Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Liapor a další substráty z pálených jílů

 

NápovědaFórum » Dekorace a dno » Dno 

Přejít na předchozí stránku 41 Přejít na další stránku   1  
Liapor a další substráty z pálených jílů
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.06.2011 20:26 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: djkoli
Fotka k příspěvku tak nejake ryby uz jsou v akva a pry Liapor neviri. Takze zatim vsechno dobre.
A na fotce je i videt, ze kytky prospivaji. sice nerostou moc rychle,a le to by se s rybami melo zmenit
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.06.2011 10:15 Muž djkoli [5] - RostlinyRe: Barakainus
DObrá, tak už je to správně vše vysvětléne. No ono jen tak naplnit celé akva. Nevím, ale udělám to asi takto. Naplnim akva do poloviny a svůj matroš nechám ulěezet pak hodně upustím a začnu sázet. Kytky mám ještě v akváriich doma, takže až bude o víkendu auto, vše převezu. A promín, že jsem to špatně pochopil. Bylo mi to divné :ú
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.06.2011 09:34 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: djkoli
ja psal abys naplnil akva plne kvuli vytesneni vzduchu z liaporu a zkontrolovani tesnosti akva, ne abys tak sazel kytky.

o tom jsem psal driv, ze sazim s vodu, a ne na sucho. nikoliv vsak pri plnem akvariu!
-mechy a kapradiny vazu na kameny a drevo pred napustenim a jen rosim, aby nevyschly.
-tak 5cm vody je dobrych na sazeni kobercovek.
-stonkovky sazim tak s 20cm vody; jde to mnohem lip a jak vzplyvaji, nepletou se a je lip videt, co uz jsem zasadil a kam.

kazdy to dela jinak a urcite se da sazet uplne na sucho... vyjma Liaporu, kde to proste nejde ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.06.2011 09:21 Muž djkoli [5] - RostlinyRe: Kusma
Ale to já přeci vím, píšu to od začátku, že nechci plné. Ale je mi to tu stále nabízeno. Právě z důvodu šptaného sazení a potřeby namočení substrátu jsem chtěl naplnit pouze 1/3. A tzo je ještě hodně.

Viz:
na zacatek klidne napln akva cele. tlak vody je dobry na vytlaceni vzduchu z tech zrn. navic si overis, ze ti akvarium netece pred tim, nez tam das ryby.

Práve proto jsem se pta, jak se sázi plné akva. Vždy to dělám asi takto.

Umeji akva> nasypu a uspořádám substrát popř.. naaranžuji děkoraci> naliji pul cm nad substrát vodu, aby se lépe do mokrého sázelo> Pak postupně dolívám asi do 2/3. Nechám den dva být, kdyby něco vyplavalo a pak doliju. Pak nechám 3 týdny či 5-7 a holky poujdte do vody. Samozř... že mezitím už filtr běží.

Jinak jdu se mrknou na video , ale asi už jsem ho viděl.:)) jinak mám na to uplně stejný nazor jako ty s tou vodou. :))
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.06.2011 08:37 Muž Kusma [411] - RostlinyRe: djkoli
Nějak mi mozek nebere, proč chceš furt napouštět akvárko plné vodou?
To napusť jen do výšky substrátu a nech to tak... Navíc když máš k dispozici rostliny, tak proč to nenasázíš hned? Mě se nejlíp osvědčilo nasázet rostliny do akvárka bez vody a pak pomalu dopouštět - viz fotky mého akvárka 150L.
Podívej se tady jak zakládá akvárko profík www.youtube.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.06.2011 22:18 Muž djkoli [5] - RostlinyRe: katterinecka
No o riciie jsem slyšel jak se sazí. Jen nevím jak ostatní rostlinky, pokud je akva plne.V takovém množství to bude záhada. Jinak po jaké době je mám začít sázet? No jinak až to bude hotové, tak je jen potřeba sehnat ten kořen. :)))Zítra musím zajít do zdravotních potřab tam by měla tato velká pinzeta být.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.06.2011 22:13 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: Barakainus
niť je dobrá ale brzo se rozpadne, musí se brzo přemotávat, lepší je vlasec, ale když ricie roste rychle tak je stejně potřeba ji zase přemotat ;-) Ricie se nepřichytí na podklad jako mechy.
Když to uděláš na suchu a pak vložíš do akvárka tak je jedno kolik je tam vody

nějak jsem si vás dva popletla :-) ale to už je jedno
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.06.2011 22:08 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: katterinecka
no to me taky ;)
na tom obrazku akva vidis mechove kameny. je na to pouzita sitka do vlasu (asi na drdoly). to samy udelas s riccii. prip se da nahusto omotat cernou niti na kameni ci dreve
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.06.2011 22:04 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: djkoli
no to by mě taky zajímalo jak se sází ricie coze
brzy by sis měl dovést představit jak se bude sázet do akvárka plného vody, jestli chceš rostlinné, tak tam je většinou potřeba dost často něco stříhat, přesazovat, takže se tomu nevyhneš. Rozhodně si pořiď pinzetu a nejlíp nějaké vhodné nůžtičky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.06.2011 21:59 Muž djkoli [5] - RostlinyRe: Barakainus
V podstatě mám největší strach ze sázení RICIIE A OSTATNÍCH MECHU. ono se to hezky sází když je akva bez vody, ale s vodou sem to v takové míře ještě nedělal. Máš nějakej fígl, aby nevyplavaly? Přeci jenom tam bude spoustu vody. A zajetou vodu vyndavat asi nebudu:( Snad mi to vše vyjde. Také doufám, že sázení do tohoto materialu bude také pohoda. nejlepší na tom všem je v podstatě fakt, že se akva sazí bez vody:(
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   14.06.2011 21:55 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: djkoli
pockej si na Raab.
tady je obrazek. ty chces to uprostred 1-4mm v cervenem pytli encrypted-tbn0.gstatic.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.06.2011 21:54 Muž Kusma [411] - RostlinyRe: djkoli
Sakra chlape, na co jsou vyhledávače?!
Zkus třeba google...
www.liapor.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.06.2011 21:40 Muž djkoli [5] - RostlinyRe: Kusma
super, tak asi takto to udělám asi tak 3x :)) jinak z čeho to vubec je? dneska jsem byl ve dvou stavebninách při čem v raab měli zavřeno. Tak jsem našel jiné stavebniny a meli tam celý obrovský pytek asi tohoto materialu, ale nebyl jsem si jistý pač jsem to nikdy na živo nevidel a on ten název nikdy neslyšel. Na štítku made in korea.. nevedel jsem zda je to ono, tak jsem to nevzal. Ale ted o tom stále ppřemýšlím. Raději to koupim od značkové firmy.. protože by to mohla byt třeba něšjaká náhražka
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.06.2011 21:29 Muž Kusma [411] - RostlinyRe: djkoli
Já když jsem vařil Profi-Soil tak jsem použil asi 8litrový hrnec nasypal do něj štěrk a nalil vodu z rychlovarky a pak udržoval teplotu na plotně - vařil asi 5 min a potom přes sítko jsem postupně naházel všechn štěrk do kýble se studenou vodou a vše v pohodě skoro nic neplavalo...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.06.2011 21:16 Muž djkoli [5] - RostlinyRe: Barakainus
TAK jsem moc rád, za další rady. Jinak ten material je naprosto inertní? Dneska jsem byl ve stavebninách vše vyřídít a zítra pro to skočím. Myslel jsem, že štěrk dám jen na dno.. abvy to vše co nejlepe drželo pohromadě. Jen nevím jak zasadím kytky, když budu mít plné akva. Jinak aby se ještě zeptal. Asi si uvařím na plotně hrnce a pak ty kamínky dám do těch hrnců a pak to sleju a promísím se studenou až to vychladne, abych to nenalil horké či zbytečně teple do akva. No to co bude plavat asi nechám na jindy. Budu toho materiálu mít dostatek, takže můžu blbnout. A pak pozdeji znovu použít. DOufám, že vše brzy sedne akva nebude téct a vše bude ok. Akva naplním , tak do poloviny abych mohl uřadovat. Jelikož jsem o kytky z mých akva, tak budu musem inproviztovat. :) Souhlasíš? smich

Ještě se zeptam jak takové množství vařit? .)) varnou konvici asi rozteču. A další věc po jaké době sázet do toho matroše?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   14.06.2011 20:33 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: djkoli
to zni, ze by to i mohlo vyjit ;)
na zacatek klidne napln akva cele. tlak vody je dobry na vytlaceni vzduchu z tech zrn. navic si overis, ze ti akvarium netece pred tim, nez tam das ryby.
filtr v te vode za 1-2 tydny nezabehnes. potrebujes aspon vymackak filtracni naplne ze svych starych filtru. pokud je to nove akva na jinem miste nez to stare, vymackej to do kyble a nalej to cele bud pod ten sterk nebo nech ten novy filtr prefiltrovat ten kybl. pochopitelne, ten varici Liapor be nemel prijit do kontaktu s timto material, jelikoz by to zabilo vsechny bakterie.

ja osobne bych nedaval ten sterk neb nevidim zadny duvod pro, ale pokud ho tam musis mit, proc ne

pokud tam das ten sterk, je klidne mozne, ze budes potrebovat jen jeden pytel Liaporu. coz muze byt i vyhoda, pokud se tobe pokus nezdari, nebudes potrebovat tolik kvetinacu ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.06.2011 13:16 Muž djkoli [5] - RostlinyRe: Barakainus
já vím. Už jsem četl spoustu diskuzí, ale přijde mi to jako dobré podloží. Víš stále přemýšlím o tom písku.... já nevím nevím. Jsem dost nerozhodny.

Když to shrnu.

Na sklo dám jemný štěrk.
Na šterk přijde tento materiál.
Vše spařím a do akva naliji cca 1/3 vody., abych mohl později sázet květiny. Koupím tu nejjemější možnou drť. To co bude plavat spařím znovu. Budu toho mít sna dopravdu dost. Takže to plavací bych dal na stranu. Pak počkat týden či dva a začnu sázet kytky. Filtr zaběhnu v té 1/3 vody. Až nastane čas doplním vodu asi do 1/2. Pak bych část vody vyměnil a počkal bych 2 týdny a vložil bych tam rybky. POkud by se mi substrát nelíbíl, vyhodím ho z okna. Přeci jenom se dá vždy odebrat a dolnit pískem. Prosím o zhodnocení celého mého počínání. Abych neudelal nějakou chybu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.06.2011 13:06 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: djkoli
co nespadne po svareni uz po case nespadne. proste to seber a zalej znovu. asi budes potrebovat dva 50L pytle, coz je asi 100kg. To neuneses. S dvouma pytlema bych se tim co bude plavat nezaobiral. budes toho mit dost.

ale jak jsem uz napsal, nez se do toho vrhnes, poradne to rozmysli. precti si jeste jednou moje zkusenosti a nehrn se do toho po hlave. je opravdu dulezite uvedomit si vsechna pro a proti.

A az to budes znovu procitat, cena je tam taky nekde napsana ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.06.2011 11:05 Muž djkoli [5] - RostlinyRe: Barakainus
dobře, takže to udělám asi takto. Na dno písek společně s trochu kamínky 1cm max. Pak uvařím tento materál a v kýblu a až voda vychladne, přeliju do akva, kde napustítm asi 100l. Pak počkám týden , nebo déle. Než většina spadne na zem. To co nespadne odeberu a znovu převařím a nechám louhovat. Mezitím vložím kytky. a doleju vodu asi na 3/4. Pak zbytek z kýble přelovím do akva a dotvořím dno. ---- pak dopustím vodu. Asi to nebude nejlepší , ale uvidíme. Horší je, že musím nějak domyslet tu skladru květin. Pokusím se zítra vypsat vše co nyní mám k dispozici a pak bychom mohli vymyslet a doufám že s menší pomoci jejich umístění. Spíše by šlo jen o menší radu, protože doufám, že aspoň toto bych už měl zvládnout. Pak se jen chystám domyslet ten kořen pro riccie a ostatní mechy. :))

Nevíte kolik stojí ten 50litrový pytel? Jedu budem do předlic a zajmá mě jestli to unesu? Budu totiž potřebovat rovnou dva.:)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   14.06.2011 10:54 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: djkoli
Muj pripad byl trochu netypicky, protoze plan byl to zalit varici vodou, pak dat do studene a do kyblu a oddelit to co jde ke dnu a to co plave. To prvni melo jit do akva tak za tyden, za dva... jenze akva se nejak zpozdilo, takze nakonec to trvalo 4 mesice a Liapor se celou dobu macel v tech kyblech. Evidentne mu to prospelo a postupne poustel vzduch a staval se tezsi.

Proste s timhle substratem se nesmi spechat! Sazet se da nejspis behem tydne az dvou, ale vetsi ryby a hlavne sumecky bych tam nedaval par mesicu nez kytky poradne zakoreni. A ty Pancernicci krepenati co mas, asi jeste dyl. To jsou bagry, ne ryby :)

Zrnitost nejmensi, 1-4mm.
Ty vetsi zrnitosti budou dobre do filtru jako medium.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.06.2011 10:39 Muž djkoli [5] - RostlinyRe: Barakainus
super, vapadá to opravdu dobře. Ještě se zeptám asi trapně na jednu otázku.

Když si to v podstatě uvařil a pak dal do akva a zalil vodou., tak si sázel hned tentýž den, nebo až za týden popřípadě měsíc? Chtělo by to zaject filtr, jellikož mám všech 8 akvárek v jiném bytě na druhé straně ustí, tak rozběh není možný na zajetém akva. A jakou máš ty zrnitost? Koukal jsem, že dělají mnoho druhů, ale nejlepší bude kolem 1-2-3 mm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   14.06.2011 10:20 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: Kusma
Fotka k příspěvku tady je detail s Eleocharis a Marsilea. To je asi 14 dni po zalozeni.
Moc to zatim neroste, nejsou ryby, takze ani ziviny. Ale nektere stonkovky (Hydrocotyle, Rotala, Hygrophila) vyhnaly tak 3-7cm.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.06.2011 10:15 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: Mrakoplash
No a proto jsem psal, ze nejsem prvni ;) To ja prece vim. Vzdyt jsem si tady a na dalsich forech hledal vsechny informace o Liaporu nez jsem s tim zacal.

Ja jsem naprosto zadne problemy pri sazeni nemel. Ani drobnych kytek jako Eleocharis acicularis(?) nebo Marsilea quadrifolia. Dokonce i Blyxa japonica bez korenu v tom drzela hned napoprve.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.06.2011 10:11 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: djkoli
Ja bych na to pisek nedaval neb stejne brzo propada dolu.
Kytky se sazi tak, ze napustis pulku akva, zasazis je a pak napustis zbytek. Ale takhle ja sazel kytky i do pisku. Jasne, ze strkas vodu do akvarka. To snad vsichni akvaristi ;)
Jak jsem napsal drive, pri sazeni se pisek a Liapor chova skoro stejne. Zadny problem s tim neni.

Ja to zaleval varici vodou, ale vareni toho substratu by asi fungovalo rychleji.
V kazdem pripade to bude nejakou dobu trvat, nez si ten substrat sedne. Tzn. nez se z neho vytlaci vsechen vzduch.
Z toho akav co jsme zalozily jsou pry bubliny ze dna jeste ted.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.06.2011 08:55 Muž Kusma [411] - RostlinyRe: Barakainus
Možná by nebylo špatné hodit fotku akvárka jak to s Liaporem vypadá (pro lepší představu)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.06.2011 08:28 Muž djkoli [5] - RostlinyRe: Mrakoplash
Tak pokud je vše OK. Jen on plave a pak spande a kytky pod zemí:))
EDIT: Ted když tak o tom přemýšlím, tak stále nevím co zvolit. Písek je o dostl levnější, kytky se do něj dobře sází... A nejsem si moc jist, zda kombinace písku a liaporu je vhodné řešení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.06.2011 08:00 Mrakoplash Re: Barakainus
Jestli máš liapor v akváriu měsíc, tak určitě nejsi první :-)
Je dost lehkej a je celkem problém při sázení drobnejch rostlinek. Jinak je ok.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.06.2011 07:08 Muž djkoli [5] - RostlinyRe: Barakainus
To ne, to ani nechci. Jen stále přemýšlím, jak se sazí kytky. Vždy jsem namočil substrát, pak jsem nasázel kytky a pak dolil odstátou vodu. Takhle, když ten substrát teprve bude padat ke dnu, tak to vidím trochu bledě. A hlavně strkat ruku do akvárka... to se mi moc nelíbí. Jak si řešil tento problém?

Jinak pokud jsem to pochopil.. vezmu kýbl, zaleju vařící vodou, nechám vychladnout a zaleju studenou a šup do akvárka? Je to dost zjednodušené, ale stále se rozhoduji, že tento materiál zvolím s ... kombinací písku
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   13.06.2011 23:53 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: djkoli
No, ja s nim spokojeny jsem :)
On to proste neni pisek, ktery jen nasypes do akva a je hotovo. Specialni substraty maji neco navic, ale taky od tebe neco navic vyzaduji. To je stejny jako s Aqua Soil od Amano. Asi nejlepsi substrat, ale zabihat se musi nekolik tydnu. A pak se postupne rozpada na prach. Navic je pekelne drahy. A presto si ho lidi nemuzou vynachvalit.

Ja nejsem prvni, kdo Liapor do akvarka dal fungovalo mu to. Pokud se to udela poradne, nevypada, ze by s tim byly problemy. Asi nejlepsi je to prevarit a pak nahazet do studene vody a nechat nekolik tydnu bez ryb. Coz bys mel stejne udelat u jakehokoliv akvarka, takze to by problem byt nemel.

Za pul roku bych ti klidne rekl, na 100% si Liapor kup nebo ne, ale po mesici si netroufnu takhle slibovat. Osobne jsem zcela spokojen a substrat se chova jak jsem predpokladal, ale rozhodnuti za tebe neudelam.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2011 23:23 Muž djkoli [5] - Rostliny
ahoj delám rostlinne akva. Jak čtu a čtu moc spokojenosti není, mám o něm uvažovat? Jde mi o to, že se lehčeji donese domů. Písek je o hodně teší. A co sázení rostlin,. Také mě napadla kombinace. Jemny štěrk dno.. a na to liapor s 0,2 říčním piském
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.05.2011 15:59 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: Moucha
Ted tam nejsou, ale budou. Jak to zakoreni, tak to bude v pohode. Pocitam, ze to bude stejne jako Aqua Ground od Rataje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.05.2011 13:53 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: Barakainus
ty urcite nemas v akvarku piskorky.....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.05.2011 12:17 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: gati
No, ja nepocitam, ze se bude odkalovat. Ja to v plne rostlinem akva nedelal, at uz jsem mel pisek, ci jine substraty. S pancernickama a se sanim filtru u dna nikdy nebylo co odsavat. Nemluve o tom, ze po mesici rustu jsem stejne uz zadne dno nevidel ;)

No, v kazdem pripade je to pokus a treba tady budu za par mesicu psat, to co ted vy....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.05.2011 09:46 Muž georg [112] - AfrikaRe: gati
Má zkušenost s liaporem je naprosto stejná jako tvoje,naštěstí jsem jej dal jen do rohu na vyzkoušení, a šel při prvním odkalování.Už nikdy víc to určitě zkoušet nebudu,i kdyby tu byli i opačné názory,ale je to každého jeho věc ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.05.2011 09:39 Muž gati [13] Re: Barakainus
Já s ním,zas tak dobrou zkušenost nemám.Sice neplaval ale výřílo se to hodně.Rostliny mi v něm taky držely ale jen díky spodní vrstvě křemičitého štěrku pod ním.Jenom v liaporu by to do rána bylo všechno na hladině.Vypadá sice hezky ale u mně vydržel do prvího odkalování,když jsem začal odkalovat dno a šel mi z bordelem i liapor,tak jsem ho nechal ať si jde...totálně na ho.....To je moje zkušenost s liaporem.Nakonec jsem ho nasypal do květináčů ke kytkám.Jediná výhoda je,že když už se rozhodnete ho do akvária dát a budete mít podobnou zkušenost jako já,jde dobře odsát odkalovačem :-( :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.05.2011 02:13 Muž Barakainus [654] - Rostliny
Tak akva je zalozene. Nic neplave (asi 5 kulicek).
Barva je skvela (podle ocekavani). Svah se udela snadno a drzi (2cm vepredu, 7-10cm vzadu). Jak dlouho vydrzi je otazka; ale to se uvidi casem.
Kytky se sazely normalne jako do jineho substratu. Pisek je pochopitelne kompaktnejsi, ale proto zkousim tenhle substrat, ze neni jako pisek ;) Sazel jsem vsechno od stonkovek s a bez korenu, hlizy(?) Cryptocoryn, travu (Eleocharis), male kobercovky (Marsilea), Sagittaria az po malou Blyxa japonica. Nic nevyplavava, zadne matky ci privazovani ke kamenum netreba.
Zatim tam nejsou ryby. S pancernickama by ty male Cryptocoryne asi nevydrzely, ale stonkovky jsou hluboko a drzi pevne.

Pri dolevani vody se to viri asi jako pisek. Pri dolevani do misky se to neviri vpodstate vubec.

Takze zatim uplna spokojenost.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2011 21:41 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: botanist
Jak jsem napsal, uz je toho vetsina potopena a porad z toho jdou bubliny, takze ta voda porad nejaky vzduch vytlacuj. I kdyz neverim, ze to muze vytesnit vsechen vzduch nekde z hloubky tech zrn.
Vyveva by byla skvela, ale bohuzel to neni uplne bezna vybava akvaristy ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2011 17:22 Muž botanist [0] Re: Barakainus
O výrobě keramického kameniva s vysokou zdánlivou objemovou hmotností jsem neslyšel, sehnat to bude asi problém, zkus jim zavolat do továrny, třeba jim to tam někde leží a za flašku ti odsypou. Ale Liapor samotný má taky vysokou zdánlivou objemovou hmotnost, jde jen o to, vytěsnit všechen vzduch z pórů. Kromě zalití vařicí vodou bych třeba zkusil ho vařit v hrnci, kde by byl zatížený, aby byl dokonale ponořený, a to i po dobu zchlazování. Anebo zkusit ho dát ponořený do vývěvy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2011 07:50 Muž filipsi [1295] Re: Kusma
Kusma napsal: ..to množství se dá zjistit právě pomocí octu (což je zhruba ideální poměr).
Jak coze ? Rozdrtime v treci misce, ...budeme titrovat? Tak to by byly mozna lepsi metody nez ocet.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2011 07:25 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: botanist
Oni na svych strankach pisou o verzich delanych na zakazku, ktere maji hustotu 600-1500kg/m3. Ten Liapor prodavany ve stavebninach ma neco kolem 900, ale nejlepsi by byly ty verze nad 1000, aby nebyl problem s plavanim. Nevis kde by se daly sehnat tyhle typy? Bez toho abych jich musel objednat kamion...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.04.2011 21:45 Muž Kusma [411] - RostlinyRe: botanist
Pokud liapor nebublá v octu, tak by to mělo být v pohodě. I do speciálních akvaristických substrátů je přidávána malá příměs vápence. V určitém množství nevadí - to množství se dá zjistit právě pomocí octu (což je zhruba ideální poměr).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.04.2011 18:53 Muž botanist [0] Re: Barakainus
Byl jsem v továrně ve Vintířově na exkurzi a tam říkali, že Liapor zaprašují vápnem. Bublat to s octem nemusí, zkus HCl, ta je silnější. Pokud je někdo ze Sokolovska či Karlovarska tak můžu poradit, kde sehnat Liapor zadarmo ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2011 19:08 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: botanist
mas na to link. Ja byl na jejich webu a nic takoveho jsem tam nevidel. Spis to vypadalo, ze Liapor a Liaflor je to same. I kdyz je fakt, ze nekde pisou, ze barva Liafloru je o oranzova a Liapor je tmave hnedy...

No, tak abysme nemluvili teoreticky, vyndal jsem to ze sklenice a hodil do octa... nic nebubla.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2011 09:33 Muž botanist [0] Re: Barakainus
Dle vyjádření výrobce je při výrobě Liaporu přimícháváno vápno. Zkoušeli jste měřit pH? Nehrozí tvrdnutí vody? Firma vyrábí ještě Liaflor, který je bez vápna, je určen pro rostliny, ale asi bude mít hrubší zrnitost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2011 23:38 Muž Barakainus [654] - Rostliny
Liapor se jeste porad maci v kyblich (akvarko porad jeste neni pripravene :( a jak jsem na ne po skoro 2 mesicich sahnul, vyvalilo se z Liaporu spousta bublin a po promichani jeste vic. Takze je zrejme, ze se voda porad dostava vic a vic do tech zrn a vytlacuje vzduch. Ted uz je ten substrat tak tezky, ze se z nej da vytvarovat slusny svah.
A plave uz jen tak 3% z celeho pytle.

V mezicase jsem zalozit zkusebni lahev s par Cryptocorynami a ty v tom rostou skvele.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   13.02.2011 15:01 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: kortezhugo
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Porovnani jak se to nasaka studenou a varici vodou.
Nejlepsi je to prelit varici vodou a po par minutach ledovou. Nekde jsem to cetl, z pry se vzduch v dutinach roztahne a po zchlazeni se smrsti a natahne vodu v okoli. A evidentne to funguje.
Po tech 9 hodinach (ale spis po dvou horka-studena namocenich) uz se toho vyrazne vic nepotopi.
Fotka na sucho, ale ve vode to ma naprosto stejnou barvu.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2011 13:42 Muž kortezhugo [983] Re: Barakainus
...podla tohoto? ked sa "to" uvari? -tak to mate pouzitelne este rychlejsie X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   12.02.2011 13:29 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: georg
Tak sem to namocil.
1. ve studene vode plave tak 75% a po par hodinach 50-60%
2. v horke vode plave 50% a po par hodinach mozna 5-10%. V te dobe je tak pulka substratu uz tak tezka, ze i po zamichani se usadi okamzite (stejne rychle jako pisek)
Takze jsem presvedcen, ze to bude fungovat.
Fotky dodam pozdeji.

Jo, a ta barva je naprosto super. Tmave hneda, jako hrudky sussi hliny. Lepsi nez Aquaclay Ground (ktery je ve vode moc oranzovy), a i nez ADA Aquasoil (je to tmavsi). Predtim jsem mel cerny Fluorite a to zase bylo moc tmave.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2011 20:02 Muž georg [112] - AfrikaRe: Barakainus
I já se o tom liaporu dověděl z netu, byl jsem nadšen barvou i strukturou, ale "mi se pokus nezdařil". Držím palec, snad se ti to povede palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2011 19:41 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: georg
tak jsem ho koupil v Raab. pytel 1-4 mm za 130kc za 50L
podle internetu se zaleje horkou vodou a po par dnech nasaje a potopi se. aquaclay se taky musi macet nekolik dni, ale pak jsou s tim uzivatele spokojeni, i pri odkalovani se to pry uz nehybe.

no, pokud se nikdo neozve a neokomentuje vlastnimi zkusenostmi, dam tak za mesic vedet, jak to funguje sam.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... ...... [41] 42

Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 61085x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/16474?od=2001