s hodně vzácnými druhy, jako striolata a aurea. Nicméně dvě Cryptocoryne keii se nakonec chytly a velmi malé, ale rostou. Celkově mám při mém stylu asi 70 druhů rostlin. Rozdíl bez CO2 vidím nejvíc ten, že většina mých rostlin nejsou stonkovky. Ty, pokud se jim u mě daří, rostou buď masivně nad hladinu nebo vzplývají těsně pod ní. Mnohé stonkovky rostou lépe s CO2, což má logiku, protože berou živiny z vody. Naopak obyčejným cryptocorynám je to dost jedno a s CO2 porostou jen trochu rychleji (naopak je s CO2 jiné rostliny často utlačují).
Prostříhání má reálný smysl jen natolik, aby rychle rostoucí stonkovky nezastínily výrazně akvárium - jinak je to čistě o designu. Nejsi první ani poslední, kdo to přehnal a měl problémy.
Šneci se ti množí, protože ti nastoupily řasy a mají co žrát. Ber je jako spojence. Když to neskonzumují oni, ty se tím asi krmit nebudeš a neexistuje kouzlo, které by to z akvária samo odstranilo. Ber je jako indikátor, že mají co jíst. Přečti si
scobak.blog.sme.sk/… Naopak doporučuji okružáky na likvidaci řas. 100 kusů přidaných do tvého akvária by dokázalo divy. Trik je ale v tom, že je musíš do akvária najednou jednorázově přidat - oni se sami nepřemnoží nad únosnost nádrže. Zrovna ve středu jsem kamarádovi dal asi 50 šneků na vypucování jeho 20l.
Na tvoji otázku, kde se řasa vzala - tvá profilová fotka
rybicky.net/fotogalerie.php… je ze začátku léta. Před měsícem jsi ale krotil zelenou džungli
rybicky.net/fotogalerie.php…
Řasy jsou následek tvého krocení. Každý neodhadnutý, příliš velký zásah, přináší riziko polízanice. Marně budeš měřit a počítat hodnoty, pokud nedokážeš vidět věci na první pohled, budeš se v tom plácat.
Byla blbost chtít krotit své akvárium. Stejně tak, jako je blbost, když likviduješ vajíčka šneků, kteří ti mohou pomoci. Jsi oběť moderní deformace akvaristického vkusu, která káže, že velké volné plochy vypadají super. Ono to sice vypadá na oko dobře, ale udržet to dlouhodobě bez řas je práce pro vraha (a koberečky často řasy nakonec doslova sežerou). Raději se na to vykašli a přistup na fakt, že džungle 2x větší, než jsi měl, je super místo pro život a má své kouzlo.
P.S. Ryby, které máš, bych dovedl mít v takto velkém akváriu bez jakékoli techniky a chemie. Bez filtru, bez CO2, bez vzduchování. Jen se světlem a rostlinami. Neonky by asi chtěly víc místa, ale těch deset se jich do 50l vejde.
P.P.S. Taky mám pocit, že máš aktuálně moc silné světlo. Podle toho, jak ti na fotce některé rostliny doslova zalézají do dna.
Asi bych počkal s tím Monte Carlem, ale třeba půjde.
mimochodem psal jsi - rostliny jsou na vyjimky voleny dobre,co patri do vyjimek? jak jsem psal nize pinantifida se mi zda,ze celkem roste a ostatni kytky jsou prevazne rychlerostouci..
Tak pokud si pamatuji tak se mě a ještě jednomu člověku podařilo se jí zbavit tak že se do akvária předávkoval (mě vylil) bioflor od Rataje.
Měnil bych té vody dvakrát týdně třetinu nebo i častěji menší části. Ale jak už jsem psal nikdo netušíme, jakou dáváš do akvárka vodu.
Taky bych nepřidával fosfor ani mikroprvky.
presne to odpovida - reseni u me tedy min svitit,odsavat,menit vodu 1x tydne,modlit se?
tablety davam tak 1-2x tydne..
Já bych to také tipoval na nějaký druh sinice. Jestli to jde z listů snadno sundat, bude to sinice téměř jistě.
Je to druh sinice taky jsem jí měl. Ty cucky se postupně prodlužují a stačí do listu klepnout a je to pryč ale za chvíli je tam znovu.
Já nevím. Já sem tohle médium nikdy nepoužíval. Tak se jen se spíš ptám, jestli vítr nemůže vanout odtud. Taky to ale můžou být kecy prodejce.
i
Můj názor je, že když budeš hojit naslepo vším, aniž by to bylo potřeba, tak se klidně může stát, že se podpoří růst řas/sinic.
Edit: MC jsem nikdy neměl neporadím. Ale obecně tyhle rostliny na parádu bych dával do rozjetého akvária a ne do čerstvě založeného.
ted jsem za blbce
vubec mi to nedoslo.. prislo to puvodne jako darek k filtru a bral jsem to jako filtracni medium (lepsi nez molitan) a nejak jsem to nezkoumal. jinak merim sera NO3 testem (kapky). PMDD pridavam,protoze v puvodni 112 to udelalo tenkrat zazraky
jinak dalsi prvky zmereny nemam.. dobu sviceni stahnu na cca 8 hodin,jinak mel byh dokoupit jeste jednu lampu nebo je to takhle ok (pro monte carlo apod)?
A co ten de*Nitrate? Neudržuje to NO3 na určité úrovní, kterou tvůj test měří jako nulovou (čím měříš?)? A kvůli nulovému NO3 teď hnojíš vším nebo máš změřené i ostatní prvky? Podle mě je brzo hnojit kompletně vším. Jestli tedy po měsíci hnojit vůbec něčím.
Jinak, to co je na tom růžkatci, mi přijde jako sinice. Ale může to být jen zdání z fotky. Je to mazlavé? To zkrácení doby svitu by fakt mohlo pomoct.
Nevím jak často měníš vodu a jakou máš zdrojovou vodu, ale pokud ucházející, tak bych měnil často.
Edit: Ty tablety od Dajany se ve vodě celkem rychle rozpadají. Někteří si tu na ně stěžovali, že prasí vodu. Možná, že i změna krmiva by mohla být krokem správným směrem.
Mě by zajímalo co to je za řasu
No začal bych tím světlem, případně jí zkoušel mechanicky odstraňovat a odsávat, hlavně to chce klid a vydržet.
Ale teď co s tou řasou?
Pinantifida se mi celkem rozrostla v předchozím akva. A tady se mi nezdá, že by strádala. Cestičku nemám záměrně, ale dokupoval jsem rostliny, které mi dnes dorazily (Micranthemum Monte Carlo - 5 košů, Hydrocotyle tripartita sp. Japan 2 koše a Bacopa caroliniana taky 2) na dno by to mohlo stačit. Co se týká Ceratophylla tak není v zemi, ale je kleslý (důvod popravdě nevím - jestli je to ta řasa..? možná). Aquascaping se mi líbí, to nebudu kecat, ale snažím se aby se v první řadě rostlinám dařilo.
Neviděl bych to zas tak tragicky v tomto případě, rostliny jsou možná na výjimky voleny docela dobře, na volné dno má předpokládám přijít to Monte Carlo.
Osobně bych na nějakou dobu ubral na délce svícení, voda je poměrně tvrdá (pokud je měření spolehlivé), výstavní rostliny v ní možná nevyrostou, ale něco by jít mělo.
Zase. Klasika. "Cestička úvozem" a představa, že s volnými, čistými plochami dna a neosázenými kameny, bude vše ok. Samej chemickej vzorec a na rostlinách řasy, které vidím poprvé v životě. H. pinnatifida, která není jednoduchá na úvod, přestože máš CO2. Ceratophyllum zastrčené ve dnu, místo aby vzplývalo a mělo barvu jako moje
rybicky.net/fotogalerie.php…
Lidi, zapamatujte si, že ten aquascaping sice jde, ale lidé, kteří ho dělají, často zakládájí akvária pro design, když jsou hotovi, cvaknou si to, zruší a zakládají nový design, často s těmi samými rostlinami, takže ty rostliny fakt mají ošahané (kdyby to měli v TOP stavu udržet dva roky, většina z nich by se vzbouřila a přešla na něco jednoduššího). Kdo je napodobuje, honí do značné míry nereálný ideál a pak se ptá, proč mu bují řasy. No - kvůli tomu ideálu!
Zdravím ve spolek, tak jsem si na konci srpna udělal radost a pořídil větší akva (viz prezentace), ale co čert nechce, samozřejmě mi naskočila řasa. Vzniklo to tím, že jsem měl NO3 na 0 mg/l, teď (cca 3 dny) přidávám celkově PMDD vč. KNO3, takže by to mělo být lepší. Ale roste mi tam řasa (nepoznám přesně která to je). Rád bych se jí zbavil. Nějaký rady? (btw v komentu u akva je zmíněno málo světla,je to fakt, mám dokoupit ještě další?) Díky.
Mám teď dokoupený Micranthemum Monte Carlo a Hydrocotyle tripartita sp. Japan a asi to tam budu muset dát, asi budou taky od řasy, co?
Tej námietke nerozumiem. Ako je i v nej na konci uvedené, "Tohle by samozřejmě neplatilo... také v těch případech, kdy se voda záměrně uměle sytí oxidem uhličitým."
Ergo - rozpúšťaš vo vode COčko? Tak bublinky ti ho zas pomáhajú uvoľňovať z vody nazad.
Přečti si znovu poslední větu té citace...
To co si uvedl tak ale při umělém sycení neplatí. Když jsem měj ještě roztřikovací rampu stačilo jí trochu více natočit k hladině a pH šlo nahoru. Začni přidávat draslík dusík a fosfor a vypni ten vzduch je to zbytečnost i v normálním akváriu z dobrým filtrem.
Pokud dodáváš plynné co2 nemůžeš u toho zároveň vzduchovat většina ti toho uteče. To měření pokud nepoužíváš nějaké výluhy je dost nesmysl. Při pH 6,2 a KH 8 by jsi měl po rybách 151 mg/l CO2. Dropchecker je modrý tak to určitě není pravda. NO3 13 mg/l který test dokáže tohle číslo ukázat.
Tebou použité hnojivo jsou jen stopové prvky a neobsahuje žádné makro živiny a protože už máš akvárium 4 měsíce měl by jsi je přidávat. Důsledek vidíš v přímém přenosu.
Pokud je no3 a po4 ok, tak nevím. Já tuto řasu nikdy neměl. Ale vypadá to jako řasa Stagghorn. Podle googlu buď moc železa nebo moc krmení. Taky bych zkontroloval filtr.
Bojuji se stejnou řasou ve dvou akva u obou v části kam jde sluníčko... Čekám že řasa ustoupí sama s příchodem kratších dnů a delších nocí... Hodnoty neměřím,neodkaluji, pouze měním část vody... Stejně tak jako ve zbylých třech akva, kde tato ošklivá řasa není...
Čím to měříš? Ty nulové hodnoty NO3 nejsou v pořádku. Teoreticky může chybět i fosfor. Při odkalování vrtáš do dna, nebo jen nad povrchem?
Lidé jsou optimisté, chtějí mít velké plochy čistého písku a pak se diví, že mají rasy.
Pro začátek dej 60 okružáků a ještě jednou tolik kryptokoryny, co máš. A ještě rozházej vepředu monosolenium.
Pro zajímavost porovnej své akvárium s mým
www.facebook.com/… 60 litrů
KuBvA napsal: Teď právě Ne ,sháním růžové akorát není nikdo kdo by mi nabídl za rozumnou cenu Potom co se trochu víc namnožily okružáci a dál jsem do filtru zpátky aktivní uhlí (vyndané kvůli léčbě no planaria) a taky jak začaly trochu více růst rostliny tak řasa absolutně zmizela není po ní ani stopa jen ty černé fleky tam jsou .
Starší reakce
Sorry, mám jen mobil lenovo.
Takže nic moc. Jinak díky všem kdo mi pomohli.
A nebo ten anubias přesunout na jiné místo.
Anthrax napsal: Upřímně, z té rozmazané fotky ani nepoznám co je to za řasu.
Koukám na tvou prezentaci. Doplň si ji o délku svícení a intenzitu.
Nemáš moc rostlin a žádné rychlerostoucí. Takže za mě přidat rychlerostoucí rostliny. K tomu máš ne zrovna čistotné ryby. Takže i časté výměny části vody mohou pomoci. Jednou za měsíc je málo.
K tomu bych ještě dodala, že já bych anubiasy možná něčím zastínila,pokud bude přidáno na rostlinách, tak by neměl být problém, ta fotka fakt nic moc, ale něco podobnýho jsem na nich měla taky, když jsem je pak šoupla "do stínu" vallisnerií, tak to zmizelo.
Upřímně, z té rozmazané fotky ani nepoznám co je to za řasu.
Koukám na tvou prezentaci. Doplň si ji o délku svícení a intenzitu.
Nemáš moc rostlin a žádné rychlerostoucí. Takže za mě přidat rychlerostoucí rostliny. K tomu máš ne zrovna čistotné ryby. Takže i časté výměny části vody mohou pomoci. Jednou za měsíc je málo.
Přesně tohle tam mám taky a taky na anubiasu
http://rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu
Pro případné přesnější a rychlejší určení příčin vzniku řas, je vhodné poskytnout co nejvíce informací. Ideální je založit prezentaci Vaší nádrže s co největším množstvím relevantních informací a fotodokumentací.
https://rybicky.net/nadrze/
Klíčové jsou informace o stáří nádrže, jak a jak často probíhá údržba, jakým osvětlením a ve jakém režimu svítíte, jaké jsou hodnoty zdrojové vody a jaké vody v akváriu, zda hnojíte, čím, jak často a v jaké míře, kolik a jakých ryb máte, jakou máte filtraci a tak dále. Uvádějte co nejkonkrétnější údaje. Neurčité údaje při určování příčin vzniku řas příliš nepomohou.
Přidat reakci
1 ...... [9] ...... 57
Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 43724x