Jak se zbavit řas v akváriu
http://rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu
Pro případné přesnější a rychlejší určení příčin vzniku řas, je vhodné poskytnout co nejvíce informací. Ideální je založit prezentaci Vaší nádrže s co největším množstvím relevantních informací a fotodokumentací.
https://rybicky.net/nadrze/
Klíčové jsou informace o stáří nádrže, jak a jak často probíhá údržba, jakým osvětlením a ve jakém režimu svítíte, jaké jsou hodnoty zdrojové vody a jaké vody v akváriu, zda hnojíte, čím, jak často a v jaké míře, kolik a jakých ryb máte, jakou máte filtraci a tak dále. Uvádějte co nejkonkrétnější údaje. Neurčité údaje při určování příčin vzniku řas příliš nepomohou.
0 19.04.2016 19:03 billec Myslel sem tu vlaknitou na listech.. a jeste se me delaji na liste takove tmave zelene tecky
0 19.04.2016 07:05 billec Svitim 12 hodin denne s prestavkou... Nehnojim a neaplikuju co2 pravidelne kazdy tyden odkaluju a menim 1/3 vody za odstatou
0 18.04.2016 21:41 billec Zdravím mam problem s touto rasou... Jak se ji mam zbavit...
Starší reakce
Zbytečně dlouhá doba svícení pro založené akva, 1. týden stačí max 6 hodin a potupně zvedat o půl hoďky každý týden. Měnit alespoň 2x týdně 50% vody.
12 hodin je na nové akvárium opravdu moc, záleží taky na intenzitě. Já mám akvárium druhý týden a svítím 2x denně jen po 3 hodinách, první týden to bylo po 2,5 hodinách. Řasy se u mě zatím neobjevily, ale záleží taky na jiných faktorech než jen světle.
0 15.04.2016 10:57 Petas33 – zrnitá řasa
Dobrý den, chci se zeptat dnes je to týden co mám založené akvarium.Na skle mám zelenou řasu.Na rostlinách také zelenou zrnitou řasu.Hladina je zaslepená Denně svítím cca 10,5 hodin.napadlo mě zvýsit průtok filtru ale ne moc jako dno mám liapor a filtr jej zvedá..
Po týdnu opravdu není co řešit. Počkej tak dva až tři měsíce a uvidíš jak si to sedne. Osázené to máš a pokud budeš vidět, že se některým kytkám opravdu hodně nedaří tak je prostě vyměň za jiné. Samozřejmě ty kusy řasy (nebo spíš nitě) občas vytáhnout, ať to extrémně nerozbují. Akvaristika je hodně o trpělivosti a týden či dva je hodně málo na nějakou úvahu. Ze světlem můžeš experimentovat až se to usadí, ale extrémně silné rozhodně není.
Myslis,ze to s tou rasou pomuze? Jestli uz neni pozde
určitě zkrať dobu svícení, u nově založeného akva klidně na 6 max. 8 hod, teprve později po hodině pomalounku přidávat
Tak zacinam bojovat s rasama v akvu.. Je zalozene dele jak tyden a na listech rostlin,kde je nejvice svetla mam dlouhe zelene rasy. Doufam,ze to je jen problem u cerstveho akvarka a casem to zmizi,no jsou kazdym dnem delsi a delsi..Svitim 12h denne,tak nevim,zda na osvetleni neubrat.
2 15.04.2016 06:40 deathdealer0012 – čistění hadic
Zdar a sílu.
Mě osobně se skvěle osvědčilo dát na konec pera pro čištění odpadů filtrační molitan a hadici s tím vyčistit. Jde to skvěle a není potřeba používat žádnou chemii. Pero na čištění odpadů mají v každém hobby marketu a kousek tý filtrační hmoty se taky najde. Cena pera 5 mm v délce 3 - 7m se pohybuje od 50 do 150 kč.
Tato rada se mi moc hodí, už nějakou dobu jsem přemýšlela, jak to fuj v hadici odstranit, mám ji taky průsvitnou a 8 m dlouhou... o víkendu se do toho pustím
Smajlíci pro smích vypadají jinak.
Já mám dlouhou hadici na odkalování je průsvitná a vždycky v těch 8 metrech zůstane trochu vody a na světle v tom roste leccos, od řas po sinici. Skoušel jsem jí proplachovat třeba jen horkou vodou ale to nepomůže tak to dělám tak 1-2x ročně savem. Trochu ho zředím a nechám v hadici klidně pár hodin a pak to propláchnu. Je čistá jak sklo jen po sinici zůstaly narůžovělé fleky které nejdou odstranit.
Rozrieď si savo na dezinfekciu studní (nie hocijaké parfumované!) v pomere 1:20 a prepláchni hadicu(resp.ju do tohto ponor na pol hod.) potom buď prepláchnuť poriadne vodou alebo použiť niečo na odstránenie chlóru (napr.druhé namočenie do roztoku peroxidu vodíka) Dokiaľ to neprestane bublinkovať.Potom poriadne ešte raz prepláchnuť a šup ho,môžeš používať.Malo by to na čas zastaviť to bujnenie baktérií v nej.
Jo, odmontovat hadice, proplachnout roztokem sava, a pak dobre vyplachnout cistou vodou.
Ten smajlík na konci mám chápat, že si děláš srandu nebo to myslíš vážně?? Mám zkusit slabý roztok sava na proplach..??
ja mam tiez fluval aj tie hadice, preplachujem ich len 2x do roka a to sa nezanasaju ako pises. Do posledneho kosa daj vrstvu filtracnej vaty. Tu ked sa zanese vymenis a hadice budu cistejsie.
No a co zkusit nahradit ty husí krky normální hadicí? V té se to snad nebude tolik drzet. Já měl v hadicich vždycky nějaký kekel, ale že by to vyloženě blokovalo průtok, to ne.
Tomu asi moc předcházet nejde. Jediné co lze snad doporučit, tak čím větší vnitřní průměr hadice, tím lepší, ale ani to neni na vždy. Zas ale taky v závislosti na velikosti ventilu aby jsi nemusel dělat nějaké redukce.
A poradíš i jak tomu předcházet? pokud se teda dá tomu předcházet..
Možná to nevypadá úplně přesně jako to, co máš ve filtru, přesto je to totéž - kolonie bakterií držících pohromadě (a na stěnách hadice) díky velkému množství slizu ...
Reaguji na tvoji radu.
Tohle určite v tom velkém filtru nemám.Je to jen v hadici.Je to takové červeno-hnědé "bahínko" /barvou to trochu připomíná nitěnky-ale ty to nejsou/. Dost to hadice ucpává. Do měsíce se průtok sníží na 1/2. Škoda, že ve Fluvalu tam daly ty husí krky místo klasických hadic.
Pomůže tomu tlakový průplach, nicméně při dalším čištění je tam bohužel to bahínko zpátky./škoda že jsem to nevyfotil, teď o víkendu jsem čistil/
Porovnej to s obsahem filtru a měl bys mít jasno
0 12.04.2016 12:17 urvanec – řasa ..?? žijící v hadici od filtru...
Vždycky při čištění filtru i hadic mám problém, že mě hadici /výrobce fluval-typ hadice husí krk/ ucpává červenohnědá hmota /řasa?/. Dost to snižuje průtok hadicí.Vždycky se snažím hadici tlakově proplachovat a ikdyž z hadice vyteče této hmoty hodně příště je tam zase. Ví někdo o co se jedná??
Starší reakce
Zdravím, jak se zbavit krátké zelené přisedlé řasy? Teda takto byla identifikována ve vedlejším vlákně (
rybicky.net/forum/3020…). Dík
Starší reakce
Ale ne do akvária menšího než 200 litrů.
0 28.03.2016 14:22 Hanzi – proti řasám
Proti řasám se mi osvědčili parmouni síťkovaní. Úžasní pomocníci
Starší reakce
Trošku vylepšená špejle:Laboratorní kartáček - vějířek 12 mm ,po odštípnutí očka a zasazení do UH trubičky,pro práci v jemnolisých rostlinách lze nahradit mezizubním kartáčkem.
Starší reakce
môžeš mi ešte poradiť koľko K2PO4 pridať ak mám roztok ktorým ak pridám 4ml do 200l zvýšim koncentráciu o 0,1mg/l ?
Podľa tej tabuľky mám pridať 0,49g K2PO4
Ak dobre rátam, pri mojom riedení roztokov by to malo byť 22,7ml roztoku K2PO4 bez akéhokoľvek pridania NO3. To mi príde dosť Hardcore
Ale možno tomu všetkému len nerozumiem
Ďakujem veľmi pekne za všetko
díky. glutaraldehyd používam hlavne kvoli tým zeleným riasam ale lokálnu aplikáciu si moc nemôžem dovoliť (zložité sa dostať do vody 5 minút pred otvorením čakárne)
Na sinicu som skúšal blue exit ale bez valného účinku
peroxid kvoli lokálnej aplikácii som zatiaľ neskúšal
Výhoda tekutých značkových hnojiv např. ADA, Easy life nebo Tropica (kterou používám) je ta, že tak nedegenerují ve vodě a jsou pro rostlinky lépe dostupné. Co se týká fosforu je rozdíl hnojit KH2PO4 a třeba Easy Fosfo. Ten druhý fosfor lépe vstřebají. Člověk ho mnohdy naměří testem, ale rostlinky nemají zájem. A platí to i u mikroprvků. Já taky bojoval proti řasám a pak jsem udělal pokus s Tropicou a po 14dnech byla řasa pryč. U tohoto hnojení jsem tím pádem zůstal. To tekuté CO2 nemusíš dávat jenom lokálně, ale možné, že některé řasy jsou odolnější. Kdysi jsem zkoušel koupel rostlinek v tekutém CO2 mimo akvária a byla to katastrofa, kterou nedoporučuji.
Podľa mojich skúseností glutaraldehyd ("tekutý CO2") na sinicu neúčinkuje, resp. nie pri takom množstve, ktoré by nerozleptalo aj rastlinu. Zato na riasy pri lokálnej aplikácii áno, treba striekačkou na postihnuté miesta.
A na sinicu to ide s peroxidom vodíka (bežný 3%), aplikácia na postihnuté miesta pri vypnutom filtri aspoň na chvíľu. Malé množstvo, len na potrebné miesta, ja mám na to striekačku s dlhou slamkou. Dokopy do cca 0,25 ml na liter vody, čo pri 200 l je 50 ml, to sa určite neminie až toľko
Len pozor, aby na tie miesta s peroxidom nešli hneď obyvatelia (hlavne krevetky a ryby dna). Pozor, peroxid "sadá ku dnu" (vyššia hustota), takže je ideálny na sinicové povlaky na dne, ono to dno začne bublinkovať kyslíkom a sinica sa rozpadne do druhého dňa.
Nerieši to síce asi podstatu, ale vie to pomôcť, keď už sú rastliny príliš obalené sinicou, trpia a nefungujú, nejako treba dosiahnuť normálny stav a potom sa azda vzchopia a porazia sinicu.
16:1 to som nevedel, takže musim doliať veeľa fosforu.. Tekutý Co2 používam denne ale nie lokálne na postihnuté miesta (krycie sklo + toľko postihnutých miest, že by nestačilo ani 2 deci..) Vody mením 100l raz za týždeň a hnojivá sú tieto
www.rostlinna-akvaria.cz/… Neviem či sú kvalitné alebo nie..
Doma používam easy life ale ak by som mal tie objemy liať aj do 200l z easylifu tak by som veľmi rýchlo skrachoval..
Inak objem hnojiva som rátal pôvodne podľa
www.rostlinna-akvaria.cz/… a musel som ich 2-3násobiť lebo boli stále na nule čo znamenalo nárast sinic.
Zdravím, No3 bych v 200 l snížil a PO4 zvýšil na správný poměr N:P 16:1, Fe na max.0,2mg/l, když je zatemněno tak bych se nebál použít menší dávku tekutého CO2, rostlinky se hezky "umyjí". Samozřejmě i částečnou výměnu vodu. Nevím čím hojíš, ale aspoň na chvíli bych investovat do kvalitního hnojiva, které lépe rostlinky vstřebají a lépe je to nabudí. Pak řasy ustoupí! (snad
)
originál od nákupu. biely ?predfilter?, 1 kôš modrého biomolitanu a 1 kôš ?Substrat pro?
Obsah filtračných hmôt 4,9 L ( EHEIM substrat, EHEIM Filtermatte, EHEIM Filtervlies )
Jaký jsou náplně v tom exteráku?
skúšal som aj nehnojiť a bolo to ešte horšie. Za 2 dni toľko siníc ako teraz za cca týždeň..
Tak já bych se asi rozhodl přestat hnojit a prováděl častější výměnu vody.Ale počkej ještě co poradí ostatní.
0 15.02.2016 19:06 konrad [45] Zdravím kolegov
Viete mi niekto vysvetliť túto situáciu:
112l akva (hodnoty 2 dni po výmene vody: NO3: <2mg/l, PO4: <0.1mg/l, Fe: <0.1mg/l) je stabilné, rastliny si rastú, občas v malom množstve trochu ruduchy, alebo GSA alebo v súčasnej dobe málo Oedogonia.
Akvárium s malým filtrom, priemerným svetlom, žiadne CO2, raz za týždeň hnojenie mikroprvkami a draslík a dalo by sa povedať, že mierne prerybnené a prekrmované v poslednej dobe.
200l akva (priemerné denné hodnoty: NO3: ~20mg/l, PO4: 0.1-0.25mg/l, Fe: ~0.4mg/l - mám problém udržať hodnoty aspoň na takýchto hodnotách, stále to klesá nech tam lejem akékoľvek rybami znesiteľné množstvo) je stále plné sinice, zelenej vláknitej kátkej riasy, žabieho vlasu aj rozsívok.
Akvárium s veľkým externým filtrom, dobré svetlo, riadené CO2, denné hnojenie mikro aj makro prvkami, aj to málo rýb je na diete.
Okrem rias a siníc rastliny odhnívajú od substrátu (konkrétne ludwiga, alternathera, prosperancia) a darí sa hádam iba hygrophilám, eleocharisu a micranthemu.
Vie mi niekto poradiť? Je fakt už jediná možnosť všetko vypnúť (okrem filtra) a zatemniť to na 4 dni?
Momentálne mám chuť takmer všetky rastliny odtiaľ vytrhať a zasadiť nové...
Starší reakce
romant napsal: Špejli, ideál je ta řeznická hranatá a namotávat, namotávat, namotávat a vyhrál bych si se světlem, protože určitě roste hlavně na více osvětlenejch místech. Plovoucí rostliny, rozbít dopadající světlo na hladinu a když sytíš CO2(nevíme jak efektivně), tak bych dávky PMDD nedržel na dolní, ale průměrné doporučované hranici.
Já jsem se jí zbavil podobně, jak píšeš.
Koupil jsem Egeriu a růžkatec. Egeria roste děsně rychle. Nechal jsem Egeriu, ať se plazí po hladině.
Tahle řasa má ráda světlo a tak děsně narůstala na Egerii, která se plazila na hladině.
Egeriu jsem pravidelně protrhával - ty nejvíce zařasené kusy. A vyhazoval jsem ji.
Řasa přestala růst na rostlinách, na kterých rostla předtím - měla tam už málo světla; hladina byla přistíněná.
Po několika týdnech neustálého protrhávání a vyhazování řasa zmizela.
A už se mně nikdy nevrátila.
Se světlem jsem nedělal vůbec nic.
Já ti řeknu jak jsem se jí zbavil já. Snížil jsem dobu svícení na 7 hodin koupil si CO2 Vital a dávkoval jsem do akvária, takhle jsem to vydržel asi 14 dní a pak jsem postupně po týdnu prodlužoval o 1/2 hodinu světlo + CO2 Vital. Upravil jsem i způsob hnojení a přitlačil na draslík a fosfor. Pak už se neukázala.
Špejli, ideál je ta řeznická hranatá a namotávat, namotávat, namotávat a vyhrál bych si se světlem, protože určitě roste hlavně na více osvětlenejch místech. Plovoucí rostliny, rozbít dopadající světlo na hladinu a když sytíš CO2(nevíme jak efektivně), tak bych dávky PMDD nedržel na dolní, ale průměrné doporučované hranici.
a ako sa jej mam zbavit ? mal som jej aj pred tym ale teraz nejako sa mi velmi rozrastla a pritom hnojim aj co2 a davku pmdd som znizil na minimum... u mna v akvarku sa tvoria az akokeby zelene vlasy ... normalne to musim navyjat na ruku a tak vytiahnut z akvarka
http://rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu
Pro případné přesnější a rychlejší určení příčin vzniku řas, je vhodné poskytnout co nejvíce informací. Ideální je založit prezentaci Vaší nádrže s co největším množstvím relevantních informací a fotodokumentací.
https://rybicky.net/nadrze/
Klíčové jsou informace o stáří nádrže, jak a jak často probíhá údržba, jakým osvětlením a ve jakém režimu svítíte, jaké jsou hodnoty zdrojové vody a jaké vody v akváriu, zda hnojíte, čím, jak často a v jaké míře, kolik a jakých ryb máte, jakou máte filtraci a tak dále. Uvádějte co nejkonkrétnější údaje. Neurčité údaje při určování příčin vzniku řas příliš nepomohou.
Přidat reakci
1 ...... [34] ...... 57
Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 43724x