Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

LED pásek

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 43 Přejít na další stránku   1  
LED pásek
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.03.2014 16:54 Muž daren [408] Re: tomsk1
Jestli je to jako sendvic, tak bych to cele odtrhnul od skla kus nahoru, aby se ta cast led odkud vychazi svetlo mohla volne chladit o vzduch. Pokud bys mel sklo polozene na akvariu (ve variante sendvic), stejne by se ti vzduch nad vodou asi zbytecne prehrival.

Mel jsem jeden cas hlinikove listy polozene na skle, docela se to hralo. Stacilo o centimetr prizvednout (ale byly to listy 1cm siroke, to ty mas jako desku, tam se to nebude chladit tak dobre)

Jinak, ciste pro zajimavost, provozoval jsem jeden cas led pasek jen tak. 5cm nad vodou, nez jakehokoli chlazeni. (5050, 14.4W/m). Ve vode se koupal pravidelne. Hral se dost, tak ze postupem casu 'uhorel' ten papir, co kryje lepici pasku. Kdyz to spadlo do vody, produkovalo to paru/mirokapicky. Svitil statecne 2 mesice, nez jsem to cele predelal a neztracel prilis na svitu. Asi dobry kousek :)

Nevim, ma amaterska poucka je, ze dokud na to udrzis ruku a je to jen prijemne teple, tak je to OK :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2014 14:39 amrtin Re: tomsk1
Na sklo hlikovej chladič? coze To je pěkná kr.... :-D Čipy musej bejt přímo na hliníku,jinak je neuchladíš.Ty 3528 sice samy o sobě tolik nehřejou,ale takhle uzavřený je usmažíš všechny.Zkus do toho zakomponovat alespoň větrání(ventilátor z PC).Ale ty 5050 maj taky malý chlazení...
Doufám,že sem to z tý jedný fotky pochopil dobře a nepíšu bludy :-|
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2014 14:34 amrtin Re: daren
Tak já měl na mysli právě ty zatavený s 5050.A hodně záleží kus od kusu,jeden pásek vydrží týden,druhý už svítí rok v pohodě...holt masová čínská výroba,trochu mi to připomíná výrobu škodovek onehdá v čssr:nekupovat auta vyrobený v pondělí a v pátek,nejspolehlivější jsou vyrobený ve středu smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2014 13:48 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: tomsk1
Asi jsem blbej, radeji se zeptam. Takze jsi ty pasky nalepil na hlinik, a pred ty LED dal sklo? Davam tomu mesic, ty na tech bilych pasech odejdou jeste driv, a pral bych Ti, abych se seredne pletl ;-) .

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2014 13:40 Muž tomsk1 [10] - Cichlidy – krycie sklo s led
Fotka k příspěvku Zdravim, co myslite, ako dlho mi to vydrzi svietit? je tam 384 led diod /CoolWhite 300ks typ 3528 + WarmWhite 84ks typ 5050/. Na sklo som polozil este hlinikovy chladic... snad to pomoze k dlhsej zivotnosti.

 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   16.03.2014 12:48 Muž daren [408] Re: amrtin
amrtin napsal: Já věci kolem led kupuju taky na ebay ;-).Ten můj na ledových neonkách má cca 2,2m a svítí pořád stejně až právě na těch pár diod.A je zalitý(koukni na moje fotky) a už mi i párkrát spadnul do vody(za provozu samozřejmě,jak jinak) a svítí pořád.Ale záleží i na typu led,ty máš 5050 a ty jsou nejproblémovější.

Nevim, uz skoro rok svitim paskem 5050, a problemovy mi neprijde. Mam ho v hlinkove liste. Pouzivam variantu bez izolace (s izolaci jsem take zkusil, a byl to krok vedle - i v liste se velmi prehrivaly a postupne po par tydnech odesly). Neizolovany pasek mi nekolikrat spadnul i do vody, prezil bez uhony.

Pocitove mi prijde, ze tepla bila sviti intenzivneji nez studena, cili mozna zalezi na konkrentim kousku/vyrobci, nevim, treba jsem mel stesti...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2014 12:14 amrtin Re: sasula
Aha,tak to chápu ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2014 10:35 Muž sasula [274] Re: amrtin
Reflektory by na to opravdu nešly. Na to není dostatečná plocha a bylo by to v kanceláři hodně rušivé. takhle to svítí jen do akva a neobtěžuje to jinak... Téměř neviditelné řešení na tom akva neni kryt ale jen krycí skla. Tak trochu minimalistický čistý design...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2014 08:43 amrtin Re: sasula
Tak druhá snesitelná varianta by byly led reflektory,ne? ;-) Mě by přišel jen jeden pásek že to bude málo...Ale jestli to tvejm rostlinkám stačí,tak proč ne :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2014 07:03 Muž sasula [274] Re: stuz
Tak jsem to přeměřil a s délkou akva jsem to trochu přehnal má jen 275cm a na něm 270cm LED pásku.
Takže tam je jeden pásek po celé délce akva.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2014 09:57 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: sasula
sasula napsal: Pokud se neblbne s maximálními W na metr, tak jedou pásky bez problému.

Ano, a to je presne ono, protoze nejhusteji osazene pasky jsou takove proto, aby se mohly chlubit poradnym prikonem a i svitivosti. Kdyz se ale stahne jejich prikon na snesitelnou/uchladitelnou mez, snadno se zjisti, ze mene huste osazeny pasek sviti stejne...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2014 09:25 Muž stuz [4] Re: sasula
Kolik tam toho pásku máš? A svítíš jenom pomocí toho pásku?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2014 08:15 Muž sasula [274] Re: amrtin, Designer
Pokud se neblbne s maximálními W na metr, tak jedou pásky bez problému. U mě u 3m dlouhého akvária to byla jediná snesitelná varianta osvětlení. Je tam použitý jeden pásek po celé délce v AL profilu. Už to takhle svítí přes rok a nic vysvíceno neni.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2014 19:16 amrtin Re: glpetr
Jo,ty už jsou lepší,já to bral podle toho příkonu. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2014 19:14 Muž glpetr [69] Re: amrtin
hmm 5050 už tam nemám, minulý týden jsen svítidlo osadil 5630 ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2014 18:57 amrtin Re: glpetr
Já věci kolem led kupuju taky na ebay ;-).Ten můj na ledových neonkách má cca 2,2m a svítí pořád stejně až právě na těch pár diod.A je zalitý(koukni na moje fotky) a už mi i párkrát spadnul do vody(za provozu samozřejmě,jak jinak) a svítí pořád.Ale záleží i na typu led,ty máš 5050 a ty jsou nejproblémovější.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2014 18:51 Muž glpetr [69] Re: amrtin
hmm Led pásek ve svítidle (2,7m) jsem vyměnil asi po 10 měsících svítím 10 hodin denně a dioda neodešla ani jedna jen se snížila intenzita, Led pásek kupuji na Ebay (cena cca 300kč 5m) protože to celkem topilo snížil jsem napětí na zdroji asi na 11V a přidal malý ventilátor, LED pásek používám nezalitý 14W/m, podle mého je největší problém pří použití Led pásků vysoká vlhkost a přehřívání v krytu aqva proto mám svítidlo položené na krycím skle , aqva bez krytu a výměna po 10 měsících není tak nákladná ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2014 18:19 amrtin Re: Designer
Jo,to je dobrý :-D Jasně že na reklamu jsou super,ale na menší akva,nebo jako dosvícení(nebo noční osv.) taky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2014 18:17 Muž stuz [4] Re: Designer
5 reflektorů celkove za 900, a teď mám spotřebu na sviceni cca 100W, jelikož tlumivky si taky vezmou svoje, po výměně by to bylo 50W. Tedy o polovinu mene....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2014 18:08 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: amrtin
OT: Take mam s LED nejake ty drobne zkusenosti, tady jsem se slusne vyblbnul:
www.designvid.cz/…
Ale i proto rikam, ze se LED pasy hodi spis pro reklamu, kde se to provozuje jen kratkou dobu. Malokdo si umi predstavit, co je tohle udrzet zive i jen to nataceni, jak se to umi lamat, jak spatne ty LED na tom podkladu drzi (proste mizerne spoje pajenim tech LED uz od vyrobce, samozrejme i diky bezolovu) jak se musi tahat draty navic kvuli ubytkum napeti na delsich pasech, a to jeste nemluvim o totalne debilnim ovladani tech barevnych "digitalnich pasu"... ale to uz jsme jinde.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2014 18:00 amrtin Re: Designer
No,pokud jde o ty led reflektory,stačily by i čtyři.A já na šetření nebral ohled při tý odpovědi ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   12.03.2014 17:57 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: amrtin
Takze ma pouzit 5 reflektoru po 900Kc (ktere uvedl), kdyz chce setrit? Rekneme, ze by ty reflektory sezraly jenom 50W, ted ma 72W, o rostliny mu nejde. Rozdil 96kWh rocne, tedy rekneme 480Kc za rok za elektriku, to se mu vrati za 9 let, a to ty reflektory uz mozna budou ve srotu, nehlede k tomu, ze za to da prachy ktere ma ted, a maji tak mnohem vyssi hodnotu nez nejaka uspora po deviti letech.

Ja bych se na takovehle "setreni" vykvaknul smich .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2014 17:57 amrtin Re: Designer
"BTW, zkus dohledat, kdo LED pasky nad akvariem sviti dele nez 3 mesice a nema s tim problem. Verim ze zjistis, ze vetsina problem mela"
Tak já mám už docela dost zkušeností s páskama a můžu to potvrdit,ale i vyvrátit:záleží totiž i na štěstí(bohužel),na ledových neonkách mám od začátku pásek s 3528 a svítí pořád stejně,akorát odešlo několik diod,takže s tímto spokojenost.Nejvíce poruchové(a šmejdské)jsou zalité 5050.Tam je to doslova o štěstí na kus(a je jedno,kde jsou kupované).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2014 17:52 amrtin Re: stuz
Tak já bych použil ty reflektory úplně klidně a na dosvícení slepých míst dal klidně ten pásek.Já to mám vlastně taky tak.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2014 17:50 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: stuz
Takze 2x36W zmenis na 2x28W. Rekneme, ze svitis 12h denne a rozdil je 16W, takze rocne usetris 70kWh v cene asi tak 350Kc. To je tak cena dvou slusnych zarivek, proc bys to delal?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2014 17:40 Muž stuz [4] Re: Designer
Tak když teď mám 2ks zářivek 36W a ke každé tlumivku. Tak když to spočtu tak to celkově dělá cca nějakých: 2*36 zářivky + 2*15W tlumivky = 102W. Samotná spotřeba předřadníků nevím kolik je ale určitě bude pod 5W/ks... Promyslím reflektor a dám se do toho. I když by se rád dostal na ještě menší příkon. Momentálne mám 2ks 120cm 36W, tak když bych změnil trubice na 28 W. Tak se dostávám s příkonem zase níž...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2014 17:33 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: stuz
Elektronicky predradnik Ti prodlouzi zivotnost zarivek a jeste ma vyssi ucinnost nez klasicke usporadani, ktere mas. Muze to byt otazka jen par stokorun, da se to jedine doporucit.

A reflektory, jakykoli je lepsi nez zadny, bez nich silene plytvas.

EDIT: Pokud ohnes tenky hlinikovy plech (at to neni tezke), staci na nej prisroubovat:
www.sylvania-pro.cz/…
www.sylvania-pro.cz/…
cvaknes to na zarivky a uz si nesou reflektor ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2014 17:16 Muž stuz [4] Re: Designer
No momentálně v akva zářivky mám akorát s klasickou tlumivkou. Takže připadá v úvahu vyměnit tlumivku za předřadníky a pořídit nějaký reflektor, nebo nějaký vyrobit svépomocí - mám možnost nechat ohnout plech, tak alespoň takhle, než to mít bez reflektoru..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   12.03.2014 17:09 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: stuz
Zacal jsi tim, ze potrebujes 5000 az 6000lm. Vzal bych 2 kusy 35W T5 FHE zarivky, do 1.5m se Ti jeste tesne vejdou a mas 6000 az 7000lm, protoze tyhle zarivky umi i 100lm/W. K tomu poradne reflektory a veskere LEDky Ti muzou hadej co? :)
www.sylvania-pro.cz/…
Mimo to, ty zarivky stoji kolem 100Kc/ks, takze az Te omrzi barevna teplota, vymenis je za jine. Veci okolo Te dejme tomu prijdou na tisicovku, podle toho co presne koupis (predradnik, vodotesne patice, vodice, flexosnura), muzes to bez problemu dat do deklu (bez nebezpeci, ze se to uvari, tedy mysleno zarivky, predradnik ven), a svitis... misto vecneho reseni nejakych problemu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2014 16:53 Muž stuz [4] Re: Designer
No a co říkáš na ty reflektory?
Když jich pořídím cca 4-5 ks tak by mohli být lepším řešením... Nevýhodu vydím v tom, že by byly příliž nízko nad hladinou, a tudíž by v akva byla "slepá místa" . Nechci rostlinné akva, teď jsem začal s Malawi a mám tam jeden anubias, takže na rostlinky svítit nepotřebuji, ale zároveň nechci mít z akva tmavou kostku...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   12.03.2014 16:45 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: stuz
LED pasky nemusim. Nektere muzes chladit jak chces, a stejne odejdou, protoze nedokazi odvest teplo z chipu. A kdyz dokazi, maji nizsi prikon a sviti mene, takze jich pak potrebujes moc. LED pasek proste neni k osvetlovani nijak moc dobry napad, pokud nejde jen o nejakou pomocnou "bludicku".

Ono Ti to klidne bude zpocatku krasne svitit, sahnes na chladic, jak kdyz ma clovek horecku, vsechno fajn, rostliny pohoda. A po mesici se mrknes primo na ty LED a zjistis, ze kazda sviti jinak, ale vsechny vyrazne mene, nez svitily pred mesicem.

Navic LED pasek neni buhvi jakou usporou energie, vetsina z nich produkuje mensi svetelny tok nez zarivka o stejnem prikonu, ale dohaneji to svym vyzarovacim uhlem. Zarivka se slusnym reflektorem je pak k LED paskum co se tyce ekonomiky provozu (spotreba) dosti slusnym protejskem, jenze s podstatne vetsi sanci, ze s temi zarivkami budes svitit rekneme 2 roky pri zachovani svitivosti.

LED pasky jako takove maji opodstatneni u nizsich prikonu, kde jde o reklami oramovani, efekty atp., a neni pak u nich problem s chlazenim. K osvetleni akvaria je povazuji za nejhorsi moznost.

BTW, zkus dohledat, kdo LED pasky nad akvariem sviti dele nez 3 mesice a nema s tim problem. Verim ze zjistis, ze vetsina problem mela :-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2014 15:32 Muž stuz [4] Re: Designer
Takže ty pro LED pásek nejsi vůbec? Pro mě není problém moduly nakoupit, a ani se zručností na tom nejsem špatně, to bych zvládnul levou zadní, problém je že již nemám takovou možnost jako dřív ( pájka, šroubováček, a všelijaký kravinky, které jsou pro sestrojení z čipů potřeba), proto preferuji něco snadného k instalaci...
Jestli jsi pro Led pásky tak mi nějakou navrhni, nechci ale zásadně nic přes 60W. Proto také zvažuji reflektory..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   12.03.2014 15:20 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: ohruska
Lux (lx) je jednotka intenzity osvetleni, kolik Lumen (lm) dopada na jak velkou plochu, lx=lm/m2.
Lumen (lm) je jednotka svetelneho toku (a svetelny tok je zde vztazen ke spektralni citlivosti lidskeho oka).

LED tedy nemuze produkovat lx ale jedine lm, o lx se muzeme bavit az na nejake ji osvetlene plose.

Bezne bile LED pasky napajene 12V a urcene k osvetleni, bezne produkuji okolo 60lm/W. Dnes trosku lepsi LED moduly mivaji 110lm/W a nejlepsi bezne dostupne rekneme o neco vic.

Bily LED pasek 183lm/W, navic ziveny zdrojem napeti, povazuji pri dnesnich technologiich a pri akceptovatelne cene za kravinu ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2014 15:15 Muž stuz [4] Re: ohruska
Preferuji právě dodávku z česka. Ne že bych měl prblém objednat z ebay nebo tak, ale co mi z e-bay přišlo, tak když nikdo nebyl doma, tak balík ležel přededveřma...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2014 14:35 ohruska
Co zkusit toto dx.com/…

Pro zvýšení životnosti budu raděj svítit na poloviční výkon přes regulátor PWM.
A ta svítivost není kravina. Jeden čip má 45-50lx.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.03.2014 12:39 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: stuz
stuz napsal: EDIT: Ještě mě zujal tento pásek: aukro.cz/… 1320 lm/metr a 7.2W/m. Zajímavé ale nevím jestli je to možné...

1320lm/7.2W=183lm/W a to je kravina, i za polovinu by byl rad. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2014 11:25 Muž Hod043 [7] – Aukro led pásky
Na sukro led pásky bacha konkretne ty epistar vecinou nejsou to co prodejce tvrdi a hodnoty sítivosti taky nebudou vetšinou pravda mluvím z vlastní zkušenosti 2x koupeno na aukru a 2x totální propadák odešli do cca 3 mesíců sítivost byla poloviční. Koupil jsem stejný typ v elektru kde jsem si ho prohledl výrobce mi ho zapojil ukázal jak svítí celkem překvapení když pásek svítil 2x tolik !!!! pásky sem samosebou chladil v Al profilech. Cenový rozdíl cca 300kč ale nemůžu si to vynachválit. Pokud teda aukro určite nekupovat zalité pásky ale spíše ip 20 pokud je na akva krycí sklo je to lepší líp se chladí. Pro klasické akva se mi osvědčilo než studená bílá spíše denní bílá cca 5000K rostliny na ni reagovali uplně úžasně stonkovky se hned začervenaly dokonce začali bublat bez CO2 O.o se studenou bílou ani bublinka a navíc se tak krásně nebarvili. Sice akvárko nevypadá tak pěkně "čistě" jako při studené bílé teď je trochu do žluta ale rostliny jedou jak drak a to při hloubce 50 cm která už je tak mezní na dosvit dna je to parada.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2014 11:20 Muž Legioix [574] Re: stuz
Na výšku maji cca 10cm. U jednoho AQ je mám 8 cm nad hladinou a u druhého jen 2 cm.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2014 10:55 Muž stuz [4] Re: Legioix
Jak vysoko je máš nad hladinou, a jaká je samotná výška relektrou od skla po držák? Mám v akva místo nad hladinou 20 cm...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2014 10:45 Muž Legioix [574]
Já jsem zastáncem reflektorů. Jednoduchá instalace, nízká cena a vysoký výkon.
Tyto jedou bez poruchy už skoro rok a půl: rybicky.net/fotogalerie.php…
kupováno na Aukru.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2014 10:33 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: stuz
na Al plech přišroubuj přes pastu cca 10-20ks LED čipů (nejlépe Cree), zapoj do série a napájej proudovým! zdrojem. Nad LED pásky se vybodni!!! Plech dej do víka, po stranách udělej kolejničky z lišty a zasuň čiré plexi. Pokud to budeš mít v krytu ani (vzhledem k vzdálenosti) nepotřebuješ čočky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2014 10:23 Muž stuz [4] – Led pásek
Zdravím,
zvažuji osvětlení akvária ( Malawi 150x50x50) LED technologií... Ted se jen rozhodnout jestli reflektory nebo pásek.
Pro dosažení cca 5000-6000lm bych potřeboval cca 5 ks 10W reflektorů cena celkem cca 900,-Kč. A nebo nějaký pásek 5050 kde příkon 14,4W na metr aukro.cz/…, což dává na 5m nějakých 72W. Ovšem jako zajímavá možnost mi přišlo tohle:http://aukro.cz/led-3cip-smd-pasek-extrem-svitici-5m-zdroj-i4032741381.html kde prodejce udává, že světelný tok je 960 lm/m. Ale co je mi divné, že při tomto výkonu prodejce na 5m délku dodává zdroj, který dává 2A. A to když spočítám tak jednoduše 12x2=24W na 5m délky a toku 960 lm/m, je hodně slušný pásek. Myslíte si že je to možné?
Navíc tady vyvstává otázka jestli je ekonomičtější pořídit reflektory kde konečná cena je cca 900 Kč, nebo pásky kde se k samotným páskům musí ještě připočíst cena za chladící profily...
Doufám, že mě chápete :-D

EDIT: Ještě mě zujal tento pásek: aukro.cz/… 1320 lm/metr a 7.2W/m. Zajímavé ale nevím jestli je to možné...

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2014 17:24 Muž kofejn [963] Re: jdobry
Kryt a chlazení jsem řešil plastovým rámem z komatexu, chladič je hliníkový plech tloušťky 5mm a s rámem je spojený pomocí klavírového pantu. Fotky pro inspiraci zde: rybicky.net/nadrze/15921…
Rozměr je cca 110x43cm a chlazení je naprosto dostatečné (LED mají příkon asi 30W). I světla je dost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2014 13:11 Muž jdobry [13] Re: Designer
LED a jejich napajeni neni problem (proti tomu co delam s elektrikou v praci tak tohle je materska skolka). Diky za obrazky. Potiz mam s tim jak vyresit novy kryt.
Asi nejlepsi reseni me prijde dat tam kryci sklo a na nej umistit LED na chladic 126cm (pres celou delku) napriklad tento: alunet.cz/… s tim ze draty a elektroniku dam do mezery v chladici a zakryt "U" profilem.
Jenomze pak budu mit svetlo i nad akvarkem (odrazem od hladiny a pres sklo) a nebude to mit ten efekt, kdy v mistnosti sviti jen "okno" do akvaria. Navic za zebrovany chladic nedostanu pochvalu od manzelky kvuli uklidu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2014 12:34 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: jdobry
Tak v tom Farnellu maji i jine LED, staci si vybrat, a doruci to do druheho dne az na stul. Tyhle se mi libily, ze se mi vejdou do 24V napajeni i s tim driverem a neni to nejaky noname bez znamych parametru, ze bych zkousel a zkousel co konecne vydrzi dele nez mesic, misto abych svitil.

Jinak v GME vedou i proudove zdroje pro LED napajene primo z ~230V, a nejsou az tak drahe, da se za zhruba 200 az 500Kc, podle toho co se chce. Ovsem v tehle cene nemaji moznost stmivani, coz nekde nevadi, ale ja ho chtel.

No a jak to chladim, u mne v prezentaci jsou fotky ve slozce osvetleni, treba zde:
rybicky.net/fotogalerie.php…
Pod kazdou LED jsem dal tehle chadic:
www.gme.cz/…
jen jsem je musel trosku seriznout, uz to moc trcelo do boku, na fotkach je to videt, a pochopitelne to chce pridat do chladice par der, at je to jak chytit.

Pod LED moduly jsem dal:
www.gme.cz/…
jen jsem je trosku ostrihl, nechtel jsem pod LED moduly davat pastu a ta silikonova podlozka prenasi teplo slusne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2014 12:16 Muž jdobry [13] Re: jdobry
Mam blbe spocteny lumeny. Ted mam 2xT5 39W zarivka studena bila 2x3100lm = 6200lm a je to skoro malo. Takze 10x700lm je spodni hranice, radeji dam vic a regulaci uberu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2014 12:12 Muž jdobry [13] Re: Designer
Hezky a jak to chaldis? Ja to musim resit spolu s novym krytem. Soucasny je soucasti osvetleni ktere bych nahrazoval (Fluval Vicenza 260). Takze potrebuji cely novy dekl a zatim nevim jak to resit mechanicky.
Jinak asi dobre vybrane LED. Ja bych se chtel dostat nekam na 500lm takze by jich 8-10 stacilo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.02.2014 11:52 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: jdobry
Mam 3 LED moduly, ono je to vic LED seriove v modulu, takze pri 350mA je na nich napeti okolo 18V, a tak mam u kazde LED:
www.gme.cz/… .
A ano, ta cena je srovnatelna s cenou pouziteho LED modulu:
cz.farnell.com/…
ovsem ucinnost tech driveru je naprosto uzasna a za provozu ty drivery topi naprosto minimalne (jak clovek s horeckou). Navic maji PWM vstup, takze se daji ridit PWM z MCU a vyhrat si s rozsvecenim a zhasenim, nebo jen stmivat podle potreby.

Levne reseni to neni, ale kdyz si nekdo rekne, ze kdyz uz tomu bude venovat cas, tak at to stoji za to, pak dopadne jako ja - sviti to dobre uz par mesicu, a problemy to zadne nema, a to pres to, ze ty LED mam zavrene v deklu akvaria. Ony ty LED maji totiz jednu zazracnou vlastnost: "Operating Case Temperature 105°C", a snizeni svetelneho toku s teplotou, tedy rozil mezi 25°C a 70°C je zhruba 10% dolu smerem k vyssi teplote, s cim se da na rozdil od mnoha jinych LED reseni dobre pracovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.02.2014 11:19 Muž jdobry [13] – Efektivita 14.4W LED pasku
Jen tak pro zajimavost jsem si spocetl kolik energie se ztrati v pasku na omezovacich odporech a vysledek me uprimne prekvapil.
Napriklad pasek 14.4W, 60 LED / metr, pouzdro 5050 na na 1m 20 modulu. To znamena 0.72W na modul a proud na modul 60mA (20mA na prechod jsou 3 v pouzdru zapojene paralelne). Omezovaci odpor je 33+33 ohm seriove => ztrata na oporech je 0,2376W. To nevypada hodne, ale modulu na 1m je 20 takze celkove je ztrata na 1m je 4.75W.
Uprimne me vysledek, ze se jen na odporech bez tepelne ztraty LED ztrati/protopi 33% energie prekvapil.

O neco lepe je na tom nasek 20W/m (www.t-led.cz/…). Ten ma stejnym vypoctem ztratu na odporech 3.89W/m a je je "pouze" 19%.

Tady je jasne o kolik lepe vychazeji LED moduly proti paskum. Proudovy zdroj je efektivnejsi nez omezovaci odpor a tak pri stejnem prikonu jde vetsi cast do LED.

Ale nejak se me pro ty moduly nedari vyresit chlazeni. navic komplikovane tim, ze kazdy modul musi mit vlastni proudovy zdroj (seriove spojeni 8x10W LED ktere bych priblizne potreboval by melo napetove 96V a to uz dokaze slusne prastit. K tomu potrebne kryti IP68 se na koleni dela tezko).

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.02.2014 20:34 amrtin Re: leoncupra
Jasně,napiš (nebudeš první,komu přesně s tímto pomáhám ;-) ).

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [43] ...... 60

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 72859x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/18505?od=2101