Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

LED pásek

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 35 Přejít na další stránku   1  
LED pásek
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2015 18:58 Muž buchcikbel [0]
Kryt je jednolitý výlisek a ten plast mezi trubicemi je přinýtovaný, nebo je to nalepené. Nějákým způsobem by to oddělat šlo, asi i přilepit. Zkusím to. A k těm zářivkám můžu dát tu ledku? aspoň nějáké světlo navíc...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2015 17:17 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: Designer
Já vím , Jirko , vždyt píšu že to bude na nenáročné rostliny , nad 250tkou jsem měl 2x30W bez reflektorů, ted je tam dokonce jen 1x30 T8 1x21 T5 a nějaká 13W T5ka , něco tam přeci jen roste ...
EDIT - na krajích je tma , ale přeci tam jsou echináče -obludy a rostou - asi zázrakem , hnědovka tam zkomírá
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.01.2015 16:47 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: MonterMonty
Jestli je to klasika, 50cm vyska akvaria, hlavne dole bude tma. Navic treba u WATERHOME krytu jsem musel doplnit reflektory k zarivkam, visi mi primo na nich, protoze jinak to vubec bylo o nicem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2015 16:41 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: buchcikbel
Jak píše Jirka , vyfot ten kryt , někdo bude vědět jak se do něj dostat ,s největší pravděpodobností to bude zezhora nebo zezadu,zevnitř to musí bejt vodotěsné , tam bych to nehledal 2x 30W bude na nenáročné rostliny a na krajích bude tma
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2015 16:28 Muž acik [416] Re: KarlosS
jaký tedy použít? ty cree nebo 7020? :)


KarlosS napsal: jasný, pásky stačí v pohodě ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2015 16:00 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: buchcikbel
Dostan se do krytu a vymen elektromagneticky predradnik za elektronicky pro 2x30W zarivku. Takova polovicata reseni, ze tam nechas jednu funkcni a budes neco dolepovat... Do kazdeho krytu se da dostat, staci zjistit odkud a jde to ruzne blbe.

Doplnit osvetleni budes nejspis potrebovat i se dvemi 30W trubicemi, alespon ja potreboval (pestovani rostlin je pro me hobby jednou z nejdulezitejsich veci), a na to ta bludicka z linku bude stejne malo (mysleno k funkcnim 2x 30W zarivek).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2015 15:53 Muž visek [75] - Tetry
ten kryt se da otevrit.ja ho otevrel fleskou s uzkym kotoucem a pak zalepil
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2015 15:00 Muž buchcikbel [0] – led osvětlení
Zdravím,
zakládám větší nádrž, délka 1 metr (200l). Kryt mám z bazaru, se dvěma 30w zářivkama, jedna ale vůbec nefunguje, ale není to tou zářivkou, ani startérem, chyba je vevnitř (v tom plastu mezi oběma trubicemi)a nejde to rozdělat. Chtěl jsem koupit nové světlo, ale narazil jsem na toto: www.lirashop.cz/… Napadlo mě, že tam nechám funkční zářivku a na místo té nefunkční přilípnu tuhle destičku. Otázka zní: bude to jako osvětlení pro normální akvárium stačit? Napadlo mě, že zářivka by měla třeba barvu teplou - do žluta a ledky by byli jasně bíle a studené.
Co na to říkáte?? ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2015 08:22 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: acik
jasný, pásky stačí v pohodě ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2015 07:09 Muž acik [416] Re: KarlosS
rostlinné to nebude,jestli tam bude rostlina tak jen minimum,bude to B W,hlavně tam budou kořeny



KarlosS napsal: na tak vysokej sloupec bych dal čipy CREE s čočkama (pokud to chceš na rostliny a ne na malawi:-)


Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   14.01.2015 21:43 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: acik
na tak vysokej sloupec bych dal čipy CREE s čočkama (pokud to chceš na rostliny a ne na malawi:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2015 21:15 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: zervan
Jeden taký, s 7020, mi cestuje z Číny. Som veľmi zvedavý na výsledok - našiel som produkt v dĺžke 50 cm už aj s lištou, plánujem to rastlinkám v terárku, ale ak sa osvedčí, mám aj iné plány ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2015 20:58 Muž acik [416] Re: Designer
me je fuk jaky použiju,chci poradit jaky led paseky pouzit,jake by byly idealni na me akva 150x60 š/v nebudou tam rostliny a když jo,tak ne náročné na světlo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2015 20:31 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: acik
Rekl bych, ze ten pas nebude svitit vubec spatne, jen jsem chtel ukazat, at neveris udavanym parametrum, pokud by sis ho pro sve pouziti (kolik ho potrebujes) chtel pocitat podle svetelneho toku. Jestli byt prilepeny na chladic nedegraduje (sviti cim dal hur), to Ti tezko nekdo rekne, pokud ho sam nad akvariem nema.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   14.01.2015 19:23 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: replikant33
Prima, nasel jsem si jeden datasheet.
Forward Voltage typ. 3.1V max. 4V
Flux 35 az 55lm
Udavano pro 100mA.

Jako technik vezmu to nejhorsi:
35lm/(4V*0.1A)=87.5lm/W = slusna zarivka

Jako obchodnik:
55lm/(3.1V*0.1A)=177.5lm/W = jsem bajecnej!

Jako normalni clovek si reknu, ze pravda bude nekde uprostred, takze 130lm/W vypada realne. Jenze, ty LED maji dost slusny rozptyl parametru ohledne ubytku napeti, nemuzu je narvat na napetovy zdroj jen tak, musim pred ne nacpat odpor. Typicky je to 3.1V, cpu 3ks na 12V, takze mam 12V-9.3V=2.7V, tedy 0.27W vypalim panubohu do oken, a 0.93W dam do LED. Ajaj, 22.5% vykonu se vytopi na odporu (a to jsem jeste hodnej).

Takze tu zhruba ctvrtinu muzu seskrtnout a kdyz ji zapocitam do hodnoty lm/W ne te LED, ale celeho pasku, neco tak bajecneho se zase smrsklo k tomu, ze to sice stale neni spatne, ale neni to ani zazrak.

Vysledkem mohu rict, ze tady je pri 18W 3120lm nejak moc.

Amen!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2015 19:07 Muž acik [416] Re: Designer
ledkam nerozumím proto se tu ptám případě raději kdyby někdo poradil jaké? ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2015 19:06 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Designer
No hej, ale myslím to hlavne z časového hľadiska - pred 2-5 rokmi používané staršie čipy vo vtedy používaných puzdrách mali o dosť horšiu efektívnosť, to som sa presvedčil priamym porovnávaním viacerých hotových výrobkov. Dnešné aktuálne predávané 5050 a 3528 (myslím aktuálne čipy, nie hotové žiarovky - ležiaky) majú tiež uvádzané tých 110-140 lm/W. Ale teraz ide hlavne o tie "nové 7020". Či to nie je len nejaký chyták...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2015 19:04 Muž replikant33 [110] - krevetky, rostliny, ryby u mě nehledejte .Re: zervan
co jsem tak koukal tak u 7020 uvádí bud 20-35lm a nebo 40-50lm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2015 18:57 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: zervan
To jako budes zjistovat kvalitu chipu LED podle toho, v cem jsou zapouzdreny? Pouzdro na parametry vliv ma, ale garantuji Ti, ze kdyz si to objednam, dodam Ti nasledne v tomtez pouzdre takove bludicky, ze svetlo budes hledat smich .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2015 18:55 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Designer
Keď vezmeme do úvahy, ako sa postupne zlepšovala efektívnosť a ako slušne oproti predchodcom na tom je už dosť dlho používaný SMD 5730 - ak je toto naozaj nejaká ešte lepšia novinka, tak by to mohlo byť zaujímavé. Lenže so 7020 som sa veru ešte nestretol, nič mi to nehovorí. Nemá niekto nejaké info? Teraz som práve v časovej tiesni, na nejaké pátranie nemám čas. :-O

Dodatok: v súčasnosti predávané SMD 5630/5730 majú cca 110-140 lm/W
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   14.01.2015 18:48 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: acik
12V LED pasek, 3120lm pri 18W, 173lm/W... byt to tak pravda, nepouzivam nic jineho, jenze tohle se mi silne nezda. :-)

EDIT: Uplne vidim obchodnika, jak si nasel tu nejlepsi LED ve stejnem pouzdre, zjistil kolik sviti, nu coz, pozdro to ma stejne, tech LED je tam 60, maximum co dokaze jedna takova LED co jsem nasel vyprodukovat je 52lm... a takovym mixem pravd, nalezici ovsem uplne jinam, plus zanedbanim ze odpory pred LED na pasku taky nejaky prikon sezerou, se dostaneme na nadherne parametry.

Ja nerikam, ze ten pasek musi byt spatny, nevylucuji ani ze stoji za to, ale ty parametry, to je proste u LED pasku za ty prachy kravina.

Je zvlastni, ze technici uvadeji nejhorsi mozne parametry, zatimco obchodnici ve snaze zbozi vylepsit dokazi z nejlepsich moznych parametru "vydojit" jeste "nadparametry". On to totiz nikdy nikdo merit nebude, sviti to pekne, lidi jsou troubove, nechaji se obelhat a jeste jsou pak stastni ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2015 18:28 Muž acik [416]
co říkáte na ledpasky 7020? jsou dobré?

tady tyhle www.ledbeast.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   13.01.2015 11:42 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: grupyk
No a co se tyce spektra, tepla nebo studena bila, rostliny rostou pod obojim. Ona studenejsi bila vypada pro rostliny vyhodnejsi (nebo se to alespon rika), ale pestovani rostlin v akvariu nejsou dostihy, a u bezneho akvaristu je dulezitejsi, jak se mu to cele libi, nez jestli novy list vyroste za den nebo za tyden, kdyz jsou rostliny zdrave.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2015 22:42 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: grupyk
Ja ten vyrobek nikdy nemel v ruce, takze tezko ho mohu posoudit. Ale osobne mam radeji pro jednoduche rucni nastaveni potenciometr, proste otocny cudlik, pro ilustraci treba takhle:
www.stavebnice.com/…
Ale jinak PWM regulatoru je vsude spousta, je to velice oblibeny elektronicky modul a stoji par kacek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2015 22:35 Muž grupyk [20] Re: Designer
Hurá, díky DÍKY! :-)
Co se týče spektra, doplnit to o teplou bílou?
Co se týče PWM, stačil by místo toho obyč dimmer z ebay www.ebay.com/… ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   12.01.2015 22:21 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: grupyk
Napisu nejake srovnani, at vis kolik co je, zkusenost s 54l akvariem mam.

Zarivku 15W T8 s reflektorem, muzeme ohledne svetla dodaneho do akvaria povazovat za zdroj srovnatelny s 600lm LED s vyzarovacim uhlem 120°, coz je bezny vyzarovaci uhel LED na pascich.

Dve uvedene 15W zarivky s reflektory nad 54l (beru nejbeznejsich 60x30x30cm)je uz hodne svetla, v low-tech akvariu nezvladnutelnych, a i v hi-tech akvariu to chce umet, jinak je to na kalamitu ras. Ono by se mozna reklo, ze 30W nad 54l (voda samotna rekneme 45l) neni nic extra moc, 0.67W/l, jenze ono nejde srovnavat 30cm vysoke akvarium a 50cm vysoke akvarium, hlavne diky vyzarovacim uhlum, takze tahle hodnota je proste nad 30cm vysoke akvarium hodne.

Ted vis, ze nad rekneme 1200lm z tech LED potrebovat nebudes, a kdyz das vic, pocitej s moznosti to stelovat, treba PWMkou. No a ted uz to mas snazsi ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2015 22:00 Muž grupyk [20] – výroba led osvětlení
Zdravím Vás, potřeboval bych radu. Nechal jsem se inspirovat článkem na webu rybicky.net/clanky/1344-led-osvetleni-pro-rostlinna-akvaria-po-1001 a plánuji výrobu podobného osvětlení (nejtěžší věc na maloměstě sehnat plexi...). Rád bych malé nakopnutí. Plánuji nasvětlit 54l taky do třech profilů (3x50cm pásek), mám možnost se levnou cestou dostat k těmto páskům www.tron.cz/… 9,6W/m 900lm/m při použití studené bílé, tzn 1350lm/m. Přemýšlel jsem nad variantou, vylepit prostřední profil teplou bílou stejným typek pásku pro doplnění spektra, to by znamelanalo pokles na 1340lm/m a více červené pro rostiny.

No prostě babo raď, načteno mam hodně článků, ale co kus to jiný názor. Díky za jakýkoliv názor.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.12.2014 21:15 Muž Aquasky [35] Re: Sid
s tim UV to byl spíše tip...protože v zářivce se UV mění na vid vrstvou na vnitřní straně skla..teor. musí nějaká část toho UV unikat...ale to se tu baví o detailech...celkové shrnutí je správné...doufám že to někomu pomůže aspoň :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.12.2014 17:34 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: Aquasky
...chtěl jsem říct že zářivka vyzařuje v celém světelném viditelném spektru tj. 390nm až 790nm a vzhledem k tvorbě světla v zářivce jistě i vyzařuje ultrafialové světlo...
Zdaleka ne každá zářivka vyzařuje i UV světlo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.12.2014 17:26 Muž Aquasky [35] Re: jamajcan
Moc se omlouvám, myslel jsem to přesně opačně :( spletl jsem si pojmy, chtěl jsem říct že zářivka vyzařuje v celém světelném viditelném spektru tj. 390nm až 790nm a vzhledem k tvorbě světla v zářivce jistě i vyzařuje ultrafialové světlo a dokonce čtvrtina energie zářivky je infračervené záření...ale měl sem to spojeno s tím jako že mono=celospektrální záření..a ono je to opačně...to se omlouvám.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.12.2014 17:14 Muž Aquasky [35] Re: LukasHH
Fotka k příspěvku lidi myslete na fotu, diversa extra led po roce čipy 5050 7,4W polovina svitu vedle toho moderní ledpásek 2835 6W myslím že není o čem :) a za todle ty chceš vyhodit dva tisíce?..nemluvě o tom že po roce jsou kontakty u led pásku zoxidované neuvěřitelným způsobem! je to polskej šmejd!
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.12.2014 11:50 jamajcan Re: Aquasky
Aquasky napsal: Ono není světlo jako světlo...prostě chce to sepsat do nějakého uceleného článku...prostě dás se říct, že zářivka je monochromatický zdroj světla v maximu v zelené části spektra kldežto studené led jsou s maximem v modré části spektra...
To co říkáš,není ani zdaleka pravda.Monochromatický zdroj světla,je např.laser.Tady jen pro představu,pár spekter,běžně prodávaných a užívaných trubic.Jak vidíš,zdaleka ne všechny,jsou maximem v zelené části.
www.akvarista.cz/…
www.akvarista.cz/…
www.akvarista.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2014 21:13 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: LukasHH
tomu věřit nelze ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2014 19:08 Muž Aquasky [35]
DIVERSA extra led hezký ale kdyby sis to udělal doma výjde tě to na 400 Kč a eště si tam dáš kvalitní čipy..po roce svícení s extra led poloviční svit...otestováno na 7W verzi
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2014 18:48 Muž LukasHH [3] Re: SlavekB
To je tím, že do toho čumím dneska už docela dlouho a pak přehlédnu toto:-/...no teď tedy spíš jestli je to opravdu jako zářivka 80W, protože to už by asi bylo moc, ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2014 18:35 Muž SlavekB [168] - ŽivorodkyRe: LukasHH
vzhledem k tomu, že odkaz na vyprodeje24 vede na stejný výrobek, jako první odkaz, dak doporučuji si dát dohromady popisy na jednom a druhém webu. Na tom druhém je i delka svítidla - 75 cm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2014 17:59 Muž LukasHH [3] – LED Diversa
Máte někdo doma tuto variantu? www.akva-tera.cz/…

Píšou, že je pro 80cm akvária, ale obávám se, že nepočítají, když to chci dát do vnitřního krytu, má to přesně těch 80cm? Pokud ano, tak pochybuji, pokud to nejde nějak zkrátit, že to do toho krytu nějak vtěsnám.
Pokud bych nevtěsnal, tak budu muset volit kratší variantu: www.akva-tera.cz/…
Osvítí případně dostatečně celou velikost akvária, ikdyž bude o 20cm kratší než celé akvárium? Viz moje prezentace mám rostlinky po celé délce...

EDIT: dá se věřit tomuto tvrzení, že to svítí jako 80W akvarijní zářivka? www.vyprodeje24.cz/…
To by už bylo docela moc...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2014 10:33 Muž Aquasky [35]
Ono není světlo jako světlo...prostě chce to sepsat do nějakého uceleného článku...prostě dás se říct, že zářivka je monochromatický zdroj světla v maximu v zelené části spektra kldežto studené led jsou s maximem v modré části spektra...nemá cenu tyto dva zdroje srovnávat, protože je to vlastně něco úplně jiného, pokud budeme srovnávat led technologii tak: LED reflektor-bodový zdroj, nejvíce světla je pod lefrektorem v úhlech 60°je tma. Led pásek-lineární zdroj, nejvíce kolmo pod páskem v úhlu 60°je 35-40% světla, Výkonové led čipy, zde záleží jak je umístíme...ideálka je 5-7cm od sebe 10-20 cm od kraje nádrže, potom máme lineární zdroj který v úhlech 60° má dle datasheetu cree 60% světla. To je jedno z nejdůležitějších porovnání. Teplota: U cob čipu nehraje skoro vliv většinou má dostatečný chladič aby čip zůstal do teploty 85°C. Led pásek, složité chlazení, doporučil bych nějaký hliníkový plochý prut cca 5-10 mm vysoký, lišta je minimum nikoliv však optimum,chlazení vodotěsých pásků je při fotoperiodě 8h téměř nemožné a časem dojde k poklesu svítivosti. Výkonový čip, chce to dostatečný chladič ideálně doplněný z vrchu větráčkem jako konstruuje např Rapid led, upozorňuji ,že jakékoliv měření teploty na chladiči je nesmysl, teplota se měří vždy pod čipem to znamená mezi hvězdičkou a čipem ideálně na spoji. Provozování jakéhokoliv čipu nad úroveň 85°C snižuje jeho životnost. Dále může srovnat příkon: Led reflektor 10W spoustu energie málo muziky, bodový zdroj, nízká účinnost 10W=cca 900-1100 lm pro rostliny použitelná, ale pouze pod zdrojem ne v úhlech. Led pásek moderní 2835 má vyšší teoretickou účinnost než výkonovky, ale z důvodu zapojení rezistorů do série účinnost klesá, museli byste si pásek sletovat sami nebo koupit ve spec. obchodě, takže účinnost nadprůměrná výkon relativní na 10W 900-1100 lm předpoklad že s časem a teplotou výkon klesá, pro rostliny použitelný max do úhlu 40° od pruhu pásku. Výkonovka, 10W = 1050-1260 lm použitelná plocha v úhlu až 60°. Shrňme si to mám akvárium 100*40*50 a potřebuji ho osvětlit vzhledem k tomu co jsem uvedl vím, že pokud bude reflektor umísten přímo na krycím skle musím puožít 8x10w ideálně 8x20W kvůli výšce vodního sloupce potom mám prosvětlenou celou nádrž, neumístil bych je možná v řadě ale spíše cik cak, pokud je dám nad akvárium ve výši 20 cm použil bych jistojistě 6x20W možná 8x20W...takže na 200l mám 160W a mám všude světlo. Led pásek, zde bych určitě použil 2835 bez silikonu nevodotěsný v liště která bude přes teplovodivou pastu přilepená na hliníkové desce nebo na chladiči..to vám celou montáž výrazně prodraží, ale nebudete muset pásky za rok dva vyměňovat! Do lišty bych zasunul čiré plexi a nebál bych se vlhkosti. dělal bych 80cm pásky podélně 4-5 + dva na koncích v prostřed tj. 10cm od nádrže vybadalo by to asik takto [=] mám výkon cca 57W a mám všude světlo, ale na kobercovky při výšce akvária 50 cm to asik nebude..možná ricie a nebo malokvětka tmavá ale na HC ne-e. Výkonovky: ty bych kombinoval čipy XP-G2 teplá bílá a XM-L2 studená bílá při zatížení 1A a výkonu na diodu 3W v poměru 1:2 pro Xm-L2, namontoval bych je opět cik cak do prostřed nádrže na masivní hliníkový chladič doplněný málým větráčkem, pokud má nádrž 100 cm délka chladiče by byla 82 cm kdy by poslední dioda byla přesně 1cm od okraje na každé straně. Čipy bych použil ve vzdálenosti klidně 7 cm do sebe takže by to vycházelo cca 25 diod tj 75W. Chladič bych neuložil kolmo k substrátu ale pod úhlem asi 2°směrem k zadní části akvária, lépe se na akva kouká. Dále bych diody zapojil na dva zdroje a rozsvědcoval každou větev postupně. pro méně náročné rostliny by stačila pouze jedna větev...ale náročnejší druhy jistě bych použil min. 25 diod. Navíc bych zde zvýšil produkci červeného spektra použitím teplé bílé to znamená větší užitek pro rostliny. Rád bych si u toho změřil PUR ale bohužel musím použít jen teoretických znalostí. Řekl bych ale, že tato montáž s výkonovými čipy by znamenala nejlepší poměr W/PUR. Dle potřeby by bylo možné ještě některé čipy osadit i optikou, zvláště kdybych osvětloval nádrž 30*35 na krajní čipy bych dal 60°optiku a´t mi co nejvíce světla dopadá do akvária. Doufám že vám to něco přineslo a doufám že to podnítí další debatu :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2014 00:31 formik Re: Mickey
U mně jo. Už to budou skoro 2 roky...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2014 00:11 Muž Vstrom [82] - Malawi
já to mám nalepené na širokém alu profilu, a je pořád studený, ale asi se jednalo o nekvalitní pásek u předražené firmy. Počítám, že ještě půl roku vydrží, ale koupím nějaký kvalitnější RGB. Používám ho na vybarvení ryb
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2014 00:02 Muž LukasHH [3] – doplnění osvětlení
Ahoj, mám v akva jen setové osvětlení, ale chci to vylepšit. Mám tam 1x18W zářivku v krytu a tedy bych chtěl něco do toho krytu, myslíte, že by stačilo toto plus ta 18W? www.akva-tera.cz/…
Máte s tím někdo zkušenost? Vydrží to něco víc než jen ty pásky o kterých se tu bavíte, že se rozmočí atd?

Díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2014 23:46 Muž Mickey [6] Re: slavko
Osobně uzavřený kryt nepoužívám, max jen krycí sklo.

To KarlosS

Nezkoušel až takhle do hloubky to nemáme :) Stačí lišty, pásky, žárovky atd. Navíc s čipama je práce, proto jsem šahnul po reflektorech.

To formik

Tedy podle tebe mimo kryt jsou ok?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2014 19:45 formik Re: Mickey
Zdar. Podle mých zkušeností je problém hlavně vlhkost v krytu spolu s teplotními změnami. Mám pásky 5050 na "noční světlo" ve třech nádržích, 2 mají kryt a jsou přesně ve stavu co popsal Losky - rozházený barvy a výkon +-. Výkon jsem měl stáhnutý právě aby se nehřáli řekněme na 1/3- na dotyk jen lehounce teplé a stejně to šlo do haj*lu. Na třetím, kde žádný kryt není jsou všechny (bílá i RGB) v pohodě. A to byly regulérní IP68 pro instalaci pod vodu (žádný "jenom" zalitý bazmek). Pásky do krytu už nikdy dávat nebudu, každý ponaučení něco stojí :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2014 13:38 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: Mickey
Aké podmienky panujú pod krytom nemusí byť veľká neznáma, stačí tam dať teplomer, prípadne aj vlhkomer (ten v kryte nepoužívam) ;-)

Potom napríklad zistím, že chladič sa ohrieva asi 3 hodiny (od rozsvietenia) a jeho teplota stúpa až sa ustáli niekde okolo 42 °C. Nepotrebujem na to vedecké záznamy, predstava o tom, čo sa dnu deje úplne stačí, a tak mi vyhovuje orientačný čínsky digi teplomer so senzorom na kábli za cca 2 – 3 €. Ale i predtým som občas do krytu vložil prostý akva teplomer, on sa síce pri otvorení krytu ochladzuje, ale iste nie tak rýchlo, aby som nestihol pozrieť koľko ukazuje...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2014 13:26 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Mickey
a to jsi ještě nezkoušel čipy cree xml nebo xp-g2 :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2014 12:59 Muž Mickey [6] Re: Aquasky
Tak ono chladit pásky se musí nad 10W všechny, tedy do 9,6W ale to je pro interiér. Jaké podmínky(teploty) panují pod krytem je velká neznámá.

Osobně mám přístup ke všem typům LED osvětlení(mám prodejnu) ale jeví se mi nejlépe LED reflektor. Pro pokus jsem i zřídíl 2x akvarium o rozměrech 100x40x40

Třeba zákazník co si bral pásky pod kryt do akva, to dal do al. lišty a konce zaslepil silikonem. Mohu se ho zeptat jak se páskům vede, použil výkonovej 12w typ nezalitej. Ale je to do malého akvária.

Jedno mám nasvícené 2x T8 36W+reflektor a druhé 3x 20W LED reflektor. Zatím to vyhravají T8 ale to bude tím že je o týded dříve založené a je tam ADA Africana v druhém s LEDkama je ADA Africana(substrát s větším obsahem živin)

Zatím tedy můžu hodnotit jen to, že pod T8 jedou echinodory jako blázen, za týden cca jeden list a bublaj ke konci celkem statečně. Na to že mám jen aktivní substrát bez písku(sand) a ostatních serepetiček mě to docela překvapilo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   16.12.2014 09:18 Muž Aquasky [35]
mám diversa extra led...je to obyčejný 5050 na hliníkovém chladiči...a stejně po půl roce poloviční svit...opravdu pokud led pásek tak 2835 na min. hliníkovou lištu, nejlépe použít nevodotěsný...pokud používám vodotěsý musím časem počítat s úbytkem svitu :( zkuste výkonovky moderní pásky mají 12W/m v tom samém třeba XP-G2 má tak o 1/3 větší svět. tok...a ti co mají vodotěsnej pásek nalepenej jen tak někde se divím že vám svítí po měsící...chce to chladit chladit chladit...protože čip musí mít max 85°C ale u některých je teplota tak vysoká že se na ně ten silikon doslova připeče :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2014 00:42 amrtin Re: Losky
Pravděpodobně se jedná o čipy 5050 a to je průšvih.Já ještě neviděl pásek(ale ani modul),který by vydržel dýl jak rok,většinou právě půl...Tyhle čipy je problém uchladit...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2014 23:37 Muž Vstrom [82] - MalawiRe: Mickey
je to RGB pásek a používám namíchanou bílou, tzn. svítí všechny tři čipy, bohužel někde svítí modrá, někde zelené, někde všechny tři atd.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2014 21:12 Muž Mickey [6] Re: Losky
Svítí bílá na celém pásku, nebo ob tři? RBG je tří čipu tak odešli dva. Nebo to ke RBGW

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [35] ...... 60

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 72859x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/18505?od=1701