Skalára - nemoc
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
Pravděpodobně 90-100 litrů čistýho, 10 skalár, k tomu další ryby, kdovíjaký, neustále čištěný filtr... A nikdo neví, jak to akvárko vypadá ("rostliny mám" může znamenat cokoli). Dokud tazatel nevyloží všechny karty na stůl, nemá cenu dělat konkrétní uzávěry, řekl bych...
Jsem jineho názoru. Kdyby měnil vodu, pravděpodobně by neměl problém. Proto píšu že v té vodě bude zakopaný pes
-voda samotná tohle nezpůsobí, spíš to co v té vodě žije, to se samotnou výměnou vody mnohdy zlikvidovat nedá
V té vodě bude ten zakopaný pes.
Já teda skaláry nechovám,ale vůbec neměnit vodu....
Zkusím je dát na izolaci do jiného aquvaria a provedu jak napsal lacewings. Skalár 10, 4 už jsou KO. Každý den jedna. Ostatní rybky jsou OK. Krmím SAK55. Výkaly jsou standartní. Chování normální. Žerou normálně. Nikdy jsem vodu neměnil. Rostliny mám.
Bemis napsal: Nádrž 120l. Ryby 2 roky....... Žije si to vše svým životem..
-odčervení Praziquantelem, následně Sera med Professional Argulol
-půjde zřejmě o kombinaci vnitřních a vnějších červů
-přeléčení celého akvária, léčba je nevhodná pro šneky
-bez vyšetření, bez prezentace je určení léčby dost komplikované
Maximum informací vypadá jinak... Trochu se snaž, ty chceš poradit...
120 litrů je dost málo a měsíční čištění filtru je dost hodně... A tak dlouho se chodí..., až se ucho utrhne...
Kolik skalár jsi v té 120 měl?
Kolik jich ještě žije?
Mají to všechny?
Jak často a kolik menis vody.
Čím krmiš?
Ph ?
No3?
Barva výkalu ?
Léčil jsi něčím?
Máš akva s rotlinama a substrátem?
Založ si řádně prezentaci, protože takhle ti nejde poradit.
Nádrž 120l. Ryby 2 roky do této doby žádná mrtvá. Nic nového jsem nepřidával ani neměnil. Žije si to vše svým životem. Jednou měsíčně čistím filtr. A najednou díry ve skalárách z ničeho nic.
Neléčil, dal jsem je pryč.
Mistři skalároví nejspíš budou vědět, ale dost pomůže buď se zaregistrovat a založit řádně vyplněnou prezentaci, nebo dej celkové foto a maximum informací o nádrži (velikost, kdy zalożeno, kdy ryby, filtr, údržba atp.)...
0 18.10.2019 22:37 Bemis – Díra v rybě
Dobrý den, ahoj. Poslední dny se mi stává že mi umírají skaláry každý den jedna. Všechny mají stejný "vyhnilý místo" na sobě ve stejném místě. Nevíte někdo co s tím?
Ahoj a jak to dopadlo?Jak jsi to léčil?
No tak ho zkus taky kontaktovat. Co on na to.
Od akvaristy,chovatele....vždy spokojenost...tohle mu asi někdo přivezl z zrušeného akva
a nebylo to vidět,začalo to vylejzat až doma
Chtěla jsem mít v 600l nějakou pěknou dominantu...Mám tam samé mimina
Separuj ho. Taky jsem to kdysi u skalár měl jako následek jednostranného krmení.
A pro příště bych takového zgrčence nekupoval.
Mám ho tři dny,kopila jsem 4, ale má to jen on....Hned jsem si všimla,že mu něco jako vylejzá za hlavou.Měl to na dvou místech,teď na 4.Je docela tlustý,jídlo nic moc,ale třetí den....Akva 600l smíšenê,teplota 26°,písek křemičitý,kořeny,rostliny.Filtr jeden vnitřní a jeden externí.Potřebuji radu,co s tím...Mám tam drahé ryby
Hodila by se řádně vyplněná prezentace akvária ;)
Bylo by dobré uvést zda přijímá potravu. Jestli se nestraní ostatních. Podle fota to vypadá na bičíkovce. Ale chce to víc informací.
Zkontroluj si NO3 a pH.
1 16.10.2019 23:27 Hanka84 – Dotaz
Starší reakce
Máš nějaké foto dané nádrže ?
Jak jsem psal, první pomoc - rašelinový výluh. Zatmaví vodu, změní čichové vjemy.
Zauvažoval bych i o přidání větších rybb, u tebe třeba pár akar hnědých. Skaláry budou mít "nepřítele" a nebudou vkládat tolik energie do šarvátek mezi sebou.
Jinak by se hodila fotka akvária. Ideálně si udělat prezentaci.
0 31.08.2019 10:44 Ancistrus gold –
Re: RAP Takto cez leto mám teplotu zhruba 27-28 stupňov celzia, niekedy keď je veľmi teplo tak aj 29. Okrem nich mám len 7 Neóniek červených, 6 Tetier bleherových, 5 Tetier žiarivých a 3 Prísavníky obyčajné. Dneska som si všimol, že keď je vypnuté osvetlenie akvária tak sú v kľude, ale keď som zapol osvetlenie, tak po chvíli začali byť na seba agresívne. Neviem čo mám teda robiť. Zrejme by ich bolo najlepšie oddeliť. S čím teda môže súvisieť to ich správanie? Je možné že to súvisí s tým že stále sa vytierajú, ale nemajú podmienky na úspešný odchov?
Jak vysokou teplotu máš v nádrži? Jaké jsou tam další ryby?
Oddělit je můžeš, alespoň budou mít čas na regeneraci, zejména samička.
0 30.08.2019 20:23 Ancistrus gold –
Re: RAP Díky za radu. Ale toto bolo už tretí krát a čo keď sa budú biť aj naďaľej. Neviete niekto aká by mohla byť príčina a ako tomu predísť. Mám ich oddeliť. A čo s tou samicou. Ústa, čelo má dobité, a už má aj oko trochu zakalené, neviem teraz čo mám s ňou robiť. Prosím poraďte mi niekto.
Zkus použí rašelinový výluh(Torben apod.). Ryby by se měly zklidnit, působí i proti druhotnému zaplísnění ran.
0 30.08.2019 16:44 Ancistrus gold – párik skalárov sa bije
Dobrý deň. Mám jeden pár skalárov v 160l akváriu. Už asi dva roky zvyknú zhruba raz za mesiac naklásť ikry. Vhodné podmienky na úspešný odchov som im ale nevytvoril, tak vždy ich zožrali iné rybky alebo možno aj oni sami. Za posledné dva mesiace mali ikry asi 3 krát a vždy v tomto období keď ich mali za posledné dva mesiace, tak sa bili a teraz sú dobité až do mäsa, samička je na tom značne horšie než samec a teraz už aj rýchlo dýcha. Nevedeli by ste mi s tým niekto poradiť? Čo mám s nimi robiť?
Starší reakce
Starší reakce
0 19.05.2019 18:31 pavel1234 – Červené flíčky
Dobrý den,
mají některé Vaše skaláry červené flíčky třeba u pusy nebo na začátku ploutvi? Já právě nevím, jestli to je nemoc a nebo prostě bitkama. Nedávno se třely skaláry a dost se bily. Díky.
Starší reakce
A ve výměně filtačních náplní by mohl být ten problém. Já sice nemám skaláry, ale stejnou filtraci. Propírám náplně v odpuštěné vodě z AQ tak 1x za 3/4 roku když jsou hodně zanesené, ještě jsem je neměnil a to jedou 3 roky. Bílou vatu při výměně vody jen properu a měním až když je vytahaná, teda 1x za 1-2 měsíce asi.
Filtrace je set od Juwelu BioFlow 3.0 náplně měněné cca 2 měsíce zpět kromě té vaty na hoře ...tu měním s výměnou vody....ještě mě napadlo, že tak 14 měsíc zpět se mi přemnožili kružníci malí...ale teď už je to v pořádku...a taky jsem přestal krmit zmraženýma patentkama....
Ano NO2 a NO3 jsem přehodil...administrativní chyba...
Možná bych jí dal ještě šanci a k té doporučené výměně vody bych přidal torben. V případě skalár je to až zázračná vodička. A jinak bych se ještě zamyslel nad stavem a výkonem filtrace. Ale pokud se za týden nespraví, tak to asi opravdu nemá cenu.
Máš nějaké testy? Aby jsi věděl hodnoty vody v akváriu...
Asi jsi přehodil hodnoty NO2 a NO3. Ale ani NO2 na 0,44 mg/l není v pořádku. Podle mě ty dvoutýdení výměny vody na takovou osádku nestačí. Ale když máš takovouto vodu, tak to těžko říct co s tím.
Když ta ryba neudrží stabilitu, tak bych jí asi utratil.
Zdravím, mam dotaz. Mam doma 2skalary, jsou ve 120l akva s 5 cichavci zlatymi a 2 ancistrusy. Jeden Skalar je úplne v pohodě. Druhy už cca týden plave na ležato, občas je v přirozené poloze, ale max 10 min, pak si zase lehne...žere normálně a nemá žádné viditeln deformace. Jen vetšinu času trávi u hladiny. Když krmím tak si počka bokem od ostatnich ryb a požere až má klid.... Nevite co s nim??? Ostatní ryby jsou úplně v pohodě....vodu měním cca co 14 dní hodnoty vody: NO2 - 21, NO3 - 0,44 , celková dH - 6, uhličitanvá tvrdost dH - 10, pH - 6,9 , teplota 25C . děkuji za rady
Starší reakce
Myslím že rašelinové výluhy jsou mnohem bohatější na obsah prospěšných látek, nic proti šiškám , používal jsem je také , nicméně ty výluhy při předávkování můžou být dost nebezpečné pro ryby , hlavně díky prudkému poklesu PH - proto Ti doporučuji ten komerčně vyráběný Torben - základem by měla být rašelina - je stabilizovaný na PH neutrál , takže i při mnohanásobném předávkování oproti doporučení výrobcem se - nic nestane-naopak má silnější účinky, už si to tady několik uživatelů na moje doporučení vyzkoušelo s vynikajícími výsledky.
pouze mou laickou neodbornou úvahou - vyplývající z vlastní zkušenosti- pokud by šišky měly stejné nebo alespoň podobné účinky jako rašelinové výluhy , ty plísně by se u Tebe nedostavily, toho Torbenu se vůbec nemusíš obávat, i trojnásobné dávkování ,oproti doporučení výrobcem , nemají žádné viditelné negativní účinky , naopak - ryby se mnohem intenzivněji vybarví , podporuje to tvorbu přirozené produkce kožního slizu - což je přirozená ochrana proti vnějším vlivům , působí blahodárně na imunitní asi i nervový systém , stahuje rány , působí protizánětlivě, antibakteriálně atd ...
Ještě jednou děkuji. Tvých rad si vážím. Máš krásné skalary. Ad nepravdivé údaje. Je pravdou, že co2/hojení je v plánu a tak uz jsem jej tam napsal ale je to jak píšeš s těmi souvislostmi.
Vodu měním. To už jsem si zvykl dříve, jako první pomoc a pak řešit co případně dál. Ad Torben. Používám olšove sištičky 1/20l co 3týdny výměna. Myslíš, z vlastní zkušenosti, že to dokáže nahradit výluhy? Vodu to obarví i sníží PH.
Ad razantní zarybnění. Chápu, ale přišlo mi, že bude lepší je co nejdříve přesunout do většího. V tom menším bez většiny rostlin se špatně udržovala stabilita. Byly to tu celkem manévry prvně přesunout 200l a znovu rozjet, aby na jeho misto mohlo později přijít 700l. Mezitím dorazily skalary .....
Měl jsem ty ryby následně přesouvat postupně. Teď už to vím a tluču se do hlavy. Pozdě!
Žena mě tento měsíc musí milovat
Nemáš zač ,
k tomu Tvému upřesňování - každý zdejší uživatel ochotný Ti poradit s nějakým problémem ,Tě vyzve k tomu aby sis založil , nebo doplnil informace v prezentaci nádrže , určitě ne z toho důvodu aby zajistil dalšího uživatele do počtu na tomhle webu.
Je to z toho důvodu aby měl co nejvíce informací a dokázal co nejlépe určit povahu problému ,pro začátečníka- drobnosti které mu nic neříkají , pro zkušenějšího souhra drobností které vedou k jasným příznakům toho či onoho.
No pokud máš v prezentaci uvedené nepravdivé údaje , tak Ti těžko někdo relevantně poradí , pač každý se prvně podívá do prezentace a z toho pak začne usuzovat co je špatně a pod...
Nicméně i když pominu to (ne)hnojení a (ne)COčkování - stále je velký průser to rychlé a razantní zarybnění , ono to není jen 15 skalár, ale dalších cca 70 malých ryb - to by najednou neustálo bez potíží ani dobře zaběhlé akvárium - jak už jsem psal , akvária se zarybňují postupně, aby se užitečné bakterie ve filtru a ve dně stíhaly namnožit na potřebné množství ono totiž ve filtru i ve dně bude vždy jen tolik užitečných bakterií, kolik pro ně bude žrádla (odpadu) k přeměně.
Použití staré vody do nového akvária, podle mého názoru nemá valné opodstatnění- těch bakterií je ve vodě tak málo že nemá smysl uvažovat o nějakém smysluplném efektu (bakterie žijí přisedlé na podkladu- proto ty ceremónie s porézností filtračních materiálů)- naopak taková voda může být plná dusíkatých látek škodlivých pro ryby - já dávám vždy čerstvou vodu , pokud to množství dovolí, nechám max hodinu odstát,
použití původních filtračních materiálů -ano smysl má , nicméně si musíš uvědomit ,že i manipulací s nimi kolonie částečně ochromíš - u dna je to ještě horší ,při manipulaci s ním se toho spousta vyplaví do vody, naruší se prostředí kolem kořenů rostlin -ty se pak musí znovu přizpůsobovat atd...
Jednoduše- v takových případech je potřeba mnohem častěji a více měnit vodu , než se prostředí zase ustálí a vyrovná se změnami.
Co bych Ti poradil - no pokud nemáš přístup k mikroskopu - zjistit jestli vůbec mají ryby nějaké potíže s parazity,i tak bych se nejdříve zaměřil na stabilizování prostředí v akvu - tedy co dva dny měnil polovinu vody po dobu min 14ti dnů , hodně omezil krmení (bohatě stačí jednou za dva dny trochu) a začal přidávat nějaký rašelinový výluh - třeba Torben v doporučeném množství - ten by měl takové lehké plísně jako jsou u Tebe držet na uzdě, další neopodstatněné dávkování léčiv bude momentálně akorát opětovně nepříznivě působit na stabilitu v akváriu a imunitu ryb ,pokud budou příznaky i po 14ti dnech přetrvávat začal bych se poohlížet po někom v okolí kdo Ti pomůže zmikroskopovat výkaly, aby se daly potvrdit či vyvrátit Tvoje domněnky.
K tomu měření , osobně žádné testy nepoužívám , tak nedoporučím , nicméně co se dá dočíst od zdejších zkušenějších uživatelů s nimi , většina je jich nefunkčních nebo nepřesných pro relevantní měření, co je pro ryby nejjedovatější je asi čpavek ,vznikající rozkladem detritu z ryb , nicméně v nestabilním prostředí skokové výkyvy (např po nakrmení a vyprázdnění ryb) nezměříš ničím.
Tak zatím pmdd nedávám a čekám, jak se to bude vyvíjet a případně začnu. Ale to už jsme mimo téma.
Kašli na to. 15 skalár sere tak dostatečně, že to poroste i bez hnojení. Podívej se ke mě.
OK všechno beru. Člověk se stále učí.
Ad Torben - už nějakou dobu používám olšové šištičky.
PMDD + CO2 používám jen v takové míře, aby rostliny prosperovaly a bylo relativně zarostlé akvárium. V naší vodě bez přihnojení neroste téměř nic. Bohužel.
Hele, já, sice akvaristické ucho, ti taky něco poradím. Jestli chceš chovat skaláry, tak je chovej. Jestli chceš pěstovat náročné rostliny, tak je pěstuj. Ale nemíchej to dohromady a rozhodni se, co má prioritu. Nepřijde mi rozumné tak hezké skaláry (resp. jakékoli) průběžně přiotravovat CO2 a dalšími hnojivy.
Doporučil bych schovat PMDD a CO2 set a místo něj pořídit torben a další huminy a třísloviny. Prostě to akvárium aspoň trochu přizpůsobit těm skalárám. A souhlasím s Montym, nemáš tam téměř žádné kytky. Až se ti těch 15 skalár schová do porostu tak, že je nenajdeš, tak se můžem bavit o tom, že to máš zarostlé.
Jinak držím palce, ať se ti to co nejdřív usadí.
Ahoj, děkuji za vyčerpávající odpověď.
Jen upřesním pár věcí:
1) ještě nehnojím, čekám až se kytky trochu chytí a pak budu postupně zvedat dávku, tak jako v minulém akva.
2) Ještě nebulám. CO2 bude současně s PMDD, ale je nachystané od minulého akvária.
3) Ad dusíkaté látky
- Při rozběhnutí jsem do akvária dával 2x 100l ze starého akva
- V novém jsou kompletně všechny filtrační náplně ze starého
- je použito i dno ze starého akvária
- NO3 se drží stále do 30mg/l
- NO2 0
4) toto není výmluva ale holá skutečnost. 15 skalár naráz ano je to masakr a uznávám, toto je moje chyba.
5) Myslíš, že ze zaplísněním souvisí i ty 3 už malé tečky těsně nad okem k rypci? Ty už jednou zmizeli. Ta skalára je nejmenší ze všech.
Ad žravost. Je pravdou, že u žrádla je vždy mezi prvními (mražené + granulované)
6) K tomu téměř žádné kytky bych se rád vyhradil. Kořen velikosti 30x30x30 obrosltý microsoriem, velká kryptokoryna, 4 trsy Hygrophila corymbosa (každá rostlina tak 20cm, dvojnásobná proti tomu co je na foto nádrže), plno sagitarie, Limnophilia, 3 Echinodory (Ty jsou zatím malé to je pravda)
Každopádně díky za tvoje nakopnutí.
Jako děrovou nemoc bych to rozhodně neviděl,při děrovce se dělají díry na hlavě (ne na skřelích)- od rypce směrem nahoru nad oko ke hřbetu - tam kde jsou měkké chrupavčité tkáně , druhou věcí je že děrová nemoc nerovná se automaticky napadení bičíkovci a opačně.
podle mého názoru je to i tady na webu špatně popsáno, děrová nemoc v případě napadení střevních parazitů ,přichází až v pokročilejších stádiích , kdy se parazit ve střevech a organismu přemnoží natolik ,že na rybu nezbývají žádné minerály a vitamíny- důsledkem toho je že je organismus začíná odbourávat právě z těch měkkých chrupavčitých tkání na hlavě - to je děrová nemoc.
Děrová nemoc se stejně tak začne objevovat při nekvalitní, málo pestré jednotvárné stravě - důsledek nedostatku vitamínů a minerálů.
To co se u Tebe děje je spíše kombinace odřeniny se zaplísněním - v důsledku narychlo zarybněné nádrže, za týden se akvárko rozhodně nezaběhne- to trvá zpravidla měsíc a více záleží na okolnostech zabíhání a ryby se pak přidávají postupně - i do Tvého objemu přidat najednou 15 skalár je koledování si o průser.
Samo tam ti bičíkovci bejt můžou -to Ti ale bezpečně prozradí jen mikroskopické vyšetření výkalu- nicméně i kdyby ta děrovka byla důsledkem napadení bičů , v tomhle stádiu by už ryby takřka nežraly , byly by vychrtlé a neustále zalezlé.
proto mi to spíš ukazuje na nevhodné podmínky - málo zaběhlé akvárko - moc dusíkatých látek , navíc tam nemáš skoro žádné kytky ale už tam leješ hnojiva a bubláš CO2 - to všechno v kombinaci způsobuje nevhodné podmínky - stres ryb- oslabení imunity a problémy jsou za dveřmi - pak i lehká odřenina způsobí lavinu zdánlivě špatně identifikovatelných potíží.
Ahoj, před cca 10-ti dny ještě ve starém 250l akváriu se dvěma ze skalár na hlavě udělaly malé bílé tečky, které jakoby vystupovaly. Tady na foru jsem našel fotky úplně stejného problému. To jste označily jako děrovou nemoc. Přeléčil jsem tedy na děrovou nemoc pomocí ESHA HEXAMITA. Jedna už je v pohodě a této se ty tečky dnes objevily znovu. A navíc za nimi se objevila hrčka viz foto. V 250l akváriu byli jen cca 8dní, abych mohl zaběhnout velké 700l akvárium.
Co to může být? Děkuji za případné rady.
Starší reakce
Dierovka to nebude, ta sa robi vždy na hlave...
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
Přidat reakci
1 ...... [6] ...... 39
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 36708x