Liapor a další substráty z pálených jílů
Kahua tak to s tim trpaslikem znám velmi dobře. Naštvalo mě to, že se tady občas psalo o prvním namočení a ten měl utopeno 60%, ten za 70% a já zase budu mět něco extra, mě kleslo ke dnu tak 0,5%. Doprčic . Ještě že mám dost času a chystám si to předem a už dopředu jsem rozhodnutý vařit všechno. Spěchat tak nevim nevim, asi by mě odváželi...
Já potřeboval cca. 40 litrů do třístovky. Převařil jsem všechno, nehonil jsem se, dělal jsem hezky pomalounku a hlavně tak, aby mi ty "blbé kuličky" nespadly na podlahu. Podařilo se mi to, žádná kulička nespadla, a měl jsem to svařené za jedno odpoledne. Dal jsem to skoro po okraj velkého hrnce 15 nebo 20 litrového, zalil vodou a dal vařit. Když to vařilo, házel jsem to sítkem do kýblů se studenou vodou. Pak jsem z těch kýblů sebral to, co plavalo, zase sítkem a naházel jsem to zpět do hrnce s vařící vodou a přisypal do plna Liapor. Kýble jsem odnesl k akvárku a sítkem přendal utopence do akvárka... a tak dokola. Za jedno odpoledne to bylo svařené všechno a do půlnoci byly nasázené i všechny rostliny a napuštěno. Není to až tak pracné... Jo, a co jsem chtěl říct - plaváčky jsem vždy sbíral a znovu převařoval, takže mi po ukončení vaření zbylo necelé 2 litry nepotopitelných kuliček. Ty šly ke kytkám do květináčů.
Nech to máčet týden a bude to tak 50:50, u dvou týdnů je to někde kolem 80:20 což už je cca 40 litrů.
Záleží na množství kolik potřebuješ, nejlepší je převařit už potopené, to je otázka 1-2 hodin a dá se založit akvárko
V klidu, to sedne
Akorát mě bylo řečeno, že by mi vyrostl i trpaslík
Mám to v plánu, brzo vyrazím do břidlicového lomu a dovezu něco málo do akva. Tím to chci trošku přehradit. Prima že se nepletu, vepředu, kde nebudou rostliny bych právě rači jemnější substrát.
Myslím, že nepleteš. A ještě bych být tebou popřemýšlel o nějaké přepážce, kterou bys akva rozdělil na přední a zadní část. Já to mám ve třístovce rozděleno skleněným páskem, který jsem polepil břidlicí. Vzadu mám 12 cm dno pro kořenící rostliny a vepředu jen 3-6cm.
Vím že se zase odsoudím k reakcím ať to nedělám, ale pod liapor dám bakterie z čistírny odpadních vod. Je to přesně to samy co je ve filtru a mám toho habaděj, takže proč ne. O promíchání vrstev, nejde mi o to mít jemnou vrstvu nahoře, ale vepředu u skla. Chci liapor osít, hrubší části nasypat jenom dozadu a pak to překryju tou jemnou. Vzadu ať se to potom smíchá jak chce, ale vepředu by to mělo zůstat aspoň trochu jemnější. Aspoň v to doufám. Vzadu by to mělo být dost osázeny, takže odkalovat tam nebudu, tak to snad pude udržet, nebo se pletu?
Já dal pod Liapor do třístovky Aquaclay staré dno od Rataje. Chyba, kterou už nezopakuji. Pokud ale dáš nějaké hnojivo ke kořenům, nebude to nic proti ničemu. Stejně tak si myslím, že bude dobré vymačkat houbu ze zajetého filtru pod Liapor, ne až na něj, jak jsem to udělal já
Koupil jsem frakci do 0-2, kupoval jsem toho 100 litrů, přesívat by se mi to nechtělo.....
Nechtěl bych tě odrazovat, ale myslím že to nebude fungovat, aby ti hrubší frakce "zůstala" dole a vzadu, brzy se to promíchá a spíše ty větší zrna vystoupí na povrch a menší spadnou dolů- tak jako u všech substrátů. Aspoň dle mého názoru.......
Možná kdyby jsi to oddělil nějakou sí´tkou.....
Ten liapor si přesíval nebo koupil frakci 1-2mm? Plánuju to přesít, hrubší kousky použít dozadu jako podklad a přesypat horní vrstvu jemnějším.
3 01.11.2012 14:35 Rida [85] - Cichlidy Tak mé akva s Liaporem už konečně funguje, rozdíl oproti dosavadnímu akváriu kde mám dosti hrubý štěrk byl značný, ale ne tak zlý jak jsem se obával. Měl jsem Liapor namočený cca tři měsíce ve staré vaně na chalupě na dvoře, než se akva připravilo. Sázel jsem pak do vlhkého písku a až následně opatrně zalil vodou. Něco vyplavalo- včetně velkého Echináče- ale po druhém- třetím přesazení už dobrý. Pracuje se mi s tím podobně jako s drobným pískem z Flexiobkladů který mám v krevetárku. Je to lehoučké, ano, ale to je i ten drobný štěrk....
A už dnes vidím že rostliny jak začínají kořenit se velice dobře "chytají".
A barva i zrnitost se mi líbí velice....
Poškrábání skla bych se nebál, rozhodně ne více než u klasického štěrku/ písku, spíše méně....
No a konečně odkaz-
rybicky.net/nadrze/16344
Přes víkend bych ještě zkusil nafotit to dno detailněji.
L.
Převařit to chci. Nevím jestli popraská nebo ne, ale píše se tu že dřív ten liapor sedne a nepřevaluje se na dně. Nepočítám že to budu mět namočeny tři, čtyři měsíce, doufám že tak měsíc a budu překopávat. Proto raději převařím...Akorád pod liapor plánuji použít substrát a bakterie. Doufám v lepší růst rostlin.
Já postupoval podle receptu: Nejdřív jsem vařil, horké házel do studené vody a pak z velké části udělal dno ve třístovce, malou část nechal máčet na padesátku. Ale už si koupím a povařím a nechám máčet Liapor na 112ku, kterou mám v nejbližší době taky v plánu.
S tím vařením nevím. Někdo říká, že je to důležité, protože při vaření se roztáhnou póry na kuličkách Liaporu a naplní se vodou a rychlím zchlazením že více popraská jejich povrch. Nevím, jestli je to při teplotě 100°C u keramzitu reálné, ale dělal jsem to tak a byl a jsem spokojen velice velmi
ja myslim, ze kdyz to bude tak dlouho namocene, tak ani prevaret asi nebudu....prijde mi to zbytecne, pokud se ponori
Plánuji to stejně jako dimmur. Momentálně předělávat nebudu, pouze pořídím Liapor a namočím ho do sudu. Posháním zbytek plánované dekorace a teprve pak Liapor převařím a použiju. Dík za bleskovou odpověď.
No, já to uvařil a dal do akvárka a cca měsíc to dokázala zvířit i má divoká dánia. Poté ještě měsíc jsem musel při vysazování rostlin používat horácomatky. Po třech měsících se to chovalo jako jemný písek. V sobotu 20.10. jsem zakládal ze zbytku, který jsem měl od května namočený ve 20 litrovém hrnci, dno v padesátce a dělalo se s tím normálně jako s pískem 1-2, žádné problémy, ani jedna rostlinka nevyplavala, prostě pohoda.
Shrnuto a podtrženo: Liapor je vynikající dno za naprosto bezkonkurenční cenu (150,-Kč/50litrů), ale vyžaduje trpělivost, jako nakonec celé naše mokré hobby
ja to uz mesic macim v barelu na vodu a jeste asi mesic budu /nez sezenu akva/, tak snad s tim pak bude dobry prace
Sklo tím nepoškrábeš, zrna jsou skoro kulatá. Ale počítej s tím, že tak 2-3 měsíce po založení se v tomhle dnu rýpe špatně. Po cca 3 měsících, jakmile se dokonale nasákne vodou, tak už se s ním manipuluje podobně jako s pískem.
Starší reakce
Já do Liaporu nedával nic a ani teď dávat nebudu, ale jsem přesvědčen, že přiměřeným prohnojením dna do začátku nic nepokazíš. Budeš-li hnojit do vody, Liapor je dostatečně "vzdušný" nebo jak to nazvat, voda jím proniká dobře a hnojivo se dostane až ke kořenům... Rostliny mají v Liaporu obrovský kořenový systém.
Tak dnes jdu zakládat další akvárko se dnem z Liaporu. Pagodarium s půdním filtrem mne hodně zklamalo - ničemu se v něm nedařilo, nerostly tam pořádně rostliny, nedařilo se tam rybkám ani krevetkám, dokonce ani šnekům ne. Teď chci udělat krevetárko, kde zadní polovina bude oddělena skleněnou přepážkou 6 cm vysokou a budou tam rostliny zasazené v Liaporu, v přední části budou Liaporu pouze 1-2 cm a bude bez rostlin, bude tam pouze menší kořen porostlý M.pteropus. Jako filtr použiju kostku bioakvacitu a čerpadlo Atman 200. Akvárko by mělo sloužit jako krevetárko a zároveň jako rozplavávačka pro plůdek kardinálek vietnamských a nebo pro vytírání čichavců medových (jestli je jednou seženu).
Děkuji všem za rady.Po přečtení článku
akva.wu.cz/… uvažuji ,že bych dno neřešil a hnojil pouze do vody.Substrát by si měl sám natáhnout hnojivo,které by v případě potřeby sám uvolňoval.Ještě mě napadlo pro začátek dát pár kapslí do dna jak je v článku uvedeno než se akva trochu zajede.
Zrovna včera jsem četl zajímavý článek, kde je možnost přidání živin do substrátu... viz:
akva.wu.cz/… úplně dole na stránce.
PS: doporučuju ty stránky projet celé
jíl smíchanej s pmdd nebo třeba s popelem
Nejdrazsi a nejjednodussi je dat na dno AquaSoil nebo jiny nepaleny jil.
Nejlevnejsi varianta je dat dolu normalni hlinu nebo mineralizovanou.
Nasakly Liapor hnojivem je tak mezi.
Kdybych to nasel, nekdo to uz delal (s Turface, coz je taky paleny jil) a fungovalo to.
Jediny problem je, ze Liapor neni tak huste lozeny jako pisek (ci ten Turface) a tudiz si myslim, ze se ti budou ziviny louhovat do vody mozna az moc. Proto bych byl s tim objemen co nasakne velmi konzervativni.
Starší reakce
Za měsíc, nejdéle dva tam budeš moct dát v poho i ty ancíky, uvidíš, jak si to sedne.
Omyl, milý Watsone. Jedná se o Liapor 1-4 50 litrů, zakoupný normálně ve stavebninách v Hornbachu. Ta tzv. těžší frakce se liší jen větším podílem menších kuliček a nedá se běžně koupit po pytlích, nicméně na objednávku ti ji napytlují.
Ja jsem si nechal napytlovat tu tezsi variantu 1-4/625, ale nakonec to varit nebudu. Takze jestli mate nekdo zajem, prodam 50 l pytel za 100 Kc. Jsem z Prahy, vice pres SZ.
Asi to neznačí proto, že do pytlů jde bohužel jenom Liapor 1-4mm (1-4/500), ten těžší výrobce nabízí jen od 1m3 výše. S Pandíkama je v pohodě, ale na Ancíky bych si sním asi netroufnul.
Skoda ze to neznacia takto na vreciach.Ale ked sa tak zobere? - tak za ten peniaz je aj polovica dobra.
tak já mám tu lehčí.. sehnat těžší už bylo nad moje síly..
Tak já mu jdu k potopení domluvit...
Opět jsi zapomněl na v podstatě nejdůležitější informaci - jedna se o frakci 1-4 mm v těžší variantě - 1-4/625
Tak ten co neklesl převařit a hodit do studené vody. Mně nakonec zůstalo plavat asi půl litru nejotužilejších plaváčků... ale je fakt, že prostě byli ve vodě asi tři měsíce po založení akva, pak jsem sebral z hladiny ty plovoucí a nechal si jen ty utopené - o to snadnější teď budu mít založení 112ky.
Já ho máčím několik dní a nekleslo ho víc jak polovina..
Inu, opakování je matka moudrosti. Pro moudré doporučím přečíst si vlákno od začátku, jako jsem to udělal já... a díky tomu mám pořád ještě na chodbě třicet litrů písku z flexiobkladů, 30 kilo říčního a spoustu dalších písků, které už nikdy do akva nepůjdou, protože jsem si přečetl toto vlákno o Liaporu.
A teď k nejčastějším dotazům a mým zkušenostem: Liapor opravdu klesne, když se namočí přes noc, a nemusel by se vařit. Dal jsem ale na radu zkušenějších a povařil všechen, aby tolik v akva "nelítal" a rychleji se usadil. Myslím, že jsem udělal dobře, už po necelých dvou týdnech po vypuštění temperamentních dánií docela držel. Dnes po čtyřech měsících se už ani nehne a nepohnou s ním ani mřenky, ani proud vody z rampy při výměně vody.
Práce s Liaporem je jednoduchá, dobře se s ním manipuluje. Protože jsem nemehlo a jsem sám a nerad uklízím, dával jsem si při manipulaci s ním pozor, proto ani jedno zrnko neskončilo na zemi ani nikde jinde než v hrnci na vaření, kyblu na přenášení a následně na dně akvária. Na vylovování jsem si koupil sadu sítek za dvacku, velmi mi usnadnily práci, a na hlazení dna dětskou plastovou lopatku tuším za pajsku. Taky skvělá pomůcka.
Sázení jsem provedl tak, že jsem položil a upěchoval dno, pak jsem nalil vodu 1cm pod povrch, aby byl Liapor vlhký, ale ne pod vodou, a rostlinky píchal pomocí pinzety od pravého bočního skla postupně až po levé. Pořádně jsem kolem nich Liapor pěchoval a dodával další uvařený, který jsem měl pro tyto účely p ruce. Dodal jsem tak dalších cca 8 litrů k těm třiceti v akva již nachystaným.
Po čtyřech měsících dno krásně sedí a i velcí šneci jako Brotia pagodula nemají problém po něm lézt (což o křemičitém písku říct nemohu ani po roce a půl), a toho jsem se bál nejvíce. Drží v něm všechny rostliny kromě růžkatce, který nemá kořeny a tak se musí zasadit pomocí horácomatky. Řasy mi rostou všude po akva, ale na Liaporu ne... nevím proč, je pórovitý, tak by asi měly, ale ony to neví a tak raději rostou na hladkém skle a kameni.
Na jakékoliv další konkrétní dotazy rád odpovím.
Starší reakce
Díky za radu. Jen nechápu, co je na tom off topic...
porovitá struktura liaporu dává větší plochu pro osídlení bakteriemi a stejně i pro uchycení řasy. Samozřejmě platí, že pokuýd nebudou mít řasy podmínky, tak neporostou.
Řasy na tom rostou, pokud mají podmínky. Ale zrovna na Liaporu moc nedrží, protože sumec kamínky vždy pootočí a ony ve tmě uhynou
Nám rostla řasa chvíli i z Liaporu, ale to může růst z kteréholiv dna, takže Liaporem to určitě nebylo
Ty se mi držej snad všude kromně Liaporu
.
Měla bych ještě jednu otázku k opěvovanému Liaporu
Co řasy? Nedrží se na tom porézním povrchu pořádně taky řasy?
Proč to všichni tak řešíte? Důležité je, jak v tom rostou kytky, než jak to převařuju celý den kvůli olšovým rukám.
Dejte tomu čas na namočení! Nevařte hned. Po dvou dnech v lavoru razantně ubyde plaváčků a až ten zbytek pak případně převařte.
Je možné, že jak jsem to vařila z horní části pytle, tak že to byla větší frakce. Špatně se mi sázel liliovniček, malá kryptokoryna měla také tendenci vyplavávat. Ale to je jen má zkušenost. Já dám radši přednost říčnímu nebo křemičitému písku. Na druhou stranu po usazení ve 120l akvárku je super na pohled i na práci
Mam to v 15L akva a v naproste pohode. Nehne se nic. Stejne jako ostatni jsem do toho nasazel naprosto vsechno. Osobne se mi sazi lepe nez do jinych substratu (jde to hluboko a snadno)
Pandíci jsou v pohodě, občas převrátí kuličku... Já to nasypal do akvárka, odlovil co se nepotopilo a vařil až to. Řádně provařené jsem to pochytal a házel do akvárka s čerstvě vyměněnou studenou vodou a spokojenost. Zvlášť vzpurní jedinci převařeni dvakrát. Fotky včetně první fáze přeměny
rybicky.net/nadrze/15158 .
Co se týče Liaporu, i já to zkusila, ale asi záleží do jak velkého akvárka. Věřím, že pokud budeš dávat kytky, které mají kořenový systém, tak super. Máme ho smíchaný s pískem ve 120 a nic fakt neplave, vypadá to hezky. Ale zkoušela jsem ho do 30tky a to nešlo. Malé jemné kytičky v tom nedržely. Takže asi tak naše zkušenost
Přidat reakci
1 ...... [34] ...... 41 42
Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 61172x