Jak se zbavit řas v akváriu
http://rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu
Pro případné přesnější a rychlejší určení příčin vzniku řas, je vhodné poskytnout co nejvíce informací. Ideální je založit prezentaci Vaší nádrže s co největším množstvím relevantních informací a fotodokumentací.
https://rybicky.net/nadrze/
Klíčové jsou informace o stáří nádrže, jak a jak často probíhá údržba, jakým osvětlením a ve jakém režimu svítíte, jaké jsou hodnoty zdrojové vody a jaké vody v akváriu, zda hnojíte, čím, jak často a v jaké míře, kolik a jakých ryb máte, jakou máte filtraci a tak dále. Uvádějte co nejkonkrétnější údaje. Neurčité údaje při určování příčin vzniku řas příliš nepomohou.
Možná to bude znít v kontextu setového akvária divně, ale podle mě bude problém v silném osvětlení.
Tak si ale aktualizuj prezentaci... Miranda už není mezi námi a nikdo jiný tu věštit neumí...
EDIT Přijde mi na všech fotkách stejný druh...
...málo rostlin zcela určitě ne,viz foto...PMDD jsem dával jen zezačátku,teď dloooooouho ne...krmím mraženou denně,v neděli půst. Světlo 10:30-14:30 a 15:30-20:30, 2 trubice T5 orig.od Juwelu. Rostlinám se daří,bohužel i řasám
Málo rostlin, řekl bych. Do toho "PMDD atd." a 10 hodin svícení. Něco z toho růst musí... Zkus specifikovat to "atd." a dávkování PMDD... A počkej si ještě na další názory
Nepíšeš co tam máš za řasu. Co se týče CHD III s tím mám osobní zkušenost.Není to v akváriu, které mám zde prezentované. Jedná se o akvárium syna. CHDIII úspěšně zlikvidoval ruduchu. Zelené řase je to naprosto jedno. CO2 tě od řasy také nezachrání. Nejlepší proti řase jsou dobře rostoucí rostliny, ale to asi víš. Tím bych asi začal. Vysadit co nejvíce nenáročných rostlin. Zjistit si co ti teče z kohoutku za vodu a podle toho upravit hnojení. Výměny vody a další věci spojené s údržbou akva asi znáš
Jaké prezentace se to týká?
Dobré dopoledne, nějak nezvládám boj s řasou a chtěl bych využít techniku...Měním 1/3 vody cca 4 - 5 dní,krmím střídmě mraženou stravou, svítím 10:30-20:30 a řas neubývá...Proto zvažuju kupi Chihiros Doctor III nebo nějaký set Co2. Máte s tím někdo osobní zkušenost...?
Starší reakce
... zastavil člověk, kterému jsem před měsícem dal 60 okružáků do 54l akvária na likvidaci řas na okrajích listů. Nebylo jisté, jak to dopadne, protože má mřenky.
Aktuálně je znám výsledek: Přestože mřenky část okružáků skonzumovaly, jejich množství stačilo na likvidaci řasy. Stále nějaké má (okružáky). Mise splněna.
JirkaŠčobák
Akvaristé se zdravými akvárii mají spíš naopak často problém, že mají šneků málo. Šneci zmenší populaci sami, když nejsou zdroje. Různé druhy šneků si konkurují.
Pod to se podepisuji, stejná zkušenost
Díky všem za rady, zkusím teda důsledněji odkalit a začnu trochu přihnojovat. Další týden bych odčerpal vodu bez odkalení a pročistil filtry.
Odkal jejich výkaly a měň častěji vodu. "Dej to pryč."
Nicméně "prapůvodní potrava" v tvém akváriu byla i bez nich a i bez šneků bylo třeba, aby ji někdo skonzumoval.
Edit: Píšu ti do prezentace.
Budem sa opakovať, ale mám ich v akva strašne moc a nestíhajú, skôr sa obávam, že oni sami sú už ďalším zdrojom odpadu v mojom akva.Ak si pozrieš kolko nakadia len v pohári pár kusov, čo vyprodukuje 500 či 700 kusov.Nemám prerybnené na 450l asi 70 ks neonky červená a asi 40 ks Razborka bornejská a krevetky. Tým že serú alebo zomierajú a rozkladajú sa tvoria ďalší amoniak pre riasu a ďalšie žrádlo aby sa množili.
Nemluvil bych o dokonale čistém akváriu, když je stav, že se primárně musí vyřešit řasy. Kdo má řasy, je mu jasné, že k dokonale čistému akváriu je třeba víc, než jeden krok.
Zkoušejte na řasy, co chcete. A pokud vám to nebude fungovat, sáhněte po okružácích.
To ja viem, preto ti píšem že dokonale čisté akva aby sa tam nemnožili nie je ĺahké dosiahnuť a v 450l akva ich vyzbierať to už vôbec a ďalších predátorov kupovať je hluposť.Prežijú aj v pohári, sám si priložil odkaz-bez problému s jednou rastlinou udržíš kolóniu. Sú také nature perpetuum mobile, robia si odpad aby prežili.
Kluci, klid. Nikdy jsem se nepotřeboval okružáků zbavovat. Akvaristé se zdravými akvárii mají spíš naopak často problém, že mají šneků málo. Šneci zmenší populaci sami, když nejsou zdroje. Různé druhy šneků si konkurují.
Přečtěte si:
scobak.blog.sme.sk/…
Ryby dokáží řasy omezovat, ale jak jednou propukne řasová kalamita, ty, co už máš, ti nepomohou. Krevetky detto. A přerybit jen kvůli likvidaci řas - to by nemuselo dopadnout dobře.
Ja nenamietam, že to po pridaní okružlákov nefunguje, verím že ano, ale podobnú funkciu spravia aj krevetky alebo niektoré ryby.Mne napr. pávie oká bez problémov žerú z dna cladophoru s ruduchou ak ich neprekrmujem, ale ako sa zbavíš okružlákov? To je problém v zabehnutom akva -nekonečný boj presne ako predchádzajúci príspevok. Sú schopné sa živiť aj biofilmom alebo mastnou hladinou, nepotrebujú len riasu..Odsajem ich z korena pri údržbe všetkých a než doplním vodu, tak sú tam další, odpadu v akva je stále dost.
Okružák se nikdy nenamnoží z čisté vody. Nemůže se přemnožit, když už jsou řasy sežrané. V reálu si pravděpodobně okružáci uvědomují velikost potravinových zdrojů a nenamnoží se víc, než zdroje umožňují. Proto funguje trik s umělým zvýšením populace - pustí se pak do všech řas.
Na udržení prevence jich stačí vysbírat 2/3. Kurnik, když já mohu vybrat 100 okružáků za 20 minut, tak si je snad obdarovaný dokáže sám posbírat, ne?
Co když okružáka nasadíš, aby se ti zbavil řasy, ale pak se přemnoží. Není problém se jich pak zbavit? Nikdy je snad nepůjde vysbírat všecky ne?
Trik spočívá v tom, že musíš okružáky přidat, stávající ti nepomohou. Pokud jich je nárazově přidaných větší množství, poradí si. Nevyřeší to problémy, které vedly k řasám, ale umožní to rostlinám se nadechnout a poskytne jim živiny.
Kamarád není jediný člověk, komu to fungovalo. Naopak. Ještě jsem nezažil, aby to nefungovalo.
To je velmi zjednodušene napísané a funguje to v low techu bez hnojenia a rýb, ale ak pridáš v nádrži svetlo, tak ti ani okružláci nepomôžu.Ja ich mám aj levatiek v akva haldy a riase sa nevyhnem ak nedodržím pravidelnú a dôkladnú údržbu/aj okružláci produkujú množstvo odpadu/. Nádrž ktorú si uviedol so sinicou a prachovou riasou a dalšími, k tomu bez hnojenia a svietenia, bolo možné stabilizovať aj umelo vyladením hnojenia a svetla, veď to sú základy. Okružláci premenili riasu na NO3 a PO4 -teda odpad nutný pre baktérie a prihnojenie rastlín, ktoré podrástli pridaním živín ktoré chýbali-vznikla tak rovnováha-predtým tam org. odpad robili len rastliny a tie strádali.Je to len prirodzený spôsob stabilizovania nádrže so slabším svetlom.Nie je to univerzálny návod na problém s riasou.
... se pokusil na začátku léta o trávník ve 20l. Semínka z Číny. Na úvod emerz, zakryté fólií, aby tam byla vlhkost. Pak napustil vodu, nasadil japoniky, neritinu, ještě později dal ryby. Na konci léta registroval řasy, bojoval s nimi, na začátku listopadu ukázal stav:
photos.google.com/…
Vybral jsem mu z akvárií přes 100 okružáků (ano, 100 do 20 litrů). V den, kdy je nasadil, to vypadalo takto:
photos.google.com/…
Po šesti dnech:
photos.google.com/…
Nechal je ještě nějakou dobu pracovat, pak většinu okružáků ubytoval mimo a má je jako speciální jednotky připravené zakročit. Jedna z posledních fotek:
photos.google.com/…
Tolik na téma, jak likvidovat řasy. Nic nefunguje a není tak snadné, jak okružáci.
Jedu zítra ráno do Prahy, mohu někomu donést, jestli chcete.
Zdravím, mne se dělá řasa výhradně na lístkách Lilaeopsis brasiliensis a Eleocharis acicularis,štětičková (viz.foto)
Zkoušel jsem prve experimentovat se světlem,ale bylo to spíš horší.Nyní jsem provedl komplet očistu filtru, zvýšení proudu, přihnojení + tekutý CO2 a zášmik
.A uvidím.Zatím to není katastrofa,ale bojuju ať to není horší.
Prikloním sa na stranu JB, prúdenie z dvoch filtrov je tam dostatočné, ale problém bude org. odpad v prúde.Takže za mňa lepšie odkaliť dno a nevíriť zbytočne pri odkalovaní odpad a vyčisit aj filtre. Pridanie ďalších rýb to ešte zhorší ak nebudeš poriadne čistiť-výmena 1/2 vody je ok.Ak meníš väčšie množstvo vody a vo vstupnej vode nemáš veľa NO3, tak by som prihnojil hnojivom aj s dusičnanmi a fosforečnanmi a neskôr stačí len trochu Plantaminu.
Když se neozval nikdo zkušenější, zkusím pár mouder já.
Jelikož máš čerstvě založené AQ je v něm pravděpodobně také málo živin pro rostlinky, navíc s řasou snad bojuje téměř každý. Musí si to celkově sednout, najít se ta rovnováha v AQ.
Tato řasa tuším vzniká z nedostatku živin v AQ nebo nedostatku CO2. Osvětlení nemáš tak silné, takže rostlinky nemusejí spotřebovat tolik CO2, ale přeměřit si hodnoty pro jistotu můžeš... Hnojil bych na denni bázi, být na tvém místě, mechanicky řasu odstranil (mohlo by i pomoci tekuté CO2, ale to je jen krátkodobé řešení, které neodstraní příčinu, ale jen potlačí řasu) a zkusil zvýšit průtok ve filtru, aby voda více cirkulovala.
Doufám, že pokud radím špatně, tak že zkušenější zakročí
EDIT: než jsem to stihl splácat na mobilu, JB zakročil rychleji, ale v něčem jsme se koukám shodli
Ahoj, nejsem sice expert, ale mel sem podobny problem. Po dvou mesicich od zalozeni se mi udelala podobna rasa skoro po celem akvarku, viz. fotka v presentaci (mozna je to ta sama co mas ty). Projel sem tady forum a hledal spis pricinu, nez ze bych zacal nejak drasticky likvidovat tu rasu. Sice nevim presne co byla pricina, ale vycistil sem filtr (odkalil), vymenil nebo vycistil mechanickou filtraci, omezil sviceni, razatne jsem ostrihal napadene listy, prihnojil dno a zacal pouzivat Easy Carbo. Plus jsem dokoupil par dalsich krevetek. Dneska uz je ta rasa skoro uplne pryc a akvarko se ma k svetu. Za me to bylo asi hlavne vodou, jednou sem meril amoniak a bylo ho tam vic nez by melo. Netusim, zda to bylo nejakou chybou v zabehu, kazdopadne to vypada ze se to ustalilo. Zmizela mi uz skoro uplne rasa i na Anubiasech. Takze bych asi opravdu zkusil to co tady vetsinou zkusenejsi radi, tj. hledat pricinu a zjistit jake tam mas podminky, atd..
Ahoj, na vallisnerii se mi dělá tahle ošklivá řasa, poradí někdo jak na ni? Akva 200 l, založeno před cca 2 měsíci, viz prezentace. Osvětlení 1x24w led, mám tam ještě 1x17w led, ale to momentálně nezapínám. Údržba 1x týdně výměna 40 litrů vody, v rámci ní takové platonické odkalování u předního skla, aktuálně nehnojím.
Starší reakce
Iba pri hnojení/všimol som si neskôr že nehnojí-dopísal som ešte dodatok/, draslík v krmive neviem posúdiť, ale mám skúsenosť že pokial som mal draslík v akva viac ako 20mg/l tak sa mi rozhodila rovnováha a naopak po znížení na 7-10mg/l mi stúpla spotreba NO3 v akva raz toľko a podobnú skúsenosť má aj jeden môj priateľ akvarista.Sú nejaké články že draslík do 25-30mg/l nemá neg. vplyv ba dokonca som čítal aj o hodnotách 100-150mg/l a rastliny rástli, moja skúsenosť je však opačná. Domnievam sa, že ak chce niekto zvýšiť spotrebu NO3 v akva mal by zistiť množstvo draslíku a dať ho dole. Kolko je nutné minimum neviem, ale pri 7-10mg/l mi to rastie v pohode.
To sice může být pravda, ale při množství ryb v nádrži by musela překrmovat vážně hodně. Navíc pokud se opravdu jedná o GSA (vycházím z informace ze nejde odstranit magnetickou stěrkou GDA by jít měla bez problémů) tak její výskyt ukazuje na nedostatek fosforu nikoliv nadbytek.
Jarden Sk napsal: Skôr by som namietal na zvyšovaní draslíku pridávaním KNO3 a volil inú variantu bez draslíku, toho býva tiež v akva docela dost a môže robiť problém.
Iba pri hnojení alebo aj z krmiva? Ja som zatiaľ nezachytil problém s draslíkom pokiaľ sa ním priamo nehnojilo. Ja test na K nemám.
Ale s tým fosforom máš pravdu, aj bez hnojenia je to u mňa viac ako 1 mg/l.
Ak nechce zvyšovať množstvo fosforu v akva tak je to logické.V niektorých krmivách je dosť fosforu a nie je len zdrojom dusíku.Ja fosfor v akva dodávam len krmením a drží sa mi okolo 1mg/l. Skôr by som namietal na zvyšovaní draslíku pridávaním KNO3 a volil inú variantu bez draslíku, toho býva tiež v akva docela dost a môže robiť problém.Ale ak nehnojila doposial nič tak je to ok.
S tou částí o filtru souhlasím. Co se týče svícení nevím jestli zkrátit. Možná by bylo lepší zařadit pár hodin pauzu.(5h světlo 3h tma a pak zase 5h světlo). Co mi ale přijde divné je rada ohledně hnojení a krmení. Můžou nastat 2 situace buď je živin moc pak je dobré omezit krmení případně zvýšit frekvenci výměn vody, nebo je živin málo pak je dobré začít hnojit. Ale radit snížit krmení a zároveň přidávat KNO3 mi přijde dost zvláštní.
filtr je 100% eheim pickup
dle fotky bych tipnul na velikost 160
filtr i s bublinkama nic neřeší, alespoň na fotografii je špatně umístěn
1) je pod vodou a bublinky tedy nejsou (ta hadička nahoru musí být nad hladinou, aby to mohlo nějaký vzduch přisát)
2) je moc blízko u dna = nasává bordel pořád (== musíte mnohem častěji ten molitan uvnitř)
3) je na šikmo = co nabere rozfoukává do vodního sloupce
začal bych tím, že bych ho dal o kousek výš,vyčistil molitan, stáhl průtok a přilepil na sklo. Pak bych vyměnil 1/3 vody.
čím svítíte je dle mého aktuálně jedno, anžto na fotografii (pokud je aktuální) je dost plovouček a většina rostlin prosperuje, jediné co bych udělal je zkrátil dobu svícení než se problém vyřeší.
další věc, která pomáhá řasám je amoniak a spol == odsál bych detrit a méně krmil
na čem se asi shodneme je to, že řasa jede, protože má pro to podmínky...
zakoupil bych jedinou smysluplnou chemii do akvaria a to je PMDD hnojivo - osobne bych vzal od Rosika a dal bych jen základ+kno3 a začal hnojit minimální dávkou (2ml/100l)
Žádnou chemii od kamarádky bych nepoužíval, stejně jako přidávání fosforu - každopádně musíte vydržet, protože ani jedna z věcí se neprojeví okamžitě (aneb problém vyřešen po nakapání zázračné vodičky se nekoná)
Koukni na vlákno o GSA je tam toho spousta. Ale mě se dělá pořád i když se žádná jiná netvoří. Pokud je rychlost jejího růstu taková že škrábu sklo 1x měsíčně tak to neřeším pokud je to rychlejší tak většinou pomůže přidat fosfor (výrazně se tím zpomalí její růst)
V prezentaci jsi dost skoupá na info a když tam nějaké máš, tak celkem nekonkrétní. Zaktualizuj si ji... Čím svítíš, jaký tam máš konkrétně filtr? Jaká je osádka?
Určitě bych častěji měnil vodu. Chemií to podle mě nevyřešíš. Vyhledej si pojem zelená prachová řasa.
Sviť méně, pořiď si spínací hodiny.
Noo ale oskrabani neresi proc se tam ta mrcha udelala :(
Ty zelené tečky jdou oškrábat žiletkou nebo ještě lépe škrabkou na sklokeramickou desku. Co se týče vláknité řasy chemií bych to neřešil. Která je to prezentace?
Edit: bylo by aktuální foto?
0 11.12.2019 20:24 Maya [30] Ahoj, v jednom akvarku mam takovy zeleny tecky vsude po skle- ani cisticem na sklo se toho neda zbavit. (Tim magnetickym)
Svitim cca 10-12h denne a filtr mam i s bublinkama. Do toho tam mam tu hnusnou dlouhou vlaknitou rasu- porad motam na spejli a bez uspechu. Muzu tam stat co tri dny:(
Ted sem dostala od kamradky nejakou chemii, ale nejdriv jsem se chtela poradit. Do toho uz mi umřely 3 drobnoustky- ted jedna nafoukla a supiny zjezeny
ostatnik rybam se dari ( dania, mini pandikove)
Starší reakce
Netuším, nakolik je reálné se s axolotlem usilovat o rostlinné akvárium.
Mohu ti poslat ohromnou masu zelené řasy, která nevypadá zle a možná je pro tebe smysluplnější. Viz video
m.youtube.com/… Děkuji za radu, v akváriu mám však malého axelotla, lze k němu okružáky přidat, popřípadě nezničí jednotlivé rostliny?
O Axelotlech mám pár věcí načtených a jeho soužití s jinými živočichy je problematické.
1. Echinodorus zasazený moc hluboko. Neprospívá mu. Povytáhni. Nevadí, ani když vidíš 2 mm kořenů.
2. Při takovémto slabém množství rostlin řasy prospívají. Samozřejmě. Přidej okamžitě hromadu jednoduchých rostlin.
3. Na řasy samotné 30 malých okružáků.
Fotka akvárka:
Ukaž fotku celého akvária.
0 15.11.2019 19:57 ParaKiko – Jak postupovat?
Starší reakce
Platinum je zásobný substrát, takže je schopný živiny viazať, preto je dobré merať hodnoty vody priamo zo substrátu, tak je to najpresnejšie a keď meriate hodnotu živín vo vode je pravdepodobne substrát nasýtený, najmarkantnejšie je to pri fosfore, ten je pri Platinu skoro nemeratelný. Problém vlasatej riasy je v silnom svetle, zvýšenom org. odpade a niekedy nedostatku NO3-čo nie je celkom tento prípad. Pravidelná výmena vody a vyčistenie filtra s odkalením dna, by malo obsah org. odpadu znížiť. Znižovať intenzitu svetla nie je vhodné, radšej skrátiť dobu svietenia vzhĺadom na kobercové alebo nízke rastliny. Použitie peroxidu ako tu bolo spomenuté, je tiež vhodné s výborným účinkom avšak manuálne odstránenie čo najviac riasy je nutné. Dávkovanie je pri 3percnt. konc. 30ml/100l. na výtok z filtra -nie do nasávania alebo na ryby či krevetky/mám odskúšané/.
Starší reakce
Svítil bych dál a víc (>=10h). I rostliny potřebují světlo. 7h je málo. (když už, lepší ubrat intenzitu než dobu svícení)
S těma krevetkama bych určitě počkal, minimálně ještě 14 dnů.
Takze na zaklade zdejsich ohlasu jsem udelal zmeny. Vyndal jsem filtr a zkusim to bez nej. Pridal jsem jeste ruzkatec. Pro klid duse jsem stahnul dobu sviceni na 7h. Zmeril jsem NO3 a je na 5mg/l tak zitra vymenim cast vody a tim dusik doplnim. No a v sobotu je v Brne akvatera, takze zajdem pro krvetky a zacnu pomale krmit. Dekuji vsem co se mi snazili pomoct.
http://rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu
Pro případné přesnější a rychlejší určení příčin vzniku řas, je vhodné poskytnout co nejvíce informací. Ideální je založit prezentaci Vaší nádrže s co největším množstvím relevantních informací a fotodokumentací.
https://rybicky.net/nadrze/
Klíčové jsou informace o stáří nádrže, jak a jak často probíhá údržba, jakým osvětlením a ve jakém režimu svítíte, jaké jsou hodnoty zdrojové vody a jaké vody v akváriu, zda hnojíte, čím, jak často a v jaké míře, kolik a jakých ryb máte, jakou máte filtraci a tak dále. Uvádějte co nejkonkrétnější údaje. Neurčité údaje při určování příčin vzniku řas příliš nepomohou.
Přidat reakci
1 ...... [7] ...... 57
Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 43724x