Jak se zbavit řas v akváriu
http://rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu
Pro případné přesnější a rychlejší určení příčin vzniku řas, je vhodné poskytnout co nejvíce informací. Ideální je založit prezentaci Vaší nádrže s co největším množstvím relevantních informací a fotodokumentací.
https://rybicky.net/nadrze/
Klíčové jsou informace o stáří nádrže, jak a jak často probíhá údržba, jakým osvětlením a ve jakém režimu svítíte, jaké jsou hodnoty zdrojové vody a jaké vody v akváriu, zda hnojíte, čím, jak často a v jaké míře, kolik a jakých ryb máte, jakou máte filtraci a tak dále. Uvádějte co nejkonkrétnější údaje. Neurčité údaje při určování příčin vzniku řas příliš nepomohou.
Právě že nemám od koho.
aj bych za to zaplatil.
Já jsem taky před časem bojoval se zeleným zákalem. Začal jsem měnit velmi často větší objem vody ale nopomohlo to tak jsem si koupil na aukru UV lampu 11W pro zahradní jezírka za 500kč a problém vyřešen. Ty značkové JBL nejsou špatné ale ta cena je příšerná na to že ji použiješ jen jednou. Nebo si ji od někoho půjč
Už jsem se i na toto koukal, jakou by jsi mi doporučil?
Tak zelený zákaly, to jsou dlouhotraťový záležitosti, ale jedna zkratka možná existuje a jmenuje se UV lampa, mrkni na to.
Jak jsi sám zmínil, tak pokud byly ty původní rostliny emerzní, tak měly jinou stavbu listů než nové submerzní výhonky. Emerzní rostliny mají obvykle mnohem více průduchů než jejich submerzní verze, a kromě toho mívají také mnohem tlustší kutikulu (voskovou vrstvičku kolem listů) a i celkově bývají jejich listy tlustší (což nemusíš pouhým okem poznat). Kvůli tomu musí po jejich ponoření do vody živiny (vč. CO2) překonávat mnohem větší překážky, aby se do nich dostaly. Proto emerzní rostliny ponořené do vody rostou obvykle několikrát pomaleji než jejich submerní verze. A z tohoto důvodu se pak také budou takové rostliny snažit o to, aby si co nejdříve vytvořily submerní verze listů. Poté, co to udělají, ty emerzní listy obvykle "odepíšou" a "vysají" z nich co nejvíce živin, které pak přesunou do nových (submerzních) výhonků. V této fázi přestávají staré listy růst a začnou odehnívat a rozpadat se. Jakmile listy přestanou růst (nebo rostou velmi pomalu), stávají se mnohem snazším místem pro uchycení řas. Kromě toho vědci nedávno zjistili, že některé druhy řas dokáží získávat živiny i přímo jejich "vysáváním" z rostlin (takže si dokážu představit, že u těchto starých, "obětovaných" listů se na ně řasy slétnou jako moucha na hovno, a taky se na tom trochu přiživí). K podobnému odepisování starších listů může samozřejmě docházet i u submerzních rostlin v případě, kdy daná rostlina nemá k dispozici (v substrátu nebo ve vodě) dostatek některých živin. V takovém případě (aby nezemřela a mohla si dovolit vyhánět nové výhonky) prostě staré listy odepíše a živiny z nich přesune do nových listů. Pokud se ale brzy situace v akváriu nezmění k lepšímu, tak to samozřejmě za pár dní až týdnů skončí s takovou rostlinou špatně. Na nových listech (a rychle-rostoucích rostlinách obecně) se prostě řasy uchycují hůře.
Nepomohou určitě, jak už bylo zmíněno. Jediný plž, který si u mě kousl štětičky je clithon sp. Ale ani u něj nemůžeš čekat, že se do ní s radostí pustí a spase větší nánosy. Kdo by jedl "kuřecí" párky ze separátu, když na stejném talíři se směje krásný hovězí steak
Nebo potom další možností jsou mladé parmičky černopruhé, ale u nich pozor na prostor i do budoucna!
Jako dle mě jsou správně obě verze, teď záleží, jak kdo pochopil můj, protože ono je opravdu pravdou a na tom trvám, že i když jsou v AQ řasy, tak je mítus, že by se nesmělo přidávat žádné hnojení, protože tím se řasy rozšíří. Ano, rozšíří, ale jen zezačátku, než rostliny pořádně nastartujeme chybějícími živinami (třeba jim chybí jen Fe a Mg, ale ostatní jsou v přebytku). I přesto si rostliny začnou brát chybějící např. Fe a Mg a díky tomu začnou správně spotřebovávat i ty ostatní, přičemž díky chybějícímu Fe a Mg normální ostatní živiny spotřebovávat nemohly, a proto tedy správně nefungovaly, nespotřebovávaly, takže tím pádem rostly řasy.
Chybějící živiny nastartují spotřebovávní ostatních živin
Takže je mýtus, že když jsou řasy, nehnojte...
Samozřejmě i to lze, ale musíte zjistit, co vlastně a proč jsou v AQ řasy, většinou je to ohledně živin. Pak to může být ohledně přebytečného světla/málo rostlin, malý tok v akváriu > tím pádem nerozhánení živin k rostlinám, přebytek živin samotného hnojení (to už ano, pokud se nejedná o chybějící živiny, které povzbudí vstřebávání ostatních živin!..., a mnoh dalších - je proto mít na paměti dobré vyvážení těchto parametrů a zjištění důvodu, proč se řasy vyskytují
Možná se mnou souhlasit nebudete, ale mám to zjištěno a vždy to fungovalo, navíc, příručky a internet to též potvrzují
Dobře jsi to pochopil.Řasa:zanedbaná údržba(odkalování,výměna vody,zanešená filtrace),nadměrný obsah NO3,přerybnění,nedostatečné množství rostlin,případně i špatný,nebo nevhodný režim osvitu .V nádrži tvojí prezentace bych,provedl hloubkové odkalení a výměnu vody na minimální obsah NO3 a měl to pod kontrolou,.Mnozí mne ukamenují ,ale zkrácením doby osvitu zhoršíš růstové podmínky rostlinám a řase to bude šumafuk.Podstatné je snížení NO3,hnojit potom můžeš,ale při skladbě tvého akva bych tomu nepřikládal význam,organických hnojiv,které Ti nastartovaly růst řas tam budeš mít nadbytek během pár dnů,ale je to jenom tvoje volbs,co s tím uděláš..
Ehm, tak teď bych mohl být lehce zmaten z předchozích příspěvků. U jednoho je tvrzení, že hnojení při zařaseném akva provádět a v druhém příspěvku opak.
Přesto že začátečník jsem, tak vím že pravda bude někde mezi. Respektive tím chci říct, že změřím hodnoty NO3 a CO2 a podle toho budu hnojit.
Vím také, že řas se nadobro nezbavím a ani nevím jestli bych to chtěl, protože dle mě je takový ekosystém spíš něčím umělým a nepřirozeným. Řasy jsou defacto v každém vodním světě.
Spíš mě ale překvapil ten rychlý nárust zelené a ruduchy.A to i navzdory tomu, že živorodky jsou čuňata. Proudění vody jsem upravil rozstřikovací rampou, čím je pomalejší, ale koloběh funguje.
2 17.01.2015 18:56 Marcel G – Složitý proces
Na otázku, "jak se zbavit řas v akváriu", bych odpověděl asi tak, že "těžko". Řasy jsou v akváriu přítomné vždy, ale ne vždy musejí být pouhým okem vidět. K přemnožení řas může dojít z tisíce a jednoho důvodu, a stabilní podmínky v akváriu samy o sobě nikomu nezaručí, že se mu tam někdy řasy nepřemnoží. Někdo může mít špičkové komponenty (třeba substrát ADA Aqua Soil Amazonia, rostlinky 'in vitro', předimenzovanou filtraci a kdo ví, co ještě), a přesto má v akvárku kalamitu. Rozhodně bych ale řekl, že velkou roli v tom hraje kvalita vody, množství živin, osvětlení a čas (znáte tu detektivku "Čas pracuje pro vraha"). Mně osobně připadá, že mladší (či nezkušenější) akvaristé mívají tendenci vidět všechno černobíle. Jsou to takoví indiáni, kteří mají na všechno radikální názor a se vším jsou hned hotoví. Máš řasy? Pak je to 1) tím, 2) tím a 3) tím. Zkušenější akvaristé se pak chovají jako Rada starších, která ty mladé indiány obvykle zrazuje od ukvapených závěrů a radikálních řešení a trpělivě se jim snaží vysvětlit, že nic není obvykle tak jednoduché, jak se nám v mládí může zdát. Já například ve svých akváriích používám dost silné osvětlení (asi tak silné jako ADA Aquasky ... pokud jste to světlo měl někdo možnost vidět), a rostliny rostou dobře i při relativně střídmém způsobu hnojení. Takže mýtus je spíše tvrdit, že při silnějším osvětlení potřebují nutně rostliny velké množství živin. Rostliny podle mých zkušeností dokáží růst při docela velkém rozptylu koncentrací (a dokud bude ve vodě alespoň malinké množství všech živin, nic dramatického se nestane). Podobně tak černobílé je tvrzení, že velké množství živin nepředstavuje z hlediska přemnožení řas žádné riziko. To může a nemusí být pravda - podle toho, jaké další potlačující faktory ve svém akváriu budeme mít. Pokud tam například budu mít dostatek řasožravců, velké množství rostlin, kvalitní filtraci, dobrý substrát, silné světlo (které bude nutit rostliny k rychlému růstu a větší produkci kyslíku, který zase podpoří činnost mineralizačních mikrobů), a budu provádět časté výměny velkého množství vody (čímž každý týden řasám v podstatě zformátuju hard disk), tak s řasami s největší pravděpodobností problémy mít nebudu. Pokud ale v akváriu těch inhibičních faktorů mít moc nebudu a poskytnu navíc řasám dostatek času, tak se mi tam řasy přemnoží tím rychleji, čím více živin a světla jim poskytnu. A kravina je podle mě tvrdit opak. A pokud už se řasy v akváriu přemnoží, jakékoli další množství živin jejich růst jenom urychlí, takže přidávat kvanta živin do zařaseného akvária je asi to nejhorší, co může člověk udělat.
PS: Nemyslím to zle.
Možná to tady zaznělo už mnohokrát, možná to někoho neosloví, možná někoho ano...
Ale důležité parametry, jak nemít řasy, či mít minimum řas je:
Vyvážené veškeré parametry jako je : Svělo, živiny, proud v akváriu (filtrace - proud rozhání potřebné živiny k rostlinám), počet rostlin, a vlastně živiny v podobě hnojení (CO2, PMDD např. atd...)...
Logicky, když je mnoho světla, je třeba více rostliny (rychleorostoucí) a podpoření růst rostlin živinami...
Není pravda mítus, že čím více živin, tím více řas... Když jsou řasy, nehnojíme. To je kravina. My právě potřebujeme podpořit rostliny živinami, protože když rostliny správně neprosperují, živiny se hromadí. A my musíme těmi živinami rostliny podpořit, aby začaly fungovat, tím pádem začnou růst a začnou brát živiny, které spotřebovávají řasy a díky nim rostou. Je to opravdu složitý proces a koloběh ohledně živin, světla, rostlin a cirkulace vody v akváriu. Samozřejmě tohle je velice stručný popis, takže jej prosím nekritizujte, že je obecný či je neúplný a tím pádem nepravdivý. Zlomek z toho nejdůležitějšího jsem zde obsáhl... Prostě vyrovnat parametry vody (živiny, cirkulace, rostliny) a světla....
Asi tak ;)
Moc svetla k ostatnim potrebam rostlin. Hnojit do vodniho sloupce jednou za mesic, to je fakt k nicemu, predevsim s ohledem na mikroprvky.
Jak pise Roman, zkrat to sviceni a hnoj pokud mozno kazdy den. I malicka davka kazdy den, udela vetsi efekt, nez mnohem vic jednou za mesic, alespon zase u tech mikroprvku. A mkrni se, kolik mas NO3 ve vode kterou do akvaria pouzivas (ten kdo ji dodava to miva na webu). Nekde je to az skoro nula, a pak i kdyz Ti tam kadi zivorodky, nedozenou to, a musis NO3 pridat (pridavat KNO3), zatimco nekomu staci vodu vymenit a ohledne NO3 ma vyhnojeno.
Ač to akvo, vůbec neznám, jednu obecnou radu bych si dovolil vyslovit a tou je zkrácení té délky osvitu na, řekněme 8 hodin a s tím hnojením jednou za měsíc, to bych měl vážné pochybnosti, co tam za několik dní v té vodě zůstane za živiny. Já nejsem kdovíjakej odborník na květenu, ale když potřbuji toto v dohledových nádržích řešit, jdu na to cestou nejmenšího odporu a tou je lehounký přihnojování a to pokud možno vícekrát týdně, třeba PMDD a nepodcenění množství dusičnanů, protože od nich to tak nějak všechno začíná, jak je jich málo, obvykle nastávají problémy, takže držet jejich hodnot někde kolem 10 mg/l mě příjde rozumné, ale moje rady jsou spíš sedlácký a snad i praktický, nejsem chemik, k tomu se ti jistě zdejší sekce vyjádří.
Ahoj lidi. Ve společenském akva (84l) se mi objevily rovnou 3 druhy řas. Je to klasická hnědá, která se drží převážně na sklech, pak zelená, co se drží na kořenech a některých kytkách jako alternatera splendens nebo anubias a nakonec tam mám i ruduchu, která oblejzá kytky. Nikde v akva ale nevidím řasu na hygrophile (přesto její růst se docela zpomalil).
Zelená a ruducha se mi začaly objevovat po instalaci doplňkového LED osvětlení, přičemž mou snahou o zmírnění rozšíření řas bylo přihnojování Tetra Planta minem. Efekt to má ale opačný a rostliny nerostou zatímco řasa jo.
Svítím přibližně 12 hodin denně jak zářivkou tak i LED, přihnojuji 1x za měsíc dle návodu, osazenstvo 12 živorodek a 3 malý ancistrusy (4cm), 1x týdně měním vodu a v rámci možností odkaluji.
Můžete prosím poradit jak zastavit ten velký růst řas?
Starší reakce
Píšou to, jenže já mám ten kámen přilepený na skle, takže mi to asi nepomůže
Taky mám opět problém s řasou na kamenech, s tou horkou vodou to zkusím, mohlo by to fungovat i tam, že?
Především o ryby, jen ten kámen byl krásný a momentálně nevynikne. Udělal jsem asi chybu, že jsem svítil 14 hodin denně, teď jsem to načasoval na 2 dopo a 4 večer.
Ano,mám kořen, ale ta řasa je na zadním kameni-pozadí.
Tím dnem myslíš, že jsem dal velké zrno? Toto mi poradili v akvaristice.
Co by tam mělo být?
Ve své prezentaci máš ale kořen a řekl bych že s tím dnem jsi se také moc netrefil, chtělo by to něco jemnějšího.
Tam ale není žádný kořen, je obrostlý celý kámen
Zkus do stříkačky nasát vařicí vodu a stříknout na kořen, pozor na okolní rostliny.
Hledám radu, jak se zbavit zelené řasy na zadním kameni. Kartáček nepomáhá, savo ( jak někdo radí ) pužít nechci, tak jsem utlumil světlo - svítím 2+4 hodin denně a pomalu se to zlepšuje. díky
Starší reakce
A ty rady ohledně Vallisnérek, nasávání filtru častější výměny vody, co jsem ti dával před třemi týdny, si uposlechla??
Ono vies,o akvarium sa treba trocha aj zaujimat.nie len ho napustit a mysliet si ze take bude vecne,je to priroda.nehnevaj sa ale mam pocit ze to je tvoj pripad.
Vím že možná dělámhhloupost ale brácha měl v akva ruduchu, nemohl se jí zbavit, pakto rřešil savem a měl 3roky klid, po třech letech se spustila tato hnědá řasa
Jak již bylo psáno, musíš vyřešit příčinu řas, jinak se jich nezbavíš
Pročti si vlákna o řasách a hledej příčinu
Vlít savo do akva neni řešení. Maximálně co jde, tak z akva vyndej a omýj to mimo akva. Můj názor
Tak určitě, to je dobrá metoda to savo. Pěkně zabít všechno se se dá, znovu založit a jet jako doposud a za nějakej čas a možná ne dlouhej opět v obdobnýh vláknech naviděnou.
Snad jsi pochopil tu absurditu, kterou se touto fotmou snažím vyjádřit. Jak zde zazanělo, pokud nedojde ke změnám v provozu akvária s největší pravděpodobností se ten řasocyklus bude opakovat znovu.
Když už bych se měl rozhodovat pro nějaký restartovací řešení, začal bych tím, že bych věnoval pozornost prosperitě rostlin a to třeba tím, že bych použil kvalitně vyhnojený dno(klidně nějaký výživný substrát), abych hned od začátku měl dobře nastartovaný růst rostlin. Jako další je třeba si dát do souvislosti světlo a podle toho co mám k dispozici pracovat i s výběrem rostlin (ne)náročnost. CO2 bych nepovažoval za stěžejní záležitost, tedy pokud se nebude do akva pražit světlem jak u výslechu a to po dobu 12 hodin a když jsme u té doby osvitu, neblázil bych a ze začátku(to co vytvoříš bude nový začátek) svítil jenom 6-8 hodin a postupně to event. navyšoval, ale taky není nutný, je to o té potřebě a spotřebě živin. Tedy píši o akváriu kde by nebylo potřeba používat hnojení do vodního sloupce a když tak třeba jenom přicmrndnutí mikroprvky, neb makro předpokládám že bude z odpadu ryb a i krmení.
Proč myslíš, že Ti to pomůže od řas? Jestli mají v nádrži podmínky pro růst teď, budou je mít i po znovuzaložení nádrže, i když se zajetým filtrem.
Nechci machat filtr v savu, ten nechám jen dám savo do akvária, řádně několikrát nepustím a vypustim, jinak filtr je jbl Crystal 700
Jestli je problém jen v řasách, obávám se, že znovuzaložení ničemu nepomůže, dokonce může celou situaci zhoršit. Nefunguje to tak, že Savem odstrníš všechny zbytky řas dočista dočista a pak tam už žádné nebudou.
Nějaké řasy tam budou stále, jen se nesmí příliš přemnožit. Raději bych taky upravil podmínky ve stávajícím uspořádání, aby řasy téměř zmizely. Vysadil bych víc rostlin, co nejvíc. Hlavně rychle rostoucí, které jsou nenáročné na světlo. Pak bych pouvažoval o osvětlení (moc silné nebo moc slabé) a o filtru (vidím, že je vnější, ale nevíme nic o velikosti, jestli postačuje, jaké je proudění, a tak postupně dál.
Když ty podmínky nevyřešíš, po znovuzaložení se projeví znovu a budeš znovu na začátku.
Nic v zlom no to co chces zrobit je dokonala blbost!v prvom rade treba zystit pricinu,tvojim riesenim nevyriesis nic,za chvilu si natom istom.a zabehnuty filer mocit v save?ach jaaaaaj
to chapu,chystam se do mostu na burzu pro rostliny,ktere ted nemam,tak to chci predtim dat do cista a zacit znova
Takové radikální zásahy nemají vůbec žádný smysl. Řasy se šíří vzduchem, takže pokud nezměníš podmínky v aq / nenastolíš rovnovážný stav mezi světlem, živinami a CO2 /, udělají se ti znova...
Ja si myslím, že filter ponechať tak ako je - nečistiť. A už vôbec nie Savom.
0 08.12.2014 13:19 ln1111 ahojte vsichni,po delsi dobe se opet na neco zeptat,stale se mi nedari zbavit se ras,proto jsem se rozhodla pro restart akvaria a dezinfekci savem,zajima me jedna vec mam cistit i filtr ktery je zajety nebo nechat byt???dekuji za radu,vim ze mi to budete vymlouvat ale jsem uz rozhodnuta
Starší reakce
Právě že samo to nejde
Dle příspěvků některých zkušených akvaristů souvisí výskyt hnusných ruduch a jel. parohů s organickým znečištěním v akva a tedy i filtrací. Začínám tomu čím dál víc věřit i po tvém příspěvku. Vyměnil jsi filtr za výkonnější vnější a komplet vyměnil rybí osadku za malé rybky s přidáním krevet. Malé rybky jsou čistotnější(mín sežerou a nevíří tolik usazené nečistoty) a krevetky jsou čističi od řas.
Když vidím jak mi velký sumeček rochní ve dně a zvedá množství detritu ze dna a filtr(atman+kostka bioakvacitu) to pak částečně zachytí a zbytek koluje po akvu, tak je mi jasné že budu s řasama bojovat ještě dlouho, tedy dokud budu mít v akváriu velké rybky a sumečka prasátko. Taky mi přijde, že když se daří řasám na rostlinách, tak rostliny nerostou tak jak by měly, asi tím zařasením svým způsobem trpí nebo řasa omezuje jejich růst (např. jim odebírá živiny, či na ně působí nějak fytotoxicky)
V malém akva mám dost krevetek, šneků a rostlin a žádné problémy s řasou tam nejsou. Tedy běžná zelená řasa tam je, ale tak akorát pro baštu krevetek a šneků.
Tak jsem zde ty hist.fotky dal,když ani po roce se žádná z řas mé bývalé sbírky neobjevuje.
Dle prezentace: Pořízen slušný ext.filtr, zmenšen průtok, zvýšeno svícení výměnou zářivek za LED (víc to svítí, míň to žere), víc rostlinek, trošku upravena rybí osádka (na váhu to asi zůstalo stéjné). Výměna vody stále co 14 dnů 1/3, akva stále proti velkému JZ oknu.
Starší reakce
Uplne prvni, na co se zamer, je nitrifikace, neco si o ni precti. Jak vyresis nitrifikaci, pulka problemu, ne-li vsechny, zmizi. Svit maximalne 10h denne, da se i vic, ale to musi byt akvarium v dokonalem stavu. Men ted vodu, co dva dny tretinu, nebo 10l kybl kazdy den, jak je Ti to milejsi, a to ted aspon tri tydny.
A kdyz napises, jaky mas filtr a jak ho provozujes (jak casto ho cistis, zda jede stale jak se patri), a jestli nahodou nelijes do akvaria nejakou "zazracnou vodicku", muzeme se dopracovat k tomu, ze budes moct jako normalni akvarista menit tretinu vody tydne, a kdyz nektery tyden vynechas, nic se nestane - ovsem to az to pobezi jak ma.
Skús takto:
1. Koľko je tam rýb a aké druhy?
2. Aký filter?
3. Predpokladám, že filter ide nonstop, tak aspoň ako často a akým spôsobom ho čistíš?
4. Poznáš o aké druhy rastlín ide? Aké teda tam sú?
5. Ako často a koľko vody meníš?
6. Ako dlho denne svietíš?
Záver: Bolo by veľmi užitočné dať preč tie rozprávkové bytosti a všetko umelé. Rovnako by bolo užitočné zistiť, či nieje niečo v akváriu (kamene, kamienky), čo obsahuje vápenec.
Tak do toho! Držím palce!
0 02.11.2014 11:39 aliki – řasy a osvětlení
Mohli byste mi prosím poradit? mám 60l akvarko zastřené viz fotky. Jelikož mi svítila zářivka už špatně tka jsem koupila novou a když jsem jí tam dala, tak jsem si všimla, že mi něco plave v akvarku asi řasa. Manžel říká že to mám nějaké do zelena. Zířivku mám sun glo 15w - je to žluté světlo a teď se mi zdá to akvarko divný
moje otázky prosím zní.
1. jak se zbavit řasy? Moc svítím? Nebo mám změnit zářivku?
2. mám pahýly kytek, ale jen jeden druh. Nesvedčí jí tam? Nebo mi to žerou ryby? Jeto videt
i na fotu.
3. chtěla jsem koupit uv lampu, ale bylo mi řečeno ze na 60l akvarko je to nesmysl, že blbě svítím a dlouho.. tak nevim.
4. a poslední otázka je taková mimo ale když už píšu. Některý rybičky mi jako by padají ke dnu jako by nemohla vyplavat nahoru. Jsou to tetry myslim .. nemůže být nemocná? Všimla jsem si dvou z 20ti rybiček, tak nevím co dělat.
děkuji za vaše rady a omlouvám se případně za hloupé dotazy.
Martina
Starší reakce
P ř i d a t.
To je zajímaví, mě všichni radí, abych tam dal co nejvíc rostlin a teď najednou tohle
. Tak mám ubrat,nebo přidat.
Ta tím to dorazíš. Málo rostlin, málo rostlin, zkus to tímto směrem.
0 07.10.2014 20:18 Jakubk – Dotaz
Starší reakce
dával jsem tam jílové kuličky ke kořenům.Tak to můžu říct otcovi ať mi donese z práce,dělá v masně
No je čerstvě udělané,takže říkáš mám tomu dát čas
http://rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu
Pro případné přesnější a rychlejší určení příčin vzniku řas, je vhodné poskytnout co nejvíce informací. Ideální je založit prezentaci Vaší nádrže s co největším množstvím relevantních informací a fotodokumentací.
https://rybicky.net/nadrze/
Klíčové jsou informace o stáří nádrže, jak a jak často probíhá údržba, jakým osvětlením a ve jakém režimu svítíte, jaké jsou hodnoty zdrojové vody a jaké vody v akváriu, zda hnojíte, čím, jak často a v jaké míře, kolik a jakých ryb máte, jakou máte filtraci a tak dále. Uvádějte co nejkonkrétnější údaje. Neurčité údaje při určování příčin vzniku řas příliš nepomohou.
Přidat reakci
1 ...... [39] ...... 57
Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 43724x