Pancéřníček - nemoc
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
Pro zajímavost - mám pancéřníčky (nanus) a jeden nemá ani jedno očíčko - zřejmě genetická vada. I přes to bez problému v AQ žije, rejdí, žere, není hubený a vypadá spokojeně. Nepoznala bych, že nevidí. Akorát, když plave k hladině se nadechnout, je opatrný a pomalejší, než jsou ostatní pancéřníčci.
Díky oběma.
Budu teď častěji čistit a jestli se mi ho podaří odlovit, tak půjde na přeléčení. Tak uvidím.
- preventivně to ošetřit, vždy jsou tam nějaké zárodky v takto postižených částech, navíc pokud je tam ta agrese razborek
- o plísních to není
Patrně mu to udělala nějaká jiná ryba.
A z čeho myslíte že to je?
Nedostatečná údržba? Je pravda že odkaluji jenom vepředu u skla, jinak mám skoro všude kryptokoryny a těm se nechci moc vrtat ve dně. Výměnu vody dělám pravidelně jednou týdně.
Nebo moje teorie. V poslední době celkem pancéřníky "terorizují" razbory. Vypadá to že je štve, že neumí žrát ze dna a pak je nahánějí... Mohla by ho dloubnout do ocasu a mu se do toho něco dostalo? Přece jenom to není žádná sterilní nádoba.
Já bych ten ocásek neléčil. Na vydezinfikování už je pozdě, plísní to napadené nevypadá, tady jsou jenom dvě možnosti, buď doroste nebo nedoroste. A když nedoroste, tak se ta ryba naučí existovat i s tím.
- to už bude dlouhodobějši je to zasažené až k bázi kořene ocasu,
- eSHa 2000 na tři dny, jen preventivně, nejspíš mu to celé nedoroste
Opět zdravím.
Podařilo se mi vyfotit pancéřníka s nemocným ocáskem.
Čím by jste to přeléčili, jestli se mi ho podaří odlovit?
V nádrži zavedena vodoléčba (častější výměna vody).
Děkuji
.
No, já bych asi předčasně nepanikařil a sledoval pár dní, jak se to bude vyvíjet. Léčba celé nádrže se zpravidla nepěkně podepíše na rostlinách a nitrifikačních bakteriích.
Jinak k tomu odlovu -- co zkusit jim dát krmení do síťky a počkat?
Díky, to bude ono.
V octu nešuměl a hrany má zaoblené.
Každopádně tu mám dva s odrbanými fousky a jedno s odrbaným ocáskem, ale fousky má Ok.
Do karantény je neodlovím. Když jsem je lovila naposledy tak zbylo v nádrži jenom dno a 5cm vody a i tak to bylo skoro nemožné...
Čekat nebo něčím přeléčit celou nádrž?
Jemný akvarijní štěrk. Měnila jsem kvůli nim dno. Původní bylo volkáno od Rataje...
Nevím co myslíš tím kačírkem, ale jsou to oblé kamínky cca 1-3mm velké.
Bojím se že odřené to není, zahlédla jsem jednoho s odrbaným ocáskem. Schoval se mi, takže nemám bližší info
.
Možná jim nevyhovuje substrát. Je to jen kačírek nebo je v tom i písek?
Ahoj, asi u dvou mých pancéřníčků jsem si všimla, že přicházejí o fousky. Jsou asi o půlku kratší a konce buď bělavé nebo načernalé.
Údržba pořád stejná, viz.prezentace, významné změny v akva se taky neděly.
Řešili byste to nějak? Častější výměnou vody nebo tak něco? Nebo zatím nechat svému osudu?
Všichni žerou a plavou tak jak mají, včetně těch s načatými fousky.
Odlovit se mi je asi nepodaří, rozbombardovala bych nejspíš celou nádrž.
Fotky jsou z telefonu, nic lepšího z toho asi nedostanu.
Díky za rady a tipy.
Starší reakce
Jo jsou tam 4 no já myslel jako že to druhý oko má v pořádku
Pokud není okolí oka nijak zahnisané a není vidět žádný parazit v rance, asi bych to nějak neřešil, prostě si ho někde v AQ o něco vypíchl (upřímně na fotce nic moc nevidím)... pokud oba plavou zvesela, jedí, asi to bude OK.
Pokud se mýlím, svědomí zkušenějších se přihlásí a opraví mě
V prezentaci máš zmíněné 4 leopardí, tu píšeš o dvou
jen tak bokem, pancéřníčci rádi společnost, do tak velkého AQ jaké máš bych jich dal klidně 8-10.
Starší reakce
Starší reakce
- udělejte koupel u postiženého jedince v eSHa 2000,dávka 1 dne na tři hodiny, pokud skutečně jsou příznaky pouze u tohoto jedince,
- krmivo rozšířit o další prémiová krmiva, Hikari a JBL
- nevypadá to na BRP, spíše na nevhodné prostředí v přítomnosti štěrku, jak již jsem psal
-
- vousky, to může to být důsledek toho bílého štěrku
- zatmavnuti vždy signalizuje nemoc, problém alimentárni, nebo stres
- foto těch ploutví, ale již objednejte (kupte, pokud nevlastnite) eSHa exit a eSHa 2000,
Zdravím všechny, potřeboval bych prosím poradit.Mám 5 kousků Pancéřníčků Leopardích, z toho jeden je jakoby tmavší, zašedlý,má jakoby okousané ploutve a vůbec nemá "vousky".Molha by to být nějaká nemoc?Chová se jako ostatní.Pokusím se vyfotit...děkuji za typy.P.S.zbytek osazenstva je OK
Starší reakce
0 28.11.2019 19:55 Horacio – pancéřníček, co mu je?
Prosím o radu co se děje s jedním ze čtyř pancéřníčků? Mám je několik měsíců a jeden chudák je oproti ostatním o dost tmavší a pomalu mu mizí ploutve. Má na sobě sotva zřetelný povlak.
Chová se stejně jako ostatní, akorád časteji vyplouvá k hladině pro vzduch.
Může to být bakterie?
Na první fotce je nemocný a na druhé zdravý.
Akvárium mám rok a všem obyvatelům se daří jinak dobře.
Už mám určitou teorii, ale musím si to pořádně promyslet.
Koukám, že jsi vložila pancéřníčky celkem brzo. Toto může být následek.
Ahoj všem,
už třetí pancéřníček mi onemocněl něčím, co se podobá poruše plynového měchýře. Vůbec tomu nerozumím.
Rybka nedokáže být u dna, kde by být měla, pořád ji to táhne k hladině. Parametry vody, alespoň co dokážu posoudit, jsou v pořádku. Krmení je běžné a ostatní obsádka v pořádku, problémy mají pouze pancéřníčci.
Netušíte někdo, co by to mohlo být?
Starší reakce
0 27.10.2019 18:21 podengo – nafouklé bříško u pancéřníčků
Mám doma nejméně 12 let staré pancéřníčky. V akváriu jsou jen oni. Krmíme většinou různými mraženými červíky, tak jednou týdně a o dovolené mají sušený prefabrikát. Během minulého týdne se jim začala zvětšovat zádní část bříška a ta část vypadá jakoby překrveně. U samiček je to prakticky neznatelné, ale u štíhlejšího samečka velmi výrazné. Chovají se zcela normálně. Ještě mě napadlo, že se před těmi dvanáci lety přestali rozmnožovat (po přestěhování...jiná voda?).
Neví někdo co ty moje stařečky postihlo? Eventuelně jak jim pomoci. Napadlo mě, jestli nemohly chytnou nějákého střevního parazita z mraženého krmení.
Děkuji
Starší reakce
Ten substrát sice není ideální, ale rozhodně není hlavní příčinou té baktérky, která ti rozežrala pancíky zaživa. Hlavní důvod je bordel na dně, nesežrané žrádlo nejspíše, možná jiné chcíplé ryby atd. Na takovém "bordelu" se utvoří bakterie, které jsou schopny rychle odpad rozložit. Problém ale je, když se takové bakterie uchytí na živých rybách a pancéřníčci k tomu maji nejblíže. Sežere jim fousky, eventuelně i tlamku.
V tomhle je ten substrát zrádný, že to mezi něj jednoduše může zapadnout.
Je třeba nepřekrmovat, odkalovat a hlavně, čumět do akvárka a hledat problémy, ať se dají odstranit včas.
No nejsem akvarista, pouze se o to akvárium starám. Ostatní ryby vypadají normálně, jen mě zajímalo, zda je možné, aby si pancéřníčci mechanicky odřeli vousky a posléze tlamičky o substrát. Substrát je myslím Unisoil nebo něco tomu hodně podobného texturou. Nebo o vousy mohli přijít nějakou nemocí..
- dejte postižené ryby do nádrže bez dna, aplikujte 5 denní léčbu eSHa 2000, nebo koupel v slabém roztoku hypermanganu po dobu 20 min.
Chlapi nevím jestli má slečna tolik zkušeností aby poskytla ty vsechnyz informace. Ale pravda je,že není z čeho vycházet. Akvaristika chce hlavně trpělivost, protože to vážně není koníček pro netrpělivé.
Založ si prezentaci. Nikde nepíšeš, jaká tam byla voda, jakou měla teplotu, pH, kolik NO2, NO3, jak rychle byla nádrž osídlena po zřízení atd. atd. Substrát z popisu taky není úplně zřejmý. Na tvojí otázku tedy zatím nelze odpovědět.
0 11.10.2019 15:47 ErikaM – Pancéřníček panda - odřená tlama bez vousů
Dobrý den, pořídila jsem do akvária 5 pancéřníčků panda, vypadali v pořádku, ale asi tak po měsíci začal jeden umírat. Když umřel i druhý, všimla jsem si že na ostatních není něco v pořádku - neměli vousky, měli odřené tlamičky s takovým červenám flekem. Teď už mi zbyl jen jeden a je vidět, že brzy umře... má hlavičku zepředu totálně odřenou a sotva dýchá. Setkal jste se s tím někdo? mám substrát - takové menší hnědé kuličky, napadlo mě že si to odřeli tím jak hledají potravu na dně, ale jeden známý má dost podobný substrát a pancéřníčci mu prospívají. Už si další raději pořizovat nebudu, ale je mi líto že takhle umřeli a zajímalo by mě proč? Přijde mi trochu divné, že by přišli o vousy a v podstatě i o tlamičku kvůli substrátu na dně.. Poradí mi někdo? Děkuji
Starší reakce
0 02.10.2019 08:28 R Guppy [2296] - Rostliny, paví očka, malé cichlidy Tři dny zpět jsem si všiml, že 2 z mých 8 Pygmejáků se zdržují delší dobu na hladině a dlouze se nadechují. Dnes ráno jeden mrtvý. Přemítám, co se v posledních dnech odehrálo, abych byl schopen určit příčinu. Jediné, co přichází v úvahu, je použití tekutého CO2 na ruduchu v pátek před výměnou vody. To jsem ale nedělal poprvé, dávka byla "v normě" - 2 ml, aplikace stříkačkou přímo na řasu, pak výměna vody. V neděli příkrm zeleninou, tam problém nevidím, v pondělí zjištěno delší nadechování na hladině a z toho důvodu vyčištění filtru, aby rampa víc čeřila hladinu... NO3 dlouhodobě cca 30mg/l, NO2 neměřitelné. Zbytek ryb i krevety bez problému.
Video:
youtu.be/…
Nesetkal se někdo s něčím podobným? Já prostě nevím
Máš docela dost dusičnanů, dusitanů ostatně taky. S tím by to chtělo něco dělat. Jinak hyperaktivita pancíků je celkem normální věc.
Pancéřníčci jsou hraví a jestli jsou to dospělé ryby, změna prostředí je mohla vyprovokovat i do tření a to je jich pak všude plno.
Mojí pancéřníčci jsou nejaktivnější rybičky v akváriu. Myslím, že na tom nic neobvyklého není, v nové nádrži vždy objevují
Ahoj, včera jsem si do svého akvária založeného na konci července pořídil první rybičky. 6X panceřníček zelený. Rybky jsou strašně hyperaktivní - tak nevim jestli je to normální
Starší reakce
Správné rozhodnutí, nech to usadit.
No, teďka tam přidávat nebudu - každá mrtvá rybka mě strašně mrzí a beru to docela tragicky
. Uvidíme, co bude dále. Otíci plavou a žerou v pohodě, mřenky taky žerou, ta chromá je sice pořád hrozně hubená, ale ona už taková byla, když jsem ji dostala. Ale žere... A vydržím pár měsíců - budu se řídit doporučeními při výměně vody a až na to budu zase duševně připravená
, tak nějakou rybku koupím.
Skoro důchodce napsal:
Mi takto umřeli vsichni 3 ancintrusci všichni byli vyhladovělí.
Resp. nerozkrmení, to bývá jeden z největších problémů u importů.
Pancérníček je poměrně odolná rybka, mi při otravě mědi umírali jako poslední. Zkusil bych znovu koupit 4 kousky, 2dat do akva a 2 do jiné nádoby, co z toho vzejde, možná Ti je někdo daruje.
Mi takto umřeli vsichni 3 ancintrusci všichni byli vyhladovělí.
S těmi výkaly nevím. Je teda pravda, že tak šílený konec neměly ani vrčivky. Kdybych se nestyděla, zavolala bych prodejci, zda on nemá stejnou zkušenost - zrovna je vybaloval.
A není to jen jeden pancík, už jich tam není ani deset - jako tragédie jak...
Do Vánoc tam nic nedám. Budu měnit vodu jen za vodu pitnou a odstátou. Tento druh pancéřníčka už nepořídím. Nevím, jakou rybku tam pak dát - nějakou odolnou, ale to už je off topic a už tu nechci zabírat prostor. Všem strašně moc děkuju. Jste moc hodní.
Půl dne ne. Já převáděl importy na svoji vodu asi hodinu.
Jinak u tebe mohlo jít o "načatou" várku ryb. Bůh ví, jak dlouho byly v tom sáčku. Byly v něm výkaly?
Přečti si celou tu Dineckinu anabázi. Tam to fakt chcípá víc, než by mělo a je tam někde nějaká ne úplně zjevná chyba.
Jinak do značné míry souhlasím, že je to ryba od ryby. V červenci jsem přivezl a vypustil šest terčovců Dva nejmenší z nich užírali sterbákům žrádlo ještě ten den odpoledne, další začali žrát postupně během týdne, jeden vzdoroval přes měsíc.
to se ani nemusíš ptát jaká je na burze voda. Já si tam nosím vodu svoji, ale taky ne všechnu, cca 25% si musím dopustit tamní vodou. Ale je to bezproblémů i pro ramky. Většina prodejců si donese ryby v pytlících a hodí je do čerstvě napuštěné vody z vodovodu, takže asi není co měřit, voda v sáčku může být dost jiná než voda, kde doteď byly.
Mmch, ale je to jen můj bezcitný názor, moc to řešíte. Pancéřníčci po přenesení do nového akva většinou první den, dva vyvádějí, lítají po skle atd. a pak už jsou v pohodě. Možná že to jeden nedal, kdoví co měl v poslední době za sebou, ale asi bych to ničím neléčil. Když přežijou, bude to fajn, když ne, nedá se nic dělat. Taktéž s tím pH. Já to nikdy moc neřešil a to mám i dost choulostivé druhy ryb. Teď jsem si přivezl jedny vzácnější cichlidky, ve 2 v noci jsem je hodil do akvária a v 6 ráno už jsem je viděl lovit neonky. Ani nevím jaké pH měly původně a ani nevím, kolik je v tom akvárku u mě.
Prostě se to tak někdy stává, že to nové rybky nedají a nebo jenom s obtížema.
Já dám sáček do akvária, aby se vyrovnali teploty a po troškách přidávám vodu z akvária do sáčku. Potom vodu se sáčku i s rybkama opatrně přeliji přes síťku, abych dal do akvária jen ryby už bez vody ze sáčku.
rybicky.net/fotogalerie.php… Takže to mám udělat tak, že je budu přivykat např. třeba půlden? To není problém zařídit - vzduchovací motorek mám. Takže bych je přelila do kyblíku, dala vzduchování a třeba co půl hodiny přilila vodu z akvária - 250 ml? Tak by to bylo správně?
OK, tak já si zajdu na příští burzu v Ostravě a udělám to tak. Děkuju.
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
Přidat reakci
1 ...... [4] ...... 28
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 25919x