Vzduchování a vzduchovací motorky
0 22.01.2010 10:37 Jindrik – vzduchování
díky, to jsem potřeboval slyšet, nemám rostliny protože by mi je želvy sežrali
takže vzduchování mi je doporučeno, díky moc
v akvariich se moc vzduchovani nedoporucuje, protoze dostatek kysliku dobre zajisti prosperujici rostliny, vzduchovani z vody vyhani co2 cimz snizuje alkalitu, coz neprospiva rostlinam
pokud nemash rostliny tak vzduchovani je nutnost, aby ti nehnila voda.....
0 22.01.2010 10:04 Jindrik – vzduchování
Ahoj, mám takový dotaz, mám 2 želvy a dřív v malém aq se mi často kazila voda. Nyní je mám vě větším a už týden se voda drží, samozřejmě budu měnit část vody a odkalovat, ale někde jsem četl, že díky vzduchování se ve vodě nedaří anaerobním bakteriím, které právě způsobují rozkladné procesy a kažení vody, takže myslíte že je možné, když přidám do aq vzduchování, že se bude voda lépe udržovat?
Stabilní nádrž zarostlá rostlinami opravdu vzduchování nepotřebuje, pro okysličení stačí pohyb hladiny od filtru, ideální je od dobře nastavené rozstřikovací rampy. Vzduchování snad jen při problémech a nemocech.
Četla jsem tady v tématu, že není potřeba vzduchování. Jinde zase (třeba na často doporučovaných stránkách pro začátečníky akvarijni.cz nebo i jinde), že vzduchovací kamínek je nutný. Jak to tedy je? Mám filtr Eheim ecco. Mám tedy vzduchovat nebo ne? A popřípadě jak dlouho?
Starší reakce
pridavam ešte ja som ho vypodložil obyčajnou utierkou na prach ktoru som poskladal takže je hruba a pohode taha vzduch
ahoj ja mam stare komunisticke ale funguje len pravda počuť ho až susedom tak som ho schoval do skrine a vypodložil lebo sa pohyboval teraz je dosť klud a vnoci aj tak nikdy neni zapnute takže pohode a cez den to je OK
toť moja rada snad pomože
Vidíš to mě nenapadlo a vyberu i hezkou. Hlavně nesmím manželce říct že sem tu houbu měl v ruce
Mohla by vyžadovat nádobí a já tvrdím že mám na houbu alergii
Václav
Máme asi stejný At-A 3500, dělal mi podobné potíže tak jsem jej postavil na molitanovou hubku na nádobí viz foto a je po problémech. Ani se neposouvá ani nehlučí.
položit do molitanu?, či dát do skříně pokud to jde.
Malej vzduchovací atman číslo bohužel nevím běhá asi 2 roky v kuse a trošku už hlučí..V hadičce vývodu z mašinky je trochu asi oleje..je hnědá. Nevíte jestli třeba nejde rozebrat máznout přitáhnout? Funguje tak nechci na blind otvírat...Ono vlastně jen stačí dobře ho postavit a ztichne na ůnosnou mez.... Jenže se za chvíli vibracema zase pohne....Nějakej fígl napadla mě podložka pod myš..Prostě se podělte o zkušenosti....................... Václav
Starší reakce
Vzduchování může být sice pěkná dekorace, ale na druhou stranu, příliš rychle vyhání z vody CO2, které přes den přijímají rostliny. Já osobně ho používám jen když je v akva zhasnuto, a naopak. Tak mají rostliny přes den dost CO2, které potřebují k růstu a rybky dost O2, které vyprodukují spokojené rostliny. A přes noc vzduchováním do akva přidán jak rostlinám tak rybkám vzduchováním O2. Pravdou je, že např. při návštěvě občas vzduchování zapnu (mám prodyšnou 30 cm hadici a tem závoj bublinek vypadá fakt efektně a kdo by se nepochlubil), ale opravdu jen na chvíli. Dlouhodobě a trvale přes den nedoporučuji.
Jen aby to někdo špatně nepochopil: Filtr musí běžet nepřetržitě, jen vzduchování přes den vypínám.
Pro BlankaŠvecová. Bez té prezentace, ve které bude alespoň objem akva, počty a druhy ryb, počty a druhy rostlin (živých rostlin, umělé jsou jen dekorace),(celkové foto by taky nebylo na škodu), žádná konkrétní rada asi nebude. Jen rady obecného typu možné přerybnění, možný nedostatek rostlin atd.
Rozhodně stav, že po vypnutí vzduchování rybky lapají po vzduchu je velmi vážný a měl by se okamžitě řešit.
ale nekdy to vzduchovani dela pekny brikule, pokud je ve dne tak muze nasavat a vyrit kal ze dna... ja to tak mel a diky tomu jsem mel mooc peknou ruduchu
0 08.01.2010 15:33 sejnatko – Re: Mazzy23
Dnes už většina filtrů funguje i zároveň jako vzduchování. Já mám jak filtr tak vzuchovací kamen. Filtr samozřejmě pracuje neustále, vzduchování zápínám většinou na noc, kdy vypínám i osvětlení a rostliny tak nemohou vyrábět O2 a naopak ho z vody sami odebírají.
Jinak když máš filtr, tak si myslim, že vzduchování můžeš pustit kdykoliv, je to zároveň i moc hezká dekorace
jojo chtelo by to zridit prezentaci nadrze at vime o cem se bavime....
jeste je otazkou v jakem stavu jsou vase rostliny... jestli jim neco nechybi
BlankaŠvecová napsala: mohu se přidat? Já ale když vzduchání vypnu, tak mi začnou rybky lapat po zvduchu u hladiny a to mám živé rostliny, vnější filtr, který přivádí i malilinko bublinek. přesto musím zapínat vzduchování. Jakmile ho zapnu, tak do hodiny rybky opustí hladinu, přestanou otvírat dokořán tlamičky a jsou v poho. Vůbec nechápu, jak by to fungovalo bez vzduchování...
..zrejme to bude nesprávnym pomerom - veľkosť akvária- ryby- rastliny, skúste ubrať ryby..pridať rastliny.
taky to záleží na více faktorech, jak moc máš rybek, kolik rostlin, jak velké akva ...
Jednoznačně máte přerybněno ... musíte si vypomáhat vzduchováním, protože rostliny nestíhají vyrobit dostatečné množství kyslíku.
0 07.01.2010 21:57 BlankaŠvecová mohu se přidat? Já ale když vzduchání vypnu, tak mi začnou rybky lapat po zvduchu u hladiny a to mám živé rostliny, vnější filtr, který přivádí i malilinko bublinek. přesto musím zapínat vzduchování. Jakmile ho zapnu, tak do hodiny rybky opustí hladinu, přestanou otvírat dokořán tlamičky a jsou v poho. Vůbec nechápu, jak by to fungovalo bez vzduchování...
Starší reakce
Vaše připomínka, byla spávná
.
Jelikož nesytíte své akvárko CO2, nemá vzduchování logicky co vyhánět a představa, že bublinky vzduchu (či proud jimi vytvořený) vyhánějí z vody selektivně běžný obsah CO2, jak zde popisuje Haimdol mne pobavila (když navíc doporučuje vodu rozproudit byť horizontálně )
.
Klidně vzduchujte po celou dobu, Obsah kyslíku je dán jeho rozpustností ve vodě a "překysličit" při běžném vzduchování nemůžete (u sumečků mi běží vzduchování i provzdušňování čerpadlem trvale také...).
a to vzduchování do AQ "fouká" jenom kyslik? To bere celkový vzduch a v něm je i CO2 nebo ne?
1 29.12.2009 18:37 listicka80 No tak otrava kyslíkem asi nehrozí
ale rostlinky potrebují CO2 pro svůj růst a ten kyslík ho vyhání z vody ven
Dobrý den,
Chtel sem se zeptat, jestli muzu prekysličit AQ, kdyz necham běžet vzduchovani cely den? Vzduchovani(-Elite 801) je priskrceno na minimum, nechtel bych aby se rybám a rostlinám neco stalo.
Starší reakce
0 09.11.2009 19:00 filipsi – Re: Horác
No ono drive bylo "bublani" takrka v kazdem akva. Rostliny rostly. Stejne tak, jako rostou v rybnicich, v potocich ... To, jestli je ho ve vzduchu procent pet, nebo 0.038 ma vyznam pro to, kolik ho bude ve vode velice maly. Jak rikam, pokud by se nerozpoustel, a nebyl ve vode zastoupeny v mire dostatecne, neexistoval by zivot. Akvaristika ale pokrocila, pokud je akva kytkami nacpane k prasknuti, dostatecne osvetlene, a mezi rostlinami zastoupeny druhy narocnejsi, casto to bez umneleho pridavani nejde nebo jde tezko.
Snadny test - par dni sledovat Ph, vzduchovani vypnout, opet sledovat. A to sledujeme jen vliv vzduchovani, komplet zakryz hladinu akva inertnim plynem, to by se teprve dely veci ...
0 09.11.2009 18:56 Wexelo Mám v jednom akva bublifuk jako filtr, ale na "doplňování" CO2 pomoci něho jsem nepomyslel. Spíš mám problem do druhého akva dodat tolik CO2 aby to mělo smysl (CO2 zavedeno do sání filtru) a tak mi přijde způsob se vzduchováním velice neefektivní, ale možná se pletu, nemám s tím zkušenosti.
edit- teda měl bych asi mít, ale nějak to nehlídám, neměřím takže nevím
Já se jen snažil odpovědět na otázku "Nějak mi není jasné jak vzduchováním dostanete CO2 do akva." :o) ...
Wexelo napsal: .... Snažím se být akvarista a ne chemik proto je třeba brát moje komentáře v této rovině....
Neni pak lepe se komentaru k veci, ktere nerozumim, zdrzet?
(edit - pardon, blba nalada)
0 09.11.2009 13:16 Wexelo Já to beru v rovině užitné pro akva, ne v rovině chemických tabulek. Pokud má někdo moc ryb a málo rostlin, vzduchuje z důvodu okysličení vody a vyhnání CO2, pokud má někdo hodně rostlin a málo ryb tak vzduchování je pro něj nesmysl. Asi jsem se špatně vyjádříl, ale skutečně jsem neslyšel o nikom kdo by vzduchováním přidával CO2 do akva nebo se snažil "doplňovat" CO2 do rovnovážného stavu. Snažím se být akvarista a ne chemik
proto je třeba brát moje komentáře v této rovině.
- Nasávající kompresor CO2 je zbytečné, CO2 z kvašení vyvine značný tlak na to aby bublal pod hladinou z kamínku a jak z předešlých komentářu lze pochopit tak vyšší koncentraci CO2 než je přirozený stav vzduchování snižuje.
...mozno divny napad ale
...mna len tak napadlo co ked bude "kompresor" este prisavat CO2 z burcaku a ten spolu zo vzduchom tlacit cez vz.kamen?...-a bude vzduch,CO2,filter v jednom...
Wexelo napsal
A mužete mí říct odkud se do akvárka dostane ? Nějak mi není jasné jak vzduchováním dostanete CO2 do akva.
Že by přímo ze vzduchu?
(užitnost bude jistě nulová to nikomu neberu)
Napíšu to samé, co filipsi, jen trochu jinými slovy: 1) CO2 se ve vodě rozpouští cca 600x lépe, než kyslík. 2) Pokud je v akvárku méně CO2 (spotřebovávají ho rostliny), než kolik odpovídá parciálnímu tlaku CO2 nad hladinou, pak vzduchováním samozřejmě doplňujeme i (chybějící) CO2 a urychlujeme nastolení rovnovážného stavu, ve kterém je množství rozpouštěného i uvolńovaného CO2 stejné).
edit: Omlouvám se, že jsem vstopil do diskuse ... já než to nadatluju, tak už je to někde jinde :o) ...
Sid napsal: Opravdu se z takového množství uvolní nějaké zásadní množství do vody aby to mělo nějaký zásadnější účinek na akva?
Ani ne.
Pokud tedy za zasadnejsi ucinek nepovazujete to, ze ve vode vubec neco zije a roste ....
Opravdu se z takového množství uvolní nějaké zásadní množství do vody aby to mělo nějaký zásadnější účinek na akva?
Ani ne.
Ano, je treba brat v potaz i rozpustnost jednotlivych plynu, nejen jejich procentualni obsah.
Pokud by tomu tak nebylo, nebyl by na zemi mozny zivot.
co2 nevypinej, vzduchovani te nespasi, zapominas na jednu dulezitou vec, z toho co pisu - CO2 bude na hodnote, pro danou vodu prirozene. Navic v zarostlem akva je co2 "pozirano" mnohem rychleji, nez prirozene doplnovano. Hodnota prirozena nemusi pro mnoho konkretnich akva a rostlin znamenat hodnota dostatecna. Umnelym pridavanim cisteho co2 tuto hodnotu zvednes znacne vys, nez je prirozene.
Pokud ji mas takto upravenou, pak jakekoli intenzivnejsi cereni vody znamena rychlejsi vyprchavani. U vody, kde co2 "vyzerou" rostliny, muze zvysene cereni znamenat rychlejsi srovnani na prirozenou uroven.
0 09.11.2009 12:13 Wexelo filipsi napsal: Ze by z toho vzduchu, jako to bezne dela, az na uroven, co je pro danou vodu prirozena?
Cituji: Oxid uhličitý je běžnou součástí zemské atmosféry, přičemž jeho koncentrace (průměrně 0,038 %).....
Opravdu se z takového množství uvolní nějaké zásadní množství do vody aby to mělo nějaký zásadnější účinek na akva ? Pokud ano tak ihned vypínám co2 a jdu vzduchovat....
Ze by z toho vzduchu, jako to bezne dela, az na uroven, co je pro danou vodu prirozena?
0 09.11.2009 11:59 Wexelo NASREDDIN napsal: Mám motorek Atman At 600 (tím číslem si nejsem zrovna jistý) 2 vývody, plynulá regulace. Na hluk si stěžovat nemohu.
(že by se vzduchováním vyhánělo CO2 bych si nedovolil tvrdit, naopak klidně budu tvrdit, že se při vzduchování nějaké to CO2 do akvárka dostane)
A mužete mí říct odkud se do akvárka dostane ? Nějak mi není jasné jak vzduchováním dostanete CO2 do akva.
Ahoj, připojuji se k otázce. Chtěl bych co možná nejtišší motorek ke 30l akváriu s bublifukem, ale dát 600 za EHEIM se mi moc nechce. Zkoušel jsem ELITE, ATMAN, vše v základních výkonech a jsou tiché jen první měsíc, pak se to rapidně zhorší. Co třeba TetraTec APS 50? Máte ho někdo? Je tichý? Díky za zkušenosti.
Mám motorek Atman At 600 (tím číslem si nejsem zrovna jistý) 2 vývody, plynulá regulace. Na hluk si stěžovat nemohu.
(že by se vzduchováním vyhánělo CO2 bych si nedovolil tvrdit, naopak klidně budu tvrdit, že se při vzduchování nějaké to CO2 do akvárka dostane)
Pokud to má být vzduchování, tak samozřejmě eheim. CO2 je samozřejmě na přírodní bázi.
Chápu Barneyho,vzduchování nemá pro akviško,kromě estetiky víceméně žádný význam,naopak působí kontraproduktivně na rostliny,protože se z vody zbytečně vyhání CO2.
Nicméně,pokud se někomu líbí,jedna z nejlepších firem je tady:http://www.schego.de/ To je má nejlepší zkušenost.
Přidat reakci
1 ...... [23] ...... 38
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 17094x