Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Liapor a další substráty z pálených jílů

 

NápovědaFórum » Dekorace a dno » Dno 

Přejít na předchozí stránku 9 Přejít na další stránku   1  
Liapor a další substráty z pálených jílů
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2014 21:55 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: cezarmilan
nemusíš , no k tomuto všemu bude asi zapotřebí kyslíku a hlavně světla , no to v tom sudu určitě nebylo, neb byl přikrytej a ve tmě , ale samo ,"něco" se tam dít mohlo , nebudem se tu přetahovat ,jen popisuji svou zkušenost s tímto substrátem ,
Musím taky říct , že po tom co jsem poprvé liapor nasypal do akvárka - nastalo u mě zděšení a panika - co jsem si to tam nasypal ..
plavalo to , nic se do toho nedalo zasadit , proplula kolem ryba a už to bylo všude ve vodě .... ale čas ukázal že všechno chce svoje a když si to vychytáš , je to celkem slušnej materiál ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2014 21:49 Muž cezarmilan [591] - RostlinyRe: KarlosS
Už skôr som tu písal, že bolo by to pravdivé, ak by ho plnili do vriec rovno z pece (čo je nemožné :) ) Kto vie čím si ten liapor ešte prejde, kým sa dostane k zákazníkovi. Okrem toho nieje vakuovo balený. Verím,že mi rozumieš ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2014 21:46 Muž cezarmilan [591] - RostlinyRe: MonterMonty
Keď dáš fľašu s pitnou vodou na okno a počkáš mesiac, dva, tri, tak uvidíš koľko tam je života. Potom stačí pridať seno, slamu a bude sa ti to tam hemžiť životom. Ak by si ešte pridal lyžicu jogurtu, tak už by si žasol. Už snáď by som ani nemal, ale napíšem, pridáš dve, tri zajačie bobky a dostaneš sa ku krmivu pre rybky. No a niečo podobné sa mohlo (i keď nie to isté) udiať v tom sude v pivnici. To isté sa deje v odpade zo záhrady a vznikne z toho veľmi výživný kompost.......ďalej nemusím, že?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.12.2014 21:39 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: KarlosS
taky pravda , vidíš ... palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2014 21:37 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: cezarmilan
no nevím jak zaběhl , voda se tam neměnila , žádnej živočich do něj neprděl ...
vlastně i sem rybicky.net/nadrze/20700 šel liapor rovnou z pytle , teda z 1000L žoku , bez předešlých úprav ,jen jsem ho prosel na 3mm zrnitost a roste to tam ... však posud sám , snad až po dvou měsících jsem vyhnojil dno osmocotem , už to tam ale nedávám , pač to není v mých silách neustále kosit , max dvakrát tejdně kápnu 1ml Designerova EI mixu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.12.2014 21:34 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: MonterMonty
tím pečením a smažením se podle mého akorát zlikviduje vše užitečné co v tom může bejt vždyť z výroby ti to vyjede rovnou z pece o mnohem vyšší teplotě, takže nějaké domácí pečení ho už nerozhází ... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2014 21:28 Muž cezarmilan [591] - RostlinyRe: MonterMonty
Tak si ho v tom sude, hmmm, dá sa povedať, mierne zabehol. To je ale iná vec ano
Takže súhlas, tak to môže fungovať
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2014 21:19 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: cezarmilan
vše takové jsem kategoricky zamitl , jen jsem měl kam , tak jsem ho za občasného míchání naložil do sklepa do 200L sudu asi na měsíc , ovšem myslím si že to nemělo nijaký valný vliv na potápivost , tím pečením a smažením se podle mého akorát zlikviduje vše užitečné co v tom může bejt , do jednoho malého akvárka jsem kdysi pokusně nasypal co neplavalo rovnou z pytle a sadil květenu , sedlo si to rychleji než když jsem předmáčel
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2014 21:14 Muž cezarmilan [591] - RostlinyRe: MonterMonty
Ja som nesledoval a preto sa ospravedlňujem, piekol si ho, varil a pod?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2014 21:07 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: cezarmilan
Tak já teda když budu mluvit za sebe , rostliny šly hned jak ďas , první měsíc i bez hnojení jen CO2 , jedinej problém dělaly na začátku rosivky na skle cca 10cm nad substrátem ...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.12.2014 20:47 Muž cezarmilan [591] - RostlinyRe: Barakainus
Bolo by to treba napísať stručne." V liapore sa určite rastlinkám bude dariť, no treba brať v úvahu, že časom a nie od začiatku". Samozrejme ak pod neho uložíme výživný substrát, tak sa rastlinky rozbehnú skôr. Všetko je to samozrejme individuálne od každého akvária, mám na mysli počet rýb, náročnosť rastlín, vhodného osvetlenia, krmenia rýb, CO2.... a mohol by som pokračovať
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   11.12.2014 03:27 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: doktorito
Kdyz vono je te tezke brat vazne, kdyz cast toho co pises ma smysl a cast je naprosto mimo.
Liapor "nevypada" jako drazsi substrat, on je to same co drazsi substrat.
Nepalene jily ziviny primarne nevazou, ony je v sobe uz maji.
To ze nekomu neco roste vubec nic nevypovida o tom, co je lepsi a horsi substrat. Kytky v pohode rostou v bahne ci ve sterilizovanem pisku.
A to ze tobe Liapor nefunguje a desitkam lidi ano, ma nejjednodussi vysvetleni v tobe nez v Liaporu. To je elementarni logika.

Ja proste nechapu, ze se tady vzdycky za cas objevi nekdo, kdo bude tvrdit ze to a to nefunguje a bude se snazit presvedcit tu masu lidi za tech predchozich nekolik let, ze oni jsou mimo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2014 00:14 Muž doktorito [0] - RostlinyRe: cezarmilan
já to tak neberu. K akvaristice jsem se vrátil před 12 lety a celou dobu jsou pro mně prioritou rostliny tak nějaké zkušenosti mám.
Liapor je jen módní vlna, která pomine - každého hlavně těší, že má za pár kaček něco co vypadá jako mnohem dražší substrát. Když už bych chtěl někdy něco vyzkoušet, tak bych určitě šel do nepálených jílů, které jsou skutečně schopné vázat živiny.
Jinak u mně stále vítězí písek doplněný o jílové kuličky do dna. už staří borci používali drcené vepřáky, které dávali pod rostliny a jak jim to rostlo

Když jsem zakládal nové akva 450l ( zatím není v žádné prezentaci) tak jsem dal na dno písek z původního akva a na to liapor. V zadní části akva mně nevadí ale zvažuju, jestli ho u předního skla nevyměním - tam je odkalování a přetrhávání rostlin problematické
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2014 21:10 Muž cezarmilan [591] - RostlinyRe: Barakainus
S tým by sa dalo súhlasiť, pokiaľ by sa dával do vriec rovno z pece. Kým sa dostane do vriec ešte prejde istými úkonmi, ktoré ho ako tak dokážu obohatiť. Samozrejme ho nenadopujú živinami.
Ak by sme ho po pečení, varení, nešúpli rovno do akvária, ale napr.do súda s dážďovou vodou, sterilný by už nebol.
Ja dávam prednosť močeniu vo vode, kým sa "neumudrí", žiaľ dnes je doba, že každý chce (česť výnimkám) mať akvárium hneď s rybkami a rastlinkami, ktoré treba na "druhý" deň už strihať.
Neber to osobne, myslím to všeobecne :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2014 21:03 Muž cezarmilan [591] - RostlinyRe: doktorito
Pustili sa do teba, čo? Pre tvoje nároky by bol vhodnejší Teramol, skúšal si? Je tu o ňom veľmi málo informácií. Liaporu sa robí tu lepšia reklama. Používam i Teramol a je to to isté, akurát sa vyhneš tým nechceným a neželaným prípravám ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   10.12.2014 16:27 Muž rybka1 [178] Re: doktorito
Fotka k příspěvku Sleduj hydrophilu:sadena rovnako,ta na pravo je v liapore co bol moceny.ta na lavo je liapor prevarany.podotykam ze to je jedno akvarko sadene minuly tyzden.vsetko je o skusenostiach.ty mas inee,ja ineee,a iny ludia zase ineee.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2014 14:59 Muž doktorito [0] - RostlinyRe: rybka1
vzhledem k tomu jak neochotně přijímá vodu, tak bych přijímání živin liaporem nepřeceňoval.

Pokud ti hygrophila v jednom akvárku roste a v druhém ne nemusí být způsobené substrátem, je známo, že když dáš vedle sebe 2 akvárka se stejnýma rostĺinama, stejným počtem ryb, tak v každém akva to poroste jinak.

Moje zkušenost je taková, že v liaporu rostliny nerostou líp, ale ani hůř než v písku správné zrnitosti - stačí se podívat do galerii zde na rybičkách.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2014 13:12 Muž rybka1 [178] Re: lhajek
Ja som ho rozbehoval tiez tak ako ty,tie mocene bez vsetkeho su lepsie na zaciatok.to co robime my ze ho rozbehujeme sa prirodne deje v sude ked ho mocis.vermi mam to odskusane. ;-) a niesom jediny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2014 12:54 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: rybka1
Ale já to vím že nic neobsahuje a proto ze začátku hnojím daleko více, protože vím že si to nasákne. Takto jsem to teda já udělal a ani po převáření jsem neměl od samého začátku problém s růstem rostlin.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.12.2014 10:46 Muž rybka1 [178] Re: Barakainus
Jak sa to vezme.ak ho nechas v sude volne potopit za tu dobu co sa moci sa uz coto v nom vytvori.a ked ho rafnes prevareny rovno do akva,nemoze nic obsahovat.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   10.12.2014 10:33 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: rybka1
V Liaporu se nic pecenim neznici neb v nem nic neni a navic Liapor se vyrabi palenim pri teplote mnohem vyssi nez udelas ve sve troube.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2014 10:17 Muž rybka1 [178] Re: MonterMonty
S tym pecenim,varenim mozem z tebou len suhlasit.no ak nato neni cas tak bohuzial.ja som do 450tky prevaral,dlho trhalo kym sa rastlinkam zacalo darit.dopomohol som im bivojom a osmocotom.zbytok liaporu co ostal a ktory som neprevaral skoncil v sude na zahrade.po cca 3mesiacoch sadol,pouzil som ho do ineho akva a tam to uz bolo o inom.ziadne hnojenie a rastlinky idu jak besne.

Ps:varenie,pecenie v liapore vsetko znici.potom je "akoby sterilny"
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2014 09:22 Muž exit [116] - RostlinyRe: doktorito
Ja to vyresil smichanim pisku a liaporu.Do toho se da dobre sadit a je to i vzdusne. A co se tyka liaporu tak je dobry jen diky cene protoze kdyby byl drazsi lidi by sahli radeji po kvalitnejsim substratu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   10.12.2014 09:22 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: doktorito
Kdyby jste se vykašlali na nějaké pečení a vaření a namísto toho koupili větší množství , vyšlo by to i eknomičtěji lépe , jeden pytel 50L mi vystačil na 250litrovku a dvě malé akvárka , bez pečení a jinejch kravin- zbytek co plaval šel do květináčů a na skalku pod balkónem , jednou za tři měsíce obohatím dno kuličkami osmocote - což vyjde na stokorunu a půl hodiny práce , po pár tejdnech uvolńování vzduchu si to hezky sedlo a memám problém s plaváním kuličk , ty se musej hned když plavou odstranit z akva , pancéřníčky mám od začátku co jsem liapor použil a bez větších problémů , když chci nějakej kobereček v akva , nemůžu si do něj dát ryby dna které ještě k tomu rejou , pač je naprosto logické co nastane ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.12.2014 08:56 Muž drlift [38] Re: doktorito
Sterbaky mam v akvarku s Liaporem a je to uplne v pohode. Zkousel jsem pisek, Terramol a Liapor. Liapor je podle mne nejlepsi. Pokud bych mel zakladat dalsi akvarko sel bych do Liaporu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   10.12.2014 08:33 Jarda62
Mám taky liapor a neměnil bych.... palec člověk musí být trpělivý, ale o tom to je... ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.12.2014 08:31 Muž Zoidik [2193] - Ničemu nerozumím, nic neumímRe: doktorito
doktorito napsal: Pokud v tom někomu dobře rostou rostliny, tak by úplně stejně rostly i v písku.
Ne, nerostly by stejně. V jednom akvárku mam písek, v druhém liapor a na některých rostlinách byly vidět rozdíly, že jim písek v růstu nesvědčí. Třeba hygrophyla corymbosa mi v písku zrovna ochotně nerostla. Nicméně, pokud bych se měl rozhodnout zda v dalším akvárku použiju liapor, nebo písek, tak volba by byla jasná okamžitě. Byl by to LIAPOR.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   10.12.2014 08:17 Muž rybka1 [178] Re: doktorito
Ako ty porovnavas piesok z liaporom???nebud smiesny.vsetkych co ho mame si urcite teraz pobavil. smich uvedom si jedno ze dno v akva pre rastliny nieje vsetko!ale to ty uuuurcite vies. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   10.12.2014 01:44 Žena LinaDee [167] - AquascapingRe: doktorito
Není pravda, že je inertní, Díky poréznosti je obydlován bakteriemi a dokáže i "nasát" výživné látky a pomalu je uvolňovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2014 00:31 Muž doktorito [0] - Rostliny
Chtěl bych se podělit o půlroční zkušenosti s liaporem.
Po této době můžu říct, že to žádný zázrak není - nemůžu říct, že by rostliny rostly líp než v písku.
Jako výhodu vidím zrnitost ideální pro růst koberečků a barvu, zasadit rostliny v místě větší výšky substrátu taky není problém. Dá se i poměrně dobře odkalovat.
Pak následuje spousta nevýhod - náročná příprava, pekl jsem, vařil jsem a nechal namočené cca 1 měsíc, věnoval jsem se tomu několik večerů, bordel po celé kuchyni a už bych to nechtěl absolvovat. I po 6 měsících při protrhávání rostlin zůstávají kuličky plavat na hladině

Jako jedna z výhod liaporu je uváděno, že se nesléhává a rostliny v něm mají bohatší kořeny. Pískové dno se slehává pouze pokud je použitý jemný písek, ale i v místech kde jsem v písku několik měsíců nepřesazoval a dno slehlo tak byl hezký kořenový systém. Černé kořeny jsou pouze u rostlin, které živoří.

Problém je při stříhání koberečků - u předního skla je malá výška dna a stačí lehce zachytit a hned je rostina venku, kameny se mají tendenci propadávat.

Vzhledem k tomu, že je liapor inertní a rostlinám nic nedá stejně jako písek, tak ho v akvárku už doplňovat nebudu a použiju písek podobné zrnitosti a budu moct konečné koupit štěrbáky

Pokud v tom někomu dobře rostou rostliny, tak by úplně stejně rostly i v písku.
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   23.10.2014 10:48 Muž jeník [54] Re: KarlosS
Tohle by mohlo vyjít laciněji, než VacSy od Zepteru eroticke-hracky.eu/…
Ale přiznám, že jsem nezkoušel.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.10.2014 09:27 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Tojsouvěci
tak teoreticky víme všichni o čem je řeč, ne jen 150koní:-). Ale jak si udělat 20l, když nemáme VacSy, apod. Injekční stříkačkou by mě to asi nebavilo ...
V jednoduchosti je krása, nenapadlo někoho něco?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   23.10.2014 03:03 Muž Tojsouvěci [3585] - Kytky s čudlamaRe: jiri609
Jiří praxe je nejlepší.Vakuový zvon s vývěvou se používá v základní škole při hodinách fyziky a některé prababičky ho mají k uzavírání víček sklenic předem sterilovaných potravin podtlakem.Udělej si pokus s zaslepenou a částečně vodou naplněnou injekční stříkačkou s troškou Liaporu a výsledek je na tobě,brzy na to přejde komerce ,tak můžeš být dálší kdo v surovinách prodává předraženou vodu. 150koní ví o čem je řeč,tak bych v tom nehledal žádnou velkou vědu.Rybáři používají k odsátí vzduchu z nástrahy ponořené v tekutém dipu (roztok pachových a chuťových extraktů)vakuování.Vakuum = vzduchoprázdno,porézní materiál v tomto prostředí ponořený do vody musí zákonitě nasát vodu,za předpokladu,že v jeho povrchové stěně je větší otvor než průměr molekuly vody.Absolutně mne nezajímá Liapor a další substráty z pálených jílů,ale zaujala mne pouze pracnost s jejich smáčivostí.K ověření jsem použil starý použitý a vysušený Keramzit ve Vacco 60% a s vzduchovacím kompresorkem se zpětným chodem(přehodím hadice sání a mám primitivní vývěvu) 95% úspěšnost na první pokus ve studené vodě během pár minut.Záleží pouze na podtlaku a poréznosti povrchu.Keramzit,který se nepotopil v druhé verzi měl výrobní vady - jakoby glazurovaný povrch nebo bublinky v jádru obalené stejnou strukturou.Možná by to šlo i v plastovém silnostěnném pytli.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.10.2014 22:16 Muž jiri609 [91] Re: Tojsouvěci
tak teoreticky bychom to zvládli, a teď to vyzkoušet v praxi a dát sem praktické zkušenosti, nejlépe článek.... ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.10.2014 22:10 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: KarlosS
Nebo to dej do porezniho pytle (tkanina), zatez a hod do hluboke vody (bazen, sud, rybnik...). Cim hloubeji, tim rychleji se to nacucne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.10.2014 15:19 Muž Tojsouvěci [3585] - Kytky s čudlamaRe: KarlosS
Hermeticky uzaviratelná nádoba s vývodem na odsávání vzduchu se zpětným ventilem ,sypký materiál v perforovaném obalu zalít kapalinou a docílit podtlaku v nádobě.Vzduch v porezním materiálu působením podtlaku zvětší objem a sníží hustotu,následně bude vytlačen vodou.K docílení podtlaku lze použít vakuové pumpy,kompresory a pumpy se zpětným chodem,jinak s menším efektem vysavače nebo uzavřít ohřátou nádobu s co největším obsahem vzduchu a po dokonalém uzavření nechat vychladnout (pricip zavařovací sklenice).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.10.2014 12:36 Muž 150koni [653] Re: KarlosS
Pokud máš doma v kuchyni "VacSy" nebo podobné zařízení a potřebnou poklici na větší hrnec tak je to reálné :-)

www.zepter.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.10.2014 10:43 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Tojsouvěci
a v praxi je to taky tak jednoduché? Přilož návod ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.10.2014 10:03 Muž Tojsouvěci [3585] - Kytky s čudlamaRe: Jar-oslaw
Rybářská latina:Pokud chci do porézního materiálu dostat kapalinu,tak použiji vakuování.Čím větší podtlak,tím efektivnější výměna skupenství .Jak jednoduché. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   21.10.2014 22:02 Muž Jar-oslaw [674] Re: MonterMonty
matky uz jsou pouzite,ted cekam az zmizi bordylek a pak planuju jeste naky novy kytky a rybicky,par neonek a leveretaky.a hlavne akvo je jaksi svetlejsi.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2014 21:39 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: Jar-oslaw
Jardo ,tak pevné nervy se sázením kytek, Horácomatky se budou hodit , do nasávacího košíku filtru dej raději kousek akvacitu , at ti nějaká kulička nevlítne do vrtulky a neblokne průtok , my máčeli tři měsíce a stejně všechno nesedlo , nějak jsme usoudili , že bude levnější koupit další pytel , než vařit- péct a smažit , takže nepotopenej šel do květináčů a k jiným zahradnickým účelům pivo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2014 21:30 Muž Jar-oslaw [674] – taky
poslušne hlasim,ze jsem se taky pridal k liaporistum.vcera jsem vymenil dno u tercu,jeste tam plave bordylek az se usadi,pridam fotku.a nepotopeny liapor jsem dal do sitky do filtru.macel jsem ho mesic.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2014 21:22 Muž Zoidik [2193] - Ničemu nerozumím, nic neumímRe: Miki203
Jj, to už je na tobě :-) Ja mam ještě jedno osmilitrové, tak ten zbytek nechávám právě do něj. Jak klesne, tak vyměním i v prckovi.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2014 21:17 Muž Miki203 [-10] Re: Zoidik
Z padesáti litrů v pytli, jsem potřeboval potopit alespoň 16. Takže 3l co zbyli z 20-ti po pečení nechám do kytek a 30l co zůstalo v pytli třeba pro strýčka příhodu :-D nebo někomu přenechám když bude zájem ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2014 21:11 Muž Zoidik [2193] - Ničemu nerozumím, nic neumímRe: Miki203
Jsem vařil a pekl současně, takto nechávám potápět zbylé 3 litry z původních 20 co nešly ke dnu. Pouze jsem napsal, že když ho budeš stále máčet, že ještě něco klesne,neříkám, že máš čekat na vánoce 2025
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2014 21:02 Muž Miki203 [-10] Re: lhajek
:-D :-D to věřím, mě ale neskákalo nic...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.09.2014 21:00 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: Miki203
Když jsem ho potápěl tak jsem jednu dávku na zkoušku také dal péct, ale po zahřátí trouby po chvíli začali kuličky vystřelovat po celé troubě a potvory v tom pokračovali i těsně po vytažení z trouby než jsem to nasypal do vody. Dětem se to sice líbilo, ale představa nadávající manželky po zásahu dítěte rozpálenou kuličkou Liaporu mě nenechala v této zábavě pokračovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2014 21:00 Muž Miki203 [-10] Re: Zoidik
Nechci dělat akvárko až na vánoce :-D radši jsem pekl je to rychlejší ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2014 20:39 Muž Zoidik [2193] - Ničemu nerozumím, nic neumímRe: Miki203
Ještě ho část klesne když ho necháš dál máčet. Je to skoro měsíc, co jsem taky podobně připravoval liapor a ten co se mi nepotopil hned z celé várky (cca 3 litry) jsem nechal v kýblu a postupně se potapí i zbytek. Když vydržím ještě pár týdnu, tak věřím, že postupně klesne všechen.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2014 19:55 Muž Miki203 [-10] – Můj pokus s "utopením" Liaporu :)
Po přečtení několika příspěvků zde, jsem se rozhodl že také zkusím Liapor ve svém budoucím akva 100l. V Hornbachu pod Svinovskými mosty v Ostravě jsem si koupil 50 l pytel frakce 2-4 mm za lidovku 149 Kč. Teď použít ten nejlepší způsob "utopení" :-) Nejdříve jsem zkusil přelít 3l Liaporu horkou vodou, potopilo se cca 15-20%, po týdnu máčení asi dalších 5%. Tuto možnost jsem tedy zavrhl. Do vyvaření se mi moc nechtělo, připadalo mi to zdlouhavé. Navíc nemám dostatek velkých hrnců. Rozhodl jsem se tedy Liapor upéct. V plynové troubě puštěné naplno jsem pekl v pekáči 5 várek po 4l x cca 45 min na várku + následné ochlazení v kýbli s ledovou vodou = celkem asi 4 hodiny práce. Výsledek? Z 20l pečených - 17l potopitelných :-) ano Za mě tedy jednoznačně + pro pečení, vypadá to na nejlepší výtěžnost.

"Pečenáč" zatím leží namočený ve vodě, cca za týden mi přijdou objednané kytky, tak ho vyzkouším v praxi. Pokud se vše podaří, přidám pár fotek :)

Závěrečné shrnutí a pár rad k tomu.

Budete potřebovat: Liapor - frakci dle libosti, pekáč na Husu :P nebo plechy, ale z těch by to šlo asi špatně sypat, troubu ať už plynovou nebo elektriku, čas podle množství a také VELKOU opatrnost při ochlazování do ruda rozpečeného Liaporu v ledové vodě. V neposlední řadě také dostatečnou trpělivost při úklidu koupelny :-D po vysrážení páry se usadil snad ve všech zákoutích jemný černý prášek tone kdo má garáž kůlnu nebo zahradu doporučuji to chladit někde mimo domácnost, ale při takové výtěžnosti se to vyplatí ;-)

Přeji všem kteří to chtějí zkusit hodně štěstí a trpělivosti :-D

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [9] ...... 41 42

Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 61085x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/16474?od=401