Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

LED pásek

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 8 Přejít na další stránku   1  
LED pásek
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.08.2018 20:51 Muž Tony2013 [228] Re: freem1
bud to lepidlo a nebo by to mohlo mit dirky na sroubky ne?A pod to teplovodivou pastu. Hlavne ne sekundove lepidlo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.08.2018 20:32 freem1
Ten LED pas SMD 8520 je na tenkej hlinikovej dosticke, na ktorej z druhej strany nie je ziadne lepidlo.

Mam to zalepit normalnym sekundovym lepidlom k tomu hlinikovemu profilu, alebo pouzit teplovodivu pastu a po bokoch dat nejaky silikon alebo nieco, aby to drzalo alebo mam kupit nejake teplovodive lepidlo?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.08.2018 17:13 Muž Tony2013 [228] Re: freem1
Jake parametry? Jesstli svitivost tak luxmetrem.A jestli myslis ty el parametry tak jestli toto nevis tak se do toho radsi nepoustej.Jinak to zkus treba multimetrem.Staci si to vyhledat jak se to meri.Staci zmerit kolik do toho jde V a kolik A a tim vypocitas W . No a nebo zmer spotrebu za hodinu a V a vypocti s toho A .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.08.2018 13:18 freem1
Ale ako mam tie parametre zistit?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2018 23:26 Muž Riccihifi [13] Re: freem1
Mna by skor zaujimali zmerane elektricke parametre led pasu 8520, moj pas s 5630 (120led/m) berie okolo 1,75 A pri 12V, cize okolo 20W/m a svieti to velmi dobre, podstatne lepsie ako paralelne zapojene 2 pasy s 5050 ktore som mal doteraz.
Svieti to tak silno ze planujem znizit jas cca o 1/5 na TC420.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2018 21:54 Muž Tony2013 [228] Re: freem1
www.top-osvetleni.cz/…

A pokud jsi to meril jen prilozeni lux metru k ledce tak je to uplne mimo.Neco si o tom precti a pak uvidis ze to co jsi zmeril takhle narychlo je naprosto zavadejici a k nicemu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2018 21:48 Muž Tony2013 [228] Re: freem1
Na mobilni app zapomen ta nic nezmeri.Muj tel promeroval cca o 10000lx . Takze nepouzitelne.Radsi si pujc nebo kup pravej lux metr
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2018 17:12 freem1
Dnes mi prisli tie LED pasy z Aliexpressu SMD 8520 120leds/m

Svieti to silno a ked som to premeral uplne zblizka mobilnou aplikaciou Light meter, tak to ukazovalo okolo 100 000 luxov.

Chihiros ukazoval uplne zblizka tiez okolo 100 000 luxov.

Chcel som sem prilozit aj fotky, ale nejde mi ich sem dat z mobilu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.08.2018 16:19 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: slavko
Předpokládám že těch 25A je teoreticky celkový proud všech 6x2,5m. Zřejmě nejsou zapojené na jeden zdroj takže pak jsou ty průřezy a protékající proudy někde jinde. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.08.2018 15:24 - Re: slavko
OT:
Fajčenie je zlozvyk,škodí organizmu,sú to vyhodené peniaze.Takže podľa mňa fajčí len,pokúsim sa to napísať slušne - nerozumný človek.
Teóriu neodmietam(som vyučený elektrikár-teórie som mal až až), no prax je často dôkazom precízne a dobre odvedenej práce.Ešte som nezažil teoretika čo dobre pracuje.
Sorry - ako učiteľ si sa v živote tiež nenadrel :-P Preto si mal viac času čítať ako bežne pracujúci.
K bodu 3: Veď to,že teoretici chodia ťahať rozum k praktikom ale sami sa potom nezabudnú chvastať ako niečo vymysleli,no pritom to len ukradnú praktikom. :-D
PS: rád hovorím veci priamo. Akvárko u teba je nádhera,no tej Apistograme ,ak ju ešte máš by si mal dať aj poriadne nažrať.A to je prax,že ryba aby bola k svetu potrebuje aj kvalitnú stravu a nie len na pohľad pekné akvárium. ;-)
Ja to proste s led nedokážem podať ako ty.Jednoducho zoberiem vodiče, pásiky a ide mi to samé a funguje to.Prečo to alebo ono urobím tak či onak,je tá prax a Božia vôľa. :-)
Ak sa niekomu prehrieva pásik,tak by si mal prečítať niečo o Joulovom teple.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.08.2018 12:26 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: Prašan
Prašan napsal: OT:Ale sú vás fajčiarov milióny a to je horšie ako 96W spotreba.
Tento argument stojí na vode, pretože svietia nie len fajčiari a svieti sa nie len v akváriách. Umelé osvetlenie je v každej domácnosti, firme, celé mestá svietia celú noc, atď, atď... No ja viem, odsudzovať fajčiarov nič nestojí, nevyžaduje vedomosti a je také módne!

Prašan napsal:Na stene mám 6x 2,5metra pásikov a nič sa nehreje ani spotrebou neodpalujem káble.
Keby si tak neodmietal teóriu, tak by si vedel, že údaj 6 x 2,5 m pásikov je málo hovoriace číslo. Pri pásikoch 5 W/m to je dokopy 6,25 A, v prípade mojich 12 W/m by to bolo 15 A a v prípade iným tu spomenutých 20 W/m by to bolo dokonca 25 A. Na jedno svetlo (2,5 m pásika) to je (v rovnakom poradí) cca 1 A, 2,5 A a 4 A.

Prúd 1 A zvládne i vodič s prierezom 0.08 mm2 -- to je naozaj tenučký vodič a pochybujem, že niekto použije tenší (lebo nie sú bežne dostať). Na 4 A už potrebuješ vodič minimálne 0,25 mm2, to síce nie každý vie, zato to býva to najtenšie čo je v elektre dostať. Na celkový prúd 6 A je treba min. 0,5 mm2, to ešte nie je až také hrubé, zato na 25 A potrebuješ min. 2,5 mm2 a to už je riadny kábel (pri lanku to je priemer 2,4 mm na jednu žilu). K tomu všetkému treba do úvahy zobrať aj typ izolácie a umiestnenie vodiča, a to všetko znova kvôli odvodu tepla, ktorý vzniká prietokom prúdu.

Prašan napsal:Nestačí len teória ale treba vedieť zapojiť to v praxi
Toto je častý argument tých, ktorí teóriu neovládajú. Hoci predpokladám, že to zvládaš, i prúdová zaťažiteľnosť, ktorú spomínam vyššie, je teória. Prax nastupuje až potom, po výbere správneho vodiča. Kto teóriu výberu vodiča neovláda, buď použije káble príliš tenké (a potom mu to horí) alebo naopak použije káble zbytočne hrubé, a potom to vyzerá ch***vo a je pritom úplne jedno, ako kvalitne to zapojil... Kto "prijíma pod obojím", zvolí ten správny vodič a kvalitne i bezpečne ho pripojí aj roz/umiestni.

Mimochodom, pripomenul si mi kolegu. Keď som z neho chcel vytiahnuť rozumy o výpočte harmonických zložiek signálu PWM, tak mi odpovedal, že jeho také nezaujíma, lebo to je *len* teória a on je praktik -- rád mu kladiem podobné otázky, nikdy nesklame a vždy nás pobaví...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.08.2018 00:54 - Re: slavko
OT:Ale sú vás fajčiarov milióny a to je horšie ako 96W spotreba. :-P
Na stene mám 6x 2,5metra pásikov a nič sa nehreje ani spotrebou neodpalujem káble.Nestačí len teória ale treba vedieť zapojiť to v praxi :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.08.2018 22:32 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: Prašan
:-P

Len dodám, že podľa článku ho napájaš 12 V, čo je predpokladám napätie pásika, takže ho smažíš naplno, tak ako ho výrobca zostavil. Zdroj na obrázkoch má na štítku 12 V/ 0,5 A, tzn. odber pásikov nebude väčší ako 6 W (v článku odber nespomínaš). Áno, nikoho netrápi spotreba 6 W a jej prípadný pokles na 3 W. Môj pásik žerie 1 A a keby som chcel nahradiť aj trubice, tak by to boli ďalšie minimálne 2 A (skôr viac). Keby som svoje čipy nahradil 5050 (moje čipy majú minimálnu účinnosť na úrovni dvojnásobku maximálnej 5050), tak by to nebolo (spolu) 3 A, ale 6 A, pri zarátaní účinnosti zdroja 75 %, by tak celková spotreba stúpla z 48 W na 96 W -- a 96 W nemá priemernú spotrebu ani moja chladnička s mrazničkou, čo by z takéhoto svetla robilo najväčší spotrebič u mňa doma. Niekedy jednoducho nestačí pozerať na strom, ale treba vidieť celý les...

Ja viem, že odsudzovať fajčenie je módne, ale ani zďaleka nefajčím 8-12 hod denne vkuse...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.08.2018 14:54 - Re: slavko
Slavko,august 2015 som publikoval toto rybicky.net/clanky/1483-aquael-led-intenso-oprava-ako-som-to-vyriesil-ja
Stále to svieti úplne bez problémov a to sa píše rok 2018.Kto povedal,že pásik musíš vypekať ak je stavaný na svoje výkonové maximum.Práve preto ľudia robia chybu,že ich na to maximum aj zapájajú.Takže im to odchádza skôr ako by sa nazdali.Teplo neriešim,mne sa neprehrievajú.Viac sa hrejú iba na krevetkárkach kde som ja blbec nespravil po svojom a dal na radu ,,odobroníka,, v predajni. :-)
Dokonca ani tomu mini zdroju nevadí,že je v tej pôvodnej krabičke vlepený sekunďákom.
Akú tam majú ledky spotrebu! To viac v domácnosti zožere fén,žehlička,chladnička.Ledky sú oproti tomu aj pri 10 hodinovom svietení nič.A či ušetrím Watt,to mi môže byť šum a fuk.
Ľudia stále riešite zopár wattov ale obrovské veci vám unikajú.Zober také fajčenie (poznám ťa ,práve preto ma to napadlo) Koľko by si ušetril keby si nefajčil? Potom by si sa nemusel zamýšľať nad led pasikom a jeho vplyvom na globálne oteplovanie :-) A o tom dyme z cigariet pri toľkých fajčiaroch.Myslím,že víťaz globálneho oteplovania je jasný :-D :-P
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.08.2018 14:40 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: Prašan
Rado, za kvalitný pásik považujem taký, ktorý jednak sprevádzajú reálne údaje o svetelnom toku a účinnosti (nie maximá oboch z dokumentácie), jednak má kvalitné lepidlo, ktoré vydrží dlho a nekladie veľký tepelný odpor medzi pásikom a chladičom a hlavne, ktorý nie je zostavený na výkonovom maxime.

Áno, niekomu stačí, že to svieti a je spokojný. Avšak stav svieti má tiež niekoľko kvalitatívnych/kvantitatívnych parametrov, z ktorých (okrem životnosti a svietivosti) je zaujímavá práve účinnosť, tzn. koľko energie sa premení na svetlo a koľko prispieva ku globálnemu otepľovaniu. Samozrejme súhlasím, ak máš málo svetla, môžeš pridať ďalší pásik. Tým však pridáš nie len svetlo, ale aj spotrebu, a teda aj teplo. Rovnaký efekt môžeš docieliť použitím pásika s vyššou účinnosťou. Ak je účinnosť 2x vyššia ako pri 5050 (a u tých naj je i viac), dosiahneš 2x viac svetla pri rovnakej spotrebe, a teda rovnakom množstve tepla...

Ostáva získať pásik, ktorý tú účinnosť má 3x vyššiu nie len na papieri, čo nie vždy býva jednoduché, pretože väčšina predajcov (a nie len našich a čínskych) neuvádza reálne/pravdivé hodnoty a výrobcovia (v honbe za maximálnym svetelným tokom) navrhujú pracovný bod pásika na výkonové maximá, čím však výrazne znižujú účinnosť, zvyšujú produkciu tepla, a teda skracujú životnosť, najmä ak to fičí v nie dobre vetranom kryte.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.08.2018 12:00 - Re: slavko
Čo je vlastne kvalitný pásik? Veď polovica je dovážaná, ak nie priamo vyrábaná v Číne.
1/2 tovaru na Slovensku je Malayzia,Taiwan a Čína.
Ja mám staré 5050ky a svietia doteraz,odkedy som ich zapájal.Rastlinky pod nimi rastú parádne.
Ak to niekomu svieti nie dostačujúco, nevidím problém pridať ďalší pásik.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   04.08.2018 23:33 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: LukšaNM
Mimochodom, našiel som stránku, kde je zaujímavá tabuľka, z ktorej vidno, že 2835 môžu svietiť 2x (vrátane sporeeby) toľko ako 5630/5730, ale i rovnako 5630, no i rovnako ako 5050. Inými slovami krásna ukážka, akú malú výpovednú hodnotu majú rozmery púzdra: www.saving-star.com/…

Netuším aké tri typy 2835 má autor na mysli (doteraz som vedel o dvoch), ale pre mňa to znamená, že nákup 2835 môže byť (a iste i je) ešte väčšia mačka vo vreci a lacné z Číny budú vždy tie najslabšie, avšak to by zase výrazne vylepšiť ich životnosť.

A tiež som si všimol, že v en.wikipedia.org/… pribudli aj parametre, vrátane 8520 -- len nie je jasné, či údaje o svetle a účinnosti patria k 0.5W alebo k 1W čipom, takže sa na tie údaje nemožno spoliehať. Mňa z tej tabuľky najviac zaujali 4014...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.08.2018 08:45 Muž LukšaNM [309] Re: Miras
Tak jo, potvrzuji, jsou tak na noční osvětlení. smich
Už jsou doma, leda zkusit nějaký jiný od jinýho prodejce, ale nebudu to asi takhle postupně zkoušet. palec

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.07.2018 12:47 Muž Miras [111] Re: freem1
pokud se toho nějak bojíš nebo si nejsi jistej, tak vem profil dělanej pro dva pásky a dej tam jenom jeden a je to.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2018 12:40 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: freem1
Vzorec, samozrejme, existuje. Problém je, že sa (v prípade líšt pre LED) nedostanete k parametru zvanému tepelný odpor chladiča ;-) Mimochodom, parameter v štýle max. výkon LED pri chladiči nemôžete očakávať, pretože úzko súvisí s okolitou teplotou, ktorá je, u každého iná... Pred niekoľkými rokmi bola ohľadom chladenia LED výborne spracovaná česká stránka Cree, neviem, či ešte stále funguje, ani čo na nej je teraz. Ich odporúčanie pre pásy bolo max. 15 W s bežnými chladičmi (tvar U, H).

Pri výbere dbajte na to, aby steny lišty mali aspoň 2 mm (radšej viac), čím hrubšia stena, tým lepší rozvod tepla telom chladiča, a teda lepšie chladenie. V prípade pasívneho chladenia (bez ventilátorov) voľte eloxovaný profil, jeho čierna farba ponúka lepší prechod tepla do okolia i povrchovú ochranu. Pri pripevňovaní chladiča dbajte na to, aby zo všetkých strán okolo neho bol dostatočný priestor na prúdenie vzduchu.

Ani ten najlepší a najväčší chladič však nepomôže, ak je prechod tepla z LED cez pás na chladič zlý (ale to zistíte až po nejakej dobe používania)... Sám používam "bežný" tvar H, eloxovaný a pásy 12 W/m, pričom mám pásy nasekané po cca 20 cm tak, že 1 m pásu mám na skoro dvoch metroch lišty, ale v kryte mi hrejú ešte aj T5-ky.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2018 12:14 Muž Marcelko [-3] - Rostliny
Ako mam vediet, aky hlinikovy profil bude zodpovedat danemu LED pasiku, lebo nie na kazdej stranke a nie pri kazdom profile je uvedene, ze do akeho max. prikonu moze byt pouzity LED pasik.
Existuje nejaky vzorec, prepocet atd. ako by som si to mohol prepocitat?

Dakujem Vam velmi pekne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.07.2018 20:22 Muž Miras [111] Re: LukšaNM
za ty prachy svítit budou, ale nedával bych je nad akva, těch levnejch mám několik druhů a mají malej výkon, jo a ta cena je za non-water---
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.07.2018 19:25 Muž LukšaNM [309] Re: freem1
Těžko říct, za zkoušku to stojí, občas je velký cenový rozdíl při nákupu přímo z Číny místo od českých překupníků... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.07.2018 19:05 Muž Marcelko [-3] - RostlinyRe: LukšaNM
Nemate tam uvedene pozadovane parametre a vychadza cena za 1 meter okolo 0,44€, takze to asi nebude bohvieco...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.07.2018 18:59 Muž LukšaNM [309]
Zkoušel někdo?
www.aliexpress.com/…

Za ty prachy jsem to musel zkusit, 2835 SMD za € 2,19 a jestli jsem to dokonce dobře pochopil a přijde toho 5 metrů... :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.07.2018 17:20 Muž Tony2013 [228] Re: freem1
Moje reseni je mozna drazsi ale je lepsi nez komercni svetlo.Tvoje reseni sice stoji malo ale taky stoji za prd.Me je to jako jedno ty budes nespokojeny.Ver me vim co rikam.Kdyz budes chtit posly me sz a ja ti to nejak povykladam.Tady by to bylo jako inzerce a to nemuzem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.07.2018 15:17 Muž Riccihifi [13] – W/L
Otazka do diskusie:
Dnes som meral odber mojho LED osvetlenia v akvarku, vysiel mi prikon cca 0,5 W/L, (12,3V / 6,3A )pouzite su pasy s SMD 5050 (60 LED/m), vyska akvarka 40cm.
A teraz otazka: Je to podla vas relativne moc alebo malo co sa rastlin tyka? Dakujem za nazory
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.07.2018 15:05 Muž Marcelko [-3] - RostlinyRe: Tony2013
Tie tvoje veci vyzeraju byt super, ale cena je niekolko nasobne vyssia oproti tomu mojmu rieseniu...
V tej tvojej cene by som si mohol uz rovno kupit originalne osvetlenie, ktore by mozno bolo este aj lacnejsie...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.07.2018 17:49 Muž Marcelko [-3] - RostlinyRe: Tony2013
Ten pasik SMD 8520 Double Row ma prikon 12 Wattov na 50cm, cize na 1 meter 24 Wattov a ten Hlinkovy profil LED WIDE ma na 1 meter max. 25 Wattov, takze akurat...kedze tam budem davat iba 1 pasik na 1 hlinikovy profil...alebo...??? hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.07.2018 15:43 Muž Miras [111] Re: Tony2013
noo tak už si rozumíme ahoj
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.07.2018 15:40 Muž stanki [21] - rastlinne akvarium pomojom ?Re: slavko
slavko napsal: stanki napsal: Zalezi na podmienkach ako dlho vydrzi. Mam vlastnu skusenost pri 5630 na al profile, napajanie celych 12v, vsetko v krite bez vetrania a este pri t5 ktore tiez topili. Mozno polr roka bude minimum pri najhorsich podmienkach
Robíte úplne mylné závery (a pravopisné chyby), prosím prestaňte radiť, len pomýlite ostatných.

Sám mám pásy spolu s 2 x 39 W T5 v kryte, vetranom voľným prúdením vzduchu už niekoľko rokov. Neviem síce, čo si pod IP20 predstavujete Vy (resp. predajca), ale používam pásy bez zaliatia, čo by tomu mohlo zodpovedať. Pásy sú z 3014-tkami, čo je menšia obdoba púzdra 5630. Keďže mi to stále svieti k plnej spokojnosti, bude chyba niekde úplne inde.

Pochybnosti o vhodnosti 5630/5730 i 2835 (na flexi pásoch) som vyjadril v jednom z predošlých príspevkov, ktoré ste dôkladne odignorovali. Pričom vychádzajú nie z mojich pocitov a dojmov, ale z poznania technických dát i skúseností. Prvé experimenty s LED na svietenie som začal robiť pred asi piatimi rokmi, vyskúšal som veľa rôznych typov púzdier, pásy flexibilné i pevné, lacné i drahé, vytvoril som im rôzne podmienky a môžem zodpovedne prehlásiť, že Vaše tvrdenia o životnosti sú mimo. Napr., dokázal som pri experimentoch vytvoriť i podmienky, kde pás doslúžil už za dva nesiace... Ak dotyčný použije kvalitné pásy a vie čo robí, nebude so životnosťou taký problém, ako pášete Vy.

Zopakujem, čo som písal v inej téme -- robiť si vlastné svetlo z LED vyžaduje určité znalosti (a skúseností) o polovodičoch, o ich tepelných vlastnostiach, ako i teplovodivých vlastnostiach všetkých zúčastnených materiálov. Platí to najmä pri výkonových LED, ale nedostatok znalostí a skúseností často vedie k zúfalým výsledkom i pri použití pásov, pretože laici si často nie sú vedomí, čo všetko vstupuje do hry a potom hľadajú chyby všade možne, len nie v sebe...

Takže, ešte raz, nemýľte ľudí, Vaša skúsenosť i závery nemusia byť (a nie sú) správne.



Ako sa nehnevaj ale co zle som napisal? Mam ti tam zvyraznit ,,mam vlastnu skusenost" ,,v krite bez vetrania" ??? Alebo nevies citat? A mi chces povedat ze ked das naddimenzovany chladic s led pasom (ip20, nieje vodotesny) do nevetraneho vlhkeho prostredia tak ho vlhkost neznici? Alebo ze vlhkost, nevetrani priestor, teplota niesu podmienky ktore vplivaju na zivotnost led pasu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.07.2018 15:29 Muž Tony2013 [228] Re: Miras
Vyberu si pasek.Ten ma urcitou wattaz na metr a podle delky pasku si spocitam kolik wattu ma muj pasek a dle toho vyberu zdroj.Samozrejme pridam 20-30% takze pasek ma 100wm ja chci jen 50cm to je 50W to vychazi ze potrebuju zdroj aspon 70w.To je ta delka pasku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.07.2018 15:08 Muž Miras [111] Re: Tony2013
podle délky pásku zdroj? já bych řekl že 1m pásku o výkonu řekněme 7w a 1m pásku o výkonu 14w je rozdíl ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.07.2018 14:18 Muž Tony2013 [228] Re: Strakááč
No bejt tebou tak si o tom napred neco prectu.A pokud nebudes neco chapat tak az pote se zeptej.Jinak v predchozim prizpevku jsem dal dve veci ktere jsou potreba.Plus k tomu proudovy zdroj dle delky pasku.A daval bych pozor.Stale do toho vstupuje jako prvni 230V takze je opatrnost stale na miste.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.07.2018 12:17 Muž Miras [111] Re: Strakááč
no podle odběru pásku musíš koupit příslušné trafo, a lépe aby bylo trochu silnější.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.07.2018 12:14 Muž Strakááč [138] - Jižní Amerika a (Truhlář)
Až si budu delat akvaterarko chci si udělat taky ledkový osvětlení.. jak je to složitý? Koupím led pásek, hliníkových profilů má táta doma hafo, sice silnější, větší (používá je v truhlarine) ale vyrezu si z toho třeba ucko elko atd.. bude to dobře chlazený a asi bych kryt nedával, když tu čtu, že tomu skoro nic nevadí :)
Jde mi ale o zapojení.. koupím pásky, jaký jsou ideál, to se tady dočtu... ale jak do s tím do elektriky? Připojení na pásku je.. a pak co? :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.07.2018 11:23 Muž Tony2013 [228] Re: freem1
Tak jsem to skoro trefil odhadem tech 30W. tady pisou dokonce jen 25W www.ledsvet.cz/…
a ten uz je i eloxovany/anodizovany (stejne pojmy) .Proste tento profil je nevhodny.A i ten pasek stoji za prd.
Tady mas pasek kterej pouzij www.tradetronic.cz/…
a tady mas profil ktery pouzit www.e-light.cz/…
Na vse ostatni se vykasly.Je to ztrata casu.
Ale i ma varinta nenei zcela idealni ale aspon za neco stoji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.07.2018 11:05 Muž Marcelko [-3] - Rostliny
Na zaklade plochy v reze toho hlinikoveho profilu LED WIDE ma 1 meter hmotnost okolo 245 gramov.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.07.2018 09:47 Muž Marcelko [-3] - Rostliny
Zistil som, ze ten hlinikovy profil nie je eloxovaný ani anodovaný.
www.ecoprodukt.sk/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.07.2018 09:11 Muž Marcelko [-3] - RostlinyRe: Tony2013
Pisal som o tom hned na ziaciatku:
Prosím Vás chcem si tam dať ešte 2 x 80 cm LED pásik s hliníkovou lištou
Takze budem mat 2x80 cm hlinikovu listu a 2x80 cm LED pasik.

Ten hlinikovy profil som vybral preto, lebo je najsirsi a aby sa nestalo to, ze ked tam dam ten LED pasik, tak aby zrazu z uhla svietivosti napr. 120 stupnov nebolo len napr. 90 stupnov.

Ako viete, ze ten hlinikovy profil ma na 1 metri 30 wattov? - ako sa to zistuje a pocita?

Tak mi poradte konkretny hlinikovy profil.

Dakujem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.07.2018 07:55 Muž Tony2013 [228] – Pasek
Koukam ze Slavko vam to uz velice hezky a presne vysvetlil v predeslych prizpevcich.No hold jste se nepoucily.Panove freem1 stanki
No jeste jsem koukl na ten profil a uz dle popisku (PROFIL LED WIDE - pre dekoratívne osvetlenie obrazov a rôznych predmetov.) uz by te to melo trknou ze v tvem navrhu je neco spatne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.07.2018 07:51 Muž Tony2013 [228] Re: freem1
freem1 napsal: Kupim si ten pasik SMD 8520 Double Row:
s.aliexpress.com/…=

K tomu tento hlinikovy profil 2 metre:
www.ecoprodukt.sk/…

A tento difuzor 2 metre:
www.ecoprodukt.sk/…

Hadam to bude dostatocne svietit a aj chladit... hmm


Nechti ti do toho kecat ale vse je spatne. Pokud trvas na tech ledkach tak ty maji 12W 50cm a ten profil co do kteryho to chces davat ma na metru 30w Sice jsem nenasel kolik tech pasku tam chces dat ale kupeckyma poctama to ten profil neuchladi.A to je situace kterou vam tady krasne popsal Slavko.Pokud das dva ty pasky vedle sebe tak na pul metru to bude delat 24w tepla. Okolni teplota kolem telesa bude cca 22°. No a ten profil bude mit na pul metru jen cca 15W ucinnost takze ti tam lita 9W tepla.To je jen teoreticky a polopaticky.Ta problematika je uplne jina. Provozni teplota cipu naroky na chlazeni atd.Jeste bych se nad tim bejt tebou zamyslel.A jen kupeckejma poctama to nejak spocital.Vzdy davej ten chladic aspon s dvoujnasobnou Wattazi nez je napsano na pasku.Ale jak uz jsem jednou podotkl tak problematika je obsahlejsi toto je jen ma rada pro tebe at se zamyslis.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.07.2018 00:12 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: stanki
stanki napsal: Zalezi na podmienkach ako dlho vydrzi. Mam vlastnu skusenost pri 5630 na al profile, napajanie celych 12v, vsetko v krite bez vetrania a este pri t5 ktore tiez topili. Mozno polr roka bude minimum pri najhorsich podmienkach
Robíte úplne mylné závery (a pravopisné chyby), prosím prestaňte radiť, len pomýlite ostatných.

Sám mám pásy spolu s 2 x 39 W T5 v kryte, vetranom voľným prúdením vzduchu už niekoľko rokov. Neviem síce, čo si pod IP20 predstavujete Vy (resp. predajca), ale používam pásy bez zaliatia, čo by tomu mohlo zodpovedať. Pásy sú z 3014-tkami, čo je menšia obdoba púzdra 5630. Keďže mi to stále svieti k plnej spokojnosti, bude chyba niekde úplne inde.

Pochybnosti o vhodnosti 5630/5730 i 2835 (na flexi pásoch) som vyjadril v jednom z predošlých príspevkov, ktoré ste dôkladne odignorovali. Pričom vychádzajú nie z mojich pocitov a dojmov, ale z poznania technických dát i skúseností. Prvé experimenty s LED na svietenie som začal robiť pred asi piatimi rokmi, vyskúšal som veľa rôznych typov púzdier, pásy flexibilné i pevné, lacné i drahé, vytvoril som im rôzne podmienky a môžem zodpovedne prehlásiť, že Vaše tvrdenia o životnosti sú mimo. Napr., dokázal som pri experimentoch vytvoriť i podmienky, kde pás doslúžil už za dva nesiace... Ak dotyčný použije kvalitné pásy a vie čo robí, nebude so životnosťou taký problém, ako pášete Vy.

Zopakujem, čo som písal v inej téme -- robiť si vlastné svetlo z LED vyžaduje určité znalosti (a skúseností) o polovodičoch, o ich tepelných vlastnostiach, ako i teplovodivých vlastnostiach všetkých zúčastnených materiálov. Platí to najmä pri výkonových LED, ale nedostatok znalostí a skúseností často vedie k zúfalým výsledkom i pri použití pásov, pretože laici si často nie sú vedomí, čo všetko vstupuje do hry a potom hľadajú chyby všade možne, len nie v sebe...

Takže, ešte raz, nemýľte ľudí, Vaša skúsenosť i závery nemusia byť (a nie sú) správne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.07.2018 22:00 Muž Marcelko [-3] - Rostliny
Ja si myslim, ze s tym nebude az taky problem - odhovarali ma aj od toho, aby som nedaval Chihiros do krytu (podotykam, ale ze Chihiros neni natesno nalepeny na kryte, ale mam tam asi 1,5cm medzeru kvoli prudeniu vzduchu) a nevidim v tom problem - kryt ma vetracie otvory a este aj veko krytu je otvorene a ziadna vlhkost neni ani na kryte zo spodnej strany a ani na Chihirose.

Dolezite je pouzit dostatocne velky hlinikovy profil.

Pri najhorsom pouzit aj ventilatory na ochladzovanie.

Pasik by prave nemal byt zaliaty v silikone alebo v takom niecom, a ani v tej zmrastovacej buzirke, lebo potom sa pasik vplyvom tepla zacne znehodnocovat.
Mala by byt aj medzera medzi pasikom a difuzorom (krytom), ktory sa dava do toho hlinikoveho profilu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.07.2018 21:35 Muž stanki [21] - rastlinne akvarium pomojom ?
Taketo veci tazko reklamovat, ale zabudol som na jednu podstatnu vec. To ze pasik bol len ip20. A to asi bol najvecsi problem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.07.2018 21:31 Muž Miras [111]
no tak měla by na ně být klasicky 2 roky záruka ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.07.2018 21:26 Muž stanki [21] - rastlinne akvarium pomojom ?
Zalezi na podmienkach ako dlho vydrzi. Mam vlastnu skusenost pri 5630 na al profile, napajanie celych 12v, vsetko v krite bez vetrania a este pri t5 ktore tiez topili. Mozno polr roka bude minimum pri najhorsich podmienkach :) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.07.2018 18:08 Muž Marcelko [-3] - Rostliny
Kupim si ten pasik SMD 8520 Double Row:
s.aliexpress.com/…=

K tomu tento hlinikovy profil 2 metre:
www.ecoprodukt.sk/…

A tento difuzor 2 metre:
www.ecoprodukt.sk/…

Hadam to bude dostatocne svietit a aj chladit... hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.07.2018 12:30 Muž Vrzy [23]
Chladič jsem koupil schválně naddimenzovaný, čím nižší teplota, tím lépe. Nechtěl jsem v opačném případě řešit přehřívání větráčkem. Takhle je teplota OK a navíc do budoucna přemýšlím o upgradu na výkonové čipy Cree, takže by ten chladič také mohl stačit.
@ solty18: dobré víno nesmí při nějakém to bastlení chybět :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.07.2018 12:21 Muž solty18 [1] Re: Vrzy
Jj ten chladič je fakt obrovský. Mne sa páči na zábere pohár bieleho vínka. ;-)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [8] ...... 60

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 72859x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/18505?od=351