Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Liapor a další substráty z pálených jílů

 

NápovědaFórum » Dekorace a dno » Dno 

Přejít na předchozí stránku 13 Přejít na další stránku   1  
Liapor a další substráty z pálených jílů
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2014 19:42 R Muž romant [27981] Re: FrantisekH
Ale ne, to já jenom tak pošťuchuju a nabízím řešení 2v1 s těma rezavejma maticema, dej ten nerez. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2014 19:39 R Muž romant [27981] Re: FrantisekH
Čím rezavější, tím lepší. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.03.2014 14:02 Muž sasula [274] Re: KarlosS
když má člověk malé dítě a stále něco krade, tak raději bez pinzety(ještě by si s tim prcek hrál)
aspoň si i ryby zvyknou že mám ruku v akvárku a nebojej se potom...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2014 13:52 Muž bali [364] - Raci, krabi, krevetkyRe: KarlosS
taky jedine pinzetou, jinak si to uz ani nedovedu predstavit :-D a kdyz je dost dlouha clovek se nemusi ani moc macet...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2014 13:42 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: sasula
u nově založený nádrže jo, ale pak když už tam je osádka, strkám celou ruku do akva minimálně. Tou pinzetou jakoby smýknout do strany. Jde to i bez horácomatek, ale s těmi je to jistota:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2014 13:34 Muž sasula [274] Re: FrantisekH
Tak já sázím klasicky dvěma prstama, jen do liaporu dát trochu hlouběji, a jak uvolňuji tak se to srovná samo, případně se kytka trochu povytáhne.
obrovské kytko řeším normálně do ďůlku a potom zasypat...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2014 12:37 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: FrantisekH
jinak používám způsob sázení s rostlinkou v pinzetě a po zapíchnutí do liaporu udělat pohyb do strany s postupným uvolňováním a vytahováním pinzety.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2014 12:19 R Muž romant [27981] Re: FrantisekH
Vyhledej si pojem "Horáco matky".

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2014 22:00 Muž DrChila [243] Re: FrantisekH
jj ta nejjemnější co maj. to je 1-4.
Mě se to taky líbí proto to tam mám:-D
Bratránek to například odsuzuje že to je lehký páč viděl akvairum jen chvilku po založení a prostě horní vrstva se hejbe. Ale když si tam dáš toho víc tak ti to je jedno že se 0,5-1cm volně pohybuje když propluje ryba kytka nevylítne když jí máš dobře zasazenou.
A když vytáhneš kytku což sem taky zkoušel tak má na sobě přilepený ty kuličky toho liaporu. A to po tejdnu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2014 21:38 Muž DrChila [243] Re: FrantisekH
No když napustíš studenou vodu do AQ tak nevidim problém i když možná do akva ne jo to byl můj druhej pokus.. voda se mi zakalila a nešla odkalit.. nebo teda stáním nešla odkalit když sem tam dal lepší filtraci s jemnější vatou tak už to odkalila. ALe možná spíš do nějakýho hrendlíku ať to trošku propereš
Postup:
ohřeješ to v troubě
hodíš do studené vody necháš 10min mezitim další pečeš.
pak vylovíš z vody co plave hodíš do vedlejšího rendílíku kterej necháš namočenej
ten na dně vypereš. pak můžeš ho hodit do akvaria
Ten co spadne hned bude dělat těžký dno hned od samího začátku po tejdnu se úplně nasákne. A sázení se bát nemusíš akvárium se musí stejně zaběhnout tak měsíc tam nic nedáš a rostlinky se zakořeněj do toho.
A jinak mi tu lidi doporučovali abych substrát nedával. Ale já jel se starým filtrem a starou vodou a rovnou s rybama:)

EDIT: Jinak od začátku mi tam drželi tyto rostlinky
rybicky.net/fotogalerie.php…
co tam vidíš
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2014 21:12 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: FrantisekH
vždy je lepší dát pod něj nějaký zásobní substrát, např. Rataj "Staré dno".
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2014 21:12 Muž PedroRabiaSorda [83] Re: robka1
já přidal osmocote.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2014 21:04 Muž rybka1 [178] Re: FrantisekH
Ja som dal len liapor a paraaadicka,osobne ja by som tam nic nedaval:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2014 19:39 Muž DrChila [243] Re: FrantisekH
Fotka k příspěvku napust AQ hoď do trouby 3 pekáče na 250°C po 15min.. nebo teda podle vrstvy. a pak to rovnou syp do akvaria něco se ti potopí hned něco za den něco za týden. To co bude plavat odlovíš síťkou. Jinak asi by mohl stačit pytel. já momentálně dělal v 140L krevetariu a 91L krevetariu dno s hezkou vrstvou. (dna 100cm x 40cm, 65cm x 41cm) A ještě zbylo i na 24L krevatarium a ještě 4 kyblíčky stále nepotopeného mi zbylo. Něco hold nejspíš potopit nejde:-D

Tyto 4 kbeliky 3l mi zbyli v kazdym tak vetsinou pul na pul potopeny a nepotopeny. Zatim se mi to nechtelo prebirat. Ale z toho 2 kybliky jsou z vareni to bylo neuspesny ze ctvrtky pytle.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   17.03.2014 18:59 Muž lhajek [1870] - Rostliny
Já jsem teď do 54L "vařil": házel ho do vařící vody po 10 minutách přehazoval do studené a potopil jsem tak 90% s tím že hned šlo tak 75% a zbytek do 24hodin.
Vše jsem sázel na horácomatky, nic tedy nemá šanci vyplavat. Ještě mě čeká Eleocharis parvula na ten jsem zvědavej protože ten teda na matky dávat nebudu :-)
Jinak vzhledově pro mě vypadá suprově.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2014 18:32 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: FrantisekH
jj , no do nově zakládaného akva bych to ani nijak extra nepral at maj co bakterie papat a množej se , hodně zdaru při zakládání , já se patlal s kytkama dva dny hop
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2014 18:25 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: FrantisekH
Jak píše kolega , pytel bude stačit nad hlavu , mě zbyla půlka cca
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2014 18:23 Muž kofejn [963] Re: FrantisekH
Mám akvárko o podobném objemu a stačil mi jeden pytel (ještě zbylo). Kdybych to dělal teď, přesál bych to, vařil zprvu menší frakci a kdyby bylo málo, přidal bych i hrubší. Ta jemná zrnka se potápí líp a i líp vypadají.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2014 18:13 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: FrantisekH
Nedávno jsem ho dal do do 250l akva , měl jsem ho máčenej tři měsíce v sudu, je to docela lehký takže to na začátku dost lítá , nějaká část z pytle je nepotopitelná , někteří ho pečou/vaří pak prudce chladí , mě přišlo ekonomičtejší koupitho více ,co plave vyhodit , stačil mi bohatě pytel , po dvou měsících až se liapor v akva usadí a přestane plavat je to skvělá věc , jak pro nitrifikaci tak i vzhledově , kytky rostou jak šílené , akorát na sázení je potřeba pevnější nervy a nějakou tu ocelovou matku na kořínky aby kytky nevyplavávaly , kořínky před zasazením zkrátit aby začaly substrátem prorůstat nové, tím se dno "spevní" taky rychleji

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   09.03.2014 08:34 Marcel G Re: miguela
Reagoval jsem jen na to, žes psala, že JBL Manado obsahuje narozdíl od Liaporu živiny. Pokud vím, tak oba substráty jsou na tom s výchozím množstvím "živin" zhruba stejně, což znamená, že ani jeden z nich skoro žádné živiny ve výchozím stavu neobsahuje (maximálně jen nějaké malé množství mikroprvků). Oba substráty jsou ale jílovité a velmi porézní, takže mají poměrně vysokou výměnnou kapacitu = jsou schopné do sebe z vody "natáhnout" živiny. Po pár měsících se z nich tedy může stát něco jako zásobní nebo výživný substrát.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   08.03.2014 21:08 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: Nicky
Já ho mám u tigrů a stejně mírně přidávám Ca a Mg abych tu vodovodní vodu (2°dGH, 1,5°dKH) trochu přitvrdil ... Kdyby 3 stupně přidával liapor tak tam nic nepřidávám a budu spokojen .... Takhle se pohybuji kolem 4,5-5°dGH i dKH
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2014 10:44 Žena Nicky [195] - LabyrintkyRe: secrof74
Podle mě prostě má, jinak to nejde vysvětlit, je to o blbé 3 stupínky, ale pro někoho je holt každý stupeň důležitý. Zajímala by mě měření dalších uživatelů. Jinak ho mám ráda, až na tu šílenou práci na začátku a tu tvrdost. Vypadá hezky a krevetky moc rády obírají ty kuličky a i mezi nimi je dost potravy pro prcky.

O té změně tvrdosti už tu někdo psal... myslím, že kdo ho zvažuje dát do krevetkárka pro Caridiny, měl by si to dobře dohledat a vzít zkrátka tu možnost v úvahu. Já už to měnit nebudu, tady taiwani asi nepůjdou, ale jinak se mi Liapor líbí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2014 10:41 Žena miguela [21] Re: Marcel G
váže z vody přebytečné hnojivo a v době potřeby ho zase uvolňuje. Někde jsem taky četla něco o jílu.. Prostě jen názor, sto lidí, sto chutí.. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2014 10:38 Muž DrChila [243] Re: Marcel G
Stebou souhlasim že to výjde na stejno s liaporem Manado. A že krása je subjektivní pojem:)
Osobně stojím na tvé straně a pokud je dobře liapor nasáklý. Akvárium se zabíhá 2 měsíce od založení. Tak je úplně jedno že nemá živiny protože se mu tam udělaj. Kytky v tom rostou krásně. Kytky do toho liaporu zakořeňují. A ty rychlorostoucí panebože to jede jak vlak:-D Já přidávám tekutej uhlík, CO2 kvasnice z dvojitý dávky a štípu ty rychlo rostoucí 10cm a více za týden.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 13   08.03.2014 10:30 Marcel G Re: grunda
grunda napsal: to dno je hnusNemá smysl se tady dohadovat o subjektivním pohledu na krásu. Někomu se líbí modrá barva, jiný dává přednost žluté. Co nám to říká o funkčnosti? Naprosto nic. Každý dává přednost něčemu jinému, a každý nechť si vybere, co se mu líbí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2014 10:28 Marcel G Re: miguela
miguela napsala: A k tomu je JBL těžší než Liapor a má v sobě živiny narozdíl od Liaporu.Docela by mě zajímalo, jaké má v sobě JBL Manado živiny? Pokud vím, tak neobsahuje žádné makroživiny. Maximálně tak nějaké mikro, které v sobě ale (už z principu) obsahuje drtivá většina substrátů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2014 09:54 Muž bali [364] - Raci, krabi, krevetkyRe: secrof74
mam takovy dojem ze to co tu psala Nicky tak uz tu jednou zaznelo tudiz bych tomu i veril. zkusim dohledat...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2014 08:48 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: secrof74
akva pěkné, ale to dno je hnus
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2014 23:35 Muž secrof74 [27] Re: Nicky
Delal jsem jich neco ke dvacitce... Ale to je fuk.. Liapor nema vliv na tvrdost vody. Tecka...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2014 23:13 Žena Nicky [195] - LabyrintkyRe: secrof74
Já nemluvím o výkyvech... v akva s liaporem je stabilně voda tvrdší než v těch bez něj (a dokonce i než ta z kohoutku, nemělo by to být spíš naopak?). Kolik máš akva s liaporem a bez něj pro srovnání? A v porovnání s vodou z kohoutku?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2014 22:19 Muž secrof74 [27] Re: Nicky
Jediné, co by tomu mohlo vadit je to pečení. Jinak nevím. Já Liapor pouze vařím. A opravdu jsem nezpozoroval žádné větší výkyvy v kvalitě vody. Musí to být něčím jiným..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2014 22:04 Žena Nicky [195] - LabyrintkyRe: secrof74
Kus jsem vařila, kus pekla, pak to šlo do ledové vody, kde to bylo tak půl hodiny a pak na noc do kýble s vodou, potom do akva. Běží už docela dlouho, mechy rostou, ktevetky se množí, ale o taiwanech si díky těm 3 stupňům nahoře můžu nechat zdát.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2014 21:19 Muž secrof74 [27] Re: Nicky
No teď jsem projel tvé akvarko opravdu poctivě a nenapadá mě nic. Ale nemyslím si, že Liapor neovlivňuje uhličitavovou tvrdost vody. Jak jsi ho připravovala pro akvárium? Vařením, nebo pečením???
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2014 21:07 Žena Nicky [195] - LabyrintkyRe: secrof74
Já si to jinak nedovedu vysvětlit, ani výměna vody nepomohla, nemám tam žádné závadné kameny, vše stejné jako v jiných akva a tvrdost o 3 stupně vyšší, než mi teče z kohoutku? Já opravdu měřím každý stupínek, potřebuju vodu co nejměkčí pro krevetky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2014 21:06 Muž secrof74 [27] Re: miguela
To nemá nic společného s Liaporem. Jsou to běžně dodávané látky do vody. A je to jen o kvalitě vody v určitých lokalitách. V normální vodě fakt neroste skoro nic..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2014 21:01 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: miguela
Jenže to jsem věci které si míchám také do akva s CO2. :-) Prostě jen z čisté vody neporoste nic ....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2014 20:57 Žena miguela [21] Re: lhajek
Osmocote do substrátu.Sera Florenette A KNO3 a KH2PO4 dle měření, Ferox, K2S04. To jsi taky viděl? A jaký má obštrukce kolem svícení..

Já bych ráda LOW tech AQ věřila, ale sama vidím, že to není zrovna sranda..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2014 20:56 Muž secrof74 [27] Re: lhajek
A ať mi někdo řekne, že v tomhle akváriu vypadá Liapor nepřirozeně.. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.03.2014 20:52 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: miguela
Zrovna toto je akva s Liaporem bez CO2 a je super: rybicky.net/nadrze/15921

Kde je nějaké info o "dopování" liaporu živinama před použitím? To by mě zajímalo. Tuto informaci čtu prvně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2014 20:51 Muž secrof74 [27] Re: miguela
No samozřejmě. Hnojení a Co2 je zase o něčem jiném. Ale co se týče té zrnitosti, tak právě pro to bych volil Liapor frakce 1-4mm. Je to ideální pro růst VŠECH rostlin. Je to lehké a vzdušné a není to ostré. Pro kořeny ideální. To znamená, že se tam dostanou jak živiny tak případné rozpuštěné Co2 ve vodě. Prostě, já na Liapor nikdy nedám dopustit. Je to super substrát, pro použití ve většině akvárií..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   07.03.2014 20:51 Muž kofejn [963] Re: secrof74
Já mám liapor i v desetilitrovce :). Mně se liapor líbí, jinému nemusí. Je to na vkusu každého soudruha X-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2014 20:45 Žena miguela [21] Re: secrof74
Mě nejde ani tak o barvu, ale o velikost kuliček.. Čím větší, tím hnusnější.. :- Pro mě.. O rozpadávání jsem nevěděla..

O vaření ve vodě s hnojivem jsem četla, to je šílená alchymie.. Ale na jak dlouho to vydrží..

Čím víc ty AQ nakoukávám, tím víc vidím, že to není ani tak o substrátu, jako o CO2.. Kdo ho má, tak je s kytkama naprosto vysmátý.. Něco na tom bude..

Ale moje názory ber hodně s rezervou.. Já jsem jen čumil, žádný akvarista.. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2014 20:41 Muž secrof74 [27] Re: miguela
No vidíš. A zrovna třeba JBL Manado je více do červena než Liapor. Ano je težší a má v sobě "živiny". Ale po dvou letech se začne rozpadat. Pro použití do Nano akvárií dobré. Ale do 500ti litrů bych tu investici nedal.

Je to jen věc názoru. Pro mne zůstane Liapor pro větší akvária jako naprostá jednička.

On má totiž jednu obrovskou super vlastnost. Dokáže se roztahovat a smršťovat. Takže při přípravě Liaporu pro použití v akváriu, do něj můžeš dostat i živyny, které tam vydrží stejně dlouho jako v konkurenčních substrátech. Já to dělám a nemám s tím problém.

Ale koukám, že jsem asi jediný, kdo tu brání Liapor. Projděte si akvária, kde je Liapor použitý. Rostliny v tom krásně prosperují. Včetně kobercovek. Jen to chce dobrou přípravu a nervy při sázení..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2014 20:31 Žena miguela [21] Re: acik
přirozenější a jemnější je JBL Manado a je tady na to taky vlákno.. Je tady na to dokonce i vlákno.. A k tomu je JBL těžší než Liapor a má v sobě živiny narozdíl od Liaporu..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2014 20:26 Muž acik [416] Re: secrof74
ale jen napiš který a kazit rozhodně můžeš,jsme na forum, ne na nějaké výstavě,já plánuji nějaký nový substrát,tak abych nešlápl vedle
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   07.03.2014 20:17 Muž secrof74 [27] Re: grunda
Jenže ono to hnusné fakt není. Potopený a nasáklý Liapor vypadá v akkváriu skvěle. Jo pro někoho, kdo do toho posadí bílé kameny asi ne. Ale pro ty kdo si s tím pohrají vypadá parádně.. Mimochodem, spousta dodávaných substrátů má podobnou barvu. Některé ještě horší. Nebudu je jmenovat, nechci kazit vyzitku výrobcům. Ale substrát, který po namočení má cihlovou barvu je daleko nepřirozenější. A prodává se taky.,..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2014 20:14 Žena miguela [21] Re: grunda
přesně tak!! palec Já to říkám od začátku, že je to umělotina a vypadá to jako keramzit u kytek do hydroponie.. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2014 20:13 Muž secrof74 [27] Re: Nicky
Absolutně nemá vliv na tvrdost vody. Použil jsem ho v několika akvárií..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2014 20:12 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: secrof74
jj, když je to levné, tak ať je klidně hnusné :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2014 20:09 Muž secrof74 [27] Re: grunda
Liapor je super do větších akvárií. Rostliny v tom rostou parádně a barva je perfektní. Za me 80% a v poměru výkon/cena 100%. Má své nevýhody, to uznávám, ale vzhledem k ceně - zanedbatelné.

Jediné co se mu dá vytknout je, že se takřka "nedá" použít do NANO akvírií..

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [13] ...... 41 42

Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 61085x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/16474?od=601