Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

LED pásek

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 26 Přejít na další stránku   1  
LED pásek
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.07.2015 11:15 Migall Re: prasan
Mám všetečný dotaz do pléna, vlastním led pásek IP 20 instalovaný v hliníkovém U profilu. Myslíte, že bych mel nejakym zpusobem ten profil uzavřít proti vlhkosti nebo je lepší v rámci chlazení a větrání nechat profil otevřený a silikonem a bužírkama ochránit pouze pajené kontakty? (PS: nemam a nemuzu mít nad hladinou krycí sklo)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.07.2015 10:21 catfish – RE: prasan
Plne súhlasím. Ale predpokladám, že každý domáci kutil si vopred overí technické náležitosti. Ja som to skonzultoval cez net, objednal potrebné komponenty a celé doma zložil. Žiadna veda, nemám šoeciálne bunky na elektrické veci. Mám pásiky 4x1m, 4x14 W, 4x1350 lm, nalepené v AL lištách, napojené na zdroj. Celé ma to stálo cca 80 eur aj s dopravou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2015 12:37 - Re: catfish
Najčastejším problémom je správny výber napájacieho zdroja.Mnoho krát si práve ,,domáci majster,, skráti životnosť pásu použitím nevhodného zdroja na určitú dĺžku a počet lediek.Ledky sú tak často preťažované a odchádzajú.Samozrejme nedoporučujem kadejako zalievané s IPxy(je nám to stejne na dve veci....)
Treba sa samozrejme postarať i o dostatočný priestor okolo lediek aby nebol problém s odvetrávaním a ochladzovaním.Stačí AL lišta prípadne doplňujúci ventilátorik a led pásik musí fungovať.
rybicky.net/clanky/
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2015 11:53 catfish – Realita
Ja som nechcel riešiť nejaké lumeny, je mi to jedno. Kto vám premeria, že to, čo ste kúpili, je ozaj to sľubované? E-shop znesie všetko, len kúp. Mne išlo skôr o praktický návod, ako použiť LED pásiky bez toho, aby ste zbytočne neplatili a potom boli sklamaní...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2015 07:22 -
Mám 6 pásov o dĺžke cez dva metre. 150W v napájacích zdrojoch. :-D
Asi SMD5050.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2015 05:45 Muž Kamilstrom [539] - Rostliny – RGB Led pasek.
Zdravim,nevite nekdo jestli RGB 5050 SMD LED pasek udrzi nastaveni barvy a sytosti po vypnuti cas.spinacem na noc,jestli dalsi fotoperiodu najede ve stejnem nastaveni jako byl vypnut? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2015 23:59 ondra1971
Ahoj,koukněte do katalogu na stranu 18 ,led pásek 12V 4000lm 43w IP64 , www.idealdata.cz/… ,a jsou tam i jiné zajímavosti .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2015 21:54 Muž SlavekB [168] - ŽivorodkyRe: Malapa
Všechno je u mojí větší nádrže. Včetně inějakých fotek. U malé nádrře ho mámtaky vchladicím tunelu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2015 20:56 Kulisek Re: hombre
LED technologie jde šíleně rychle dopředu, co bylo platné před půlrokem, to už teď dávno platit nemusí ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.07.2015 20:35 hombre
Někde,nevím kde,jsem četl,že přes 2000lm/m se ještě reálně nikdo nedostal.Pokud jo,tak pouze papírově,kvůli dobré prodejnosti :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2015 19:51 Kulisek Re: catfish
Zas taková blbost to není, pásky 7020 18W/m mají svítivost minimálně 2400lm/m...ještě před dvěma měsíci uváděli 3200lm/m. Po mém dotazu mi bylo odpovězeno, že pásky nechali přeměřit a výsledek byl 2400-3100lm/m a proto začali uvádět tu nižší svítivost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2015 19:46 karci17 Re: catfish
No podla tychto odkazov sa mylis :)

www.ledtech.sk/…
www.pentask.sk/…

Vstupní napětí: 12 V DC
Příkon: 20 W/1 m
Počet LED: 120/1 m
Barva světla: studená bílá (6500-7000 K)
CRI: 75
Úhel svitu: 120°
Světelný tok: 2100 lm/m
LED čip: 3328 SMD Super Brightness
----------------------------------------

20 - 56 Eur bez dph no nekup to :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2015 19:22 catfish – Re: Grupyk
Hodnota 2900 lm/m je blbosť, súčasné najvýkonnejšie čipy Samsung sa pohybujú do cca 1800 lm/m.
Viac nie je jednoducho možné technicky dosiahnuť.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2015 19:17 catfish – Životnosť
Fotka k příspěvku Pre všetkých užívateľov LED pásikov: Je jedno aký má výkon, ten je teraz limitovaný do cca 20 W na 1m. Princíp je jednoduchý, dať do AL lišty, pásik vodotesný, musí byť nad krycím sklom cca 2 a viac cm. Ideálne bez krycej rampy, kvôli vetraniu. Ked toto zabezpečíte, nie je čo riešiť, ja tak fungujem už rok a žiadny problém s prehrievaním, výpadkom čipov, stratou intenzity. LED pásiky nie sú veľmi vhodné do "kapotáže" akvária, lebo sa prehrejú, ak nemáš chladenie. Nesmieš tiež položiť rovno na krycie sklo! Krycie sklo musí byť.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.07.2015 19:11 karci17 Re: grupyk
Tak tymto by som ako tak veril (3528), ze ich uchladis na profile na prijatelnu teplotu a dlhsie vydrzia , navyse vyzeraju aj opticky slusnejsie prevedene. 440lm/m je tiez realnejsie...Na male nizke akva prijatelne. ALE tie super 2900lm/m a 20W/m tak tie asi tak lahko neustrazis na prijatelne hodnoty (A to pochybujem o realnosti hodnot).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2015 18:42 Muž grupyk [20] Re: Malapa
www.tron.cz/… mam 1m studené a půl metru teplé www.tron.cz/…
Musel jsem koupit dimmer a trochu ubrat, dělala se mi v ricci sinice. Pomohlo to.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2015 18:36 Muž Malapa [494] - AfrikaRe: SlavekB
Poprosil bych ty kterým pásky drží, o uvedení odkazu odkud je mají. Potřebuju nahradit teplou bílou. Pásek mi odešel teď v těh vedrech. Naopak pásek studená bílá s čipy SMD 5050 svítí bez problému.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2015 18:33 Muž grupyk [20] Re: karci17
Tím že napsal, že má difuzor je jasný že to má v profilu... Difuzor se nasouvá do profilu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2015 18:12 karci17 Re: SlavekB
SlavekB, tak toto ma zaujalo a udivuje. 20W/m bez chladenia na skle ... To mi pripomina tie male radiomagnetofony co mali hrdo napisane na reprakoch 2x800W a vnutri bol 1,5W reprak.
Proste aby sklo uchladilo 20w/m (dlhodobo) mi pride ako dost mimo realitu ale hadat sa nebudem. Mozes sem hodit, prosim, foto ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2015 16:59 Muž SlavekB [168] - ŽivorodkyRe: hombre
Taky se hlasím mezi vyjímky. A tomám pásek 20 W /m. Což už samo o sobě se dost hřeje. Asi hlavní poznatek - IP20, žádné zalívání. Mám difuzor a leží mi to na horním skle.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.07.2015 15:22 jamajcan Re: hombre
Tak já budu další výjimka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2015 14:22 hombre Re: prasan
víš jak se to říka:vyjímka potvrzuje pravidlo ;-)
počkej za pár měsíců smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2015 13:48 - Re: hombre
hombre mne to svieti už cez dva roky a nemám ani úbytok(viditeľný) ani vyhoreté ledky.Nesumarizuj. smich A predstav si niekde to mám ako hlavné osvetlenie. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2015 13:34 hombre
No,takže když to zesumírujem,tak z dlouhodobějšího hlediska(2 roky+) je pásek a vše okolo pouze plýtváním peněz.Pokud se budem bavit o hlavním osvětlení ;-) Na nějaké přisvícení či efekt budiž.Toť můj názor :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2015 08:49 Muž Tomason [37] Re: Losky
postupoval jsem podle toho postupu a zatím bez problému. Je pravdou, že to mám krátce (cca půl roku). Zatím jsem neviděl nějaké úbytky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2015 07:02 Muž Vstrom [82] - MalawiRe: Kulisek
Já se světlem laboruji třetí rok. Nejdřív výkonné led chipy z Číny, pak chipy Cree a nakonec jsem dal zalité led pásky. Jeden studená bílá a druhý RGB, nastavený na bílou. Díky tomu RGB vyniklo zabarvení ryb. Bohužel pásek přežil rok, plno chipů svítilo z půlky a nakonec přestal úplně. Oba pásky byly na silném alu profilu o tloustce materiálu 5 mm a šířce 10 cm.
Problém je, že 170 cm na délku už je dost peněz za tyhle pokusy, ale RGB pásek je asi nejlehčí na montáž. Koupil jsem teď levný z Číny bez krytí a zvažuji nákup alu profilu s difuzorem a použít na to tu stahovací bužírku. Jedná se jen o světlo na efekt, kytky nemám
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2015 06:43 - Re: slavko
Fajn je pri tom použiť kolofoniu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.07.2015 23:20 Kulisek Re: Losky
Bude se ti to špatně chladit a nejlepší je použít nezalité pásky IP20. Zalité pásky IP65-8 je celkem také problém uchladit ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2015 22:47 Muž Vstrom [82] - Malawi
Zkoušel jste někde dát do led alu profilu pásek a dát na to tu smršťovací bužírku, co prodávají na T-Led? V pátek jedu do Prahy, tak přemýšlím, že by to mohlo být lepší než zalitý pásek
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2015 21:28 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: hombre
hombre napsal: ale jak píše Kulisek-pájení je jistější,nehrozí oxidace spoje a tím pádem špatný kontakt
Zlý kontakt hrozí rovnako ako pri inom type spoja, ono totiž aj spájkovať je treba vedieť... Hoci, samozrejme, dobré spájkovanie kvalitnou spájkou má iste dlhšiu životnosť a väčšiu odolnosť ako rozoberateľné spoje...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.07.2015 21:18 Kulisek Re: KarlosS
Led čipy jsou fajn, ale je to (aspoň pro mě) daleko větší problém správně poskládat :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2015 20:44 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: terezav
nechci vám do toho kecat, ale zkuste ještě zvážit LED čipy např. Cree. Denně mi volají lidi, co dva roky experimentovali s pásky, vrazili do toho spousty peněz a nakonec stejně konči u výkonných čipů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.07.2015 19:53 hombre
ale jak píše Kulisek-pájení je jistější,nehrozí oxidace spoje a tím pádem špatný kontakt ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2015 19:50 hombre Re: terezav
já bych spojil ty tři pásky tímto www.ledbeast.cz/…
a pak jen propojit konektorem se zdrojem.U těch spojek jen pohlídat aby seděla šířka pásku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2015 19:50 Kulisek Re: terezav
Sice 100% nevím, jak ten rozočovač funguje, ale nedával bych ho. Raději pásky spájet k sobě. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2015 19:08 terezav Re: terezav
Ještě mám dotaz, budu mít 3x 1m pásku napojený na jeden zdroj. Musím pásky pájet k sobě (do jedné řady ) nebo by šlo použít toto www.t-led.cz/… ( každý pásek vést samostatně do rozbočovače a pak do zdroje ) Použit bude tento zdroj www.zaleduj.cz/… a tento pásek www.ledbeast.cz/… Děkuji za rady
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2015 18:55 hombre
Na mou plánovanou nádrž 125x50x50cm jsem chtěl původně taky LED pásek,nakonec tam půjde 2x54w T5.Nevím,ale co ty LEDpásky ušetří,jak někteří píší.Když budu počítat že bych dal určitě 5m pásku po dvaceti watech a T5 trubice i s předřadníkem vemou +-115w,tak moc velkou úsporu nevidím.A to se nebavím o zdroji,lištách popř. stmívání k páskům.
Jěště dotaz,hřejí moc T5 trubice,popř. kolik stupňů může být v uzavřeném krytu?Jsou schopny vytopit akva třeba na 23-24 stupňů?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2015 17:14 - Re: zubu
Fotka k příspěvku Veď ale tu si musí i akvarista uvedomiť čo pod ledkami chce a môže pestovať.Ja som nikdy netvrdil,že tam pestujem náročné rastliny.A ako bolo napísané,je potrebná súhra viacero premenných aby to fungovalo.Mám napr.20L miničko a svieti tam ani nie 5W led pásik - je to málo,no a je to i pohľadom poznať.Aj pri takto slabom osvetlení s pridávaním CO2 tam mám krásne echináče(ja viem do minička nič moc,no je to to najkrajšie čo mi tam momentálne rastie - len čakám kedy to tie echináče začnú prerastať a budem ich musieť darovať či presadiť inam)
Foto som spravil ani nie pred sek.Riasa v ľavom rohu na skle - nie na listoch,hold málo času viac sa tomu povenovať.Ak si uvedomíme,že nie každé akvárium je postavené v úplnej tme,tak sa tam určite dostáva i denné svetlo a vtedy to i s ledkami môže a vlastne i funguje. ;-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2015 15:53 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: Jiřmond
Vzhľadom k tomu, že mám i T5 i pásiky a pri rozsvecovaní sa žiarivky rozsvietia o okamih neskôr, tak vidím rozdiel a môžem len potvrdiť, že svoje 50cm (výška) by som pásikmi určite nepresvietil až na dno tak, ako žiarivkami s reflektorom...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2015 15:41 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: zubu
zubu napsal: co vás vede k použití LED osvětlení ve větších nádrží.
Mám v akva 2x39W T5 a je to málo. 4x39W by mi iednak už bolo veľa svetla a jednak i elektriny, takže vhodná voľba by bola 3x39W. Lenže:

- do krytu nijako nedám 1 žiarivku doprostred, lebo tam mám kryt predelený a sú tam pánty
- hoci napájať 1 žiarivku z predradníka možno, je to dosť drahé a menej efektívne

Takže som pridal 1 m pásika, ktorý je rozdelený medzi pánty, a tak ho mám pekne uprostred a nákupná cena len neveľmi prevýšila cenu na tú jednu žiarivku s predradníkom, a to vrátane zdroja a lišty. Pretože nikto nepovie, aké podmienky panujú v mojom kryte, mám tam digi teplomer napojený na lištu (teraz už nepotrebný), aby som zo začiatku zistil, že teplota stúpa pomerne vysoko, čiže som musel pridať nútenú cirkuláciu (malý ventilátor), ktorá drží teplotu lišty pod 45°C. Takto mám jednoducho doplnené svetlo na žiadanú teplotu, no a zníženie teploty je vhodné aj pre žiarivky.

Keďže som pôvodne z odboru, montáž i výber komponentov si zvládam sám... Ďalší krok (v pláne) je pridať ďalší ventilátor a znížiť im otáčky nejakým analógovým obvodom v závislosti na teplote, ale to asi potrvá, lebo nutné to nie je ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2015 14:40 Muž Jiřmond [16] Re: zubu
Jako objektivně musím říct, že světla je v nádrži oproti mým původním T5 zářivkám pohledově méně. A kdybych změřil dopad v lumenech na dně, asi bych se nestačil divit :-). Ale jak říkám, spoléhám na souhru více proměnných :-D .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2015 14:34 Muž zubu [65] Re: Jiřmond
Je pravda že jsem to také zkoušel,ale cena na konec byla dost vysoká a efekt nic moc.Nakonec jsem to využil v kuchyni. Bohužel tu mojí džungli moc prosvítit ledkama nešlo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2015 14:29 Muž Jiřmond [16] Re: zubu
V mém konkrétním případě to je opravdu touha po určité úspoře. Doba se vyvíjí, chci věřit tomu, že se dá za méně peněz zahrát více muziky. Jsem taky jeden z těch, co si nejlépe potřebuje vše na sobě odzkoušet, abych pak mohl objektivně říct, že takhle teda ne, případně že jo :-). Šel jsem do verze s led pásky, dokonce touha uspořit mě donutila nakupovat na asijském trhu, což však dělá 99% prodejců zde. Takže myslet si, že se koupí u nás kvalitnější pásek je při dnešní globalizaci trhu poněkud naivní. Suma sumárum, k tomu, aby se rostlinkám v nádrži dařilo, je zapotřebí více proměnných než jen osvětlení a pokud to půjde i s led pásky za poloviční výdaje, tak proč do toho nejít ;-).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2015 14:26 Muž zubu [65] Re: prasan
Jako doplňkové osvětlení to asi smysl má,ale jako hlavní.Při ceně všech komponentů a ceně elektřiny,tak si jeho výhodností nejsem tak úplně jist.Nehledě na to že zářivka dává světlo plošné nikoliv bodové.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2015 14:11 - Re: zubu
Úspora alebo doplnkové osvetlenie k už aj tak veľkej spotrebe. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2015 13:22 Muž zubu [65] Re: terezav
Ahoj všichni.Jsem taky jeden z těch co má negativní zkušenosti.Ale mám dotaz na vás všechny,co vás vede k použití LED osvětlení ve větších nádrží.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2015 10:10 terezav Re: karci17
No prave, je to pri idealnich podminkach. Nechci na osvetleni setrit,procetla jsem snad vse a zacinam si myslet, ze to budu proste muset risknout, zkusit a pak se uvidi. :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2015 06:50 - Re: slavko
Veď to Slavčo.Veľa ich k nám chodí ako si napísal z Číny a nie všetky z Poľska sú tiež najlepšie.Nevravím, aj v Číne či Poľsku vedia vyrobiť i kvalitné veci no to už musí byť odskúšana a zabehnutá firma resp.výrobok.
Napríklad zdroje mám Made in Poland a fungujú zatiaľ po dvoch rokoch bezproblémovo.
Musím povedať,že je tu kopec ,,samozvaných,, elektrikárov čo sa ani veci nerozumejú a v snahe ušetriť tak odpália xy pásikov.Niet divu,že kopec ľudí potom nadáva na pásiky.Nerozumiem sa tomu,dám to spraviť firme.Síce zaplatím za robotu ale mám aj záruku firmy ak to náhodou nepôjde ;-)

PS: aj mne jeden prestal svietiť,ale to pre skorodované kontakty,čiže sa mi odpojilo napájanie.Zapájkoval som a hurá svieti ďalej. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.07.2015 21:32 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: prasan
Áno, Rado, je to o investícii a trochu aj o šťastí ;-) Sám som presvedčený, že mnohí naši predajcovia nakúpa za babku čínsky odpad, ktorý potom predávajú ako malý zázrak. Vychvália šmejd do neba, napíšu neuveriteľné parametre a ľudia kupujú ako diví, vo viere, že očúrajú fyziku... A pritom stačí tak málo - povedať si: nie je to za tú cenu až príliš dobré?

No a potom sa tu množia hlášky o pásikoch, ktoré neprežili horúčavy. Zaujímavé, moje prežili aj horúčavy pred dvomi rokmi (minulý rok poriadne horúco nebolo a tohoročné nerátam, lebo je krátko na závery), takže to nebude pásikmi ako takými...

Mimochodom, tiež si už nepamätám konkrétny typ pásika a faktúru som dávno vyhodil...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.07.2015 16:51 Muž Malapa [494] - Afrika – tak se musím přidat, chcípá :-)
Tak se bohužel musím také přidat mezi ty, kterým pásek odchází. Vedra nepřežil tento pásek www.ledgreen.cz/…
Velká část čipů už přestala svítit. Pásek s čipi SMD 5050 svítí bez problému dál.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [26] ...... 60

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 72859x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/18505?od=1251