Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

LED pásek

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 51 Přejít na další stránku   1  
LED pásek
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2013 17:15 amrtin Re: Meg
Jistě.Tyhle zdroje si vezmou jen tolik,kolik musí vydat plus nějaký ztráty(teplo).Ten stmívač si vezme jen nepatrně(vůbec se s tím nemusíš zabývat) a jsou to zas jenom nějaký ty ztráty.
Hloupá otázka to není,protože klasický transformátor ve zdroji by si bral pořád stejně,jako má výkon,ale to už se dneska moc nepoužívá(v led technologii vůbec).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2013 17:07 Meg – LED
Asi hloupá otázka ale zeptám se. Když je zdroj třeba 60w tak 60w si nebere ne? Ale jen tolik kolik mají led pásky( třeba dohromady 48w) že jo? A ještě bere si něco i stmívač pro led pásky? Třeba tento www.t-led.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2013 18:25 amrtin Re: Designer
Jo,bohužel to tak je(a to se přitom snad všechny dělaj v číně hmm ,ale právě proto je každý jinak kvalitní),takže nezbývá než experimentovat hmm X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   22.07.2013 18:19 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Lubos
Zkus na to jit logicky. 1300lm je stejny svetelny tok asi jako ma 18W zarivka (+/- autobus). Ty LED Ti sviti kam potrebujes lepe, nez zarivka, dokonce i lepe nez zarivka s reflektorem, takze se klidne muzes dostat i k tomu, ze ten metr muzes porovnat i s 30W zarivkou. A pak uz muzes postupovat takovou tou hrubou metodou W/l. Mas 200l akvarko, chces narocnejsi rostliny, takze 0.75W zarivek na litr. To je 150W zarivek, metr jsme odhadli ve srovnani na 30W zarivek, takze vysledek je 5m. Kdyz si to tak pocitam, nenarocne rostliny rostou uz pri pulce tohoto, takze by to melo byt dostatecne i pro narocnejsi.

JENZE: Neni svetlo jako svetlo, svetelny tok v Lumenech nerika nic moc o uzitecnosti svetla pro rostliny ohledne spektra. Takze ve vysledku muzeme rict, ze stale je to jen nejaky odhad a nakonec Ti nekde neco vyroste, jinde ne, neco neco zastini, budes mit cernou vodu a nebo nebudes... a tak to nakonec muze byt stejne tak malo, jako moc.

A vlastne, jak na to zhruba jit vidis, takze si muzes zkusit udelat odhad a hruby prepocet sam, pac se nemusi vyplatit verit vsemu co kdo napise, jsme lide, a lide jsou omylni ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.07.2013 19:48 Lubos – Pásek
Poradí někdo? Mám akva 100x40x50 a uvažuji o osvětlení z pásků ale nějak se nemůžu rozhodnout které... Bud 2835, 3328, nebo 5630 Používá někdo ty 2835? Kolik řad pásku budu potřebovat u svítivosti 1300lm/m (chci i náročnější rostliny)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.07.2013 10:51 amrtin Re: Designer
Jasně že žádnej graf nemusí sedět vždy,ale jako záchytnej bod...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.07.2013 10:45 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: amrtin
Kdyby ten graf zivotnosti vzdycky sedel, bylo by to fajn. Jenze nektere LED pasky pri 80°C nejen ze nedosahnou 35000h jak je videt z grafu, ale nepreziji ani 100h... Neni pasek jako pasek a bohuzel tech co degraduji mnohem rychleji i pri nizsich teplotach je dost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.07.2013 10:40 amrtin – a ještě jeden velice zajímavý článek
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.07.2013 10:38 amrtin – nejčastější dotazy k technologii LED
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.07.2013 10:29 amrtin Re: Mislow
Jistě.Trafa(zdroje)prodávaná jako speciálně pro led pásky jsou záměrně předražená(proto já je nakupuji na ebay,kde vyjdou na třetinu ceny) a opravdu stačí jakýkoli zdroj(trafo),které po usměrnění a vyhlazení napětí na výstupu dává 11-12V a odpovídající výkon(A/W).
A chlazení?To se dost často zbytečně přehání,ty nejobyčejnější pásky se spotřebou do 12W/m (3528)se nemusí chladit vůbec,výkonňější už jo,ale třeba led 5050 stačí takřka jakýkoli al profil.Samozřejmě,pokud se chlazení přežene,nic se neděje a je jistota,že led neodejdou kvůli přehřívání,což se pozná až po delší době(cca půl roku),ale pokud je pásek jenom teplý,tak by to mělo být v pohodě.Někdo psal,že led čip má až 80st,ale mě se to nezdá...
Cituji z jednoho katalog.listu:"LED páska SMD s výkonem vyším než 14,4Watt na 1m musí být instalována na kov (např. hliníkový profil),
který je zároveň chladičem."
S tím souhlasím ano Další chlazení-třeba ventilátor bych dal dle vlastního uvážení.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.07.2013 02:24 Muž Mislow [304] – chlazeni?
Ahoj, letmo jsem prolitl forum a nerozumim jedne veci. Porad se tu objevuje otazka chlazeni. Nedavno jsem ke sve osvetlovaci jednotce sestavene z led panelu pridelal 2 m led pasek SD 5050 60 diod/m, transformator, ktery dana firma nabizela byl moc drahy, tak jsem z kseftu koupil obycejne trafo, kde jsem si nastavil 12 V, predelal kontakty abych to mohl napojit na vyvod z led pasku a svitim. Led pasek se zahreje, stejne tak i trafo, dosahnou urcite teploty, ale ne tak velke abych se spalil apod. I vyrobce o zadnem chlazeni na svem webu nepise. Mam to tak uz asi mesic a jeste jsem nazaznamenal zadne problemy. Pasek je na osvetlovaci jednotce nad vodou ..... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.07.2013 00:30 amrtin Re: SlavekB
Tak tenhle nemám,já mám ještě menší - 25mm hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.07.2013 00:27 amrtin Re: SlavekB
8000 otáček-to bude jak když startuje tryskáč coze ,já mám pocit,že mám jeden tenhle v šuplíku,kouknu a vyzkoušim ho.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.07.2013 23:58 Muž SlavekB [168] - ŽivorodkyRe: amrtin
uvažoval jsem něco takového www.gme.cz/…
rampy bych chtěl mít tak, aby se s nima dalo kdykoliv samostatně pohybovat
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.07.2013 23:38 amrtin Re: SlavekB
To jo,řesa by se mohla tvořit.Ale s těma malinkejma ventilátorama...no nevim,asi budou dost hlučný,spíš by to chtělo nějak vymyslet aby šly použít 12cm,ty by nebyly vůbec slyšet.Třeba je nějak zabudovat mezi jednotlivý rampy...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.07.2013 23:23 Muž SlavekB [168] - ŽivorodkyRe: amrtin
Chtěl bych to dostat na ty konzoly, protože by se dalo mnohem lépe chladit. Měl by to být čtvercový profil 4cm a to by pak šlo ješte z boku namontovat malé ventilátory, které by těma profilama vyfukovaly teplý vzduch. Jedky by pak dýl vydržely. A hlavně bych neměl ledky tak blízko hladině. Na plovoučkách se mi tím intenzivním světlem dělá řasa. Zvednutí by snad pomohlo. Aspon o 5 cm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.07.2013 23:06 amrtin – Re: SlavekB
Ale vypadá to pěkně :-D ,klidně by to tak mohlo zůstat ;-) .Ale to z odkazu je taky dobrý,u nás v práci by to možná svařit dovedli...a nebylo by jednodušší to sešroubovat?To by se dalo taky udělat aby to vypadalo hmm

No,jestli jsou ty pásky tkhle zabezpečené,tak nemaj IP20,ale 68.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.07.2013 22:49 Muž SlavekB [168] - ŽivorodkyRe: amrtin
nic není udělané, Jen je pásek v liště a položený volně na akvarko.
Cstám se na něco takového rybicky.net/nadrze/17574
Jen sehnat svářeče na hliník. Nerez a nebo něco podobně těžkého tam dávat nechci.
A ty pruhledné difusory na lištách se docela těžce zacvakávají, takže si myslím, že těsní docela pěkně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.07.2013 22:39 amrtin Re: SlavekB
Máš to světlo suprově udělaný,to jo.Ale i když jsou pásky nad krycím sklem,docela bych se bál dát tam pásek bez vyššího krytí.Já mám pásek pod sklem,takže by toto nepřicházelo v úvahu ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.07.2013 18:44 Muž SlavekB [168] - ŽivorodkyRe: drahoczek
mám to v liště a s naklikavácí krytkou. Je to pásek IP20 a je jen v te zakryté liště uplně bez silikonu. Koukni se na mojí prezentaci.
Co se týče zahřivání - udržím na těch páskách ruku i když to hřeje. Ale už mám namyšlené další chlazení. Jen sehnat někoho, kdo svařuje slitiny hliníku
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.07.2013 11:44 amrtin Re: drahoczek
Já používám klasickej akvarijní bezbarvej silikon.Pásek normálně přilepim na al lištu a přejedu tím silikonem po hranách i na koncích.Pásky používám s IP65. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.07.2013 11:32 drahoczek Re: SlavekB
Dik za odpovědi X-) Ten 20w pásek tam máš bez krití? Máš to aspon v liště a lištu přejetou silikonem? Zahřivá se hodně ten profil u takhle svítivích pásků? A ještě prosím jakej silikon požíváte normal neutrální? Moc se ptám co :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.07.2013 11:10 Muž SlavekB [168] - ŽivorodkyRe: drahoczek
když na to koukám, tak od této firmy bych nekoupil nic. Buď jsou to podvodníci a nebo naprostí amatéři.
O tom svědčí už jen porovnání těchto dvou adres.
www.led-svitidla.net/…
a www.t-led.cz/… A myslím, že vykrádači webu není firma t-led. Web na led-svítidla je obsahově okopírován téměř do posledního písmene. Pasáž o vývoji na konci popisu pásku je uplně stejná, jen linkování chybí. tone tone
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.07.2013 10:34 Muž davidek75 [163] - ŽivorodkyRe: drahoczek
akva mám ve skříni a původně jsem svítil PLL zářivkama které jsem nechtěl dávat přímo na lamino tak jsem je přidělal na plech který jsem odsadil od lamina pomocí vrutošroubu , když jsem to předělával na LED pásky tak jsem je taky přilepil na ten plech , takže pásky mám na plechu cca 300x300 mm . Pásky jsem kupoval na www.t-led.cz
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.07.2013 01:21 drahoczek Re: davidek75
Chlazení ti stačí nalepit pásek jen na alu profil nebo to děláš i jinak(pasta atd)? A ten eshop nějakej máš ověřenej?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.07.2013 01:07 Muž davidek75 [163] - ŽivorodkyRe: drahoczek
Jo svítí krásně a kytky blazněj,ale taky dost hřejou a musí se dost chladit
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.07.2013 00:22 drahoczek Re: prasan
No jo jenže on je už před testem zkrátil... to už mu asi nevezmou... rozzureny Ale bral jen metr to ješte jde ale i tak... :-| A navíc chtěl studenou bílou 6000-6500k a co sem koukal ne jen že svítivost tak 200lm/m i barva je téměř do fialova takže tak 10000- 12000k
Z toho shopu nebrat!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   19.07.2013 23:34 - Re: drahoczek
Vidím to na okamžitú reklamáciu. ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.07.2013 23:32 drahoczek Re: davidek75
Máš je z českého shopu? Svítijou dobře? Koukám na tvá nádrže a svítivost led slušná palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.07.2013 22:59 Muž davidek75 [163] - ŽivorodkyRe: drahoczek
mám pásky s čipem 3328 a vypadají jinak
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.07.2013 21:12 amrtin Re: drahoczek
Tak tohle je názorný příklad toho,jak někteří(vlastně úplně všichni)prodejci doslova jenom kšeftují s led technologiemi.Ten kamarád určitě objednal správně,ale prodejce to absolutně neřešil a to co přišlo prostě prodal.Všichni jen kopírují údaje,které si buď někdo vycucal z prstu,nebo se prostě zdánlivě hodí k tomu co nabízí. tone Mimochodem už jen při porovnání fotek pásků něco nesedí... coze
A jen tak na okraj:ví tady vůbec někdo,kolik stojí 1m pásku,pokud jej člověk objedná přímo u výrobce?Já jo.Jedná se sice o ten nejobyčejnější bílý s IP20,ale stojí 9,-kč!Ano,to není překlep! no Devět korun českých!Samo,že něco spolkne přeprava atd.,ale stejně tady vidíte,kolik někteří prodejci rejžují!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.07.2013 20:49 drahoczek – O jaké led jde?
Z tadyma je objednal www.led-svitidla.net/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.07.2013 20:46 drahoczek – O jaké led jde?
Fotka k příspěvku Prosím o radu,kamarád si objednal led pásek s čipem 3328 o udajné svítivosti 1100lm/m jenže když je zapojil svtivost taková že neprosvítí ani 20cm hloubky... Poradí někdo jestli jde opravdu o led které objednal? Zde fotka.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.07.2013 16:27 amrtin Re: Xklop
Takže odpověď už máš,co se musí dodržet je výkon zdroje,pokud ho přetížíš,diody budou blikat,lepší je nechat nějakou rezervu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.07.2013 14:36 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: AG
OT: Aspon to ma dvakrat a muze si vybrat ze dvou slohu, ktery se mu bude lepe chapat ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   12.07.2013 14:33 Muž ViktorX [474] Re: Xklop
Je možné použít oba způsoby, druhý je vhodnější; segmenty v obou případech pojedou paralelně ;-).

Tak jsem třetí, prckové zase měli konflikt, tak jsem ho musel řešit s rozepsaným příspěvkem :-D.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   12.07.2013 14:30 Muž AG [99] Re: Xklop
Elektricky je to to samé. Tím páskem vede "průběžně" + a - jako by jím byly natažené dva dráty z jednoho konce na druhý. Mohli bychom se bavit o tom jaký mají odpor a jestli na konci je to samé napětí jako na začátku, ale u 1m pásku je to myslím zanedbatelné.

Já jsem to tohle říkal že jsem pomalej...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.07.2013 14:28 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Xklop
LED pasek se da delit na casti a ty casti jsou v pasku zapojeny paralelne. Tedy kdyz vsechny dilky rozstrihas a pripojis vsechny plusy na jeden drat, a vsechny minusy na druhy, je to totez, jako je zapojit jak byly. To plus a minus jsou proste jen spoje vedouci skrz cely pasek a jednotlive kusy jsou z toho ziveny.

Problem muze nastat, pokud bys vyrobil pasek treba 30m dlouhy. Tam uz by se projevily ubytky na odporu samotnych tech spoju. Pro bezne delky do par jednotek metru tenhle problem neni (neni patrny, protoze se projevi velice malo).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.07.2013 14:18 Muž Xklop [163] - RostlinyRe: AG
Ahoj,
jak jsou zapojeny samotne diody, odpory a atd. vraci toho pasku neresim. Nejsem zadny elektrikar, takze se radci zeptam......

zkusim to jeste jednou popsat jak sem to myslel:
mam dva metrove kusy LED pasku
1. zpusob jedna (to me seriove zapojeni)
zapojeni by bylo: 220V --> trafo --> + - prvniho LED pasku 1m --> spojka --> + - druheho LED pasku 1m.

2. zpusob dve (to paralelnim zapojeni)
ale radci bych chtel toto zapojeni
220V --> trafo --> + - pripojit oba metry LED pasku primo na trafo (ne za sebe jako v prvnim pripade).


Je mozne to zapojit zpusobem 2. Nebude to treba svitit jen na polovinu vykonu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.07.2013 14:06 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: amrtin
amrtin napsal: Ideálně použít RGB pásky ;-) Já budu měnit tu 10w led diodu právě za RGB(je na cestě) a trochu to posunu do tepla X-)

Otazka je, pro co idealne, protoze dale pises:
Wave Length :Red 620-630nm,Green 515-525nm,Blue 455-465nm

Rostliny v tom porostou, chlorofyl B trefis, ale Acko si moc neskrtne a bezne je ho v rostliach 3x tolik co Bcka. Tedy idelani to mozna bude pro nastaveni toho, co se Ti libi, ale pro rostliny to ma k idealu daleko. Nerikam, ze neporostou, rikam jen, ze to pro ne neni idealni. A pokud jde u LED o setreni energii, pak mohou v tomto pripade nektere zarivky odvest lepsi praci.

Co se tyce barevne teploty bile, jak jsem to prochazel www.zoolight.pl/… maji 8500K (coz je videt uz z linku, spektrum se tam da nakliknout) a verim, ze se rostlinam mohou hodne libit.

Nicmene to co pisu neberte jako ze protestuji nebo nesouhlasim atp., pisu jen co si myslim ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.07.2013 13:59 Muž davidek75 [163] - ŽivorodkyRe: AG
Pro správnou funkci se musí zapojit jen paralelně, do serie bych to nedoporučoval
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.07.2013 13:45 Muž AG [99] Re: Xklop
Ty pásky nejsou zapojené sériově. I když jsou fyzicky za sebou, je každý modul zapojený paralelně na 12V.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.07.2013 12:48 Muž Xklop [163] - Rostliny – zapojeni
Ahoj,
mel bych dotaz zda je mozne zapojit led pasky ne seriove za sebou, ale paralelne? Pasky maji odber 2 x 14,4W a trafo je 60W (trafo je naddimezovane, protoze jsem puvodne chtel koupit vykonejsi pasky).

Predem diky za odpoved.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.07.2013 09:15 Muž sasula [274] Re: laKatos
Ano tu studii jsem taky četl. Ale barvu světla hodně ovlivní i barva vody odrazné povrchy.

Krásně to je vidět u těch mých prezentací porovnání Afrika a Juwel. stejné světlo ale do místnosti(stejné) dodává každé úplně jiné spektrum. A já tedy před spaním v akvárkách nesvítím. Vypínám je 21,30 - 22,00 takže dost času si zvyknout na tmu. světlo svíčky je hodně pod 3000K.

Zatím se to osvětlení každé návštěvě líbilo. I ve večerních hodinách...

ANO světlo je subjektivní vjem - co se komu líbí. Proto nezavrhuji nikomu jeho styl. Každé spektrum má své přednosti i nevýhody
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.07.2013 06:56 laKatos Re: sasula
Věřím že se ti to může líbit ale budou i takoví co jim ne.
Akvárium je doplňkový prvek a já s nim budu přisvetlovat obývák a jelikož interier je v selském stylu chladne osvětlení by se kam nehodilo.
Každopádně při osvětlení 10000K mi akvárium přijde chladné, sterilní a už vůbec u neho nedokáži relaxovat.
Co v tobě vyvolá větší pohodu, večer při osvetleni svicek (3000K) nebo přirovnam-li to k studene zarivce produkujici dennim svetlo pod mraky (10000K). Lidský organismus na tyto teploty reaguje. A TO JE VĚDECKÝ DOKÁZÁNO ŽE TYP OSVĚTLENÍ MĚNÍ CHOVÁNÍ, POCITY
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2013 23:10 Muž sasula [274] Re: laKatos
Souhlasíám, taky jsem měl trochu obavy, ale po otestování 3500K, 6500K jsem přešel na 10000K omlouvám se za chybné označení 11000K. měl jsem u nich ještě Royal Blue - hezké, ale předělal jsem to na jen bílé.. podle mne posun k lepšímu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2013 22:17 amrtin Re: laKatos
Data sheed zrovna nemám,ale tady jsou nejdůležitější vlastnosti(parametry):
DC Forward Voltage (VF):Red 5.4-6.6V;Green 8.7-9.3V; Blue9 9.0-9.6V.
DC Forward Current (IF): 300-330mA
Viewing Angle:140 Degree
Wave Length :Red 620-630nm,Green 515-525nm,Blue 455-465nm
Intensity Luminous (Iv):Red 100-120LM,Green 140-160LM, Blue 45-60LM
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2013 22:14 laKatos Re: amrtin
Můžeš poslat data sheet
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2013 21:59 amrtin Re: laKatos
Ideálně použít RGB pásky ;-) Já budu měnit tu 10w led diodu právě za RGB(je na cestě) a trochu to posunu do tepla X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.07.2013 21:57 laKatos Re: sasula
No co člověk to jiný názor. Někdo rád kávu bez cukru a druhý sladi.
nejlepší by bylo tam dat tak tři - čtyři barvy a vyladit si to dle svého oka a napodobit denni svit

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [51] ...... 60

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 72859x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/18505?od=2501