Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

LED pásek

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 42 Přejít na další stránku   1  
LED pásek
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2014 15:09 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: slavko
Ale jiste, napisy ve schematech TUN a TUP (tranzistor univerzalni NPN nebo PNP) nejsou az takovou vyjimkou, proste vyhovi cokoli. Ale to jsme spis u te parady, do aplikace podporujici zivot bys takovy nedal ;-) .

Proste proc se vubec bavime o tom, jaky je jaky pasek, pokud se kupuje jako LPUB, mysleno "LED pasek univerzalni bily" :) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2014 15:00 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: Designer
Áno, určite máte pravdu. Lenže pásiky so známymi parametrami čipov sú mimo môj cenový záujem. V neposlednom rade, často používam "nejaký" NPN tranzistor, napr. na spínanie signálok, zväčša ten, ktorý mám poruke, resp. idem kúpiť ten najlacnejší spínací, pretože 5 V a 10 mA zvládne snáď každý a je mi úplne jedno aké má označenie, či aké má parametre.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2014 13:45 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: ViktorX
Nemusim je pouzivat. ;-)

Nakonec vetsina LED pasku pro osvetleni je z principu spatna. Napaji se napetovym zdrojem a cast energie se vytopi na odporech seriove vzdy se skupinou LED. Takovymto zpusobem nelze nikdy hovorit o spickovych parametrech. Navic u vetsiny je velice spatne resen odvod tepla. Ja to chapu, jak jinak to konstrukcne resit, aby byly tim cim jsou a tak snadno pouzitelne, ale proc si budu nad akvarium vybirat neco tak spatneho? Priznavam, i ja LED pasky zkusil osvetlit akvarium, clovek musi taky vyhodit nejake penize, aby nebyl pozadu smich .

LED pasek neni vec k osvetleni, je to vec pro paradu. V te roli "pro paradu" muze svuj ucel plnit bajecne, uz jen proto, ze v takove roli nepotrebuje takovy prikon, a tak se snadneji uchladi a nejake vykonove ztraty na odporech (ve smyslu jakou to ma ucinnost) take nehraji roli.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2014 13:17 Muž ViktorX [474] Re: Designer
Bohužel u min. 90% pásků ti nic jiného nezbude.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2014 13:11 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: slavko
Hezke. Ovsem co se tyce mne a elektroniku obecne, nikdy soucastku nevybiram podle toho jak vypada, ale podle katalogovych udaju. Pokud katalogove udaje nemam a mam neco soudit jenom dle pouzdra, je to stejne jak uz jsem zminil, jako koupe bot podle velikosti krabice :-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2014 12:59 amrtin Re: Joshuax
To je taky fakt... slavko to docela hezky rozebral.jasně,že kvůli pár procentům výkonu nedám 3x tolik za stejné světlo a když už s tim má někdo zkušenost,tak se budu řídit(nebo vezmu v úvahu) jeho zkušenostmi. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2014 12:45 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: Joshuax
Joshuax napsal: Ktera z tech pasek je teda pro nase potreby dobra ? S cipy 5050, 5630(5730), nebo 2835?
Dobrá je každá. Každá mí svoje výhody a nevýhody. Keď to zjednoduším:

* 5050 dáva málo svetla/m. 5630 dáva cca 3x viac svetla/m oproti 5050, Oba tieto typy majú cca rovnakú efektivitu, ktorá v ničom neprevyšuje efektivitu trubicových žiariviek.

* 2835 (a jeho nasledovník 3014), ako ste spomenuli, má vylepšené chladenie, čo umožňuje z čipov dostať viac - či už svietivosti alebo životnosti, málokedy oboje, avšak výhody tohoto lepšieho odvodu svetla sa prejavia len po pripevnení na chladič (lištu), inak musí teplo tak či tak vyžiariť LEDka (prípadne + pásik) samotná.

Sám som začal tak, že som kúpil to najlacnejšie čo som zohnal, aby som si utvoril predstavu o množstve svetla a teplotných pomeroch. Pri týchto pokusoch som mal ako zaliate, tak i nezaliate pásky. Zaliate odišli veľmi skoro, silikón zožltol a stvrdol. Nezaliate vydržali o poznanie dlhšie (4x - potom som ich nahradil, ale ešte stále svietili dobre). Pásiky som mal nalepené na dreve (zvonku bolo po pár hodinách cítiť, kde sú nalepené) vo viac-menej uzatvorenom kryte. Potom som sa práskol po vrecku, kúpil som 3014, lišty, dokonca nedávno som pridal aj ventilátorček (z VGA karty). Faktom je, že 1 m 3014 (12 W), mi dá asi 2x viac svetla ako predtým ca 3,5 m (5 W/m) 5050. Hrubým odhadom zasvieti ten 1 m pásika asi toľko, ako 39W žiarivka T5 s reflektorom (pri pohľade do akvária, nie do zdroja svetla).

Takže asi tak: 5630 je lacnejšie ako 2835, ale 2835 ponúka zase vyššiu efektivitu. Takže logika sem, logika tam, treba si vybrať, buď lacnejšie s možnými problémami so životnosťou (závisí od chladenia) a nižším svetelným výkonom, alebo drahšie riešenie. Nikto Vám nemôže povedať, čo je lepšie, to si musíte rozhodnúť sám, či Vám ten zisk vo svetelnom výkone a spotrebe stojí za ten rozdiel ceny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2014 10:25 Muž Joshuax [17]
No prima, ale logika ne vzdy prevazi zkusenosti ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.04.2014 16:46 amrtin Re: Joshuax
No vidíš,řiď se logikou :-D palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.04.2014 16:30 Muž Joshuax [17]
Prosel jsem ty clanky, ale asi jsem prilis liny na to, pocitat svitivosti jednotlivych cipu ci svetelnych pasek, takze se zkusim zeptat jako normalni buran :)

Ktera z tech pasek je teda pro nase potreby dobra ? S cipy 5050, 5630(5730), nebo 2835 ?

Logicka veci mi rika, ze 2835 ac je mensi, tak je svitivejsi, konstrukcne nejnovejsi a podle toho co jsem precetl, ma snad i vyssi tepelnou odolnost diky nejakemu lepsimu chlazeni primo na cipu.
Udajne ma byt i levnejsi na vyrobu, ale ono to vychazi na ebay v zasade vsechno skoro stejne. Blizsi specifikace zadne, takze 5m / waterproof/ 300 led / 20$
Na aukru je to same, akorat 3x drazsi v hobby obchodech hotova reseni za cenovy nesmysl...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2014 17:32 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Mispulin
Mispulin napsal: Ja bych si dovolil tu informaci jen upresnit: svetelny tok (lm) je energie vyzarena zdrojem svetla do prostoru, tedy do vsech stran.

A i to je jeste nepresny popis, protoze jednotka Lumen dobre nepopisuje vyzarenou energii. Jde o to, ze Lumen je vztazen k citlivosti lidskeho oka, takze svetlo vyzarovane na okrajich viditelneho spektra muze mit slusnou energii, ale pri vyjadreni svetelneho toku v Lumenech to muze vypadat, ze zdroj svetla prilis nesviti.

Prikladem mohou byt specialky pro rostliny, kde pro oko to nic moc nesviti, protoze casti spektra nazyvane jako barvy "deep red" a "royal blue" lidske oko vidi dost spatne, ale rostliny pod tim mohou rust slusne. Popsat me akvarium osvetlene zarivkami Grolux (s dobarvenim do snesitelnejsi spektralni charakteristiky pomoci LED) v Lumenech a Luxech, s ohledem na rostliny, by vyznivalo, ze tam snad ani nemuze nic rust ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2014 14:41 amrtin Re: Dejmon
Tak to nechápu jak,vždyť ten pásek je v silikonovém pouzdře coze Právě proto takhle reaguji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2014 13:17 Muž Dejmon [64] Re: amrtin
Hliníkový profil
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2014 12:43 Muž Mispulin [67]
Shodou okolnosti jsem pred tydnem dodelal novy kryt na me akvarko (viz prezentace) vcetne osvetleni z LED pasku. Pouzil jsem tyto:

www.led-svetla.com/…-/

Samozrejme autodimming (cca 1h dopoledne rozednivani a 1h vecer stmivani) s manualnim nastaveni maxima (cejchovano po 10%), vse reseno PWM, s vlastnim navrhem i realizaci. ;-) Co chci ale rict, treba to nekomu pomuze, tak 2,5 m tohoto pasku mam na hlinikovem plechu sirky 2mm velikosti 270x960 mm. Na tomto plechu mam umisteno cidlo digitalniho teplomeru (ten je soucasti krytu), abych vedel jak se realne zahriva. Nadrz je v obyvaku a pri 100% celodennim sviceni ma plech 40st. C, coz se mi nezda takova hruza. Samozrejme pri vypnutych vetraccich, ktere mam v krytu take zabudovane a ktere muzu taky plynule PWM regulovat. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2014 12:42 amrtin Re: Dejmon
Mě by zajímalo,čím těch 12W/m chladíš... :-|
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2014 12:27 Muž Mispulin [67] Re: Designer
Ja bych si dovolil tu informaci jen upresnit: svetelny tok (lm) je energie vyzarena zdrojem svetla do prostoru, tedy do vsech stran. Jeji hodnota neni zavisla na vzdalenosti od tohoto zdroje. Zatimco jak bylo receno, osvetleni (lx) je mnozstvi svetelneho toku dopadajici na 1m2. Tudiz pro vyrobce zdroju svetla (zarovek, zarivek, LED...) je vhodnejsi udavat u svych vyrobku hodnotu svetelneho toku, protoze nejverohodneji umoznuje vyjadrit laicky , kolik svetla tento vyrobek je schopen vyzarit (bez ohledu na dalsi vlivy, jako jsou odrazy, vzdalenosti atd.) a lze takto porovnavat ruzne vyrobky ruznych vyrobcu. Zatimco akvaristu spise zajima, kolik svetla se mu dostane na plochu dna pro nizkorostouci rostliny se zapocitanim vsech odrazu (parabol, skla, atd), tedy osvetleni (lx).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2014 09:54 Muž Dejmon [64] – Můj LED
Nemůžu si vynachválit tento LED pásek www.t-led.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   31.03.2014 09:16 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: matt79
Opakuji, svetelny tok je v lm (Lumen), nikoli v lx(Lux), protoze Lux je intenzita osvetleni a ta je definovana jako lm/m2. Takze informace ze ma nejaky chip 45-50lx neni informaci, ale zmatkem ;-) .

Prosim tedy o link na pdf (katalogovy list) primo ke konkretni LED, protoze 5630 je jen popis pouzdra a do nej se da dat ledacos. Je to asi jako soudit boty podle rozmeru krabice, v niz jsou zabaleny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2014 08:30 matt79
Co zkusit toto www.ledlightinghut.com/…

Pro zvýšení životnosti budu raděj svítit na poloviční výkon přes regulátor PWM.
A ta svítivost není kravina. Jeden čip má 45-50lx.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2014 11:57 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: amrtin
Umistenim tady toho moc nevyresis, at to das kamkoli, nad tak vysokym akvariem to bude vzdycky hodne svitit ven z akvaria, na hladine bude silene svetlo, na dne tma.

Musis resit vyzarovaci uhel, a v tom pripade, ze se to stejne musi resit, ten LED reflektor ztraci mnoho z celeho kouzla ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2014 11:30 amrtin Re: Designer
Jasně,o tom úhlu vím,to se řeší vzdáleností od hladiny...,případně na dosvícení okrajů nádrže led páskem,který se pak dá využít jako "noční svícení" ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2014 09:37 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: amrtin
Pokud vim, LED reflektory mivaji vyzarovaci uhel 120 stupnu, s tim si tady buhvi jak nepomuze, zase by se to muselo jeste dal resit, zmensit ten vyzarovaci uhel, a to uz pak mam stejny problem pri pouziti zarivek T5 54W, ovsem nevyhazuju tim penize za samostane hned nic neresici vobludy...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2014 07:41 Muž sasula [274] Re: amrtin
právě že moc by jich potřeba nebude. a hlavně je lepší mít co nejvíc světelných zdrojů co se prostorového rozložení světla týče. Třeba ja do 350L svítím 9 ledkama na 1/3 a stačí to v pohodě. pokud bych chtěl kytky do červena tak bych to jen přidal naplno... takže těch 20 - 30 kousků by to úplně rozzářilo... :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2014 00:10 Muž dudak [1885] – led pásek 3014
Nevíte někdo jestli se někde v Praze dá koupit pásek s diodama 3014 60led/metr, potřebuju jen malej kousek cca 1m, tak aby to neprodávali jen na 5m, nemůžu ho nikde najít a nechce se mi to objednávat přes e-Bay :-O
edit: případně podobnej s 2835 diodama 60/m
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2014 22:12 amrtin Re: sasula
Mě se ty 3w sice zamlouvají,ale na takto velké akva by jich bylo opravdu potřeba moc a takto je přiškrtit...no,já bych tuto variantu nevolil(mluvím za sebe,neodsuzuji).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2014 20:04 Muž sasula [274] Re: adam87
a nebo použít 20-30 3w led čipů a nechat to svítit delší dobu. u těch čipů počítám s 1/3 příkonem aby se velmi dobře uchladily(téměř sami)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2014 20:00 Muž adam87 [0] Re: amrtin
uvidíme tedy, jak budou svítit ty dvě zářivky,snad budou stačit, třeb do budoucna ty reflektrory uděláme
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2014 19:52 amrtin Re: adam87
Takže můj návrh je znám.:6x20W v led reflektorech.Prosím tedy někoho,kdo je schopen navrhnout podobně svítící světlo se zářivkami.Jsem zvědav na jejich příkon a svítivost... :-|
Ty led by dávaly něco přes 9000lm.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2014 19:37 Muž glpetr [69] Re: adam87
hmm Led páskem moc neušetříš svítil jsem zářivkovou trubicí 2x 18W, abych dosáhl stejné intenzity osvětlení musel jsem použít Led pásek 14W/m a nastavit příkon na cca 30W (úspora 6W) další nevýhodou výkonných Led pásků je potřeba chlazení, (rostliny pod Led rostou celkem dobře). V tvém případě hloubka aqva 80 cm při použití Led pásků potřeba svítit minimálně 100 W a to jen tehdy když neuvažuješ o na světlo náročných rostlinách. Účinnější jsou svítidla osazené Led Cree čipy ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2014 19:19 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: adam87
Mrkni sem a udelej si nejakou predstavu: rybicky.net/clanky/561-osvetleni-akvaria-rostliny-a-watt-lux-lumen

Vubec nerikam, ze se ma se vsim co jsem tam napsal bezhlave souhlasit, ale dava to alespon nejaky podklad pro to, co to chce.

Nezminuji se tam o LED, ale ber to tak, ze LED pasek produkuje bezne i mensi svetelny tok nez zarivka. LED maji obrovskou vyhodu ve vyzarovacim uhlu, sviti lepe tam kam svitit maji, ne vsude okolo, a tak se to u zarivek resi reflektory a i tak LED v tomhle ohledu vitezi. Nicmene je najivni si myslet, ze u LED mi proti zarivkam se slusnymi reflektory staci mnohem nizsi prikon, a uz vubec je mylna predstava, ze bude radove nizsi. Nebude, a pokud neni pro LED nejaky duvod, casto se vubec nevyplati.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2014 19:06 amrtin Re: adam87
Mě vychází 480l hrubého,takže tak 400 čistého vody.To jen pro upřesnění.
Veškeré rostlinky v tom akva jsou anubiasy a ty by rostly i po tmě.Původní světlo na malawi a anubiasy samozřejmě stačí,ale v případě plánování zarostlého akva je třeba opravdu mnohem víc.
Ty navrhované led trubice není lepší varianta,podívej se(myslim že si můžeme tykat,ne? ;-) ) kolik má lm!Mnohem méně než obyčejná zářivka!Sice svítí v úzkém úhlu,takže ve výsledku to bude hodně podobné,ale i tak to není řešení.
Já osobně bych na toto akva opravdu doporučil ty reflektory(výhoda je že akva nemá klasický kryt),zářivky by při podobném světelném výkonu měly mnohem větší spotřebu,nehledě na to,že trubice se musí měnit,kdežto ty led vydrží hoooodně dlouho.Jasně,že by bylo ideální si ten reflektor někde půjčit a vyzkoušet si to a podle toho jich koupit vhodný počet.
Zkus se podívat na zdejší presentace a čím jsou osvícené. ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2014 18:39 Muž adam87 [0] Re: amrtin
No tak abych Vás uved do přestavy, v týdnu si jedu prototo akvárium aukro.cz/… vyhrál jsem ho na aukru, nádhernej kousek a plánuju ho mít i stejně založený, kytky tam budou max. ty anubiasy co tam má. Má tam jen dvě trubice T8 120cm a rostlo mu to pěkně, kdyybch dal 6x ten reflektor,tak už by se mi to ani na spotřebu nevyplatilo a zbytečná investice,myslím,že na ty trubce to poroste taky. Ještě mě zaujalo toto www.lepsi-svetlo.cz/… taky varianta a bude to svítit oněco více. Co myslíte?

Spíš mi jde otot,jestli kytky neuhnívají pod Ledkama, kolik by mělo být lumenů a kelvinů?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2014 16:07 amrtin Re: adam87
Na tuhle velikost(výšku) akva bych pásky silně nedoporučoval.Použij led reflektory a to 20W (6ks).K nim si vyrobit rampu nebo kryt,případně je zavěsit nad akva.Je to už opravdu velké akvárko a tam holt světlo něco stojí :-| Nejlevněji se dá pořídit na aukru a to: aukro.cz/… Máš tam na výběr tři typy,nejlepší je zkombinovat(studená/denní bílá).A pak nebudeš stíhat vyhazovat rostlinky ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2014 15:15 Muž Legioix [574] Re: adam87
Ne. 80cm na výšku je na led pásky moc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2014 15:05 Muž adam87 [0] – Emos LED pásek
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, mohu si levně nakoupit tyto Led pásky shop.emos.cz/… a ma 1m 450 lm je to dostačující na akvárium o 600l rozměry 150x80x40, aby rostli kytky? :-(

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.03.2014 09:54 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: ViktorX
Silikon je dobry vodic tepla, pod elektronicke soucastky se pouzivaji silikonove podlozky pro prenos tepla, coz ma proti pastam obrovskou vyhodu v tom, ze se od toho vsechno nezablemca a zaroven to elektricky izoluje. Ale to jen na doplneni, Ty to urcite vis ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.03.2014 06:14 Muž Dejmon [64] Re: ViktorX
Souhlas, teď jsem také lepil pásek akvarijním silikonem a krásně to drží a teplo to také přenáší, opravdu nevím, co tu někteří řeší za problémy!!!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2014 21:31 Muž ViktorX [474] Re: Havlis
Proím tě, přilep to akvarijním silikonem, jednak to bude držet, a když to pořádně přitlačíš, bude to tenká vrstvička, co dobře přenese teplo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2014 16:50 Muž Havlis [-1] Re: Legioix
vecer hodíím...tusim 4,8 W/m
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2014 16:46 Muž Legioix [574] Re: Havlis
Hod sem fotku jak to svítí. Docela by mě to zajímalo. Kolik je W/m?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2014 16:41 Muž Havlis [-1] Re: Pepyyczek
Díky zkusim to nejak poresit s tím větráčkem právě ze to bude pocitam 2cm nad sklem...Myslim si že ty ledky moc drzet nebudou...uz v ten den co sem to delal se to zaclo odlepovat..:( díky za radu musim sehnat nekaje poradne lepidlo :-D ...typ LED 3528 nevodotěsný...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2014 13:47 Muž Pepyyczek [17] Re: Havlis
Nevim jestli jsou tam nějaký průduchy,nebo aspoň na fotce nejsou žádné vidět.Možná by stálo za to,aby jsi vyvrtal nějakou díru a vsadil do ní větráček.Čím to máš lepené?Z vlastní zkušenosti znám,že lepidlo v tomhle případě není moc spolehlivé,lepil bych spíš třeba pryskyřicí na laminování.Jeden podobný kryt jsem lepil kamarádovi nad terárium,s tím že byl ale z lamina a diody jsme lepili právě dvakrát :-( Poprvé lepidlem (Chemoprén extrém) a podruhé asi tak za cca 14dní právě laminátem z laminovací sady na opravu člunů atd. Svítí už cca 2 měsíce a drží to jak pes.Je to můj názor a má zkušenost,tak uvidíš co poradí ještě ostatní.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2014 22:58 amrtin Re: Havlis
Tohle nevypadá zle,ale buď dodej kvalitnější fotku(detail pásku),nebo aspoň typ led.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2014 20:30 Muž Havlis [-1]
Fotka k příspěvku Zdravím zdejší LEDkaře....rozhodl sem si poridit svoje 2 akvarko...1 bylo s originalnim krytem (uplně na H**no)tk me napadlo udelat svetlo z LED pásku. Docetl sem se, že se musi chladit....rekl sem taťkovi at mi udela z hliníku kryt že si tam dam ty ledky...:-D tk jstli je to vyhovující..kdyz to bude asi 2 cm nad krycím sklem....bude tam jeste stmívač,aby se to neprehrivalo :) díky
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   17.03.2014 15:03 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: Shiftiiik
Shiftiiik napsal: Dobrý deň prosím Vás podporuje led pásek rast rias alebo siníc? Ďakujem
Ani nie. Oveľa lepšie výsledky dosiahnete zanedbávaním výmeny vody, prerybnením a prekrmovaním, spolu s prehnane silným svetlom. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2014 14:13 Shiftiiik – Led pásek a riasy
Dobrý deň prosím Vás podporuje led pásek rast rias alebo siníc? Ďakujem
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2014 20:38 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: daren
daren napsal: Nevim, ma amaterska poucka je, ze dokud na to udrzis ruku a je to jen prijemne teple, tak je to OK :)
Túto poučku ma učili na strednej škole a vychádza z toho, že priemerná ruka dokáže zvládnuť teplotu do 60 °C (mozoľnatá viac, nemakačenko menej), avšak učili ma to pri transformátoroch… Pri LED a iných polovodičoch do toho vstupuje tepelný odpor medzi PN prechodom a púzdrom, ktorý zjednodušene udáva o koľko je prechod teplejší ako púzdro. Zistiť túto hodnotu pri LED je problém, najmä ak sú z eBay a pod, ale lepšie to často nie je ani pri nákupe v domácich obchodoch. Pri dotyku priamo na LED to je OK, ale pri pásiku zaliatom v silikóne však toto pravidlo, kvôli tepelnej izolácii silikónu, neplatí!

Len tak na okraj, v technickej dokumentácii, ktorá sa mi dostala do rúk, sa max. teplota prechodu pohybovala okolo 115 °C, ale už teploty nad cca 75 °C začínajú negatívne ovplyvňovať životnosť.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2014 20:26 Muž kubasan [18] - RostlinyRe: tomsk1
nieco podobne som mal aj ja ,svieti mi to uz cca 2 roky aj nieco .pomalicky mi ale uz odchadzaju diody.co je ale zaujimave tak zo studenych bielych mi svieti uz maloco,no teple biele idu stale bez neakych problemov ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.03.2014 19:08 Muž rybka1 [178] Re: tomsk1
To budeme sledovat asi dvaja:-):-).ja sice nemam 5050,je tam nejake ine cislo a vraj ze tie co mam ja netreba chladit bezne sa pouzivaju a osvetlenie barov atd.... ludia co s tym robia mi to povedali no uvidiiiime.inac mas to super akva som uz predtym videl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2014 18:20 Muž tomsk1 [10] - Cichlidy – led
Fotka k příspěvku Dakujem za kritiku, je to moje prve led svetlo takze kazda rada cenna :)

Spravil som to na sposob "sendvica" /led pasik medzi sklom a zrkadlom/ pretoze vyrobca deklaroval ze led pasik nieje potrebne chladit a ze sa nenahrieva.

Dam vediet ako dlho mi to svietilo pivo
 

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [42] ...... 60

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 72859x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/18505?od=2051