Živorodky - nemoc
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
Tak zrobil som zmeny. Prelozil som mecunov a gupky do noveho akvaria,resp stareho kde som mal iba rastlinky a tiger krevetky. odstranil som chore rybky ktore uz boli na tom biedne (2ks) a priebezne sem napisem ako sa im dari. Kupil som nove tabletky ktore sa lepsia na sklo a obsahuju obrovske mnozstvo vitaminov,bielkovin a vsetko co ryby potrebuju. zacal som prikrmovat aj mrkvou,uhorkou a celkovo zeleninou. Zatial to papaju ako blazni aj ked su pochudnute. V priebehu kratkej doby sem napisem ako to dalej prebieha a v akom su stave. zatial dakujem vsetkym,ktory sa pridali k mojmu prispevku
-Zchoulostivění celé řady druhů ryb se dosáhlo bud ,vytvářením barevných forem,mezidruhovým křížením,zvyšováním teploty v chovných nádržích atd.
-Low-tech akvária pokud projdou postupným vývojem biotopu včetně ryb ,jsou tyto jedinci utužilejší v tomto prostředí k nemocem,lépe snáší teplotní výkyvy atd. ,než ryby chovu v teplotně stabilním prostředí a chemicky utvářenou skupinou látek ,které mají navodit stanovené hodnoty vody ,nebo substrátu,atd..
-Polemika , ryba ve vztahu k prostředí,vývoji a adaptabilitě,další nekonečné nekonečné téma,
Nesouhlasím s místem, kde píšeš o utuženosti ryb. V dobře vytvořeném low-tech rostlinném akváriu mají ryby příjemný biotop. Obecně. Nemyslím, že vydrží víc.
K dobře vytvořenému akváriu: Někdo vytvoří dobré high-tech, jiný low-tech, pokud jsi cvok, jako já, tak low-tech bez filtrace, atd.
Ale nemyslím, že má pro ryby nějaké přímé pozitivum akvárium bez filtru. Ok, potěru nehrozí nasátí do filtru a nehrozí riziko, že když se filtr zanese a průtok zpomalí nebo nedej bože zastaví, nastane kalamita (akvárium jen na rostlinách, když se jednou stabilizuje, je nesmírně blbuvzdorné). Ale samo o sobě "použít filtr nebo nepoužít", když to děláš dobře, nezpůsobí rozdíl v kondici ryb. Myslím, že je rozdíl v rostlinách. Nejen já zažil, že mnohé rostou lépe, pokud jsou v akváriu bez filtrace. Nepřímý efekt.
-Low-tech akvária jsou specifickou formou ,samovolně vytvářejícího se prostředí,které se zcela liší svojí specifikou ,od běžně zakládaných akvárií.Jde o tzv. přirozenou vývojovou fázi biotopu .Je proto i zřejmá jistá forma utuženosti ryb ,která vzejdou z tohoto prostředí.
-dohadování se co by bylo nejlepší ,je vždy problem.Je tolik vnějších ,ale i vnitřních fatorů.které ovlivnuji chov všeobecně,at již ve vztahu k nemocem ,rozmnožování a sociálnímu chování ryb ve společenství.
-je skutečností,že v případě jednodruhových akvarií ,je chov poněkud snadnější i ve vztahu k nemocem.
-Zde na foru,ale i jinde je celkem srozumitelně napsáno ,jak by se mělo akvárium zakládat a zhruba jaké ryby je možné tam dát.Každý den se opakují stále stejné dotazy,vždy ve stádiu kdy už se něco nezvyklého děje,v plně rozvinuté fázi nemoce .
-Neexistuje žádný universální návod co a jak,aby to fungovalo.Je potřeba ale vždy poskytnou rybám ,co nejoptimálnější podmínky .
Prošel jsem si tvé příspěvky a vychází mi, že v tom máš alespoň osm různých druhů ryb. V odhadem 100-200 litrech. To může být problém. Všechny tyto ryby asi nemáš od soukromníka (jednoho člověka). Příliš mnoho zdrojů. Příliš mnoho interakcí.
U mě jsou gupky v pohodě v 60 litrech, bez filtrace, vytápění, krycího skla, ale v akváriu bez jiných ryb a jen s krevetkami:
rybicky.net/nadrze/24631
Sorry, že nepíšu ke konkrétnímu problému, ale myslím, že tvá výchozí situace je už z podstaty nepříznivá pro prosperitu gupek. Mohlo by fungovat, kdybys měl gupky prosperující jako já a až v tu chvíli do akvária opatrně přidal jiný druh. Gupky by byly "rozběhnuté" natolik, že i přes jiný druh by fungovaly dál (ale samozřejmě bys riskoval, že si s dalším druhem něco přitáhneš). To ale není, myslím, tvůj případ. Navíc máš xiphophory a ty mám vyzkoušené, že jsou docela silné ryby - pokud gupek není mračno, divil bych se, kdyby vedle xiphophor dlouhodobě prosperovaly.
Podobné nezdary jsou přesně důvod, proč jsem začal živorodky chovat jeden, maximálně dva druhy, jak píšu níže.
Pokud tě fakt trápí, že gupky neprosperují, pomohlo by ti nejvíc přehodnotit celkový přístup k akvaristice.
P.S. Gupky, které mám a které u mě nikdy nebyly nemocné, jsem ve formě potěru rozdal už víc lidem. Jednomu klukovi taky onemocněly a uhynuly (ale má od nich potěr). Čímž chci říci, že mé gupky nejsou imunní a nezranitelné a je to jen o péči a podmínkách.
-u těchto šlechtěných forem je možnost i genetické poruchy vývoje.Proto samotné určení,navíc zprostřekané ,na pouhých informacích od chovatele, je tak trochu na ,,vodě,,
-kdysi o tom napsal článek chovatel barevných forem p.Polák,který se šlechtěním tohoto druhu zabýval
-pokud příznaky má pouze jeden jedinec,navíc se jedná o dlouhodobější jev který se neprojevuje na ostatních ,nepředpokládám nutnost nějakého přeléčení.Eliminace dotyčného jedince by byla žádoucí,pokud se vám jeho vývoj jeví nestandartně.
Tak pro příště, anorektičky nebrat, tedy z jakýchkoliv zdrojů.
protože nevypadá, že by trpěla, dělá všechno co ostatní, akorát je hubená ... ale je fakt, že jsme si moc nepokecaly, já ji brala jako rybí anorektičku
Tuto debatu sleduju jedním okem, protože mé živorodky nemocné nejsou, takže s nemocemi obecně nemám zkušenost. Jediné, co řeším, je vorticella v akváriu s ráčky CPO.
Základ je mít funkční, odolné, hodně zarostlé rostlinné akvárium. Pak do něj dát jen jeden druh živorodky ze spolehlivého zdroje (ideálně od chovatele, dva druhy když je akvárium nad 100 litrů). Nedávat žádné nové ryby, které by mohly přitáhnout kalamitu. Nevytvářet chovancům stres, nezmatkovat, nedělat zásadní změny. Co nejpestřejší možnou pravidelnou stravu po dávkách, co sežerou za minutu (jako základ se mi u živorodek dlouhodobě osvědčuje živý grindal a spirulina). A nemoc prostě nepřijde.
Nitěnky nepoužívám.
A proč se dívat na trápící se rybu? Většinou máme v akváriích takový možství nemocí o ketrých se nám ani nesní a je jenom otázka času, jak, kdy a proč se ukáží a v drtivý většině je to při nějaké chybě a nemusí bejt notně způsobená již námi, jakožto konečným majitelem v celém řetězci krátko, či dlouhodobějších majitelů před námi.
tuhle debatu napjatě sleduju, protože u mečovek koi se mi děje něco podobného, ale nitěnkami jsem nekrmila, jen mraženými dafniemi a černým komárem (krom vloček a tablet s řasou)
sameček je hubený a hrbatý, ale žere, nahání samičky, chová se normálně, výkaly normální... a už to trvá několik měsíců, ostatní ryby jsou ok, ... nechápu
takže mu to asi ukrátím a budu sledovat ostatní, nebo nějaké preventivní přeléčení celého akva? čím?
-no a žerou ti ty vločky?přijímají normálně potravu?
-jak dlouho jsi krmil těma mraženejma nítěnkama?
-jaké jsou ty výkaly,
-Podle toho jak to zde po jednotlivých dnech píšeš,tak by za tu dobu byly ryby už v ......, pokud by se jednalo o něco vážnějšího.Podle mě ,ty nítěnky jim daly zabrat v trávicím traktu.Pokud jsou ostatní z akva v pohodě a příznaky jsou pouze u těchto živorodek,bude se jednat jen a pouze o alimentární poruchu.Pokud uvidíš ,že to nevede k lepšímu ,tak to ukonči,dokup další druhy krmiva pro zpestření.protože tím čím ty krmíš, je jen základ.Živorodky potřebují i rostlinou stravu v podobě řas nebo náhradního krmiva,některé více ,některé se spokojí s výší v obsahu běžných mixů krmiv,u živorodek je potřeba také hlídat uhlohydráty ,ty dělají ve stravě nejvíce neplechy.Mražené můžeš dávat rovněž ,jen ne nítěky.
Můžeš tedy ještě zkusit lehce zasolit akvárium
Myslím si stále to samý, tedy vnitřní paraziti.
Edit: Zvolil bych následující postup. Postižený ryby odstranit, tedy poslat na druhej břeh a zbytek osádky, dle doporučení kolegy sledovat.
No prvy samcek gupky uz divne plava a mam pocit ze do vecera pojde. Jeden mecun je tak chudy,ze uz oci mu len trcia a vidno mu kostru jaky je vychudnuty.
-pokud nevykazují žadné známky nemoci ,přijímají potravu,výkaly jsou tmavé bez hlenových částic,není potřeba.
-nové postředí,by znamenalo další zátěž na již zatížený organismus.
-nechte ryby ,aby se daly trochu do kondice,
-sledujte nadále chování ryb a porovnávejte rozdíly v jednotlivých dnech
Vykaly su normalne tmave ,kratke a odpadavaju od r.otvoru za par sekund.
Co ty výkaly, jak to s nima vypadá? Barva, délka, doba než odpadnou od řitního otvoru.
Este som sa chcel spytat. Nebolo by lepsie ich oddelit do zvlast tanku ?
Chivaju sa vsetky uplme prirodzene ,jedia,dokinca samci nahanaju samicky a ukazuju sa behaju lietaju. Mecune zobkaju po dne. Akurat rajovec sa schovava
-to nic nemusí znamenat,je potřeba více sledovat chování ryb ,to ,že se ryby nahrbí ,nemusí znamenat nemoc
A je to tu. Dnes som si vsimol na dvich gupkach ze sa im mierne ,fakt iba trosku dedormovat chrbaty smerom do dola...vyzera to ako keby sa zhrbili,naozaj iba trosku.
-klasika
-tak jak jsem psal ,nech je týden na tomle ,sleduj příjem potravy a stav,zda je to lepší
-potom jim to zpestříme
Mam este spirulina granule,ale tie davam krevetkam
-ted to nech na krmivu,na které jsou zvyklé,po tom termínu se na to podíváme,
-jaké máš to vločkové krmivo nyní?
Tak diky. Ja to budem kontrolovat a nitenky vyradim. Este nejaka rada cim ich prikrmit ?
-vyčkejte,jak jsem uvedl,pozorujte zda se stav zlepšuje
-ty mražené nitěnky mohly působit jako ,,projimadlo,, ,kdy nedocházelo k řádnému trávicímu efektu přijaté potravy.
Nieje to boh vie aka fotka,lebo nemam teraz zrkadlovku,je to s mobilom fotene. Tam je jedna vidiet aka je tenucka ,a neboli vobec take. Boli pekne plnsie ..ako hvorim nic so spominanych symptomov nemaju,akurat to ze mi pridu dost chude.
Popravde si nemyslim zeby to boli parazity,lebo nemaju ani so symptomov akurat to,ze sa mi zdaju byt trosku chude. Biele vykaly nemaju ani nic podobne,zato som sa pytal tuna.
-mraženou nitěnku doopravdy nepoužívej-vyhodit
-česnek je na odčevení psú,koček atd ,
-ponechal bych vše jak je,pokračoval v krmení bez použití té nítěnky sledoval co a jak,za cca 5-7 dní,napište ,nemá cenu to hrotit ,pokud píšete ,že příjem potravy je pravidelný.Sledujte barvu výkalú,jak psal kolega,je to jeden z indikátorů určení.
Mražený nítěnky už nikdy nepoužívej a to co máš v mrazáku vyhoď.
Chtělo by to alespoň nějakou fotku postižených ryb, nemají náhodou dlouhý bílý výkal jenž se delší dobu drží u řitního otvoru?
Kazdy tyzden 30% vody. Je to 200L. Krmim vlockovym krmivom,mrazene nitenky,zihlava radi si posmaknu aj na uhorkach. Ak si to ti paraziti,ako sa ich zbavim? Niekde som cital,ze je na to vyborny cesnak.
Můj tip jsou vnitřní paraziti.
No nemam sancu ich vyfotit. Ale fotku nadrze sem dam. Aktualnu. Mam tam este neonky,tetry ziarive,mrenky siamske,panciernickov,velkeho prisavnik,mocunov a gupky.
Chtělo by to aktualizovat nádrž a fotka by taky pomohla.
Zdravim vas. Mam taky dojem ,ze moje zivorodky ,gupky a mecune su chore. Uz dlhsiepozorujem,ze su strasne chude a mierne vypukle oci maju a zdaju sa mi byt tie mecune zakrpatene. Inac su cule a normaone zeru ,vsetko co im dam. Nieviete co s nimi moze byt ?
Starší reakce
Vím,vím.Už se na to zítra ráno chystám
Asi víš, co já obvykle radívám, jak akčně tak preventivně.
Ok.Budeme dál pozorovat(spíš dcerka ta je na Akvárku přilepená
. ) a uvidíme jestli se něco bude dít dál.
Můžou, nemůžou, víme, nevíme, vidíme, nevidíme, klidně možný ja píšeš, tebe taky sem tam něco svědí, ale co já vím, třeba jí fakt něco je, ale ono opravdu těžko odpovídat.
0 28.09.2016 20:23 Bacoun Zdravím,
Dnes jsme objevili nestandardní chování u samiček živorodek duhových.Občas,není to neustále.Dcerka dneska pozorovala AQ a udělali to asi 2 x do hodiny.Otřou se o kořen nebo písek.Sameček to vůbec nedělá. Ostatní osádka taky ne.Žádných teček bílých až nažloutlých jsme si nevšimli.Dcerka si také všimnula,že jak je sameček nahání tak občas do nich dloubne ( možná kousne).Nemohou mít nějaké poranění a proto se otírají?Předem díky za radu.
Starší reakce
Ještě jednou moc dík za rady! Určitě s tím uděláme vše potřebné!
Jo, na fotce bude, ale už jí nemáme. Přestěhovala se k sousedům, ti si jí hrozně přáli. Jinak moc dík všem za rady, určitě s tím něco uděláme. Akvárko je vlastně "syna", neb si jej hrozně přál, tudíž vnitřnízařízení bylo jen na jeho vkusu a červená na dně prostě musela být. Dva samečci z chovu přežili, už jsou opět čilý a jídla žádoucí. Pravděpodobně je tedy u nás necháme dožít i v nežádoucích podmínkách. Za rok by jsme měli mít více prostoru na žití mi
, tak určitě budeme plánovat i mnohem větší akvárko. A ještě otázka, pro profíky asi mimo mísu, je asi velká blbost zkusit dokoupit jednu či dvě samičky,co? Popř, zkusit k těma samečkům koupit něco jiného nebo je tam nechat ten rok samotné? Jejich spláchnutí by určitě neprošlo, i tak to syn obrečel. A jaký filtr mi doporučte? Dík za trpělivost
Na hada bych to netipoval,spíš bych to viděl na ty nevhodné podmínky v akva,jak už jsem psal.Živorodky ostrotlamý vyprodukují dost odpadních látek a ten filtr je taky jen tzv. honič vody.Co parametry vody,měřila jsi něco?NO2,NO3 Z toho obrázku se mi zdá,že tam vidím taky
rybicky.net/atlasostatnich/ampularka_argentinska Jestli tam je,tak to je další prasátko.Osobně bych vyměnil filtr,nechal akva pořádně zaběhnou a potom nasadil vhodnější rybičky,třeba
rybicky.net/atlasryb/tetra_ohniva a k ním po nějakém čase po nich krevetky a akva bude super. Ps-dno bych dal taky jiné,ale to už je věc vkusu každého
Jojo, je to starší foto, focené 14 dní před nákupem ryb. Novější teď zrovna neudělám, jsem sama nevidomá, musím počkat až se vrátí manžel z pracovní cesty. Hodila jsem to tu pro přehled, jak to tam máme.
Ale podle fotky je ta nádrž hodně čerstvě založená a to může být větší příčina než nějaký had z gumy (pokud to tedy nebyl ten cukrovinkový).
No, ehm, myslím že záhada úmrtí bude trošku v něčem jiném... Až dnes jsme se dozvěděli od synátora, že při návštěě jeho kamaráda skončil v akváriu na pár minut hnusný gumový had. No, stalo se a příště budeme ostražitější. Přemýšlíme o osídlení Pancéřníčkem, uvidíme..
Mimo těch problematických nítěnek jsem zostražitěl při formulaci "kojenecká voda ze studny"... ta by mohla být parametricky pro živorodky méně vhodná....
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
Přidat reakci
1 ...... [8] ...... 35 36
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 19786x