Postupný úhyn ryb
Nono to NO2 ani tak moc vysoký bejt nemusí, ale daleko důležitější, podle mě jak jsem již psal je a bylo vystavování ryb neustálýmu stresu a to akvárko jako celek, který má fungovat kontinuálně, se vyvíjí, jakoby ve vlnách, nahoru, dolů a to je podle mě ten halvní důvod těch obtíží na něž se dotazuješ. Když se tomu dá potřebnej klid, tak to bude podle mě v pohodě.
Jen mi hlava nebere, jak je možné že potěr stále žije, i když měním vodu v nádrži s potěrem vodou ze společenského...... pokud by byla opravdu vysoká koncentrace NO2.....
Ano, to je můj názor. Držím palce ať je to už v pohodě.
No tak to je docela ´´dobře´´ myslím že furt lepší než neznámá nemoc...... takže měnit vodu a měřit NO2.... ok
Já si stále myslím, že ty ryby šly do nestabilního akvária a čím dál mě v tom utvrzješ. Pořádný odkalení a vyprání filtru zároveň, to už s biologickou rovnováhou akva zacvičí a přecijenom to co si nechají líbit Kančíci perleťový to se Ramirézám už nelíbí. Samozřejmě, jak píše kolega Designer, znát parametry vody je jistě na místě, ale tu příčinu bych viděl v tom co jsem již popsal.
Měl jsem rok a půl Octofasciáty....jen je... ale samice mi uhynula, tak jsem odlovil samce a na burze nakoupil novou osádku, kterou jsem vpustil do zaběhnutého akvária po kančíkách. Jen jsem pořádně odkalil dno a vypral filtr. Pak nasadil ryby. PO tomto uhynuly do týdne pestřenci a před několik dny ramirezky. Protože jsem zjístil, že dno obsahuje vápenec, tak tento čtvrtek jsem vyměnil dno a přisadil dalších 10 rostlinek.
Kdyz nevim, eliminuji aspon castecne moznou otravu pomoci Sera toxivec. Vyplati se ho mit, je to celkem bezne zbozi.
Mimochodem, vis aspon pH vody?
Jinak nad akvariem mas 70W svetla. Novym rybam hodne v aklimatizaci pomuze, kdyz jej hodne stahnes, treba na polovinu. Pokud to rybam vyhovuje, svetlo dost stahne i vyluh z raseliny, ktery jim pomuze i jinak. Ryby ktere hure snasi zmeny je snaseji lepe, kdyz neni moc svetla, nebo je cast nadrze tmavsi atp.
Na začátku píše, že akvárium jsi předělal, vyměnil vodu, vyčistil filtr a vpustil ryby. Co to znamená "předělaný akvárium" a jaká dlouhá doba byla od toho předělání ke vpuštění těch ryb? Pokud je akvárium předělávaný, tak bych ho za zaběhnutý nepovažovat. Já se stále rdžím svojí teorie těch více faktorů, který jsem popsal.
Ano, pestřenci, ramirezky uhynuly v původním.
Takže ryby, když měly dostatek úkrytů, tak docházelo k těm úhynům?
Díky za názor, ale před předěláním bylo akvárko převážně skalkové...a úkrytů tam bylo pro 3 x více rybek..... a všechny uhynuly právě tam... po výměně padla jedna ramirezka a Akara je teď divná.....
Podle mě je jedna z možných příčin špatně zvolená rybí osádka v kombinaci s velmi razantním zasažením do biologický rovnováhy akvária. Když se podívám na to akva v prezentaci, tak tam nevidím moc ůkrytů pro ty cichlidy a cichlidky a dost dobře si nedovedu představit, jak tyto teritoriální ryby mají být v takovýmto prostředí v pohodě. Nejdříve jsi vyčistil filtr a potom vyměnil dno, takže se neustále snižoval podíl nitrifikačních bakterií a v kombinaci s tím nasazením ryb, je to zátěž, kterou to akvárko prostě nezvládá. Stres kterýmu jsou ryby vystavený od tý doby co jsi je zakoupil se jistě velmi neblaze podepisuje na jejich kondici a proto se podle mě dostavují ty náhlý úhyny. Moje rada zní, měnit denně 30% vody, do ničeho nezasahovat a 2-3 dny nekrmit vůbec, tak aby se zbytečně nezatěžovala voda. Použití nějakého přípravku jímž se do akvária dodají nitrifikační bakterie, bych za současného stavu považoval za vhodné. Rostliny až se dostatečně uchytí, tak začnou plnit svoji funkci stabilizátora prostředí a velmi výrazně pomůžou s nastolením bilogické rovnováhy.
Přeji všem pěknou neděli,
za 12 let co se věnuji akvaristice jsem se s tímto ještě nesetkal a jsem již dost zoufalý a tak Vás prosím o radu.
Před 3 týdny jsem na akvaburze v OV koupil následující osazenstvo -
4 ramirezky
2 Akary modré
2 páry Kakadu
1 pár Pestřenců červených.
a o pár dní později ještě přikoupil 3 Ancitruse....... jsou tedy celkem 4.
Akvárium jsem předělal, protože jsem předtím měl pouze pár Perleťáků ale samice uhynula a tak jsem se rozhodl pro změnu. Akvárko tudíž bylo zaběhnuté, po akvaburze jsem jen dosadil nově koupené rostlinky, vyměnil 50% vody, vyčistil kvůli průtoku fitr ( samozřejmě ve vodě z akva) a vpustil rybky.
Kakadu se hend po 3 dnych vytřely...... Po týdnu jsem pochoval pár Pestřenců...... umřeli ve stejný den. Ze dne na den, bez jakýchkoliv viditelných příznáků nemoci či problémů.
Před 4 dny odešly 2 ramirezky..... vzhledem k jejich zrychlenému dýchání a pohybu u hladiny jsem to očekával, přesto jsem vyměnil více než 30 % vody.... neviděl jsem zlepšení. Včera jsem našel uhynulou další Ramirezku.... opět bez příznáků stejně jako Pestřenci. Nutno podotknout, že jsem ve čtvrtek kompletně vyměnil dno v akváriu a kompletně ho předělal, včetně přidání mnoha rostlinek ( měl jsem dno s vápencem) Dneska jsem si všiml, že mi nepříjímá potravu samice Akary...... to už je na mě moc ... nicméně symptom nepřijimání potravy jsem nepozoroval u žádné předtím uhynulé ryby.....
K tomu NO2.... Mám asi týden starý potěr Akar.... přelovil jsem ho zvláště kvůli přestavbě.... jsem přesvědčen, že kdyby se ryby trávili NO2... potěr okamitě odejde..... v akvárku je taky voda ze společenského ale potěr zatím roste a prosperuje až na klasický 10-20% úhyn.......
Samozřejmě NO2 test koupím.... ale jaké jsou Vaše názory na tyto problémy?
děkuji
Chtěl jsem koupit NO2 test, v pátek jsem objel 3 akvaristiky, jako na potvoru nikde test neměli!
Co to dela v lidskem tele jsem nemel ani zdani, nicmene mam zdani o tom, jak vypada voda, kdyz do nejake studny prosakuje z prasecaku. Jestli si to dobre pamatuji, uz jsme tady videli i nejaky rozbor se 250mg/l, spis tekute hnojivo nez voda, jeste ze to nekde cestou do studny stihnlo projit nitrifikaci
. S temi 50mg/l se delat akvaristiku jiste da, pri vhodnych rybach bez problemu, ale o nejakem opatreni, jak s timhle pracovat, se vyplati minimalne pouvazovat, treba uz jen z pohledu jak osazim akvarium.
jinak bych chtěla podotknout že horní limit pro obsah dusičnanů (NO3) v pitné vodě je právě těch 50 mg/l takže kdyby se náhodou stalo, že naměříte vysoké hodnoty dusičnanů v čerstvé vodě, tak se dusičnany v akváriu stávají podružným problémem, pokud tu vodu používáte i jako pitnou.
Dusičnany samy o sobě toxické nejsou, ale v lidském těle jsou bakteriemi redukovány na dusitany, které 1) v trávícím traktu reagují s dalšími aminy za vzniku karcinogenů, 2) oxidují hemoglobin. Může to být způsobeno kontaminací vodního zdroje.
Filtr bezi stale. Odstaveni na radove minuty az jednotky hodin neni kriticke, ale na delsi dobu je to spatne, nitrifikacni bakterie potrebuji neustaly prisun vody s obsahem kysliku.
NO3 pres 50mg/l nemusi znamenat pohromu, ale uz je to docela dost. Snizit to lze v akvariu vymenou vody, ale to nesmi ta vstupni voda obsahovat totez, chce to zmerit jak akvarium, tak co tece z kohoutku. Kdyz i vstupni voda obsahuje moc NO3, mohou pomoci rostliny, chce to hodne rostlin, a dobre je vybrat, ne vsechny pomohou stejne dobre.
Tu tvrdost bych nechal, jestli to uvedene vic jak znamena nekde okolo, je to snesitelne. To pH 8 je trosku moc, prilil bych raselinovy vyluh, on mimo jine pH snizi. Od Dajana stoji 30 az 40Kc za 100ml a jmenuje se AMAZON. pH okolo 7 by se mi libilo vic.
to znamena nechat bezet filtr a vodu měnit...? A vyplývá něco konkrětního z těch mnou naměřených hodnot? nějaký opatření?
V zasade lze chovat ryby dvemi zpusoby. Bud neustale menit vodu, coz se tyka predevsim velkochovu, kde se voda meni prakticky neustale, nebo ji udrzovat pomoci nitrifikacnich bakterii, a lepe take rostlin - odcerpavanim techto hnojiv z vody, bez jedovatych sloucenin dusiku jejich premenou nitrifikacnimi bakteriemi na NO3, k nemuz jsou ryby tolerantni v pomerne velkem mnozstvi.
U hobbystu pujde vetsinou o ten druhy pripad. A tak chovatel ryb je predevsim chovatelem nitrifikacnich bakterii, a ty chovame predevsim ve filtracnim mediu, coz je treba biomolitan, i kdyz jiste ziji temer vsude, jen ne tak huste. Problem je ale v tom, ze mnoho dezinfekcnich prostredku a leciv tyto bakterie hubi. Proto se neda doporucit pouziti treba Preventinu, trpi nitrifikacni bakterie, a pak cele akvarium. Pri spravne peci o akvarium popisovaneho druhu je pri kazdem zasahu nutne myslet na to, co to udela s nitrifikacnimi bakteriemi. V pripade ze je nutne i je vyhubit, byt nechte, treba lecivem, je potreba po leceni rychle lecivo z vody dostat a co nejrychleji udelat vsechno tak, aby nitrifikacni bakterie mely radost - tim ji totiz udelaji nam z toho co v akvariu vidime.
Takže jsem udělal test a vyšlo mi že NO2 nic,NO3 něco Přez 50, GH víc jak 16, KH 15,PH 8. Ma na dnešní výměnu použít destilku na snížení tý tvrdosti? V místním zveráči prý vodu nijak neupravují (občas dají biopol) a vodu mají ze stejného zdroje.
Pokud předčasně zarybníš nádrž, která je tzv. nezaběhnutá, tak to potká vždycky a každýho kdo by to takhle udělal. V těch odkazech co jsem Ti včera posílal, se o tom píše několikrát.
aha. Tak ještě jednou díky za rady. Snad to zvládnem. Akorát fakt nechápu ty prodavače. Proč mi řekli že je tam můžu bez problému vypustit? Zvlášť jeden z nich vypadal opravdu erudovaně protože všechny ryby popisoval do nejmenších detailů. Ten problém s NO2 je pravidlem nebo to někoho "nepotká"? Myslim pokud předčasně zarybní
Oni se čichavci chodí nadechnout k hladině, takže bych to neviděl jako problém. To, že se sdržuje jakoby na jednom místě bych spíše přikládal stresu, kterýmu je vystavován.
A ještě nevíš náhodou jak vypadá normální chování těch čichavců? Jeden neustále stojí u hladiny jakoby schovaný u filtru a druhý se drží u dna nebo se jen pozvolna přemisťuje ve vodním sloupci. Je to normalní?
Ten prevent tam nedávej, jak jsem Ti už psal. To co jsi dostal k tomu filtru, je zřejmě nějaký přípravek na podporu tvorby těch užitečných bakterií jimiž je ten filtr osídlen, takže ta aplikace přímo na filtr jejistě vhodnější, ale ani prostým nalitím do vody nic neskazíž, protože ony bakterie nežijí jenom ve filtru, ale třeba ve dně, nebo přisedle na stěnách. Pokud se jedná o toho Čichavce medového, tak toho bych si tam nechal.
čichavci jsou medoví. a jak je to s těma bakteriema ve filtru? K filtru jsem dostal sáček s nějakou vodičkou. V návodu bylo že při použití preventu se dává dvojtá dávka,tak jsem to udělal ale to jsem měl nejspíš udělat až po výměně vody,co? A to se leje přímo na filtr nebo stačí do vody?
Tu vodu jim můžeš přeci dát lehce vytemperovanou na podobnou teplotu, jako mají v akva. Ten start tam klidně dle návodu dej.
teď mě tak napadá neni to pro ryby šok když maj vytopeno na 26 stupnů a teď jim tam dávam vodu z vodovidu? takža ten start plus nemam dávat?
A jaký to jsou čichavci? Nejsou to náhodou zakrslý, nebo medový, to by mělo fungovat, ale pokud to jsou tzv. klasický formy, tak naprostej souhlas s katterineckou.
tak už tam jsou ale když přerostou tak půjdou do dobrých rukou.trápit je nebudu. akorát nevim proč mi tvrrdily že na dva to bude ok.
ty čichavce tam ale nedávej, bude to na ně malé
paví očka toho vydrží hodně, ale u takové nádrže nikdy nevíš kdy se může něco stát. Když je akvárko zaběhnuté, s filtrem a rostlinami tak otrava jak dusitany tak dusičnany nehrozí skoro vůbec a podmínky v akvárku budou zhruba stabilní, což je taky pro ryby dobré
Ona ta plovoucí rostlina byla nějaká tzv. plevelná, co se velmi dobře rozrůstá a tak malým nádržím jak píšeš to stačilo, oni ty paví očka svýmy výkaly tu rostlinu pěkně pohnojily a ona se jim odměnila tím, že jim tam svým růstem nadejchala kyslík. Přečti si ten odkaz co jsem Ti posílal a tady máš ještě jeden, ať nasbíráš co nejvíce informací.
www.akvarijni.cz/… jen kus takový plovoucí. Tak já jdu měnit. Děkuju za radu. Ještě na něco mam dát pozor? Snad to bude beze strát..
Neodstátá voda vadit nebude. Byly u těch pavích oček v těch akvárkách rostliny? A co se týká rostlin ve Tvém akva, tak to bude chtít rozhodně přidat, jsou to velmi dobrý pomocníci při udržování tzv. biologický rovnováhy.
rybek 10 dneska navečer vpuštěný,rostliny dvě. Ale já nemám odstátou vodu. Vadí to?
Ještě by mě zajímala jedna věc. Já jsem kdysi pracoval ve školce a tam měli dvě aq jedno mělo as 20 a druhý tak 10 litrů a v každym asi 10-15 oček. /držba spočívala v tom že se jednou za dva týdny vyměnila voda a aq vypláchlo. Nebylo tam ani topení ani filtr a ty očka byly naprosto vpohodě a navíc se i množily. Jakto že se taky neudusily?
To je různý podle toho kolik tam těch ryb máš. Co rostliny jsou tam? Ty ryby klidně 2-3 dny ničím nekrm a potom pěkně pomaličku malou denní dávku, prostě co tak do 20 vteřin sežerou. Filtr nech běhat, nevypínat, žádný čištění. Vyměň polovinu vody a můžeš jít spát. Zítra uvidíš jak se rybky budou tvářit a když budou nějaký příznaky otravy, tak znovu vyměň vodu. Pořiď si test na NO2 a jeho hodnota musí být neměřitelná, to je ta škodlivá N látka(nitrit, dusitan), která způsobuje tu otravu a následný dušení těch rybek.
Ono to vubec neni nove a ani z me hlavy. Uvedu priklady ohledne bakterii, ktere si pamatuji.
Pri uprave vody se pouziva jak nitrifikace, tak denitrifikace. Pri nitrifikaci se dusikate latky meni na NO3 a denitrifikaci se dostane dusik z vody oddelenim dusiku od kysliku. Kdyz ale denitrifikace probiha pri nizsim pH, vznikaji znovu i oxidy dusiku. Ty bakterie potrebuji vyssi pH, jinak to nemuze dobre fungovat. Pro nitrifikaci jsem nekde videl tabulku, kde byl popisovan rozdil v jejich fungovani pri ruznych pH, asi by sla dohledat.
Dalsi ukazkou z praxe mohou byt antibakterialni ucinky raseliny. Je to zpusobeno mimo jine okyselenim vody. Je tady nekdo, kdo by mel pH trvale do 6.5 a nekdy valcil s urputnou bakterialni infekci, potahy bakterii na rybach? Pokud ano, pujde spise o vyjimku.
Pri pH pod 4.5 bakterie uz nefunguji, i proto je konzumace ovoce bezpecna i tam, kde hrozi ruzna onemocneni bakterialniho puvodu - samozrejme bezpecna s vyjimkou vnejsku slupky.
Proste si pamatuji, ze cim nizsi pH, tim mene bakterii.
Mel bych byt konkretnejsi, ale tyhle veci mi zustaly v hlave, takze na zdroje se neodkazu, hledal bych ted jako kdokoli jiny.
já ho tam právě dal s rybama jak mi radili. Prej se to musí jako prevence nákazy...a za jak dlouho se to dušení může dostavit?
Ne, tem prevent nepoužívej, to bybylo kontraproduktivní, protože po jeho použití se stejně doporučuje výměna 50% vody. Dal bych tam jenom ten start a potom už jenom měnil tu vodu. pokaždý bych ho taky nedával. S tou intenzitou výměn uvidíš podle chování rybek, kdyžbudou lapat po dechu u hladiny nebo se malátně potácet po akvárku, tak na nic nečekej a měň, to je nejúčinnější, sice trochu konzervativní, ale spolehlivě účinný.
jesně a ještě mi v tom obchodu dali dajana prevent že ho tam mam dat s rybama jako prevenci...vadí to něčemu? mam při každý výměně dávat ten start? Díky za radu.Jinak na základě toho článku mi naběhla husí kůže a proto sem píšu o radu
Měnit vodu, každý den 30% objemu akvárka a nic Ti neumře. Pokud to vydržíš minimálně týden, tak jsi z nejhoršího venku, ten doporučovanej zázrak Ti taky pomůže s nastartováním nitrifikace.
EDIT: Doporučený čtení
www.horacovoakvarium.cz/… zdravim. Mam takovej dotaz nebo problém. již delší dobu toužim mít aq a konečně jsem ten en zrealizoval. Prošel jsem několik akvaristik a všude se radil s odborníkama a porovnával a podle jejich rad jsem založil a osadil aq. mám 54 l aq a v něm dva anci dva čichavce a 6 plat. Moje hlavní otázka v obchodech byla po jaký době můžu vypustit ryby a všude mi řekli že když dam dajana start plus ta klidně už po dvou dnech.Ale podle toho jak to tu pročítam tak můžu počítat s tím že mi rybky vymřou? Poradí mi prosí někdo co mam dělat?
Jirko, můžeš prosím rozvést tu poznámku o jiných než užitečných bakteriích ve filtru a o těch souvstažnostech s PH? Jistě nebudu sám kdo se rád na toto téma dozví něco nového.
To pH sice vypada snesitelne, ale zkusil bych jej srazit. Napisu proc. Obecne bakterie nemaji rady nizsi pH. Biofiltr pri takovych pH, jako mas, nabehne rychle a funguje bajecne, jenze pri takovem pH funguje i mnoho jinych bakterii. Zkusil bych pH postupne snizovat k 6.5 az 7, a pokud to ma nejakou souvislost, zmena v chovani ryb by mohla nastat rychle.
Vim ze to nemusi byt reseni, ale ze pokus to myslim stoji.
Mrkni se na tenhle link. Je tam popisovaný úhyn ryb z nadbytku kyslíku, což by mohlo sedět, ale přiznám se, že jsem se s tím ještě nesetkal, tak snad se vyjádří někdo zkušenější. Když píšeš, že ty řasy bublají, atk bych si myslel, že ve vodě ze přes noc utvoří nadbytek CO2, který si potom ty řasy a rostliny spotřebovávají a to bublání je uvolňování volnýho O2, když už je jím vody nasycena a nemá jek unikat.
www.akvarko.info/… bohužel nemám k dispozici foťák, abych udělal rozumnou fotku, takže tohle bude muset počkat.
řasy jsou hnědý, zelený vláknitý(světle zelená b.) i plošně přisedlý(tmavě zelená b.), potom se tam rozrostla taková hustá světle zelená, skoro do bíla řasa, která tvoří hustý, rozlezlý chomáče na listech rostlin. Až bude foťák, udělám fotku, teď ho není kde půjčit.. Ruducha se zatím nevyskytla(klepu do stolu).
Řasy jsou ale i přesto živý z fotosyntézy, ne? Takže přes den nemůže být o úbytku O2 řeč, nebo se pletu? Dokud svítí světlo řasy jsou plný bublinek kyslíku.. A rybky umřely přes den.
Není možnost nějaký nemoci zatažený s kalem z cizího akva, aniž by se projevila na rybách?Co nějaká preventivní léčba? Krupička to není, vodnatelnost taky určitě ne. Rozpadu ploutví nenaznačuje taky nic, pokud by úhyn nebyl rychlejší než rozpad(nemoc) sám..
Informace o rostlinách a osádce by měly jít vidět v detailech nádrže. Doufám.
Píšeš, že řasy rostou jako divý. Jaký to jsou řasy? Napadá mě, jestli ty řasy neodčerávají z vody přiliš kyslíku, když tak bujně rostou. Nevidím ještě Tvoje akvárko v prezentaci, tak nemám k dispozici žádnou fotku, to by docela pomohlo. Píšeš o rostlinách, ale nedokážu si udělat představu kolik a jakých rostlin tam je.
filtr jsem měsíc při záběhu nečistil, od kamaráda jsem si přinesl kal z akvária pro lepší osídlení - cca dva týdny po založení, dvě dávky v intervalu týdne. NO2 během záběhu kleslo k nule a až potom tam šly rybky, NO3 bylo na 10-20mg/l. Od tý doby vyčištění filtru 2x, pravda že možná zbytečně brzy, ale voda z něj byla vždy hodně hnědá kvůli řasám. NO2 měřím pravidelně 1x týdně, vždy neměřitelné.
Netuším, jestli by NO2 tak rychle během dne vzrostlo a zase kleslo, aby to zabilo rybku a ja to nenameril dve hodiny po umrtí :(
Dal bych tomu filtru pořádnej čas na svoji správnou funkci a nechal ho alespoň 2 měsíce dělat v klidu svoji práci. Zlatý pravidlo říká, že filtr je dobré čistit až v momentě, kdy jeho výkon evidentně klesne, ale to při množství rybek ve Tvojí nádrži rozhodně nebude po 14 dnech. Tím, že ho neustále čistíš, tak si neustále snižuješ počty nitrifikačních bakterií, kterými je ten filtr osídlen a ve Tvém případě bych řekl, že neustále osidlován. Pokud to čištění probíhá takto od založení nádrže, tak bych řekl, že příčina těch náhlých úhynů, bude mít s tímto souvislost.
biokostka 10x10x16, čerpačka Atman AT200, poslední čištění v pondělí ve vodě z akva, předtím čištěný před 14dny stejně.
Přidat reakci
1 ...... 48
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 26781x