Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

LED pásek

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 40 Přejít na další stránku   1  
LED pásek
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.07.2014 20:57 Muž davidek75 [163] - ŽivorodkyRe: Zober
akva mám ve skříni , viz. moje prezentace , do lamina nad akva jsem dal 4 vrutošrouby a na ně nalepil pozinkovaný plech 300x300 mm , co hřeje víc - no myslím že 3328 , ty 5730 mám pod kuchyňskou linkou přilepené na plechu který má cca 39°C , do 3328 bych už nešel , jsou šíleně drahé , 5m 5730 + zdroj 5A mě vyšel na 370kč , někde tady už jsem dával odkaz kde jsem to koupil
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.07.2014 20:46 Muž Zober [1] Re: davidek75
Ktore sa hreju viac, 3328 alebo 5730? To je pre mna dobra sprava, ze 3328 Ti stale svietia aj po roku.
Pozrel som tvoju nadrz Davidovo 3. a vidim, ze ten led pas mas kvalitne chladeny. Toto ja do plastoveho krytu nenamontujem. Mozem tam dat len jednoduchu ALU listu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.07.2014 14:57 Muž davidek75 [163] - ŽivorodkyRe: Zober
svítím na ně , ale do dalšího akva jsem koupil pásky s čipy 5730 , svítí taky hezky a cena je někde úplně jinde než za 3328 , objednal jsem je přímo z Číny tak uvidíme jak dlouho vydrží
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.07.2014 12:53 Muž Zober [1] Re: davidek75
Tiez uvazujem nad LED pasom 3328 na ALU liste do existujuceho akva krytu. Ako dlho Ti tie pasy vydrzali, kedze tento prispevok si pisal pred viac ako rokom?
Ako velmi sa hreju?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.07.2014 09:17 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: miky17
Jiste pochopis, ze je trosku rozdil mezi krevetarkem s kusem nenarocneho mechu a krevetarkem s narocnym kobercem rostlin. Chce to vic popsat zamer ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2014 17:06 Muž miky17 [0] – mini akva
Dobrý den, základam krevetarium 30x25x20(sxhxv) a zajímalo by me jaký led pasek by mi stačil na toto akva :)
Budu rad za každou radu

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.07.2014 20:01 dolomitt
Fotka k příspěvku Já kupoval tohle www.aliexpress.com/…, zatím svítím tak na 70% takže úbytek svítivosti půjde trochu korigovat. Jinak hliníkovou lištu mám překrytou difuzorem a utěsněnou silikonem tak voda na pásek vůbec nejde, uvidím co ukáže čas noo...
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.07.2014 13:34 Muž souky [592] - RostlinyRe: RoFr
a proč ne rovnou while(test){...} :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.07.2014 12:32 Muž AG [99] – RGB pásek noční osvětlení
Fotka k příspěvku Udělal jsem dneska fotku mojí instalace nočního osvětlení po cca měsíci provozu. Koupil jsem 1m tohoto pásku: www.t-led.cz/…
Má IP55 což mi přišlo dostatečné pro montáž na boční stěnu krytu. Chlazení jsem neřešil, noční osvětlení běží na cca 8V odběr nula nula nic. Chtěl jsem si hrát s barvou světla (proto to RGB) ale nakonec je zapojená jen modrá větev. Vypadá to že IP55 rozhodně není dostatečné tohle místo. Voda navzlínala do jednotlivých sekcí, když pásek pomačkám tu a tam se ještě nějaká LED rozsvítí. IP68 by doufám dopadlo líp, tak snad někdy příště a IP55 do akvaria bez krycích skel nebrat!
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.07.2014 11:36 - Re: davidek75
Fotka k příspěvku Nepoužívam CO2 a mám krycie sklá.Celozaliate odchádzali už i len pri skúške dodávateľa.Preto som bral otvorené na AL lištách.
Dva pásy o dlžke cca 2,60m na jeden zdroj.
 
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.07.2014 11:36 - Re: davidek75
Fotka k příspěvku Osobne mám na stene 3528 a 5050 (kombináciu) Je to hustejší led pás a svieti to parádne.Rastlinky(tie bežné,menej náročné) v pohode rastú pri hĺbke 40cm.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.07.2014 11:02 Muž davidek75 [163] - ŽivorodkyRe: Marcel G
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.07.2014 10:34 Marcel G Re: davidek75
Když máte takové dobré zdroje, hoďte sem prosím odkazy, abysme to nemuseli hledat. Díky!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.07.2014 10:20 Muž davidek75 [163] - ŽivorodkyRe: dolomitt
kde jsi je kupoval? já je koupil taky v Číně ale za daleko lepší cenu , 5m denní bílá + 5A zdroj za 370kč , jedu na ně už tři měsíce a zatím jen spokojenost , dokonce i ta lepící páska zatím drží .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.07.2014 09:17 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: dolomitt
Jeste chybi body:
6/ Pasek po snizeni svitivosti vlivem prehrivani strhnete.
7/ Po odmasteni a ocisteni profilu nalepte novy a pak pokracujte bodem 6/
smich

Ne ze bych Ti to pral, ale neni to vubec neco neobvykleho, ze nekdo ty body 6/ a 7/ takhle cyklicky opakuje. Co se tyce mne, jsem z while(1); jaksi vylecen. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.07.2014 23:40 dolomitt
Tak jsem to tady nastudoval a rozhodl se nahradit mé drahé atypické t5 zářivky juwel osvětlením z LED pásku, po prostudování jsem se rozhodl pro vysoce svítivé pásky. Při pohledu na zloděje v českých e-shopech jsem se rozhodl objednat pásek někde v Číně, zaujal mne pásek s chipy 5730 které mají 0,3W na chip, což už je použitelná hodnota. Jelikož jsem nevěděl jak moc to bude svítit a jakou barvou, rozhodl jsem se koupit 5m pásku teplá bílá a 5m studená bílá. Cena byla úžasná zaplatil jsem 600 kč za 10m pásku = 60kč za metr, poštovné bylo zdarma. Zdroj hliníky stmívač a kabely jsem kupoval v ČR a vyrobil mé první Led osvětlení s cenou cca 1400 kč, s tím že mí cca 8m led pásku zbylo, možná na výměnu :)

Mé postřehy, pokud budu osvětlení upravovat tak
1/ 3M lepící pásku na LED pásku bych určitě nahradil hliníkou lepící oboustranou páskou, ta čínská 3M moc nedrží a musel jsem si na některých místech pomoct silikonem což není ideální.
2/ Viděl jsem dnes chipy 5050 a opravdu jsou slaboučké. Takže urcite lepší kupovat aspon 5630 nebo 5730 s 0,3W na chip (Př: zářivka juwel 75 cm 25W má 1620 Lumenů, 75cm pásku má 2000 Lumenů + navíc berte v úvahu ztráty u zářivky a to i v případě reflektorů) takže mi stačily dva pásky 80cm místo dvou zářivek :)
3/kupte si stmívač zapojení je snadné a získáte možnost regulovat intenzitu světla
4/nekupujte pásky v ČR, jsou tak 5x dražší a velmi často prodejci tají jejich specifikaci
5/ hliníkové profily kupujte širší (já mám šířku profilu dvojnásobnou oproti šířce pásku a klidně bych dnes koupil širší, teplota mi ted v tech vedrech jde na povrchu profilu az ke 40°C což není ideální ...)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.07.2014 23:35 amrtin Re: nika
No jo,ledky(i pásky) potřebují kvalitní chlazení a některé pásky jsou prostě shity...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.07.2014 23:34 amrtin Re: Zab01
Ten konec,kde jsou přiletované drátky od zdroje prostě zasilikonuj a je to.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.07.2014 21:15 Žena nika [0] – smola
ako vidím keby som poctivejšie čítala fórum, na čo bohužiaľ už nemám čas, vôbec by som neostala zdesená keď som sa po týždni vrátila domov a našla aqua "v tieni" mne ledky skapali po cca polroku a môžem riešiť osvetlenie opäť :-O

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.05.2014 09:31 Josef – LED osvětlení
Kupoval jsem tady:
v-tac.cz/…
Docela zajímavé ceny. Dodáno bylo druhý den.
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.05.2014 20:45 Muž Zab01 [62] - Raci, krabi, krevetkyRe: Marcel G
Noo prostě chci přisvítit hlavně kytkám a nějak moc se v tom neorientuju :) .. nevím jestli metr nebo dva, zas to nechci přesvítit taky další 2 20w by bylo už moc, chtěl bych se vejít do 24w nejspíš. Chtěl bych, aby to mělo radši IP 68, na to ale když hledám různé spojky většinou uvádí, že to není pro voděodolné a podobně. Na druhou stranu nechci to nějak moc komplikovat. Koupit jeden metr, na konci dát tu krytku a zasilikonovat. Na druhé straně čím to připojit k trafu, aby to bylo taktéž voděodolné? S hliníkovým profilem počítám, ten nejspíš bude i na hliníkovém krytu(desce), takže ještě lepší rozvod tepla. Nějaké odkazy na konkrétní věci by jsi mi nemohl poslat prosímtě? Klidně do zprávy nebo jak chceš :-) :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.05.2014 19:34 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: Marcel G
Aby sme nevarili z vody. V kryte mám 1 m pásika 3014 – 60 ks/m, s udávaným príkonom 12 W/m a svet. tokom 1240 lm/m. Kvôli zlepšenému chladeniu to mám nalepené na lište skoro 2 m (rozdelené na tri časti, aby sa mi to vošlo). Okrem toho mám v kryte 2 x 39 W T5.

Už viac ako mesiac mám v kryte pichnutú sondu teplomera, ktorá je vložená v lište, teda presne medzi lištu a kryt - nie je tam dokonalý kontakt, ale je. Tento konkrétny kúsok chladiča (lišty) má 40 cm a je na ňom 2 x 10 cm pásika. Chladič vykazuje teplotu cca 10 °C nad teplotu v kryte. Samozrejme, meral som aj teplotu v kryte. Najprv som nameral skoro 20 °C nad izbovú teplotu, potom som pridal do mriežky krytu maličký (38 mm) ventilátor a rozdiel teploty klesol na niečo nad 10 °C. Teplotu na povrchu čipu som v kryte nemeral, len s krytom na stole, a tiež vykazovali cca 10°C nad teplotu krytu. Tie skoky po °C sú naozaj náhoda. Nič som vopred nerátal s tým, že nakúpim, zmeriam a uvidím...

No a vidím toto: izba cca 22 °C, v kryte cca 35 °C a chladič cca 45 °C - na čipoch potom vychádza okolo 55 °C, čo vôbec nevyzerá zle. Horšie to bude v najväčších horúčavách v lete, kde možno predpokladať, že všetky teploty pôjdu približne o 10 °C (zase :-P) vyššie, ale myslím, že i to bude akceptovateľné, a to i keď zoberiem do úvahy, že namerané hodnoty sú (kvôli nedokonalému kontaktu) o niečo nižšie ako skutočnosť a že ten teplomer meria s neznámou presnosťou :-D

Toto konkrétne riešenie pásika svieti asi pol roka a pokles intenzity svetla nepozorujem. Uvidím po lete…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.05.2014 17:31 Marcel G Re: amrtin
No, asi máš pravdu, že rozdíl ve světelném toku tam určitě bude. Teď jsem si namátkou počítal dva LED pásky s čipy SMD 3328 (jeden 60ks/m, druhý 120ks/m), a rozdíl nebyl tak velký: 0.20W/ks vs. 0.15W/ks. U LED pásků SMD 5630 (60ks/m) vs. 2835 (120ks/m) to vychází o něco víc: 0.3W/ks vs. 0.2W/ks. I tak bych dal ale raději přednost SMD 5630 (60ks/m, 18W/m, 1800 lm) => větší účinnost, míň se zahřívají.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.05.2014 15:30 amrtin Re: Marcel G
Malinko poupravím:mám s pásky s dvojnásobným počtem led zkušenost a to že opravdu svítí 2x tolik(pokud jsou stejné čipy),ale opravdu víc hřejí,i když ne o moc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.05.2014 15:05 Marcel G Re: Zab01
Jestli chceš LED pásky použít pro pěstování rostlin, tak bych doporučoval spíše pásky s diodami SMD 5630 nebo SMD 5730. Nejlepší jsou podle mě LED pásky s 60-72 diodami na 1 metr, kde jeden čip má 0.3W a svítivost kolem 30-33 lm. Prodávají se i LED pásky se 120 diodami na metr (viz třeba ten tvůj odkaz), ale tím nic moc navíc nezískáš, protože jsou tam použity buď méně výkonné čipy, nebo jsou ty čipy provozované na nižší výkon (0.2W + horší svítivost). Takže ty si koupíš pásek se 120 čipy v domnění, že budeš mít 2x tak více světla než u pásku s 60 čipy, ale ve skutečnosti budeš mít světla zhruba stejně, a navíc se ti ten tvůj pásek bude 2x tolik zahřívat! Zkus tedy najít nějaký LED pásek s 60-72ks čipů SMD 5630 (nebo SMD 5730) na 1 metr, který bude mít příkon 18-24W/m a svítivost 1800-2400 lm/m. Z toho už jde postavit slušné, funkční osvětlení. Jinak ke stavbě toho osvětlení budeš potřebovat kromě LED pásků i nějaký spojovací materiál (kabely), napájecí zdroj s dostatečným výkonem, a kvalitní hliníkový chladič. Všechny tyhle věci seženeš určitě ve stejném obchodě, kde si koupíš ty LED pásky. Stačí, když se tam poptáš, a oni ti už poradí. Jinak LED pásky se neohýbají do "U" (jak máš v plánu), ale normálně se nastříhají na rovné pásy, a jednotlivé pásy se pak propojí pomocí speciálního propojovacího kablíku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.05.2014 12:53 Muž Zab01 [62] - Raci, krabi, krevetky – LED pásek
Zdravím, momentlně mám nad 200l akva 2x www.esvit.cz/… , druhá je jen v jiné barvě. Nemyslím si že to je uplně dostačující Chtěl bych to ještě něčím přisvítit, další zářivka nepřipadá v úvahu. Celkem se mi zalíbily tyto pásky, avšak nemám s nima žádnou zkušenost. Chtěl bych třeba www.ledtronic.cz/… .. má to cenu dát tam 1-2 metry tohoto? A druhá věc, co vše k tomu potřebuju? Jaké trafo? Nějaké koncovky, jaký profil? Lze ohnout do U (v případě že bych chtěl 2 metry? nebo Jak nejsnáze zapojit 2x 1m? Bylo by to zhruba 10cm nad vodou s tím, že v krytu v zadu je díra, aby to alespon trochu větralo. Další věc je, sice trochu mimo mísu, ale k těm zářivkám jsem dostal takové plastové úchytky, vážně ten plast vydrží takovou teplotu? Nemám koupit radši nějaké kovové? :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2014 12:58 Muž glpetr [69] Re: Mispulin
Fotka k příspěvku hmm Nepsal jsem o konstrukci svítidla s led páskem ale chtěl jsem upozornit na cenu za kterou prodávají Led pásky naši prodejci (500kč za 1m). Co se týče chlazení Led pásků naprosto s tebou souhlasím. Ve svém aqva svítím jen Led páskem a zelenina celkem roste, a vůbec bych se nebál osvětlovat i větší nádrže dobře navrženým svítidlem z Led pásků . ahoj
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2014 18:03 Muž Mispulin [67] Re: Marcel G
Tak s tímto podloženým názorem se nedá, než souhlasit. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.05.2014 17:24 Marcel G Re: Mispulin
Výkonové LED čipy se na chladič dávají obvykle v 5cm rozestupech. Mně se na 25cm dlouhý chladič vejde 6ks čipů Cree XP-G2 ve dvou řadách a provozuju je na 700mA (2W), kdy mi každý čip dává ~250 lm. Když si vezmu jednu z nejvýkonnějších moderních LED pásek ( www.led-svetla.com/…-/ ) s čipy SMD 5730, tak u té má jeden čip příkon asi 0.3W a svítivost 33 lm. Když si vezmu, že na 1 metru pásku je 72ks diod, tak na 25cm dlouhý chladič se mi vejde 2x18ks těchto diod (když budu počítat dvě řady), což znamená, že na každý 1 čip Cree XP-G2 (2W@250Lm) budu mít 3 diody SMD 5730 (3x0.3W@33Lm = 1W@100Lm). Nedávno jsem měřil intenzitu osvětlení u tohoto světla, kde jsem měl 12ks čipů Cree XP-G2 ve dvou řadách (12x2W@250Lm = 24W@3000Lm), a můžu říct, že to dává světla až moc, dokonce i ve vzdálenosti 60 cm ode dna. Ještě jsem neměl čas to pořádně otestovat, ale myslím si, že pro akvárka vysoká 40-50cm budou bohatě stačit čipy o polovičním příkonu (tj. 1W na každých 5cm chladiče). To by znamenalo, že moderní LED pásky by nám měly dát v současnosti dostatečně silné osvětlení na osvícení běžných (i rostlinných) akvárií. Jak už tady ale zaznělo, je nutné je dobře chladit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2014 14:43 Muž Mispulin [67] Re: glpetr
Jiste, to si rika vetsina lidi, koupi za tu smesnou cenu 2m toho suntu a z toho pak prameni v hodne pripadech opodstatneny nazor na to, ze "LED pasek je na osvetleni akva malo".
Dulezity z hlediska dostatecneho osvetleni nadrze neni ani tak prikon, jako pomer lm/W, ktery by mel byt alespon kolem 100.

BTW, co se tyce chlazenj, tak s Designerem plne souhlasim. Zas je to o tom, ze nekdo na ebay uvidi pasel za 50,-/m a rekne si to koupim a nalepim na plastovy kryt a budu mit temer zadarmo perfektni svetlo. Je to hloupost - LED svetlo vyzaduje plno zakonitosti a je nutne vse dopredu poradne promyslet, spocitat a pripravit.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2014 12:09 Muž glpetr [69] Re: Mispulin
hmm za 500kč koupíš na ebay 10m 12W/m, tady pásky nakupují i velcí prodejci. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2014 11:40 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Mispulin
LED pasky by byla bajecna vec, sam bych plesal blahem... kdyby nemely ve vetsine pripadu tak desne problemy s chlazenim. Ona fyzika je svina, teplo se nejak musi odvest, jinak roste teplota a LED degraduji, sviti mene a mene, az je to zrale na vyhozeni. A bohuzel to chlazeni je tak moc podcenovana vec, az clovek zasne, kdyz je to u LED otazka byti ci nebyti, nebo spis svetla ci tmy. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.05.2014 18:29 Muž Mispulin [67] Re: Amras
Za 199,-/m nemůžeš očekávat dostatek světla, to je snad jasné bez ohledu na to jestli jde o pásek, nebo jinak konstrukčně uspořádané LED. Prostě za málo peněz málo hrušek a to platí nejen pro LEDky.

Když přitlačíš na pilu (500,-/m) a koupíš např toto:

www.led-svetla.com/…-/

tak už se budeme bavit o nějakých 113 lm/W a proti tomu snad ani Designer nemůže nic mít, i když je to "pro něj jenom" páskové provedení LED. ;-)

BTW: koukni na moji prezentaci do posledního zápisu deníku a dovíš se, že toho světla z tohoto pásku je dokonce moc a musel jsem ubírat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   08.05.2014 16:46 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Amras
Pro predstavu, ten LED pasek ma uvedeno 1500lm/m, coz je asi tak jako 2x15W zarivka, a jeste sviti jen v nejakem uhlu, vetsinou 120 stupnu, ne dokola jako zarivka. Takze uz 1m takoveho pasku bys mohl povazovat za vic nez 2x15W zarivek s reflektorem.

Jenze 28.8W/m, chci videt, jak tohle nekdo na pasku rozumne uchladi! ;-)

Tedy tech 54l bys osvitil i jen 1m takoveho pasku a jeste je to pro takove akvarium svetla vic nez dost, tedy podle udaju. Ovsem pokud bys tim chtel svitit dele, doporucuji prilepit na poradny kus hliniku rekneme ty 2m a napeti stahnout z 12V niz, at tu vykonovou ztratu do toho chladice rozumne preneses, protoze co jsem mel v ruce, prenos tepla na ceste od chipu po chladic byva bida a utrpeni (LED se vari a chladic se flaka).

Rekneme, ze 1m je 28.8W pri 12V napajeni (mozna ze to tak neni, obchodnici radi prehaneji), tedy 2.4A. Kdyz snizis napajeci napeti tak, at 2.4A netece do 1m, ale do celych 2m, uz to uchladis lepe, a mozna to bude chtit jit jeste niz...

EDIT: 1500lm/28.8W=52lm/W, je prachbidny vysledek, jak uz to tak u LED pasku byva...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.05.2014 16:36 Muž Amras [34] – Ohebnost
A myslíte si, že by se dal ohnout do U ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.05.2014 16:26 Muž Amras [34] – LED pásek
Myslíte, že by akvo 60x30x30 (54l) stačilo osvětlovat tímto 2 metrovým páskem?

www.smdledzarovky.cz/…

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.04.2014 08:56 Muž Dejmon [64] – Zdroje
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.04.2014 19:20 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: Designer
Designer napsal: Ja se jen snazim na tohle upozornit. Kdo LED pasky do akvaria jeste nesvitil, aby aspon vedel, co tedy ocekavat ma.
Áno, treba na to upozorniť, pretože ľudia ľahko podľahnú obchodnej propagande. Len si myslím, že to s tým upozorňovaním tiež netreba preháňať.

Sám LED pásik používam, ako doplnok k žiarivkám, a som spokojný. Všetky nevýhody mi vyvažuje jednoduchosť zostavenia, ale osvetľovať akvárko len pásikmi, do toho by som nešiel...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.04.2014 18:51 Muž glpetr [69] Re: Designer
hmm Jednu výhodu Led pásek má a to je 12V, 24V napájení a tak můžou zdejší elektroakvaristi stavět svá svítidla bez ohrožení života
Ještě jednu připomínku výrobce uvádí že, zářivka MASTER TL-D Super 80 30W/840 má životnost 20000hod pří poklesu 10% to je pří 12hod svícení denně asi 4,5 roku není to jen reklama. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.04.2014 18:24 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: VojtaBatman
Jedno to nebude, cim vetsi prikon, tim hure se da uchladit.

Pokud by sis poridil zdroj s nastavenim napeti, LED pasku pouzil vic, provozoval je slusne nalepene na slusnem chladici, a na nizsim napeti nez 12V, udelals vsechno pro to, aby vydrzely co nejdele.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.04.2014 18:19 VojtaBatman – LED
Taky si chci přidat do akva Led pásek, koupil bych si 1metr a rozdělil to na polovinu a dal vedle sebe dozadu ke stěně protože zářivka zadní stěnu mě taky moc neosvítí,barvu už mám vybranou studenou bílou a ještě tedy nevím kolik wattů tady v obchodě na elektroniku prodavají kolem 9 nebo 14 Wattů a k tomu i nějaký to trafo co bych si musel potom zapojit,všechno mám už domluvený co myslíte vy je to jedno kolik bude mít pásek Wattů?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.04.2014 18:05 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: amrtin
Neberes to jako tragedii, pohrajes si, umis je sehnat levne, dovednosti mas, a kochas se jak to akvarium hezky sviti... no proti tomu prece nejde rict ani popel ;-) .

Kdyz LED pasky nekdo chce, a jde do toho vedom si co dela, a je i ochoten to tak vzit, proc ne. A nakonec at si kazdy dela v tomto smyslu co chce, mame demokracii.

Ja se jen snazim na tohle upozornit. Kdo LED pasky do akvaria jeste nesvitil, aby aspon vedel, co tedy ocekavat ma.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.04.2014 17:51 amrtin Re: Designer
Tak mě nezbývá,než uznat všechny tvoje argumenty,i když patřím k příznivcům led(pásků) a raději je budu po roce měnit hmm ,než vymýšlet nebo vyrábět pro mě nevymyslitelné(kryt se zářivkama na netypické akva),mám prostě jejich výměny a instalace jako koníčka :-D ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   12.04.2014 17:41 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: glpetr
Jestli se divam dobre, pak: www.ecat.lighting.philips.com/… , coz je jedna z beznych zarivek, jeste po 20000h produkuje 90% puvodniho svetelneho toku, zatimco Ty jsi LED pasky sundal po 3600h jako "vysvicene".

LED pasek ma vyhodu v tom, ze se snadno vejde ledaskam, ale ta je vyvazena tim, ze kdyz je mista hodne malo, nejspis bude i problem s chlazenim.

Jde o LED, ale bezne LED pasky pri stejnem prikonu nevyprodukuji ani takovy svetelny tok, jako zarivka. Takze taky k nicemu.

Zbyva jen prijemny vyzarovaci uhel, tedy bezne 120 stupnu, coz je ale samo o sobe trosku malo, kdyz tuhle nadhernou vyhodu to ostatni totalne zabiji.

Obrovskou nevyhodou je, kdyz uz je zivotnost LED pasku k nicemu, ze se spatne meni... i kdyby slo jen o odmasteni kusu hliniku (jako ze to je komplikovanejsi nalepeny a pripajeny LED pasek vymenit), je to proti otoceni neceho v patici pekne hnusna komplikace.

Az budou LED pasky co k cemu, a budou se stejne jako zarivky produkovat i s dostupnym katalogovym listem, ze clovek vi co si vubec kupuje, a to jeste za rozumnou cenu, budu sam jako prvni poskakovat blahem. Ale za okolnosti, ktere dnes ve svete LED pasku panuji, je povazuji pro ucely sviceni do akvaria za minimalne diskutabilni, a to jsem hodne slusny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.04.2014 16:56 Muž glpetr [69] Re: Designer
Fotka k příspěvku hmm pásek jsem vyměníl, protože se snížila intenzita světla, neodešla ani jedna dioda a to jsem použil různé zbytky pásků (telpá,studená,zalitý,nezalitý 5050 a to některý už ani nelepil). I zářivková trubice po roce taky nesvítí na 100%, v žádném případě nezavrhuji zářivková ani jiná svítidla jen jsem psal svou zkušenost s led páskem ahoj
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.04.2014 16:33 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: glpetr
Nerad bych, aby to vypadalo, ze Vas tady nekoho postuchuju ci "slovne mlatim", o to nejde, jen uvadim veci na pravou miru a vyjadruji svou skepsi k rozumnemu pouzivani LED pasku k osvetleni akvarii.

Co jsi uvedl (pokud to znamena, ze pasky po 10ti mesicich uz z nejakeho duvodu dobre nesviti), i kdybys svitil 12h denne, je to 10mesicu*30dni*12hodin=3600hodin. To je hodne spatny vysledek, a i blba levna zarivka sviti 10000h v pohode... Vetsina propagacnich materialu hovori o dlouhe zivotnosti LED - ja ji zde nevidim, a povazuji za snazsi vymenit zarivku, nez LED pasek.

Ale jinak k tomu nesouhlasu, vzdyt ja celou dobu pisu, ze je to o neuchlazeni. Ve vetsine pripadu jde o spatny prenos tepla na chladic, jindy o poddimenzovany chladic. Ja uznavam, ze se desne spatne chladi veci, ktere maji velke vykonove ztraty na male plose, a ze se to teplo i spatne odvadi, ale o to je prece vetsi duvod to necpat na neco jako je material tech spoju u LED pasku, ale udelat to poradne, a umistovat takove soucastky na neco, co to teplo odvede. LED pasek, proc ne, ale ne pro osvetleni, ale pro ozdobu, indikaci neceho, pri osvetlovani LED pasek proste nese problemy.

Nechtel bych Te slyset, kdybys kazdych 10 mesicu musel v mem zarizeni menit spinaci prvek, protoze jsem ho neuchladil a argumentoval tim, ze se mi tam nic lepsiho neveslo, a ze je na krasnem pruznem materialu...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.04.2014 15:23 Muž glpetr [69] Re: Designer
hmm Nemůžu s tebou souhlasit, svítím jen Led páskem, výměna pásku po 10měsících (pásek koupený na ebay 14W/m cena 250kč za 5m), velice záleží na umístění Led pásku v krytu aqva nevydrží ale ve svítidle které je zavěšené nebo položené na krycím skle a Led pásek dostatečně chlazený je životnost přijatelná. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.04.2014 14:42 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Dejmon
Dejmon napsal: Já mám 50ti-watový a stejně trochu topí, takže ten 36W bude ještě teplejší. To je jenom můj poznatek.
To nemuzes nepsat obecne, tak to neni. Kazdy zdroj ma nejakou ucinnost, a jeste se menici se zatezi. To ze Tvuj zdroj nejak plytva energii, jeste neznamena, ze slabsi bude plytvat pri stejne zatezi vic :) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.04.2014 14:31 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Mára
Mára napsal: Tak já nemusím mít zrovna 1m/14.4W ale klidně i mít mají tam i 1m/7.2 a ještě menší jo,já jen co podle vás bude tedy lepší no a co bude pěkně a dlouho svítit ?

Jestli chces pekne a dlouho svitit, nekupuj si LED pasek :-D . I kdyz ono je to mysleno z zertu jen napul, protoze to tak je ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.04.2014 14:24 Muž glpetr [69] Re: Dejmon
ahoj pro Led pásky požívám tyto zdroje, www.hadex.cz/… dají regulovat cca 10% a při snížení výstupního napětí asi na 11,5 Led pásek tolik nehřeje

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [40] ...... 60

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 72859x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/18505?od=1951