Živorodky - nemoc
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
Jak dlouho máš ty mečovky v akvárku? Blbě se takhle radí, ale dala bych je bokem, lupla jim tam trochu NaCl a zvýšila teplotu, bude to nejspíš bakteriálního původu.
Krupičku nemají, reagoval na příspěvěk nadTebou, prostě včera sameček, dneska samička mečovky je stále v na jednom místě a nereaguje na krmení, na nic, jinak vzhledově vypadá uplně v pořádku
Ta zeleň mi vždy spíše uškodila. Vždy to dopadlo tak, že nemocné kusy odešly a zdravé to přežily. S tím RABOMED forte to bylo úplně o něčem jiném. Funguje na ichtyo ve sladké a costia ve slané vodě.
Dávkování je: 1.den: 20kapek na 100L vody,filtr nechat běžet, jen odstranit absorbční materiály.
2.den: 20 kapek na 100L. 3.-6. den: bez dávkování.7.den:20kapek na 100L vody. 8.den: vyměnit 30% vody, vložit filtrační materiály. Po léčení je doporučeno aplikovat přípravek na doplnění vitamínů a úpravu vody.Léčba má trvat minimálně týden.
diky moc za radu na komerci ser..u. jen jsem fakt nevedel a nawebu od vyrobce jsem nic nenasel ok tak ja pockam a koupim cos doporucil.jenze pred vyplatou
a poteru bude jeste dost ale je mi to lito
vyměnil jsem část vody a teď pozoruji uplně stejné příznaky na další mečovce.
Mám dobré zkušenosti s RABOMED forte od HOBBY.
Místo té malachytové zeleně bych sehnala eSHa EXIT, toto léčivo sice onu látku obsahuje, ale je velmi šetrné, můžeš nechat puštěný filtr, nevybije všechny nitrifikační bakterie a mohla by být šetrnější i k potěru, i když je mi známo, že potěr jiných ryb to s eSHou nedal, ale se zelení to nedá s větší pravděpodobností. Navíc očka se množej skoro furt a nejspíš nebudeš komerční chovatel, který by potřeboval i tu kvantitu potěru.
Do té doby než seženeš mnou navrhované léčivo lehce zvýšit teplotu a mírně zasolit.
Při krupičce je nutné přeléčit vždy celou nádrž. Karanténování nic neřeší, protože parazit je už v nádrži.
0 04.01.2015 17:27 tomasM – specha
Obevil jsem u pavich ocek, ne vsech, nejspis krupicku. Zakoupil jsem malachitovou zelen, zde pisou nefiltrovat, nesvitit a vzduchovat. uz ale nepisou jak dlouho ponechat rybky v akva do vymeny vody. a zda je lepsi do karanteny ci lecit cele akva. vcera se nam narodily pavi ocka a jeste tri samice budou rodit co nevydim nemam pockat az vrhnou. samice oddeluji pri porodu pote vracim spet do akva
V drtivý většině případů, jak začne vypadat, jak jsi popsal, nemá to moc cenu řešit, jde kukat tak jako tak. Chce se to zaměřit na podmínky v nádrži.
Tak bohužel, už si na něm ráno pochutnávali ostatní rybky, přitom večer už plaval i v jiných částěch nádrže a vypadalo to, že bude OK.
Muže to být nějaká bakteriální kožní infekce, už jsem se s podobnou věcí kdysi setkal. No ale střílim od boku. Koukni na to, jestli to odpovídá
Zdravím, všiml jsem si, že sameček mečovky už asi druhý den je stále v jednom rohu akva nad filtrem a nereaguje na klepání ani na žrádlo. Opticky vypadá uplně normálně i ostatní ryby, nevíte co by to mohlo být ? Dík
Starší reakce
Všichni radí v podstatě stejně. Turbínka, že vodoléčbou nic nezkazíš, naopak, prospěješ akvu... Roman to zaobalil, aby to nebylo tak tvrdé, ale také připustil, jako 0 (ten to jen napsal bez obalu), že ryba to nezvládne... Já bych ho také už netrápil a aplikoval vodoléčbu na ostatní osazenstvo v akva...
0 13.11.2014 15:22 Ptáčková Všem moc děkuji za odpovědi, ale ted nevim co dělat každý mi radí něco jiného.
Rovnou vyhodit, takováto ryba se neléčí. Myslím to fakt vážně.
Tak to bych si tipoval něco horšího a tím je plynovej měchýř, tedy jeho proděrevění z důvodu přemnožených bakterií v dutině břišní a to bejvá konečná. Ovšem třeba se pletu. Vyměnil bych dva, tři dny po sobě vodu a když se nezlepší, ulehčil mu trápení.
Výměnou 1/3 vody se nic zkazit nedá, ve vodoléčbě bych pokračovala další dny spolu se sledování stavem ryby. Možná mohla být podceněná aklimatizace, ryba něčím načatá už od prodejce či jsou špatné podmínky v nádrži. Jak častá je údržba, jak dlouho je založené, jaká je filtrace, jsou tam živé rostliny, jaké ryby tam ještě plavou, jaký je objem, má ryba na sobě nějaké útvary či povlak, žere? Tenhle křížový výslech by dost vyřešila prezentace podpořená fotografií ryby.
0 12.11.2014 20:11 Ptáčková Dobrý den, já jsem se chtěla zeptat co mám dělat když: Asi před týdnem jsem si dokoupila rybičky(živorodky, 1 samec a 2 samice) a ten samec mi, už celý týden jen tak polehává na dnu akvária a když chce plavat nahoru tak ho ten proud zase stáhne dolů. Myslím si, že má asi něco s ploutví, tak se chci zeptat co sním mám dělat?!
Předem děkuji všem za odpovědi.
Starší reakce
Dodam ze existuji i zazraky, kdy jsem udelal kriz nad samcem bojovnice, pac padal po ocase ke dnu a mel problem si doplavat i pro vzduch. Byl to nevhodny darek a chudak si uzil studenou vodu pri prenosu, pac na to jaksi uz nikdo u darku nemyslel (navic darovat zivou rybu je fakt pekna pitomost). Nicmene za dva dny z nej byla krasna cila ryba, takze jak pise Roman, jeste vyckat, vetsinou je to spis konecna, ale nekdy...
S největší pravděpodobností problém s plynovým měchýřem, téměř neléčitelné. Preventivně bych intenzivně měnil vodu a když se to do dvou dní nezlepší, poslal bych jí na druhej břeh.
Starší reakce
Môže ísť o tumor, opakujem, môže. Netrápil by som ju predlžovaním života
0 11.10.2014 19:37 cinkim – black mola
Nevite nekdo co ta rybkana sobe ma? Jinak je naptosto v pohode. Plave je ziva...
Nikdy jsem to nevidel. Vypada to jako ritni otvor, ale pekne velkej a take z toho neco jako trus vychazi.
Starší reakce
0 04.09.2014 21:35 Redmannsk – Gupka - zvláštny útvar
Rozumiem, ďakujem za rady.
Tu rybu nemá cenu řešit, půjde kukat, ale co je důležitější, je nutný řešit akvo jako celek. U živorodek to účinnou filtrci chce, jsou to rozmetadla hnoje a ani intenzivní výměny vody kolikrát nedokáží ten filtr suplovat. Ta ryba je sužována vnitřníma parazitama v pokročilejším stádiu a v akváriu bud již přítomno množství cyst parazita, což se posléze při zhoršení podmínek může neblaze projevit na kondici dalších ryb, takže to je tak trohu dokolečka. Jako první se zaměř na tu kvalitu prostředí, bez čehož se nehneš z místa a obdobná situace se bude dříve či později opakovat.
Ten výkal by mohl ukazovat na vnitřní parazity , nevhodné podmínky , zvýšené N látky , stres z tohoto prostředí , nemyslím si že by jsi chtěl investovat do drahého léčiva pro jednoho gupáka , takže bych radeji rybku poslal šetrným způsobem na druhej břeh , bez léků se parazitů nezbaví , bude chřadnout , trápit se až ji nakonec paraziti prolezou ze střev do ostatních orgánů a bude konec
o tom že ryba není vpořádku , svědčí i ocasní ploutev , tedy ten kousanec od mřenky , zdravé gupce by celkem rychle dorůstal ...
Keďže nemáš filter, tak zrejme nestíhajú ani rastlinky odburávať odpadné látky pomocou nitrifikačných baktérií.
Takže tu by som videl príčinu. Imunita rýb je oslabená z nezdravého prostredia
Zadnú plutvu jej nahryzli mrenky, keď sme sa ju pokúsili premiestniť do spoločného akvária. Keď sme to videli, premiestnili sme ju, ale už plutva nedorástla. Rybka doteraz nemala problém, plutvy jej od kúpy krásne narástli.
Ten výkal som si všimol, ale zabudol som spomenúť. Je bielosivý, až priesvitný.
Hmm...jestli si správně pamatuji, hrubý objem nádrže je 54 l. Kombinace pávích oček s razborami v tomhle objemu bude pořád problematická a bude způsobovat nemoci a nekonečný kolotoč nakupování, infekcí a vylovování. Nechci spekulovat, jestli by to nějak šlo při ideální péči a s ideální filtrací, protože v ideálním světě nežijeme.
Když jste "všechno vyvařili," tak jste tím "zresetovali" nádrž a vrátili vše na začátek. Tedy nezaběhnutý filtr, nezaběhnuté dno, létající koncentrace toxinů, nulová biologická rovnováha. Jen další kolečko na stejném kolotoči. Zase stejně zvýšené riziko, že nově pořízené ryby nezvládnou stres a přemnoží se u nich paraziti...
Myslím, že tady před několika dny proběhl odkaz na témata pro začátečníky na tomhle webu (sekce Články v menu nahoře). Tam je jasně vysvětleno, jak akvárium funguje, jak jej založit a jak se o něj starat. Bez toho, aby se základní věci udělaly jednou a pořádně, to prostě nepůjde. Do nestabilního akvária ryby nepatří, i ty od sebelepšího chovatele s nemalou pravděpodobností onemocní nebo uhynou.
Osádka tam je teď paví očka a razbory.Je dost možný,že jsme si to přinesli opravdu ze zverimexu.Všechny z jedno krámu nám umřeli,z druhého krámu zatím žijí a vypadají v pořádku.Vyměnili jsme vodu,všechno jsme vyvařili a nakažený rybičky před tím vylovili.
Já bych řekla, že ta rybka je celá špatná - viz zadní ploutev, výkal.
Přít se nebudu, ale chybí filtrace a tam bych hledala problém.
0 04.09.2014 12:00 Redmannsk – Gupka - zvláštny útvar
Druhý pohľad.
0 04.09.2014 12:00 Redmannsk – Gupka - zvláštny útvar
Na samcovi gupky som dnes objavil zváštny guľovitý útvar - pri konci chrbtovej plutvy. Neviete, čo by to mohlo byť?
Rybka pláva, trochu sa tak vlní do bokov, ale tak plávala vždy. Žerie ako má. Krmíme väčšinou sušeným krmivom Tetra, občasne mrazenými žiabronožkami z "čokoládky". Je v malej nádržke (nemám v profile) spolu s 3 malými panciernikmi a pár krevetami. Filtrovanie nie je, iba vzduchovanie.
Možností je několik:
Možná nakupujete rybičky od zdroje, který nemá chov v pořádku a prodává ryby, které jsou nakažené, ale příznaky se projeví až doma pod vlivem stresu z přepravy, nového prostředí a ne zcela vyhovujících podmínek v domácí nádrži.
Ryby jsou v pořádku, ale krupička se do akvária zanesla jednou a pořádně se celé akvárium nepřeléčilo, takže se zdravé ryby snadno nakazí (znovu, stres z přepravy a nového prostředí ryby oslabuje).
Vzhledem k diskuzi spřed několika dní bych spíš tipoval možnost číslo dva. Dokud se to akvárium spolehlivě nezaběhne, nové ryby nekupovat.
Nevím, jaká je tam teď osádka, ale kdyby tam žádné ryby nebyly, asi bych zvýšil teplotu až ke 28 C, aby se vyvinula všechna stádia. Až se akvárium zaběhne, přeléčil bych jej přípravkem eSHa Exit (nevím, jestli je to vhodné, když ještě filtr není zcela zaběhnutý, nemám s tím zkušenost), pořádně bych poodkaloval dno a až pak bych přidával nějaké ryby - po dostatečném a spolehlivém přeléčení.
...zřejmě asi tak zdravé nebyly. Chce to pro nové ryby používat karanténní nádrž a tím se vyhnout problémům.
0 04.09.2014 09:17 chnapyy Už několikrát se nám stalo,že jsme přinesli domů zdravé rybičky a během pár dnů mají krupičku,kde se to bere?Akvárium máme 1m
Starší reakce
Starší reakce
Kolega to tipnul správně. Jsou to N látky, nebo-li vyšší koncentrace NO2 a možná dočasně i čpavku. Stále se v tom plácáš, už se tady tvoje problémy s nemocema řešily několikrát, to je život, musíš nalézt tu správnou cestu, je to výuka za pochodu, to je velmi častý jev. Ono se to poddá, možná ještě bude nějaká ta ztráta, ale věřím že to dostaneš jak do oka, tak do hlavy, aby to šlapalo jak má. Pro jistotu.
rybicky.net/clanky/578-vhodna-temata-pro-zacatecniky
rybicky.net/clanky/781-jak-zacit-s-akvaristikou
www.akvarijni.cz/…
www.horacovoakvarium.cz/…
www.horacovoakvarium.cz/… Tak první věc , filtr se nečistí každej tejden a už vůbec ne souběžně s odkalováním dna , vyhledej si pojmy nitrifikace , pročti témata pro začátečníky , je dost pravděpodobné že rybky padaj na otravy N látkami , potrhané ploutve by mohla být nějaká bakterka
Profil mam jen bez fotek, cekam na obrazu fotaku. Infk o nadrzy: 200 litru, vymena vody ob den 1/3, odkalovani jednou tydne, 4 zivy kytky, filtr bezi 24 hodin denne, cisteni filtru jednou tydne pri odkalovani dna, vzduchovani zapnute pres den, svetlo cca 12 hodin zaple, teplota vody 24-25°C, mam 3 platy koralove, 4 dania pruhovana, 4 tetry cervenohlave, 1 betta splenders, 3 black molly, 1 gold molly, 7 gupek, krunyrovec obecny a krunyrovec zlaty. Krmim tetra minem 3x denne, rostline tablety ob den.
Chtělo by to info o nádrži , nejlépe založit profil a uvést co nejvíceinformací , na té mrtvolce už těžko někdo něco pozná
Jeste jedna fotka. Prijde mi ze ma bile zabry nebo cim to dycha a zadni ploutev ji bud nekdo okousal( ale ryby mam mirumilovny, vzajemne se akceptuji) nebo se ji rozpadla.
Zdravim, muzete mi prosim nekdo rict na co umrela tahle rybka? Je to v poradi uz treti(nejdriv samec gold molly a vcera samec gupky a dnes tahle) vzdycky se ty ryby schovaj do kytky, tam lezej a pak proste umrou. Vodu menim tretinu ob den, filtr bezi nonstop, teplota 24-25°C. Dik
Pokud bych měla jen jednu rybu co má "nemoc"- kdy si nejsem jistá co přesně to je) hned bych ji odlovila a sledovala ostatní ryby pokud budou zdravé udržovala bych akvárium v čistotě, popřípadě vyměnila postupně vodu.Ale jak se nemoc šíří na více kusů hned to chce řešit. Zjistit co je to za nemoc a nečekat s léčbou.U Esha2000 popisují možnost účinku na něco podobného na kůži co je vidět na té fotce.Tak třeba se jedná o druh plísně.
0 20.05.2014 18:40 Vláďa tan nemoc progreduje, viz aktuální foto. v.
0 20.05.2014 10:28 Vláďa a co je to ta "rybí lepřika"? nic jsem k tomu nevygooglil (ani k rybí lepře), ale ten popis dost sedí...
na akvárku nic vidět není, je v karanténě, modrá voda od preventinu a jinak nic. teda kromě zbytku mláďat, které tam povila a nechtěly se nechat odlovit...
dík za rady a tipy. v.
0 19.05.2014 20:03 nikdo není dokonalý Přijde mi to jako taková ta ,,rybí lepřika,,. Zbělá a nebo zesvětlá kus tkáně, ryba funguje normálně a pak pojde. Je to přenosné i na ostatní ryby, důležitá je hygiena v akvárku, čistá voda. Je to dle mě neléčitelné...
Skús hodiť foto celého akvária a určite rady prídu
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
Přidat reakci
1 ...... [11] ...... 35 36
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 19786x