Živorodky - nemoc
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
0 01.11.2015 13:55 Anuska – Biela plutva
AHojte, Mate tusenie z coho ma ciastocne bielu chrbtovu plutvu? Vcera vecer som si to vsimla. Dakujem.
Starší reakce
Důležitá kontrolní otázka:
Je můj prvotní předpoklad, že uhynulé samičky jsou srovnatelně velké(nebo větší) než přeživší samci správný?
Pakliže ne, a byly nejmenšími rybkami v akváriu, nelze vyloučit nespecifickou otravu, případně následky šoku z náhlých změn prostředí.
cezarmilan napsal: Za tie roky, čo používam jeľšové šištice a suché listy (môžem povedať, že bez akéhokoľvek návodu pre množstvo), tak mi neuhynula žiadná rybka, natož žiadná krevetka
Tomu se nedivím, koncentraci bys musel výrazně přehnat(například hypoteticky velkým množstvím duběnky), kor u některých lépe přizpůsobených krevetek.
Proto jsem napsal: "Tím nechci nějak strašit." a tezi o tom, že v Nejhorším případě jsou sekundární příčinou...
Chronická otrava dusitany, dusičnany je samozřejmě pravděpodobnější, problém je v tom, že to postihlo nejdřív právě a jen samice... kdyby to byla otrava, tak je nejpravděpodobnější, že samci by byli už dávno tuzí...
A tak kromě nepovedené březosti se nabízí otázka... je v okolí průmyslová zóna?
jinak pro zajímavost něco k těm "neškodným" taninům(to, že se život na ně většinou dost přizpůsobil je věc druhá):
www.vuzv.cz/…
www.chemi.muni.cz/…
Olšové.
Je my to trapné,ale Jelšové ? Česky?
Za tie roky, čo používam jeľšové šištice a suché listy (môžem povedať, že bez akéhokoľvek návodu pre množstvo), tak mi neuhynula žiadná rybka, natož žiadná krevetka
Prv je potrebné zamerať sa na kvalitu vody a obsah nežiadúcich látok vo vode ako NO2 napríklad.
Pavie očka sú dnes najviac prešľachtenou rybkou v akváriach a už nehovorím o ich príbuznosti v chove. Takže už neplatí, že táto rybka znesie "všetko". Keď som s nimi niekedy začínal, tak uhyn bol častý, akonáhle sa chov zastabilizoval pridaním "cudzej" krvi, bolo problém udržať ich počty na úzde
No a nebude to jen následek brzkého vysazení ryb? Koukal jsem,že ryby šli do akva 4 dny po založení,po té výměna filtru? Ryby mohly dostat na frak v této době a teď to odnesli dodatečně.
Edit: ty krunýřovci tomu taky nepomáhají,pěkný čuňátka
Zvláštní, že zrovna samice... ty bývají u většiny organismů vůči většině chemikálií odolnější, tak se mi jeví romantovo vysvětlení celkem schůdné.
Jinak taková menší teoretická vsuvka:
Sice předpokládám, že v nejhorším případě to(polyfenoly z těch listů/šišek) může být tak sekundární příčina(oslabení organismu)...
Ono totiž pokud má něco dezinfekční účinky, ještě nutně neznamená, že je to zdraví prospěšné, obzvlášť ne pro všechny druhy.
Například takové huminové látky. Jejich použití může být dvousečným mečem. Bylo prokázáno, že některé z nich(hlavně některé fulvokyseliny) sice pěkně potlačují mikroorganismy, ale zároveň stresují ryby(testováno na daniu, daleko větší množství stresových bílkovin oproti kontrole). Tím nechci nějak strašit.
V blízkosti stromů je nějaká průmyslová zóna?
Toto nie, tým sa riadiť nedá. Veď uvidíš ďalej na tých, čo zostali. Ak budú vitálne a bez ujmy, tak podmienky v akváriu na vine neboli
Mladý samice prvorodičky to někdy nedají, tak třeba.
no jestli by mohlo fungovat nejaká úměra věk a velikost (čim větší tím starší) tak ty dvě samice co zbyly jsou o dost větší než ty dvě uhynulé
Zrejme by bolo ťažké odhadovať ich vek, ale pokiaľ do poslednej chvíle nebolo nič na ich správaní podozrivé okrem poklesu kondície, tak to mohlo byť i vekom. Živorodky sú krátkoveké
Ahoj po cca měsíci mi odešly dvě menší samičky živorodek kdyžjsem je prohlížel nic jsem na nich nenašel obě dvě byly zapíchnutý čumákama ve dně první pošla začátkem týdne a dnes druhá je to ta na fotce v pravo uplně nahoře(obě dvě stejné zbarvení - tmavý okraj ocasní ploutve) ostatní ryby jsou v pořádku čekal bych že pokud by bylo něco špatně v akva odnesou to pancéřníci a betty ale takle nevím co se dějě prosím o radu napadá mě ještě jestli to nemá spojitost s dubovým listím a šiškami z olše ale zase co jsem četl ty by měly právě vodu "dezinfikovat". vodu měním ob den odsávám nečistoty ze dna krmím střídmě.
Starší reakce
každopádně doufám, že aspon ti nejsilnější jedinci přežijou.. Ježiš nikdy mne nenapadlo, že je s akva. tolik prace, myslela sem si že tam hodim parkrat knŕmeni nekdy ho vycistim a čus, ale tak bohužel zdání klame
jamesbond napsal:
Nezapomeň - všeho s mírou a hlavně nespěchat
Tím pádem je moje metoda lepší
Čerte, všechno v klídku. Hlavně být v pohodě. Výměna vody 1x týden. 1/2 - 1/3 a pěkně z kohoutku, přidat pár kapek dle návodu a šup s ní do akvárka. Na odstávání vody prdět, příroda si poradí.
Kdo to příliš moc řeší daleko nedojde.
Nezapomeň - všeho s mírou a hlavně nespěchat
V akvaristikách potřebují udělat kšefty, tak to těm zákazníkům nacpou
Z 50l stači 20, protože ten čistej objem je jinej. Natoč to sprchou do kyble, zkontroluj teplotu, hodinu počkej a vyměn to.
Pokud máš vodu ze studně, tak to tam můžeš nalít hned.
v akva. jsou i krevetky a rak zakrsly nevadi jim, tak častá výměna vody?
k čemu jsou tedy přípravky na upravu vody co mi vnutili v akvaristice, když tu každý tvrdí, at se voda nechá jen odstát... a jak dlouho se musí nechat voda odstát? protože fakt nevím kde mám doma skladovat 25l vody..
rozhodně nejsem tyran co si nakoupil plno druhu zvířat a nic o tom nevi... to akva. je zděděné, jen pro info
Nelít nic, jen nechat odstát a lít do AQ vodu stejné teploty. Vyměnit aspon 50% vody a změřit NO2 a NO3. NO2 by mělo být 0 a NO3 do 50ti. Měnit v tomto případě i 2x denně.
rybicky.net/forum/9480…
Týká se to i tohoto.
a když vyměním 1/3 vody mám do ní nalít přípravek na upravu vody z vodovodu?
jak a čím mám změřit hodnotu N (předpokládám, že je to dusík)
a jaká je jeho optimální hodnota v akvariu?? díky
Voda, podmínky, voda, podmínky atd. atd. Jinak řečeno, když bude voda v richtiku, tedy budou pod kontrolou N látky, je šance, že to bude šlapat, takže měnit vodu a to klidně i vícekrát týdně, mít výkonnou a hlavně účinnou filtraci, to je u žovorodek základ.
0 28.01.2015 20:29 AAAAA Ahoj, chtěla bych se zeptat na radu. Mám 50ti litrové akvárium v nem živorodky a Dania. Jedna živorodka má už 3 dny stažený ocas a plave vždy na místě někde stranou od ostatních a nepřijímá potravu. Před týdnem jsem aplikovala Eshu 2000, kvůli úmrtí dvou dalmatin molyy na jejíž příčinu jsem nepřišla.
Nenapadá vás něco ?
Starší reakce
takže nič vážne. už riešim každú zmenu. ďakujem
Pigmentová záležitost.
Edit: Jinak aby to nebyla až zase taková selanka, tak bych byl maximálně obezřetnej v péči o předmětný akvárium, protože ta nádrž je a bude vcelku solidně zatížena odpadníma látkmama od osádky jenž tam pobývá, takže pravidelná a to klidně i 2x týdně, výměna vody by se měla stát samozřejmostí.
0 09.01.2015 18:15 PetraJ – čierne bodky
Ahojte, potrebovala by som poradiť, nikde so nič podobné nenašla. Mám živorodku Balloon Molly, ktorá bola čisto biela a zrazu sa na nej objavili čierne fliačiky na jednej strane tela, pri papulke a na chvoste. Správa sa úplne normálne ako ostatné rybky. Môže to byť nejaká choroba alebo sa zbytočne strachujem?
Prikladám aj fotku. ďakujem
Akvárko musí být v každém případě dobře zajeté, a na nějaké chemické sajrajtíčky zapoměň. Hlavně měnit, měnit vodu.
pročti si odazy od Romanta a dojde ti že ti nepomůže žádná dezinfekce ani zázračná vodička nabízená prodavači v akvaristice , dokud nebude akvárium biologicky v rovnováze ...
Matejqa napsal:A jeste mam dezinfekci kterou sem tam napil vždy při koupi novych rybák.
Jakou dezinfekci? Měnils tu vodu?
Rybky v sem v nem neměl 3 dny a pak sem si koupil safestart. A dva čichavec ty očka sem si tam pořídil az po 14 dnech. A jeste mam dezinfekci kterou sem tam napil vždy při koupi novych rybák.
Matejqa napsal: Údržba zatim žádná,to akvárko mám ani ne 14 dní. voda v akváriu se má měnit tak po měsíci. Akvárko má 120 litrů! Tak ten zdroj, odkud je čerpána tato "moudrost" rychle zapomeň a už nenavštěvuj, kdoví co zajímavýho by se tam ještě vyskytlo za rady. Když teď nezačneš s tou výměnou vody, příjdeš o ryby, možná ne všechny, ale zařve jich dost a budeš pěkně votrávenej a s akvaristikou třeba i praštíš a v akváriu budeš mít křečky, taky možnost, nemám s tím problém, protože budu chtít zachaňovat jenom to akvo, který má majitele, jenž ví že to zachránit chce, takže, znovu opakuju měnit, měnit, měnit vodu a to denně min. 1/3 objemu akvária a v mezičase studovat.
rybicky.net/clanky/578-vhodna-temata-pro-zacatecniky
rybicky.net/clanky/781-jak-zacit-s-akvaristikou
www.akvarijni.cz/…
www.horacovoakvarium.cz/…
www.horacovoakvarium.cz/…
A to jest všechno takříkajíc špatně. Ryby by v akvárku neměly bejt ještě čtrnáct dní a pokud opravdu nechceš, aby tam nebyly začni tu vodu měnit jako vo život!
a tyhle informace máš odkud ?
0 08.01.2015 19:28 Matejqa Údržba zatim žádná,to akvárko mám ani ne 14 dní. voda v akváriu se má měnit tak po měsíci. Akvárko má 120 litrů!
Stačí se kouknout na popis akvária a je to hned jasné: "Údržba: Žádná"
Takže jak píše Romant. Měnit, měnit a měnit.
Kor, když je to pár dní založené akvárium.
Vypadá to jako hniloba ploutví. Pokud ano, tak to spusobujou špatné hygienické podmínky v akva.
Slabší kusy jdou jako první. A přikláním se k romantovi - podmínky, podmínky, podmínky
no , máš v tom akvárku nevhodné(dost hrubé dno)v něm se rostlinám kterých máš hodně málo nebude dařit a nebudou spotřebovávat odpadní látky z ryb , na 120 litrů mi to akvo nepříjde jak uvádíš v profilu , zřejmě to bude taky hezky přerybněné což je další mínus pro kvalitu vody
Kdyby to bylo vodou tak proč to má jen jedna? Mám tam ještě dalších 5 březích pavích oček,ale ty jsou v pohodě.
Rozjíždějící se bakteriální rozpad ploutví, podmínky, podmínky, podmínky.
Edit: Měnit, měnit, měnit vodu.
0 08.01.2015 19:08 Matejqa – paví očka,divnej ocas
Ahoj,
Chtěl bych se zeptat jestli je ten ocas okousaný od jiných ryb nebo jestli jde o nemoc?
Rybka se drží od ostatních ryb a je březí.
díky
Starší reakce
Nechala bych je v té nádrži a přidala jim pro jistotu NaCl, a uvidí se, jak to dopadne. Dala bych jim prostě šanci a buď to vyjde a nebo ... .
ma cenu zachranovat poter,maji stejnou vodu z akva ale jsou v jine nadrzi
Při výměně filtru je ideální když nějakou dobu (cca 2-3 týdny) běží oba filtry současně. Sůl bych použil jednorázově a nebál bych se použít nějaký podpůrný prostředek pro urychlení nitrifikace.
no nevím navíc ten bublifuk byl fakt maličkej, skoro žádná filtrační hmota, vodu měnit bude ted často,tak uvidíme, jina muže nějak pomoci ta sůl? ..ještě mě napdalo, že jsem v poslední době začal krmit sušenými nítěnkami, muže to mít taky nějaký vliv ?
Snad to pomůže, držím pěsti !
Bude to až k nevíře, ale vypínací bublifuk byl účinnější než čistá kostka, takže měnit, měnit, měnit vodu, protože tam lítají N látky, jak na horský dráze. Určitě jsi i v dobré víře odkalil dno, když se měnila kostka.
diky moc za radu skusim to sehnat, v Hranicich je to slozitejsi... chcou prodat a vydelat...fakt dik
ta tam je od Vánoc,předtím tam byl bublifuk, který se navíc na noc vypínal takže nějaké nitrifikační bakterie se tam neměli šanci vytvořit. (nechápu jak to mohlo tak fungovat, akva už je starší ale starám se o něj teprve chvíli)
Jak dlouho tam je ta kostka biomolitanu, na fotkách z vánoc svítí novotou a jinej filtr tam nevidím, tady možná bude problém.
dvě (ty co se chovají divně) už tam mám přes půl roku,ale 2 jsem asi před 14ti dny dokoupil, tak jestli to nebude tím.
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
Přidat reakci
1 ...... [10] ...... 35 36
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 19786x