Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Liapor a další substráty z pálených jílů

 

NápovědaFórum » Dekorace a dno » Dno 

Přejít na předchozí stránku 21 Přejít na další stránku   1  
Liapor a další substráty z pálených jílů
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2013 15:09 Muž Jiripi [0]
Zakládám krevetárko s liaporem. Filtrace čerpací hlava s molitanem. Otázka zní- můžu ten molitan celý zakrýt liaporem. Filtr bude k výšce akvárka na ležato.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   01.10.2013 14:09 Muž savan [622] - ŽivorodkyRe: kacercz
Tých panciernikov by som sa vôbec nebál vpustiť,moji tam šli hned a nič s tým liaporom nerobia
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   01.10.2013 13:37 Muž kacercz [36] Re: Pepenka
Liaporu mam asi 7 cm ve dvoustovce, namoceny sebedyl je porad lehky, i kdyz neplave, az po nalozeni do akva a zabydleni bakteriema nebo cim si to po nekolka tydnech/mesicich sedne. Tot muj postreh. Ja predpokladam, ze tak na vanoce vpustip pancerniky, Driv si to asi netroufnu. Jinak na kytky plati vaaclavova rada, pri sazeni s ni cuknout do strany. Krome vzrostle (asi 2,5 metru listi :) ) v. gigantea jsem nemel problem. Ale mam liapor v akva dva mesice, takze jsou tu urcite jini rybnikari, co s nim maji vetsi zkusenoste.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   30.09.2013 14:32 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: KarlosS
ja misto matek pouzivam kancelarsky sponky... delam z nich takovy Učka a temi kytky prispendlim.... ale kdyz paj kytky dobrej korenovej, system tak je ani nejni potreba kotvit

a nestacila by i podlozka?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.09.2013 13:47 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Pepenka
to je jedno jak jsou velký. Úměrnou velikost si odvodíš od velikosti rostliny či kořene, ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.09.2013 13:12 Žena Pepenka [126] - Raci, krabi, krevetkyRe: malyLibor
Dnes jsem byla ve dvou krámech a nikde železné matky 1,6cm neměli herdek...a v dílně jsem taky nic nenašla :-D. Každopádně liapor po dvou dnech od vyvaření a namočení v kýbli vypadá že neplave..tak snad to pak nebude plavat ani v akva.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.09.2013 12:08 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: Pepenka
Hlavně ať to nejsou nerez matky. Obyčejné železné klidně staré a rezavé jsou nejlepší. Jinak i já mám inspiraci z Horácových stránek, které sem dal Mrakoplash.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.09.2013 08:38 R Muž Mrakoplash [1776] Re: Pepenka
k těm matkám ještě tady :-)

www.horacovoakvarium.cz/…

Odkaz zkopírovat, jinak to hází na špatné místo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   30.09.2013 08:17 Muž savan [622] - ŽivorodkyRe: Pepenka
Vôbec nemusia byť nové,kludne môžu byť aj hrdzavé.Ja si ich ale pred vložením do akva dám aspoň na 10minút variť aby sa dezinfikovali a hlavne odmasnili ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.09.2013 08:09 Žena Pepenka [126] - Raci, krabi, krevetkyRe: malyLibor
Vidíš, jdu vlézt manželovi do dílny a uzmout matky..nebo musí být nové?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.09.2013 21:05 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: Pepenka
Půjde, uvidíš. A když to máš pro kreveťule a malé rybky, nebude problém s vyplaváváním způsobeným většími a divočejšími rybami. To když mi dánia proletěla zasazenými C.pontederiifolia, tak jsem musel co chvíli navazovat matky. Myslím, že nakonec měly matky všechny - a možná i díky tomu tak dobře rostou, že mají přihnojeno matkami :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.09.2013 18:42 Žena Pepenka [126] - Raci, krabi, krevetkyRe: malyLibor
Díky, snad mi to tak půjde taky..budu zkoušet ve středu :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.09.2013 17:50 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: Pepenka
To máš na 240ti litrové akvárko... skoro :-D Já to povařil, cedníkem naházel do studené vody ve vaničce, do horké nasypal z pytle, k tomu přidal cedníkem vylovené to, co plavalo ve vaničce a povařil a tak dokola. Dokud se to vařilo, tak jsem z vaničky cedníkem vybral to, co neplavalo, a dal do velkého hrnce a zalil studenou vodou. Druhý den jsem to z velkého hrnce dával do akvárka a hned sázel a v pohodě. Sázel jsem nasucho, zprava doleva, Liapor vždy pořádně kolem rostlin udusal (musel jsem ho proto stále přidávat) a pak pomaličku, vzduchovací hadičkou napouštěl. Druhý den plavaly asi 3 rostlinky a 40 kuliček Liaporu. Liapor jsem odlovil cedníkem, plovoucí rostlinky jsem se nesnažil zasadit, ale přivázal jsem jim ke kořenům malou železnou matku a zatáhl je za ni do Liaporu. Už nevyplavaly a dnes krásně rostou :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.09.2013 22:26 Žena Pepenka [126] - Raci, krabi, krevetkyRe: ssendy
Zkusím to zítra..dnes jsem si vyvařila dva 12ti litrové kýbly :-D to mi zatím stačí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.09.2013 22:16 Muž ssendy [0] Re: Pepenka
Ono jde o to,ze varenim to vic jak na 100 stupnu nedostanes a pecenim az na 240 stupnu.Staci tak 15 az 20 minut.Kdyz budes vetrat tak to bude v pohode.Dal sem to na plech.Tak testni treba trosku a uvidis jak to bude smrdet.Ale jak sem psal v pohode se to vyvetra.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.09.2013 22:05 Žena Pepenka [126] - Raci, krabi, krevetkyRe: ssendy
O pečení jsem četla..ale nějak nemám odvahu..i z toho vaření je celkem puch hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.09.2013 21:49 Muž ssendy [0] Re: Pepenka
Ja sem pekl v troube a pak hazel do kastrolu ze studenou vodou.Proplachl sem a hned dal do akva.Co vyplavalo sem vylovil a pohodicka.Ono to v te troube dostanes na vetsi teplotu nez varenim.Jedine minus je trosku smradu.Ale ten se vyvetra. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.09.2013 21:16 Žena Pepenka [126] - Raci, krabi, krevetkyRe: dudak
:-D v úterý bych to chtěla vrazit do akvárka :). Vím, hodně odvážné (a možná si pak budu nadávat)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.09.2013 21:13 Muž dudak [1885] Re: Pepenka
hodně toho spadne i cca další den až dva po převaření, ale jestli máš dost na vaření, tak je lepší brát to co spadne rovnou, ale určitě bych to nechal pár týdnů ve vodě, než bych do toho začal sázet, já ho mám teď v akva 4měsíc od převaření a je to dost znát, už se do toho sází dobře.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.09.2013 21:04 Žena Pepenka [126] - Raci, krabi, krevetkyRe: lhajek
Já to po schlazení (to co neplavalo) vrazila do kýble a zalila vodou...to co plavalo jsem odebrala cedníkem, zkusila ještě 2x převařit..a když více-méně z toho odebraného nic neklesá, tak jsem to dala bokem..protože když beru rovnou z pytle tak toho klesá víc..každopádně díky za tip!
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.09.2013 21:01 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: Pepenka
Nech namočené i po schlazení a ráno uvidíš že toho bude na dně víc ....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.09.2013 20:44 Žena Pepenka [126] - Raci, krabi, krevetky
Vařím, vařím, vařím..a připadá mi, že klesá míň než polovina, je to normální?..no..co jiného tak dělat v sobotu večer ne? :)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.09.2013 16:23 JackDaniel Re: lhajek
mě to při odkalování bere občas liapor dřív,než výkaly od čichavců :-D
je to prostě protivný,ale už jsem si tak nějak zvykl.
nejhorší bylo zasadit trávník,ale už se celkem chytl a rozrůstající se odnože jsou zakořeněné dobře.už jenom vyrobit nové led světlo a poroste to jako šílený.
snad to vyjde a budu mít v pondělí objednané komponenty.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   14.09.2013 16:16 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: JackDaniel
No sázení jako jsem byl zvyklý do říčního písku to není, ale dá se.
Odkalování za mě super, krásně to i slabým proudem všechno vysaje. Aspoň nemizí voda z akva tak rychle :-) Aby se trochu zvedl písek a z něj to odsálo bordel, tak musel být proud výrazně silnější a zejména u menších akva ta voda mizí rychleji než se dno podaří odsát ....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.09.2013 15:21 JackDaniel
ahoj.mám liapor od zimy a vše v poho,až na to sázení a odkalování.to je prostě horor. :-P

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.08.2013 18:26 Muž Kryštof [314] - AmerikaRe: lhajek
Já jsem si ji ted koupil, po zkušenosti s liaporem a uvidím ;) pro mě je to úplně suprovní substrát.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.08.2013 13:44 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: Kryštof
Dá, ale podle mě je to horší než Liapor. Ale říkám to jen z toho co jsem i o akadamě přečetl. Odvahu vyzkoušet jsem neměl.
maniakva.sweb.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   02.08.2013 18:52 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Kryštof
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2013 18:20 Muž Kryštof [314] - Amerika
Dá se třeba místo teramolu nebo liaporu použít akadama?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   02.08.2013 14:52 Muž kacercz [36]
Sazet do liaporu, ktery je namocen pouze pres noc, byt prevaren a schlazen a v kybli sedi hezky na dne, chce mit klid v dusi ;) zacal jsem tim, ze tam mam pouze stonkovky a ted tomu dam mesic nez budu davat dalsi kytky ...
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2013 11:43 Muž kofejn [963] Re: stafflik
Osmocote mi vyrejvaj i piskořky. Ale jako problém to moc nevidím, při údržbě těch pár kuliček zatlačím zase do dna zavřenou zahnutou pinzetou. Pár mi jich sice prasklo, ale jen když jsem se "to" snažil vytáhnou z nádrže na identifikaci, co to vlastně je.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2013 09:14 Muž stafflik [119] - RostlinyRe: dudak
Pokud se budeš dost vrtat ve dně tak bych vynechal i to Osmocote. Bude ti to dělat problémy..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   13.07.2013 20:42 Muž dudak [1885] Re: stafflik
do dna nejspis hrabat budu a dost, takze asi zvolim osmocote a budu se snazit bejt opatrnej a ten agro substrat si radsi zkusim v nejakem minicku, at mam aspon predstavu co a jak. Jinak s liaporem nespecham, maci se uz mesic a pocitam ze sazet zacnu nekdy v zari, na pozdejc to moc odkladat nechci, tak snad to bude stacit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.07.2013 20:38 Muž dudak [1885] Re: Host
ja zkousel i pect v troube, i varit rovnou od zacatku ve vode, ale nejlepsi je asi opravdu jeste suchy liapor vhodit do vrouci vody, chvili povarit a pak vybrat cednikem do studene
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.07.2013 13:36 Host Re: ViktorX
Já Liapor včera vařil, pak honem do vany s ledem ale kleslo jen tak 20%. Jak dlouho ho péct než ho hodím do ledové vody? Asi to nebude zrovna vonet co? ne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.07.2013 10:54 Muž ViktorX [474] Re: dudak
Taky jsou tu borci, co ho pečou, rozpálenější Liapor = víc vytlačeného vzduchu :-).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 9   13.07.2013 09:41 Muž stafflik [119] - RostlinyRe: dudak
Nejde o to že se to nedá použít. Jenom nesmíš použít rostliny ktery odnožují. Já sem to blbec udělal a teď za to platím. Ale tam kde mám Didiplis, nebo kosokvět tak to je v pohodě. Osmocote bych se nebál. I když opět pouze pokud nebudeš hrabat do dna. Pak se bude hnojivo vyplavovat do vodního sloupce.... A s tim vařenim, na nic nečekej, neokapávat. Hned po vytažení z vřelé vody šup s tim do studené. A ještě co doporučuju, tak nespěchat. Nacpi převařené Liapor do bečky a nech ho tam pár měsíců ležet. Já s ním ještě občas zamíchal, doufal sem že tak klesne ta těžší část níž ke dnu. A vyplatilo se to. Neměl sem problémy se sázením rostlin (kromě kobercovky)a do měsíce v akva už se Liapor ani nehnul i při puštění rozstřikovací rampy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.07.2013 23:32 Muž dudak [1885] Re: stafflik
vazne je to tak spatny? prave rozmyslim jestli dat pod liapor tenhle agro substrat, nebo Osmocote, nebo nic... ale nevim, prave jsem si to chtel s tim substratem vyzkouset, ale je to 1m ctverecni dna, tak bych to pak nerad predelaval. Neslo by dat mezi ty 2 substraty nejake jemnejsi pletivo aby se to nemichalo?
Jinak moje zkusenosti s potapenim liaporu. Koupil jsem 2 pytle (1-4mm), presal pres sito abych oddelil nejvetsi frakci, zbylo mi tak 65 litru jemnejsiho. Hazel jsem to zasucha do vrouci vody, povaril cca 5-10min, vyndal cednikem, nechal okapat hodil do studeny - a tak porad dokola. do 2 dnu klesly asi 2/3, za dalsi 2 tejdny nekleslo uz skoro nic dalsiho, tak jsem cely proces jeste 2x opakoval, ale nepotopilo se uz skoro nic dalsiho, max 10% z toho zbytku. Uz se to maci skoro mesic a prestavam verit, ze se to jeste potopi, takze nejspis sparim i neco z toho hrubsiho zbytku, abych toho mel dost
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.07.2013 13:49 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: Cvrk
Také jsem pod Liapor nedával buď nic nebo jednou jsem použil nějaký zbytek Substral Osmocote.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   12.07.2013 12:57 Muž stafflik [119] - RostlinyRe: Cvrk
Nedávej pod to nic. Nedomluvíš se s tím. Dal sem pod Liapor substrát pro vodní rostliny a je to otrava. Na nic se nedá chytnout. Jakákoli manipulace v akva znamená míchání dvou substrátů. Víckrát bych to neudělal. Nebo udělal, ale rozhodně pouze stonkovky rostliny. Na kryptokoryny, echinodory a podobně můžeš zapomenout...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.07.2013 12:17 Cvrk Re: grunda
A doporučí někdo prosím zásobní substrát pod liapor? Něco vzdušného stylu ADA Power sand ale levnějšího X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2013 14:36 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Host
zásobní substrát je vždycky fajn, ale v okamžiku kdy budeš vytrhávat kytky tak ti vyleze napovrch. Je třeba s tím počítat
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2013 12:07 Host – Liapor
Zdravím, chtěl sem koupit JBL Manado ale dostal sem zdarma LIAPOR 50l. Nevím jestli jej použít nebo sáhnout radši po JBL? Zas když už jej mám doma? Je liapor podobný? Udělal sem s ním test v zavařovačce a i bez vařeni mi už za 2 dny tak 60% kleslo.. Pod něj bych dal asi ADA Power sand SPECIAL nebo zásobák od JBL

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.07.2013 08:33 Muž kortezhugo [983] Re: Draggg
Kludne to môžete takto použiť.Ved aj pod JBL Monodo sa používa napr. JBL AquaBasis+ alebo JBL Florapol.A je vela kombinacií ktoré budú pre rastliny "O.K." Tak sa pozabávajte. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.07.2013 07:32 Muž stafflik [119] - RostlinyRe: Designer
Pochopil sem to spíš tak, že chce dvě vrstvy substrátů. Pokud je mu to jedno tak není co řešit..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.07.2013 15:00 Draggg Re: romant
Takže dolů půjde ADA že? To by mohlo být pro rostliny O.K. nebo ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.07.2013 14:33 R Muž romant [27987] Re: Draggg
Problém je v tom, že každý ten substrát má jinou objemovou hmotnost a tudíž se to bude míchat, tak že co je těžší půjde ke dnu a co je lehčí zůstane navrchu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.07.2013 14:29 Draggg Re: stafflik
Jo myslel sem rovnou promíchat ADA Aqua Soil Amazonia 9L a JBL monodo 25l... Co by to pak dělalo s roslinama?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.07.2013 10:06 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: stafflik
Asi jsi myslel, ze je mas oddelene na dvou mistech. Z dotazu jsem spis pochopil, ze je chce rovnou promichat. Nebo ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   06.07.2013 22:40 Muž stafflik [119] - RostlinyRe: Dragg
Mám zkušenost s mixem dvou substrátů a proto ti poradim jednu věc, nikdy nemichej dva subsráty pokud použiješ rostliny rozmnožující se odnožema. Nebo se zblázníš. substráty se ti promíchají při likvidování roslin které ti přerostou tam kam nechceš. Když použiješ dva substráty, požij stonkovky, tam se to dá uhlídat.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [21] ...... 41 42

Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 61085x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/16474?od=1001