Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Liapor a další substráty z pálených jílů

 

NápovědaFórum » Dekorace a dno » Dno 

Přejít na předchozí stránku 26 Přejít na další stránku   1  
Liapor a další substráty z pálených jílů
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2013 18:58 JackDaniel Re: stafflik
ztěžkne časem alespoň trochu ten liapor?tak nějak se to docela dost zvedá při průjezdu ryb.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   17.03.2013 18:42 Muž stafflik [119] - RostlinyRe: JackDaniel
Mám uplně čerstvi zkušenosti s Liaporem a kobercovkama. Od Rataje sem koupi HC v krabičce, vyklopil, opral substrát a nastříhal na obdelníky tak 2x1 cm. Vemeš to do pinzety na délku a kolibavym pohybem ze strany na stranu sem to nacpal do Liaporu až po pár vrchních lístků. Tak to tam nejen drží, ale za týden už je poznat růst. Na to že mi kobercovky zezačátku vyplavávaly a až potom sem je narval do substrátu skoro cely, to zas taková hrůza nebyla. Zato kryptokoryny mám na hladině furt. Ale je to moje blbost, pustil sem si do akva Labeo červenoploutvé a mám vystarany. Taková ryba prostě do akva s liaporem nepatří, nebo patří, ale až sou rostliny zakořeněny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2013 17:39 - Re: JackDaniel
Ešte som do liaporu nesadil,ale zato do nano dennerle a rataj profi soil.Palička, zatlačíš,potrasieš a je to.Chce to trocha viac trpezlivosti.Najhoršie je keď ti to dno už prehrabávajú vežovky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2013 17:35 JackDaniel
čau.jak sázíte kobercovky do liaporu?už mi začíná silně docházet trpělivost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2013 11:03 Muž Kaplan007 [51] Terramol - detailní foto
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Při vypnutém osvětlení a zapnutém osvětlení. Při zapnutém osvětlení. Barvy odpovídají realitě. Více foto v prezentaci mé nádrže Asie.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2013 03:25 Žena ivaha [2730] - Krevetky, ráčci, drobné rybky, rostlinyRe: malyLibor
Mimochodem fotky namočenýho a nasvícenýho terramolu má v prezentaci danio ano Přivezla mi vzorek a docela bych to přirovnala k Manadu od JBL.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2013 03:01 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: aivenhov
Tady v tomto vlákně Kaplan píše, že jeho substrát je do červena - rybicky.net/forum/10448…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   16.03.2013 00:02 Muž ViktorX [474] Re: Grizzly
Tak si do "mého vzorce" dosaď výšku 5,5 cm a spočti si to, rozměry máš v prezentaci, ale já už to balím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2013 22:14 Muž Toník [396]
Terramol doplněný jílovými kuličkami a překrytý "Flexi" štěrkopískem.
Zkušenost pozitivní.
rybicky.net/fotogalerie.php…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2013 21:01 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: aivenhov
Když se podíváš na zbytek akva a barvy u Kaplana007 tak zjistíš že celá fotka táhne do modra, čímž je ve fotce potlačena červená složka (špatné vyvážení bílé). Takže bych spíše věřil fotce z toho odkazu co jsi dával....
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2013 20:42 Muž Grizzly [57] - AfrikaRe: ViktorX
Tak zhruba optimálně kolem 4 cm vpředu a 7cm vzadu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   15.03.2013 20:28 Muž ViktorX [474] Re: Grizzly
Asi bude záležet na tom, jak vysoké chceš mít dno ;-). Délka * šířka * výška dna v centimetrech / 1000 = obsah v litrech :-). Jeden pytel má 50 litrů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2013 20:08 Muž Grizzly [57] - Afrika
Ahoj, potřeboval bych poradit kolik pytlů (jeden má 25 kg) budu potřebovat do 2 akvárek (96 a 224 litrů) díky ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2013 20:00 Muž Kaplan007 [51] Re: aivenhov
Jen bych doplnil že fotka je pořízená mobilem, tak můžou být barvy zkreslené. Během víkendu pořídím kvalitnější foto a přidám i detailní fotky krytu, pokud by někdo chtěl inspiraci :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2013 19:27 Muž aivenhov [16]
No tak teraz ste ma dostali. Už som chcel ísť pre Liapor.
Len mám drobnú nezrovnalosť ohľadom Terramolu a to je farba.
V Kaplanovom akváriu je bledo hnedý a v inzeráte na predaj :
zvierata.bazos.sk/… posobí skôr až tehlovo červeno.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2013 18:49 Muž Voky [23] - CichlidyRe: lhajek
na 90% zkusim terramol. uvidim dal jsem so kaplanovo akva do oblibenych abych videl jak se mu dari
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   14.03.2013 21:18 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: Voky
Jen pokud chceš dát liapor bych ti doporučil si to připravit dřív. Ušetříš si trochu nervy při novém osázení.

Já počítám že výměnu dna v dalším akva naplánuji tak, aby liapor po převaření ležel ve vodě ještě aspoň měsíc spíš dva než do něj budu sázet ....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2013 20:33 R Muž romant [27987] Re: Voky
Toho zakalení se neboj, když budeš měnit vodu, tak se to za pár dní srovná, kalná voda rybám vadit nebude, horší jsou ty neviditelný nepřátelé v podobě vyšších N látek a to se podrží tou výměnou.
Edit: Tady už jsme OT, tak tu diskusi kdyžtak přeneseme do odpovídajících vláken. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2013 20:31 Muž Voky [23] - CichlidyRe: romant, lhajek
tak ja uz parkrat akva stehoval a vzdy jsem to delal tak jak popisujete ale nikdy se mi akva nezakalilo / byl to vzdy strek nebo pisek ../ uvidime ceka me to za par mesicu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   14.03.2013 20:14 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: Voky
To by mohlo jít, pokud zachováš filtr v běhu nebo s minimální přestávkou tak, aby se nenarušilo jeho osazenstvo, zachováš část původní vody s nějakým tím osazenstvem z detritu ze dna, aby se i nové dno tím mohlo naočkovat a pak pojedeš výměny vody denně nebo obden tak by se to mělo zvládnout.

Ty výměny vody bych viděl tak 2-3 týdny obden, možná třetí týden ob dva dny a měla by to být tutovka, že to ryby ve zdraví přežijí. Samozřejmě nová voda s co nejbližšími parametry jako ta v akva (ale to je snad samozřejmost).

EDIT: než jsem to dopsal tak byl romant rychlejší :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   14.03.2013 20:12 R Muž romant [27987] Re: Voky
A proč by to nešlo? Když budeš mít živej filtr, použiješ třeba nitrivec(ne hned, až za 2-3 dny) a podržíš to výměnou vody, tak to musí fungovat během jednoho dne.
Edit: Více informací možno dohledat zde. rybicky.net/forum/6125
rybicky.net/forum/1396
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2013 20:09 Muž Voky [23] - CichlidyRe: kaplan007
ja bych totiz rad pri stehovani akva vymenil dno a dal tam idealne ryby hned ten den a to asi nepujde
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2013 17:54 Muž Kaplan007 [51] Re: Voky
Částečně se vyprat dá. Ale jak už jsem psal, vodu bude při propírání barvit pořád. A když se nebudeš hrabat ve dně tak kal za pár dní sedne (nebo se vyfiltruje) a voda bude čistá. Asi to nebude dno vhodné pro ryby, co rejou dno. Dnes už je kal vidět jen když se podívám z boku. Předpokládám, že zítra už bude OK a hodím tam pár gupek na záběh.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2013 16:24 Muž Voky [23] - CichlidyRe: Kaplan007
da se ten terramol vyprat v kyblu a nebo s tim kalem pocitat ze to je holt vlastnost ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2013 20:20 Muž Kaplan007 [51] – Terramol
Pokračuji v přidávání mých zkušeností s terramolem.

Dnes jsem osázel akva kytkama. Sázení šlo bez problémů, všechny kytky na první pokus a ani po několika hodinách žádná kytka nevyplavala. Můžu porovnat pouze s Aquaclay od Rataje a v tomto směru je terramol opravdu lepší.

Celkově zatím hodnotím terramol velice dobře. Je levný, vypadá pěkně, poměrně dobře se s ním pracuje a sázení jde naprosto v pohodě. Jediný zápor je pracnější propírání a nechce se to moc hrabat ve dnu, dost kalí vodu. Až sedne kal, tak nahodím pár fotek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   13.03.2013 13:01 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: Miso
Dej pokoj s Blyxou ... s tou občas zápasím i v písčitém těžkém dně ....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2013 09:16 Muž Miso [470] Re: lhajek
vyborna je aj taka Blyxa :-) ta aj ked si to sadne sa dlho neudrzi
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2013 09:09 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: stafflik
Jo je to pochopitelné jak jsi to napsal.
No postupně se daří to tam strkat. Valisnérky od včera další už nevyplavaly tak od nich snad už bude pokoj. A zbytek budu muset trpělivě stále do toho dna dostrkávat ....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2013 07:35 Muž stafflik [119] - RostlinyRe: lhajek
V místech kde sem se moc nemohl dostat, nebo když to cpu mezi ostatní rostliny, držim pinzetu palcem a prostřednikem, rostlinu při zapichnuti přidržim ukazovákem. Blbě se to popisuje, ale funguje to slušně. Na to přindeš sám...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2013 22:25 Muž kofejn [963] Re: Treeman
Sázení kytek z pěstírny nebylo tak hrozné, jako přesazování vrchních řízku Splendidy a vzrostlého anubiasu kopinatého. To se bez zátěže asi nedá tone tone Liliovníček i Ludwigia je pohoda X-) .
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   12.03.2013 20:39 Muž Voky [23] - CichlidyRe: lhajek
horacomatky jsem parkrat pouzil kdyz jsem mel aquaclaygroung a bylo to ok. idealne je to kdyz ma clovek hrabavy ryby
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   12.03.2013 18:01 Muž Treeman [249] – Váha Liaporu
Jinak sem pročítal info o různé váze Liaporu věru bytelná licitace se rozběhla a popravdě já sem při nákupu toto nevěděl takže sem koupil co bylo zajímala mě frakce což sem zvolil 1-4 50litrů a to že je to potvora lehká v akváriu výřivá tak to už sem si vyzkoušel. Já při výměně vody používám nalévání vody přez dlań těsně pod hladinou a tím se proudění vody rozprostře a nevíří se nic.

Po 14 dnech v nádrži se mi jeví stabilně a mnou zasazené kytky drží na místě tam kde sem je zapíchl při zakládání a dokonce i teréní nerovnosti zůstali bezezměn občas ze dna vypluje bublinka k povrchu to se ví:-).Možná je to i filtrací že se Liapor po dně nepohybuje. Takže teď ještě aby se rybky trochu víc činily a Liapor trochu zhodnotily a proložili jej detritem dle mého to bude stabilnější i při nešetrnější výměně vody:-)

U Liaporu bych řekl že platí ono okřídlené "Akvaristika je o trpělivosti" a zde to platí podle mě dvojnásob. Proto budme trpělivý a za trpělivost budem odměněni.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2013 16:12 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: lhajek
No, za měsíc dva se budeš divit, jak ti to mohlo dělat takové problémy, vždyť to jde snadno. A nad tvým úsměvem nad matkama jako zdrojem železa se nepodivuji, směje se tomu spousta lidí... a spousta lidí to tak dělá. Já to použil jak zátěž a jestli to bude pro rostliny hnojivo jek někdo říká, nebo nebude, jak se dušuje jiný, je muk. Pro mne je podstatné, že se kytky chytly, rostou a že matky ničemu nevadí - z Liaporu na povrch nikdy nevylezou :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 15   12.03.2013 16:02 Muž Treeman [249] Re: lhajek vs malyLibor
Možná je úsměvné v dnešní době používat hřebíky a matky ke kořenům kytek jako zdroj železa ale naši tatíkové to používali běžně protože akvaristika nebyla protchnutá "zázračnými produkty jako bílé železo od Dennerle a nebo Feropol od JBL atd... které vznikly díky komerci" ale to je vývoj a také jej nezatracujeme. Takže dnes na zaslání zprávy používáme běžně SMS a ne telegram ale to neznamená že telegram nefunguje a že se nedá použít.

Prostě řešení je více a záleží na každém z nás jakou cestu zvolí.
Prosperujcí kytky a spokojené srdéčko akvaristické to je oč tu běží milí přátelé ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   12.03.2013 15:33 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: stafflik
No jenže já si s tím hraju ve 12L mini a když tam mám ješte položený světlo, tak se mě tam obě ruce nevejdou ....
No nějak to tam postupně narvu a uvidím časem .....

Libore matka jako zdroj železa u kořenů mě přijde úsměvná, ale prostě tam nic takového cpát nechci. Jsem v tomhle možná blbej, ale je to jen pro můj pocit že tam ve dně neleží kus železa, kterej je později k ničemu a jen tam rezaví .... Prostě se u toho chvíli povztekám a buď to půjde a nebo to po čase překročí rozumnou míru a liapor půjde z domu :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 13   12.03.2013 13:25 Muž stafflik [119] - RostlinyRe: lhajek
Mám akva čerstvě založeny s Liaporem. Pomalu rostliny vyplavávají a musím je sázet při akva naplněnym vodou. A protože jak píšeš se i s pinzetou pracuje v liaporu blbě, použivám obě ruce. Jednou s pinzetou vrazim rostlinu do liaporu, druhou ji přidržím a pomalu vytahnu pinzetu. Zatím to tak de celkem slušně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.03.2013 13:11 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: lhajek
Jak už bylo řečeno, já to sázel na sucho a pak zaplavil. A to, co vyplavalo a nedařilo se přesvědčit, jsem normálně lřivázal nití na matku a matku vrazil do substrátu. Co se ti na téhle metodě nelíbí? Zabiješ dvě mouchy jednou ranou - rotlinka drží, než nit uhnije, rostlina zakoření, a za druhé máš hned u kořenů zroj železa pro rostlinku, super hnojení :-D
Ale buď klidný, i já se navztekal. Ale za měsíc to bude úplně jiné sázení, to už půjde samo, jakmile se Liapor usadí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2013 11:46 Žena LinaDee [167] - Aquascapingeleocharis
Mně se nad očekávání dobře sázel eleocharis, zato liliovníček plaval, jak kdyby za to byl placenej.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2013 10:34 Muž Miso [470] Re: lhajek
jj, pinzetou to moc nejde, do aquaclayu som sadil rukou, zasadit riadne hlboho zahrnut substratom a mierne povytiahnut.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2013 10:08 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: ViktorX
Jo to jsem udělal právě s Valisnérkou a druhý den půlka venku tone
Na Hygrophilu už jsem vyzrál (tedy pokud opět nevyplave), má totiž tužší stonek a prostě ho do měkkého liaporu zapíchnu bez pinzety a překvapivě drží. Vždy když totiž vyndávám pinzetu tak to liapor přizvedne a tím má kytka šanci vyplavat. Ještě tam nějak potřebuju dostat Hetherantheru - ta má stonek měkčí :-( - a kašlu na to ... bude toho v tom mini dost a pak už jen čekat až se to zajede. Pak část rostlinstva chci nahradit mechy ....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   12.03.2013 09:20 Muž danrycka [56] Re: lhajek
Musíš mít trpělivost. Mně to taky nešlo a těch nervů :) vzdal jsem to. Ale cca po měsíci, když jsem chtěl vyplavané kytky znovu zasadit, to bylo úplně něco jiného. Teďka v pohodě zasadím liliovníček i hemiantus, samo že pinzetou :) Do liaporu se nikdy nebude dát sázet jako do písku, to by si měl každý uvědomit hned ze začátku, pokud chce takto experimentovat. Rostlinám se to ale líbí a koření v liaporu perfektně, někdy je to ale spíš na obtíž když s jednou kytkou vytáhneš část dna v kuse :) Nevzdávej to ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   12.03.2013 09:20 Muž ViktorX [474] Re: lhajek
Pokud sázíš do nového, je dobrá metoda malyLibora nalít jen trochu vody pár čísel pod horní vrstvu, musí se zázet jedna radost. V plném akva jsem taky z valisnérek šílel, 2 jsem vždycky zasadil a třetí vylezla...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2013 08:56 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: romant
Tak cpát to do matek se mě fakt nechce. A nejsem začátečník abych cpal rostliny kolmo, jedině že bych je na dno položil a zkusil zavát liaporem....

Prostě na sázení do liaporu je potřeba hodně trpělivosti, času a pevné nervy ....

Třeba za nějaký čas až ještě víc nasákne tak to bude lepší, zatím bych si ale na jeho použití ve větším akva právě kvůli sázení netroufl. To co normálně osázím během pár minut je s liaporem práce na hodiny a to opakovaně než tam vše bude držet ....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2013 07:50 Muž Ciffik [761] - RostlinyRe: lhajek
nesázej to kolmo, ale pod úhlem. Rostlinky budou držet a časem půjdou stejně na rovno ke světlu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2013 07:48 R Muž romant [27987] Re: lhajek
Zkusil bych toto. www.horacovoakvarium.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2013 07:25 Muž lhajek [1870] - Rostliny
Proboha jak sázíte kytky do Liaporu???? Psali jste tady že je to v pohodě ale vždyť to vůbec nejde tone tone tone Už jsem z toho pěkně navztekanej. Co jsem včera nasázel Valisnérku tak dnes polovička venku ....
Chtěl jsem dosázet Hygrophilu a Hetherantheru a ty vyplavávají okamžitě, ani nepočkají do druhého dne ....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2013 19:49 Muž Voky [23] - CichlidyRe: ViktorX
takze ve finale to bude o kus tezsi nez liapor. mno ja to snad i nekdy koupim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2013 17:08 Muž ViktorX [474] Re: Kaplan007
Já už na to jednou koukal... sypná hmotnost nižší, než Liapor, ale oběmová hmotnost zrna ("váha") 2,3kg/l, přitom nasákavost 77% (Liapor po 180 dnech jen "až 24%"), nechápu, takže ke dnu asi půjde jako šutr hmm.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2013 16:23 Muž MichoCZ [891] - AmerikaRe: Kaplan007
Pro rostlinky docela dobré složení, ale to PH 5,5 no nevím. Třeba paví voči to nemusí tak nízko, ale zas jiné ryby proč ne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2013 16:08 Muž Kaplan007 [51] Re: LinaDee
Fotka k příspěvku Řekl bych že ne. Zatím se ani nedrolí.

Jinak našel jsem přesné specifikace terramolu. Nevím jestli to někomu k něčemu bude, ale pro zajímavost:
 

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [26] ...... 41 42

Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 61088x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/16474?od=1251