Pancéřníček - nemoc
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
No, upřímně, pokud to jsou bakterie, tak bych se zamyslel kde v akváriu je chyba a zkusil to řešit. Bakterie jsou vždy všude a jde o schopnost těch ryb se jim ubránit.
Přitlačil bych na hygienu-hlavně odkalování a výměny vody a asi bych přidal nějaké vitamíny nebo aloe vera, olšové šišky, mandlovníkové listy....(občas je to asi placebo, ale udělat se má vše, co člověk může
)
No v odkazu píše že to můžou být bakterie, takže si myslím že bude lepší ho odlovit a utratit, kdyby to bylo nakažlivé, nechci aby se mi to rozšířilo. Za chvíli jsem ještě přidám nějaké fotky jak vypadá ta ploutev.
Do skel buší furt, takový robiňák když se dobře trefí, tak mě v noci i probudí a jdu se podívat co se stalo. Ale nezdá se mi, že by jim to ubližovalo.
Chtěla jsem se nejdřív zeptat, jestli bych mu nemohla nějak pomoct, jestli není třeba nemocný ale tohle si myslím bude ta zlomená ploutev ikdyž nevím jak se mu mohlo stát. Ale přijde mi divné že se moc nehýbe, asi to bude tím že už nemá sílu aby se plaval nadechnout nad hladinu, ikdyž zatím se tam dostane, a nebo ho to bolí. Tak to už bude druhý pancík co půjde do mrazáku
A ještě se chci zeptat jestli je možné aby se, když vystřelí k hladině aby se nadechli, aby vyskočili a praštili se o krycí sklo. U minulého pancíka co mi umřel, jsem nepřišla na to co mu bylo a choval se jak omámený a na těle neměl žádné příznaky nemoci.
Možná k tomu existuje i něco česky, nevím. Ale Ian Fuller ve svých knihách toto popisuje jako "Red blotch disease", prakticky jde o bakterie. On na to používá Melafix, já bych použil Baktopur. Ale tohle není nijak vzácný pancík, takže bych ho dal do mrazáku, ať se netrápí
Samozřejmě, může to být i něco jiného, z fotky je to těžko.
www.petcha.com/…
www.ukaps.org/…
Tak ho netrap a zkrať mu to.
Tak si myslím že to ten můj pancík nepřežije, dneska se jenom povaluje ale plavat může, občas se chudáček snaží dostat k hladině aby se nadechnul, když sedí u dna tak zhluboka dýchá.Tu ránu u ploutve má furt červenou a dneska to má červený i u hlavy. Myslíte že by mohl mít tu ploutev zlomenou?
Prozatím bych to neřešil, myslím si že je to jakoby v přeneseným slova smyslu modřina.
No všimla jsem si toho až dneska při krmení, momentálně mají rybky trochu dietu takže dostávají 1x za 2 dny. Ale myslím že to má max. 3 dny. Když du okolo AQ tak si ho vždycky prohlídnu a kdyby to měl déle tak bych si toho všimla
Starší reakce
Šneci se přemnožují, když mají nadbytek potravy. To si můžeš myslet co chceš...
Neboj, dno si s tím poradí, stačí pořádně odkalit třeba jen 1x měsíčně nebo i méně často. Tím, že budeš do hloubky odkalovat každý týden, tak se živiny a jen zčásti mineralizovaný detrit dostane do sloupce vody (tím jak to zvíříš) a to může paradoxně vést ke zhoršení kvality vody a k expanzi řas.
No tak já tedy nebudu odkalovat do hloubky. Jen si nemyslím že to jsou jen nit. bakterie. Protože jak jsem začla s tím důkladnějším odkalováním tak se mi ty nečistoty, viditelné ze strany štěrku, docela regulovaly, takže jsem myslela, že dělám dobře. Budu odkalovat jen povrchově
Jak jsem psal, nech akvárko chvíli oddechnout, krm méně, neodkaluj dno do hloubky a vynechej sůl, dej tomu pár týdnů čas. Hnědá voda je plná nitrifikačních bakterií, nech je v klidu. Nemáš přerybněno, tak tolik nebagruj.
A co jiného by byla ta hnědá voda, než shromážděný detrit?
a víš co je ta hnědá špína co se snažíš zbavit? už jsem se ptal
FishWoman napsala: No jenže když vidím, kolik špíny vždycky vysaju, tak to radši pročistím při každém odkalování. A navíc vidím ze strany AQ jak se mi tam dělá ve štěrku řasa a jak tam je napadaný bordel. Mám alespoň čisté svědomí, když vím, že se snažím mít AQ v čistotě, než si nebýt jistá jestli nejsou ty problémy způsobeny špatnou údržbou. No jenže když vidím, kolik špíny vždycky vysaju, tak to radši pročistím při každém odkalování. A navíc vidím ze strany AQ jak se mi tam dělá ve štěrku řasa a jak tam je napadaný bordel. Mám alespoň čisté svědomí, když vím, že se snažím mít AQ v čistotě, než si nebýt jistá jestli nejsou ty problémy způsobeny špatnou údržbou. A co jiného by bya ta hnědá voda, než shromážděný detrit?
a střílet můžeš po sobě ty šmudlo
ja co jsem měl rostlinné akva s rybama,tak jsem do písku nesáhl ani jednou za celý běh akvária,jen jsem sbíral na povrchu,neviděl jsem žádný důvod proč zasahovat právě do písku,kde se nám krásně množí nit.bakterie
víš co je ta hnědá voda které se snažíš zbavit?
FishWoman napsala: Normálně odkalovačem. Snažím se odkalit celé dno tam kam se vejdu se zvonem. Normálně odkalovačem. Snažím se odkalit celé dno tam kam se vejdu se zvonem. A vždycky mám úplně hnědou vodu, a vím jistě že ten nepořádek dělají šneci
jak odkaluješ to celé dno?
FishWoman napsala: To je sice pravda, ale nemyslím si, že je to můj případ. Poctivě odkaluji celé dno, ale ti šneci to stále zašpiňují. Snažím se je sbírat dokud se v AQ nevytvoří rovnováha a nebude tam nadbytek živin pro šneky, kteří už se nebudou přemnožovat.
Eshu 2000 jsem použila, ale voda je už vyměněná. Po každé výměně jsem se rozhodla přilít roztok soli, prý je to jako desinfekce, nebude to ale spíš na škodu když to budu dělat po každé výměně? Tak budu pokračovat v pravidelné údržbě a snad už se bude rybkám dařit. A je jisté že mi ta panda umře? Může se zlepšit?
To je sice pravda, ale nemyslím si, že je to můj případ. Poctivě odkaluji celé dno, ale ti šneci to stále zašpiňují. Snažím se je sbírat dokud se v AQ nevytvoří rovnováha a nebude tam nadbytek živin pro šneky, kteří už se nebudou přemnožovat.
Pokud si to dobře pamatuji, tak si celou nádrž přeléčila eSHou 2000, tak tomu dej čas, prováděj pravidelnou údržbu a pozorování.
Není to s těmi šneky spíš naopak? Že se přemnoží, když je svinčík...?
A mám počkat jestli se zlepší? A čím by to mohlo být, může mít nějakou nemoc? Nerada bych aby se případně nakazily i ostatní rybky. A pokud nemá nemoc, tak to asi bude kvalitou vody? Takže bych měla pokračovat s výměnou vody a doufat že se to s těmi nově nasazenými rostlinami srovná? Pokud to je tou vodou tak se bojím že by to mohlo postihnout i jiné pandy, ty jsou prý choulostivější.
Ryba která je apatická a nežere brzy chcípne, mnohokrát ověřeno. Takže sleduj její chování, snad tam nebude souvislost s tím předchozím úhynem.
Nechci panikařit, ale radši se zeptám. Mám cca 4 týdny 5 mladých pancíků pand, před chvílí jsem je krmila ale jeden stále sedí na místě a nechce se hnout. Když ho ostatní ryby pošťouchnou tak se nehne, zkusila jsem ho posunout, tak jenom odplaval kousek dál,takže plavat může. Taky mi přijde, že má zpomalené dýchání. Ale nepozoruji že by měl na těle nějaké znaky nemoci. Ostatní ryby jsou v pořádku. Jen včera mi odešel pancík skvrnitý, ale to bylo tak, že se zranil a do té rány se mu asi pustili nálevníci, takže mu to pěkně rozežrali. Takže vím, že bych měla zlepšit kvalitu vody, měním a odkaluju 1x týdně a reguluji přemnožené šneky, kteří mi tam dělají pěkný svinčík.
Starší reakce
Jasně, je to nemoc, máš tam nadlimitně namnožený bakterie a ty tomu postiženýmu jedinci postupně užírají co popisuješ. To nemá jiného smyslu v řešení, než jsem navrhoval, ale jestli ta ryba žije i dnes, potom si zbytečně zvyšuješ riziko i pro ostatní osádku.
Není to spíše nějaká nemoc? Už je mám rok a ještě jsem se s tím nesetkal.
Šertně utratit, co nejdříve. Zaměřit se na kvalitu prostředí. Pokud je v nádrži ostré dno, problémy se budou opakovat.
0 22.10.2017 17:21 David – Pancéřníček-nemoc
Dobrý den,mám 5 Pancéřníčků zelených a jednomu z nich chybí pusa i s fouskamy.
Na boku má bílý flek. Nejprve byl jenom ten flek, poté odpadla pusa.
Starší reakce
Odešlo mi pár pandíků, nějak moc brzo na to, že je mám od února, některé od dubna. Pěkně rostly, nic je neohrožuje, vypadají normálně a najednou je najdu mrtvé (1 úhyn v červenci, teď 2 den po sobě..), žádný zásah do akva..?
Starší reakce
Ano, můžeš, pošli ho na druhej břeh.
0 29.07.2017 18:28 Jakub – Pancéřníček Panda
Ahoj, akvárium mám založené tři týdny (84l). Před dvěma týdny jsem pořídil 6 pancéřníčků. Jeden (nejmenší) je od začátku takový divný. Dnes je od rána hlavou dolů a nemůže se nijak srovnat. Snaží se, ale vždy se nakonec vrátí do výchozí pozice. Hlavou dolů, vpodstatě kolmo ke dnu.
Problém se vzduchovým měchýřkem? Můžu mu nějak pomoci. Předem děkuji za rady.
Jakub
Starší reakce
Starší reakce
Starší reakce
Zajímavé, krmím tím stejným (2 kolečka denně) a bez problémů. Je ale pravda, že ne všechno sežerou pancéřníčci. Parmičky jsou totiž strašně nenažrané, když už nemají svoje, sežerou pancéřníčkům i ty kolečka.
Ale Sera Vipan nejsou kolečka, ale vločkové krmivo. Pošli prosím odkaz na web sera, jaké jim dáváš.
7 pancéřníčků, část z toho nedorostlá a 3-4 kolečka denně? Mi to naopak přijde moc. Tady chyba nebude. Pokud to žerou...
Ale nechápu proč pancéřníčky krmíš před spaním. Nejsou to světloplaché ryby a normálně žerou i za dne. Je potřeba pozorovat ryby jestli žerou a hlavně mít těch krmiv víc a střídat to. Ideálně se živým, ale i mražené pomůže.
Tak jasně, když tam .ereš tolik potravy, že se slimáky množí, ty za to nemůžou, jenom využívají danýho stavu a jak známo všechno souvisí se vším, tedy i s tím tvým problémem.
Vidíš, já je cpu hlavně nitěnkama a stejně se mi třou akorát na jaře a na podzim. A někteří ani to ne... Zkusím Tetra min, což spolu s tetrarubinem jsou jediné vločky co mi můžou do domu.
No a co spadne na dno, to je jejich, tedy já třeba nekrmím ničím speciál, ale jenom "obyčejným" tetraminem a třou se vcelku pravidelně.
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
Přidat reakci
1 ...... [9] ...... 28
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 25919x