Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Liapor a další substráty z pálených jílů

 

NápovědaFórum » Dekorace a dno » Dno 

Přejít na předchozí stránku 10 Přejít na další stránku   1  
Liapor a další substráty z pálených jílů
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   25.08.2014 21:32 Muž cezarmilan [591] - RostlinyRe: petulinakk
Dokonca ho používam u orchideí ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.08.2014 09:06 Žena petulinakk [2016] Re: KarlosS
Keramzit se prodava porad, jenze ten je daleko hrubsi :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.08.2014 22:21 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: petulinakk
dřív se tomu říkalo keramzit a bylo to ve všech květináčích :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.08.2014 20:51 Muž rybka1 [178] Re: petulinakk
Jasne ze mozes,bezne ho tak pouzivame.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.08.2014 20:24 Žena petulinakk [2016]
Predem se omlouvam za prispevek OT, snad me admini neodstreli stydim
ale daval jste nekdo liapor normalne do kvetinacu "suchozemskych" kytek?
Hlavne me zajima pouziti jako drenazni vrstva na dne kvetinace - muze vubec fungovat jako drenaz kdyz je nasakavy?
Mam totiz doma kyblik nepotopitelneho liaporu, tak hledam alternativni vyuziti :-)
Mam ho i v emerzatku, ale tolik kytek na emerz nepotrebuju :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.08.2014 21:26 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: Tompi
Jak píše Vendy, ze začátku piplačka, rostliny jsem sázel ve větším akva na "Horácomatky", ale cca po 3 měsících už jenom samá chvála, rostliny rostou super, přijde mě že i malé akva je stabilnější než když jsem tam měl písek z Jizery, krevetky si také nestěžují - když něco na zub objeví mezi kuličkama tak ty jsou tak lehké že si je v klidu přestěhují a na dobrotu se dostanou :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.08.2014 21:26 Žena LinaDee [167] - AquascapingRe: Tompi
já mám Liapor už rok a půl a nemůžu si ho vynachválit. Kytky v něm rostou jako ďas a po nějaké době se usadí, že tak nelítá, takže se dá i normálně sázet.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.08.2014 19:25 Žena vendy [27] - CichlidyRe: Tompi
já za sebe doporučuju, jen je s tím veliká piplačka a ze začátku rostlinky nedrží, chová se jak polystyren, mávneš rukou a vše lítá :) mám kytky zasázené v košíčkách a dobrý moc se líbí ancíkům a pancíkům...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.08.2014 13:57 Muž Kubasix [134] - Pancéřníčci, malé tetry a BucephalandryRe: Tompi
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.08.2014 13:47 Tompi – výměna starého dna
Dobrý den, chci v akváriu vyměňovat staré dno a docela se mi zalíbil liapor, jak pro vzhled tak i pro pořizovací náklady. Mohli byste mi ho spíše doporučit nebo vymluvit. Popřípadě proč? Předem děkuji za odpovědi.
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2014 18:46 Muž 150koni [653] Re: Tony2013
ta německá verze co následuje, jestli už ses dále nedíval, tak ta vypadá dobře a má i 3D animaci ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2014 17:49 Muž Tony2013 [228] Re: 150koni
To vypada dobre.A ta reklama me pripadla ja za komunistu takze to i pobavilo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.08.2014 18:23 Muž 150koni [653] Re: Tony2013
já používám odkalovač od TETRY .... má ve zvonu mřížku, takže i když neodkaluji a jen vypouštím, nemusím mít ani strach že mi do toho vpluje nějaký ten svěřenec ;-) další výhodou je regulátor průtoku, takže si mohu zregulovat sílu tahu, nebo zastavit úplně ;-) Má dokonce i tvar, že se s ním může zajet až krásně do rohu.

tady je i video www.tetrainfo.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.08.2014 17:50 Muž RadekH1 [129] Re: KarlosS
Psal jsem ze to mam napojeny na hadici ten spodek a odkaluji rovnou do kyble. A jak nam po tom kvetou orchideje. Nadhera
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.08.2014 12:42 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Surdo
jojo, je to stará klasika. Nutno ale dodat, že k funkčnosti potřebuje vzduchovací motorek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   31.07.2014 22:05 Muž Surdo [35] Re: RadekH1
Fotka k příspěvku myslím že je to tento
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2014 21:41 Muž RadekH1 [129] Re: jiri609
Priznavam ze fotka je hodne spatna, prvni kterou jsem v praci nasel, ale myslel jsem ze ten odkalovac zna kazdej.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   31.07.2014 12:54 Muž jiri609 [91] Re: RadekH1
sakra, jak jsi to udělal, že ta fotka po zvětšení je ještě menší?! smich takže ten odkalovač si opravdu neprohlédnu! smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2014 12:49 Muž RadekH1 [129] Re: Tony2013
Fotka k příspěvku Ahoj, já používám tento odkalovač. Tedy jen ten spodek z něj, Je v něm takové sítko, přes který ten liapor nenasaješ. Celý ten košík i s tím sítkem mám napojený na hadici a odkaluji rovnou do kýble. Když se to přicpe liaporem, stačí hadici zlomit a kuličky liaporu spadnou zpět na dno. Jinak na povrchu neodkaluji, spíše ve spodních vrstvách. Mám celkem dost cm substrátu. Takže když odkaluji, což je jednou tak za cca 4-6 měsíců tak pořádně prohrabu spodek.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   31.07.2014 12:31 Muž daren [408] Re: KarlosS
Dobre, bral jsem to celkem jako zrejme, ale uvedu to tu - liapor se mi postupne nasakava, tezkne, slehava. Dale se nejmensi kulicky postupne propadaji dolu a nejvetsi vyplouvaji nahoru (asi ne samy od sebe, ale pri ruznem preryvani dna). Detrit mezi tema velkyma (cca 4mm) kulickama propadava do nizssich vrstev dna. Pokud odkaluji jen tak lehce na povrchu, moc bordelu nanasaju. Pokud zavrtam poradne do hlouby, je toho tam daleko vic.

Bral jsem to jako prirozeny proces, tak jsem to ani nerozvadel. Jestli se jina dna chovaji odlisne, tak se omlouvam za puvodni zkratkovitost.

(PS: jinak rozhodne nejsem nejaky vylozeny propagator liaporu - jen ho z historickych duvodu mam v akvariu; priste bych volil asi neco jineho, ale ne proto, ze bych s nim nebyl spokojen, spis pro zajimavost/porovnani/zmenu)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2014 12:18 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: romant
jasný, souhlasím. Myslím spíš v porovnání. Ale já ho fakt na povrchu nemám. Asi fakt moc krmíte.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   31.07.2014 11:09 R Muž romant [27983] Re: KarlosS
Až budete mít možnost třeba předělávat akvo kde několik let jelo dno s liaporem, tak zjistíte, že detrit tak opravdu je a to v nejspodnějších vrstvách a to docela dost, takže ten kdo má názor, že je to detritu prosté je pouze neinformavaný jedinec. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2014 11:02 Muž daren [408] Re: Marcel G
Co se mizeni detritu tyce, tady souhlasim spis s Marcelem. Kdyby v mem liaporu zadny detrit nebyl, tak bych ho neodkaloval :) Ale treba to delam zbytecne, to zas nemuzu rict, jsem si 100% jisty, co delam; proste obcas uklidim dno kdyz se to hodi a kdyz vidim ten bordel v kyblu, mam z toho i dobry pocit :-D

Co se komfortu odkalovani tyce, mohu srovnat jen s lehce vybledlou vzpominkou na jemny pisek, odkalovani mi prijde podobne, take to do toho zvonu litalo vsechno. Samozrejme, ze 4mm sterk bude drzet u dna daleko lepe, o tom asi zadna.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   31.07.2014 07:56 Marcel G Re: dudak, KarlosS, badys, Aforte
Dobře, jsem ochotný uznat, že za určitých [nepříliš komfortních] podmínek jde možná odkalit. Nesouhlasím ale s tím, že v dobře zajetém liaporu žádný detrit není (to je prostě hovadina, protože množství detritu bude záviset především na množství osádky, a ještě nikdy jsem neviděl žádné akvárium, ve kterém by detrit "mizel"). Navíc je nesmysl tvrdit, že Manado je to samé jako liapor => Manado má 1.0 kg/L, zatímco liapor má necelých 0.5 kg/L.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.07.2014 21:25 Muž daren [408] Re: dudak
Mam stejnou zkusenost jako Dudak, dokonce koukam i stejny odkalovac :)

Problem s liaporem jsem mel par tydnu po zalozeni akvaria, to fakt lital i pri opatrnem dolevani vody. Pak ztezknul, a ted mi odkalovani nedela problemy. Tam kde je trochu koberec ani neskace do odkalovace s detritem, kdyz nekde neco vypleju tak se naopak velmi snadno prosaju az na dno akvarka kdyz chci, necham chvili protocit ve zvonu, a pak technikou popsanou vyse zase slozim na misto, nebo dle potreby nekam vedle. Jenom to pri tom o trochu nabyde, jak se to dno nacechra (20%?) - casem to zas slehne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.07.2014 20:36 Muž Aforte [533] - RostlinyRe: dudak
Souhlasím s Dudakem. Mám manado a dělám to stejně. Především ale preferuji povrchové odkalení tak, že beru jen detrit. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 11   30.07.2014 20:30 Muž dudak [1885] Re: Marcel G
Tak to není určitě pravda, liapor odkalovat jde a ten detrit jde nahoru o hodně líp než liapor. Chce to jen mít správnej odkalovač a správnou techniku. Nejlépe se mi osvědčil tento odkalovač www.akvarista.cz/… a k technice, buď odkaluju lehce zvrchu - přiblížím odkalovač tak blízko ke dnu, aby to vytahovalo detrit, ale ne liapor, nebo odkaluju do hloubky, že odkalovač jemně zavrtám do dna, počkám až vylítne liapor na vršek odkalovače a prstem zastavím odtok, během chvilky je liapor zpátky dole a detrit zůstává v odkalovači, trochu odkalovač zvednu, sundám prst z hadice a celé opakuju, dělám to už automaticky, ani o tom nevím. Ve svém akvárku se na dno moc nedostanu a tak nejvíc odkaluju přes kytky, přes téměř všechny koberce se odkaluje bez problémů. Hloubkové odkalení dělám jen když jdou nějaké kytky ven a je někde vidět dno.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.07.2014 20:22 Muž badys [0] Re: Marcel G
mám JBL Manado a používám ten samý způsob co kofejn - jemnější síťka na zvonu přidělaná stahovací páskou (někdo říká zip páskou, bzz páskou, atd...) a docela to funguje.

Edit: @Tony: mám 8 Pandíků a 8 Sewelií, voda jako křišťál, ale toho moc k odkalování není, to dno prostě funguje. Poslední fotka v mém profilu je 10 dní bez odkalování.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.07.2014 20:21 Muž Tony2013 [228] Re: KarlosS
Me jde hlavne o to ze me pancernicci ryjou ve dne a pak se vsechno viri.A nevypada to moc efektne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.07.2014 20:20 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Marcel G
hlavně v dobře zajetém liaporu detrit není, zpracuje ho ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.07.2014 20:14 Marcel G Re: Tony2013
Liapor podle mě odkalovat nejde, protože ty granulky budou mít ve vodě zhruba stejnou hmotnost jako ten odkalovaný detrit (možná ještě menší), takže dřív odkalíš liapor, než detrit. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.07.2014 20:00 Muž Tony2013 [228] Re: kofejn
Toto me taky napadlo asi to vyzkousim. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.07.2014 19:54 Muž kofejn [963] Re: Tony2013
Fotka k příspěvku Skoro neodkaluju, stejně se ke dnu moc nedostanu. Kdysi jsem dal na zvon síťku, ale jde to i bez ní.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.07.2014 19:41 Muž Tony2013 [228] Re: Miso
Jak jsem psal moc neodkaluju ale ted jsem koukal a je to uz potrba tak chci nacerpat nejake rady a inspiraci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.07.2014 19:36 Muž Miso [470] Re: Tony2013
ja som odkaloval Aquaclay co je vpodstate to iste bez problemov, skus kupit zvon z co navecsim priemerom, ono nieje nutne do toho moc rypat. Alebo to dno nechaj zarast a pri kvalitnej filtracii odkalovad nebudes musiet
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.07.2014 19:15 Muž Tony2013 [228] – Liapor odkalovani
Ahoj
Mam akva s liaporem cca 1,5 roku.Zalimalo by me jak a jakym zpusobem odkalujete?Ja jsem odkaloval jestli 4x tak je to moc jelikoz vzdycky se me ucpe odkalovac liaporem a je to strasne psichycky vysilujici.Nemate nekdo nejakou fintu jak by to slo hezky a bez nervu?
Za vsechny rady budu rad.Diky

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2014 11:41 Muž Jirkaass [35]
Ahoj mám v akváriu liapor ale bohužel jsem koupil ten hrubsi myslím že těch 4-8 mm a teď sem na akvárium neměl moc času ale rád bych ho zrekonstruoval plánuju tam kakadu a asi nějake hejnovky jen nevím jestli to dno není moc hrubé aby do něj nezapadavali. třeba odchovy kdyby třeba kakadu meli. Takže otázka jestli dno 4-8 není moc. Díky.. a sorry psáno z mobilu

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   05.06.2014 21:03 Muž Barakainus [654] - Rostliny......
Jelikoz je tohle vlakno o palenych jilech, pridam jednu podstatnou vyhodu oproti nepalenym jako ADA. A to jsou pancernicci. Mel jsem je v akva s nepalenym jilem a vsechno bylo v pohode dokud byli mali. Jak ale vyrostli (behem pul roku), akva bylo porad zakalene at jsem daval do filtru vaty co jsem chtel. Tak jsem to prikryl palenym jilem a kal byl pryc. To jsem jeste s pancernickama do souvislosti nedaval; myslel jsem ze se ten substrat jen samovolne rozpada. A pak jsem si pri prohlizeni knizky od Amano s akvarii co udelal behem 30 let uvedomil, ze nikdy v zadnem akvariu pancernicky nemel. A v ADA obchode v San Franciscu je taky nemaji ve vystavnich nadrzich a za posednich 8 let co tam chodim nikdy nemeli. Byt je normalne prodavaji.
Ma tady nekdo stredni a velke pancernicky v akva s AquaSoil?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2014 20:54 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: Marcel G
...Terramol jsem zkoušel ... a moc mě nezaujal...
Sice vás nezaujal, ale zas tak špatný nebude, když jej hodnotíte takto:
"...Rataj Profi Soil a Terramol jsou navzdory svým jinak výborným vlastnostem příliš lehké..." :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2014 19:13 Muž Aforte [533] - RostlinyRe: Marcel G
Každý má svého oblíbence.
Já si radši připlatím za manado. stydim :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2014 19:09 Marcel G Re: Sid
Terramol jsem zkoušel (viz www.prirodni-akvarium.cz/… ) a moc mě nezaujal. Opět netvrdím, že v něm rostlinky nerostou, ale je hrozně lehký. Akadama mi vyhovuje mnohem víc. Terramol je navíc pálený jíl (velmi tvrdý), narozdíl od Akadamy, což je sušený jíl (má blíže k hlíně). Takže já osobně si raději připlatím za Akadamu. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   05.06.2014 17:50 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: Marcel G
...Nejblíže je substátům ADA substrát Akadama, který není zas až tak drahý. Nevýhodou je ale to, že se poněkud více drolí (musí se s ním zacházet trochu opatrně) a neobsahuje v sobě ve výchozím stavu tolik živin jako ADA Aqua Soil. Já osobně tíhnu buď ke křemičitému písku, akadamě nebo ADA Aqua Soil...
No a nejblíže k Akadamě má Terramol, jen se skoro nedrolí a stojí zlomek ceny Akadamy. :)
Příležitostně vyzkoušejte. ;-) :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2014 17:47 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: KarlosS
...jenže ADA je ucelený systém - pokud použijete jejich substrát... vyhnete se z největší pravděpodobností různým kalamitám - řasy, stagnace růstu rostlin a jiné negativní prvky...
Jak už psali kolegové přede mnou - ta pravděpodobnost je velmi malá. Měl jsem možnost tento problém řešit v praxi: z nadstandardní nádrže, postavené na "systému ADA", "zvrtnutí do řasové kalamity". :-O
(A pak návrat na do eňo-ňuňo stavu. :))
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2014 12:35 Muž Miso [470] Re: prasan
ja vyrobny proces neposnam, ale predpokladam ze ide tiez o proces susenia, spravili to vsak tak ze to maju stabilnejsie ako napr akadama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2014 10:32 - Re: Miso
No tak mi ešte raz povedz,čo to vlastne ten Amano s Knott-om vlstne vymysleli?
Práve na to som zas reagoval ja.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2014 10:18 Muž kofejn [963] Re: 150koni
150koni napsal:Taky jsem jej chtěl do Akvária dát Liapor ale v mém okolí nebyl k dostání, i když tady je firma, která je oficiálně vedená na stránmách Liaporu a nebyl jsem ochoten investovat čas do shánění. Vlastně já ani téměř žádný čas neměl :-)
Kolíňáci mohou koupit liapor v Prodoma na Havlíčkově ulici u přejezdu. Frakce 2-4 byla dva dny po objednání.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2014 08:25 Muž Miso [470] Re: prasan
ale ja som nikde nepisal ze Akadama je paleny il, prave naopak, snazim sa vysvetlit ten rozdiel
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.06.2014 05:38 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: KarlosS
KarlosS napsal: jenže ADA je ucelený systém -
Tady je prani otcem myslenky. Tenhle system neni o nic vic odladeny nez pisek s hlinou pod nim. Holandska akvaria existuji uz nejaky ten patek. Dele nez ADA. V Aqua Forest Aquarium v San Francisco, coz je oficialni dovozce ADA pro USA maji hodne vystavnich akvarii, casto s uplne vsim originalnim, a ras a jinych problemu maji spousty. Urcite vic nez ja ve svem akva.
Duvod proc ADA akvaria casto vypadaji krasne je, ze tolik penez investuji hlavne zapaleni akvaristi, casto se dlouholetymi zkusenostmi a hlavne, lide co akvariu venuji denne spoustu case.
A pak taky to, ze na male fotce na obrazovce nejsou rasy v trave (casty problem AFA) videt ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2014 02:35 - Re: Miso
Zrejme nečítaš to čo som napísal,inak by si pochopil.
Akadama je z červeného ílu a nevypaluje sa.Čiže sa nejedná o pálený íl.Suší sa pomaličky a dlhodobo.Preto ten rozdiel oproti substrátom ktoré sa doslova a do písmena na rýchlo spekajú pri vysokých teplotách.Akadama sa viac drolí,lebo je to sušený substrát.
Odporúčam si najprv o konkrétnych substrátoch prečítať a až potom robiť unáhlené závery.
;-) pivo
Dokonca aj tu na rybičkách má Akadama svoje vlákno rybicky.net/forum/91-akadama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.06.2014 23:21 Muž Miso [470] Re: prasan
zdar :) , ja ale uplne nerozumiem co si tym chcel povedat, ten rozdiel v tych substratoh je evidentny.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [10] ...... 41 42

Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 61085x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/16474?od=451