Pancéřníček - nemoc
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
0 19.10.2012 20:38 Zedcz No 5 let to akvarko bylo v pohodě s tim cyklem výměna vody co mělo...až teď
Osobně si myslím, že akvárium je velice zanedbané - soudím podlé té řasy. Nechci ti křivdit, ale jak je to s údržbou? Nemoci jdou ruku v ruce s nekvalitní vodou... Zkus napsat více!
Spíš než aplikováním jedním léčivem za druhým, bych se začal zlepšením podmínek v akváriu, např. častější výměnu vody
0 19.10.2012 20:28 Zedcz ještě jedna fotka
0 19.10.2012 20:21 Zedcz – Pancéřníček-plíseň?
Zdravím,
Nedávno jsem v mém 300l akvárku spozoroval bílé tečky na očích Parmiček žraločích a bílý váček za hřbetní ploutvičkou pančeřníčků (asi 2)
Rozhodl jsem se teda po poradě v akvaristice aplikovat Baktopur v tabletkách.Výsledek nebyl zatím nějak valný a tak jsem po částečné výměně vody aplikoval Omnipur...opět po poradě.
Z rybyček tato choroba ustoupila včetně pancéřníčku na kterých se to ovšem drželo déle.
Nýbrž po cca měsící se toto oběvilo znovu... opět to samé.Aplikoval jsem teda to samé jako dříve s tim že jsem použil entizol na odčervení...následně po vyléčení jsem odkalil akvárium a vše bylo zas jako dříve.
Jenže minulý týden zas cca po 1-1.5 mesíci se tato nemoc oběvila znovu ale tenrokrát jen na pancéřníčkách,a opravdu nevím co to je zač...
Osobně už jsem z toho dost zničenej-žívou potravu jsem vysadil,teplota 25-27C,ryby v akvárku jsou:prmička žraločí,sumeček žraločí,ancistrus,gibiceps a několik druhý zmiňovaných pancéřníčků.
Tímto bych chtěl poprosit o jakýkoliv nápad či radu jak se této zvláštní nemoci zbavit...
Jako motivaci přikládám foto pancéřníčka z dnešního dne.
Děkuji všem.
Starší reakce
Ahoj, mám dlhodobý problém s úhynom pancierničkov. Postihol obidva druhy, ktoré som zatiaľ choval, panda a elegans. Príznaky sú také, že ryba sa obráti v prvom štádiu na bok, potom hore bruchom. Zostáva však normálne pri dne a je schopná regulovať svoju výšku vo vodnom stĺpci. Vonkajšie príznaky takmer žiadne. Prvé príznaky, ktoré som spozoroval je mierne vyblednutie farieb. V pokročilom štádiu dochádza k pokriveniu chrbtice do tvaru S v pozdĺžnom smere a dochádza k začervenaniu žiaber. Iné príznaky som nepozoroval. Čo ma zaráža, je veľmi rýchly postup ochorenia. Večer je ryba ešte aktívna a vyhľadáva potravu, ráno už pláva hore bruchom. Podrobnosti o nádrži mám v profile spolu aj s aktuálnym meraním s dneška. Ostatné ryby bez akýchkoľvek príznakov. Rastú aj razbory aj kolizy. Samček lalie si pravidelne stavia hniezdo. Nepoužívam žiadne hnojivo, žiadnu chémiu.
Starší reakce
Pokud byli opravdu hodně malí - kolem dvou cm, pak se nejspíš jedná o asijský import a to je každá rada drahá...Aklimatizace, špatné zacházení, choroba...vše může být pravda...
Zdravím,
chtěla bych se zeptat, zda jsou pancéřníčci panda nějak více nároční na chov než třeba zlatopasí? Chovám už jen 3 zlatopasé a přikoupila jsem 3 pandičky, jenže... přinesla jsem jeden den 3, druhý umřel 1 a další den 2. Tak jsem si říkala, no asi byli moc maličcí (obvykle se mi ze zdejších akvaristik stane, že nějaká rybka nepřežije), tak jsem zašla po pár dnech znovu přikoupit dva pandy... vyměnila jsem standartně 1/3 vody předevčírem a dnes jsem se vrátila po 5 hodinách z návštěvy a ono hle.... další dvě pandičky opět po smrti (i když přiznávám, že tito byli z akvaristiky, odkud zakoupené ryby mi vždy nějaká zemře). Takže mám jen jednoho pandičku s těmi 3 zlatopasými.
Dělám někde chybu nebo jsem jen neměla štěstí na kup? Tady jsem v popisu jsem četla, že jsou snadní na chov. Tak nevím. Myslím si, že mám na vodu náročnější rybičky - páreček cichlidek ramirezi a ty jsou uplně v pohodě.
Měla jsem pocit u těchto pancéřníčku, že měli červený flíček na břiše za žábry.
A ještě jedna věc...
Jeden můj zlatopasý je asi nemocný. Má takové vystouplé břicho a je jakoby pokřivený, ale je v tomhle stavu už tak měsíc. Jeden pancéřníček mi asi podobně už zemřel (jeho tělo se jakoby začalo křivit tak až nemohl už plavat, tak jsem ho musela poslat do nebíčka
...
Mám ho něčím léčit nebo prostě má nějakou vadu?
Díky za názory.
Starší reakce
O nádrži není nic známo, takže kolegovo doporučení naprosto schvaluji. Třeba to ani žádná nemoc není a je to věkem. Jinak těch pancéřníčků by to chtělo více do hejna, alespoň 6 a těch neonek taky dvojnásobek, ale jak říkám nic nevíme o akváriu.
Lít do aqvarka jen tak nějaké přípravky není dobré. Nevím co mu je, ale začal bych v prvním případě s vodoléčbou! Častější výměny vody určitě neublíží. Korot po přípravku proti krupičce.
0 14.08.2012 12:41 Miriam – Pancéřníček skvrnitý - nemoc-prosím o pomoc!
Dobrý den, obracím se na vás s prosbou, mám v akváriu již dva roky 2 pancéřníčky skvrnité. Krom toho mám nyní v akváriu pouze 6 neonek, jinak žádné osazenstvo. Jeden pancéřníček se delší dobu chová divně...polehává břichem nahoru, semtam je hlavou dolů a zkroucený jak rohlík... když se podívám zblízka, vidím, že je živý a když do něj lehce dlubnu, tak hnedka ožije... druhý pancéřníček je zcela v pořádku. Dívala jsem se na pH vody, to je v pořádku, použila jsem jako prevenci lék na krupičku, bez výsledku. Někdy plave, ale už to trvá dlouho, víc jak týden, nevím, co to je za nemoc. Na povrchu nevidím žádné změny. Býval velmi čilý. Ráda bych mu pomhla, ale nevím jak. Děkuji za rady.
Starší reakce
Podle toho jak to popisuješ, tak bych si na tu odřeninu taky tipnul. Když rybka neprojevuje žádný příznaky nestandartního chování, tak bych nasadil vodoléčbu a za pár dní by to mělo být O.K.
0 27.07.2012 11:19 Afim Zdravím, dnes jsem si všimla, že jeden z pancéřníčků má takovou červenou tečku jen tak zhruba půl milimetru širokou těsně za jednou z žáber. Nevím, jestli se odřel, ale vypadá normálně a chová se taky normálně.Myslíte, že přežije? A nevíte, čím by to mohlo být, že tam má tu skvrnku?Děkuji za odpovědi.
Starší reakce
Takto nám to poradili v akvaristice,když jsme se ptali,jaké rybky k Betty můžeme dát.A při koupi akvária v jiném obchodě nám řekli,že je vhodné cca pro 5ryb.Takže pancéřníky dáme mimo a Betty zůstane sám
Mrkni se do atlasu na prostorový nároky a doporučovaný počty těch pancéřníčků a uvidíš, že to není vhodně zvolené složení ryb.
0 14.07.2012 21:12 Anabelka – Pancéřníček bez oka
Dobrý den,prosím o radu.Máme 20litrové akvarko - 1 bojovnice pestrá + 2pancéřníčci.U jednoho jsme teď večer zjistili,že námá oko
Nevíte,čím to může být? Ještě ráno byl v pořádku
Moc děkuji
Starší reakce
jo ještě..... asi týden jsem v akváriu viděl pouze 4 pancíky, ale má jich tam být 5, tak jsme se smířil s tím, že je jeden mrtví a že jsem nenašel ani mrtvolku. A když jsme včera šel čistit akvárko a zvedl ricci(která je připevněna na kameni ) a hnul s kořenem, tak najednou vyplaval... myslíte, že je možné, aby tam přežil zaklýněný 7-14dní ? a hned začal v pohodě plavat a tak?
Zdravím,
včera jsme si všiml, že jeden z mých pancéřníčků panda přišel o ocásek, všichni jsou zdraví, včetně jeho, ale prostě mu zbyl jenom pahýlek, s kerym sice dokáže plavat, ale není to ono a je na něj strašný pohled. Myslíte, že si ho někde skřípl, že mu ho někdo ukous, nebo má rozpad pploutví? ostatní vyadají v poho a on taky až na ten ocas
ps:asi je to samec
Starší reakce
Zda se, ze dnes je prihodne pocasi a tlak na sumce. Me se cely den trou otici, uz mam desitky jiker a samice je stale na prasknuti. Do toho corydoras hastatus a corydoras duplicareus maji ted tri dny pauzu, ale pocitam zitra se opet vytrou. Neco je ve vzduchu
No já ji nestihla provést a vytřeli se
Jak jsem psal, výměna vody jim dělá dobře
Začínám mít pocit, že se chtěl jen uhnout
neboť jsem s výměnou vody poněkud otálele a hle... panceřníčci (asi ti zbylí dva) se mi vytřeli a mám po nádrži spoustu jiker
To, že některý pancéřníček imrvére šmejdí v celém sloupci taky není zcela výjimečné. Může to být také jejich věkem, způsobem dýchání atp. Mně tedy pandi lítají po celé nádrži stále, v klidu na dně jsou jen pro krátký odpočinek či na noc.
Tak tu vodu vyměň a na testy moc nedej. Neříkám, že jsou to všechno haustnuméra co se naměří, ale já se raději řídím chováním ryb. Výměnou vody nemůžeš nic skazit.
Tak jsem dnes přeměřila hodnoty. PH asi 6,4, NO2 asi na 0 a NO3 také minimální. Voda se mi dnes trošku zakalila, ale připisuji to spíše rannímu shonu po krmení a také tomu proprání filtru v sobotu. Hodila jsem tam tabletu Dajana Start Plus a uvidime. Nicméně pancéřníček se pořád chová spíš jako rybka ve středních vodách nebo u hladiny, ale rozhodně ne u dna. Tam se přesune, když jsem začala na hladine odebírat vzorky, tak si začal dole šmejdit jakože niiiic... Tak nevím. Vodu jsem neměnila, když jsou hodnoty ok....
Tak to zřejmě nic nebude. Výměna vody jim dělá dobře
myslim ze ano. Napada me momentalne jen vodolecba, ale vzhledem k tomu, ze sama mam problem vubec vstat z postele tak to budou muset vydrzet do zitra a snad se vzpamatuju a vymenim vodu. Ačkoliv jsem včera proprala filtr a dolila 1/5 čisté vody a všichni byli čilí.
Ahoj. To samotné ještě nemusí značit nemoc. Přijímá krmení?
Zdravim všechny,
dnes sleduji, že jeden z mych tří pancéřníčků se drží u hladiny asi tak 1 cm pod okrajem. Je to ten skvrnitý. Ostatní dva jsou zlatopasí a nevidim u nich známky žadného neobvyklého chování. Další ryby vypadají taky v pohodě. Například otíci. Je nemocný?
Starší reakce
já bych začal co nejrychleji
s vodoléčbou, protože to bude tím NO3, jak psal vlacek.
Hmm, ze by dokazali sbirat krmeni z hladiny jsem jeste nevidel, a ze by pristup k hladine byl vysvetlenim to mi take nestimuje. Mohou byt aktivnejsi ve sloupci vody, pokud si jeste nezvykli, ale to take neni duvod pro sbirani krmeni na hladine. Pro kyslik jdou, ale to neni ani 1% casu, co to delaji, je-li voda jakz takz. Pokud ma voda vysoke NO3, pak to delaji casto, a i se vice zdrzuji ve vodnim sloupci. Vetsinou zrychlene dychaji. Je voda urcite v poradku? Casta vymena vody, neprerybneno atp.?
0 12.03.2012 17:09 Afim Prosím poraďte děkuji.
0 12.03.2012 15:23 Afim Ahoj, koupila jsem pancéřníčky zelené, ale oni jakokdyby pořád plavou k hladině a na 40 procent se zdržují někde u hladiny něbo v prostřed akvária a na 60 procent u dna zkrátka lehce řečeno pořád jakokdyby plavou v akváriu a nejezdí moc po dně. A ještě když hodím rybkám krmivo tak se hned vrhnou k hladině a sbírají ho tak že jsou úplně jako tyčka ocas dole a hlava nahoře nevím jestli mě chápete. Je to normální?Protože potom máme ještě pancéřníčky skrnité a ti nic takového nedělají jen si hrají dole na svém písečku
Děkuji za jakoukoliv odpověď.
Starší reakce
Netřeba si takovou věc dávat za vinu. Chápu, že to zamrzí, ale to se prostě někdy stane a umět šetrně utratit rybku, třeba jak jsem napsal patří k základním dovednostem akvaristy(ky), tak to prostě je.
Díky. Budu doufat, že to rozdýchá a nebudu muset hledat téma "jak utratit rybku".
Naopak, tato doplňující informace svědčí o správném postupu, který jsi aplikovala na nemocnou rybku. Pokud stav té rybky bude i zítra přetrvávat, tak bych doporučil šetrný způsob utracení, třeba pomocí silně perlivý vody.
Ostatní pandy jsou v poho v akvárku, ale jedna plavala bříškem nahoru už v pytlíku, tak jsem ji pro jistotu dala do ex-akvárka po Beťákovi a dala tam vodu, co jsem měla odstátou v konvi. Nechtěla jsem dávat marodnou rybku k ostatním. Přijde mi, že vše dělám špatně :(
Jak novou vodu, to akvárko je jak dlouho zařízený? Problémy s plynovým měchýřem nemají s prdíky nic společnýho, to je otázka dýchání a podle toho jak popisuješ ty příznaky, tak by se o mechanický poškození toho plynovýho měchýře u toho pancíka mohlo jednat, přecijenom transport může zanechat nějaké stopy na rybkách.
Vodu má novou, z pytliku jsem ho přendala síťkou do odstáté. Ale děkuju. Chtěla bych udělat víc, ale asi nezbyde než čekat...kmínový čaj na prdíky v tomto případě nebude to pravé ořechové... Ale ještě jednou děkuji za radu.
Vypadá to na problém s plynovým měchýřem, ale klidně to může být i něco jinýho. Vyměnit část vody je tím nejjednodušším opatřením, kterým se nedá nic skazit, je ovšem otázkou do jaký míry to bude tomu pancéřníčkovi nápomocno.
0 11.02.2012 22:56 Lucie – Panda na znak
Ahoj, dnes jsem si přivezla pandičky. Jedna ale po převozu plave jen na znak. Dýchá, sem tam se přesune do jiné části akvárka (samotka) a snaží se dostat ke dnu, ale zase se přetočí zpět a leží u hladiny. Můžu jí nějak pomoct nebo už to má chudáček sečtený?
Starší reakce
nevidím fotku, ale můj sameček má černou tečku pod hřbetní ploutví, je to normální, ale jestli je to bílí a po celém těle, tak to bude krupička
Bude to zřejmě nějaké zaplísnění a tipoval bych na špatnou údržbu dna, v nádrži jsou i živorodky a to jsou velcí znečišťovatelé, ale třeba se pletu. Nasadil bych vodoléčbu(denní výměnu vody 1/3) společně s Acriflavinem.
0 26.01.2012 19:34 Tamarila Ahoj.Máme 54 litrové akva a v něm mimo jiné i dva pancéřníčky.Máme je zhruba rok.Jsou to asi tři dny,co jsme si všimli,že jednomu pancéřníčkovi zbělali vousy.Ale asi jenom milimetr na konečcích.Jináč je živej,žere a pohybuje se úplně normálně.Poraďte,čím to je a hrozí mu něco?Díky za rady.
Starší reakce
0 02.01.2012 13:35 blaza – nemoc bílých teček
Je možné, že tyto tečky sleduju jen u panceřníčků a na jiných rybkách nemůžu najít ani tečku? Nebo si dělam jen klamné obavy? díky za odpověď.
Nedokážu říci proč se to stává, ale někdy to prostě postihne nějakou rybu v akva bez známé příčiny.
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
Přidat reakci
1 ...... [19] ...... 28
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 25919x