Živorodky - nemoc
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
0 25.01.2012 13:04 wiku – Aeromonádová bakterie - jak léčit
Zdravím. Několikrát jsem s tu dotazoval ohledně úhynu mečovek. Poslal jsem jednu rybu do Státního veterinárního ústavu k provedení vyšetření. Výsledek? Ryby mám napadené Aeromonádovou bakterií (Aeromonas veronii). Vyšetřující doktor, i můj zvěrolékař doporučili léčbu antibiotiky ENROFLOXACIN. Všechny ryby tedy v sanitárním akváriu přeléčím přípravkem Enrofloxacin, ale co se zbytkem akvária? Lékařk doporučuje léčení vody a rostlin Enrofloxacinem a denně dezinfikovat filtr Hypermanganem, ale není si jistý, jestli procedůra opravdu vyléčí celé akva. Jestli není lepší akvárium od základu vydezinfikovat a znovu založit.
Má někdo s touto léčbou zkušenosti? Je léčba účinná, nebo je znovuzaložení nevyhnutelné?
Starší reakce
0 28.10.2011 00:11 Nobody – Re: Yirka
Yirka napsal: Napsat: Výrobci léků-napíší cokoliv,jen aby prodali - je asi to samé, jako že chovatelé rybek - napíší cokoliv, jen aby prodali.
Nebo podle sebe soudím tebe?
Také už nechci polemizovat. Někdy si přečtěte složení léků(pro akvarijní rybky).Možná budete překvapen,jak je to stejné,ale přesto to léčí spoustu různých nemocí.
A že někteří chovatelé napíší nebo řeknou cokoliv, jen aby prodali - to dělají!!!
Bohužel.
Starší reakce
0 24.10.2011 01:09 Nobody – Yirka
Pak se ozve nějaký rádoby odborník, který mate hlavy hlavně začínajícím akvaristům a výrobce léků považuje za lháře a píše tu bludy.[/cite
Tak jsem dlouho přemýšlem o tom,jestli na toto ještě reagovat.
Musím.
V prvním příspěvku nešlo jen o přípravek eSHa-pouze jsem poradil,na tento přípravek jste to vztáhl jen Vy.(že by reklamní agent fimy nebo distributor?).
Pokud je Váš věk pravý,tak jistě víte,jak to bylo v našem mládí.Rostliny rostly,rybky se množily a nebylo potřeba spousta těchto"vymožeností"=žroutů peněz.Je fakt,že ohřívání vody v akva klasickou žárovkou ponořenou do vody-pomalu sebevražda.Pak první motůrky na vzduchování atd...
Výrobci léků-napíší cokoliv,jen aby prodali(zkušenost-nevztahovat na eSHa).Začínající akvaristé vydají většinou spoustu peněz za úplné zbytečnosti,pak jim to nefunguje a končí!
Ale ona je má jako kdyby pod kůží přidala bych fotku ale zaprvé nejde mi to a za druhé nemám kvalitní foťák nic z toho nejde poznat :(
Možná to je tohle.Červi přes 1 mm dlouzí na kůži a co je to parazitální vyšetření?Promiňte ty hloupé dotazy ale jsem docela začátečník.Dá se to nějak vyléčit bez něčí pomoci?Myslím třeba malachitová zeleň nebo tak
Bohužel jsem tam nic nenašla ale myslím si, že by to mohli být nějací bičíkovci
Nevíte prosím někdo co by to mohlo být?
0 20.10.2011 14:32 Aduš Ahoj mám problém.Moje rybka jako kdyby má půlku hlavy černou a půlku takovou normální.to dřív neměla.Zatím není nijak třeba schovaná v rostlinách ale normálně s ostatníma rybama je to teda samička a samečci ji pořád honí ale mně se to nějak nezdá nevíte co by to mohlo být?
Starší reakce
Tak se tedy připojím k oněm "broukům pytlíkům co všechno ví a všude byli a všemu rozumí" ještě jste zapomněl podotknout, že od všeho máme klíče. Moje a nejen moje zkušenost praví, že při a po použití přípravků eSHa exit a eSHa 2000 není nutné vodu nijak upravovat ani měnit (tedy než je běžné) nemusí se vypínat filtr, pouze se z něj musí odstranit aktivní uhlí, případně iontoměniče a dále se nedoporučuje používání UV lampy. Toť vše. Po terapii se voda měnit nemusí nikdo však akvaristovi nezakazuje urychlit odbourání zbytků léčiv uhlím. Vypnout filtr během léčby zmíněnými přípravky je holý nesmysl. Vzhledem k tomu, že se nejedná o antibiotika tak funkčnost filtru se nijak nenaruší ani běžící filtr nenaruší účinky léku tak proč již tak oslabené ryby ještě zatěžovat dusíkatými látkami které funkční filtr odbourá.
Ale já se o takovou pomoc neprosil, neb ji nepotřebuji.
0 12.10.2011 15:33 Martin Guna – Yirka
ach jo , člověk vám chce pomoct a vy ho tu ještě ukamenujete , nojo sorry že jsem tady vubec něco psal ,
Proboha se naučte číst a rozumět psanému textu. Polemika není vůbec o tom na co reaguješ. Jasně se bavíme o nutnosti výměny vody po použití eSHa2000 PO léčbě a nutnosti vypínání filtru.... Tedy z mé strany o nenutnosti.
Pak se ozve nějaký rádoby odborník, který mate hlavy hlavně začínajícím akvaristům a výrobce léků považuje za lháře a píše tu bludy.
0 11.10.2011 21:22 Martin Guna – hoši
No někdo vás rozstřihnout musí
, nechci se moc plést do vašeho sporu ale s Eshou mam trožku zkušenost , Chaváme s přítelkyní cca 9 druhu živorodek , sem tak nějaka ta malá nemucky se ukaže , a mám vyzkoušeno , pokud před lečbou vyměním 1/2 nebo 1/3 vody v nadrži a dám eshu + trošku soli zvednu teplotu tak nemoc mizí rychleji než když před tím vodu nevyměním , a dám tam jen eshu , ( filtraci a vše nechávám ) ,možná se mi to jen zdá ale našel jsem si zpusob a na tom jedu , každy má z vás asi trošku pravdu ale asi rozstřihnout vás muže jen nějaky odborník na slovo vzaty ,
Přesně reakce,která odrazuje spoustu lidí,kteří ví o čem hovoří = zbytečné na takové stránky chodit,když je tady spousta brouků Pytlíků,kteří vše ví,všude byli a všemu rozumí.Stále dokola se opakující rady,často bohužel úplně špatné - radilové velmi"vážení"přispěvovatelé na fóru.
Demagog nejsem.Vztah k výměně vody - to s uvedeným léčivem nemá nic společného.Je skvělé,že máš zdravé rybky a nemusíš léčit.
Prezentace nádrží - velkoobchod - nelze.
Zkušenosti s léčením rybek - 20let.Pak zůstává jen jedna otázka? Kdo s kým nemusí polemizovat a ztrácet čas.
Mlžíš, v příspěvku z 06.10.2011 15:31 píšeš jasně o léku eSHa2000 a ve spojitosti s jeho použitím o vypnutí filtru. Znovu opakuji, nemáš pravdu. A taky jsi pěkný demagog a vybíráš si z kontextu to co se ti hodí. O zcestnosti píšu zcela jasně ve spojitosti s vypínáním filtru.
A pokud léčíš bez použití informací výrobců léků, jen podle sebe, tak jsi na špatné cestě. Jednu pravdu máš, už hodně dlouhou dobu jsem neměl rybky nemocné. Ale to nepovažuji za špatné.
A když se chceš ohánět hlubokými zkušenostmi, tak dej k dobru do profilu i něco tvých nádrží.
Další polemikou s tebou nemíním ztrácet čas, stejně si budeš tvrdit tu tvoji "pravdu".
0 11.10.2011 19:10 Nobody Yirka napsal: Podívej se. Bavíme se o jednom konkrétním léku a jednom konkrétním návodu. Já jen cituji co v něm stojí a v minulosti jsem si to v praxi vyzkoušel, že tomu tak je. Tak nezevšeobecňuj. A tvoje poznámka, že při JAKÉKOLIV léčbě je nutno vypnout filtr a jen vzduchovat je prostě zcestná.
Já jsem o konkrétním léku na začátku nehovořil.Na toto jsi to převedl Ty.
Při léčbě je nutné filtr vypnout - za tím si stojím a stát budu.Stejně jako o výměně vody.
Pokud ovšem věříš výrobcům - pak je to ovšem těžké Tě o něčem přesvědčit.
Že jen vzduchovat při léčbě je zcestné,no nevím...Pak mi nezbývá jen se zeptat,jaké zkušenosti s léčením rybek máš,a to i ne běžně dostupnými léčivy?i rybek z importu atd...
Podívej se. Bavíme se o jednom konkrétním léku a jednom konkrétním návodu. Já jen cituji co v něm stojí a v minulosti jsem si to v praxi vyzkoušel, že tomu tak je. Tak nezevšeobecňuj. A tvoje poznámka, že při JAKÉKOLIV léčbě je nutno vypnout filtr a jen vzduchovat je prostě zcestná.
Myslíš si,že víš víc než naši odborníci na léčbu a prevenci chorob tropických ryb?
Nemotám lidem hlavu.Ta výměna vody každopádně sníží množství škodlivých bakterií obsažených ve vodě.Léčba je účinnější!
Výměna vody po léčbě má také smysl-odstraní se zbylé léčivo-rybky už nejsou zbytečně zatěžovány.
Nepleť lidem hlavy. Přečti si návod:
rybicky.net/k/forum/190662.jpg
Vypínání filtru se nedoporučuje a výměna vody jen ve velmi specifikovaných případech.
Ani ne.Tímto léčivem jsem léčil před několika lety.Napsal jsem postupovat podle návodu.
Osobně bych dopuručil vyměnit 1/3 i víc(pokud to ryby snáší)vody před léčbou(sníží se množství baktérií obsažených ve vodě) a po léčbě taky.
Vypnout filtr při léčbě se doporučuje při většině léčiv.Proč,to jsem uvedl již v předchozím příspěvku.
Protiřečíš si. Při dodržení návodu šetrného léčiva eSHa 2000 právě vypínat filtr netřeba a rovněž výměna vody není potřebná.
Použít místo bactopuru přípravek - eSHa 2000,měl by být šetrný i pro rostliny.Postupovat podle návodu,dodržet dávkování.Po ukončení léčby provést výměnu vody,tak 1/3 - 1/2 za odstátou.Opět spustit filtr.Pokud je možnost dát do náplně aktivní uhlí-použít,naváže zbytky léčiva.
Já jsem ho použil v akva s neónkami červenými a pancéřníčky(ti jsou velmi hákliví na jakékoliv léčiva).Vše dopadlo dobře-baktérka vyléčena beze ztrát.
Při jákokoliv léčbě je nutné filtr vypnout a jen vzduchovat.Filtr pohltí dost léčiva,takže léčba není účinná.
Pokud to nebudou nějaké jemnolisté "cíti", tak se později vzpamatují.
A neublíží ta sůl kytkám tak jak píše Libor? Pokud ano, co vlastně mám dělat? Ikdyž dám ryby do vedlejší nádrže s baktopurem, nebo solí, a podaří se je všechny přeléčit, nebode to zybtečné? Když je potom zase vrátím do nakažené vody v 230Litrovce? A nalitím bakturpu nebo soli do 230ky si "zabiju" filt a zníčím rostliny. Takže jak to řešit?
Není pouze "bakteriální rozpad ploutví"...ale atak různých bakterií na živorodky je velmi častý a povětšinou se projevuje přesně takto. Takže to že má ploutve v pořádku neznamená, že by na rybu bakterie nezaútočily. "Sůl Maruško, sůl"
Ahoj. Tak opět píši ohledně úhynu mečovek. Baktopur jsem nepoužil, a vodu jsem též neosolil, protože momentálně nemám vedlejší prázdnou nádrž kde bych toho mohl aplikovat. Na radu Romana jsem prováděl častější výměny vody a odkalování. Nicméně to nepomohlo. Dnes jsem našel další uhynulou mečovku a druhý sameček je nakažený. Obě rybky mají/měly ploutve v pořádku. Tedy bakteriální rozpad to nebude. Ta na předchozí fotce měla možná ploutve okousané od ostatních ve fázi kdy byla nejpomalejším členem akvária. V odkaze se prosím koukněte na video nakaženého samečka KOI Mečovky. Vypadá přesně jako všechny předchozí nemocné rybky. Ohnutá páteř za hřbetní ploutví, kinklá se zprava do leva, divně pomalu a monotóně otevírá tlamu při dýchání.
wiku.rajce.idnes.cz/…
Čím to je? Nejspíš se to nepřenáší z ryby na rybu, protože se to objevuje i s měsíční odmlkou.
PS: toho zvířeného bince ve vodě si prosím nevšímejte. Před natáčením jsem přesazoval rostliny.
Starší reakce
Na 230 litrů by to bylo hodně a mohly by to odnést kytky. Jestli by šlo někde stranou, tak do šedesátky dávám asi půl kávové lžičky...no kecám, dělám to od oka...do dvoustovky, když se osypou meče, dvě polévkové lžíce necelé...ale já mám holé nádrže
Baktopur zničí bakterie ve filtru. Je to antibakteriální léčivo.
Kolik osolit? Mám někte léčivo Baktoru od Sery. Myslím že je přímo na rozpad ploutví. Nezníčí to bakterie ve filtru?
Bakterka je to zcela jistě...osolit a léčit....
Zdravím,podle mě se jedná o napadení rybky baktérkou.Ryba má stažené ploutve,Vaše(na fotce)má doslova"sežranou"ocasní ploutev-téměř až po ocasní násadec,ne od ryby,ale od baktérky.Doporučil bych koupi antibakteriálního léčiva(na bakteriální rozpad ploutví).Přeléčit celou nádrž.Velmi dobře zabírá Chloramfenikol(u živorodek),ten ovšem není běžně v prodeji.
Zdravím. Vodu jsem vyměnil, dno jsem řádně odkalil, ale i přes to ona divná mečovka dnes pošla. Od doby kdy jsem se ptal na tom byla pořád stejně. I po výměně vody se její stav nijak nezlepšoval ani nezhoršoval.
Nemohlo to být něco úplně jiného než špatná voda?
Starší reakce
Jenom doplním na filtr nesahat a nechat ho dělat svoji práci. Ve 4 měsíčním akváriu bude tak akorát trošku zašpiněnej. V souvislosti s tou krátkou dobou od založení bych doporučil tam nacpat co nejvíce rostlin, zvláště nějakých rychleji rostoucích, aby se to akvárko více stabilizovalo. Mečovky, byť se o nich traduje, že jsou velmi nenáročný rybky, tak právě velmi rychle dokáží indikovat nějaký problém podle toho jak tzv. vypadají a ta rybka na té fotce je toho příkladem. Ta dostatečná výměna vody by měla pomoci. Redukovat počty těch živorodek je taktéž k zamyšlení.
Rozmrazení a proplach patentek provádím. Dno odkaluji při každé výměně vody, tedy jednou za 14 dní. Zkusím tedy měnit vodu jednou týdně, jak říkáte. Děkuji za rady. Pokud to nepomůže, ozvu se.
Bohužel na kvalitu vody nelze pohlížet optikou rodících se ryb, to je špatný výklad, alespoň podle mě. Vzhledem k tomu, že jde o nádrž kde je velmi slušný množství živorodek a jejich výkaly dokáží velmi rychle vodu tzv. skazit, tak bych si myslel, že ty výměny vody v těch intervalech a tom množství, jak jsou praktikovány, jsou nedostatečný a ty rybky vypadá tak, jak vypadá právě proto. Vodu bych měnil pravidelně týdně, min. 30% objemu nádrže a společně s tím bych lehce odkaloval dno. Rostlin tam, jak jsem pochopil není mnoho a ta filtrace, byť je výkonná tomu tzv. nemusí stačit. Prostě bez dostečných výměn vody se neobejde žádný akva. Ty patentky je dobrý před podáváním nechat rozmrazit a řádně propláchnout studenou vodou, třeba je tak činěno, ale opakování je matka moudrosti. Právě krmení se na kvalitě vody může taktéž negativně podepisovat. Když je rybkám dopřáváno více než jsou schopny ve velmi krátkým čase skonzumovat, tak se posléze potrava může na kvalitě vody negativně spolupodílet.
Dobře. Pokusím se to trošku rozepsat. Stáří nádrže 4měsíce. Nádrž 230litrů, filtrace Tetratec EX 1200, teplota vody 27°, PH 7,5-8 stabilní. Voda studniční povrchová. Osvětlení dvěma trubicemi Osram lumilux 830 a 840. Doba osvětlení 14hod/den. Dno nádrže obsahuje nevápenatý písek, kameny jsou pískovce. V akváriu je jeden kořen, nesmolnatého dřeva, který se několik let válel v horském potoce. Aqa je středně osázené, jelikož rostliny ještě nedorostly do své plné velikosti. V akváriu plave pancéřníček, parmička černopruhá, tetra císařská, čichavec (žlutý) - to vše po jednom kuse. Dále pak mám hejno mečovek. Dále v nádrži žijí mladé mečovky a mladí ancitrusi. Mláďata nedokážu přesně spočítat, protože se schovávají. Krmím dvakrát denně vločkovým krmivem a třikrát týdně mražené patentky.
Vhledem k tomu že se mi neustále rodí mečovky a v podlední době i ancitrusi soudím že kvalita vody nebude z nejhoších.
Vzhledem k tomu, že nejsou známy žádný údaje o nádrži, kde se předmětná rybka nachází, tak doporučit častou výměnu vody, mě příjde jako základní rada.
To jestli stačí měnit 1/4 vody jednou za 14 dní bude ovlivňovat množství rybek(hlavně živorodek) v akváriu, velikost akva, intenzita krmení a v neposlední řadě četnost odkalování a kvalita filtrace v té nádrži.
Měním jednou za 14 dní 1/4 vody. To se mi zdá dostatečné.
Zkusil bych častější výměnu vody
Zdravím. V akváriu se mi u ryb opakuje jedna a tatáž nemoc. Vždy je nemocná pouze jedna ryba. Onemocnění se vyskytne cca jednou za měsíc. Ryba ze dne na den začne vypadat jako ta na fotce níže. Ploutve má stažené, je světlejší, drží se u hladiny (ale nelapá po dechu), pohybuje se pomocí předních ploutví. Pokouší se plavat pomocí kmitání celého těla, ale to jí nejde. Nepohyblivost se den ode dne zhoršuje, až po zhruba týdnu pojde. Dělo se to i v mém předchozím akváriu.
Poznáte někdo co jim schází?
Starší reakce
jestli to pomuze....
0 01.08.2011 11:55 Dlock – Gold Molla - Polehava
Zdravim,byl jsem 10 dni pryc vcera jsem prijel a vse bylo v poradku, vymenil jsem 50% (30l) odstate vody a jedna goldmolla mi polehava na dne, ne ze by lezela uplne bezhybne, stale kmita prednima ploutvickama , i se ji vlni zadni ocasni ploutvicka lezi treba 10 vterin pak se jakoby posoupne po dne o treba 10 cm a zase lezi , a takhle porad, dokud neprijdku k akvariu bliz , to se ke mne vsechny sjedou a cekaji ze dostanou krmeni, prida se k nim a loudi dokud stojim u akvaria, kdyz odejdu o 2 metry dale zase sjede na dno , vypada naprosto zdrave , mozna mi trosku prijde ze zrychlene dycha,ostatnich 6 goldmol je naprosto v poradku, tato samice je nejstarsi a v roslinkach se schovava poter ktery tu pred odjezdem nebyl,muze to s tim mit nejakou spojitost ? predem diki za odpovedi.
O Tvém akváriu nevíme vůbec nic, ale přesto zkusím poradit. Měň často, klidně i polovinu vody v akváriu. To co popisuješ může být nějaký plísňový onemocnění na který jsou živorodky velmi šasto náchylný, zvláště pak jsou-li v nevhodným prostředí, tzn. stará voda, přerybníno, překrmováno, nedostatečný odkalování, nedoststečná filtace.
0 31.07.2011 12:44 regiiiii – ?
Dobry den.Mela jsem orandzove molly(2samci,1samicka) a zacali mi jedna po druhe umirat po asi trech denni odstupech.meli na sobe par bilich flicku,ale ne moc.pak zacali byt apaticke,porad v ustrani a nakonec prestali zrat.potom umreli.mesic se nic nedelo a najednou mi onemocnila dalmatin molly asi jeden den mela flicky a uz ji zmizeli,ale je zas apaticka.nechci o ni prijit.prosim poradte.a nevite co delat aby to nedostali i ostatni....?mam jeste bile molly.danie a neonky ale tem se nic nedeje
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
Přidat reakci
1 ...... [20] ...... 35 36
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 19786x