Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Liapor a další substráty z pálených jílů

 

NápovědaFórum » Dekorace a dno » Dno 

Přejít na předchozí stránku 30 Přejít na další stránku   1  
Liapor a další substráty z pálených jílů
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2013 13:29 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: grunda
Takže se shodneme, že to jsou jíly a to mi šlo. ;-) To jestli jsou pálené nebo ne si nemyslím, že je nějak důležité. Kdysi tu někdo psal, že liapor má na sobě vrstvičku "vápníku". To je asi to, co zvyšuje případnou vodivost.

Jinak i akadama může být pálený jíl. To, že se dá rozdrtit ukazuje jen na to, že není pálený při vysoké teplotě. Jíly se sice dají zpevňovat i bez pomocí pálení, ale to by se asi nedalo použít jako substrát.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2013 13:19 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Johan
upřímně? Netuším, vypadá to jako sušená hlína míchaná s pískem, jakou technologií se vyrábí ti nikdo neřekne, každopádně to není pálený jíl, nemá na sobě takovou tu krustu, která vzniká při vypalování, dá se lehce rozdrtit mezi prsty - vznikne klasická černá hlína, ale na druhou stranu v akva drží tvar i po zalití vodou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2013 13:07 Muž Miso [470] Re: Johan
je to jil, ale technologiu vyroby nepoznam, musi byt nejak kontrolovana aby dosiahol tie vlastnosti ake ma (a hlavne vzdy rovnake) a drzal tvar. Akadama suseny jil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2013 12:48 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: grunda
A co to tedy je?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2013 12:44 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Miso
máš pravdu, ADA ani Akadama nejsou pálené jíly, stejně tak má pravdu i Johan když tvrdí, že schopnost okyselovat vodu mají jen do nasycení, v případě ADA je to pár měsíců(odzkoušeno).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2013 12:42 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Miso
Řekl bych, že toho jsou schopny právě proto, že to jsou jíly. ;-) www.enviwiki.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2013 12:24 Muž Miso [470] Re: Johan
nedam za to ruku do ohna ale myslim ze ADA substrat (ale aj Akadama) nieje paleny jil. Viazu na seba ionty vapniku a horciku, samozrejme tuto schonost maju len do nasytenia.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2013 12:01 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: bali
Jako že dokáže okyselovat vodu? No, to je stejně jen dočasná záležitost. Po pár měsících pochybuju, že by byl mezi pálenými jíly nějaký rozdíl.

Jinak liapor neobhajuju.. už ho též jako hlavní substrát nepoužiju...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2013 11:15 Muž souky [592] - RostlinyRe: bali
imho, po 48 hodinách to je testování k ničemu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   11.01.2013 11:11 Muž bali [364] - Raci, krabi, krevetkyRe: malyLibor
pro neocaridiny bych ho snad i dal, caridinam asi ne.
podivej co dela ada. to liapor a dalsi asi nedokaze
www.rostlinna-akvaria.cz/…
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2013 03:19 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: malyLibor
Takze vlastne rikas to same co ja :) "Pokud se Liapor poradne promeje, uz z nej nic nejde". Coz by u jilu vypalovanem na vysokou teplotu clovek tak nejak cekal. Aspon ja to od sveho talire pri veceri ocekavam a keramika, at uz ve tvaru talire nebo malych kulicek, by se vice mene mela chovat stejne ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2013 02:02 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: bali
Rozumím. Vzhledem k tomu, že i já chovám krevetky, vyžadoval jsem od substrátu, aby co nejméně ovlivňoval vlastnosti vody, ale přitom aby v něm dobře rostly rostliny a pokud možno aby se na něm dařilo i mikroorganismům, které tvoří podstatnou část potravy krevetek. Myslím, že Liapor toto vše splňuje, ale zkouška bojem ho stále ještě čeká. Bude jí vypuštění CRS. Doufám, že i toto dopadne dobře.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2013 01:47 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: Barakainus
Přiznám se, že mne to překvapilo také, ale není tomu tak. Tedy, není tomu tak zpočátku. Jak mám zkušenost, při zakládání akvárek se dnem z Liaporu zpočátku v akva stoupne vodivost - chtělo by asi důkladný laboratorní rozbor, aby se prokázalo proč, protože tvrdost nějak výrazně nestoupá. Ale s pravidelnými výměnami vody vodivost klesá a po 3 týdnech už Liapor vodivost v akvárku neovlivňuje. Jak to bude přesně u mého pokusu se teprve uvidí, ale výsledky napovídají, že podobně se chová i Rataj PROFI SOIL, i když ten zvyšuje vodivost poněkud méně, pravděpodobně proto, že tento substrát je předem promývaný a máčený. Jinak se zdá, že vodivost stoupne na maximum během dvou dnů a v nádobkách, kde se nemění voda stoupá a klesá podle odparu a dolévání vody a také podle kolísání teploty. U nádobek, kde se voda denně mění jako v akva při zakládání, vodivost postupně klesá. Snažím se měřit pravidelně a každý den soubor aktualizovat, abyste se mohli kdykoliv přesvědčit, jak se pokus vyvíjí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2013 21:02 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: Kaprlaik
Ja budu za vsechny PODSTATNE rozdily rad, ale to musis merit neco, co ma smysl, jak jsm napsal vysse. Mer vodivost, ale na substratu, ktery pouzivame v akvariu, ne na tom, co nasypes rovnou z pytle.
Podle vyrobce je Liapor naprosto inertni, takze predpokladam, ze po dukladnem promyti od prachu, a naslednem nasypani do destilky by tato mela zustat destilkou. Dost by me prekvapilo, kdyby tomu tak nebylo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2013 18:35 Muž bali [364] - Raci, krabi, krevetkyRe: malyLibor
pro me jsou priorita krevetky takze me zajima jak to ovlivnuje ph, tvrdost atd... takze radsi sahnu po necem vice aktivnim (ADA, atd....)
btw navic to sr*ni s tim prevarovanim... :/
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 10   10.01.2013 18:00 Muž Kusma [411] - RostlinyRe: Kaprlaik
A je to velký problém, že je Liapor více nasytější živinama než Profisoil? 90% lidí, co jej využije ho má do akvárka s rostlinama do kterého stejně lijí další hnojiva.
Myslím, že nikdo nebude dávat Liapor do akvária, pokud bude odchovávat náročné ryby - navíc v odchovných akváriích téměř nikdy nebývají substráty ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2013 17:30 Muž Kaprlaik [2] Re: malyLibor
Tak proč se tu testy s vodivostí rozbíhají až teď. Asi si pod slovem podstatné rozdíly každý představujeme něco jiného. :-|
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2013 16:54 Muž Kaprlaik [2] Re: Barakainus
Aha, tak to jsem tedy špatně pochopil téma hmm . Já měl za to, že tu jde právě o to, aby úplný laik který hledá informace a začte se v tomto fůru je našel. Aby našel ty podstatné rozdíly. Vždyť se tu přeci jedná o srovnání Liporu s dalšími substráty, nebo tu jen plníme řádky?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   10.01.2013 01:47 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: Kaprlaik
Jenze mi tady uz davno neresime, jestli Liapor v akvariich bude fungovat skvele, ci rostliny (a ryby) zabije, protoze uz davno vime, ze ryby a krevetky prezivaji skvele a rostlinam se dari lepe nez ve vetsine jinych substratu. Kdokoliv tady mel nejaky problem s Liaporem, vzdycky to bylo kvuli jeho lehkosti, ne chemicke nevhodnosti.
Pokud chcete ukazat, ze Liapor meni chemismus vody jinak nez ProfiSoil, aspon to merte v akvariu tak mesic starem, normalne bezicim. Ono, kdyz si zmerite vodu pro pridani Aqua Soil, obsah cpavku je takovy, ze jediny zaver bude, se tento substrat je naprosto nevhodny pro preziti cehokoliv... A nemusim snad vysvetlovat, ze tomu tak neni.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   09.01.2013 16:27 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: bali
Můj pokus ještě nevyšel, stále probíhá, dokonce ve 4 kelímcích. Ve dvou jen dolévám odpar, ve dvou měním denně 25% vody tak jako se mění při zakládání akvárka. Začíná se zdát, že už z toho nějaký výsledek vypadává, ale budu měřit ještě nejméně 2 týdny.
A že se výsledky malinko liší? No to je pochopitelné. Já dal 0,5dl substrátu na 3,5 dl vody. Kolega dal 100 g substrátu do 200ml vody... Můj poměr je asi takový, jako bys dal do akva vysokého 50cm 6cm substrátu, kolega by dal 25cm. Je to o tom, co kdo chce dokázat. Já chci zjistit, jak Liapor a RPS ovlivňuje vodivost vody v akváriu, kolega chce dokázat, že se na dno nehodí. A tomu podřizujeme metodiku zkoumání.
À propos mohu vědět, proč by sis Liapor nekoupil?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2013 16:26 Muž kofejn [963] Re: malyLibor
Teď jsem si zkontroloval, že nejmenší frakce je 4-8mm, to je fakt na prd. Ale kde jsem přišel na to, že je i klasicka 1-4, nevím. stydim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2013 16:20 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: kofejn
Bojím se bojím, že by to nebyla dobrá volba. Liaflor jsou velké kuličky a asi bys je nepřemluvil ani vyvářením, aby šly ke dnu... ale třeba se pletu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2013 13:47 Muž bali [364] - Raci, krabi, krevetkyRe: Kaprlaik
asi je nekde chyba neb stejny pokus malyhoLibora vysel o neco mene tragicky (cimz netvrdim ze nemate pravdu) btw liapor bych si asi taky nekoupil
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2013 12:20 Muž kofejn [963] Re: Kaprlaik
Já, akvaristikou nepolíbený, jsem o liaporu výrazná negativa nečetl, a tak jsem ho použil :-). Ale vyvářel jsem ho a na začátku měnil vodu hodně často. Kytky rostou dobře a ryby snad taky. Rozhodoval jsem se mezi JBL Manado a liaporem.
Řešit to teď, co existuje e-shop liasu, tak bych koupil asi liaflor.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2013 11:35 Muž Kaprlaik [2] Re: Barakainus
Ty informace ohledně vlastností Liaporu jsem neslyšel od obsluhy ve Sklorexu. Náhodně jsem vyslechl debatu několika zákazníků. Jeden z nich byl chemik a vypadalo to, že ví o čem mluví. Ale to jen tak na okraj ;-).
Nedalo mi to a udělal jsem pokus. Použil jsem ProfiSoil od Rataje a Liapor 1-4 mm, který se mu podobá. Oba substráty
jsem nijak neupravoval , to znamená ani nenamáčel ani nepřevařoval. Chtěl jsem zjistit, nakolik jsou oba materiály chemicky odlišné.
100 g každého substrátu jsem namočil do 200 ml destilované vody pokojové teploty.
Výsledky po 24 hod následující.
Profisoil asi 210ms, Liapor 1-4 mm 1450 ms. Je evidentní, že chemizmus obou materiálů je zcela odlišný. Já sám mám výborné zkušenosti s ProfiSoilem
a do pokusů s liaporem bych asi nešel. Dělám AKVARISTIKU PŘES 20 LET a různé kompromisy a zdánlivě"super" nákupy se mi vždy vymstily.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2013 15:47 Muž Treeman [249] Re: kus
Já sem pořídil v Hornbach za 149kč na Černým mostě 50L pytel frakce 1-4.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   08.01.2013 10:52 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: kus
Předběhl jsi mne. Právě jsem sem chtěl zveřejnit tu skvělou zprávu pro všechny, v jejichž okolí se špatně shání Liapor, že výrobce otevřel vlastní e-shop. Cenu sice zvyšuje doprava, ale mám-li jet pro pytel Liaporu na dno akvárka 20 km nebo si jej objednat až domů od výrobce, vyjde mne to na stejno. Čekal jsem s uvedením odkazu na to, až mi jejich obchod odpoví na dotaz, zda jsou schopni zaslat v 50kg pytli i objemově těžší Liapor 1-4/625.
Takže e-shop výrobce Liaporu: obchod.liapor.cz
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   08.01.2013 08:50 Muž kus [200] - RostlinyRe: KarlosS
a když si vezmu, že přímo na jejich shopu je k dostání 50l pytel včetně poštovného 280kč a do filtrů 4x10l rozdrcený keramzit 260kč a vidím co jsou lidi ochotny dávat za stejný produkty, ale s honosným názvem, tak si myslím, že Agáta je ještě prudce inteligentní. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2013 08:40 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: Kyd
Zajímalo by mne, jestli jsi to použil někdy jako substrát na dno do akvária. Především mne zajímá, jestli a kolik se toho potopí a jak se v tom daří rostlinám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2013 08:31 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: Mrakoplash
Podle popisu od výrobce je to čistý pálený jíl, bez přísad: www.liapor.cz/…
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2013 08:27 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: kofejn
Ale zase levnější než terramol, kterej vypadá podobně:-). Ať se nám to trochu zamíchá :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2013 06:15 R Muž Mrakoplash [1776] Re: Kyd
Nemají v tom přidané nějaké hnojivo ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2013 05:06 Muž O.Tom [439] Re: Kyd
Ten vzhled z fotky mi silně připomíná filtrační materiál EHEIM Substrat Pro :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2013 21:40 Muž kofejn [963] Re: ondra
To je pravda, dobrá připomínka. Jak je to s potápěním?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   07.01.2013 21:38 Muž ondra [168] - ŽivorodkyRe: kofejn
zase je toho mín
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2013 20:06 Muž kofejn [963] Re: Kyd
2x dražší než liapor, ale pořád to jde.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   07.01.2013 19:52 Muž Kyd [43] Re: malyLibor
Fotka k příspěvku Zdarec borci Keramzit-liaflor jílové(pálené)granule to není vubec nic nového, mám s ním bohaté zkušenosti :-) já jsem to vyděl už za komančů jako kluk u p.Karáska v Plzni jen tenkrát to byl keramzit novinka obr bobule jako substrát pro odlechčení do květináčů. Do filtrace se z tím taky daj dělat švýky :-)
Na předpěstění rostlin v jogurt kelímkach se směsí červeného jíl písku atd...

kupoval jsem ho 28.03.2012 5x 3l Keramzit liaflor 1-4mm Hornbach-Plzeň 95 Kč. ahoj
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   07.01.2013 18:38 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: delfin
Liaflorr jsem ještě neviděl, ale shodou okolností jsem si prohlížel právě dnes v Hornbachu ten inertní posypový materiál téhož výrobce a vypadá taky dobře. Jinak Liapor ti vřele doporučuji a prozradím ti jedno tajemství. Ale pssst, nikomu neříkat. Nás totiž baví z toho dělat vědu, proto jsem si taky vymyslel ten pokus. Ale nikomu to něříkej, prosím. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   07.01.2013 18:22 delfin Liapor a dalši subtráty z pálených jílu
Děláte z toho moc velkou vědu,kamarád má liapor v akvárku rok rostlinkám se daří rybkám nevadí struktura stejná a o to jde,ještě hezčí je liaflor a nejlepe je ho dát vařit do vody pak prudce zchladit ve studený vodě a krásně jde ke dnu,do nového akvárka ho dám určitě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2013 02:08 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: zordix
Taky mám vyvařený Liapor připravený do akva. Připravím tedy další dva vzorky, kde se bude voda měnit tak, jak bych ji měnil při zakládání nového akvárka, a kde bude Liapor vyvařen a RPS namočen přes noc, jak to běžně děláme a jak to Rataj doporučuje.
Konduktometr na sraz vzít můžu, zařízení je to maličké :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2013 14:39 R Muž Mrakoplash [1776] Re: zordix
nikdy sem nevařil a nenamáčel. Máčet se to může v akváriu. (aquaclay)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.01.2013 11:29 Muž zordix [37] Re: Barakainus
Tak ještě je rozdíl v tom, že Liapor obvykle vaříme. Tudíž se plno látek rozpustí a vylije s horkou vodou do kanálu ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2013 09:04 Muž ViktorX [474] Re: host
"Ale o tom zde již dobrou čtvrthodinu hovoříme, Mlho!", zda lze informace, co jsou k dispozici o Liaporu, vztáhnout ze 100% i na Profi Soil :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2013 08:11 Muž LiborSprysl [9015] Re: Barakainus
Tak to toho ještě hodně málo pamatujete... smich no
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2013 08:05 host Re: Kaprlaik
Troška informací o výrobě a vlastnostech, stejně tak chemickém složení a normách Keramzitu prodávaným pod obchodní značkou "Liapor" či "Profi Soil" je zde, na stránkách výrobce:
www.liapor.cz/… :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.01.2013 01:44 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: malyLibor
Zaloz jeste dalsi dva kelimky a v jednech tu vodu men, a v tech druhych ne. Na poradne zavery by to chtelo trochu vetsi "n", a vzorky z ruznych pytlu Liaporu z ruzneho obdobi.
Ale v podstate je to tak nejak jedno, protoze nas zajima, jak se ten substrat libi rostlinam a zivocichum...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 17   04.01.2013 01:39 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: kaprlaik
Tak tvrdit, ze Liapor neni vhodny pro akvarni rostliny po vic jak dvou letech co ho ma spousta lidi v akvariich a vsechno jim roste a prospiva jako nikdy pred tim, je dost odvazne.
A tvrdit to na zaklade toho co nekdo rekl v akvaristice!!! je uplne mimo. Kdyby akvaristi dali na slova prodejcu v akvaristickych obchodech, minimalne pulka ryb by byla chcipla a rostliny taky nejspis zadne. Nepamatuju si zadnou akvaristiku, kde by opravdu vzdycky vedeli o cem mluvi. V tech lepsich aspon netvrdi naproste blaboly, ale dat na jejich slova v oblasti jako jsou alternativni susbstraty... to urcite ne :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2013 01:00 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: Johan
OK, dám na doporučení. Mohu vodu měnit např po týdnu 1/3 nebo vyměnit až po měsíci, chtěl jsem napodobit podmínky zabíhaného akvária... ale nemusím vodu měnit vůbec. U akvárek mám vysledované, že vodivost 3 týdny stoupá, ale nebude to jen dnem, stoupají tam různé látky, které se na vodivosti podílí. Tady je jen permeát a substrát, tak vodivost nic jiného neovlivní.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2013 00:57 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: malyLibor
Vodu bych neměnil, ať vidíme kam to vystoupá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 19   04.01.2013 00:48 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: kaprlaik
Fotka k příspěvku Tak abychom tu neplácali jen tak o ničem. Založil jsem ten pokus, o kterém jsem psal u oběda. Do 400ml kelímků jsem dal po 50ml Liapor 1-4 a Rataj PROFI SOIL a 350ml vody. Voda byla z RO a její vodivost byla 20µS. 5 minut po zalití plavalo na hladině odhadem 20% količek obou substrátů, vodivost u Liaporu stoupla na 85µS, u RPS na 95µS. Uvidíme, jak to bude pokračovat, založil jsem si tabulku a budu denně měřit a provádět výměny vody, jako bych zakládal nové akvárko. Jsem zvědav, k jakým dojdu výsledkům. Tabulku jsem uložil do souborů na mém profilu, po každém měření ji budu aktualizovat, takže bude možno sledovat, jak pokus probíhá.
 

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [30] ...... 41 42

Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 61088x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/16474?od=1451