Jak se zbavit řas v akváriu
http://rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu
Pro případné přesnější a rychlejší určení příčin vzniku řas, je vhodné poskytnout co nejvíce informací. Ideální je založit prezentaci Vaší nádrže s co největším množstvím relevantních informací a fotodokumentací.
https://rybicky.net/nadrze/
Klíčové jsou informace o stáří nádrže, jak a jak často probíhá údržba, jakým osvětlením a ve jakém režimu svítíte, jaké jsou hodnoty zdrojové vody a jaké vody v akváriu, zda hnojíte, čím, jak často a v jaké míře, kolik a jakých ryb máte, jakou máte filtraci a tak dále. Uvádějte co nejkonkrétnější údaje. Neurčité údaje při určování příčin vzniku řas příliš nepomohou.
se zelenou se smířim, s povrchem na písku se taky smířím..co mi vadí je ten černý přisedlý hnus co nejde sundat ani hrubou stranou houbičky na nádobí co mám na zadním skle a odtamtud se mi to přenáší na listy kytek jako ruducha...s tím se nesmířím, oblezlo mi to i kameny a mám na nich koberec a všechny ulity šneků, i těch živých jsou obsypané! Ampulárku musím čistit kartáčkem na zuby....
V tanganice se s řasama prostě musíš smířit
... a určitě tam stačí minimum slabého světla
A kdyby 5 hodin denně a ty pravidelné výměny nepomohly, asi byc hse vykašlala na biotop a přihodila nějakou hladinovku jako pistii nebo něco většího co snese proud, protože ta řasa je mnohem ošklivější než jakákoliv tanganika s kytkama...
Na tomhle tématu by se dal vydělat majlant, kdyby se tady to řešení konečně našlo
Tedy kdyby nějaké bylo
Mám problémy s řasou v tanganice, mám tam jen dvě rostliny - kryptokorynu kalatkolistou a už dvakrát jsem jí musela oštucovat až na výhonky, jak byla porostlá řasou
Mám v akvárku všechno na co si vzpomenete, hnědou, zelenou, trochu sinice u písku, černý sajrajt na zadní stěně a všech kamenech + ulitách, opravdu pecka
svítím 7 hodin denně a snad svítit přestanu nebo co, měním vodu co týden 50% obsahu, dávám jedlou sodu kvůli PH. NO3 mám na 20mg/l takže ještě někdo problém bude. Mám ubrat svícení třeba jen na 5 hodin?
Děkuji
To ti povi Roman, mezere ve sviceni rika "nadech a vydech". Ja ho provozuji. Aspon se stihne v pauze zase objevit nejake to CO2 ve vode, kdyz uz se jinak nedodava
.
Hlavně tu dobu osvitu zkrať, pauza je sedlácká metoda jak si pomoci k trošičku vyššímu obsahu CO2, prostě nádech, výdech, nádech.
Určitě by se hodilo koupit i ten Co2 set, ale jde to i bez něj. Jinak 11h je dost, myslím že 8-9 hodin by stačilo, taky záleží kolik k tomu světlu hnojíš, jde o to najít mezi tím světlem, hnojivem a co2 rovnováhu ... můžeš buď přidat hnojivo + co2 nebo ubrat světlo, což to světlo je určitě jednodušší ... jinak k tomu PMFE tady je za 100kč 500ml, a myslím že v tom žádnej rozdíl nebude od komerčních značek
www.plantagrow.eu/… Neřeš vopičárny(nic proti těm jenž PM a jiné používají) a pošteluj to světlo, dobu svícení. Není tam čemu moc co svítit.
A nebo je ještě jeden způsob přidat na hnojení + třeba to PMFE ... já měl s touhle řasou taky problém a pomohlo obojí, ubral jsem světlo i přidal na hnojení a co2 ... Záleží jak rychlý růst rostlin chceš, jinak to pmfe doporučuji taky dost pomůže
ja jsem zase ubral svetlo, zlepsil proudeni v akva (externi filtr), lehke hnojeni, 26°C a kazdy tejden vymena 1/3 vody, kdyz je problem tak obden
Jak dlouho svitis? Ja jsem posledne pouzil postup, ze jsem zkracoval dobu osvetleni. Nakonec z toho bylo mene a mene, az jsem se dostal na pouhych 5h denne. S rasou jsem si pomohl, ale bal jsem se, ze mi neporostou rostliny. Nejspis zbytecne, uz tak kratce svitim snad mesic a funguje to.
Ma predstava je takova, ze jsem udelal to, aby limitujicim faktorem pro rust rostlin v akvariu bylo svetlo. I pri tak kratkem sviceni mirne hnojim a od ras je pokoj, ackoli 30W zarivek nad 54l akavriem neni uplne malo.
Ale to je asi jedno, at si to predstavuji spravne nebo spatne, svitit vhodnou dobu ke vsemu ostatnimu funguje, a jedine jak jsem k tomu umel dojit, bylo zkouset, jak dlouho s tim co mam mohu svitit. Ted po vsech pokusech vim, ze pokud budu chtit svitit dele, pokud nezmenim neco dalsiho, zase budu mit problemy.
0 26.08.2013 18:50 Kalona – Phosphateout
Máte stím někdo zkušenosti? Dal jsem to do filtru a prý to má řasy zlikvidovat. Nikde sem se nedočetl za jak dlouho to působí.....
Starší reakce
Ještě jednou díky moc, aplikuji vaše rady a snad se konečně zadaří
Hmm, tak už vzhledem k té časté nepřítomnosti, bych to akvárium zpomalil a to že bych zkrátil svícení na 7-8 hodin. To PMDD, kdž bych použil, tak bych aplikoval do dna v podobě jílovejch kuliček.
pmdd-hnojivo.cz/… No to KNO3 si k tomu rozhodne vem, vem si i KH2PO4 (ktere nejspis nepouzijes). Ono kdyz uz to kupujes, mit je lepsi nez pak zase shanet a tech par korun Te jiste nerozhodi, jde radove o desetikacky. KNO3 si namichej zvlast, at podle potreby (nejlepe merit NO3, test jsem sehnal na burze dokonce jen za 40Kc, a aspon orientacne funguje) muzes a nemusis pridavat.
Rozumím ale jak jsem psal, častěji než 1x týdně to bohužel nejde. Přes rok jsem celý týden na škole a přes prázdniny mám brigádu. Jinak svítím 10 hodin denně.
Já jsem stará konzerva, já bych intenzivně měnil vodu a až teprve potom ve vrhnul na hnojení do vodního sloupce, třeba tím PMDD. Ještě nezaznělo jak dlouho svítíš?
Takže přidávat PMDD s obsahem dusičnanů?
To není ani málo, ano moc, ale při té palbě světla a ne příliš častých výměnách vody, doplňování těch dusičnanů, se budou rychle ztrácet.
Zjistil jsem, že naše voda má dusičnanů kolem 16 mg/l.
Ja si ale vubec nevzopminam, v nekterych pripadech si vubec nic nepamatuju
. No dobre, asi nekdo neco psal, ale... no tak jo
.
Jake nejsnaz koupis. Rozdily jsou, ale nemyslim, ze by Te mely moc trapit (v necem je Tenso cocktail, v necem plantex CSM+B, jde o mikroprvky), mohou se malinko lisit i mnozstvi chemikalii, ale neprikladal bych tomu az tak velkou dulezitost, kdyz stejne vetsina z nas poradne nevi, co z toho v jakem mnozstvi presne do konkretniho akvaria potrebuje.
No, já bych nejdříve zjistil, jak na tom jsi s těma dusičnanama, mrkni na stránky dodavatele vody kterou tam leješ, popř změř, jestli máš test.
Jinak kdyz dam rostlinu se zbytky Sinice do druheho akvarka, klidne si zmizi a nic se nedeje. Je tam mene svetla (vlastne vuci objemu akvarka polovina), vstupni voda stejna, hnojeni stejne, ryb... no skoro zadne (3 Betky na 54l a asi tak 10ks zhruba 15mm velkych Ramek na 200l akvarko). Takze kde je mene svetla, i kdyz jsou podminky pro sinici nejspis prihodne, ji to nejde.
Hodne svetla a nedostatek cehokoli, tenhle prusvih uz jsem si vykoledoval v posledni dobe taky a ted bruslim, abych vybruslil, a dari se to, jen trosku pomalu...
Ještě se chci zeptat, jaké to PMDD byste mi doporučili?
Jasně, to je akvaristika, velmi proměnlivá disciplína, ono taky tam může bejt dostatek fosforu při těch Tvejch 40mg/l NO3.
Díky moc oběma za rady. Zkusím na ty 3 dny zhasnout a pak chvíli svítit méně + budu pravidelně přidávat PMDD. Uvidím, co to udělá.
Jak jsem zjistil, Sinice to umi i pri NO3 temer 40mg/l, takze ano, muze to byl nedostatkem, ale take nemusi
.
Ne asi, ale určitě sinice. Pochopil jsem to tak, že se objevila tato po odendání těch živorodek. Myslím si že máš málo dusičnanů, ale to bude chtít buď odsledovat na těch plovoučkách, nebo vědět co tam leješ a nebo to změřit.
Nadherna Sinice. Zkus na 3 dny zhasnout a nebo snizit dobu osvetleni na par malo hodin denne. Ja sel jen na 5 hodin, ale jeste se sem tam objevuje, takze ji asi dorazim tim, ze prave na ty 3 dny zhasnu a pak chvili budu svitit zase jen tak kratce.
Kdybys do akvarka pridaval PMDD bez fosforu a dusiku, treba jen na spodni hranici doporuceneho, nemuzes nic pokazit a pri pravidelnych vymenach vody jak popisujes by se nemelo ani nic nahromadit. Kazde rano soupnout injekcni strikackou PMDD je pro mne stejne samozrejme, jako nakrmit ryby kdyz odchazim.
EDIT: Tu Sinici urcite pred vsim dalsim odsaj jak to jde, ona na nicem moc nedrzi, takze to jde celkem dobre. A ze nekde nejaky zbytecek zustane, to uz dorazis tim svetlem.
Ta řasa vypadá asi nějak takto, takže to bude s největší pravděpodobností sinice. A za týden se na hladině hodně rozmnoží asi okřehek nebo něco hodně blízké této rostlině.
Vodu měním 1x týdně 1/3. Častěji to bohužel nestíhám, o prázdninách mám brigádu a přes školní rok jsem na VŠ.
Jestli koukam na spravne akvarium, nad akvarko 60x30x30cm je 2x18W zarivek opravdu dost svetla. Mam 2x15W nad takovym akvarkem a vim, ze uz i to je docela dost, vrsky
rybicky.net/atlasrostlin/ceratophyllum_demersum mam zluto oranzove (ve druhem mene osvetlenem akvariu jsou normalne zelene), obycejna
rybicky.net/atlasrostlin/ludwigia_repens pod tim cervena (ve druhem akvariu je jen jemne nacervenala).
Ta rasa je zelena? Jaky druh rasy? A hnojeni? Kdyz dost svitis, bez trochy hnojeni to nepujde, i kdyby to hnojeni melo byt jen castejsimi vymenami vody (vodovodni voda samo neni cista voda, ale treba drasliku v ni moc nenajdes). S CO2 Ti neporadim, snazim se fungovat bez nej, ale zkusit se ma vsechno, takze mozna casem se i k tomu uvolim. Urcite Ti tady ale nekdo poradi, ja se spis snazim dokazovat, ze to musi jit i bez pridavani, treba ne tak dobre a je otazka, do jak moc svetla, ale jde to, to by mi jinak nikdy nic nerostlo.
A jak pripadne ubrat svetla? Muzes svitit kratsi dobu, coz se v pripade nekterych ras dela, nebo se dokonce na par dni zhasne. Muzes take dat pryc reflektory ze svitidla. Muzes reflektory polepit cernou tapetou ci izolepou. Pokud mas kryci sklo, muzes mezi akvarium a svetlo dat kus pauzaku ci podobne folie. Dokonce by se dala i zarivka oblepit cernou izolackou do spiraly tak, ze bude volna jen polovina jejiho povrchu. A nakonec si muzes pridat plovouci rostliny, at tolik svetla nepusti do akvaria. Ta posledni moznost je fajn, ty rostliny dobre funguji jako "dusikove pumpy", pokud mas v akvariu hodne NO3 a zaroven Ti i oznami jeho nedostatek drive, nez cokoli jineho.
Zdravím, také bojuji v akvárii s řasami a ne a ne se jich zbavit :( Kvůli řasám jsem se zbavil živorodek, které produkovaly hodně detritu na mé malé akvárium. Pořídil jsem si neonky a čistého akva. Teď se mi zase začaly tvořit řasy a snad ještě více než předtím. Jsou to takové husté chuchvalce které kompletně pokryjí listy rostlin.
Prosím o nějakou radu, zda mám hodně světla na tak malé akva, nebo zda bych měl začít hnojit a dodávat CO2 (ikdyž to bych nerad, hodně to nabourává rovnováhu).
Budu vděčný za každý názor
Starší reakce
To bych jezdil hadici a prstem si to pred ni uvolnoval. Neco asi nasajes i se sutrikem, ale to snad neva
. Ale jak se toho zbavis i do budoucna, to je slozitejsi, pise se tady o tom stale, najdes toho jen v tomto foru mraky a zjistis, ze univerzalni postup popsatelny jednou ci par malo vetami nejspis neni, kazde akvarko je trosku jine. Chce to doladit svetlo/hnojeni/rostliny...
Mechanicky, sbírás kameny a ty pak vyvařís ;) tak to aspon dělal spolužák
Jak se tohoto zbavím? (Nemyslím tu krevetku, ale ty hnusný chuchvalce, který mám skoro všude.)
Jak už tu bylo řečeno, ponořit do sava. Klasicky na 3 minuty, poměr 1:20. Vaření je zbytečně zdlouhavé a pracné. Jinak tento týden jsem si ověřil, že i tekutý uhlík (Flourish Excel) skvěle likviduje řasy!
Radši bych je dal do sava než je vařil, mohly by ti prdnout.
Prevareni rasa pochopitelne neprezije, i ta sul je zbytecna.
0 25.05.2013 16:33 Petr.cze – Jak se zbavit řas na kamenech v akvariu.(právě to dělám potřebuji rady)
Dobrý den ted čistím akvarium a vyndal jsem všechny kameny z akvaria které jsou obalené řasou hnědou i zelenou a kartáčkem to nejde drží to jako přilepené,tak jsem dal kameny do hrnce se solí a vařím je, stačí toto?nebo mám ještě něco přidat do vroucí vody,jsou nějaké fígle? Právě to dělám budu rád za rychlé rady děkuji.
Starší reakce
Ještě jedna věc -máš v aváriu nějaká plže, nejlépe okružáky v množství větším než malém??? Ti jsou k nezaplacení -vyluxují zbytky potravy, baští řasy ve velkém a případně si smlsnou i na sinici.
Je sice možné, že děláš z komára velblouda (jak říká Ivoš a spol.), ale pokud ti z ničeho nic umřelo několik rybek, tak je tvé znepokojení určitě na místě. Já osobně nesdílím přesvědčení, že není v našich silách mít akvárium bez viditelných řas (což samozřejmě nevylučuje, že nějaké mikroskopické nebo opravdu malé řasy v akváriu budou vždycky), ale vyžaduje to trochu odlišný přístup, než zde řada akvaristů praktikuje. Především pomáhá mít v akváriu co nejvíce rostlin (tak, aby pokud možno celé dno bylo rostlinami pokryté), pravidelně měnit velké množství vody a nezanedbávat pravidelnou údržbu. Zároveň je třeba najít vhodný poměr mezi intenzitou osvětlení a množstvím živin v akvárku. Při silnějším osvětlení začne rostlinám obvykle chybět uhlík, který je bezpochyby tou nejdůležitější živinou. V takovém případě je tedy pak vhodné přidávat do vody oxid uhličitý. Není to ale nutné vždy ... jen při silnějším osvětlení, nebo pokud chceme mít opravdu pěkné a vitální rostliny. Drtivá většina mechu, kapradin a třeba i ty anubiasy se bez problémů obejdou bez přidávaného CO2, protože jim stačí velmi slabé osvětlení. Jinak úhyn rybek ve tvém akvárku může souviset třeba i s velkým množstvím organického odpadu, který se ti může při zanedbané údržbě hromadit v substrátu, kde se bude rozkládat na toxický amoniak (čpavek) a/nebo dusitany. Podle mých zkušeností souvisí obvykle přemnožení řas právě s vyšší hladinou rozpuštěných organických látek ve vodě v kombinaci se silnějším osvětlením.
ahoj, taky mam ted trochu rasy. a myslimm, ze je to prekrmovanim. zkus krmit min. a urcite cisti kazdy tyden akva, odsej dno, odstran rasy. kup si s sneka neritinu. a nejake ty jine cistice ras. myslim ze to prejde, jestli to chapu, tvoje akva je novejsiho data?
dobře dobře.
jen mě to prostě znepokojilo, protože bůhví jakou dobu to šlo bez řas a teď najednou anubias celej posetej. prostě se mi to nelíbilo, nevzhledné to je a dost bě znepokojilo i úmírání neonek. což jsem usoudila, že to mohlo být překrmením, nechala jsem je hladovět po překrmení 5 dní - 7 dní ale hned jak jsem je pak nakrmila břicha měli hned plný. takže ono být překrmenej třetí tejden v kuse je docela záhul.
tohle je úplně normální,je to v každém akva..ale jestli tě to tak znepokojuje,tak si vezmi kartáček na zuby a denně s ním celé akva drhni,to prej pomáhá.Příjemnou zábavu
Tak já nevím - buďto jsem slepej anebo děláš z komára velblouda. Akvárium zcela bez řas je utopie, přírodní anomálie, takže jestliže se někde něco zazelená, o čem nejsi přesvědčená, žes to zasadila augerecht ty, tak je to celkem normální.
http://rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu
Pro případné přesnější a rychlejší určení příčin vzniku řas, je vhodné poskytnout co nejvíce informací. Ideální je založit prezentaci Vaší nádrže s co největším množstvím relevantních informací a fotodokumentací.
https://rybicky.net/nadrze/
Klíčové jsou informace o stáří nádrže, jak a jak často probíhá údržba, jakým osvětlením a ve jakém režimu svítíte, jaké jsou hodnoty zdrojové vody a jaké vody v akváriu, zda hnojíte, čím, jak často a v jaké míře, kolik a jakých ryb máte, jakou máte filtraci a tak dále. Uvádějte co nejkonkrétnější údaje. Neurčité údaje při určování příčin vzniku řas příliš nepomohou.
Přidat reakci
1 ...... [42] ...... 57
Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 43724x