Jak se zbavit řas v akváriu
http://rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu
Pro případné přesnější a rychlejší určení příčin vzniku řas, je vhodné poskytnout co nejvíce informací. Ideální je založit prezentaci Vaší nádrže s co největším množstvím relevantních informací a fotodokumentací.
https://rybicky.net/nadrze/
Klíčové jsou informace o stáří nádrže, jak a jak často probíhá údržba, jakým osvětlením a ve jakém režimu svítíte, jaké jsou hodnoty zdrojové vody a jaké vody v akváriu, zda hnojíte, čím, jak často a v jaké míře, kolik a jakých ryb máte, jakou máte filtraci a tak dále. Uvádějte co nejkonkrétnější údaje. Neurčité údaje při určování příčin vzniku řas příliš nepomohou.
0 17.05.2011 16:12 Vstrom [82] - Malawi Takže babo raď. Je teda toho hodně:( Co zkusím určitě, je snížit dobu osvitu díky přerušení okolo oběda. Pak se pokusím sehnat to řasošneka. JInak jsem tam měl předtím nějaké rychlerostoucí kytky, ale mečovky mi je dokonale ožírali:( Co doporučujete za kytky?
Jinak kytky tam jsou tyhle. Prý to jsou Anubiasi, ale nevím. Zatím tomu moc nerozumím. Dal mi ji kamarád, který ji měl u vrubozubců a zatím tahle jako jediná mi roste
Ja bych preci jen tu neritku nebo clithona zkusil. Vzit nejakou vetsi - a) je vetsi sance, ze prezije/adaptuje se b)helenky ji neublizi. Vim, ze nekteri zde psali, ze je helenky take zerou, ale ja mam rozhodne prehelenkovano a nikdy neritku ani clithona nezabili, i kdyz uz ostatni sneci byli vyhlazeni. Pricinu umrti neritky bych hledal urcite jinde nez v helence, stalo-li by se. Na druhou stranu, i kdyz neritka krasne cisti sklo, prave delsi zelene "chloupky" na skle vetsinou zustanou. Zeleny povlak zere dokonale, ale chloupky moc ne.
Ve tvé nádrži je boj s řasou trochu problém.
1)Píšeš, že máš v nádrži anubiasy. Pokud tam nemáš nějaké rychle rostoucí rostliny, nestačí spotřebovávat dusík. Živorodky mají velký odpad a tři krunýřovci na 45 l je také dost.
2) Když zkusíš méně krmit, okružáci budou žrát řasu, jsou to šikulky a když na ně nic jiného nezbyde, vyčistí akvárium dokonale. Ale nenažraný krunýřovec určitě upřednostní anubiasy před řasou a budeš je mít děravé jak cedník. Když ho budeš dokrmovat (např. okurkou), budou okružáci také žrát tu okurku a ne řasy.
3) Řasožravý plž (Neritina, Clithon, Brotia) se snadno stane kořistí Heleny.
Z toho vyplývá asi jediná možná cesta - přidat rychle rostoucí rostliny, nebo se s řasou na dekoracích a vybavení smířit a houbičkou na nádobí pěkně čistit přední sklo, aby do akvária bylo vidět.
Tuhle řasu fakt neřeš, ber jí jako dekoraci a doplňkovou potravu pro ryby. 1-2 týdně přejeď sklo magnetickou stěrkou, případně žiletkovou škrabkou.Tvoje řasa není "problém", je to přirozená záležitost.
Pokud by ti přece jen řasy bytostně vadily,zkus chovat macaráty jeskynní a pokud jim zajistíš jejich přirozené prostředí,zaručuju ti, že se ti zelená řasa v akvárku neodváží vystrčit ani chloupek
Je tomu naopak. Pauza ve svícení se dělá právě proto aby se růst rostlin podpořil a to tím, že rostliny při té pauze do vody nadýchají další CO2 a to si potom po znovuzapnutí světla spotřebují.
EDIT: Já tuto metodu používám u nádrží, kam není žádným jiným způsobem uměle CO2 dodáváno a nádrže nejsou jiným, než přirozeným způsobem a to výměnou vody a rybami hnojeny.
Par krat som tu cital ze prerusovat osvetlenie pocas obedu nieje velmi vhodne pre rastlinky. V tom pripade by to riase mohlo este pomoct, kedze rastlinky budu stagnovat ...
tak já jsem v tomhle úplnej amatér a spíš se učím ze svých chyb. Spíš mě zarazilo, že dlouho nic a najednou začly:(
Nějaká řasa se ti na skle bude dělat tak jako tak. Jde jen o to, aby šla dobře odstranit a nerostla moc rychle.
Děkuji. Proč myslíš, že to musí být zrovna tímto? Já myslel, že se tahle řasa dělá jen díky přímému slunečnímu svitu. Svítím od 9:30 do 21:30. Takže to zkusím přenastavit a zkusím svítit třeba od 9:30-12:00 a pak od 15:00 do 21:30.
Míň svítit. Ale osobně bych neřešil, tahle řasa se mi líbí.
Ahoj, mám malé 45l velké akvárko, založené přes půl roku. Mám v něm anubiasy, mečovky, pancéřníčky, 3 ancistrusy a neonky. Je tam i pár okružáků, ale ty redukuji Helenou
Problém je, že se mi začla na skle tvořit zelená řasa. Jsou to takové malinké chloupky. Nikdy mi akvárko na tohle netrpělo. Až když ancistrus (největší) začal hlídat potěr. Pak najednou se to objevilo na stěnách. Už asi 3 dny ancistrus lítá po aq a v noci ho i slyším, jak chroupe, ale potřeboval bych poradit, jestli to mám nějak redukovat. Vzal jsem to magnetickou škrabkou a většina zmizla, ale pomalu se začíná zase objevovat. Na AQ sluníčko nijak nesvítí. Svítím zářivkou 10W a používám čerpací hlavu ATman s biomolitanem. Vodu měním každých 10dní 1/3.
Děkuji
Starší reakce
To som kupoval v elektro obchode sú bez označenia je tam napisané len, že 2700K.
To už zní rozumněji.
Přesto bych ze začátku nechala ty slabší zářivky (co je to přesně za druh?) a alespoň dočasně dala nějaké rychle rostoucí stonkovky.
Chystám sa to všetko prerobiť pôvodné ryby a rastliny rozpredávam, po novom by mal byť na dne rataj profi soil rastliny Pogostemon helferi, Eleocharis parvula, Micranthemum callitrichoides 'Cuba' plus Vallisneria Tortissima a rozmýšľam nad CO2 z burčáku. A osadzenstvo len Neónky červené, otíci a krevety.
Ono je to všechno o souvislostech, když posílíte světlo, bude akvárko potřebovat taky živiny ve správném poměru (včetně CO2) a trochu jiný objem rostlinné hmoty. Teplo - světlo - živiny, tyhle 3 věci od sebe nejde dost dobře oddělit. Zapsat za uši!
Podle mě je 2x14W tak akorát, pokud jsou to nějaké "normální" zářivky. Na vašem místě bych ale uvažovala nad redukcí osádky a taky vhodnějším dnem.
Zdravím, budem sa sťahovať takže to znamená aj úplne prerobenie akvária. Momentálne sa darí riase všade na skle, kameňoch aj rastlinách bude to asi slabým filtrom. Po novom sa chystám spraviť prietokový filter s obsahom filtračnej náplne 3 litre bioakvacit a 0,5 litra keramické krúžky + posilniť svetlo momentálne mám 2x14 wattov ale na predradník môžem dať aj 2x24 wattov. Čo myslíte pomôže to ?
Díky
, příští týden už snad bude čas na výměnu dna, tak bude akva stejně bez řas
, ale aspoň vím co do nově založeného zasázet a řasám se vyhnout obloukem...
Rychle rostou a tím spotřebují spoustu živin. Navíc když dorostou k hladině, tak je ustřihneš, vrchol zasadíš a odstřižený stonek znovu obrazí a roste dál, takže se i rychle množí. Jestli mohu nabídnout ...
aukro.cz/… Chtělo by to zaplnit stonkovkami.
Dík za reakce, ještě se zeptám proč zrovna stonkovky? V čem jsou lepší, než bezstonkové pro tenhle můj případ ?
když mě ta řasa rostla i když jsem měl těch 2x18w.. No zkusim přidat rostliny. A co dělají lidi kteří mají akvárium bez rostlin, přece to jde taky bez rostlin no ne ?
Velmi jednoduše řečeno, málo rostlin a moc světla. Přidal bych tam kupu dalších kytek, hlavně nějakejch rychlerostoucích stonovek, tím se nikdy nic neskazí.
fotky se mi se nepodařili dát, mám je v prezentaci, dík zarady..
Ahoj, mám problém, už nějakej pátek bojuju s řasou. Mám 112L, dříve jsem měl osvětlení 2X 18 W, ale rostlinky moc nešly. Nyní jsem koupil 2x 30w. Když jsem zapnul na týden obě trubice a k tomu připojil Co2, tak rostlinky jedou možná o trochu více, ale řasa roste hrozně rychle. Z rostlin mám jenom vallisneria asiatica. Je to tím že tahle rostlina moc neroste a tudíž je ve vodě moc živin? Pomohlo by dokoupit nějaké jiné rostliny? ještě přidám aktuální foto řasy a akva
Starší reakce
0 01.03.2011 16:20 bijou – Re: Dimi
ja sa s nimi kamoším, kým nezačnú prerastať cez moju hlavu. ale to sa zatiaľ nestalo, takže stále sa ešte kamoším.
Berte řasy jako své kamarády a nebojujte s nimi. Soustřeďte se spíš na vytváření vhodných podmínek pro rostliny a bude to dobry.
0 01.03.2011 15:51 bijou – Re: Sid
tak, vedome...
to menšie akva musím zrušiť a nerada by som rastlinky vyhadzovala, keď spokojne rastú. na tých, ktoré by som presťahovala, ruduchu nevidím. isteže na nich môžu existovať nejaké stopy, ktoré by sa potom mohli rozvinúť. preto sa pýtam.
Pokud se nechcete bavit experimenty, nevidím jediný důvod, proč vědomě zavlékat do nového akva ruduchy...
0 01.03.2011 13:45 bijou – Re: romant
ok, ďakujem
Osobně si myslím, že na tohle nebude nikdo znát 100% odpověď, protože stále je třeba mít na mysli tu jedinečnost a originalitu každé nádrže. Samozřejmě, že pro dobrý pocit, že jsem pro akvárko hned od začátku udělal maximum by bylo dát tam řasy prosté rostlinstvo, ale ani s tím jak popisuješ bych problém neměl a šel do toho. Pokud to jsou nějaký tuholistý rostliny, tak bych je klidně vykoupal v savu v poměru 1:20 s vodou.
0 01.03.2011 13:30 bijou – Re: romant
to si myslím aj ja.
akurát či na začiatku nebude problém - kým sa všetko ustabilizuje a rastlinky začnú po novom rašiť, aby tá riasa nestihla hneď útočiť.
Každý akvárko je originál a svůj specifickej svět. Já bych se toho zase tak neobával. Když ty řasy nebudou mít dobrý podmínky pro svůj rozvoj, tak se jim ani v tom nově zakládaným nebude dařit.
0 01.03.2011 12:56 bijou – zavlečené riasy
zakladám nové akvárium. chcela by som doňho dať rastlinky z menšieho akva, v ktorom ale bojujem so štetinkou a jelením parohom. sú pod kontrolou a v znesiteľnom množstve, nemnožia sa, ani nemiznú. na rastlinkách, ktoré chcem premiestniť, zatiaľ štetinku nevidno.
čo si myslíte o zavlečení rias? je to jedno, keď budú mať rastlinky iné podmienky v novom akva? alebo radšej to neriskovať a kúpiť úplne nové?
Starší reakce
doporučovala bych místo "doplnění nějaké té kyti" přisázet xnásobek toho, co tam máte teď. a pokud nemůžete vydat tolik peněz naráz, tak minimálně egerii či ceratophylum, to seženete jako přebytek od akvaristů, snad. trs zasadit do substrátu aby to neplavalo a nestínilo u hladiny, při každém nárůstu zastřihnout a odstřižené části znovu zasadit. minimálně je to taková první pomoc.
opravdu je jich málo a bez vhodných podmínek ti jich většina pochcípá, takže se ani rozrostení nedočkají. Určitě bych pridala světlo, nebo dát víc nenáročných rostlin, ale tohle je opravdu slabé osvětlení
Jenomže ono se nepočítá kolik jich tam bude za rok, ale kolik jich tam je teď!
na objem nádrže jich máš opravdu velmi málo.
Jestli to nebude tím, že v té nádrží nejsou skoro žádné kytky a hodně slabé světlo. Nejspíš se tam kumulují dusičnany a fosfor. Měnit vodu, měnit vodu, měnit vodu či přidat kytky.
Prokysličení jim spíše bude dělat zle, stejně jako kvítkám a s přidáváním CO2 to jde trošku proti sobě.
0 23.02.2011 17:55 wexli [-4] Ahoj dotaz, pozalozeni nadrze
rybicky.net/nadrze/11971 se mi zacina obevovat sinice,s timto nemam zkusenosti a tak se ptam?CO2 mi bezi rostlinky rostou jak blazen,myslim ze je vse oki.Mam to neresit ze se to srovna (bojim se jemnoliste rostliny , ty to koupili zatim nejvic),docetl jsem se ze se obevuje hodne pri hodne rekyslicene vode,vzhledem k tomuze ze mam zaplej filtr tak ze mi tam vhani kyslim porad, tak jestli vzduch ubrat..
Díky za radu prosím
Starší reakce
0 14.02.2011 19:23 Alena – hnědá řasa v Nanoakváriu 30l
Krásný den,je někde nějaká tabulka nebo nějaký rádce na to koli světla a jakého má být v akváriu? Koupila jsem si DENNERLE NANO CUBE Complete 30L - je tam akvárium 30 x 30 x 35 cm, rohový filtr Nano Clean a jedno osvětlení Nano Light 11W , a začala se mi tam tvořit hnědá řasa. Podle mne je tam málo světla,tak nevím jestli koupit ještě jedno stejné osvětlení nebo nějaké jiné ?
Poradí mi někdo
Starší reakce
zde je foto listu Echinodoru Bleherae
na echinodoru se mi delaji řasy...tipuju to na zelenou rasu---pritom osvetleni je 2x18W + reflektory...kdesi jsem cetl, ze se takova rasa dela na echinodoru jen pote, co je list stary, je to pravda?...je prave jen na nekterých listech...na ostatnich rostlinach nic neni...ruducha se mi zatim vyhýba..diky za odpoved
Starší reakce
0 03.01.2011 09:19 GP – Re: Thoros
neritiny vypadaji dobre, ale zas ozdobi akva spoustou uz ne tak hezky vypadajicich a odstraneni branicich se kapsli s vajicky...
http://rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu
Pro případné přesnější a rychlejší určení příčin vzniku řas, je vhodné poskytnout co nejvíce informací. Ideální je založit prezentaci Vaší nádrže s co největším množstvím relevantních informací a fotodokumentací.
https://rybicky.net/nadrze/
Klíčové jsou informace o stáří nádrže, jak a jak často probíhá údržba, jakým osvětlením a ve jakém režimu svítíte, jaké jsou hodnoty zdrojové vody a jaké vody v akváriu, zda hnojíte, čím, jak často a v jaké míře, kolik a jakých ryb máte, jakou máte filtraci a tak dále. Uvádějte co nejkonkrétnější údaje. Neurčité údaje při určování příčin vzniku řas příliš nepomohou.
Přidat reakci
1 ...... [49] ...... 57
Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 43724x