Živorodky - nemoc
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
ahojky pls o radu jak mám léčit molly s krupičkou u některých je u dalších nevím mám tam přidat sůl a vyšší teplotu? spolu s nimi jsou tam 2 ancistrusi a čichavec co se s nimi léčí ale je v 5l s roztokem PLS RADTE :(
Starší reakce
Jistě, nic proti tomu, taky se mi stalo, že mi začaly ve větším počtu "padat" a po přeléčení mám, už rok klid.
Břicho velké nemá a ani skvrnu jsem nenašla.
není náhodou tehotná, má velké břicho? Má na něm skvrnu březosti?
0 16.04.2013 09:02 AquaTeP – Nemocná živorodka?
Ahoj, před 3 dny jsem si pořídila živorodku a pořád se drží v dolní části nádrže, kde se schovává za rostlinky nebo u filtru a opírá se o kameny. Není tak aktivní jako ostatní rybky. Nevíte někdo, jestli jde o nějakou nemoc? Díky za radu.
Když jsem před lety elegansky přivezl, tak šly ve velmi krátké době po sobě dvakrát do dost rozdílné vody...a tehdy poprvé jsem použil ten Baktopur. Fungoval...Podruhé jsem ho použil po návratu ze špitálu v loňském roce, když žena nestíhala a byly taky v dost děsném stavu...Opět fungoval...Myslím, že jsem měl ještě jednu epizodu mezi tím, ale to asi fungoval také...
Mně se osvědčilo nechat tam plavat růžkatec, v něm bývá vidět hodně malých (teda když už vidět jsou
).
Děkuji za vyčerpávající odpověď
Ph je v pořádku, mám spíše vyšší, proto mi třeba nejdou krevety. Dno bych taky řekla, že je o.k, na hladině ještě zapracuji (myšleno na rostlinstvu).
Možná je to věkem, ale doporučuji překontrolovat i hodnotu pH, nemá být pod neutrálním optimem .
V atlasu jsou požadavky vypsány. S léčivy opatrně - dávkování a rašelinový výluh bych nedával. Slabší výluh z olšových šištic snášejí dobře.
Je zapotřebí osazenstvo bedlivěji sledovat a postižené jedince hned odstranit a raději častěji dělat průběžné výměny vody za novou odstátou .
Pokud máte zájem, aby se udržel větší počet potomstva a zachoval se trvale genofond, tak u dna to chce mít chomáče - porosty např. mechu a u hladiny hustší seskupení jemnolistých splývavých rostlin.
Vysoký sloupec vody v chovném akváriu je pro množení nevýhodou, protože jemný potěr je při plavání ve volném prostoru vydán více napospas kanibalismu.
Tyto rybky jsou dosti žravé a hladoví-li, tak o to intenzívněji likvidují své mladé.
Pokud mají hlad, žerou...bacha.
Zkusim pohledat, jak na to. Taky mě zarazilo, že samička se po tom malém vrhla, jak po žrádle, snad to bylo jen tím, že nebylo o.k, protože prý mladé nežerou.
Je to bakterka...
Starší reakce
Hele já nevím...já je prostě zrušil...všechny plže...Já teda nevím čím krmíte tyhle malé můry...ale já nejvíc živou artémkou a rozdrcenou lyoartémkou...ono tak nějak vše ostatní je pro ně složitě konzumovatelné...proto plže nepotřebuji...
Přemíra šneků by vadila, ale několik piskořek a pár okružáků, protože to pravidelně redukuju, nemyslím, že by nějak vadilo. Nebo snad ano? Vždyť přece likvidují zbytky potravy, provzdušňují dno apod.
Šnečci mívají trochu jiný "spalování" a tudíž naprostej souhlas s Liborem, vliv to míti může.
Nikoliv...jejich produkty citlivým živorodkám opravdu vadí...
Je to asi názor od názoru, někdo šnečky ano, někdo ne, ale to už patří jinam
Šnečků....
také jsem míval...to už nedělám...
Mám je jen u krevet a šnečků, nic jiného tam nemám a ani nemám v plánu tam nic dalšího dávat. Tu změnu zbarvení u něj nepozoruji.
Proto je lepší elegansky chovat v druhovém akvárku, protože to jsou fakt cíti...
Tak rašelinový výluh jsem do této výměny používala a účinek neměl žádný. Vodu opravdu měnim a odkaluji pravidelně. Ostatní rybky jsou v pořádku, stejně tak i krevety a šneci. Proto mě nenapadá nějaká příčina.
Obvykle stačí velká výměna vody u těchto čudliček...
Preventivně bych se spíš zaměřil na podmínky, to že testy neukazují nic nestandardního, na to bych nedal a vodu měnil klidně častěji a přidal i nějaký rašelinový výluh. Pokud je to nějaká bakteriální záležitost, tak na to by eSHa 2000 stačit nemusela, ale nepředbíhejme.
Při detailním průzkumu zjistíte změny barvy na těle...asi...na bakterku jsou citlivé...
To mě také umřel jeden sameček co jsem krmil vločkovím, ted jsem přešel na mražený cyklop a vpohodě, třeba umřeli na udusení-velké sousto v ustním otvoru a to jim mohlo ublížit, nevím jak se to spávně nazívá
0 07.04.2013 16:16 kahua [223] - Miniakvária Před více jak měsícem jsem si koupila živorodky sličné, bylo jich celkem 10, z toho jen 3 samičky. Dnes jich mám 6, pouze jednoho samečka jsem našla mrtvého, o zbytek se asi postarali krevetky. Samičky mám pořád všechny, dokonce jedno mladé. Ale dnes jsem si všimla, že zas jeden sameček nežere, polehává a když už plave, tak zadní částí dolů a ne v rovině jako ostatní. Nevím, proč by mi umírali, hodnoty normální, NO3 i NO2 naprosto v normě. Netušíte někdo? Děkuji
Starší reakce
Tvoje akvárium s největší pravděpodobností ty ryby tzv. nestíhá udržet při životě, neb je to malý prostor na špindíry jako jsou platy a neúnosně se ti zvyšuje hladina N látek a ty ryby to prostě nerozdejchaj. Měň často, klidně denně vodu a musíš podumat o té správnější osádce.
No..ale jinak nevíte co by mohlo být s moji platou?? .P
Mia240 napsal: Nejraději bych si koupila větší akva. alespoň min. 60 litrů, ale jakožto studentka si nemohu finančně nic takového pořídit To bych až tak nesouhlasil, když se podíváš do inzerce, tak se dají sehnat akvária za velmi zajímavé ceny. Ono se to má tak, že v malým akváriu se i malá chybka může fatálně projevit, samozřejmě že sprznit se dá i 300 litrový akvárium, ale to už má jistou setrvačnost na cestě od případný chyby k nějakýmu neblahýmu důsledku.
Nejraději bych si koupila větší akva. alespoň min. 60 litrů, ale jakožto studentka si nemohu finančně nic takového pořídit
Mia240 napsal: Na jiné diskuzi na této stránce, se někdo ptal jaké ryby do mini akva do 20 l a doporučovali právě platy, neonky, paví očka ... tak nevím..O.oTo doporučení bylo zcestné a pokud se tímto doporučením bude kdokoliv řídit, přivodí si zbytečný problémy, nebrat vážně.
Na jiné diskuzi na této stránce, se někdo ptal jaké ryby do mini akva do 20 l a doporučovali právě platy, neonky, paví očka ... tak nevím..O.o
1) Neonky jsou hejnové ryby, doporučuje se pro ně nádrž od 60 litrů a chovat minimálně 10 rybek. (takže do tvého akva jsou nevhodné.)
2) To úmrtí bude asi tím, že si zvýšila počet ryb a tím se zvýšily N látky (víc ryb, víc výkalů, víc (jedovatých) N látek).
Takže měnit častěji vodu (1/3) a upravit rybí osádku (to co máš někomu darovat a pročíst atlas, které ryby jsou do tvého akva vhodné).
A co tedy sem mám dát? Ve všech zverimexech jsem zdůrazňovala, že mám 25l a doporučili mi právě neonky, tetry, platy nebo gupky. Jedna paní mi dokonce doporučila čichavce. Po tom co pěkně vyrostli jsem se jich musela rychle zbavit
Platy nemají v takto malým akvu co dělat. Měnit často vodu a a změnit osádku, ani ty neonky tam nepatří.
Edit:
rybicky.net/forum/11330 Akvárium mám od 1.2., 25l. Jsou v něm ještě 4 neonky. Postupovala jsem přesně jak říkali v obchodě. 15 minut jsem je nechala v sáčku plavat na haldině aby si zvykli na teplotu a tak cca 30min až 1 hod jsem je tam dala. Dělala jsem to tak už s hodně rybičkama a žádná nijak negativně nereagovala.
Kdy si akvárko založila a za jak dlouho šly do něj ryby?
0 28.03.2013 21:32 Mia240 – Nemoc?
Ahoj, před týdnem jsem si koupila 3 platy. Včera večer vesele plavaly, ale když jsem se ráno probudila, jedna ležela ztuhlá, mrtvá u dna. Samička má celý den jakoby ztažené ploutvičky a teď ma mezi zadní ploutví a tělem takový pruh bíle se loupajicích šupinek. Samec je aktivní, ale občas si lehne na dno, někam se šprajce a jen leží nehybně. Myslela jsem si,že je mrtvý, ale za chvíli zas vyplave. Co mám dělaT?:O Máte někdo zkušenosti? :(
K těm veliferám...na spočítání chovatelů v ČR, kteří je úspěšně množí i pro obchodní síť, by mi asi stačily dvě ruce, ale spíš jen jedna...
Takže import...živorodky z importu vyžadují poměrně dost specifické zacházení, neb jsou dost náchylné "na všechno"...
Velifera...je to obrovská ryba, která není před prodejem konečnému chovateli dostatečně krmená.
....před prodejem svůj pobyt v ČR tráví v poměrně dost našlapaných nádržích, což je pro ni hodně nevhodné, ba většinou zničující...
....je proto burzovní harcování pro tuto rybu dost nevhodné...
...ty rozdíly v barvách a chování nejsou asi nijak významným odlišením, spíš ty druhé měly podmínky o něco lepší než ty vaše...
...velifery jsou říční ryby, takže jim samozřejmě proud vyhovuje
Ovšem jak odhaduji z vašeho dotazu, to postávání...může to být začátek nějakého vnitřně parazitického onemocnění, propadnou a jdou kukat...chce to vidět.
Jak pomoci...teplota 27-28, osolit a hýčkat, pečlivá hygiena, velmi častá výměna vody...nekoukal jsem čím krmíte, ale krmit často, pomálu a velmi výrazně kvalitně. Mají rády také docela dost zelené, takže nějaké krmivo s touto složkou...
Tak ono to otírání o předměty může svědčit o potenciální spoustě nemocí, ale velmi dobrým vodítkem je ten příjem, či nepříjem potravy. Jinak s těma živorodkama mě nic nenapadá, vyčkej až se k Tvému dotazu vyjádří někdo problematiky více znalejší než já.
Díky, já si taky myslím že to nic moc není, al ekdyby náhodou, tak abych to podchytil zezačátku, stěma živorodkama tě nic nenapadá?
Pokud ryby přijímají potravu, tak bych to neviděl nějak katastrofálně to otírání, pokud není nějak intenzivní(jako že každou chvilku), tak bych si myslel že to taky není nic nenormálího, Tebe taky občas něco svědí.
měním 1 za 7-10 dní 1/3 vody
Jak často a kolik měníš vody?
Ahoj,
Prosimvás mám problém se Živorodkou velkouploutvou, bohužel nevím kam dotaz zařadit protože nevím co jim přesně je.
Koupil jsem na burze v Třeboni 3 tyhle rybky a mám problém. Sameček se chová normálně ale samičky dost často zastaví, nebo postávají na místě a pak jakoby "plavou na místě" nevím jak to jinak líp popsat, prostě se vlní na místě jako by chtěli plavat ale nemůžou. Tento problém už jsem měl před pár měsíci s platama a dopadlo to tak, že se to zhoršovalo a postupně všechny 3 co jsem měl umřely... Nevíte někdo co snimi může být? Přitom bratranec si kupoval od toho samého člověka, ty samé rybičky, akorát jinou barevnou variantu a chovají se naprosto přirozeně a jsou oproti mým velice aktivní. Může to být způsobeno tím, že má v akváriu proudnější vodu než já?
Ostatní rybičky se chovají normálně, akorát se občas otřou o rostlinu (hlavně pancéřníčci a čichavci, zhruba jednou, dvakrát za den každá z těchro rybek), tak kdyby jste věděli i tohle, tak bych byl také vděčný za pomoc.
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
Přidat reakci
1 ...... [17] ...... 35 36
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 19786x