Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

LED pásek

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 11 Přejít na další stránku   1  
LED pásek
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2018 06:11 Muž Tom384 [54] Re: Waaw
Ja tam vidim napsano >95, stejne jak psal Roman.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2018 23:19 Waaw Re: Tom384
Tom384 napsal: 150lm/w pri 95%CRI nema ani ta nejlepsi Cree. Imho je to fake a nesel bych do toho. Pokud bych kupoval drahe reseni, tak bych pozadoval ledky od overeneho vyrobce a dostupny datasheet od pouzitych cipu.

Ve specifikaci na uvedenem odkazu je CRI/RA 73-75
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2018 20:57 Roman88 Re: Roman
a v jakém spektru jsi to namíchal
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2018 20:37 Roman – Led Pasek 18W 3000lm 95 CRI
Stejne jsem to risknul a objednal jsem si 3metry pasku. Udelam z nej 2 rampy na profilech po 150cm. Kdyby to bylo malo tak maximalne jeste jednu rampu prikoupim.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2018 20:05 Roman88
Dam měřak a přeměřím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2018 19:37 Waaw Re: Roman88
Dle specifikace ma jeden cip spotrebu 0,08w. Je jich tam 120 , coz dela 9,6 W. Dodavatel pasku ale udava na metr 7W. Nekde neco nehraje...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2018 19:11 Roman88
tak se zkus podívat na tenhle odkaz zatím to rybám i rostlinám svědčí hop
www.t-led.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2018 18:37 Muž Tom384 [54] Re: Roman
150lm/w pri 95%CRI nema ani ta nejlepsi Cree. Imho je to fake a nesel bych do toho. Pokud bych kupoval drahe reseni, tak bych pozadoval ledky od overeneho vyrobce a dostupny datasheet od pouzitych cipu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2018 17:21 Roman88 – led
Tak jsem to měřil a v místě kde jeto minimálně chlazené 33stupňů jinak 26 stupňů, nalepeno na akrylátové pasce. A to už to svítí 10hodin v kuse. Děti mají na akváriu led trubice a ty jsou podstatně teplejší.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2018 17:01 Waaw Re: Roman88
Jak moc ti to topi?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2018 16:43 Roman88 – led
Dal jsem na metrový kryt dva metry pasku na 230v jeden studeny a druhy teply a stačito. Jinak metr pasku ma 120led. svítivost 990lm. a příkon 7w. Výška vody je cca45cm. Škoda jen že se nedá krátit miň jak po metru potlesk potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2018 15:26 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: Roman
Tento svetelný tok pri 120 ks 5730 je možný, či je aj reálny, to zistíte, keď vyskúšate...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2018 11:26 Roman – LED pasek
Mě jde o reálnou svítivost těchto pásků, ne o krytí. Jestli za tyhle peníze to muže svítit. Jak píšou.... www.ledakce.cz/… Pásky s vyšším krytím nedoporučuju. Neuchladí se.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.01.2018 10:09 R Muž vaclav [14570] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Trucker
IP68 To jsou světla pod vodu ne nad akvárium. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2018 10:04 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: Trucker
Krytie IP68 nemá s vlhkosťou veľa spoločné...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -2   07.01.2018 01:24 Muž Trucker [0] Re: Roman
Muj nazor je ze ta paska neni dobra,ze je do interieru,t.j.do suchych prostredi. Ty potrebujes s krytim IP 68 co jsou izolovany do vlhka nebo ven.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2018 00:19 Roman – LED Pasek
Chci si vyrobit osvetleni na rostlinne akva 150x35x45.
Zajimalo by me jestli by to osvitilo 4.5m techto led pasku.
Vyrobce uvadi ze maji svitivost 3000 lm/m 20w/m a cri 95.
Za tuhle cenu se mi to moc nezda. 250 kc/m
Nema s tim nekdo zkusenost? Nebo jestli nekdo nejede kobercovky a sviti paskami. Rady by se mi hodili. LED kontroler i silny zdroj mam, tak bych toho chtel vyuzit. Jen ty pasky z ciny co jsem koupil nenaplnili moje ocekavani.
www.ledakce.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2018 14:50 Waaw – Promenliva teplota svetla
Co byste rekli na pouziti tohoto pasku:
idealnonstop.cz/…

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2018 13:17 Žena stetinka [270] Re: slavko
Dekuju za vycerpavajici odpoved. Takze muj dojem slabeho svetla bude mozna spravny. Sama se ale do pripojeni dalsiho pasku nepustim, to je na me moc slozite. Budu muset zkouset, co to zvladne. Jeste jednou diky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2018 11:16 - Re: Taurusek
Kto povedal,že musíš dať teplú bielu dopredu a studenú do zadu?
Čo takto dva pásiky v kombinácii do jednej lišty a ako vidieť v mojom aktuálnom akvárku,tak to funguje i keď práve nemám najčistejšie krycie sklo.
www.youtube.com/…
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2018 10:00 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: stetinka
Takže, z tých fotiek vidno, že máte jeden pás z RGB LED 5050 (ten kratší) a jeden asi z 2835 (odhadujem podľa pomeru strán čipu). Ten 2835 (ak sa teda nepletiem v odhade) je, čo sa týka svetla, OK a lepším ho už nenahradíte, jeho dĺžku odhadujem na 45 cm a príkon na necelých 6 W. Ten druhý pás, s RGB LED, s dĺžkou 40 cm je však len na okrasu a jeho príkon bude len niečo cez 2 W a určite svieti len aby sa nepovedalo. Ak by ste ten pás RGB nahradili pásom 2835 (pozor, nie 3528) určite bude svetla výrazne viac, odhadujem tak o 40 %. Podľa fotiek by to mal napájací zdroj i prívodné vodiče bez problémov zvládnuť.

Z Vašich fotiek však nie je jasné, ako je ten RGB napájaný - on by mal byť pripojený 4 vodičmi, pravdepodobne s napevno namiešaným pomerom farieb. Tie by bolo treba celkom odpojiť a ten nový pás napojiť na ten prvý -- + na + a - na -.

Mimochodom, na fotke je aj webová adresa výrobcu, neváhajte ho kontaktovať.

A čo sa týka svetla z LED a žiariviek, keď to zjednoduším, tak svetlo ako svetlo, ale ... ten pás RGB môže dodávať viac modrej a červenej, ktoré ľudia vnímajú ako menej jasné, takže môže dať rastlinkám viac ako sa zdá, no to je len dohad a zistíte až keď vyskúšate.

Ja by som asi zvolil pridanie dodatočnej lišty s jedným 50 cm pásom 2835, ktorý by som napojil do tej pôvodnej, tzn. dve lišty a jeden adaptér, len neviem či to kúpite po 50 cm.

Edit: osobne neverím tomu, že by to ten RGB červenou a modrou spasil...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2018 08:16 Žena stetinka [270] Re: Taurusek
Nize je fotka s vyrobcem a kabelu taky. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2018 08:15 Žena stetinka [270] Re: slavko
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Mne furt proste prijde v tom akva tma. Nevim, jestli tohle svetlo bude stacit pro stredne narocne rostliny. Nechci skoncit jen u nejakejch egerii a anubiasu. Tim, ze je to prilepneny z vnejsku na skle, plus jeste, kdyz se sklo orosi.. Jsem zvykla, ze pod zarivkama bylo toho svetla vic. Ale treba to led svetlo ucinkuje i slaby?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2018 23:52 Taurusek Re: Waaw
A ten panel půjde nad akvárium?

Asi si o těchto páscích a spektrech něco nastuduju a vyzkouším.

Vykoumám nějakou možnost regulace (momentálně mám rozdělanou low side regulaci, která tady asi nepůjde použít - teplé i studené diody mají společnou zem :-().
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2018 23:51 Taurusek Re: zervan
Výhoda tohoto pásku je, že šetří místo...

A má teplou a studenou bílou, zjednodušeně řečeno tak fakticky pokrývá celé spektrum. Což je fajn u malých akvárií (osobně do akvária strčím jen dvě led lišty a při představě, že mám předek teplé a zadek studeně bílý) se mi dělá nevolno.

Navíc mám zkušenost, že při studené bílé se mi rozjíždí řasa. Bohužel nemám možnost studenou bílou momentálně nijak regulovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2018 23:48 Taurusek Re: stetinka
Upřímně si nemyslím, že to je origo setové řešení...

Každopádně je tam cca 1,1M pásku. Trafo je 18W, kdybych si měl tipnout, tak si pásky vezmou cca 13,2 - 15,8W (osobně bych použil 12W nebo 14,4W). Trafo je dle mého názoru na hraně.

Doporučuje se nechat si cca 20% rezervu (tzn. zatížit to na max. na 14,8W). I pokud by byl použit slabší pásek než 12W tak přidávat další LED podlé mého názoru nedává smysl - zakoupení LED zdroje, pásku s nejistotou jak je na tom průřezově kabeláž (dá se vyčíst z bužírky, něco ve smyslu 2x0,25mm2 nebo 2x0,5mm2, atp).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2018 19:40 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: stetinka
Ešte poprosím fotku zo strany LEDiek - zhasnutých ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2018 18:53 Žena stetinka [270]
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Tak jsem tu s fotkama, snad mi reknete vic. Pasky jsou tam dva, jeden ma spektrum do modra, druhy do zluta, jsou temer pres celou delku akva (55cm), vyska je 35, hloubka 30.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.01.2018 13:16 bibinko007 Re: Taurusek
Ano mam je, pouzivam modul TC 420, koupis za 400 na aliexpresse. Kazdou z rad diod napojis na jeden samostatny kanal a pak muzes regulovat svit od 0-100%. Takto mam nasimulovany vychod a zapad slunce :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.12.2017 19:34 Žena stetinka [270] Re: slavko
Ted nejsem doma, pozitri ho nafotim a uvidim, co mi reknes. Diky ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.12.2017 16:05 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: FilipF
FilipF napsal: Aby se nakonec neukázalo, že tam narvali 5050 nebo 3528.
Predmetné púzdra LED nepoznám, ale s ponukou na 2835 a s obrázkami 3528/5050 sa na eBay/Aliexpress stretávam pomerne často. Väčšinou (pri nízkych cenách) je to mačka vo vreci a čo ste kúpili zistíte až keď to dorazí... Ale za 9 $ to môžete vyskúšať, za tú cenu svet (a asi ani Váš rozpočet) nespadne ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.12.2017 15:56 FilipF – Čip 3030
Ahoj, prohrabával jsem se nabídkou alibaby a našel jsem LED pásky průmyslové kvality, které mají led čip 3030. Měl jsem za to, že tyto čipy se dávají pouze na panely různých svítidel, ale ne na LED pásky. Byla by to dost velká výhoda, protože jsou "targeted at application conditions — 85°C". Vyznáte se někdo v této problematice? Mám chuť je vyzkoušet, stojí nějakých 9 dolarů a objednat lze už jeden metr. Alibaba ale zase tak moc důvěryhodná není. Aby se nakonec neukázalo, že tam narvali 5050 nebo 3528.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2017 19:00 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: stetinka
Ťažko povedať, moja krištáľová guľa je prasknutá ;-)

V princípe by to nemusel byť problém, mohlo by stačiť do existujúceho svetla pridať pásik a pripojiť ho, ale ... keďže netuším či je dnu miesto a ako tam je riešený a dimenzovaný zdroj, tak naozaj neviem. Urobiť samostatné všetko určite neuškodí, ale sú to náklady naviac.

Pokiaľ tomu nerozumiete, asi by bolo lepšie obrátiť sa na nejakého odborníka alebo kúpiť hotové riešenie. Inak sa ľahko stane, že urobíte viac škody ako úžitku ;-)

Rastlinky porastú aj pri veľmi slabom svetle, len treba zvoliť vhodné druhy a obrniť sa trpezlivosťou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.12.2017 17:22 Muž Kubaa [718] Re: stetinka
U ledek (ať už skutečně těch dsoučástek, nebo kompletních svítidel), se běžně uvádí jejich svítivost, tím se můžeš řídit. Problém je, že pokud je to nějaký čínský noname, údaje buď nejsou, nebo jsou často několikanásobně nadsazené (aby se to lépe prodávalo). pak nezvbývá, než tu svítivost změřit (luxmetrem, nebo orientačně expozimetrem ve foťáku).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2017 16:49 Žena stetinka [270] Re: slavko
Takze to poznam jen podle toho, zda rostliny porostou?

Odkaz na set nemam, je to z druhy ruky a spis myslim, ze to bude vyrabeny u firmy.

A jeste mi poradte, jako uplnymu blbci, da se nejak ke stavajicimu osvetleni pridelat pripadne treba jeden pasek? Nebo se k nemu musi udelat extra novej kabel, trafo, zastrcka? Asi blba otazka, co?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2017 15:05 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Taurusek
Ja to riešim tak, že mám studené i teplé pásiky a tie miešam. Okrem toho ešte červené a modré.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2017 15:03 Waaw Re: Taurusek
Take mne to zajima. Zkusenost nemam, ale koupil jsem jako svitidlo na zed led panel 30x30, ktery ma uz zabudovany stmivac a dalkove ovladanou promenlivou teplotu svetla. Od modraveho studene bileho az po teple do oranzove. Pro pokusy s vlivem na rust kytek idealni
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2017 11:26 Taurusek
Zdravím Vás,

zkoušel jste už někdo z Vás LED pásky s měnitelnou teplotou chromatičnosti (světla)? Tzv. CCT LED pásky.

V praxi to funguje tak, že pásek je osazen dvěmi druhy čipů (teplá bílá a studená bílá), každý typ má své separátní napájení (zem je společná) a Vy si tím pádem můžete zvolit barvu světla (nebo si namíchat vlastní).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2017 23:32 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: stetinka
Nexistuje. LED, na rozdiel od žiaroviek a žiariviek, nie sú nijako typizované, a tak v každom svietidle môžu dať výrazne inú farbu (spektrum) i množsrvo svetla i pri rovnakom množstve Wattov. Rovnako sa ich životnosť líši, v závislosti od konkrétneho riešenia a pásika. A nedá sa to posudzovať ani podľa typu LED, pretože i v lepšom prípade zväčša uvádzajú len typ púzdra.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2017 23:11 Muž MartinH [142] - L144 závojRe: stetinka
Já mám například na akvárku 120x42x50 v LED-páskách 40w studené bílé, 12W červené a 12W modré, stmívačem staženo na cca 90% a roste pod tím všechno (i na světlo velmi náročné rostliny). Na dalším akvárku stejného rozměru mám jen 24W studené bílé a 12W střední bílé a jen na světlo nenáročné rostliny a rostou také velmi dobře, že není ani vidět do půlky akvárka jak to zarostlo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2017 17:23 Žena stetinka [270] – Vypocet svetla
Ahoj, at hledam, jak hledam, nenasla jsem to. Jsem starej morlor, co doted svitil jen zarivkama. Ted jsem si ale koupila akva s led osvetlenim. Zatim je jen naplneny vodou, ale zda se mi v nem malo svetla. Existuje nejakej vypocet kolik tech LEDek, nebo W ma akva mit? Pri hloubce 35 cm a snaze osazet to treba cabombou nebo lilaeopsis.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.11.2017 09:49 Muž LukšaNM [309] Re: FilipF
Já ano. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.11.2017 09:44 FilipF – LED pásky vs krycí sklo
Tak a ještě jeden dotaz. Máte mezi led pásky a hladinou krycí sklo? Nemám v plánu obalit celý pásek i s profilem bužírkou, protože pak by se to neuchladilo. Jen zalepím konce. Díky za radu.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2017 00:25 FilipF Re: Tučňák
Díky za vyčerpávající odpověď. Diody - SMD 2835 cree. Ale už to nechám tak, moc to kombinuji a asi zbytečně řeším. Začal jsem na napěťovém 12V, pak proudový, pak proudově-napěťový a nakonec napěťový 24V :-) a ten jsem nakonec i objednal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2017 00:18 FilipF Re: slavko
No ony ty pásky budou stejně kryté krytem profilu. Teplo by měl odvést chladič. Dostatečně jsem ho dimenzoval. Ale jak vidím, moje snaha o lepší proniknutí světla ke dnu není stejně uskutečnitelná i přes použití optiky. Byl to jen takový nápad - u profilu totiž bylo na výběr - 120/110/60/30°
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2017 23:36 Muž Tučňák [97] - Chce to větší nádrž.Re: FilipF
Jen pro informaci: Vzduch-voda láme světelný paprsek ke kolmici, takže se v praxi z 30° stane asi 22°. Abyste dno pokryl rovnoměrně a nebyly tam ostré světelné skoky (s násobným rozdílem světla), musel byste zcela rovnoměrně pokrýt celou plochu při hladině osvětlením. Při tak malém úhlu se totiž snadno stane, že se na jednom místě budou krýt dva ostré "proudy" světla (rozptyl ve vodě je vzhledem k intenzitě poměrně zanedbatelný), nebo naopak žádný.

Používal jsem automobilové reflektory s rozptylem 60° a na dně byl znát jasný přechod mezi osvětlenou a neosvětlenou částí, stejně, jako přechod dvou světel. Poznala to i řasa. ;-)

V praxi jsem měl naopak problém světlo dostatečně rozptýlit.

Co se týče té využitelnosti světla pod úhlem - myslím si, že záleží na konkrétním LED čipu. Mám třeba s Chihirosem tu zkušenost, že je světlo využitelné téměř po celém vyzařovacím úhlu (můžu udělat fotografický pokus - na fotografii osvětlené plochy se účinnost pod úhlem pozná ihned).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2017 23:11 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: FilipF
Na optiku sa vykašlite, s veľkou pravdepodobnosťou nebudete spokojný s výsledkom.

Jednak udávaná šírka vyžarovania je prakticky využiteľná tak max. na 60 - 70 %, jednak samotná optika svetlo zoslabuje a jednak uzatvorenie pásikov zhorší prúdenie vzduchu a keďže väčšina SMD typov odvádza teplo celým povrchom, bude to problém.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2017 22:00 FilipF – Optika na LED pásky
Ještě k LED pásku resp profilu - máte někdo zkušenosti s různými lineárními optikami? Obvykle je standard 110°. Nebylo by vhodné třeba jeden z pásků osadit 30° a nebo alespoň 60° optikou, aby to lépe prosvítilo dno?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2017 20:20 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: Tučňák
Tučňák napsal: Tak to jsem upřímně zvědav, protože mě třeba LED pásek ve vlhkém prostředí nedržel na hliníku ani při použití jeho vlastního lepidla.
LED pásik mi drží v hliníkovej lište okolo troch rokov, bez akýchkoľvek zásahov, použitím jeho vlastného lepidla. Takže, buď ste mali mastný podklad, alebo ste kúpili šmejd...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2017 20:04 Muž Surdo [35] Re: FilipF
ano ja som lepil čipy na chladič drží to celkom dos dobre pásik led to rozhodne prilepí
lepené týmto: www.aliexpress.com/…

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [11] ...... 60

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 72859x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/18505?od=501