Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

LED pásek

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 18 Přejít na další stránku   1  
LED pásek
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2016 11:43 janecka88 Re: GP
Mám tam krycí sklo a nechci na to dávat kryt tak mě zajímá jak to udělat, chlazený to asi bude když to nebude v krytu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2016 09:42 GP Re: janecka88
to je slozite. zalezi i od wataze. paky by mely byt dostatecne chlazene a zbytek je o estetickem citeni a prizpusobeni udrzbe, krmeni...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.04.2016 22:21 Muž odikcz [114] Re: piruletka
To jste tak líný, že si nepřečtete ani příspěvek o jednu pod Vámi? Tam píše, že má 5000 lm ve 160 litrech, hnojí a roste to ... dávali jsme k tomu i orientační přepočet na zářivku ... a vy se tady zeptáte na 4000 lm do 220 litrového a jestli to bude pro náročné rostliny ... snažte se trochu sám (navic jak se zde už psalo - není to jen o světle a není náročná rostlina jako náročná rostlina) ...
PS: 40 cm vysoko se dávaj LED refletory, aby to nevypadalo až tak bodově v akváriu ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.04.2016 22:11 piruletka – led pasek
dobrý den, mám akvarium 110(delka) x 40(hloubka) x 50(vyska). rekl jsem si ze tam dam led osvetleni, momentalne mam totiz takove provizorni sviceni, ktere jsou tak pro hnedovky.. chtel bych se zeptat co rikate na 2 pasky s celkovou svitivosti 4200lumenu, myslite, ze to bude stacit, aby mi tam rostly i narocnejsi rostlinky na svetlo? a dale bych mel dotaz k tomu, ze nekdo psal ze je lepsi umistovat osvetleni vys nad akvarium aby doslo k lepsimu prosvetleni, nevim kde jsem cetl i 40cm a nechapu logiku, kdyz pominu absorbci svetla plovoucimi rostlinami, tak prece.. svetlo se o hladinu lame kolmo ke dnu a pri rozptylu svetla 120° didou, kdyz pouziju 2 pasky, tak mi dle vypoctu vyjde, ze mi staci pasky umistit 10 cm vysoko, kdybych je dal vys tak uz mi svetlo ktere se rozpyluje pod timto uhlem pujde mimo akvarium, tak bych byl rad kdyby mi to nekdo vysvetlil jak to teda je, diky moc vsem za rady, fakt se v tom nevyznam
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.04.2016 21:36 janecka88
Prosim mam dotaz,mam doma led pasek vodeodolny a chci se zeptat jak ho mam pridelat na akva kde neni kryt, jedna se o akva o rozmerech 55x30x30,zatim tam je takova lampicka z byvaleho akva, ktera sviti jen na prostredku a potrebuju osvitit cele akva a nove se mi na to kupovat nechce. Diky za rady
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.04.2016 15:18 Muž teakmon55 [6]
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Tak este doplnim akva ma sice 160L ale mam tam 3D pozadie cca 11cm kde je voda asi 20-30L.Mam tam teplu a studenu farbu+SERA trubuce.Odkedy som pridal led pasy Cabomba mi rastie cca 2 cm za den (v nedelu som ju skracoval na viac ako polovicu a pozrite dnes)
Hnojim makro a mikro.Denne FE a carbon +CO2flasa.Svietim tých cca 5300Lm.Pri 100% by to uz bolo 6100Lm ale to by tam uz bolo dost tepla.Rozmyslam,ze 2 alebo 3 led pasy dam prec a dam tam 1W led chypi,ale to len zvazujem.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.04.2016 11:24 Muž grunda [1781] - Cichlidy
já jen reagoval na názor, že 5000 lm bude málo do akva 160 litrů ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.04.2016 09:37 Muž odikcz [114] Re: grunda
grunda napsal: ... 5000 lm je cca. svítivost trubice 54W ...Ty přepočty jsou pouze orientační, ale máte tam chybu. Nepíšete jakou trubici, ale řekněme že myslíte T5 54 W. Ta má skutečně cca 5000 lm. Jenže všemi směry. I při pořízení kvalitního reflektoru není 100% učinnost. Většinou se udává 60-70%. Takže 5000 lm LED se dá srovnat s 80 W T5 (7000 lm * 0,7 = 4900 lm).
PS: Porovnávám Osram zářivky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.04.2016 09:02 Muž Sitius [26] - učit se, učit se, učit seRe: Rado00000001
myslím že 5000lm na 160litrů je dobrý otázka je spíš jak vysokej vodní sloupec a barva pásků.idelní spektrum je teplá bílá, ale mě se nelíbí vzhledově pak to akva.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2016 23:12 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Rado00000001
to bych netvrdil, 5000 lm je cca. svítivost trubice 54W. Na 160 litrů při směrovosti LED, je třeba to zkusit, ale kytky nejsou jen o světle ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2016 21:33 Rado00000001 Re: teakmon55
Myslím, že 5000lm bude málo, žiť to bude, ale rásť asi slabo :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2016 19:09 Muž teakmon55 [6]
Zdravim.Mam 160L akva a svietim tiez led pasmy 5300Lm.Je mozne pod led pasmy pestovat aj narocnejsie druhy rastlin?Teraz som kupil Alternanthera Splendida,Staurogyne repens a ine.Ake mate skusenosti?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2016 13:26 Muž MartinH [142] - L144 závoj – Lepidlo
Na páskách se používají 3M lepící pásky které jsou teplovodivé, takže nahrazování je zbytečné (pokud tam opravdu ty 3M jsou a není to jen nějaká nekvalitní napodobenina).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.04.2016 21:43 Muž PaJe68 [6] Re: mARO
Mám lepeno lepidlem, co byl na pásku a drží velmi dobře. Měnit lepidlo je zbytečné (podle mojich zkušeností) - nevím, jak velký vliv na teplotu čipu na pásku by mělo použité teplovodivé lepidlo??? Zda to nejsou zbytečně vyhozené peníze. ;-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.03.2016 12:15 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: DaveLister
DaveLister napsal: Měkké UV proniká vodou docela dobře (do hloubek, které jsou relevantní pro akvaristiku). Což se mimochodem projevuje i tím, že spousta ryb vidí UV světlo jako čtvrtou základní barvu.
Síce neviem ako preniká vodou, ale bežné sklo i plast (krycie sklo, kryt svetla, ...) pohlcuje 90 % UV-B -- to vedia teraristi ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2016 10:06 Muž davidek75 [163] - ŽivorodkyRe: mARO
Proč si myslíš že původní vrstva časem nebude fungovat? Mám nad akva pásek s 5730 z Číny a pásek drží skoro dva roky. Je pravda že na jednom konci se mi 5cm odlepilo (špatně odmaštěno) ale drží dobře. Tuto otázku bych řešil až se ti pásek bude odlepovat. Názvy neznám ale prodávají teplovodivá lepidla, jedno i dvou složková. Mně se dobře osvědčil obyčejný chemopren ( oněch 5cm)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2016 09:21 mARO – led pásek-nalepení na alu profil
Zdravím.
Potřebuji poradit-mám 4*2m led pásky smd 2835 24w/m ,chci je nalepit na alu profil a obávám se,že původní lepící vrstva nebude fungovat a časem se to odlepí,poraďte co použít aby to drželo a zároveň se nezhoršili chladící vlastnosti alu profilu.
dik
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2016 12:17 Muž PaJe68 [6] Re: zervan
Tak díky za odpověď. .. Pro růst rostlin to asi nemá moc velký vliv. Mám objednané profily, které chci pospojovat hliník. T profilama a co pásek to profil (z důvodu chlazení - ted mám dva pásky v jednom profilu a kdyz je mám uzavřené v krytě akvária, tak se přehřívají a odchází mě led pásky) a tak uvažuji o ofektu nočního svícení. Chci jen trochu svítit z levé strany, snad to udělá stíny.
Jsem proti jakémkoliv pitomostech v akváriu, které nejsou přirozené. (pomalu přecházím i na ryby, které se vyskytují v přírodě - mimo skalár - (Mám 4 čtyřpruhé, 2 černé a 1 zlatou)... takže si ted budu vyhrávat se světly i když je to zbytečné. PaJe.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2016 09:49 Muž DaveLister [478] Re: davidek75
Měkké UV proniká vodou docela dobře (do hloubek, které jsou relevantní pro akvaristiku). Což se mimochodem projevuje i tím, že spousta ryb vidí UV světlo jako čtvrtou základní barvu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2016 08:49 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: davidek75
Možno nejde ani tak o to, či preniká alebo nepreniká vodným stĺpcom, ako hlavne o to, že ho vlastne nevidíme - vidíme len tú nižšiu časť spektra (fialovú). Je to síce pekné ako večerné svetlo, ak je v miestnosti úplná tma, dokonca dostane voda taký jemne svetielkujúci zelený nádych (má to takú tajomnú atmosféru, niečo ako hmla v mesačnom svetle), veľmi vyniknú napr. biele kamene (priam žiaria), ale aj biely textil v miestnosti, či prach na podlahe :) Niektoré rybky na to reagujú - u mňa sa Tetry čierne vyfarbia do tmava a začnú sa naháňať (ale zase neónky proste "idú spať"). No je to energeticky náramne nevýhodné - 40 W UV žiarivka dá viditeľného svetla zhruba ako sviečka. Pre podobný efekt by stačili slabé modré LEDky.

Unikátny efekt by bol len v prípade, keby boli v akváriu nejaké flurescenčné dekorácie (typu krikľavo zelený potápač s krikľavo červeným opaskom), ale predpokladám, že väčšina návštevníkov tohoto fóra podobnými excesmi opovrhuje ;)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   26.03.2016 06:58 Muž Fuchs [169] Re: prasan
To záleží jaké UV-C, UV-B nejsem v tom zas až tak kovaný ale to je hodné dost důležitý. UV-C se používá ve sterilizátorech ale UV-B si myslím, že je nepoužitelné. V teraristice se UV-B používá u plazů pomáhá jim přirozeně tvořit vitamín B.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   26.03.2016 06:56 Muž davidek75 [163] - ŽivorodkyRe: prasan
Na dezinfekci vody UV světlem se používá tvrdé UV světlo typu C. Horská sluníčka a UV LEDky mají měkké světlo typu A a B. A toto měkké světlo neproniká dobře vodním sloupcem. Tudíž si myslím že v akvaristice je naprd. A nějak se mi taky nezdá že by existoval nějaký UV liminofor. Ba naopak, dříve se bílé LEDky dělali z UV s bílým luminoforém.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2016 23:22 - Re: PaJe68
UV sa používa hlavne mimo akva v prietokových UV žiaričoch,hlavne na likvidáciu baktérií a dezinfekciu vody.
Neviem či je to dobrý nápad,nakoľko takto ryby strácajú prirodzenú imunitu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2016 23:01 Muž PaJe68 [6] – UV LED pásek
Mám jeden hloupý dotaz, ale zajímá mě to. :-) ;-)
Jak procházím prodejce LED pásku (chystám úpravu osvětlení akvária), tak jsem narazil na prodej UV LED pásku (fy: T-LED) a tam píší - "Led pásky s ultrafialovým světlem se užívají pro osvětlení akvárií, terárií...Diody u toho LED pásku jsou originální UV diody, nikoliv pouze překryty speciálním UV luminoforem jako u levnějším typů".
Dotaz: K čemu je dobré v akvaristice ultrafialové světlo? Pokud ho někdo používáte,tak k čemu? A jaké máte výsledky?
Díky PaJe. ano

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2016 15:07 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Maxim - valmax
No, spektrometrom sa ukáže niečo odlišné (a kamarát mi aj ponúka, že to môžeme zanalyzovať) - už len medzi teplým / studeným odtieňom bude rozdiel v rozložení spektra. Ale mňa práve zaujíma ten praktický dopad, a to predovšetkým pri fotení (samozrejme do RAW a s následným vyvážením na neutrálnu sivú). Minimálne rozdiel medzi denným svetlom a menej kvalitným svietidlom by som očakával, ale keď sa nad tým zamyslíme, foťák aj tak berie len RGB zložky, má teda vôbec zmysel vysoké CRI pre fotenie? Zamýšľam sa nad tým aj preto, že sa venujem aj foteniu a LED reflektor je podstatne výhodnejší ako klasické reflektory. Ak nie, kedy môžem rozdiel vidieť aspoň voľným okom?

Jediný rozdiel medzi denným svetlom a akýmkoľvek umelým svietidlom vidím na fluorescenčných farbách, ktoré sa prejavia len pri prítomnosti UV zložky, takže na umelých svietidlách nie. To však nezachytí ani fotoaparát.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2016 09:56 Maxim - valmax Re: zervan
CRI podle toho co jsi poslal moc nezměříš, já jsem to měřil spektrometrem a byl jsem teda překvapenej s některých výsledků třeba LED žárovek z EMOSu - ty byly úplně mimo udávají CRI vyšší než 80 a měli 62 :-D, jinak souhlasím s tebou proudové LED pásky, nebo proudově LED čipy na tom jsou nejlépe, nedávno jsem používal proudové LED pásky které měli 160lm/W při výkonu 23W/m takže výkon na jednom metru 3700lm - na toto je nutné použít také zdroj který má hodně dobrou účinnost třeba meanwell HLG, touto celou konfigurací se už ale dostáváme na vyšší částky... Každopádně proudové LED pásky / čipy bych běžnému uživateli moc nedoporučil někdy tam už je doopravdy vysoké napětí třeba 140v a více a nejsem si jistej jesti chce mít tohle někdo v akvárku, ale zase když tam má někdo trubice tak asi proč ne :-). Tady je ještě pro inspiraci jedno videjko s akvárkem kde zákazník prostě chtěl RGBW pásek do akvárka youtu.be/… je to místnost úplně bez denního světla už to tam má asi 2 měsíce takže uvidíme časem jak ty rybyčky budou reágovat, pak to sem můžu postnout ať vidíte jestli to má smysl :-) každopádně rybyčky se vybarvily hezky :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2016 09:08 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: slavko
slavko napsal: Mimochodom, opatrne s paralelným pripájaním na prúdový zdroj, kirchhoffove zákony platia a stačí jeden zhorený čip a môže byť sranda, hoci ak prúd zdroja neprevyšuje max. prúd LED, tak to nemusí byť vážne. To je v pohode - ak je zdroj určený pre jedno svetlo a ja naň paralelne pripojím dve svetlá v záujme efektivity, nehrozí nič, aj keby celé jedno svetlo vypadne (to druhé by šlo naplno). Nedával som silnejší zdroj pre viac svetiel.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.03.2016 23:56 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: zervan
Z tou svietivosťou 2xI/2 proti I to je zrejmé z dokumentácie. LEDky majú udávaný maximálny i nominálny prúd, pričom nominálny je výrazne nižší. Pri nominálnom prúde uvažujme svet. výkon 100%, ale pri dvojnásobnom prúde dajú "len" napr. 170%.

Takže, ak pri 150 mA dajú 100 %, pri 300 mA dajú 170 %, no pri 2x150 mA dajú 2x100 %, čiže 200 %. To je jeden z dôvodov, prečo vo vlákne výkonových čipov neodporúčajú púšťať do LED maximálny prúd, ale voliť niekde okolo nominálneho a radšej použiť viac čipov. SMD čipy v pásikoch fungujú na presne tých istých princípoch ako výkonové čipy, len menšie rozmery a iná konštrukcia trochu limitujú výkon a chladenie, no a noname čipy v púzdrach zase ovplyvňujú výslednú kvalitu.

Mimochodom, opatrne s paralelným pripájaním na prúdový zdroj, kirchhoffove zákony platia a stačí jeden zhorený čip a môže byť sranda, hoci ak prúd zdroja neprevyšuje max. prúd LED, tak to nemusí byť vážne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.03.2016 21:55 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Maxim - valmax
Keď už teda spomíname CRI... Mám rôzne silné LED žiarovky / pásiky s čipmi SMD 3528, 5050, 5730, 4014 a 2835 (zoradené od najstarších po najlepšie). Práve posledný menovaný má mať vyššie CRI. Tak som si povedal, že sa na to pozriem, kúpil som si testovací farebný obraz (i.ebayimg.com/…) s tým, že v rovnakých podmienkach nafotím obraz osvetlený postupne rôznymi zdrojmi svetla, prípadne farbu vyvážim na neutrál zo sivého okraja (lebo veď aj fotku pri fotení vyvažujem) a porovnám, lenže... Nech pozerám ako pozerám (zatiaľ len očami, nefotil som), nevidím žiaden rozdiel na obraze, nech ho osvetlím ktorýmkoľvek menovaným čipom, bežnou neónkou, či dokonca denným svetlom - proste vždy v pohode rozlíšim všetky odtiene. Čakal som, že pri horších zdrojoch svetla nebudem schopný rozlíšiť od seba niektoré odtiene. Ako je teda možné experimentálne preveriť / porovnať CRI?

Mimochodom, mne sa lepšie osvedčili LED pásiky / svietidlá nie pre napäťový zdroj, ale pre prúdový zdroj. Pretože ak je napríklad dodaný 300 mA zdroj (s premenlivým napätím), po zapojení svietidla je spotreba X W, no ak k jednému zdroju pripojím paralelne 2 rovnaké svietidlá / pásiky, prúd sa rozloží na polovicu (150 mA), spotreba oboch svietidiel dokopy zostane X W, ale celková intenzita osvetlenia je výrazne vyššia ako pri jednom svetle pri plnom výkone (no samozrejme nižšia ako pri oboch svetlách pri plnom výkone, vtedy je však spotreba 2X W) a aj sa podstatne menej zahrievajú. Proste pomer svetlo/spotreba je teda oveľa lepší pri polovičnom výkone. Toto nejde dosiahnuť pri klasických LED pásikoch pre dané napätie (typicky 12 V), tie sú od výroby nadimenzované práve pre vyšší výkon (ľudia radšej pozerajú na W/m, či lm/m a nie na lm/W).

Nevýhoda LED pásikov / svietidiel pre prúdový zdroj je nižšia bezpečnosť a vyššie riziko ich odpálenia, napr. už len tým, že sa pripojí zdroj najskôr do elektriky a až potom k LEDkám (čo žiaľ stalo aj mne pri skúšaní nových svietidiel s podivným prúdovým zdrojom, ktorý generoval bez záťaže cez 300 V, s čím som nepočítal).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.03.2016 17:21 Maxim - valmax – LED pásky
Jo a napadá mě ještě jedna věc, dávejte si pozor jakou kabeláž a jak dlouhou k LED páskům zvolíte a potom taky to jak pásek zapojíte například jak zde někdo zmiňuje LED pásky z T-ledu tak máme změřeno že ten jejeich 12W/m vychází výkonově takto při zapojení jednoho metru je spotřeba 14w, při dvou (v kuse) 22w, při třech metrech v kuse 28w, čtyři metry jsme neměřili ale pětimetrovka napájená z jednoho konce má 38W :-) takže když koupíte 5 metrů a nastříháte je po jednom metru a napojíte je paralelně tak bude celkový výkon 70w na toto pozor při dimenzování trafa, nebo zvolte kvalitní LED pásky :-) www.valmax.cz/…
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.03.2016 17:10 Maxim - valmax – LED pásky
Ahoj ve spolek,

podělím se s Vámi se svými zkušenostmi, já mám osobně akvárko - 60L osvětlený dvouma řadama LED pásků 10w/m po půl metru každý, a svítivost je velmi dobrá, záleží jaký pásek zvolíte, ten co mám já má cca 1000-1100lm/m a myslím si že je prostor spíš přesvětlen.

Historicky jsem LED pásky osvětloval hodně akvárek (jelikož dělám osvětlení) hodně se mi nevypaltilo používat LED pásky v gelu ( jak někdo uvádí v krytí) - ty totiž zhnědnou a do roku odejdnou, jak už tady zmínil jeden z členů je nejlepší dát pásek do smršťovací bužírky a zatáhnout, respektive pásek nalepit do profilu, a ten profil zatáhnout

- Do výkonu 12W/m stačí profil mikro, také záleží jaký LED pásek zvolíte, čím efektivnější (neznamená že má víc wattů ale lepší poměr LM/W) tím se méně zahřívá. Toto je velmi důležitý fakt protože když chcete aby vám LED pásek vydržel dlouho tak je potřeba udržet tepotu pod 55°, další důležitá věc u LED pásku je CRI (věrnost podání barev) čím je tento ůdaj vyšší tím je světlo příjemnější jak pro pozorování rybiček tak pro rybyčky a rostliny. Takový mezní bod je ra 80 to už je celkem v pohodě. pokud je to pod 80 tak to vypadá doopravdy bídně, většina LED pásků má bohužel RA nižší než 80 :-( a ti kdo uvádí že ho mají vyšší tak často lžou sad Stejný je to s Lumeny, když koupíte dva druhy pásků se "stejnými" parametry a pustíte je vedle sebe tak se velmi často stává že svítí úplně jinak...

- Každopádně zpět k tématu. Nedílnou součástí je kvalitní napájecí zdroj - určitě s krytím! teda v případě že nebudete mít zdroj umístěný dostatečně daleko od akvárka ale i tak zdroje s krytím nemusíte dávat do instalační krabičky takže je pro tuto aplikaci zvolit zdroje s krytím kde je nepravděpodobné abyste šáhly někam kde to bude bolet palec A co se týče značky tak jedině meanwell

- Ještě zde zazněla jedna věc a to silikon. s tímto pozor! pokud chcete pásek zasilikonovat tak použíjte neutrální silikon, jakýkoliv jiný leptá měď a poškodí čipy takže pásek by vám odešel velmi rychle

- na spojování LED pásků používejte pájení mirkopájkou dělají se sice konektrory která se dají dát na LED pásky ale velmi často se stává že spoj zoxiduje a je nefunkční...

Barvu světle zvolte ta co Vám připadá nejlepší - podle mně je to do akvárka studená bílá, vypadá to tak "čerstvě" každopádně je dost studií které určují specifické vlnové délky ale je to optimalizovaný spíš pro růst rostlin v akvárku než pro ryby - rostliny potřebují podíl červené, modré a bílé barvy...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2016 17:27 Muž Sitius [26] - učit se, učit se, učit seRe: Blacksunempire
Volil bych ty 1100lumenů, mám je taky a jsou dostatečně svítivé, navíc stačej nalepit na mikro profil a tudíš není potřeba řešit robusní chlazení tu 20w budeš muset lépe chladit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2016 17:26 Muž Sitius [26] - učit se, učit se, učit seRe: teakmon55
doporučil bych ti spíš použít smrštovací bužírku, tím silikonem to nikdy neuděláš tak dokonale, aby se ti tam vlhkost nedostala, nebo si kup rovnou ty zalité v silikonu a nemusíš používat difuzor a máš to.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2016 15:01 Muž MartinH [142] - L144 závoj
Blacksunempire napsal: ... na akva 38x28x24 cca 20L a ... Budto 3 x pasek po 38 cm tohodle www.t-led.cz/… nebo ...
Stačí bohatě ten slabší pásek, a ještě budete dost stmívat. Ty pásky jsou dělitelné po 5cm a prodávají je po 1m takže 2x 35cm a 1x 30cm. Nemusíte ho mít až do konce. Já mám tyhlety rozměry na nádrži 50 cm dlouhé a nasvícené to je krásně. Možná by bylo i lepší dát 4x 25cm pásku.
EDIT: Mám doma přesně ty samé pásky a svítěj pěkně, vybral jste dobře. Jen pozor na vlhkost, mám krycí skla a používám ty neizolované (vlhkost se k nim nedostane).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2016 09:07 Muž teakmon55 [6]
Zdravim.Idem pridat do akva led pasy na hlinikovu listu a bude to zakrite tym difusorom.Je potrebné to zalepit aby sa tam nedostala vlhkosť?Rozmyslal som,ze tam dam najemno silikon.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2016 18:59 Blacksunempire Re: KarlosS
KarlosS napsal: já jen, že všechno jsou to velké rostliny nevhodné do takto malého akvária ....

Dobre ale spis me zajima kterybz tech pasku vybrat ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2016 08:15 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Blacksunempire
já jen, že všechno jsou to velké rostliny nevhodné do takto malého akvária ....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2016 01:19 Blacksunempire – Led pasky
Ahoj prosim o radu , zhotovil jsem si kryt na akva 38x28x24 cca 20L a chtel bych pouzit led pasky. Akvarium je i rostline :) rohatec , plevunka a mokranka... Budto 3 x pasek po 38 cm tohodle www.t-led.cz/… nebo 3x pasek po 38cm tohodle www.t-led.cz/… + stmivac ... Tak co myslite ? Diky za rady :) palec

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2016 10:02 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: teakmon55
Chladenie závisí od sv. toku len nepriamo. Dôležitý je vyžiarený výkon a ten sa u LED ráta problematicky, pokiaľ neviete presne koľko výkonu je premenené na teplo a koľko na svetlo. Inými slovami, pásik povedzme 12W/m premieňa z toho napr. 5 W na svetlo a len zvyšných 7 W na teplo. Konkrétna hodnota závisí od účinnosti toho-ktorého čipu a pri pásikoch (noname) sa veľmi ťažko zisťuje.

Ťažko povedať aká má byť max. teplota chladiča, pretože vlastne nikto netuší, aké sú tepelné odpory, a to ako púzdra samotného, tak i pásika a použitého lepidla... Sám pre istotu držím teplotu chladiča pod 45 °C. 60 °C považujem za hodnotu, ktorá by už mohla výrazne ovplyvňovať životnosť čipov, pretože odhadujem, že čip bude mať cca o 20 °C viac..

Pri chladení si treba uvedomiť, že každý chladič chladí na "teplotný rozdiel" - tzn. dokáže uchladiť na úroveň okolitej teploty + X °C. Takže na zníženie teploty chladiča môžete:

a) znížiť chladený výkon (slabší pásik, kratší pásik, dlhšia lišta)
b) znížiť okolitú teplotu (lepšie vetranie)
c) nútené prúdenie vzduchu (ventilátor)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2016 22:32 Muž teakmon55 [6] Re: Petan26
Ja som na hlinikovej liste u teplej farby nameral 61°c :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2016 22:27 Muž Petan26 [59] - Jezírkové rybyRe: teakmon55
Mám nové 3300 lm (3x1 metr www.t-led.cz/… ) obyčejný AL profil www.t-led.cz/… a netopi to temer vubec... kdyz tam dáš o něco větší podle mě to půjde i bez větráčku ale počkej na někoho zdatnejsiho. Taky sem chtěl dávat větráčku procesoru ale po zkoušce jsme to zavrhnul, vůbec se to nehraje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2016 22:18 Muž teakmon55 [6] Re: Petan26
Mal som na mysli PC ventilator vlozit do kritu koly odvadzaniu tepla spod kritu.Je to potrebne?6000Lm uz asi dobre topí :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2016 22:09 Muž Petan26 [59] - Jezírkové rybyRe: teakmon55
Počítá se, aby výkon trafa byl o 20% vyšší. Se zdrojem z PC nemám zkušenosti, sice jsem no kdysi užívala dílně jako zdroj k autorádiu ale tohle nevím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2016 21:38 Muž teakmon55 [6]
Zdravim.Chcem do mojho akva 160L pridat led pasy.Teraz tam mam 3 led pasy 5630+sera 2 trubice=3700Lm.Chcem to zvysit na 6000Lm.
Trafo mam do 80W/6,3A.Kolko led pasu tam mozem dat pri 5630-14,4W na 1m?
Akva mam zakrite,bude potrebne urobyt nejake odvetravanie cez ventilátor?Ak ano mozem pouzit nejaký z PC?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2016 14:22 Muž Sitius [26] - učit se, učit se, učit seRe: Petan26
jdi do něj a já si ho pak půjčím za 20,- :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2016 10:36 Muž Petan26 [59] - Jezírkové ryby
už delší dobu si chci pořídit nějaký schopnější Wattmetr, ten by tuhle debatu posunul dál... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2016 21:13 Muž Sitius [26] - učit se, učit se, učit seRe: Dominick
to netuším, tohle jsem nikdy neřešil, někde jsem četl že 200watt má v klidu odběr 10W max.... ale nevím bylo to na foru o lektřině, ale to mě fakt netankuje :-D tenhle problém zas tolik... taky asi nedáš na 2A takovej zdroj ;-) ale on chtěl pásky co maj 20W na metr...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.03.2016 18:43 Muž Malapa [494] - AfrikaRe: Dominick
Nemýlíš se. Nejlepší účinost má spínaný zdroj při cca 80% zatížení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2016 18:16 Muž Dominick [22] - AfrikaRe: Sitius
ano ked to vypnes spinacimi hodinami tak to nebude zrat elektrinu,ale ja som sa pytal aku ma ucinnost pri 1-2A (12Vx2A=24W vykon sa nerovná príkonu 24W). Písal som, že si myslím že taký zdroj má inú úččinosť pri odbere 1-2A a pri odbere 10-20A(no možno sa mýlim,preto sa pýtam).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2016 16:48 Muž Sitius [26] - učit se, učit se, učit seRe: Dominick
a kolik to je?nehledě na to že když nesvítíš, tak máš vypnuto třeba "spínacíma" hodinama,takže to žrát stejně nemůže ;-)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [18] ...... 60

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 72859x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/18505?od=851