Liapor a další substráty z pálených jílů
Tak abychom tu neplácali jen tak o ničem. Založil jsem ten pokus, o kterém jsem psal u oběda. Do 400ml kelímků jsem dal po 50ml Liapor 1-4 a Rataj PROFI SOIL a 350ml vody. Voda byla z RO a její vodivost byla 20µS. 5 minut po zalití plavalo na hladině odhadem 20% količek obou substrátů, vodivost u Liaporu stoupla na 85µS, u RPS na 95µS. Uvidíme, jak to bude pokračovat, založil jsem si tabulku a budu denně měřit a provádět výměny vody, jako bych zakládal nové akvárko. Jsem zvědav, k jakým dojdu výsledkům. Tabulku jsem uložil do souborů na mém profilu, po každém měření ji budu aktualizovat, takže bude možno sledovat, jak pokus probíhá.
Drcený liapor se používá jako pěstebný substrát pro rostliny či v jemnější frakci jako substrát na "zelené" střechy. Takže pochybuju, že bývá pro rostliny toxický.
Toxicita jílů spočívá hlavně v jejich kyselosti, což nás při použití v akvaristice nemusí zajímat.
Pokud ste změřil vodivost a byla tak vysoká, pochybuju, že se jednalo o toxické kovy, ale spíše o vápník a hořčík apod. Což není ani tak způsobeno použitým jílem, ale povrchovou úpravou liaporu.
Upřímně, představte si, že jste obchodník v akvaristice a máte tam profisoil za 350Kč s tím, že třeba 50Kč jde do vaší kapsy, řekl by jste něco kladného na "stavební" materiál v hodnotě 10x nižší a z čeho vlastně nebudete mít zisk?
Obchodník je obchodník a ten potřebuje prodat a né radit tak, aby přišel o vlastní zisk
Argumenty o nevhodnosti Liaporu nemám z vlastní hlavy. Jednou jsem se stal svědkem debaty ve Sklorexu, kde jsem vyslechl asi toto :
Liapor není určen pro pěstování rostlin. Proto jeho složení není pravidelně sledováno a tento produkt nemá certifikaci.
Znamená to, že jeho složení kolísá podle zdrojů jílu použitých pro jeho výrobu. Některé šarže mohou být dobré. Jiné naopak mají tak vysoký obsah boru a manganu, že jsou pro rostliny toxické. Aquaclay , ProfiSoil oproti tomu podléhají povinné certifikaci,
kdy je každá šarže testována. Tak je záruka, že tyto substráty neobsahují nic toxického.
Nejsem chemik, ale zkusil jsem si měřit vodivost Liaporu a Profisoilu. Vodivost Liaporu byla minimálně dvojnásobná, takže předpokládám, že výše uvedené argumenty mají něco do sebe.
V jednom ti dám za pravdu: Liapor opravdu po napuštění uvolňuje do vody nějaké látky (jaké nevím, neměl jsem to jak a ani proč zjišťovat) které zvyšují vodivost vody. Trvá to asi tak 3 týdny. Potom se to usadí a vodivost vody se už nezvyšuje, ale odpovídá vodě zdrojové. Jak je to s Rataj Profi Soil nevím, když jsem miníčko s ním zakládal, tak jsem neměl jak měřit.
Tvrzení, že použití Liaporu v akvaristice je krajně nevhodné je velmi odvážné, podíváme-li se, kolik je jen tady na rybicky.net spokojených akvaristů, kteří jej používají, a to nejen v rostlinných akváriích. Dle mojí zkušenosti je Liapor velmi vhodný, rostliny v akváriu s Liaporem rostou perfektně (paradoxně i ty plovoucí) a daří se v něm i náročným rybkám.
Na druhou stranu, vzhledem k tomu, že mám doma oba substráty a mám i konduktometr, tak bych mohl udělat pokus se dvěma miníčky, v nichž použiji v každém jeden substrát a zkusím změřit ty tebou udávané rozdíly ve vodivosti. Asi to vyzkouším, jakmile budu dělat nový stojan s miníčky... a nebo ze zvědavosti jen ve dvou kelímcích... vzbudil jsi svými nepodloženými tvrzeními mou zvědavost
Kaprlaik napsal: Liapor, který se používá ve stavebnictví, proto do vody uvolňuje velké množství látek, hlavně: vápník, hořčík ale i bor, mangan a některé těžké kovy...
Vsetky tieto prvky sa do akvaria pridavaju ci uz vymenou vody alebo do rastl.akva hnojivom.Tak ze sa neda povedat ze je na tom nieco zle.
Liapor - Chemické složení (% hm.) : SiO2 55 ± 5, Al2O3 24 ± 5, Fe2O3 14 ± 5, CaO 5 ± 5, stopové prvky 2 ± 2, Chloridy < 0,02% hm., Sírany rozpustné v kyselině < 0,8% hm., Celková síra < 1,0% hm.
Co nám řeknete o chemickém složení ProfiSoil od Rataje?
Nějaký zdroj?
Jinak to, že něco něco uvolňuje neznamená, že je to nevhodné. Aspoň se toho pak nemusí tolik do vody přidávat a čekat až se ten "inertní a nenasycený" jíl nasytí, aby mohl nám tedy něco uvolňoval. =) Jinak to bychom museli používat pouze křemičitý písek.
Např. antuka mi do vody uvolňovala spousty těchto látek a kytky mi v tom rostly jak divé a krevetkám to také nevadilo.
Jen pro upřesnění: podoba substrátu Liapor a ProfiSoil od Rataje je pouze vnější. Oba jsou pálené jíly, ale tím podobnost končí. Vložte si zhruba hrst obou substrátů do stejného množství destilované vody a potom si změřte její vodivost/EC/. Zjistíte, že Liapor uvolňuje do vody několikanásobně více látek než ProfiSoil. Je to tím, že oba materiály jsou vypalovány z naprosto jiných jílů. Liapor, který se používá ve stavebnictví, proto do vody uvolňuje velké množství látek, hlavně: vápník, hořčík ale i bor, mangan a některé těžké kovy. Jeho použití v akvaristice je proto krajně nevhodné. Jsou věci, které nejsou viditelné, ale jsou podstatné pro akvaristiku.
Já ho vařila a plavat zůstalo tak 10% (bajvočko) a sázelo se docela dobře, až mě to překvapilo. Řekla bych, že to šlo líp než do Manada, který jsem jenom nasypala rovnou z pytlíku do akvárka. I napuštění proběhlo líp než s Manadem.
Starší reakce
Normálně sem ho zbrousil na brusce "na gamofónu" na 800 papíru tady dávám nový výbrus velikost zrna 1,4mm škoda že nemám i ostatní jíly pro porovnání ještě se chystám nafotit to v 500x zvětšení
Pěkné. Čím jsi to zrnko řezal? Vidím, že jsi bral jedno z těch největších.
Hezké a hodně zeširoka pojaté, ale "vařič" praktik se tam moc nedočte.
Zajímavé je info, že Liapor i ProfiSoil mají stejnou hmotnost 0.6 kg/l, takže jsou stejně "lehké".
EDIT Beru zpět, "vařící" info vyskočí z hypertextového odkazu v tabulce ProfiSoil
Tak... potopil jsem po pár dnech 2/3 pytle a dal do "pokusného" akvária.
Barva hodně dobrá, ale ta práce.. A strašně lehce se to nadnáší. Někdo to tu srovnával s pískem... písek mám a takhle rozhodně nepoletuje. Jestli se teď některá kreveta v akváriu hodně nají, tak se propadne do liaporu
Liapor prví nástřel 50x zvětšeno je to z pytle s fraklcí 1-4mm
Pracuji na lepším obrázku
substráty bych nemíchal, bude ti to dělat problém při přesazování. Flexi by měl být těžší, liapor je pórovitý.
Já myslel to, že má na té stránce, na kterou jsem posílal odkaz, špatný obrázek - ten, cos teď poslal ty. Jinak na té stránce, co jsem na ní posílal odkaz a co jsi z ní stáhl a zvětšil ten obrázek se RPS píše a popis na té stránce je správný...
Popis sedí? Chceš říct asi název PROFI SOIL, protože právě v tom popisu v černém poli bílým textem dole má to, co říkáš, že patří ke starému dnu, tj "Obohacený substrát...písek + granule".
EDIT jíl bude mít asi živin dost, ale řekl bych, že když z něj upečou keramzit, že se moc uvolňovat nebudou...
EDIT ano, na webu popis OK, na obrázku špatný.
Asi tam má starý obrázek, protože popis sedí. A rozhodně RPS není ničím obohacený... on ten jíl sám o sobě má prý celkem dost živin... ale nejsem odborník, netuším, jaké to má složení ani jaké složení by vyhovovalo rostlinkám... mně stačí, že to vyhovuje bakteriím a že v tom kytky rostou jak střelené
Ratajův web vrací úder, má tam "obohacený". Takže asi zmastil popisy, na pytlích jsou OK, ale na webu je ještě hovadina, co patří k Aquaclay Ground Staré dno
.
im9.cz/… Tak na mém pytli je nápis: Rataj PROFI SOIL Bioaktivní akvarijní substrát, ne "obohacený" a o písku jsem tam nenašel nic ani s lupou.
, je to zvláštní, protože i na tom obrázku je "Rataj PROFI SOIL obohacený akvarijní substrát". Protože v textu na stránce toho moc neměl, tak jsem si obrázek uložil a zvětšil. Asi by měl vyrazit grafika
.
Jéje, promiň, nemyslel jsem tím nic zlého, prostě mne to zaskočilo.. Já tedy na tom obrázku nepřečtu vůbec nic. Musím si přečíst na balení doma, co se tam píše
Rozhodně to ale není písek.
Kde? Přesně na tom horním odkazu co píšeš, na obrázku "Balení RATAJ PROFI SOIL:", dole bílý text v černém poli, sakra těžko k přečtení (otazník stačí jeden). Jestli to má Rataj blbě, tak za to nemůžu
.
Kdepak jsi toto vzal??? Rataj Profi Soil: Jemnozrnný /1-2 mm/ jílový substrát s vnitřní pórovitostí 100 % přírodního původu -
www.rataj-spk.cz/…
To, co jsi psal ty, je Aquaclay Ground - Staré dno -
www.rataj-spk.cz/…
Rataje si vážím, jeho obchod mám rád a rád tam nakupuju, mám jak Aquaclay Ground Staré dno pod Liaporem, tak mám i Rataj Profi Soil v miníčku a nemohu si vynachválit - jsou tam jen ty malé kuličky stejné velikosti 1mm. Liapor se liší tím, že je malinko světlejší a je tvořen zrnky 1-4mm, a cenou. Do třístovky jsem dal 40 litrů Liaporu, tj. 120,-Kč. Rataj Profi Soil by stál 1.890,-Kč.
A když jsem u srovnávání, tak Aquaclay Ground se mi z nich líbí nejméně. Je takový červený, jako staré cihly nebo antuka, ale zase se mi líbí, že má taková spíš šišatá, nepravidelná zrnka, kdežto Liapor i RPS je mají víceméně kulatá.
Aquaclay ground, co jsem použil 18.12.2012 13:37 ke srovnání s Liaporem je taky z jeho webu
www.rataj-spk.cz/… , a oproti Profi Soil z téhož webu mají zdá se trochu jinou strukturu povrchu. Že by to bylo tím, že Profi Soil je "obohacený" akvarijní substrát? To bude spíš obohacený nějakým hnojivem, ne? Chtělo by to někoho, kdo ho má, aby to omrknul.
EDIT Rataj Profi Soil - "Obohacený akvarijní substrát. Tvoří ho jemnozrnný křemičitý písek Staré Dno, což je organominerální komplex živin a aktivních spor bakterií. Staré Dno je doplněno jílovými granulemi Aquaclay Ground." Třeba jsou to zbytky Starého dna.
Hornbach tady opravdu nemame ;) Tady (USA) se sice prodava paleny jil na travniky na baseballova hriste, ale to neni ve forme kulicek a vetsinou i ta barva nic moc (bila az zelena ci nacervenala). V podstate je to antuka. Expanded clay (coz je Liapor) maji jen na hydroponii a to jsou kulicky tak od 10mm nahoru. Takze nic moc do akvaria.
Tak jsem zacal pouzivat nepalene jily jako AquaSoil. Nutno rict, ze kytky v tom rostou tak o 100% lip nez v Liaporu. Jen to u vetsich akvarii leze dost do penez :(
To je škoda, tady to maj všichni na záhonech, vysypaný cestičky a jak jsem již říkal, hromadu mám nedaleko. Rád bych i daroval, ale znáš to - nasbírat do pytle, odvézt na poštu a poslat. Pro jednotlivce bych to i (po novým roce) udělal, ale aby se toho nechytli všichni
Ještě teda musím doplnit - je to nepřesetý a ty nejvetší kousky maj i 1cm.
Však ona fabrika Lias Vintířov je vlastněná němcema a tudíž je klidně možný, že je to klasicky přebalený a prodávaný tzv. od nás, ale výrobce je německej, prostě globální klasika.
Kdyz jsem na zacatku hledal info o Liaporu, AquaClay od Rataje bylo s cim jsem to srovnaval (proto se tohle vlakno i puvodne jmenovalo "Liapor vs AquaClay" nebo tak nejak. A tehda jsem nasel link na nemeckeho vyrobce. Takze predpokladam, ze to Rataj bral/bere od nej.
Ted to nemuzu najit, ale tady je fotka pytle na nejakem foru
www.mypalhs.com/…
ProfiSoil muze byt klidne odjinud. Staci si zadat AquaClay a najdete vyrobce/prodejce od nemecka pres Indii az po Australii. Vsechno se stejnym nazvem a vice mene je v tech pytlich to same.
Skoda jen, ze v mem okoli se nic podobneho sehnat neda :(
Samozřejmě, Liapor je přeci jen výrobní/obchodní značka, výrobců keramzitu je jistě více.
Vypadá to jako koza, mečí to jako koza, rohy to má jako koza, tak je to koza...
Nechci ale tvrdit, že Rataj kupuje Liapor a prodává ho jako Profi Soil. Jen to, že to je podle mě stejné či velmi podobné (kvalitativně).
No dobře, dobře.... ale nikdo z vás to neví jistě, Všichni si to jen myslíte a je to jen Váš názor. Ukončeme tu nebatu, je bezpředmětná.
Jeden všechytrák se právě z tohoto příspěvku usmívá štěstím a je ředitel autobusu tektokrát on.
Hawk.
Mikroskop nemám, tak alespoň náhled, jak by srovnání vypadalo. Kdyby se našel výzkumník s mikroskopem, poskytnu kuličku Liaporu zdarma!
www.buildex.cz/… Rataj asi neprozradí, odkud to bere. Takže s jistotou můžeme říct, že jsou si ty dva materiály podobné. A že dle ohlasů se v akváriu chovají stejně.
Ono kdyz si nakutas pisek za barakem nebo ho koupis v Hornbachu, nebude to uplne to same, ale kazdeho koho se zeptas co to je, ti rekne, ze pisek. Takze jsou ruzne pisky, ale furt je to totez - pisek. A jsou ruzne palene jily ve forme malych kulicek co vypadaji stejne, takze se jim souhrne da rikat "vypalene jily ve forme malych kulicek". Pro potreby akvaristy - Ratajovo substraty a Liapor je "totez".
Takže jinými slovy:
na základě vlastního zkoumání tvrdíš, že je to totéž - Liapor a Profi Soil. To je dost málo myslím. Šlo mi o to, že pokud to je jak jsi uvedl, tak máš informaci, kterou my nemáme. Takže tvůj názor je jen doměnka.
Neříkám, že Rataj Profi Soil je vyráběn v téže fabrice jako Liapor. Cihly se taky vyrábí v různých cihelnách a furt to jsou cihly. Mám Rataj Profi Soil i Liapor, pokud Liapor přeseješ na stejnou frakci, jako je RPS, nepoznáš je od sebe. Oboje je keramzit - pálený jíl.
Pokud vím, tak to co se u nás prodává pod značkou Liapor, tak to je opravdu z Vintířova.
Jedno a to sami to není. Stačí si přečíst složení, ale je to v "podstatě" to sami. "obohatit" Liapor Starým dnem, to fakt můžu sám. Jenom sem nepřišel na to proč bych to dělal
Vzhledem k tomu ze jsem ho ted implementoval tok posoudim tez.Byl jsem se podivat na vsechny mozne substraty.A muzu rict ze i na pohled a na omak je to to same.
www.jbl.de/…
www.aquascape.cz/…
s temahle jsem to porovnaval.Je to stejne akorat je trosku jina zrnitost.Zkousel jsem to i rozdrtit a dopadly vsechny 3 stejne.
jílový pórovitý substrát , lehký , a vypadají stejně možná profi soil je i v menší zrnitosti (ale zas takovej odborník nejsem
)
Přidat reakci
1 ...... [31] ...... 41 42
Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 61172x