Liapor a další substráty z pálených jílů
FrantisekH napsal: dekuji.matky mam pripravene jen je vysterilizovat
Jsem asi nezodpovědnej k akvarijnímu prostředí, ale nesterilizuju nic
Nějak nechápu smysl.
Jinak nedávno jsem použil pozinkované a v liaporu to drží nádherně
Ale ne, to já jenom tak pošťuchuju a nabízím řešení 2v1 s těma rezavejma maticema, dej ten nerez.
Čím rezavější, tím lepší.
když má člověk malé dítě a stále něco krade, tak raději bez pinzety(ještě by si s tim prcek hrál)
aspoň si i ryby zvyknou že mám ruku v akvárku a nebojej se potom...
taky jedine pinzetou, jinak si to uz ani nedovedu predstavit
a kdyz je dost dlouha clovek se nemusi ani moc macet...
u nově založený nádrže jo, ale pak když už tam je osádka, strkám celou ruku do akva minimálně. Tou pinzetou jakoby smýknout do strany. Jde to i bez horácomatek, ale s těmi je to jistota
Tak já sázím klasicky dvěma prstama, jen do liaporu dát trochu hlouběji, a jak uvolňuji tak se to srovná samo, případně se kytka trochu povytáhne.
obrovské kytko řeším normálně do ďůlku a potom zasypat...
jinak používám způsob sázení s rostlinkou v pinzetě a po zapíchnutí do liaporu udělat pohyb do strany s postupným uvolňováním a vytahováním pinzety.
Vyhledej si pojem "Horáco matky".
Starší reakce
jj ta nejjemnější co maj. to je 1-4.
Mě se to taky líbí proto to tam mám
Bratránek to například odsuzuje že to je lehký páč viděl akvairum jen chvilku po založení a prostě horní vrstva se hejbe. Ale když si tam dáš toho víc tak ti to je jedno že se 0,5-1cm volně pohybuje když propluje ryba kytka nevylítne když jí máš dobře zasazenou.
A když vytáhneš kytku což sem taky zkoušel tak má na sobě přilepený ty kuličky toho liaporu. A to po tejdnu
No když napustíš studenou vodu do AQ tak nevidim problém i když možná do akva ne jo to byl můj druhej pokus.. voda se mi zakalila a nešla odkalit.. nebo teda stáním nešla odkalit když sem tam dal lepší filtraci s jemnější vatou tak už to odkalila. ALe možná spíš do nějakýho hrendlíku ať to trošku propereš
Postup:
ohřeješ to v troubě
hodíš do studené vody necháš 10min mezitim další pečeš.
pak vylovíš z vody co plave hodíš do vedlejšího rendílíku kterej necháš namočenej
ten na dně vypereš. pak můžeš ho hodit do akvaria
Ten co spadne hned bude dělat těžký dno hned od samího začátku po tejdnu se úplně nasákne. A sázení se bát nemusíš akvárium se musí stejně zaběhnout tak měsíc tam nic nedáš a rostlinky se zakořeněj do toho.
A jinak mi tu lidi doporučovali abych substrát nedával. Ale já jel se starým filtrem a starou vodou a rovnou s rybama
EDIT: Jinak od začátku mi tam drželi tyto rostlinky
rybicky.net/fotogalerie.php…
co tam vidíš
vždy je lepší dát pod něj nějaký zásobní substrát, např. Rataj "Staré dno".
Ja som dal len liapor a paraaadicka,osobne ja by som tam nic nedaval
napust AQ hoď do trouby 3 pekáče na 250°C po 15min.. nebo teda podle vrstvy. a pak to rovnou syp do akvaria něco se ti potopí hned něco za den něco za týden. To co bude plavat odlovíš síťkou. Jinak asi by mohl stačit pytel. já momentálně dělal v 140L krevetariu a 91L krevetariu dno s hezkou vrstvou. (dna 100cm x 40cm, 65cm x 41cm) A ještě zbylo i na 24L krevatarium a ještě 4 kyblíčky stále nepotopeného mi zbylo. Něco hold nejspíš potopit nejde
Tyto 4 kbeliky 3l mi zbyli v kazdym tak vetsinou pul na pul potopeny a nepotopeny. Zatim se mi to nechtelo prebirat. Ale z toho 2 kybliky jsou z vareni to bylo neuspesny ze ctvrtky pytle.
2 17.03.2014 18:59 lhajek [1870] - Rostliny Já jsem teď do 54L "vařil": házel ho do vařící vody po 10 minutách přehazoval do studené a potopil jsem tak 90% s tím že hned šlo tak 75% a zbytek do 24hodin.
Vše jsem sázel na horácomatky, nic tedy nemá šanci vyplavat. Ještě mě čeká Eleocharis parvula na ten jsem zvědavej protože ten teda na matky dávat nebudu
Jinak vzhledově pro mě vypadá suprově.
jj , no do nově zakládaného akva bych to ani nijak extra nepral at maj co bakterie papat a množej se , hodně zdaru při zakládání , já se patlal s kytkama dva dny
Jak píše kolega , pytel bude stačit nad hlavu , mě zbyla půlka cca
Mám akvárko o podobném objemu a stačil mi jeden pytel (ještě zbylo). Kdybych to dělal teď, přesál bych to, vařil zprvu menší frakci a kdyby bylo málo, přidal bych i hrubší. Ta jemná zrnka se potápí líp a i líp vypadají.
Nedávno jsem ho dal do do 250l akva , měl jsem ho máčenej tři měsíce v sudu, je to docela lehký takže to na začátku dost lítá , nějaká část z pytle je nepotopitelná , někteří ho pečou/vaří pak prudce chladí , mě přišlo ekonomičtejší koupitho více ,co plave vyhodit , stačil mi bohatě pytel , po dvou měsících až se liapor v akva usadí a přestane plavat je to skvělá věc , jak pro nitrifikaci tak i vzhledově , kytky rostou jak šílené , akorát na sázení je potřeba pevnější nervy a nějakou tu ocelovou matku na kořínky aby kytky nevyplavávaly , kořínky před zasazením zkrátit aby začaly substrátem prorůstat nové, tím se dno "spevní" taky rychleji
Starší reakce
Reagoval jsem jen na to, žes psala, že JBL Manado obsahuje narozdíl od Liaporu živiny. Pokud vím, tak oba substráty jsou na tom s výchozím množstvím "živin" zhruba stejně, což znamená, že ani jeden z nich skoro žádné živiny ve výchozím stavu neobsahuje (maximálně jen nějaké malé množství mikroprvků). Oba substráty jsou ale jílovité a velmi porézní, takže mají poměrně vysokou výměnnou kapacitu = jsou schopné do sebe z vody "natáhnout" živiny. Po pár měsících se z nich tedy může stát něco jako zásobní nebo výživný substrát.
Já ho mám u tigrů a stejně mírně přidávám Ca a Mg abych tu vodovodní vodu (2°dGH, 1,5°dKH) trochu přitvrdil ... Kdyby 3 stupně přidával liapor tak tam nic nepřidávám a budu spokojen .... Takhle se pohybuji kolem 4,5-5°dGH i dKH
Podle mě prostě má, jinak to nejde vysvětlit, je to o blbé 3 stupínky, ale pro někoho je holt každý stupeň důležitý. Zajímala by mě měření dalších uživatelů. Jinak ho mám ráda, až na tu šílenou práci na začátku a tu tvrdost. Vypadá hezky a krevetky moc rády obírají ty kuličky a i mezi nimi je dost potravy pro prcky.
O té změně tvrdosti už tu někdo psal... myslím, že kdo ho zvažuje dát do krevetkárka pro Caridiny, měl by si to dobře dohledat a vzít zkrátka tu možnost v úvahu. Já už to měnit nebudu, tady taiwani asi nepůjdou, ale jinak se mi Liapor líbí.
váže z vody přebytečné hnojivo a v době potřeby ho zase uvolňuje. Někde jsem taky četla něco o jílu.. Prostě jen názor, sto lidí, sto chutí..
Stebou souhlasim že to výjde na stejno s liaporem Manado. A že krása je subjektivní pojem
Osobně stojím na tvé straně a pokud je dobře liapor nasáklý. Akvárium se zabíhá 2 měsíce od založení. Tak je úplně jedno že nemá živiny protože se mu tam udělaj. Kytky v tom rostou krásně. Kytky do toho liaporu zakořeňují. A ty rychlorostoucí panebože to jede jak vlak
Já přidávám tekutej uhlík, CO2 kvasnice z dvojitý dávky a štípu ty rychlo rostoucí 10cm a více za týden.
grunda napsal: to dno je hnusNemá smysl se tady dohadovat o subjektivním pohledu na krásu. Někomu se líbí modrá barva, jiný dává přednost žluté. Co nám to říká o funkčnosti? Naprosto nic. Každý dává přednost něčemu jinému, a každý nechť si vybere, co se mu líbí.
miguela napsala: A k tomu je JBL těžší než Liapor a má v sobě živiny narozdíl od Liaporu.Docela by mě zajímalo, jaké má v sobě JBL Manado živiny? Pokud vím, tak neobsahuje žádné makroživiny. Maximálně tak nějaké mikro, které v sobě ale (už z principu) obsahuje drtivá většina substrátů.
mam takovy dojem ze to co tu psala Nicky tak uz tu jednou zaznelo tudiz bych tomu i veril. zkusim dohledat...
akva pěkné, ale to dno je hnus
Delal jsem jich neco ke dvacitce... Ale to je fuk.. Liapor nema vliv na tvrdost vody. Tecka...
Já nemluvím o výkyvech... v akva s liaporem je stabilně voda tvrdší než v těch bez něj (a dokonce i než ta z kohoutku, nemělo by to být spíš naopak?). Kolik máš akva s liaporem a bez něj pro srovnání? A v porovnání s vodou z kohoutku?
Jediné, co by tomu mohlo vadit je to pečení. Jinak nevím. Já Liapor pouze vařím. A opravdu jsem nezpozoroval žádné větší výkyvy v kvalitě vody. Musí to být něčím jiným..
Kus jsem vařila, kus pekla, pak to šlo do ledové vody, kde to bylo tak půl hodiny a pak na noc do kýble s vodou, potom do akva. Běží už docela dlouho, mechy rostou, ktevetky se množí, ale o taiwanech si díky těm 3 stupňům nahoře můžu nechat zdát.
No teď jsem projel tvé akvarko opravdu poctivě a nenapadá mě nic. Ale nemyslím si, že Liapor neovlivňuje uhličitavovou tvrdost vody. Jak jsi ho připravovala pro akvárium? Vařením, nebo pečením???
Já si to jinak nedovedu vysvětlit, ani výměna vody nepomohla, nemám tam žádné závadné kameny, vše stejné jako v jiných akva a tvrdost o 3 stupně vyšší, než mi teče z kohoutku? Já opravdu měřím každý stupínek, potřebuju vodu co nejměkčí pro krevetky.
To nemá nic společného s Liaporem. Jsou to běžně dodávané látky do vody. A je to jen o kvalitě vody v určitých lokalitách. V normální vodě fakt neroste skoro nic..
Jenže to jsem věci které si míchám také do akva s CO2.
Prostě jen z čisté vody neporoste nic ....
Osmocote do substrátu.Sera Florenette A KNO3 a KH2PO4 dle měření, Ferox, K2S04. To jsi taky viděl? A jaký má obštrukce kolem svícení..
Já bych ráda LOW tech AQ věřila, ale sama vidím, že to není zrovna sranda..
A ať mi někdo řekne, že v tomhle akváriu vypadá Liapor nepřirozeně..
Zrovna toto je akva s Liaporem bez CO2 a je super:
rybicky.net/nadrze/15921
Kde je nějaké info o "dopování" liaporu živinama před použitím? To by mě zajímalo. Tuto informaci čtu prvně.
No samozřejmě. Hnojení a Co2 je zase o něčem jiném. Ale co se týče té zrnitosti, tak právě pro to bych volil Liapor frakce 1-4mm. Je to ideální pro růst VŠECH rostlin. Je to lehké a vzdušné a není to ostré. Pro kořeny ideální. To znamená, že se tam dostanou jak živiny tak případné rozpuštěné Co2 ve vodě. Prostě, já na Liapor nikdy nedám dopustit. Je to super substrát, pro použití ve většině akvárií..
Já mám liapor i v desetilitrovce
. Mně se liapor líbí, jinému nemusí. Je to na vkusu každého soudruha
.
Mě nejde ani tak o barvu, ale o velikost kuliček.. Čím větší, tím hnusnější.. :- Pro mě.. O rozpadávání jsem nevěděla..
O vaření ve vodě s hnojivem jsem četla, to je šílená alchymie.. Ale na jak dlouho to vydrží..
Čím víc ty AQ nakoukávám, tím víc vidím, že to není ani tak o substrátu, jako o CO2.. Kdo ho má, tak je s kytkama naprosto vysmátý.. Něco na tom bude..
Ale moje názory ber hodně s rezervou.. Já jsem jen čumil, žádný akvarista..
No vidíš. A zrovna třeba JBL Manado je více do červena než Liapor. Ano je težší a má v sobě "živiny". Ale po dvou letech se začne rozpadat. Pro použití do Nano akvárií dobré. Ale do 500ti litrů bych tu investici nedal.
Je to jen věc názoru. Pro mne zůstane Liapor pro větší akvária jako naprostá jednička.
On má totiž jednu obrovskou super vlastnost. Dokáže se roztahovat a smršťovat. Takže při přípravě Liaporu pro použití v akváriu, do něj můžeš dostat i živyny, které tam vydrží stejně dlouho jako v konkurenčních substrátech. Já to dělám a nemám s tím problém.
Ale koukám, že jsem asi jediný, kdo tu brání Liapor. Projděte si akvária, kde je Liapor použitý. Rostliny v tom krásně prosperují. Včetně kobercovek. Jen to chce dobrou přípravu a nervy při sázení..
přirozenější a jemnější je JBL Manado a je tady na to taky vlákno.. Je tady na to dokonce i vlákno.. A k tomu je JBL těžší než Liapor a má v sobě živiny narozdíl od Liaporu..
ale jen napiš který a kazit rozhodně můžeš,jsme na forum, ne na nějaké výstavě,já plánuji nějaký nový substrát,tak abych nešlápl vedle
Jenže ono to hnusné fakt není. Potopený a nasáklý Liapor vypadá v akkváriu skvěle. Jo pro někoho, kdo do toho posadí bílé kameny asi ne. Ale pro ty kdo si s tím pohrají vypadá parádně.. Mimochodem, spousta dodávaných substrátů má podobnou barvu. Některé ještě horší. Nebudu je jmenovat, nechci kazit vyzitku výrobcům. Ale substrát, který po namočení má cihlovou barvu je daleko nepřirozenější. A prodává se taky.,..
přesně tak!!
Já to říkám od začátku, že je to umělotina a vypadá to jako keramzit u kytek do hydroponie..
Absolutně nemá vliv na tvrdost vody. Použil jsem ho v několika akvárií..
jj, když je to levné, tak ať je klidně hnusné
Přidat reakci
1 ...... [13] ...... 41 42
Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 61172x