Skalára - nemoc
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
Máte prosím fotku akvária? Ta mnohdy může odhalit mnoho problémů.
0 08.08.2021 12:13 luci890 – Úhyn skalár
Ahoj, poprosím nějakého akvaristu o radu. U skalár mám často zkušenost, že po pořízení hynou. Pár týdnů vypadají zdravé, jedí a jsou aktivní, jenže pak z ničeho nic odpočívají v rohu, nejedí a schovávají se. Takhle odchází jedna po druhé a zůstanou přibližně 4 kusy z 7. Závojnaté skaláry jsou zalezlé neustále a mám pocit že jim něco ve vodě nevyhovuje.. Mrtvá těla vypadají naprosto zdravě. Parametry vody by měly být v pořádku, Ph: 7, tvrdost 11, teplota se drží na 24-25°, amoniak, dusitan a dusičnany také v normě.
Děkuji moc za rady
Starší reakce
Ta ryba je v celkově špatném stavu. Je vidět, že delší dobu nežere. Doporučuji utratit. Až si budeš příště kupovat Skalárky doporučuju u chovatele a tak 6 kusů. Jsou to hejnové ryby. Ať se daří.


Ryba nakonec po jednom dni uhynula, ale dnes jsem si vsiml ze dalsi ma u ocasni ploutve skvrnu - muzete mi prosim znovu poradit? Stav akvaria mam aktualizovany v prezentaci.
dekuji
Starší reakce
S největší pravděpodobností se bude jednat o poškození plynového měchýře, nevratná a konečná diagnóza.

Zdravim, poradíte prosím co dělat když se mi skalar už druhý den drží hlavou nahoru u hladiny?
Starší reakce
0 09.03.2021 11:36 danielka841 – Zblednutie skalara
Starší reakce
25 je pro nanayky uz bych rekl hraniční. Zvys klidne na tyden na 29-30,vzduchuj a peidej jim tam torben
Tohle jsem vždy vyřešil zvýšením teploty na 28 C.
0 05.02.2021 18:39 dvori4 – Bílé oči
Zdravím, nevím si rady s jednou skalárou. Z ničeho nic ji zbělalo oko, věřil jsem, že se to zlepší, ale nyní začíná bělat i druhé a ryba přestává žrát, bledne a celkově nevypadá dobře. Má smysl nějak léčit? Má někdo nějakou zkušenost?
pH 6,2 a dávám huminy. Akvárium je zaběhlé přes rok, dusičnany 5 mg/l, NO2 samozřejmě 0, pravidelně měním vodu, podmínky mají myslím top.
Díky za jakoukoliv radu.
Foto:
ibb.co/…Starší reakce
Nech je tejden na suchým a pozoruj co z nich leze - jen jistota , po koretře/patentce jsou "duté" výkaly běžné , po cyklopu můžou bejt do žluta - pokud je z přírodních lokalit , nebo obohacený o barviva
Díky za rozbory ...
Tak to asi bude jen h@vno
Žerou granule , živý cyklop , mražené koretry. Jo je baculatej a aktivní - pořád se pošťuchuje s druhým samcem.
V naprostém pořádku , je potřeba rozlišit co je co

, viditelně ani není ta čudla vyhublá , leda by ten stav byl už dlouhodobější a byla v dutině sepse - to žluté ve výkalu - co ta čudla žrala je taky otázkou ...
Já bych řekl ale,že červený červy z řitniho otvoru jsou camallanus cotti- hlístice ,capillaria - kapilárie...a ty se vylézáním z řitniho otvoru neprojevují. Spíš podobné výkaly viz Helmut. Potvrdí je vajíčkama ve výkalech....nechytračím,snad to tak nevyznívá

Ano , odkaz jsem přidal aby bylo jasné jak to vypadá s kapiáriema
- ono je to dost sporné , průjem naznačuje spíš helmity , poškozená výstelka u řitního otvoru spíš biče - tady to vypadá všelijak , takže mikroskop- ale kapilárie bych asi vyloučil - to ale musí odkoukat hellmut , když se čudla aktivně hýbe ,kapilárie zalezou , vylízají jen když je čudla v klidu bez pohybu
To myslíš na těch fotkách od Helmuta? To jo.
Já myslel na odkazu od tebe. Ano,u capillarek by byla vidět vajíčka.
Osobně nikde nevidím červené vykukující červíky z řitního otvoru - vidím žlutý průjem a pravděpodobně kus střevní výstelky , ale nejsem vševědoucí a a proto vždy doporučuji mikroskop
Na fotkách je pěkně vidět ty červy.
Monty,mě přijde,že na všech obrázcích je cammalanus
Zdravím. Chtělo by to aktuální info o akvu a spolubydlících. Taky čím se krmí. Ryba vypadá jinak v kondici. Pokud je aktivní a žere tak bych to nehrotil,ale pozorovat.
Mě osobně to přijde jako capillarie...ale bez rozboru pod mikroskopem těžko soudit. Ale přijde mi to na capillarku ale ať poradi zkušenější

0 10.01.2021 16:58
hellmut [144] - Cichlidy 


Chci se zeptat , je to výkal nebo červ?
Případně čím na červy?
Dík
Starší reakce
Z Pardubic to má Honza trochu z ruky.
Co se týče parazitů, není hned nutné používat chemii. Pro začátek bych to u skalár zkusil vyšší teplotou. Na týden 30°C, možno i víc, by mohlo stačit. Mám odzkoušeno na radu Montyho.

eSHa hexamita je na specifické střevní bakterie včetně těch bičíkovců. Možná bych dokonce zvážil použít postupně obojí (nejsem si teď jist, zda je povoleno je kombinovat a návody se mi hledat úplně nechce). A třeba v Hornbachu mají od eSHa snad všechna vyráběná léčiva...
Jo a v akvaristikách ryby nekupuj. Jednak tam jsou drahé a riziko nákazy je tam značné. Lepší je si zajít na nějakou burzu (zítra bude v Počernicích, v neděli na Pankráci) nebo si najít inzeráty konkrétních chovatelů. Samozřejmě můžeš narazit na výjimky...
Hexamita je primo na bičíkovce. Zkus si pro změnu koupit ryby přímo u chovatele.
Můžu jako jinou variantu použít eSHa Hexamita ? Dnes jsem koukal v akvaristice a gdex tam neměli.
Jinak díky za rady. Zkusím skaláru koupit v jiné akvariste, kde vypadají rybky dobře. Popřípadě časem zkusit ty čichavce, už jsem o tom taky přemýšlel.
Zatím tady nikdo nezmínil, co s těmi parazity. eSHa gdex by mohl pomoci, zabírá jak na bičíkovce, tak na tasemnice a jinak je to poměrně šetrný preparát. Taky samozřejmě má pravdu i RAP s tou karanténou.
Je to sice mimo téma,ale zkus jiný druh ryb. Akary, Geophagy, Čichavce Perleťové. Pokud chceš Skaláry chce to akva aspoň 50 cm na výšku a min 200 litrů.

s barvou ani výškou sloupce to určitě nesouvisí. Pro 2 dospělé ryby bude to akvárko moc malé, minimálně na výšku. Evidentně jde o nějaké parazity, kteří se přenesou ze staré ryby na novou a pak to chvíli trvá než rybu zahubí. Kromě bičíkovců by to mohly být i nějaké tasemnice nebo motolice.
S výškou akva to určitě nesouvisí. Ani s tím že jsou bílé. Skalára je hejnová ryba. Pokud chceš jen dva kup si dospělý pár. Na fotkách v prezentací je vidět ta vyhublá ryba. S největší pravdepodobností bičíkovci.
Zdravím, mám ve svém 160L akva 2 skaláry + jiné rybky. Asi 3 měsíce jsou oba plně v pořádku, aktivní, poté jeden z nich přestává přijímat potravu, zdržuje se v rohu, má trhavé plavání a nevypadá celkově dobře. Asi po měsíci hyne. Dokoupím dalšího a situace se opakuje (nevím jestli pak je špatný ten nový nebo původní). Nevíte důvod ? Akva má sice 40cm na výšku, ale kupuju skaláry ty menší a vždy plně bíle vybarvenou formu. Může to souviset s menší výškou akva, nebo tím, že skaláry jsou plně bílé a asi dost vyšlechtěné, tak jsou víc náchylné ? Nebo jiný problém ? Ostatní rybky jsou v pořádku.
Díky za rady
Starší reakce
Vyfocené to mám dobře,jen se ta fotka vždy upravuje než se sem odešle. Prd tomu rozumim co a jak posílat aby se foto neupravilo. Děkuji za rady,budu to sledovat. Mám domluveno s bývalým majitelem že mi ji vymění že je to prý vrozená vada a nedorostla část žaber. Nechám si ji, je mi ji lito ji dát pryč. Děkuji všem.
Pokud se chová normálně a přijímá potravu, tak je lepší to nechat být. Nákaza žábrohlísty by se určitě neprojevila už druhý den po zakoupení a nastěhování k novému majiteli a rozhodně ne tím, že by chyběl kus kosti. Rybu pozorujte, zkuste si ji i lépe vyfotit, ať máte pozorování s čím porovnávat, kdyby se to nějak měnilo nebo zvětšovalo, tak pak bude na čase to řešit. Jakou máte teplotu? Snažil bych se o 27 - 28 °C, ale to se zase nebude líbit těm neonkám obecným.
rybicky.net/clanky/526-zabrohlisty
Při napadení žaber dochází k jejich mechanickému poškození a k obranným reakcím hostitele, krváceninám a k odumření napadené tkáně (stejně jako u daktylogyróz). Ja jsem se tu nedočetl o půlce žábry ani nevím co s tim. Proto jsem to sem dal. Rybka žere,plave s ostatními, nechová se divně.
Je to hrubý odhad. Podle všeho co jsem si tady četl to podle příznaků může být kterákoliv z možností. Tady na vlákně se dá dočíst podrobně všechno jen podle příznaků. Neřekl jsem že je to pravda pravdoucí jenom jsem se snažil nasměrovat na bližší diagnózu. Odhaduje se to těžko i kdyby ta fotka byla dobrá. Možná si dotyčný na fóru něco s těch možností najde a bude to moct lépe určit. Teď akorát ví že ryba nemá půlku žábru. Taky si rád nechám poradit co by to mohlo být každá rada lepší než nic

To, co tam chybí, je skřele, kostěná ochrana žaber. Občas se tato deformace vyskytne.
Klobouk dolů, když z takové rozmázlé fotky dokážete diagnostikovat plíseň, bičíkovce i žábrohlísty. Já si totiž nejsem jist ani jedním z toho, dokonce si myslím, že tohle žábrohlísti pravděpodobně nezpůsobili, ale že to je možná následek nějakého úrazu.
Řekl bych že to budou paraziti. Těžko říct jaký druh jaký mají výkaly? A žerou ? Může jich být víc plus to vypadá že se to i zaplísnilo. Je smutné že někdo prodá takhle zdevastovanou rybku ale prachy jsou v dnešní době přednější. Pro příště si před koupí všímejte každý detail na rybce. Paraziti by se dali odstranit třeba léčivem Hexaex pokud jde o bičíkovce. Žábrohlísty se mi podařilo odstranit přidáním soli do vody. Tady na fóru je o tom celé vlákno odpověď určitě najdete. A na plíseň zaručeně pomáhá ESHA 2000 v kombinaci s ESHA exit.
0 30.11.2020 18:19 Katt – Nemoc žaber?

Včera jsem si přivezl čtyři skaláry. Jedna ma rozpadlá žábra na jedné straně, dá se to lecit? Co to je? Děkuji
Starší reakce
Zdravím všechny akvaristy. Před nedávnem jsem zažil měsíc trvající martýrium u svých ryb napadených bičíkovci. Osvědčená léčba eshou vůbec nezabrala. Oslovil jsem zde zkušené akvaristy a doufal, že něco vymyslíme. A povedlo se. Ryby opět přijímají potravu a pomalu se dostávají do kondice. Za pomoc a rady děkuji Luďkovi,Milošovi a Montymu. Jinak přeju všem ať vám to roste,plave a dělá radost.

Starší reakce
Tvl, tak tohle je maso. Jednou jsem viděl psa, co žil roky ve výběhu 2x2 m. Měl tam vychozené kolečko, byl apatický a prakticky nereagoval na vnější podněty. Těm lidem to nepřišlo vůbec blbý. Tohle mi ten případ připomnělo.
Asi teď nemá cenu řešit, kde se tohle neštěstí vzalo...
Skaláru bych utratil viz
rybicky.net/forum/15576
Kropenáče (pokud nemáš možnost jim hned zařídit odpovídající nádrž viz
rybicky.net/atlasryb/pancernicek_kropenaty ) a neonku, pokud vypadají "zdravě", bych odnesl do nejbližšího zverimexu a zkusil je darovat. Případně tady
rybicky.net/forum/19452-darovani-vymena-akvarijnich-prebytku
Z akvárka bych komplet všechno, co je uvnitř, vylil a vyházel, akvárko vymyl a pro jistotu vydesinfikoval a uložil. Pak, pokud sis založila profil proto, že chceš začít s kavaristikou, bych si přečetl všechny odkazy pro začátečníky, které jsi dostala při registraci a pokud i nadále budeš chtít začít s akvaristikou, nech si tuhle třicítku pro krevetky a začni od nuly a pořádně...

Mě napadlo týrání zvířat. Divím se, že nejen Skalára, ale i kropenáčci tam vydrželi...
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
Přidat reakci
1 ...... 39 40
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 37134x