Pancéřníček - nemoc
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
Vaše Ph není zrovna obvyklé, většinový chov ryb je z hodnot od 7 Ph výše. Šokový skok od rozdílu Ph o 0,5- 1 stupen popápálí rybám vnitřní stěnu žaberního ústrojí a ztíží se tím dýchání. Zjistit z jakého Ph byly ryby zavedeny.
Paradoxně to maji ale hlavně ty mřenky. PH je 6.7 a ty mřenky tam jsou už měsíc a byly dosud v pohodě. Tak nevim,co nejlepsiho udelat. Poradte,prosim.
Zarudlá žábra jsou i v důsledku přechodu/zavedení do nevhodného Ph. Odpovídá tomu tozrychlené dýchání v důsledku popálení a pouze částečný otěr o listy . pokud by to byly žábrodlísti,budou se ryby třít intenzivněji a to nejen o listy rostlin
Beru zpět - budou to ti žábrohlísti, dívali jsme se s kolegou, ryby mají zarudlá žábra. Jedu pro léky do Hornbachu. Děkuju moc za konzultaci.
Může se klidně jednat o vliv Ph, v důsledku přechodu ryb
Ale žábrohlísti u pancíků? Není to spíše nemoc větších cichlid? Kdyžtak zajedu do Hornbachu pro eSHa gdex, která je na to určená, ale fakt myslíš, že jsou to žábrohlísti?
"Jenom někteří rychle dýchají a sem tam se otřou o list rostliny."
Tak to na ty žábrohlísty fakt vypadá a ta plíseň se patrně týkala jen té mřenky.
Oni vypadají úplně normálně - žádné známky plísně, nejsou nikde červené, prostě nic. Jenom někteří rychle dýchají a sem tam se otřou o list rostliny.
zkus toho nějakýho /uhynulého/ vyfotit...
Ale zrychlené dýchání tam bylo patrné taky - hlavně u mřenek. Esha Exit mám objednaný, dojde dneska nebo zítra. Dala jsem teda těch 30 kapek, ryby poletují po akvárku jak splašené. Tak se bojím dát více. Zvedla jsem teplotu. Jedna mřenka je na tom hodně zle... ta už to asi nerozdýchá.
Kruci, věřila jsem, že ty ryby budou OK, pán je ještě neměl vybalené, měly být od chovatele. Ne z importu...
Beru zpět, pokud tam byla viditelná plíseň, tak jo. eSHa 2000 + eSHa Exit, ideálně.
Nejsem si úplně jistý, zda ja v tomhle případě eSHa 2000 ta správná volba.
Zkus si přečíst tohle, jestli objevíš ještě nějaký další příznak:
rybicky.net/clanky/526-zabrohlisty Takže dát tu dvojitou dávku? Teďka jsem našla třetího pancíka. Ještě se zeptám - taky máš zkušenost, že když ten eSHA 2000 přidáš do vody, ryby jsou nějaké moc aktivní?
Ok, můžeš, ale budeš měnit hodně vody, bude to nějakou dobu nevábně zakalený a rostlinám to taky úplně neprospěje.
Otírají se bokem. A ne všichni. Ale pár už jsem jich viděla. NH4 a NO3 měřím kapkovými testy. První je od JBL, druhý od Rataje. Malou léčebnou nádrž nemám - akvárium je v kanceláři. Ale i tak by asi bylo dobré přeléčit celou nádrž.
Kterou částí těla se otírají o ty listy? Žábrami? Tohle nevypadá úplně na plíseň, spíš na nějaké parazity (žábrohlíst nebo něco podobného).
Jinak co by bylo dobré udělat: před zahájením léčby bych vyždímal filtr do nějakého kýblu. Ten hnědý kentus bych si v něm nechal na nový rozjezd filtru po léčbě a dal bych do toho kýblu malé čerpadlo (nebo bublifuk), aby se točila voda. Pak bych nasadil léčivo. Podle návodu, klidně i o trochu víc. Koupil bych si určitě lepší testy NO2, NO3 a NH3, než je ten čárový papírek a zejména NO2 a NH3 bych během léčby hodně hlídal. Přitopil bych až někam přes 30 °C, pokud to tvoje topítko zvládá. Sežeň si cyprinopur. Máš nějakou malou léčebnou nádrž?
Prosím, myslím, že jsem si něco dotáhla s pygmejáčky - otírají se o předměty. A už jsem našla druhého mrtvého. A jedna mřenka pošla taky. Ta měla viditelnou plíseň. U pancéřníků zatím nevidím žádné viditelné tečky nebo chomáčky, ale hodně se otírají o listy. Přidala jsem eSHa 2000 30 kapek - mám spočítáno podle kbelíků, že čistý objem je 120 litrů. Ale píšou, že se má přidat dvojnásobek, když mám měkkou vodu pod 4°dH. Já mám 2.5°dH. Dali byste tam ten dvojnásobek? Moc děkuji za radu.
Starší reakce
-přiřadil jste nesprávnou diagnózu onemocnění
-kde jsou ty vředovité výrůsky, na rybě tazateky
Jen z jedné strany.
Ale teda do hodiny, co jsem napsala poslední příspěvek, tak pancíkovi začalo jakoby krvácet z nosu a do dalších 20 minut plaval už břichem vzhůru
Takže těžko říct. V odkazu se pár věcí shoduje, ale toto mělo opravdu velice rychlý průběh, tak nevím. Nicméně děkuji za reakce.
Je to jen z jedné strany nebo z obou?
Vypadá to na "Red Blotch Disease", bez léčby to je pro pancéřníčky smrtelné. Více informací třeba zde:
petcentral.chewy.com/… Děkuji moc za radu, hned jdu na to
-tak to bude nejspíše ta problematika vnitřních orgánů
-přemístit do separace, nekrmit,
-pokud máte eSHa 2000,použijte jednorázově dávku prvního dne
-někdy se to srovná
Ano, povrchová část je neporušená. Bohužel se mu to trochu zvětšuje ta červená skvrna.
-povrchová část je neporušená?
-může se jednat o otlak, ale i problém vnitřních orgánů
Neví prosím někdo co mu může být? (ten panda vzadu). Vypadá to jako podlitina, včera to určitě neměl. Je takový apatický. Díky za názory.
Starší reakce
Po pěti dnech je oko zase skoro černé, zašedlost mizí. Netuším, co s ním měl, ale zdá se, že to trvalý zákal nebyl.
0 16.08.2019 12:48 Quermi – Pancernicek kropenaty
Dobry den, muj pancernicek (samecek) ma jiz dlouho (vice let) na brise tento privesek, jinak se zda byt zcela v poradku, zajimalo by me, jestli jste se nesetkali s necim podobnym. Nejde mi to prilis kvalitne vyfotit, zda se to byt vzduchovy mechyrek. Dekuji za pripadne informace
Jedna samička v mém akváriu má také zašedlé oko, ale ne v tak velkém rozsahu. Ale jak píšeš, rybka je jinak naprosto v pořádku, jestli je to nějaký zákal? Změnu v chování oproti ostatním jsem také nepozoroval, ani třeba dezorientaci.
Napadaji me jikry
nemota se kolem furt samec?
Starší reakce
Při včerejší údržbě akva jsem si všimla, že jeden z mých pancéřníčků má zbělané oko, jak kdyby slepé. Změnu velikosti nepozoruju, ryba se jinak chová normálně, plave, žere, odpočívá stejně jako ostatní, drží se jich. Druhé oko má normální. Jen mi přijde, že má bělejší bříško než ostatní...
Čím se to mohlo stát? Je slepý, nemocný, dá se to léčit? Za každý tip dík
Starší reakce
Ahoj, na jednom pancéřníčku se objevily tyhle bubliny. Nepozná někdo, co to je?
Děkuji
Starší reakce
0 06.07.2019 08:17 Nickname – pancéřníček
Předpokládám, že budu muset častěji měnit vodu a lehce zasolit. Přidám tam asi i list mandlovníku. A kolik byste tam dali té soli?
0 05.07.2019 19:19 Nickname – pancéřníček
Ahoj. Můj pancéřníček má na sobě takovou malou bulku a na ní něco bílého. Ale nevím jestli je to nějáká plíseň, nebo vybledlé šupiny,.... Chová se normálně. Je aktivní. Ta fotka sice není moc dobrá, ale neví někdo, co by to mohlo být?
Starší reakce
Je to ta nemoc, děkuju za info příště zkusím předejít možnosti, aby se to stalo.
Nedostatek kyslíku ve vodě? Nebo hledej "Red Blotch Disease Corydoras"?
0 30.06.2019 21:31 Daniel P. – Pancernicek
Hezký den přeji, můj pancernicek začal ztrácet rovnováhu a má takové červené fleky u ploutví a leží na dně vzhůru nohama ale furt žije. Nevíte někdo co s ním je?
Starší reakce
Obávám se, že bez dalších informací o nádrži (ideálně prezentace) se bude těžko radit.
Dobrý den, mému kropenáčovy se udělala boule u žábry, netušíte co by to mohlo být? Děkuji
Starší reakce
Určitě děkuji za rady
pancéřníček vypadá že už se z toho asi nevyhrabe, nejspíš mu zkrátím trápení... Vodu jsem po odstátí měnil dnes, budu tedy ve výměnách pokračovat dle rady
... Kytky určitě ještě pořídím... Vím, že jsem přerybnil bohužel chyba nadšeného začátečníka, kterému se líbí jak se to tam hemží, bohužel kvantita na úkor kvality... Takže až najdu u někoho fleka, minimálně ancik půjde pryč... Hodnoty vody nemám jak změřit :(
Ale v tom tvém případě byla bakterka...
A mě tu zase někdo říkal, že když pancéřníček přijde o fousky tak je to pro něj konečná.
Vodu stačí vytemperovat, odstávat nemusi
Výměnou vody nic nezkazíš. Zkus si dneska natočit čerstvou vodu třeba do kýble a nechat ji do zítra odstát (kvůli krevetkám) a během zítřka proveď výměnu 40% vody. Dál pokračuj každý druhý den čtvrtinou vody.
Zjištění hodnot No2, No3, těžkých kovů atd. by také určitě pomohlo.
O fousky neměj strach, až se podmínky v akváriu zlepší, dorostou mu.
Máš docela dost ryb, na můj vkus bych nechal bettu, krevetky, neonky. Dále máš málo rostlin, chce to něco z rychlerostoucích. Doplň stonkovky (limnophilly, bacopa např. a plovoucí egeria, růžkatec..). Myslím, že se ti začíná projevovat nestabilita akvária, z toho budou pramenit problémy s rybama. Máš možnost změřit hodnoty vody NO2?
Dobrý den vůbec nevím co se děje už cca týden pozoruji jak jeden pancéřníček jakoby zlenivěl... Vůbec nerejdi po dně jako ostatní, jen tak jako polehavam, převážně jako na krivo nebo bokem, když začne plavat vypadá jako by byl opilý a přijde mi že přišel o ty fousky je to možné? V akváriu 7neonek černých, 3 pancéřníčci, 1 betta, 1 celkem malý ancistrus a cca 15 krevetek Red cherry... Jinak vypadají všichni že se jim daří... Údržbu nezanedbavam... 1/3 vody jednou týdně, filtr 1 za 14 dní... Odkaleni dle potřeby... Nádrž 4 měsíce...
Starší reakce
proč přepíraš tak často filtr...
Vypadá to jako plíseň. Možná měl na to místě menší poranění.
0 28.03.2019 14:36 Jirka Stach – Asi nemoc
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
Přidat reakci
1 ...... [6] ...... 28
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 25919x