Pancéřníček - nemoc
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
Obávám se, že je to tak. Máš tam na ten objem docela dost ryb, zvážil bych to protřídit, něco rozprodat, rozdat nebo pořídit další nádrž
Ano, to je ono.
Tak to jsem je zabil tím, že jsem prodloužil interval výměny vody přes svátky.
Zkus izolaci a léčení. Já léčil celé akvárium a nepomohlo to. Ale padli jen pancéřničci zelení. Sterbáci přežili.
Dobrý večer, prosím o radu. Včera a dnes mi padli pancéřničci Sterbovi. Leželi na boku na dně a v oblasti žáber měli podkožní načervenalou skvrnu. Věděl byste někdo, co je příčinou? Předem děkuji.
Sakra. A ako sa mi tam mohla dostať keď som nič tam nové nedával. Je pravda, že sa mi rozmohli zelene riasy napriek tomu, že pridávam dosť CO2 bombou.Myslíš, že ho mám teda zlikvidovaľ?
To by mohla být plíseň. U tohoto druhu se mi na jednom objevila, třebaže jsem léčil, do tří neděl padlo celé hejno.
0 15.01.2021 16:47 Stv – Biely chumáč
Vie mi niekto poradiť, čo môže mať panciernicek na chrbte? Vypadá to ako biely chumáč. Ináč je čulý a nejaví známky ochorenia. Dik.
Starší reakce
A máš v akvárku ještě ty ráčky? Možná i oni k tomu přispěli.
Zkusím si zatipovat.
Na fotce vidím docela hodně okružáků, tedy tipuji na dostatek potravy a s tím spojenou nedostatečnou hygienu dna, ono oka jsou velcí bordeláři a tím pádem je možné že k té bakterce už je jenom kousíček. Tedy jak říkám, zkusil jsem to tipnout.
Nasiel som panciernika bez zadnej plutvy, v akva su iba gubky a krevety. Co sam mohlo stat ?
Starší reakce
- zkuste lepší foto, včetně zadní části ocasní ploutve
Ahoj, dneska jsem predelaval akva a je možný ze jsem mu ublížil ale prosím. Je to nějaká nemoc nebo ne ? Má tu spodní ploutev takovou roztrepenou. Když to nepůjde vidět zkusím lip vyfotit.Diky
Starší reakce
Okej tak já tam nic lejt nebudu jen vyměním vodu. Ona byla před chvilkou nehybně na hladině břichem nahoru a teď když jsem přišel se podivat tak zajela na dno a je na dně tak uvidím. Doufám že to přežije
- ne nepomohlo, to až pokud se ryba vyléčí, tak ji to pomáhá
Tak ta optima to jsou vitamíny ne? To by ji mohlo pomoct?
- ne, to vše tu rybu zatěžuje, výměnu vody můžete v obvyklém množství
A muži tam přidat eshu optimu? Dnes chci právě udělat údržbu
- tak vydržet ty dva tři dny bez krmení celého akvária a následně se to projeví,
- je blbost tam dávat teď jakékoliv léčivo do celého akvária, vytvářet tim resistenci u všech zdravých ryb,
- pokud půjde o lehkou disfunkci tak ryba se z toho dostane, eSHa 2000 sice není léčivo které by se primárně používalo, ale je již ráda případů, kdy bylo úspěšné použito
Když já nemám právě jiný akva abych ho mohl dát do karantény ????
A když by šlo o tu disfunkci plynového měchýře dá se to nějak léčit? Nebo to samo odezní nebo rybka uchyne?
- zkusil bych vynechat krmení na dva, tři dny
- může se jednat o alimentárni problém spojený s krmivem, nebo půjde disfunkci plynového měchýře
- karanténa, použijte vodu z akva,nastavte stejnou teplotu, ryba bude víc klidu
Ahoj mám stejný problém dnes jsem našel svého leopardího kámoše jak je břichem na hladině a nemůže se kloudně dostat ke dnu nevíte čím by to Teda mohlo být? Ale normálně plave. Mám akvarko prelecit eshou exit a 2000?
Starší reakce
Ahoj, díky za dotaz. Odpovídala jsem níže kolegovi a teď mi došlo, na co ses ptal Ty a že je problém v tom... menší filtr vypínám na noc. Což je průšvih. Takže co s rybkami, co zbyly, krom toho, že filtr pojede pořád? Díky.
Starší reakce
Jen podle fotky Ti tady asi nikdo neporadí.
Nejspíš by bylo potřeba nejdřív napsat v jak velkém akváriu ryby jsou, jaké další ryby a jiné potvory s nimi v akváriu jsou, něco málo o vodě, pravidelné údržbě atd.
Prostě, jak se tady většinou píše, bylo by nejlepší kdybys založil prezentaci a tu popř. doplnil i o nějakou tu fotku
0 21.04.2020 07:59 Martin – Pancéřníček kropenatý
Dobrý den, mám dva pancéřníčky a oba mají velice krátké všechny ploutve, jako kdyby byly okousané. Ryby se ale nejeví jako nemocné, jsou velice akční. Ostatní ryby nic nemají. Prosím o radu, popř. zda-li jim to doroste. Děkuji Martin
Starší reakce
Prvopočáteční chybou je, že jsi se zřejmě nepídila po informacích. Ono nestačí dát do AQ písek, vodu, kytky - a děj se vůle boží.
Hlavní problém je to akvárium jako takové. Že je založené po Vánocích, tj. tři a půl měsíce se mi nechce věřit - je naprosto sterilní, rostliny vypadají, že jsou zasazené právě teď. V tom vidím ten největší problém. Pořiď hodně nenáročných rostlin, aby bylo osazeno hustě dno alespoň z poloviny. Kromě pravidelné výměny části vody (klidně 2x týdně) se v tom nehrab.
Chtělo by to i pořádný filtr, ne taková chrchlátka, co máš. Čerpací hlavice s kostkou molitanu účel splní, navíc je to i po finanční stránce přijatelné.
A jak děláš údržbu?
Edit: Sleduj toto darovací vlákno, možná ve tvém okolí bude nějaký akvarista nabízet rostliny -
rybicky.net/forum/19452-darovani-vymena-akvarijnich-prebytku
- dopustit akvárium vodou, dosadit rostliny, nevhodné dno a počet jedinců pro chov pancéřníčků,
- problém bude zřejmě i krmivo, břišní linie je nestandartně zaoblena, včetně toho albino
[..že jsem místo dvou filtrů zapínala jen jeden..]
Se chci jen zeptat, fitr vypínáš nebo necháváš běžet nonstop?
Kup si testy NO3. Bez toho nevíš nic.
Ahoj, pancéřníčci jsou skupinové ryby, takže doporučuji přikoupit alespoň dalších pět stejného druhu. Vodu dopustit až nahoru, respektive 2 cm od okraje akvária.
A především přidat mnohem více rostlin, hlavně nenáročných stonkových typu Limnophila sessiliflora, egeria densa, Hygrophila polysperma a plovoucích jako Ceratophyllum demersum a Salvinia minima. Až bude akvárium stabilní, mohou se postupně měnit za náročnější a dekorativnější.
Ohledně pancéřníčka těžko hádat, mohl být už v horší kondici z krámu a nebo byl vystresovaný a nedokázal odolávat parazitům a patogenům.
0 15.04.2020 13:38 Enyel – Náhlá smrt pancéřníčka
Ahoj všem, mám dotaz na divné chování pancéřníčků. Máme akvárko vcelku nové, zakládali jsme po Vánocích. Rybky jsme do něj dávali na začátku března - jen šest kousků, z toho dva pancéřníčky. Jeden albínek byl od začátku divný, pořád se schovával, nežral, čekala jsem, že umře. Pak jsem zjistila, že každou noc řádí a den prospí. Druhý tmavý fungoval přes den, nic mu nebylo, lítal a ozobával všechno od rána do večera. Dnes ráno jsem ho našla mrtvého na skalce (viz. foto, já z něj ale nepoznám nic zvláštního). Ostatní rybky vypadají ok. Překvapilo mne, že náhle ožil ten albínek a funguje i přes den... Napadá Vás někoho vysvětlení? A samozřejmě bych ráda i radu, jestli kromě častější výměny vody mám udělat i něco dalšího. Dosud měním třetinu až polovinu vody každý týden, podle obyč testu 6v1 žádná hodnota výrazně jedovatá není. Mám tam málo kytek, moc se jim u mne nedaří. Jediné, co bylo tento týden jinak, že jsem místo dvou filtrů zapínala jen jeden, protože voda, která byla po vysazení ryb kalná, už je dávno v pohodě. Taky jsem si po posledním čištění všimla, že na stěnách se vylíhlo víc breber, než předtím, ale do dvou dnů zas zmizely. Jsou to takové nehýbající se placičky přilepené na sklo, rybky to, zdá se, moc nežerou. Jinak mám trošku hnědé řasy na listech jedné kytky, ale nic drastického. Nevím, jestli rybám něco z popsaného výrazně škodí, ráda si nechám poradit, s akvárkem teprve začínáme a vedle dětí a psa mi na studium rybek moc času nezbývá
Díky.
Starší reakce
No, já Vám to posílal ne proto, aby jste se řídil textem, ale kvůli těm obrázkům
Já bych tu rybu v zájmu ostatních určitě utratil. To, zda jsou nakažené ty ostatní nevíme, co ale víme, že čím déle budou vystaveny zdroji viru, tím je vyšší pravděpodobnost, že se nakazí.
Intenzita projevu lymfocistitis záleží na spoustě faktorů, jako u většiny nemocí. To, že tento pancík má malou bouličku u D neznamená, že stejně bagatelní příznaky budou mít ostatní ryby (neznamená to ani že se časem nezhorší). Jsou známy i mnohem horší případy, tady už předpokládám by s utracením váhal málokdo:
vetbook.org/…
diseasesoffishponds.blogspot.com/…
nechci vás nějak děsit, ale nechat si tuhle rybu v akva znamená fakt zbytečně riskovat ...
ok, dal som ju späť, dik za radu, napíšem potom ako to skončilo.
neviem akým spôsobom sa prenášajú vírusy u rýb. priebeh bol taký ako píšeš, zrazu sme si to všimli, išla preč, ostatné sú v pohode. znamená to, že všetky ryby už boli tomu vírusu vystavené?
Jaká je historie toho průběhu? Byl s ostatními a najednou se to objevilo, předpokládám. To znamená, že i ti ostatní už tomu vystaveni byli a nenakazili se, tak proč by měli teď?
no ale spôsobuje to vírus, nie je tam vysoká šanca, že sa to prenesie na ostatné?
Pancéřníček v ajnclíku zajde stresem. Ve společné nádrži by měl alespoň hypotetickou šanci.
vyzerá, žeby to mohlo byť ono. Píšu tam ale "There is no treatment. But fish generally live quite well with the growths and the growths typically disappear in a few months. Just leaving the fish in the aquarium is generally the best course of action."
tak ju skúsim nechať na samotke v 10L akvarku, uvidíme čo s ňou bude.
na fotce nic moc jasně nevidím, ale mrkněte sem:
aquariumscience.org/…
je-li to tomu podobné, neléčitelné, utratit, bohužel..
Ahojte, pancierniček má pri chrbtovej plutve akoby červený nádor, nikde som o tom nenašiel bližšie info, viete o čo ide a či je to liečiteľné? chovaný v akváriu v prezenácii Juwel Rio 125, voda menená pravidelne, všimol som si to teraz, už je na samotke.
Starší reakce
Už jsem to psal o pár stránek dříve, bordel ve dně. Nesežrané žrádlo (a třeba srdce je asi to úplně na tohle nejhorší), na tom žrádle jsou bakterie, které ten bordel likvidují. A do toho pancík. Pancík bude rýt vždy a všude. Ryjou v písku, v téhle hřbitovní drti, ryjou i do holého skla. A když tam tak ryjou, tak se pak ty bakterky pustí i do nich, nejdříve jim sežerou fousky, pak tlamu a pak chcípnou. Ani si nemyslím, že se musí o to dno poranit, viděl jsem to už i na rybách v akváriu, kde bylo dno z páleného jílu. Pokud se to ale včas podchytí, tak se ta ryba z toho vykřeše celkem sama a i fousky pomalu dorostou.
Nedá se to vyloučit. Jen už tady tento problém byl několikrát a v některých akva ostré kameny nebyly.
Co třeba odřenina, do ranky se dostane infekce a už to jede. Podle fotky to hned vypadá, že tam ty rybky nebudou mít ideální podmínky.
Na to že je akva po čistění, tak mi tam přijde celkem svinčík (fotka ale může klamat). Jak často měníš vodu? Celkový obrázek o životních podmínkách ryby by mohl napovědět víc. Proto ti doporučím se zde zaregistrovat a založit prezentaci akvárka.
Netvrdím,že dno je pro tyto rybky ideální. Ale na té fotce to není jen odřenina. Žádná ryba není tak hloupá aby se dobrovolně takhle zrychtovala. A proč to nemají ostatní? To mi vysvětlete pánové.
Přesně tak. Aby komentář kolegy redaktora pochopil i akvarista začátečník - máš tam absolutně nevhodné dno pro tyto pancéřníčky (ale i pro jiné ryby, žijící u dna), příliš hrubé a ostré. V tomto štěrku navíc neporoste ani většina kytek. Navíc je to nepraktické i z hlediska údržby - zapadává tam spousta odpadu a blbě se odsává.
Na tom kamenolomu bych měl i já hubu dodřenou.
Ahoj, tenhle problém mám taky. Jeden pancéřník má rozežranou tlamičku, nevíte, čím by to mohlo být? Zasílám foto
PS:voda je těsně po čištění - zelená je po přípravku proti řasám.
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
Přidat reakci
1 ...... [3] ...... 28
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 25919x