Pancéřníček - nemoc
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
Jak psal RAP. Může to být osvětlením nebo taky všeobecně nevyhovujícími podmínkami v nádrži. Určitě by pomohlo vytvořit prezentace a pořádně vyplnit. také je možné, že ke své spokojenosti potřebují vice kamarádů. Pokud si dobře vzpomínám, různé druhy pancéřníčků se neshlukují do hejna. 5ks Sterbáků není úplně hejno - ideální je 7-10 kousků například. Takže pokud pandové jsou v cajku, je možné, že v 8mi jim je prostě dobře.
Až na velikost nádrže a osádku není o akváriu žádné info.
Rybám nemusí vyhovovat osvětlení, ruch kolem akva.....
Dobrý den, mám problém s pancéřníčkama šterbovejma akvárium je 120l mám tam 8x pancéřníček panda 5x razborka klínoskvrná 6x neonka obecná 1x parmička červenoploutvá a 5x pancéřníček štěrba ten problém je že se ty štěrbové schovávají v zadní části akvária mezi kytkami ani když jim tam dám krmení tak nevyplavou do předu akvária.
Děkuji za rady.
Starší reakce
Nemoc u tebe je z nevhodných podmínek v akváriu. Když nahraješ hlavní fotku prezentace, tak prezentaci uvidí i ostatní uživatelé. Máš malé akvárium, nevhodnou osádku, dno a málo rostlin. To vše dohromady jsou nevhodné podmínky.
0 19.05.2024 10:38 Ela – Pancéřníček- neznámá nemoc
Dobrý den.
Chtěla bych se zeptat na název nemoci, která způsobuje úhyn vždy jen jedné rybky. Měla jsem 4 pancéřníčky a vždy mi odešli po jednom a to ať už mi umřeli ve společném nebo karanténnním akva. Jako by si ta nemoc našla vždy jen jednoho jedince a jakmile ho zničila, našla si jinou oběť. Rybka plave u dna a je apatická. Jiný příznak nemá. Jinak mám normálně zaběhnuté akva se vším všudy. Ostatní rybky jsou ok.Esha 2000 je na tohle slabá. Vždy mi zabral multi-medikal, který jsem však dávala nově příchozím rybám v karanténě a budu to asi muset udělat znovu
Starší reakce
Ahoj
S velkou pravdepodobnosti to budou nevhodne podminky v akvariu. Pandy jsou velmi citlive a potrebuji radne zabehlou a udrzovanou nadrz. Vice ti bohuzel asi neporadime, dokud si nedoplnis tu prezentaci
Dale me prijde, ze mas dosti nevhodne dno pro takove rybky - mas tam ostre kameny o ktere se rybky muzou velice rychle poranit.
Nadrz vypada neudrzovane/nezabehle a (mozna) i malo rostlin?
- Coz nebudou vhodne podminky pro zadne rybky (i ty mene citlive)
0 27.02.2024 00:35 Jenny – Pancéřníček panda nemoc
Starší reakce
Nemůžu dohledat jestli už se řešilo. Pygmejak, kupovaný jako největší tři měsíce zpet se zbytkem hejna je podivné zbarvený. Nevidím žádné plesnivé chomáče, nechová se úplně divné ale barva nic moc. Zkusím vodoléčbu ale má smysl ho postresovat, odchytit a zkusit intenzivní 15 min koupel ve slané vodě?
Starší reakce
Starší reakce
Co s tím ? Má to zatím jen ten jeden
Zdravím,nevíte co by mohlo být s pancernickem ? Začínají ho okusovat ostatní ryby a na tele má bílé fleky ????
Starší reakce
Treba začať s vodoliečbou. Častejšie meniť polovicu vody. Aj 2 krát do týždňa. Vyzerá to na nestabilné alebo čerstvo založené akva.
Dno je INVITAL Japanese Soil 3-4mm
Zdá sa podľa fotky veľká frakcia. Pancierníky sa radi vŕtajú v piesku.
Pri tom dne sa nieje čomu čudovať.
Možno fotka klame, ale po briblížení sa mi zdá, že fúziky nie sú úplne OK?
Moje zkušenost z poslední doby je, že pandy padají, jejich kvalita, na rozdíl od ceny, šla dolů.
0 19.03.2023 17:09 ann – Pancernicek panda nemoc
Dobrý den měla jsem 3 pancernicky panda (vim ze mají byt v hejnu, měla jsem v plánu dokoupit další). Včera jsem prisla ale k akvarku a jeden zemrel. Na tele nemel nic kromě toho ze měl trosku zarudlou hlavu. Dnes jsem si vsimla ze další ma něco na ploutvi viz fotka.. nevíte co to muze byt ? Chtěla bych ho vyléčit a nechci přijít o dalsiho. Další dulezity poznatek jsou ze zverimexu :/.
Starší reakce
U mě ne. Teplota vody 22,3-23°C. Teplota vzduchu nad ránem nad světlem nevím, ale v místnosti je kolem 21-23°C. Čidlo teploměru moc přesné není.
Ještě jsem si vzpomněl, že u jednoho jsem zahlédl zespodu červenej flíček, takže to svádím na nějaké vnitřní prevíty.
Mám klasicky utěsněné víko, snad to tím není.
Každopádně jsem si všimla, že jeden z těch, co předpokládám půjdou další, má dutinu mezi ploutvemi na břiše, propadlo. Krmila jsem ráno, takže buď tuberkulóza nebo paraziti. Teď je otázka, jestli to zkusit náhodně přeléčit, nebo ne ...
Tak mě napadlo, v dnešní době toho šetření, nedýchají vám někomu Pancéřníčci studenější vzduch nad akváriem ? I to může být někde problém...
Nemyslím, že UV-C to vyřeší, ale za pokus nic nedáš. Možná je problém něčeho ve dně či vodě-nějaká potvora, co přišla s novými kusy.
Měl jsem aklimatizované pancíky z importu a též s novou várkou začly umírat. Jelikož jsem ale v té době toho řešil v akva více naráz, tak jsem se neodvážil to dále řešit a bral to jako svou chybu. Do dnešního dne žije již jen 1.
A 2 měsíce neber vážně. Lidi tu psali, že i po několika měsících jim umíraly.
Rád bych ti poradil, ale jsem větší začátečník než ty. Víc nevím. Hodně štěstí.
Opět se mi něco děje s pancéřníčky a netuším proč. V posledním týdnu se mi ze skupinky starších pancéřníčku (10ks, rok) asi 6 odddělilo, ztmavlo a začalo se zdržovat na listech anubiasu u hladiny, nikoliv s 10 novými pancéřníčky (10ks, v akva 3 týdny, po 3 týdnech karantény) a zbytkem.
Dva z nich již zemřeli, bez nějakých zjevných příčin. Žádné ranky, červené skvrny, zrychlené dýchání, plíseň, i fousky jsou všechny vpořádku. Vizuálně vypadají normálně, jí, žádné propadlé břicho.
i po 50% výměnách vody, co jsem dělala v sobotu, se stále chovají stejně a jsou nahoře na kytce, takže předpokládám že to nejsou dusíkaté látky ani nic z vodovodních parametrů. Taktéž jsem do akva nic nelila nepřidávala nebo nekrmila ničím novým.
Jediné, co se za poslední dva týdny stalo, bylo úmrtí dvou samic tetry ohnivé, z důvodů překrmení pravděpodobně. Byly opravdu hodně tlusté a kvůli nim jsem zkrouhla četnost krmení, ale změna chování začala už předtím.
Velmi nerada bych přišla o ty další čtyři. Foto není úplně směrodatné. Přihazuju i fotky zbývajících tlustých samic tetry.
Starší reakce
Starší reakce
V první řadě bych zkusil rybu vyfotit při normálním osvětlení. A popsal vypozorované chování, či vizuální změny vzhledu ryby. Takto se nejspíš moc nedozvíte.
Dobrý den,
Nevíte co může tomuto samečkovy být?
(je to pancernicek zelený)
Děkuji za radu.
Starší reakce
- ano je to možné, aplikace se provádí samostatně mimo prostor akvária, nejvhodnější je RidgeMonkey ProCare Fishcare Solutin
Určitě to pomůže proti druhotnému napadení bakteriemi nebo plisni. Taky není špatné použít Torben nebo list Mandlovníku.
Aj mne to tak prišlo, ale pre istotu sa pýtam. Ak sa niekedy vyskytla nejaká ranka tak bola väčšinou do dvoch-troch (pár) dní preč. Ešte nechám a uvidím...
Tak ma napadlo, keďže používam na rybách niekedy, keď má rôzne poškodenia. Ale tam neriešim objem vody...a netuším čo to presne je (etiketa na mojom je poškodená a na nete neviem nájsť zloženie). Je možné ošetriť zranenie akváriovej ryby takýmto prípravkom?
www.okfish.sk/… BRP to není.Mne to přijde jako po nějakém zranění.To bílé vypadá jako odumřelá tkáň.Jsou léčiva na poškození ploutví. Víc neporadím, protože jsem u svých ryb zatím neřešil něco takového.
Poprosím o radu.
Panciernik vzadu mal najskôr poškodenie pri prednom lúči chrbtovej plutvy (dierku). Teraz som zbadal po týždni, že mu od dierky prvý lúč plutvy odpadol a zbytok zbelel. To sa samo asi už nevylieči? Inak sa chová normálne (prijíma potravu).
Nejaká bakteriálna infekcia, či bakteriálny rozpad plutiev ... pleseň asi nie?
Čo na to - mám Esha Exit, 2000 ...
Pomôžu dočasné kúpele bez potreby liečenia v akva?
Edit: este jedna fotka
Starší reakce
A jsme asi v jádru pudla.
Ti mí jsou nejspíš ti šediví... Občas jsem měla jednoho narůžovělého a měla jsem ho za toho "divného".
Ano, zkuste odkalit i kolem rostlin. Dělají se tam kapsy se čpavkem.
Bohužel kvůli nekontrolovaným importům, se sem dovezla i várka pand, která má takovou podivnou barvu šedivou místo růžové a hodně lidí si stěžuje, že zrovna tyto pandy po 1-2 měsících padají. Bohužel obchodníci je udržují při životě na antibiotikách a normální chovatel nemá šanci to poznat. Stejné je to u trilineatusů, nedávno jsem v jednom velkoobchodě viděl várku, která došla z Polska v sáčcích s granulemi aktivního uhlí a měla kompletně popálené ploutve a žábry. Tvrdili mi, že je to teď novinka, že se teď tak posílají corrydorasy( je to podle mě totální blbost). Vím asi o třech zdravých liniích které jsou v ČSR jedna je z Jihlavy, druhá Fr. Lázně a třetí Pezinok. Zkuste sehnat tam nebo vám do zprávy pošlu kontakty na chovate. Já mám tu z Pezinka, ale bohužel nemám teď mladé.
Děkuji za odpověď. Krom té kdysi vložené jedné kuličky jílu pod křín tam už nic není a ani nepřidávám (z hnojiv ani jiné chemie).
V klasickém zverimexu nemám šanci zjistit od kud ryba je. Pokud je budu znovu zkoušet zkusím si tedy najít přímo chovatele. Oni mi pošli právě i ti mí odchovanci. 8 ryb, ale nevím jestli jsem je nepustila do volné vody brzo.
A k odkalení. Mám tedy důkladně odkalovat místa kam se dostanu? Měla jsem za to, že zbytečné rozrývání dna je spíše na škodu. Ale co člověk to názor.
Tak hlavně by bylo dobré, zjistit z jakého jsou zdroje ty ryby, i když pandy u nás dělá mnoho lidí, stále se sem importují. A možný problém v akváriu vidím v překrmování a následném hromadění škodlivých látek ve dně. Tento jemný písek je na to náchylný, zkuste to pořádně odkalit až ke sklu. A corry zrovna nemilují hnojiva, myslím že vaše rostliny ani hnojit nepotřebují.
- pokud jde o import, tak to bude bakteriální problém
- vyčkal bych reakce uživatele “Ariusjordani"( specialista na corydoras) , pokud se k dotazu vyjádří, případně ho kontaktujte přes SZ, určitě Vám odpoví
Měl jsem úplně stejný problém s leopardími. Koupil jsem jich 9, po pár dnech jich bylo 7, to jsem si myslel, že prostě nedali převoz. Ale za dva týdny zase míň a tak to postupně šlo dolů, až jsem si po třech měsících myslel, že tam není žádný. No a jeden zbyl, vypadá zdravě, daří se mu. Tak jsem ho tam skoro dva týdny nechal samotnýho, jestli to dá nebo ne a pak jsem mu koupil 8ks skvrnité společnosti, aby tam nebyl sám. Jsou to dva týdny a zatím to vypadá, že neuhynul ani jeden.
Schválně jsem vzal jiný druh, jestli se jim nebude dařit líp a nechci to zakřiknout, ale vypadá to nadějně. Takže moje rada zní, zkus jiný druh, třeba se jim bude dařit líp.
Normálně bych to bral tak, že něco může být ve vodě, krmivu a podobně, co jim vadí, ale ve vedlejším akva v téměř totožných podmínkách (stejná voda, krmivo, údržba, hnojivo,...) se bez problém daří pancéřníčkům drobným.
Já jsem taky dokupoval 2x po 2ks, vždycky dlouhodobě zbyl z těch nových 1ks. Teď mám 3ks celkem, které drží (před ½rokem jeden z těch 2ks "nových" odešel, ale celkem po dlouhé době).
Už jsem to vzdal, kupovat už je do tohoto akvária nechci.
Tak to máme podobně. Několikrát jsem dokupovala a mám pocit, že vždycky zbydou ti stejní. Takže u mě to na blbou várku svádět nemůžu a je něco špatně u mě.
Začínala jsem s pygmejema, ale ty jsem zabila vlastní nevědomostí. Měřil mi roky blbě teploměr, než jsem na to přišla. Takže měli dost vysokou teplotu vody...
Ahoj, úhyn Pancéřníčků znám. Chtěl jsem před lety s jiným dnem mít jednodruhové s Pygmejema po konzultacích tady na fóru s Romantem apod., koupil jsem jich 16ks s tím, že vím, že ty úhyny u pancéřových ryb bývají větší, tak množství s rezervou. Do 14 dní zbyly asi 4ks, pak ještě dva do několika měsíců taky exit. Zbyly 2ks, které mám dodnes. Příčinu jsem nikdy nezjistil, prostě asi špatná várka nebo nedali postupnou aklimatizaci.
Takže Ti bohužel neporadím, jen to, že v tom nejsi sama...
Ano ano, přístup k hladině mají. Krycí sklo je trochu pootevřené ať to i větrá.
Chemii to toho taky neliju, prostě nevím.
Přijde mi to škoda, jsou to super rybky. Ti zbylí mají pohledově fousky ok. Nejsou sice bůhví jak dlouhé, ale mají pěkně špičaté konce. A chtěla bych něco na dno, ale bojím se že se to bude opakovat i s jinou rybou dna...
Akvárium na pohled je OK, substrát není ostrý a jediné co mně napadá jestli mají volný přístup k nadechnutí. Podle fotek ale asi mají. Možná trochu vyšší vodivost ale také by to mělo být OK
Všechny moc zdravím.
Mám dlouhodobý problém s postupným úhynem. Něco je špatně a já nevím co.
Postupně přijdou o fousky a pak časem pojdou. Trvá to různě dlouho a 3 jedinci jsou imunní. Jednu dobu se mi dokonce třeli a odchovala jsem si pár pandích mimin. Po vypuštění ze sítka, ale pošli.
Jedná se o nádrž Rybáci II. Údržba je pravicelná, i když to podle denníku nevypadá. Každý týden cca 15l vody a povrchové odkalení (asi do 0.5cm) v předních partiích, zbytek je zarostlý a stejně se tam nedostanu. Krmení jak suché tak mražené živé. Střídám to.
Parametry vody podle Ovak:
pH 7.82
Acidita (ZNK8,3) 0.02 mmol/l
Alkalita (KNK4,5) 1.21 mmol/l
Tvrdost celková 0.88 mmol/l
Železo 0.176 mg/l
Mangan 0.024 mg/l
Dusičnany 3.62 mg/l
Chlór volný 0.01 mg/l
Vodivost 26.2 mS/m
Zákal 0.61 jZF
Vápník 26.9 mg/l
Hořčík 5.17 mg/l
Doma vedu papírkové testy Tetra, ale malému chemikovi neholduji, a ani touto cestou jít nechci.
Dotaz tedy zní: Napadá někoho co s tím, za těchto podmínek, nebo se mám na tyto rybky vyprdnout, pokud nechci měřit vodu a doplňovat co jí chybí? Pokud je to teda vodou?
Zbytek ryb, krevet, šneků naprosto OK.
Mohlo by to být i tím že na většině dna neodkaluji?
Předem děkuji
.
Starší reakce
Tak mám dalšího nemocného pancéřníčka, nafouklé břicho, zrychlené dýchání, rudé žábry, slepé oči, chybějící fousky. Myslím, že má i flek na břiše.
Krom výměny vody a očisty, co jsem provedla, jsem našla tenhle článek
aquariumgravel.com/… kdy doporučují 30min intenzivní koupel ve 12gramech soli na litr v jiné nádobě a pak rybu vrátit zpět.
Zkoušel někdo?
Mám pouze pár hodin před odjezdem na pár dní, takže buď musím hned utratit nebo zkusit tenhle postup nebo doufat, že se něco spraví samo do neděle.
Starší reakce
To jsem četl, jenže mám všechny od jednoho prodejce. Proto mi to neštimovalo.
Fousky mají, ty mi nepřijdou ohoblované.
Jestli ono to nebude jako u mě - akvárko udržované, všechny ryby v naprosté pohodě, krevetky a šneci také a pancéřníčci panda kapali jeden po druhém, psal jsem to níže. Koupeni byli u různých prodejců (burza a tři obchody).
Když vidím tvoje akvárko, tak dno je podobné (i když já už jsem ho prosypal velkou dávkou jemného křemičitého písku), pandy měly velmi malinké vousky, zjevně si je obrousily o kamínky (i když jsou oblé) a nemohly najít jídlo, je pravda, že jsem si všímal, že nějak postupně hubnou. To asi byl důvod umírání, já už jsem pancéřníčky vzdal, mám partu krunýřovců na dno a všemu se nadále daří...
Právě, že nic neobvyklého se nestalo, proto se mě to nezdá. Pochopil bych jednu rybku, ale druhá po 14 dnech. To mě trochu znervózňuje, když celý rok fungovali normálně. Léčiva jsem nepoužil od podzimu a to byl jen MULTI-MEDIKAL. Tak uvidíme co bude se zbytkem a jinak navysim počty.
Ale díky za poznatky a rady
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
Přidat reakci
[1] ...... 28
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 25919x