Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

LED pásek

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 4 Přejít na další stránku   1  
LED pásek
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2019 09:09 Muž Oldass [806] – RGB
Lze použít RGB pásky 5050 a nebo je problém s barevným spektrem?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2019 09:26 Muž xOB [83] - CichlidyRe: Provpe
Jako chladic je profil AL-07, tyto pasky by mely zvladat hodne vysoke teploty. Ale az budu delat dalsi (do mini akva), tak uz pujdu do AL-06
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2019 09:24 Muž xOB [83] - CichlidyRe: PaJe68
Dle delky pasku pouzivam zdroje ELG-200-24A-3Y a ELG-150-24A-3Y
Pres potenciometr se u nich da menit vystupni proud.
Existuji i varianty stmivatelne, ale to nepotrebuji
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2019 10:04 Muž Provpe [8] - RostlinyRe: PaJe68
Zdroj si musíš vypočítat podle výkonu. Regulace jedině přes PWM regulátor
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2019 10:00 Muž PaJe68 [6] Re: xOB
A co používáš za zdroj? Případně čím reguluješ výkon?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2019 09:10 Muž Provpe [8] - RostlinyRe: xOB
jo slušný :) ty proudové to je jiná liga, jak máš řešené chlazení? :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2019 09:05 Muž xOB [83] - CichlidyRe: Cyklohentán
Slusny pasky mam odsud www.lightronic.cz/…
Pouzivam je uz prakticky na vsechny nadrze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   19.01.2019 09:48 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: Provpe
Provpe napsal: nemyslím si že je chybná
Nanešťastie (pre Vás), vôbec nezáleží na tom, čo si Vy myslíte alebo nemyslíte. V neposlednom rade, myslieť si znamená nevedieť...

Provpe napsal:při 24 voltech je menši úbytek napětí na vodičích jak na přívodních tak na vodičích v led pásku.
To je pravda, ale... Pokiaľ sa pásik a/alebo prívodné vodiče hrejú tak, že je to dôležité, sú zlé a je to chyba v ich návrhu/konštrukcii. V správne navrhnutom obvode majú taký malý stratový výkon, že ich ohrev je (má byť) zanedbateľný.

Ak to zjednoduším, dôležitá je teplota čipu, ktorá nezávisí na napájacom napätí, pretože obvod musí zaistiť, aby čip (a nie len pásika) pracoval v rovnakom pracovnom bode (čiže bolo na ňom rovnaké napätie i prúd), bez ohľadu na napájacie napätie. Laici si myslia, že nižšia teplota chladiča (tela svietidla) je lepšia, ale opak je často pravdou, pretože táto nižšia teplota pri pásikoch zvyčajne znamená len zlý prenos tepla od čipu na chladič. Znova zopakujem, že dôležitá je teplota vo vnútri čipu, ktorú je však v prípade pásikov prakticky nemožné zmerať.

Inými slovami, množstvo vytvoreného tepla nezávisí od napájacieho napätia, ale od príkonu (a účinnosti). Ak teda použijete svetlo s príkonom 20 W a zapojenie s účinnosťou 0.5 (50 %), vždy bude na teplo premenených 10 W, či to napájate 12 V, 24 V alebo i 230 V.

Použili ste metódu logickej indukcie, ale táto metóda často vedie k nesprávnym záverom, najmä bez veľmi (veľmi) podrobných znalosti problematiky a množstva skúseností. Vaše odvodenie teploty pomocou Ohmovho zákona naznačuje, že Vy medzi nich nepatríte a nezmení to ani počet priložených vysmiatych smailíkov. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2019 15:53 Muž PaJe68 [6] – ZESILOVAČ PÁSKŮ
Mám 12V světla zapojená z řídící jednotky www.t-led.cz/… přes zesilovač www.t-led.cz/…. Chci poplnit pásky, ale použil bych 24V. Je možné tímto zesilovačem řídit 24V tak,že ovladací signal by byl 12V??? Nebo je možné použít něco jiného?
Co jsem se koukal, tak 24V pásky by mě více vyhovovali. Stejně bych musel dokoupit trafo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.01.2019 09:44 Muž Provpe [8] - RostlinyRe: hubipv
Stejnosměrné napájecí napětí 12V
Výhody : všeobecně používané, k dispozici široký sortiment pásků i zdrojů a za dobré ceny, bezproblémové použití různých ovládacích systémů, LED pásek na 12V lze vhodným zapojením přizpůsobit na napájení 24V, jsou-li úseky v linii stejné délky, je možno je elektricky zapojit po dvou do série a napájet je napětím 24V
Nevýhody : u větších výkonů pásků krátká délka pásku, kterou můžete napájet z jednoho kraje, delší linie vyžadují složitější kabeláž, řešením je provedení kabeláže do T

Stejnosměrné napájecí napětí 24V
Výhody : možná delší linie, kterou lze napájet z jednoho konce, na efektmodul, přijímač dálkového ovládání aj. je možno připojit dvojnásobný příkon, u některých druhů pásků vyšší účinnost než u pásků na 12V
Nevýhody : menší sortiment zdrojů, pásky jen vybraných typů, pro menší hromadnost používání obecně dražší, některé ovládací systémy vyžadují napájení 12V
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2019 09:24 Muž hubipv [13] Re: Provpe
Úbytek napětí je nejčastěji způsoben nevhodným průřezem vodiče za trafem. Velmi často se to podcenuje. Při 24 V je poloviční proud, takže tam pak ten menší průřez tolik nevadí. Jinak souhlasím se Slavkem...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2019 08:45 Muž Provpe [8] - RostlinyRe: slavko
nemyslím si že je chybná :) testoval jsem hodně druhu led :) při 24 voltech je menši úbytek napětí na vodičích jak na přívodních tak na vodičích v led pásku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.01.2019 21:15 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: Provpe
Provpe napsal: Cim vetsi odpor tim vesti teplo?
To je nejaká novelizácia Ohmovho zákona alebo sa ho len snažíte priohnúť svojej, od začiatku chybnej, teórii?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.01.2019 18:27 Muž Provpe [8] - RostlinyRe: vlka
Jasny psal jsem v teto cene :) tenhle je jednou tak drazsi :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.01.2019 18:25 Muž Provpe [8] - RostlinyRe: slavko
Cim vetsi odpor tim vesti teplo?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.01.2019 18:21 Muž Cyklohentán [257] - nízkoúdržbové akvária s veľa rastlinami a hejnovými rybamiRe: vlka
To je ale slušný pásik
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.01.2019 16:16 Muž vlka [3444] Re: Provpe
Čauky, taky zajímavé video. www.youtube.com/… Předhání se v ledasčem, ale které jsou nejoptimálnější? www.ledshopik.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   17.01.2019 14:53 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: Provpe
Provpe napsal: že by ohmuv zákon? :)
Vtipné, ešte mi skúste vysvetliť, kde je v tom Ohmovom zákone teplo...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.01.2019 13:41 Muž Provpe [8] - RostlinyRe: slavko
že by ohmuv zákon? :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.01.2019 12:45 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: Provpe
Provpe napsal: Napájení je 24v = menší ztráty na teple
Prosím Vás, a na toto ste ako prišli?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.01.2019 11:06 Muž Provpe [8] - RostlinyRe: PaJe68
www.t-led.cz/…
Je to to dá se říct to nejlepší co za ty peníze seženeš. Napájení je 24v = menší ztráty na teple :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.01.2019 10:15 Muž PaJe68 [6] Re: Provpe
Co je to za pásek? (2400lm/m) Nová technologie?
Můžeš upřesnit?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.01.2019 08:22 Muž Provpe [8] - Rostliny – Světlo
Taky plánuji dělat předělávat led osvětlení s novou technologii led, 2400lm/m Chlazení bude alu profil + nerezová deska, ke které bude profil připevněn. Ty led pásky svítí užasně!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2019 22:38 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: Tommo
Z mne známych čipov, len 2835 majú kovový vývod na odvod tepla vzadu, ale i ten bude mať výrazne zníženú funkčnosť, keď ho namontujú na plastový (flexibilný) pásik. Samozrejme, kovový profil, je lepší ako nič a mám ho i ja, ale zázraky nedokáže.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2019 22:38 Muž Tija [2] Re: Tommo
Ať jsem hledal jak hledal našel jsem pouze vždy, že důvod je vysoká teplota a tak i zmenšující se životnost. Jiné důvody dlouhodobého svícení nejsou. Je udáváno, že svícení 6h je v normě. Já svítím postupně od rána po skocích a plné svícení u mě trvá cca 3h a pak zase klesá celkem svítím od 11-21. Tím bych mohl dosáhnout deklarované životnosti 10.000h.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.01.2019 20:39 Muž Tommo [828] Re: slavko
Ano takhle přesně jsem to pochopil. Nepoužívat pásky s IP68 na dlouhodobé svícení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   16.01.2019 20:35 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: Tija
Tija napsal: teplota alu profilu cca 30stupnu
Pokiaľ chcete čokoľvek odvodzovať z teploty profilu, musíte zobrať do úvahy typ púzdra čipu a tepelné odpory medzi čipom a profilom. Inými slovami, na teplote profilu väčšinou pramálo záleží, dôležitá je teplota vo vnútri...

V neposlednom rade, IP68 je ochrana proti vode v tekutom skupenstve a nezaručuje žiadnu ochranu proti vysokej vzdušnej vlhkosti, ktorá však dokáže narobiť obdobnú (ale i väčšiu) škodu. Zato, perfektne funguje ako ochrana proti vyžarovaniu tepla čipom...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2019 20:26 Muž Tommo [828] Re: Tija
Asi taky záleží na kolik % svítí. Mám max 80% a když na ně sáhnu jsou lehce teplé.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2019 20:16 Muž Tija [2] Re: Tommo
já jsem si rozdílu všiml hlavně v provozní teplotě. Ten normální se mi pohyboval kolem 20-30 a ten zality od 40-60...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2019 20:06 Muž Tommo [828] Re: Tija
Já jsem si právě kvůli tomu pořídil nezalité. S vyšším IP nemám osobní zkušenost, ale vyčetl jsem to zde a i u prodejců pásků, že nejsou vhodné na dlouhodobé svícení. Ale jak je vidět tak to funguje. Není nad vlastní zkušenost. palec
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2019 19:59 Muž Tija [2] Re: Tommo
Tommo jakto? Mám pásek zalitý IP68 něco kolem 100led na metr a teplota alu profilu cca 30stupnu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.01.2019 19:33 Muž Tommo [828] Re: Tija
Jenže ty nejsou vhodné na dlouhodobé svícení
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2019 19:28 Muž Tija [2] Re: Cyklohentán
Led pásky mají i povrchovou úpravu s ochranou proti vodě IP68. když je dá do lišty a dá koncovky myslím si, že se dovnitř na led nedostane vůbec nic
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.01.2019 19:12 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: Cyklohentán
Mám v kryte po zhasnutí svetla trvalo vlhkosť blízku 100 % a LED pásy bez akejkoľvek prídavnej povrchovej ochrany už niekoľko rokov bez známky korózie.

Zjavne robíte nesprávne/unáhlené závery...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2019 18:52 Muž Cyklohentán [257] - nízkoúdržbové akvária s veľa rastlinami a hejnovými rybamiRe: Tija
LED pásy v kryte rýchlo skorodujú - vysoká vlhkosť :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2019 18:04 Muž Tija [2] Re: bertík13
Udělal bych to jako rampu.. na hranu akvaria bych nalepil např kobercovku trochu aby to neklouzalo a vymyslel zarazky vlevo a vpravo a na to bych polozil alu listu s pruhlednym difuzorem oboje na kazde strane napr o pul cm delsi nez akvarium a uvnitr samozremne led pasek vodeodolny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2019 16:50 bertík13 – led pasek
Koupil jsem si led pasek abych pridal na osvetleni akvária. Akvárium je bez krytu 80 cm dlouhy,bez tapety kousek od zdi. Jediny vyuziti co mi napada je ho prilepit ke zdi podel zadni strany akvária.

Nad hladinou by to bylo o dost lepsi, ale nenapada mi nic co bych vyrobil z beznych věci

Jak by jste to udelali vy?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2019 06:12 Muž Provpe [8] - RostlinyRe: Tija
radši bych to šmikl někde za trafem a použil bych svorkovnice :) v tvém případě, jinak na pájení nic nejni na youtube jsou i návody :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2019 23:58 Muž Tija [2] Re: Provpe
Protoze to mam naletovane rovnou a neumim pajet. Tak jsem myslel, ze kabel privodu prerusím a nacvaknu svorkovnici pak ten klasicky led konetkor pak mam doma led stmivac z ali expresu a z nej zase konektor a svorkovnice a pak do trafa. Varianta 2: nechat si odletovat kabel pryc a nacvaknout na led pasek svorkovnici a na konci konektor led a na to traficko svorkovnici a proti a konektor led. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2019 23:22 Muž Provpe [8] - RostlinyRe: Tija
Pouzij pwn regulator a sniz intenzitu svetla :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2019 22:08 Muž Tija [2] Re: Cyklohentán
Fotka k příspěvku Zdroj je takové to trafíčko jako mají nabíječky telefonů, napřímo naletovaný na led pásek.
12v 2,5A 30w max
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2019 22:04 Muž Cyklohentán [257] - nízkoúdržbové akvária s veľa rastlinami a hejnovými rybamiRe: Tija
Aký je to zdroj? Keď sa veľmi prehrieva chce to menšie napätie - zvýši sa tým životnosť aj efektivita
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2019 21:56 Muž Tija [2] – Led
Pořídil jsem si dnes led pásek v hliníkové liště o o délce 70cm a lišta se velmi zahřívá (tak, že se na ní nedá udržet ruka) mam ji na sponách přichycenou k vrchní desce skříňky. Je lepší světlo zavěsit mezi akvárium a horní deku do prostoru? A nebo nějaké nápady na chlazení? Děkuji moc

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2019 20:59 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: Riccihifi
Rozodnievanie pomocou RGB umožňuje nielen zvyšovanie jasu, ale aj zmenu teploty chromatičnosti v závislosti na uhle slnka. Dá sa to pekne nasimulovať a bez väčších problémov namiešať. Neskúšal som to síce s pásikmi, ale tie RGB LED sú viac-menej na jedno kopyto. Neviem si to ale predstaviť programovať ručne cez ten TC420 -- ja som na to použil mikroprocesor, ktorý vypočítaval farby, ich pomery, jas, korekciu...

Pri použití PWM s 256 hodnotami som síce dosiahol verný efekt, ale gamma korekcia spôsobila, že som mal len 100 krokov, a tak zmena nebola plynulá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2019 20:44 Muž Riccihifi [13] Re: Martin Karviná
Hmmmm na svitanie a stmievanie by som RGB asi nepouzival, jedine kazdy kanal nezavisle, na dialkove zabudnut a miesat RGB budes musiet pri programovani...
Pripadne otestovat a zavesit to cele aj s dialkovym na 1 kanal 420, ci bude korektne fungovat stmievanie a svitanie, teoreticky by to mohlo ist.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2019 19:40 Jarda62 Re: Martin Karviná
Půjde, ale bez dálkového ovládání a každá barva se musí dát na jiný kanál a barvy dobře namíchat, dělal bych to tak pouze pokud bych měl bílou zvláště a tímhle RGB páskem bych chtěl jen doladil odstín, protože kdybys zapojil všechny barvy na jeden kanál bílá tím nevznikne, protože bílá barva vzniká při určitých procentech červené, modré a zelené.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2019 18:45 Muž Martin Karviná [19] Re: Riccihifi
Abych to mohl načasovat at se samo zapíná svítá a stmívá
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2019 17:46 Muž Riccihifi [13] Re: Martin Karviná
Ahoj, aky zmysel ma 420 ked na dialkovom mas vsetky moznosti nastavenia farby a intenzity?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2019 14:59 Muž Martin Karviná [19] – Led pásek
Ahoj všem.
Mám v plánu koupit stmívač 420 a chci se zeptat jestli s tím pujde ovládat i led pásek 5m. když ho skrátím. Je to barevný s dálkovým ovl. dík. Martin
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2019 17:56 Muž FishMan59 [-4] - SumciRe: slavko
SR jen jsem omylem zmáčkl CapsLock a nechtělo se mi to psát znova. Asi to barvit nebudu už si na to zvykám :-DD
PS:Nemusíš my vykat je mi 13 :-) ;-)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [4] ...... 60

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 72859x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/18505?od=151