Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Liapor a další substráty z pálených jílů

 

NápovědaFórum » Dekorace a dno » Dno 

Přejít na předchozí stránku 31 Přejít na další stránku   1  
Liapor a další substráty z pálených jílů
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 9   03.01.2013 19:27 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Kaprlaik
Drcený liapor se používá jako pěstebný substrát pro rostliny či v jemnější frakci jako substrát na "zelené" střechy. Takže pochybuju, že bývá pro rostliny toxický.
Toxicita jílů spočívá hlavně v jejich kyselosti, což nás při použití v akvaristice nemusí zajímat.

Pokud ste změřil vodivost a byla tak vysoká, pochybuju, že se jednalo o toxické kovy, ale spíše o vápník a hořčík apod. Což není ani tak způsobeno použitým jílem, ale povrchovou úpravou liaporu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 8   03.01.2013 19:24 Muž Kusma [411] - RostlinyRe: Kaprlaik
Upřímně, představte si, že jste obchodník v akvaristice a máte tam profisoil za 350Kč s tím, že třeba 50Kč jde do vaší kapsy, řekl by jste něco kladného na "stavební" materiál v hodnotě 10x nižší a z čeho vlastně nebudete mít zisk?
Obchodník je obchodník a ten potřebuje prodat a né radit tak, aby přišel o vlastní zisk :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2013 19:16 Muž Kaprlaik [2] Re: Johan
Argumenty o nevhodnosti Liaporu nemám z vlastní hlavy. Jednou jsem se stal svědkem debaty ve Sklorexu, kde jsem vyslechl asi toto :
Liapor není určen pro pěstování rostlin. Proto jeho složení není pravidelně sledováno a tento produkt nemá certifikaci.
Znamená to, že jeho složení kolísá podle zdrojů jílu použitých pro jeho výrobu. Některé šarže mohou být dobré. Jiné naopak mají tak vysoký obsah boru a manganu, že jsou pro rostliny toxické. Aquaclay , ProfiSoil oproti tomu podléhají povinné certifikaci,
kdy je každá šarže testována. Tak je záruka, že tyto substráty neobsahují nic toxického.
Nejsem chemik, ale zkusil jsem si měřit vodivost Liaporu a Profisoilu. Vodivost Liaporu byla minimálně dvojnásobná, takže předpokládám, že výše uvedené argumenty mají něco do sebe.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.01.2013 14:08 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: Kaprlaik
V jednom ti dám za pravdu: Liapor opravdu po napuštění uvolňuje do vody nějaké látky (jaké nevím, neměl jsem to jak a ani proč zjišťovat) které zvyšují vodivost vody. Trvá to asi tak 3 týdny. Potom se to usadí a vodivost vody se už nezvyšuje, ale odpovídá vodě zdrojové. Jak je to s Rataj Profi Soil nevím, když jsem miníčko s ním zakládal, tak jsem neměl jak měřit.
Tvrzení, že použití Liaporu v akvaristice je krajně nevhodné je velmi odvážné, podíváme-li se, kolik je jen tady na rybicky.net spokojených akvaristů, kteří jej používají, a to nejen v rostlinných akváriích. Dle mojí zkušenosti je Liapor velmi vhodný, rostliny v akváriu s Liaporem rostou perfektně (paradoxně i ty plovoucí) a daří se v něm i náročným rybkám.
Na druhou stranu, vzhledem k tomu, že mám doma oba substráty a mám i konduktometr, tak bych mohl udělat pokus se dvěma miníčky, v nichž použiji v každém jeden substrát a zkusím změřit ty tebou udávané rozdíly ve vodivosti. Asi to vyzkouším, jakmile budu dělat nový stojan s miníčky... a nebo ze zvědavosti jen ve dvou kelímcích... vzbudil jsi svými nepodloženými tvrzeními mou zvědavost ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2013 13:52 Muž kortezhugo [983] Re: Kaprlaik
Kaprlaik napsal: Liapor, který se používá ve stavebnictví, proto do vody uvolňuje velké množství látek, hlavně: vápník, hořčík ale i bor, mangan a některé těžké kovy...
Vsetky tieto prvky sa do akvaria pridavaju ci uz vymenou vody alebo do rastl.akva hnojivom.Tak ze sa neda povedat ze je na tom nieco zle.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2013 12:29 Muž ViktorX [474] Re: Kaprlaik
Liapor - Chemické složení (% hm.) : SiO2 55 ± 5, Al2O3 24 ± 5, Fe2O3 14 ± 5, CaO 5 ± 5, stopové prvky 2 ± 2, Chloridy < 0,02% hm., Sírany rozpustné v kyselině < 0,8% hm., Celková síra < 1,0% hm.
Co nám řeknete o chemickém složení ProfiSoil od Rataje?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   03.01.2013 11:24 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Kaprlaik
Nějaký zdroj?
Jinak to, že něco něco uvolňuje neznamená, že je to nevhodné. Aspoň se toho pak nemusí tolik do vody přidávat a čekat až se ten "inertní a nenasycený" jíl nasytí, aby mohl nám tedy něco uvolňoval. =) Jinak to bychom museli používat pouze křemičitý písek.

Např. antuka mi do vody uvolňovala spousty těchto látek a kytky mi v tom rostly jak divé a krevetkám to také nevadilo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2013 11:03 Muž Kaprlaik [2]
Jen pro upřesnění: podoba substrátu Liapor a ProfiSoil od Rataje je pouze vnější. Oba jsou pálené jíly, ale tím podobnost končí. Vložte si zhruba hrst obou substrátů do stejného množství destilované vody a potom si změřte její vodivost/EC/. Zjistíte, že Liapor uvolňuje do vody několikanásobně více látek než ProfiSoil. Je to tím, že oba materiály jsou vypalovány z naprosto jiných jílů. Liapor, který se používá ve stavebnictví, proto do vody uvolňuje velké množství látek, hlavně: vápník, hořčík ale i bor, mangan a některé těžké kovy. Jeho použití v akvaristice je proto krajně nevhodné. Jsou věci, které nejsou viditelné, ale jsou podstatné pro akvaristiku. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   01.01.2013 10:50 Žena ivaha [2730] - Krevetky, ráčci, drobné rybky, rostlinyRe: soc
Já ho vařila a plavat zůstalo tak 10% (bajvočko) a sázelo se docela dobře, až mě to překvapilo. Řekla bych, že to šlo líp než do Manada, který jsem jenom nasypala rovnou z pytlíku do akvárka. I napuštění proběhlo líp než s Manadem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   01.01.2013 10:41 Muž soc [60]
Fotka k příspěvku Tak jsem v pátek přemístil rybky do malého akva, vypustil část vody, vyndal staré dno (nějaká drť, která samozřejmě šuměla v octu) a nasypal tam liapor. Teda spíš nalil. Liapor jsem nevyvařoval, jenom nechal trošku vymrznout a potom propláchl horkou vodou. tak 60% se potopilo, ale je to lehoučké :-D Sázení kytek byl porod, zejména echinodory měly tendence okamžitě vyplout. Docela dobře se sázel eleocharis, ale ten se stejně asi v akva neudržím uvidíme. Rybky jsem nainstaloval hned druhý den. Sledovat hejno pancérníčků jak ryjou v liaporu nemá chybu :-D Rybka třetinou těla zabořená ve dnu a rochní si tam :-D
 
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 8   20.12.2012 17:38 Muž Treeman [249] Re: malyLibor
Fotka k příspěvku Normálně sem ho zbrousil na brusce "na gamofónu" na 800 papíru tady dávám nový výbrus velikost zrna 1,4mm škoda že nemám i ostatní jíly pro porovnání ještě se chystám nafotit to v 500x zvětšení
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2012 23:59 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: Treeman
Pěkné. Čím jsi to zrnko řezal? Vidím, že jsi bral jedno z těch největších.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2012 23:02 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: ViktorX
jsou tam všechny informace co potřebuješ, propoj to s www.rostlinna-akvaria.cz a máš to komplet ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2012 22:52 Muž ViktorX [474] Re: grunda
Hezké a hodně zeširoka pojaté, ale "vařič" praktik se tam moc nedočte.
Zajímavé je info, že Liapor i ProfiSoil mají stejnou hmotnost 0.6 kg/l, takže jsou stejně "lehké".
EDIT Beru zpět, "vařící" info vyskočí z hypertextového odkazu v tabulce ProfiSoil
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   19.12.2012 22:32 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Celiny
Zde máš vše napsané: akva.wu.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   19.12.2012 21:28 Muž O.Tom [439] Re: Celiny
Tak... potopil jsem po pár dnech 2/3 pytle a dal do "pokusného" akvária.
Barva hodně dobrá, ale ta práce.. A strašně lehce se to nadnáší. Někdo to tu srovnával s pískem... písek mám a takhle rozhodně nepoletuje. Jestli se teď některá kreveta v akváriu hodně nají, tak se propadne do liaporu :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 10   19.12.2012 19:51 Muž Treeman [249] Re: ViktorX
Fotka k příspěvku Liapor prví nástřel 50x zvětšeno je to z pytle s fraklcí 1-4mm
Pracuji na lepším obrázku:-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   19.12.2012 17:18 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Celiny
substráty bych nemíchal, bude ti to dělat problém při přesazování. Flexi by měl být těžší, liapor je pórovitý.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2012 17:16 Muž Celiny [293] - Rostliny
uvazuji do sve nove nadrze (connection) nad liaporem, muzete mi nejak shrnout vyhody oproti flexiobkladum (2-3mm cerny ,,pisek,,). mohly bych dat ten zabehly flexiobklad (z ostatnich nadrzi) jako stare dno a na to ten liapor?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2012 14:10 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: ViktorX
Já myslel to, že má na té stránce, na kterou jsem posílal odkaz, špatný obrázek - ten, cos teď poslal ty. Jinak na té stránce, co jsem na ní posílal odkaz a co jsi z ní stáhl a zvětšil ten obrázek se RPS píše a popis na té stránce je správný...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2012 14:05 Muž ViktorX [474] Re: malyLibor
Popis sedí? Chceš říct asi název PROFI SOIL, protože právě v tom popisu v černém poli bílým textem dole má to, co říkáš, že patří ke starému dnu, tj "Obohacený substrát...písek + granule".
EDIT jíl bude mít asi živin dost, ale řekl bych, že když z něj upečou keramzit, že se moc uvolňovat nebudou...
EDIT ano, na webu popis OK, na obrázku špatný.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2012 13:53 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: ViktorX
Asi tam má starý obrázek, protože popis sedí. A rozhodně RPS není ničím obohacený... on ten jíl sám o sobě má prý celkem dost živin... ale nejsem odborník, netuším, jaké to má složení ani jaké složení by vyhovovalo rostlinkám... mně stačí, že to vyhovuje bakteriím a že v tom kytky rostou jak střelené :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2012 13:50 Muž ViktorX [474] Re: malyLibor
Ratajův web vrací úder, má tam "obohacený". Takže asi zmastil popisy, na pytlích jsou OK, ale na webu je ještě hovadina, co patří k Aquaclay Ground Staré dno :-D.
im9.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   19.12.2012 13:40 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: ViktorX
Fotka k příspěvku Tak na mém pytli je nápis: Rataj PROFI SOIL Bioaktivní akvarijní substrát, ne "obohacený" a o písku jsem tam nenašel nic ani s lupou.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2012 13:18 Muž ViktorX [474] Re: malyLibor
pivo, je to zvláštní, protože i na tom obrázku je "Rataj PROFI SOIL obohacený akvarijní substrát". Protože v textu na stránce toho moc neměl, tak jsem si obrázek uložil a zvětšil. Asi by měl vyrazit grafika :-D.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2012 13:10 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: ViktorX
Jéje, promiň, nemyslel jsem tím nic zlého, prostě mne to zaskočilo.. Já tedy na tom obrázku nepřečtu vůbec nic. Musím si přečíst na balení doma, co se tam píše :-) Rozhodně to ale není písek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2012 12:46 Muž ViktorX [474] Re: malyLibor
Kde? Přesně na tom horním odkazu co píšeš, na obrázku "Balení RATAJ PROFI SOIL:", dole bílý text v černém poli, sakra těžko k přečtení (otazník stačí jeden). Jestli to má Rataj blbě, tak za to nemůžu :).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2012 11:25 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: ViktorX
Kdepak jsi toto vzal??? Rataj Profi Soil: Jemnozrnný /1-2 mm/ jílový substrát s vnitřní pórovitostí 100 % přírodního původu - www.rataj-spk.cz/…
To, co jsi psal ty, je Aquaclay Ground - Staré dno - www.rataj-spk.cz/…
Rataje si vážím, jeho obchod mám rád a rád tam nakupuju, mám jak Aquaclay Ground Staré dno pod Liaporem, tak mám i Rataj Profi Soil v miníčku a nemohu si vynachválit - jsou tam jen ty malé kuličky stejné velikosti 1mm. Liapor se liší tím, že je malinko světlejší a je tvořen zrnky 1-4mm, a cenou. Do třístovky jsem dal 40 litrů Liaporu, tj. 120,-Kč. Rataj Profi Soil by stál 1.890,-Kč.
A když jsem u srovnávání, tak Aquaclay Ground se mi z nich líbí nejméně. Je takový červený, jako staré cihly nebo antuka, ale zase se mi líbí, že má taková spíš šišatá, nepravidelná zrnka, kdežto Liapor i RPS je mají víceméně kulatá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2012 09:12 Muž ViktorX [474] Re: malyLibor
Aquaclay ground, co jsem použil 18.12.2012 13:37 ke srovnání s Liaporem je taky z jeho webu www.rataj-spk.cz/… , a oproti Profi Soil z téhož webu mají zdá se trochu jinou strukturu povrchu. Že by to bylo tím, že Profi Soil je "obohacený" akvarijní substrát? To bude spíš obohacený nějakým hnojivem, ne? Chtělo by to někoho, kdo ho má, aby to omrknul.
EDIT Rataj Profi Soil - "Obohacený akvarijní substrát. Tvoří ho jemnozrnný křemičitý písek Staré Dno, což je organominerální komplex živin a aktivních spor bakterií. Staré Dno je doplněno jílovými granulemi Aquaclay Ground." Třeba jsou to zbytky Starého dna.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2012 00:12 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: ViktorX
A tady je obrázek Ratajova Profi Soil přímo z jeho stránek: www.rataj-spk.cz/…
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.12.2012 23:38 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: Tony2013
Hornbach tady opravdu nemame ;) Tady (USA) se sice prodava paleny jil na travniky na baseballova hriste, ale to neni ve forme kulicek a vetsinou i ta barva nic moc (bila az zelena ci nacervenala). V podstate je to antuka. Expanded clay (coz je Liapor) maji jen na hydroponii a to jsou kulicky tak od 10mm nahoru. Takze nic moc do akvaria.
Tak jsem zacal pouzivat nepalene jily jako AquaSoil. Nutno rict, ze kytky v tom rostou tak o 100% lip nez v Liaporu. Jen to u vetsich akvarii leze dost do penez :(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   18.12.2012 22:35 Muž ViktorX [474] Re: Barakainus
Nemůžeš to najít možná proto, že stránky www.aquaclay.de už neexistují. Ale dávám k dobru originál německý katalog www.vubn.de/… a srovnání fota německého Aquaclay (z katalogu) s Liaporem.

www.picclickimg.com/…
www.buildex.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   18.12.2012 21:09 Muž Tony2013 [228] Re: Barakainus
Hornbach nemate?tam toho maj 1/4 50l 149 kc
www.profihornbach.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.12.2012 21:04 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Barakainus
To je škoda, tady to maj všichni na záhonech, vysypaný cestičky a jak jsem již říkal, hromadu mám nedaleko. Rád bych i daroval, ale znáš to - nasbírat do pytle, odvézt na poštu a poslat. Pro jednotlivce bych to i (po novým roce) udělal, ale aby se toho nechytli všichni:-)
Ještě teda musím doplnit - je to nepřesetý a ty nejvetší kousky maj i 1cm.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.12.2012 20:57 R Muž romant [27987] Re: Barakainus
Však ona fabrika Lias Vintířov je vlastněná němcema a tudíž je klidně možný, že je to klasicky přebalený a prodávaný tzv. od nás, ale výrobce je německej, prostě globální klasika. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.12.2012 20:53 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: Johan
Kdyz jsem na zacatku hledal info o Liaporu, AquaClay od Rataje bylo s cim jsem to srovnaval (proto se tohle vlakno i puvodne jmenovalo "Liapor vs AquaClay" nebo tak nejak. A tehda jsem nasel link na nemeckeho vyrobce. Takze predpokladam, ze to Rataj bral/bere od nej.
Ted to nemuzu najit, ale tady je fotka pytle na nejakem foru www.mypalhs.com/…
ProfiSoil muze byt klidne odjinud. Staci si zadat AquaClay a najdete vyrobce/prodejce od nemecka pres Indii az po Australii. Vsechno se stejnym nazvem a vice mene je v tech pytlich to same.

Skoda jen, ze v mem okoli se nic podobneho sehnat neda :(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   18.12.2012 19:17 Muž ViktorX [474] Re: Johan
Samozřejmě, Liapor je přeci jen výrobní/obchodní značka, výrobců keramzitu je jistě více.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.12.2012 18:29 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: muťa
Vypadá to jako koza, mečí to jako koza, rohy to má jako koza, tak je to koza...
Nechci ale tvrdit, že Rataj kupuje Liapor a prodává ho jako Profi Soil. Jen to, že to je podle mě stejné či velmi podobné (kvalitativně).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.12.2012 17:26 Muž muťa [554] - RostlinyRe: Barakainus
No dobře, dobře.... ale nikdo z vás to neví jistě, Všichni si to jen myslíte a je to jen Váš názor. Ukončeme tu nebatu, je bezpředmětná.
Jeden všechytrák se právě z tohoto příspěvku usmívá štěstím a je ředitel autobusu tektokrát on.
Hawk.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   18.12.2012 13:37 Muž ViktorX [474] Re: muťa
Mikroskop nemám, tak alespoň náhled, jak by srovnání vypadalo. Kdyby se našel výzkumník s mikroskopem, poskytnu kuličku Liaporu zdarma!
www.buildex.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   18.12.2012 09:14 Muž zordix [37] Re: muťa
Rataj asi neprozradí, odkud to bere. Takže s jistotou můžeme říct, že jsou si ty dva materiály podobné. A že dle ohlasů se v akváriu chovají stejně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   18.12.2012 05:59 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: muťa
Ono kdyz si nakutas pisek za barakem nebo ho koupis v Hornbachu, nebude to uplne to same, ale kazdeho koho se zeptas co to je, ti rekne, ze pisek. Takze jsou ruzne pisky, ale furt je to totez - pisek. A jsou ruzne palene jily ve forme malych kulicek co vypadaji stejne, takze se jim souhrne da rikat "vypalene jily ve forme malych kulicek". Pro potreby akvaristy - Ratajovo substraty a Liapor je "totez".
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -9   18.12.2012 05:53 Muž muťa [554] - RostlinyRe: malyLibor
Takže jinými slovy:
na základě vlastního zkoumání tvrdíš, že je to totéž - Liapor a Profi Soil. To je dost málo myslím. Šlo mi o to, že pokud to je jak jsi uvedl, tak máš informaci, kterou my nemáme. Takže tvůj názor je jen doměnka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.12.2012 23:09 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: muťa
Neříkám, že Rataj Profi Soil je vyráběn v téže fabrice jako Liapor. Cihly se taky vyrábí v různých cihelnách a furt to jsou cihly. Mám Rataj Profi Soil i Liapor, pokud Liapor přeseješ na stejnou frakci, jako je RPS, nepoznáš je od sebe. Oboje je keramzit - pálený jíl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2012 20:43 R Muž romant [27987] Re: kofejn
Pokud vím, tak to co se u nás prodává pod značkou Liapor, tak to je opravdu z Vintířova. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2012 20:34 Muž kofejn [963]
Když jsem se ptal ve stavebninách po liaporu/keramzitu frakce 2-4, nabídli žok 1m3 odněkud od Chrudimi. Takže vyjma Vintířova je asi ještě jeden výrobce.
Mám z Vintířova Liapor z jiných stavebnin.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.12.2012 20:26 Muž stafflik [119] - RostlinyRe: Jupí
Jedno a to sami to není. Stačí si přečíst složení, ale je to v "podstatě" to sami. "obohatit" Liapor Starým dnem, to fakt můžu sám. Jenom sem nepřišel na to proč bych to dělal
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   17.12.2012 20:21 Muž Tony2013 [228] Re: muťa
Vzhledem k tomu ze jsem ho ted implementoval tok posoudim tez.Byl jsem se podivat na vsechny mozne substraty.A muzu rict ze i na pohled a na omak je to to same.
www.jbl.de/…
www.aquascape.cz/…
s temahle jsem to porovnaval.Je to stejne akorat je trosku jina zrnitost.Zkousel jsem to i rozdrtit a dopadly vsechny 3 stejne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   17.12.2012 20:11 Žena Jupí [125] - AsieRe: muťa
jílový pórovitý substrát , lehký , a vypadají stejně možná profi soil je i v menší zrnitosti (ale zas takovej odborník nejsem hmm )
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.12.2012 20:08 Muž muťa [554] - RostlinyRe: Jupí
Fajn a odkud čerpáš to, že je to totéž? Jáky je zdroj informace, krom doměnky? Je to někde uvedeno? Já to nevím. Pokud je to tentýž produkt, tak kde se to dovím? Budu jen rád za informaci. Navíc bych nebral moc vážně slova obchodníka o hypermegaultra pórovitosti a vhodnosti pro bakterie. :-)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [31] ...... 41 42

Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 61088x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/16474?od=1501