Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

LED pásek

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 12 Přejít na další stránku   1  
LED pásek
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2017 17:45 Breaker Re: FilipF
Já jsem zakoupil na aukru teplovodivou oboustranně lepící pásku a jsem spokojen. Pásek se neodlepuje, naopak po prvním zahřátí se k chladiči hezky přitáhl. Když zkusím chladič rukou, tak je teplý asi jako samotné led chipy, takže spokojenost. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2017 13:58 Muž Tudy [330] - Krevetky
Mám LED pásek už 3. rokem přilepen silikonem ke spodku plastového víka, ani se nehne. S hliníkem nemám zkušenost
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2017 13:56 Muž Tučňák [97] - Chce to větší nádrž.Re: FilipF
Tak to jsem upřímně zvědav, protože mě třeba LED pásek ve vlhkém prostředí nedržel na hliníku ani při použití jeho vlastního lepidla.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2017 12:55 FilipF Re: Tučňák
No, ale na lepidlo jsem už taky narazil - lepí se tím pasivní chladiče na různé chipsety základové desky - to co nemá úchyt jak procesor. Takže z ebay jsou na cestě 2 pasty a jedna je přímo "glue", stálo to 55 Kč i s dopravou :-) Když to nepůjde, tak holt zůstanu o standardní pásky. Dám vědět jak to dopadlo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2017 12:30 Muž Tučňák [97] - Chce to větší nádrž.Re: FilipF
Teda přilepit si CPU k chladiči, to bych měl radost... :-D

Ne, je to "jen" teplovodivá pasta, která slouží jako plynulý přechod od komponenty k chladiči, právě proto, že k sobě některé komponenty nemohou být přilepeny/svařeny (takže moc nedoléhají).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2017 10:34 Muž Zip [277] Re: FilipF
Dle mého názoru se ve tvém odkazu jedná pouze o teplovodivou pastu a NE teplovodivé lepidlo, takže ti to ten pásek nepřilepí
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2017 10:25 FilipF Re: dolomitt
Koukám, že bych tu 3M pásku taky odstranil a použil teplovodivou pastu. Nenašel jsem konkrétně pastu pouze na čipy grafických karet, ale tuhle:

30g Thermal Grease Paste Compound Silicone for Computer Desktop CPU Heat Sink LW

ZgAAOSwLVZVrbsb" target="_blank">www.ebay.com/…

stojí pár korun, je dobře hodnocená, prodáno víc jako 10 000 ks,... Co vy na to?

Píšou tam, že je na čipy všeho druhu, takže snad je to něco podobného.

Dík
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.11.2017 22:08 Muž Iceman [96] Re: Surdo
To bych asi raději zvolil tohle za půlku
www.rostlinna-akvaria.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.11.2017 21:35 Muž Surdo [35] Re: ondrajab
alebo použiť toto ak je to rozmerovo zhodne
www.rostlinna-akvaria.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.11.2017 20:52 Breaker Re: ondrajab
Ahoj, podle toho jak to popisuješ, usuzuji že ti odešel elektronický předřadnník k zářivkové trubici. Onen předřadník je zalitý v té části krytu, ze které vyčuhují zářivkové patice. Nejlevnější řešení ti nabízí Vaaclav, kdy stačí koupit LED trubici a připojit ji přímo na 230V. Boužel je vyžadována kupa zručnosti aby bylo možné použít stávající patice. Drátky k paticím boužel bývají také zalité tak jako předřadník a dostat se k nim je pak peklo. Pokud se to ale povede, stačí už jen správně zapojit patice pro použití LED trubice
a potom to zase všechno voděodolně uzavřít. Ideální je nějaká zalévací hmota, ale postačí i silikon. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.11.2017 20:21 ondrajab Re: vaaclav
asi vám nejsem schopný popsat tu závadu, ale i tak děkuji za váš čas
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.11.2017 20:11 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: ondrajab
www.ledsviti.cz/… Neznám přesné rozměry tak jen ukázka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.11.2017 20:07 ondrajab Re: vaaclav
Fotka k příspěvku Ale změna zářivky to už nezachrání, potřebuji úplně nahradit celé světlo, jedná se o podobný kryt jako v tomto obrázku, změna zářivky nepomohla, tudíž si myslím že světlo je uplně rozbité a vada není v zářivce, proto mluvím o úplné náhradě světla viděl jsem něco na tento způsob www.superzoo.cz/… ,ale nevím zdali se nedá najít lepší nebo levnější varianta
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.11.2017 19:57 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: ondrajab
Led trubice je na 220v a žádný zdroj nepotřebuje ten z původního světla naopak musíš odpojit. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.11.2017 19:49 ondrajab Re: vaaclav
Je to klasický akvarijní kryt z akvárek 60x30x30, jiná zářivka to nezlepší je podle mě nějak rozbitý ten zdroj takže potřebuju úplnou náhradu světla
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.11.2017 19:45 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: ondrajab
Měl by jsi do prezentace akvária dát hlavní fotku a upřesnit co máš za světlo. Pokud je to trubice t8 lze jí nahradit led trubicí. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.11.2017 18:38 ondrajab – rozbité světlo v krytu, jaká náhrada??
Ahoj
už podruhé se mi rozbilo světlo na mém krytu, koupil jsem novou žářivku a nic, po rozebrání jsem nepřišel na závadu a na reklamaci už nemám nárok. Chtěl bych se proto zeptat čím nahradit světlo do akvaria, zda-li použít led pásky a nalepit je na kryt nebo koupit kryt nový, cena krytu se ale pohybuje v částkách kdy by se mi vyplatilo koupit nové akvarium s kapacitou 54l a vyměnit ho za mé stávající. Děkuju za případné odpovědi
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.11.2017 20:01 Muž LukšaNM [309] Re: FilipF
Jasný, však ono to zas díky velkýmu výkonu nebudeš muset smažit na moc procent. ;-) palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2017 19:31 FilipF Re: Lucasxx
Tak, objednal jsem maso profil:

www.google.cz/…:

dám tam 3 kusy po 90 cm a v tom případě to risknu a jdu do CRI-600. Tenhle má uchladit 36 W/m.

Chladiče byly drahé jak čert :-( Ale zase ušetřím na krytu ze Zekie.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2017 17:41 R Muž ctibum [6908] Re: FilipF
Nejsou v tom zkratu a vyhoří/nevyhoří nějak důležitý i ampéry?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2017 17:34 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: FilipF
FilipF napsal: Je to 12V, tak i když to zkratuje, tak se nic moc nestane
Len nezabudnite použiť prívodné vodiče takej hrúbky, aby zvládli skratový prúd zdroja...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.11.2017 08:57 Muž LukšaNM [309] Re: FilipF
Programování regulátoru je v pohodě, prostě jen zadáš na jednotlivých kanálech (1-5) v jakém čase se má svítit jakou intenzitou a mezi jednotlivými nastaveními může přepínat buď skokově, nebo plynulým přechodem. ;-)
Nastavovat lze po minutách a po 1% intenzity.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2017 22:59 FilipF Re: Zip
Díky za info. Měl jsem podezření, že to nebude jen tak uchladitelné. Ještě že jsem se tu zeptal. Na léto zabuduju do krytu větrání.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2017 22:58 FilipF Re: Lucasxx
Asi to udělám stejně. Je to 12V, tak i když to zkratuje, tak se nic moc nestane a další pásek bude stát 200 Kč. Jinak CRI-300 jsem měl taky vybraný, ale pak jsem si říkal, že bych místo 4 x CRI-300 dal jen 3 x CRI-600. Měl bych víc světla a zabral méně prostoru. Zkusím ještě pohledat mohutnější chladič - něco takového:

www.svetlo-svitidla-osvetleni.cz/…

Ohledně krytí - na zkoušku jeden difuzor zalepím akvarijním silikonem a porovnám životnost.
Programování toho regulátoru bylo jednoduché?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.11.2017 17:04 Muž LukšaNM [309] Re: FilipF
Já na to šel beze strachu s IP20 bez jakékoliv další ochrany. :)
Mám nad akvárkem krycí sklo, takže u pásků žádná velká vlhkost není.
Uvidíme jak dlouho vydržej. ;-)
Na ten návod jsem koukal a z tý bužírky bych měl taky strach s ohledem na chlazení.
Jinak já vzal tenhle pásek, je to asi ten samej, akorát s polovičním množstvím LED, říkal jsem si, že by se 120/m mohlo docela hřát.
www.t-led.cz/…
Světelnej tok mám nižší, pravda, ale nevypadaj rostlinky, že by jim chybělo světlo, spíš začínám dohánět živiny.
EDIT: Jo a se stmívačem zatím maximální spokojenost, moc se mi líbí rozednívání a stmívání, není to aspoň takovej šok pro ryby.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2017 14:07 Muž Zip [277] Re: FilipF
Mám LED osvětlení udělané podle zmiňovaného návodu z T-ledu. Hliníkový chladič do toho pásky a bez difuzoru ve smršťovačce a zasilikonované konce. Jedu je na 50% a v zavřeném krytu mají kolem 40°C, takže se obávám, že na 100% se tam uvaří.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2017 13:38 FilipF Re: Lucasxx
Díky za množství informací. Líbí se mi nádrž "200L neonkárium" - ty LED pásky mají krytí IP67 a nebo nějaké slabší, třeba IP20/IP50 a nebo jsou zality v silikonu? Na t-led.cz je návod takový, že LED pásek se vlepí do profilu, zaklopí to difuzorem a nakonec ještě celé vloží do bužírky. Tu smrští a díry zalepí silikonem. Mám strach, aby ta bužírka neomezila chlazení. LED pásky bych bral tyhle:

www.t-led.cz/…

Pokud budou 3 o délce 90 cm, tak celkový světelný tok bude tak 5500 lm.
V plánu jsem měl i stejný programovatelný regulátor - spokojenost?
Před týdnem jsem udělal objednávku vybavení, a jak tak koukám, tak v něčem se shodujem. Tak asi nejsem úplně mimo :-) No, ale abych nebyl OT.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.11.2017 12:23 Muž LukšaNM [309] Re: FilipF
Použil jsem něco takového, včetně čirého difusoru:
www.ledsvet.cz/…
Na velkém akvárku už jsem se ale na difusory vyprdnul (na obou mám krycí skla) a použil jsem tyhle:
www.t-led.cz/…
Omezení světla "utopením" v profilu bych se nebál, jestli myslíš to.
Pokud myslíš omezení difusorem, tam asi nějaké lehké je i u čirého.
Případně pro nalepení na plastový kryt ti stačí i tohle:
www.t-led.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2017 11:53 FilipF Re: Lucasxx
Díky za info. To lepení jsem měl taky v plánu a to buď Mamut Glue Total a nebo Mamut Bond Flex PU FC. Nevím z čeho je ten Total, ale myslím si, že Flex PU tedy polyuretan zvládá asi nejlíp dilatace a docela dobře vlhko.
EDIT- A ještě dotaz - jaké hliníkové profily jsi použil? Totiž v různých eshopech jich je hromada, ale tak nějak se u nich počítá, že se použije difuzor - pásek se totiž v profilu trochu utopí. Neomezí mi to světelný výkon?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.11.2017 11:03 Muž LukšaNM [309] Re: FilipF
Já mám u krevetkárka taky plastový kryt a hliníkové profily jsem lepil akvarijním silikonem, to se úplně nepodařilo a nakonec jsem myslím lepil mamutem. palec
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2017 08:19 Muž Magic [879] - RostlinyRe: FilipF
Budu pozorně naslouchat s tebou, čeká mě stejný problém. Mám kryt a chci tu blbou zářivku v něm nahradit LEDkami. :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2017 07:56 FilipF – Hliníkový profil do krytu
Ahoj, řeším akvárko a aktuálně kryt. Rád bych si pořídil kryt bez osvětlení a instaloval svoje vlastní - LED pásky. Vtip je v tom, že pásky je třeba nalepit na hliníkový profil, který slouží jako chladič. Jak nejlépe ty hlikové profily přilepit/přišroubovat (a čím), aby to bylo dostatečně bytelné? Kryt je z plastu - FIN. Nejraději bych kryt ani nedával, ale proti tomu jsou všichni členové domácnosti. Pouze kocour stojí za mnou...
Díky

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.10.2017 17:16 Muž Tudy [330] - Krevetky
Mám již 2 roky LED pásek nalepený silikonem na spodní straně plastového krytu. 2 ks paralelně po 70 cm (20 W celkem), svítí 10 h denně. Musel jsem jen po 2letech provozu vyměnit zdroj, jinak je vše v původním stavu (značku jsem samozřejmě zapomněl, jen vím že to stálo 800 Kč,-) a pořád to svítí i bez chlazení. Hřejí slušně, ale ruku na krytu udržím ;-) Akva se nepřehřívá, termostat na topítku je nastaven na 24 st. a spíná často

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2017 14:21 TheDeus Re: Toma
Můžeš je zapojit jak paralelně, tak sériově .... v sériovém zapojení ale musíš dbát na to, aby oba dva sériově zapojené kusy byly stejně dlouhé.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.09.2017 18:31 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: Toma
Nie je každý LED pásik rovnaký, no najbežnejšie pásiky sú vnútorne zapojené sériovo-paralelne. Takéto je najvhodnejšie zapájať paralelne. Sériové zapojenie takýchto pásikov odporúčam len ľuďom, ktorí vedia čo robia, a teda takúto otázku klásť nemusia.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.09.2017 18:03 Muž Toma [1] – Osvětleni
Ahoj,můžete mně poradit jak zapojit 2 metrové LED pásky. Co je lepší sériově nebo paralelně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.09.2017 18:32 Roman88 – lineární svítidlo
a co tam dat tohle
LED lineární svítidlo FLUO10, 10W, 900lm, 4000K, 60cm, bílé IP44
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.09.2017 10:10 Roman88 – RGB
a co RGB pasek na 220v IP65

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.05.2017 18:27 Muž MartinH [142] - L144 závojRe: MartinH
MartinH napsal: Ano, třeba já: rybicky.net/nadrze/25990
Chce to ale svítit i bíle, jinak budete mít akvárko osvětleno fialově. I tak mám teď v akva světlo s trochu fialovým nádechem.
Kdybych teď dělal světlo znovu, přidal bych ještě jeden červený pásek. Druhý červený bych dal na místo toho modrého pásku a modrý dal doprostřed profilu. takže by to vypadalo následově:

12W červený
20W bílý (6500K)
12W modrý
20W bílý (6500K)
12W červený

nebo ty bílé a červené prohodit, ale to už je asi jen detail.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2017 00:00 Muž MartinH [142] - L144 závojRe: Lucasxx
Ano, třeba já: rybicky.net/nadrze/25990
Chce to ale svítit i bíle, jinak budete mít akvárko osvětleno fialově. I tak mám teď v akva světlo s trochu fialovým nádechem.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.03.2017 20:58 Muž LukšaNM [309]
Ahoj, moc se omlouvám, jestli se to tu už řešilo, ale nechce se mi pročítat 50-ti stránkovou diskuzi. :-) Zkoušel někdo něco takového?
www.smdledzarovky.cz/…
Má to nějaký smysl? :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2017 09:25 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: slavko
Nuž hej, výrobcovia nevyrábajú to, čo by som chcel... Ešte v časoch 5730 nebol problém kúpiť žiarovky s obvodom pre filtrovanie / stabilizovanie, dnes všetky s SMD 2835 blikajú na 50/100 Hz - a to nemám rád :( A ja by som si kľudne priplatil... Číňan napíše, že má hoci "Smart Chip, no blinking", ale realita je iná. O wattáži ani nehovorím, to píšu úplné bludy. Uprednostnil by som viac LED s nastaveným menším výkonom, no toto človek zistí, až keď kúpi. Preto obvykle kúpim jednu-dve na skúšku a tie, čo sa mi osvedčia, potom vo väčšom počte. Aspoň slabšie s SMD 4014 neblikajú - o ich konštrukcii nič neviem, som len bežný používateľ. Samozrejme pri akváriu s LED pásmi to blikanie riešiť netreba a aj ten pracovný bod si človek sám stanoví.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2017 23:40 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: zervan
5730/5630 a 3014 majú rovnaký princíp odvodu tepla, rozdiel je len vo veľkosti a max. stratovom výkone/prúde. Zlepšený odvod tepla (oproti 3528/5050) je dosiahnutý zmenšením pomeru hrúbka/plocha.

Ak je v žiarovke (ale prakticky všade, kde sú čipy veľmi husto a uzatvorené) nastavený pracovný bod LED blízko maxima, tak odídu relatívne rýchlo. Mnohí "výrobcovia" to tak robia, v snahe ohúriť svetelným výkonom i wattážou - ono to potom svieti fakt perfektne, len nie dlho... Vám to je iste známe, aj v tom najdokonalejšom púzdre sa môže polovodič spáliť.

Ku konštrukcii púzdra 4014 sa mi dopátrať zatiaľ nepodarilo, nemáte nejaký odkaz s popisom princípu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2017 22:44 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: slavko
Pridám skúsenosti, že i 5730 sa prehrievajú a odchádzajú časom, už sa mi za tie roky pokazili desiatky žiaroviek (nie len doma). Zato 2835 a 4014 ani jedna zatiaľ (a to ani v priestoroch ako kúpeľňa), no tie mám len asi rok.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2017 21:05 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: Petas33
V žiadnom prípade nebrať 3528 ani 5050, sú konštrukčne zastarané a žiadna hliníková lišta im v kryte nepomôže (a zaliate už vôbec nie). Svietia mizerne a hrejú poriadne. Mám vyskúšané, že po niekoľkých hodinách svietenia dokážu prehriať 1,8 cm drevotriesku môjho krytu, na ktorú boli nalepené) tak, že bolo zvonku poznať, kde sú nalepené. Zaliate komplet chcípli za dva mesiace, nezaliate som po skončení experimentu vyhadzoval asi po pol roku, ešte svietli ale už menej ako sviečka...

Naproti tomu, moje 3014 s príkonom 12 W/m svietia asi tri roky (alebo i viac), na lište. Ale i tieto sú už dnes prekonané púzdrami 2835, ktoré pridávajú odvod tepla na zadnú stranu púzdra čipu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2017 14:35 Petas33 Re: Lesha
však jo solo zdroj to je jasny nemyslim lepit na trubici ale na ten .zdroj pro trubici jak z ni vedou patice pro zarivku a je v ni starter zarivky ten hlinikovej....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2017 14:22 Muž Lesha [2] Re: Petas33
Pokud chces pridavat Led pasek tak urcite musis koupit solo zdroj pro jeho napajeni. A urcite to nelepit na trubici jestli te dobre chapu, ale koupit k tomu tu hlinikovou listu do ktere pasek nalepis a pote na to das plastovy kryt a co se k listam prodava a konce zadelas silikonem :) Jukni treba na moji prezentaci, mam tam fotky jak jsem si delal cele led osvetleni pro me akvarium :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2017 14:19 Muž Lesha [2]
Presne tak ten zality je k nicemu. Mam 12w pasky a mam je na hlinikovych profilech a pasky topej tak solidne, ze topeni v akva nepotrebuji (stale 25-26 stupnu teplota vody) a hlinikove profily jsou tak slusne nahraty ze po celodenim sviceni je to docela kumst na nich udrzet ruku. Klidne bych vybral lepsi . ja koupil levnejsi tyto : www.t-led.cz/…
Ale rekl bych ze by to sneslo lepsi protoze az budou v lete vedra tak asi budu mit problemy s udrzenim teploty vody do 28 stupnu. Takze bych mozna volil neco masivnejsiho viz treba www.t-led.cz/… a nebo www.t-led.cz/…

Je lepsi si par set korun priplatit nez byt potom nestatny z toho ze se v lete rybicky varej :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2017 14:16 Petas33 Re: GP
ja prave myslel nalepit to jak jsou objimky na zarivkovou trubici a je tam ten starter tak na to..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2017 08:20 Muž Zip [277] Re: Petas33
Ještě upozornění, že zalité pásky nejsou vhodné na dlouhodobé svícení, mají to uvedené i na webu a řešilo se to tu mnohokrát. Takže zalitý, silnější a ještě nalepený na plastu asi moc dlouho nevydrží.
EDIT: koukám, že mě RST lehce předběhl :)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [12] ...... 60

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 72859x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/18505?od=551