Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Liapor a další substráty z pálených jílů

 

NápovědaFórum » Dekorace a dno » Dno 

Přejít na předchozí stránku 33 Přejít na další stránku   1  
Liapor a další substráty z pálených jílů
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2012 12:04 Muž sikula [73] - Raci, krabi, krevetkyRe: Tony2013
Lepší je sázet pinzetou, než rukou. Jde to taky. Zasázet kytky do liaporu je možná trochu obtížnější, ale podle mýho názoru to za to stojí. Chce to možná trošku větší vrstvu liaporu, než štěrku. V miniakváriích mám 2-3 cm, ve větších 3-5 cm vrstvu. Po pár týdnech to už sedí dobře.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2012 11:13 Muž Tony2013 [228] Prevareno
Tak jsem prevaril i ten suchej pytel a nedovedu si predstavit jak do toho budu sazet kytky.Jelikoz dam do toho prst a kulicky se rozestoupi.Nema nekdo napad co s tim jeste.Jo kleslo tak 85% nappoprve.Asi to pak jeste jednou uvarim.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2012 20:07 Muž Tony2013 [228] Re: stafflik
A proto jsem si koupil dva pytle hec.Zitra se vrhnu na vareni suchyho a dam info jak to dopadlo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2012 07:41 Muž stafflik [119] - RostlinyRe: Tonny2013
Tak toto sem nevyzkoušel, Liapor sem vařil až jako namočený. Sakra, chtělo to sem napsat o čtrnáct dní dřív smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2012 05:52 Muž Tony2013 [228] Re: zordix
Tim to nebude ja ho roztrihl zepodu :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.11.2012 23:01 Muž zordix [37] Re: Tony2013
A nebo to je tím, že hustší kuličky klesly na dno pytle.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   29.11.2012 20:32 Muž Tony2013 [228] – Vareni
Fotka k příspěvku Tak muzu pridat nazor.Dnes jsem varil.Velka chyba byla ze jsem ho dal prez noc do vody a myslel jsem si ze to do druhyho dne nasakne nestalo se.Tak jsem prisoupil k varení.Vse probihalo dobre prevaril jsem ho dvakrat muzu rict ze to pomohlo.Uz mam na dne cca 70% .No a pote jsem zkusil uvarit nenamoceny primo z pytle a to bylo to nejlepsi co jsem mohl udelat.Hned po zchlazeni ho kleslo 90% z 15l.Z toho me plyne ze jsem ho mel varit suchej.Mam nastesti jeste jeden pytel suchej tak to uvarim a zbytek co bude plavat pujde ke kytkam.
Tak ma zkusenos je nenamacet dopredu a hned dat varit.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2012 11:05 Muž MomoPB [33] Re: lukis
Fotka k příspěvku Asi takato je farba, nalavo viac liaporu, napravo viac profisoilu :-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2012 10:44 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: lukis
RPS je o maličko tmavší.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2012 10:35 Muž lukis [20] - RostlinyRe: malyLibor
jo jo a má to stejnou barvu?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2012 10:24 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: lukis
Neměnil. Rataj Profi Soil mám ve dvaadvacetilitrovém miníčku v kanclu na stole. Liapor doma ve Třístovce, Krystalkově a půjde i do nového 112 l akvárka. S RPS v kanclu jsem moc spokojen, proto jsem použil Liapor i ve Třístovce. Je to stejný materiál, jen RPS je tříděný na velikost 1-2mm, Liapor 1-4mm. RPS stojí 378,-Kč 8 litrů, Liapor 150,-Kč 50 litrů. Stačí?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2012 10:07 Muž lukis [20] - RostlinyRe: malyLibor
a proč jsi tedy měnil profisoil za liapor?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2012 21:06 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: stafflik
Mně z pytle zbylo nepotopených jen asi 1,5 litru a šlo to do květináče. Vaření mi tedy moc práce nedalo. A po zkušenostech, které jsem měl s Rataj Profi Soil, což je totéž co Liapor, jsem věděl, že to ještě ztěžkne. Po měsíci v akvárku se dno nevířilo ani při průletu hejna danií a dnes je tam půl roku a nezvíří ho ani proud z rozstřikovací rampy, když měním 60 litrů vody. Ale vždycky to bude keramzit, vždy to bude lehčí než písek, takže odkalovat se bude muset vždycky opatrně. Ale proto, že je to keramzit, jsme to do akvárka dávali.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2012 18:52 Muž riso [129] - CichlidyRe: stafflik
stafflik napsal: Doufám že to přece jenom časem ještě ztěžkne a bude to do akvárka použitelny, jinak to narvu do betonu a bude smich Ja jsem se na vareni vykaslal a zitra to budu davat pred barak jako podklad pod zamkovou dlazbu smich
Do akva sel klasicky sterk potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   24.11.2012 17:32 Muž Kusma [411] - Rostliny – Proč vlastně použít Liapor a "nervovat" se s vařením?
Při použití Liaporu hodně záleží na tom, proč chcete mít v akváriu podobný materiál. Kvůli ceně? Vzhledu? A nebo že to je kvalitní dno pro náročnější rostliny?

Pokud vám jde jen o cenu, tak to klasický štěrk má stejnou účinnost... Když už to někdo chce použít pro rostlinné (opravdu rostlinné) akvárium, tak mu dvě hodiny vaření určitě vadit nebudou.

A řešit nepotopených 5-10 litrů je dle mě absolutní nesmysl - nasypat do truhlíku a je klid, s tou cenou co za Liapor dáte je to absolutně zanedbatelné číslo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   24.11.2012 16:26 Muž stafflik [119] - RostlinyRe: kahua
No taky by mě vyrostl. Nicméně po dnešním snažení, kdy sem převařil celých 50litrů mám tak 90% utopeno. Ovšem celodení pakárna systémem převařit, zchladit a co plave spátky do hrnce a znova vařit. Ne a ne to jít ke dnu, ale nakonec se zadařilo. Zítra zkusím poslední plovoucí zbytek ještě jednou převařit a uvidíme. Rozhodně první pozitivní zpráva, opravdu to ke dnu dostat jde. Doufám že to přece jenom časem ještě ztěžkne a bude to do akvárka použitelny, jinak to narvu do betonu a bude smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2012 07:03 Žena kahua [223] - MiniakváriaRe: malyLibor
Další trpaslík smich Vždyť já na tom byla stejně, mě klesla tak 1/3, ani to ne. Trpělivá sice jsem, ale na liapor nervy nemám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2012 20:12 Muž Kusma [411] - RostlinyRe: stafflik
a zkusil si to neplavající trochu promíchat? jen tak to nepropadá :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2012 19:43 Muž ondra [168] - ŽivorodkyRe: stafflik
nemáš nic extra. Objemová hmotnost liaporu 1-4 je 925 kg/m3 +- 15% takže něco mezi 840 u kterého bude plavat velká většina až po 1015 kde neplave skoro nic. Prostě je to sázka do loterie
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2012 17:30 Muž stafflik [119] - RostlinyRe: malyLibor
Jo je to 1-4mm. No já musim mět vždycky něco extra smich Uvidím jak to dopadne dál... Jak sem psal hned ze začátku naštěstí na to mám celkem dost času. X-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2012 15:11 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: stafflik
Fotka k příspěvku To je docela zvláštní... mně bez vaření klesla ke dnu polovina, přesto jsem ho ale všechen převařil, aby tolik "nelítal" po založení akva. Dnes už drží v pohodě... ale nerozumím tomu, jak to, že tobě kleslo tak málo. Máš tento Liapor 1-4?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2012 10:02 Muž danrycka [56] Re: stafflik
Já ho nejdřív vařil a prudce zchladil, v druhé várce jen spařil a zchladil a myslím, že efekt byl stejný. Sice to bylo dohromady jen pár litrů, ale poměrově mi klesly 2/3 a kdybych si s ním víc hrál, spadlo by toho asi ještě více. Je docela lehký, takže to ve vodě dost lítá, ale časem se ještě nacucá a ztěžkne. Doufám :) Přece jen, není to štěrk, nebo písek a do toho jsem s tím šel. Takže spokojenost X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2012 08:07 Muž stafflik [119] - Rostliny
Tak přidám malou zkušenost s Liaporem. Převaři jsem první várku, kleslo asi 50%. To co kleslo ke dnu je ale tak lehké, že sebemenší pohyb vody Liapor zvíří. Takže půjde spátky do bečky a opět bude pokus jestli to nenasákne časem samo... Prozatím spíš sklamání... :-(

Mě v bečce klesl ke dnu asi centimetr z těch padesáti litrů. Začínám shánět vývěvu a skusím ten vzduch vypudit podtlakem. Teda jestli něco seženu :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2012 08:23 Muž Tony2013 [228] Re: logik
Dnes jse jdu podivat do mistnich stavebnin.Jdu si pro polystyren na pozadi ale kdyby ho mely tak zabehnu dom pro kolecka a vezmu dva pytle.Takze me urcite zbude.jinak budu muset do hornbachu a to uz bude horsi.jelikoz nemam auto ale jsou lide kteri me dluzi male sluzbycky takze by to take nemel byt problem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2012 22:31 Muž ViktorX [474] Re: logik
Já ho sockou vezl a dá se, pravda, už nejsem nejdrobnější :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2012 21:46 Muž danrycka [56] Re: Tony2013
Dnes jsem byl v Hornbachu a mají ho tam kolem 200,-. Bohužel jsem byl sockou a celý pytel váží nějakých 25kg, ale je navíc strašně velký :-D takže smůla, ale budou ho mít i v jiných podobně zaměřených obchodech ....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2012 19:39 Muž Tony2013 [228] Re: Dan
Mas nekde link s cenou?Zakladam nove akva a i nad Liaporem jsem premyslel.Sice bych ho mel mit 50l ale dalo by se to nejak odsypat
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2012 19:18 Dan
Našel by se nějaký dobrák z Brna, který by postrádal pár litrů? Odkoupil bych :) Zakládám mini a 50 litrů je docela dost :-D

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2012 04:47 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: bali
Nektere substraty co jsou taky palene jily s vysokou CEC obecne na zacatku snizuji tvrdost vody a to dost. A vi se to a je to dost zrejme pri kazdem zalozeni akvaria. Treba Turface nebo steliva na kocky. Na druhou stranu, takovy Fluorite to nedela a nezda se ze by to delaly Ratajovo substraty ci ten Liapor. Kdo vi cim to je. Palenim pri jine teplote ci jinym slozenim jilu...?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2012 20:18 Muž muťa [554] - RostlinyRe: bali
Žádný vliv - nebo nepozorovatelný.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2012 16:11 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: malyLibor
Přesto s ohledem na KVK u nově založených nádrží jistou opatrnost doporučuji. Nejen v podobě časté výměny části vody, (která je žádoucí vždy, a to bez ohledu na použitý substrát), a průběžného testování vody, (amoniak, pH, tvrdost, alkalita.)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2012 15:51 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: Sid
Možná tam nějaký vliv bude. Ale asi tak malý, že to se svými kapkovými testy nemám ani šanci zjistit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2012 15:49 Muž stafflik [119] - RostlinyRe: malyLibor
Mám přesně to cos sem dal na fotce. Neznepokojuju se, je to jenom povzdech že zas musím mět něco extra. (viz to s tim trpaslikem, taky mě musí vyrůst). Dneska sem to kontroloval a dně už je tak 10cm vrstva. Jak už sem psal, hodlám to stejně převařovat všechno, už mám 50litrové hrnec takže bude švanda :) Jinak osivat to ani nebudu, jak sem měl puvodně v plánu, je to docela jemny i tak jak to je a vzhledově to předčilo moje očekávání. Myslim že na fotkách to vypadá hůř než skutečnost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2012 15:45 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: malyLibor
Chemicky i fyzikálně bude tento materiál stálý, ale díky dobré KVK (CEC) bych s možným vlivem na parametry vody raději počítal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2012 15:10 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: bali
Podle mne nijak. Je to keramzit, pálený jíl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2012 14:02 Muž bali [364] - Raci, krabi, krevetky – hodnoty vody
muzete nekdo, kdo to mate v akva delsi dobu, napsat jak to ovlivnuje vodu? ph, tvrdost.. dik
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   04.11.2012 13:23 Muž savan [622] - ŽivorodkyRe: malyLibor
no tí mojí divočáci rozhodne trpaslíci nejsú smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   04.11.2012 13:21 Muž muťa [554] - RostlinyRe: malyLibor
...jojo, já odkaloval od února 2x a to jen a pouze ze zvědavosti.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   04.11.2012 13:19 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: savan
No, raději vědět dopředu, než být potom překvapen palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2012 13:18 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: savan
Souhlasím s muťa. Jen s tím rozdílem, že já neodkaluju. Mám velký hamburgský filtr a navíc se mi zdá, že detrit pěkně zapadne mezi kuličky Liaporu a tam ho rozloží bakterie a zpracují kořeny rostlin... takže za 7 měsíců jsem ještě neodkaloval. Jinak při sázení a podobně se dnes už Liapor chová jako jemný písek... a stejně se zřejmě bude chovat i v přítomnosti velkých sumců. Pokud taková velká ryba mávne ocasem, udělá zřejmě ze dna gejzír... ale když tam dá 1mm písek, udělá ti s ním to samé. Já mám v akvárku samé trpaslíky a ti mi dno nijak nevíří.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2012 13:16 Muž savan [622] - ŽivorodkyRe: muťa
to nie je pre mňa moc dobrá správa ,velmi nerád by som sa musel rozlúčiť s tou mojou divokou bandou viď.foto v prezentácii.to nové akvárko plánujem hlavne pre L-sumcov :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   04.11.2012 13:12 Muž muťa [554] - RostlinyRe: savan
Odkaluje se v pohodě. Je třeba jen regulovat proud - je lehčí, tak má tendence se zvedat.
K velkým krunýřovcům, bych ho moc nedoporučoval. Mojí dva ancíci, ikdyž nejsou zdaleka dospělí, ho jsou schopni uvést do pohybu, když se zprudka otočí, nebo někam vystřelí. To bude důvod, proč se s nimi budu loučit a nahradím je otíky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2012 13:05 Muž savan [622] - ŽivorodkyRe: malyLibor
tiež rozmýšlam nad liaporom,ale zaujímalo by ma pár vecí.ako je to s odkalovaním a či je toto dno vhodné aj pre velké krunýrovce?planujem nové akvárko cca. asi 1000L a tam už toho liaporu pôjde vcelku dosť
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2012 13:00 Muž muťa [554] - RostlinyRe: malyLibor
Potvrzuju. Věnoval jsem tomu taky jedno odpoledne a.... bylo hotovo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2012 12:59 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: zordix
Já v tomto vlákně dostal radu: "Uvař vše, nebude to tak dlouho lítat". Uvařil jsem vše, bylo to hotové během jednoho odpoledne, nemusel jsem to nikde měsíc máčet a jsem naprosto spokojen. A už 2 týdny mám založené i druhé akva se dnem z Liaporu a příští akva bude mít dno pravděpodobně zase Liapor. Zatím se mi to dno moc líbí vzhledově, líbí se rybkám, rostliny v něm skvěle prosperují, a to je podstatné palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   04.11.2012 11:25 Muž zordix [37] Re: stafflik
Vy jste tak netrpěliví. To je tak těžké měsíc předtím, než začnu zakládat akva vysypat Liapor do lavoru? A pak jenom převařit, co zbyde (10-20l)?
Samotné akvárium pak zabere více práce, než tohle.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2012 10:37 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: stafflik
Fotka k příspěvku Pokud jsi koupil to, co je na obrázku, tak máš to pravé. Taky jsem ho kupoval v Olmiku v Hornbachu.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2012 10:33 Žena kahua [223] - MiniakváriaRe: stafflik
Já na tom byla stejně, po převaření půl pytle jsem to vzdala (neměla jsem na to nervy). Zbytek jsem poskytla dál a vrátila se zpátky k písku ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2012 10:31 Muž muťa [554] - RostlinyRe: stafflik
Pokud sis to tady pročetl, tak je zbytečné panikařit - pokud jsi teda koupil Liapor a ne něco jiného.
Postupy a návody znáš... tak tomu dej čas, nebo to převař. Co víc k tomu dodat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2012 10:26 Muž stafflik [119] - RostlinyRe: kahua
Kahua tak to s tim trpaslikem znám velmi dobře. Naštvalo mě to, že se tady občas psalo o prvním namočení a ten měl utopeno 60%, ten za 70% a já zase budu mět něco extra, mě kleslo ke dnu tak 0,5%. Doprčic . Ještě že mám dost času a chystám si to předem a už dopředu jsem rozhodnutý vařit všechno. Spěchat tak nevim nevim, asi by mě odváželi... ;-)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [33] ...... 41 42

Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 61085x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/16474?od=1601