Skalára - nemoc
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
0 10.01.2021 16:58 hellmut [144] - Cichlidy Chci se zeptat , je to výkal nebo červ?
Případně čím na červy?
Dík
Starší reakce
Z Pardubic to má Honza trochu z ruky.
Co se týče parazitů, není hned nutné používat chemii. Pro začátek bych to u skalár zkusil vyšší teplotou. Na týden 30°C, možno i víc, by mohlo stačit. Mám odzkoušeno na radu Montyho.
eSHa hexamita je na specifické střevní bakterie včetně těch bičíkovců. Možná bych dokonce zvážil použít postupně obojí (nejsem si teď jist, zda je povoleno je kombinovat a návody se mi hledat úplně nechce). A třeba v Hornbachu mají od eSHa snad všechna vyráběná léčiva...
Jo a v akvaristikách ryby nekupuj. Jednak tam jsou drahé a riziko nákazy je tam značné. Lepší je si zajít na nějakou burzu (zítra bude v Počernicích, v neděli na Pankráci) nebo si najít inzeráty konkrétních chovatelů. Samozřejmě můžeš narazit na výjimky...
Hexamita je primo na bičíkovce. Zkus si pro změnu koupit ryby přímo u chovatele.
Můžu jako jinou variantu použít eSHa Hexamita ? Dnes jsem koukal v akvaristice a gdex tam neměli.
Jinak díky za rady. Zkusím skaláru koupit v jiné akvariste, kde vypadají rybky dobře. Popřípadě časem zkusit ty čichavce, už jsem o tom taky přemýšlel.
Zatím tady nikdo nezmínil, co s těmi parazity. eSHa gdex by mohl pomoci, zabírá jak na bičíkovce, tak na tasemnice a jinak je to poměrně šetrný preparát. Taky samozřejmě má pravdu i RAP s tou karanténou.
Je to sice mimo téma,ale zkus jiný druh ryb. Akary, Geophagy, Čichavce Perleťové. Pokud chceš Skaláry chce to akva aspoň 50 cm na výšku a min 200 litrů.
s barvou ani výškou sloupce to určitě nesouvisí. Pro 2 dospělé ryby bude to akvárko moc malé, minimálně na výšku. Evidentně jde o nějaké parazity, kteří se přenesou ze staré ryby na novou a pak to chvíli trvá než rybu zahubí. Kromě bičíkovců by to mohly být i nějaké tasemnice nebo motolice.
S výškou akva to určitě nesouvisí. Ani s tím že jsou bílé. Skalára je hejnová ryba. Pokud chceš jen dva kup si dospělý pár. Na fotkách v prezentací je vidět ta vyhublá ryba. S největší pravdepodobností bičíkovci.
Zdravím, mám ve svém 160L akva 2 skaláry + jiné rybky. Asi 3 měsíce jsou oba plně v pořádku, aktivní, poté jeden z nich přestává přijímat potravu, zdržuje se v rohu, má trhavé plavání a nevypadá celkově dobře. Asi po měsíci hyne. Dokoupím dalšího a situace se opakuje (nevím jestli pak je špatný ten nový nebo původní). Nevíte důvod ? Akva má sice 40cm na výšku, ale kupuju skaláry ty menší a vždy plně bíle vybarvenou formu. Může to souviset s menší výškou akva, nebo tím, že skaláry jsou plně bílé a asi dost vyšlechtěné, tak jsou víc náchylné ? Nebo jiný problém ? Ostatní rybky jsou v pořádku.
Díky za rady
Starší reakce
Vyfocené to mám dobře,jen se ta fotka vždy upravuje než se sem odešle. Prd tomu rozumim co a jak posílat aby se foto neupravilo. Děkuji za rady,budu to sledovat. Mám domluveno s bývalým majitelem že mi ji vymění že je to prý vrozená vada a nedorostla část žaber. Nechám si ji, je mi ji lito ji dát pryč. Děkuji všem.
Pokud se chová normálně a přijímá potravu, tak je lepší to nechat být. Nákaza žábrohlísty by se určitě neprojevila už druhý den po zakoupení a nastěhování k novému majiteli a rozhodně ne tím, že by chyběl kus kosti. Rybu pozorujte, zkuste si ji i lépe vyfotit, ať máte pozorování s čím porovnávat, kdyby se to nějak měnilo nebo zvětšovalo, tak pak bude na čase to řešit. Jakou máte teplotu? Snažil bych se o 27 - 28 °C, ale to se zase nebude líbit těm neonkám obecným.
rybicky.net/clanky/526-zabrohlisty
Při napadení žaber dochází k jejich mechanickému poškození a k obranným reakcím hostitele, krváceninám a k odumření napadené tkáně (stejně jako u daktylogyróz). Ja jsem se tu nedočetl o půlce žábry ani nevím co s tim. Proto jsem to sem dal. Rybka žere,plave s ostatními, nechová se divně.
Je to hrubý odhad. Podle všeho co jsem si tady četl to podle příznaků může být kterákoliv z možností. Tady na vlákně se dá dočíst podrobně všechno jen podle příznaků. Neřekl jsem že je to pravda pravdoucí jenom jsem se snažil nasměrovat na bližší diagnózu. Odhaduje se to těžko i kdyby ta fotka byla dobrá. Možná si dotyčný na fóru něco s těch možností najde a bude to moct lépe určit. Teď akorát ví že ryba nemá půlku žábru. Taky si rád nechám poradit co by to mohlo být každá rada lepší než nic
To, co tam chybí, je skřele, kostěná ochrana žaber. Občas se tato deformace vyskytne.
Klobouk dolů, když z takové rozmázlé fotky dokážete diagnostikovat plíseň, bičíkovce i žábrohlísty. Já si totiž nejsem jist ani jedním z toho, dokonce si myslím, že tohle žábrohlísti pravděpodobně nezpůsobili, ale že to je možná následek nějakého úrazu.
Řekl bych že to budou paraziti. Těžko říct jaký druh jaký mají výkaly? A žerou ? Může jich být víc plus to vypadá že se to i zaplísnilo. Je smutné že někdo prodá takhle zdevastovanou rybku ale prachy jsou v dnešní době přednější. Pro příště si před koupí všímejte každý detail na rybce. Paraziti by se dali odstranit třeba léčivem Hexaex pokud jde o bičíkovce. Žábrohlísty se mi podařilo odstranit přidáním soli do vody. Tady na fóru je o tom celé vlákno odpověď určitě najdete. A na plíseň zaručeně pomáhá ESHA 2000 v kombinaci s ESHA exit.
0 30.11.2020 18:19 Katt – Nemoc žaber?
Včera jsem si přivezl čtyři skaláry. Jedna ma rozpadlá žábra na jedné straně, dá se to lecit? Co to je? Děkuji
Starší reakce
Zdravím všechny akvaristy. Před nedávnem jsem zažil měsíc trvající martýrium u svých ryb napadených bičíkovci. Osvědčená léčba eshou vůbec nezabrala. Oslovil jsem zde zkušené akvaristy a doufal, že něco vymyslíme. A povedlo se. Ryby opět přijímají potravu a pomalu se dostávají do kondice. Za pomoc a rady děkuji Luďkovi,Milošovi a Montymu. Jinak přeju všem ať vám to roste,plave a dělá radost.
Starší reakce
Tvl, tak tohle je maso. Jednou jsem viděl psa, co žil roky ve výběhu 2x2 m. Měl tam vychozené kolečko, byl apatický a prakticky nereagoval na vnější podněty. Těm lidem to nepřišlo vůbec blbý. Tohle mi ten případ připomnělo.
Asi teď nemá cenu řešit, kde se tohle neštěstí vzalo...
Skaláru bych utratil viz
rybicky.net/forum/15576
Kropenáče (pokud nemáš možnost jim hned zařídit odpovídající nádrž viz
rybicky.net/atlasryb/pancernicek_kropenaty ) a neonku, pokud vypadají "zdravě", bych odnesl do nejbližšího zverimexu a zkusil je darovat. Případně tady
rybicky.net/forum/19452-darovani-vymena-akvarijnich-prebytku
Z akvárka bych komplet všechno, co je uvnitř, vylil a vyházel, akvárko vymyl a pro jistotu vydesinfikoval a uložil. Pak, pokud sis založila profil proto, že chceš začít s kavaristikou, bych si přečetl všechny odkazy pro začátečníky, které jsi dostala při registraci a pokud i nadále budeš chtít začít s akvaristikou, nech si tuhle třicítku pro krevetky a začni od nuly a pořádně...
Mě napadlo týrání zvířat. Divím se, že nejen Skalára, ale i kropenáčci tam vydrželi...
Co mám na to napsat pane kolego??? Snad jen, že dát Skaláru do 30 litrů považuji za trestný čin. Na to nemám slova..
Tady je už na léčbu pozdě. Pukud ta ryba poléhává její dny jsou sečteny. Až se divím, že v těch podmínkách vydržela tak dlouho. Zkraťte ji trápení. Zbytek rybek chcete darovat..tak prosím někomu kdo se bude lépe starat. Na ty vaše fotky je opravdu žalostný pohled.
Jsem zvědavý, co ti na tohle napíšou vlastníci Skalár...
0 29.08.2020 15:38 Jen – Nemocná Skalára
Ahoj, prosím o radu ohledně nemocné Skaláry - viz foto. Skalára je v akváriu asi 4 roky, již delší dobu jsem si všimla "zaraženého" oka dovnitř hlavy (několik měsíců), ale nejevila žádné další příznaky nemoci. Poslední 4 dny nejí, rozpadají se jí břišní ploutve (místa rozpadu ploutví mají stejné zabarvení jako nemocně vypadající část hlavy), pořád je o něco opřená a pasivní, občas se pohne a opře se o něco jiného.
Co se prostředí/údržby akvária týče - Jedná se o 30 litrovou nádrž, je stará přibližně 12 let. Posledních pár let je osvětlována pouze denním světlem (nebo umělým z pokoje), nejsou v ní již žádné rostliny (pravděpodobně kvůli dlouhotrvajícím řasám a častému hynutí rostlin, proto se asi ani nesvítí) a nové ryby zde pravidelně umírají - nebyly před přidáním nikdy v karanténě. Majitel přidával do teď do akvárka čerstou vodu (měnila se 1/3 - 1/2 i více, průměrně jednou za 2 týdny), náplň filtru (používá se ten malý, tmavě zelený na fotce) se čistila vždy v horké vodě, několikrát byly zbytečně překrmeny a dlouho nečištěny. Při čistění se přidávají přípravky: AlguMin Plus, Dajana Start Plus, Dajana Biofiltr, krmí se Dajana Basic Tropical Flakes. Včera jsem poprvé přidala do akvária několik hodin odstátou vodu (vyměnila jsem 1/3), dnes jsem náplň filtru vyčistila ve vodě z akvária, teplota by měla být cca 26/27 °C, nevím jistě - další týden koupím funkční teploměr. Žijou zde 4 ryby - 2 Pancéřníčci Kropenatí (v Akváriu jeden přes 6 let, druhý 4 roky - oba vypadají zdravě), jedna neonka (v akváriu možná rok nebo déle - vypadá zdravě) a nemocná Skalára.
Vím, že se do teď díky nevědomosti majitele dělalo spoustu dlouhodobých chyb a zemřelo hodně ryb zbytečně, plánuji zkusit sehnat někoho, kdo by se o ně lépe staral. Nerada bych je ovšem předala nemocné (ty zbývající 3, pokud se tuhle nepodaří vyléčit.) Prosím tedy, mám Skaláru nějak léčit, případně jak? Myslíte si, že je třeba přidávat do vody ty přípravky, nerada bych její stav zhoršila. Moc děkuji za rady a tipy!
Starší reakce
Já bych to na ty biče tipoval ale bez mikroskopie výkalu bych osobně žádné léčiva nepoužil - s ohledem na rychlý průběh u předešlého kusu.
Ono je tady trochu problém se vhodným léčivem , v lepším případě to bude spironucleus nebo hexamita - na ty zabírá většina komerčních léčiv , jen je potřeba zvýšit dávkování - díky nesmyslnému preventivnímu přeléčovaní , něčeho co ryby mnohdy ani nemaj, je tu rezistence a dnes je potřeba např u Metronidazolu někdy i ztrojnásobit dávku aby to vůbec zabralo a hlavně - postup a délka léčby - jinak to nemá smysl a bude se to dokola vracet jak bumerag .
V horším případě to můžou být kryptobie a s těmi je to mnohem složitější a s jejich léčením nejmlich. je jich mnoho druhů , některé žijí v tenkém střevě ,jiné v tlustém, v krvi , ve vnitřních orgánech a taky na povrchu těla napadají nekrotickou tkáň drobných ranek atd. běžnou mikroskopií i při zvětšení 1200X nemožné rozeznat která je která.
Pak to můžou způsobovat i helmiti , tasemnice atd...
Pokud máš možnost mikroskopu - dá se třeba na youtube najít spousta mikroskopických snímků jak co vypadá resp jak se co pohybuje - kryptobie se narozdíl od bičů při pohybu vlní.
Kdyby to byly moje ryby - léčil bych je vysokou teplotou a vtom akvu kde jsou , protože jestli to mají v sobě skaláry - je toho plné dno atd...
Postup je takový , že se začne postupně zvyšovat teplota - 2-3°denně , minimum je podle mé zkušenosti 35° - pokud se Ti povede 36 jen líp - méně je k ničemu . Ode dne kdy bude na teploměru min 35° se počítá 10 dní - ne méně , ne více , po celou dobu je nutné silně vzduchovat , v tak teplé vodě je hodně málo rozpuštěného kyslíku - mohl by být problém.
krmím klidně 2x denně ale jen trošku , ob den odsaju detrit ze dna (i ten se bude dle mého rozkládat v tak teplé vodě mnohem rychleji) a vyměním polovinu vody za stejně vytemperovanou -klidně i o 1° teplejší -ono udržet takovou teplotu topítkama není zas tak jednoduché , většina má 34°max některé ale i 36°
nutné říct že je možné, že ti odejde nějaká rostlina - u mně se to nestalo - mám ale samé hodně nenáročné , max zastavily na nějaký čas růst a netuším jak na to zareagují neonky - dle kolegy který toto praktikoval mnoho let - žádné úmrtí nikdy nenastalo , u mně v souvislostí s teplotou taky ne - samo pokud je některá ryba na pokraji života - nemusí to dát - ale pravděpodobně by jí nemusela pomoc už ani svěcená voda.
To vyboulené oko ,nebo nekrotická tkáň na boku ryby může být až sekundární - určitě bych ho neřešil primárně - pokud jsou ryby oslabené např. parazity , imunitní systém nemá sílu zvládat i triviální prvoky běžně žijící v akvu a ti pak mají ráj - mimochodem jsem se dočetl, že i někteří spironucleus napadají drobné ranky na těle - pak způsobují takové otevřené rány.
Vyboulené oko - důsledek např zmnožených parazitů v břišní dutině - nebo perforace střeva či jiného orgánu - zánět - horečka - nitrolebeční tlaky a oko leze ven.
Vzhledem k tomu jak rychle to šlo s první skalárou , bych začal jednat rychle ,at už zvolíš chemii nebo ne - to je ovšem na Tobě - hodně zdaru.
Tak bohužel to nedala, to oko se jí sice na pohled zlepšilo, ale přestala žrát, začala být apatická a po pár dnech bylo po ní. A teď má nově podobné vystouplé oko další kus.
Aby toho nebylo málo, tak další kus má na sobě už delší dobu toto (viz foto), nejsou tam žádné chomáčky plísně, je to spíš naopak spíš důlek dovnitř, ale vůbec se to nelepší, spíš se to zvětšuje. 2x ob jeden týden jsem aplikoval třídenní cyklus s eSHA 2000, ale absolutně bez efektu. Ryba se zatím chová normálně, žere, dokonce je to dominantní kus, takže občas prožene ty ostatní.
Kde k tomu mohla přijít?
Nemohou to celé dělat nějací vnitřní paraziti u těch skalár? Všechny ostatní ryby ve společném akva jsou v pohodě zdravé.
Starší reakce
Ahoj, dej jim čas. Já měl podobný problém s novými skaláry co se týče těch světlých výkalů a trvalo to celkem dost dlouho. Jsou to takové transportní citlivky
budu držet palec
Ahoj vespolek. Předevčírem jsem si přivezl 4 malé skaláry. Včera jsem si u jedné všiml jednoho vystouplého oka (první 2 fotky), má okolo něj i jakoby světlý "kroužek". Nevšiml jsem si, jestli to už měla od nákupu. Dneska měla i takový zvláštní dlouhý bílý výkal... Protože jsem je začal pečlivě pozorovat, tak jsem si ještě u druhé dneska všiml, jakéhosi světlejšího bodu u kořene hřbetní ploutve (druhé dvě fotky). Obě ryby se chovají normálně, aktivně plavou ve skupině i samy, žerou normálně, neschovávají se. Akvárium je čerstvé, teď je to přesně 5 týdnů po založení. Od začátku mám neměřitelné NO2, NO3 se také blíží nule. Vodu jsem naposledy měnil v neděli 1/3 (dnes je čtvrtek). Filtr běží nonstop od začátku bez čištění, pouze ob týden měním vatu na vstupu (bez rozebírání filtru) a o víkendu jsem přidal purigen. Teplota vody teď stabilně okolo 27-28°C.
Napadá mě jestli to třeba není následek stresu nebo třeba i nějaká ranka (vylovení, chovatel si je dal na dlaň aby koukl jestli jsou OK, pak do pytlíku, pak 30 minut cesta autem, přelovení do mého akva...). A jestli má smysl to nějak aktivně léčit (jak?), nebo nechat jak se to vyvine dál, nebo řešit radikálně (což bych strašně nerad). Jen abych ochránnil ostatní ryby.
Starší reakce
- pravděpodobně okruh Colummaris, již v postupujícím stádiu
- lehce zvednout teplotu, aplikovat malachitku, nebo přípravek Nifurpirinol (JBL Furanol Plus 250) a částečné výměny vody
Akvárium jsem koupil před mesicem od jed
noho staršiho pána který se o akvárko
Moc nestaral v akváriu byla samá řasa, špinavé ryby měli plíseň tu jsem léčil esha 2000 karanténí nádrž zatím nemám přidám fotku celého akva v akváriu jsou dva sumecci 4 mecovky ancistrus 4 krát a 7 krát skalár
Jen pro info, ta nádrž je provizorní karanténa, nebo v ní ryba dlouhodobě žije? Můžeš přidat celkové foto a pár informací o založení, údržbě, osádce atp.?
0 09.06.2020 19:24 Pether – Skalara nemoc
Starší reakce
- exophtalmus, zde nemusí být problém pouze v hodnotách vody, způsobuje ho také plíseň(jedna skupina) , vrtějši a motolice
Hloubkovou orbu provádím co 14dní. Jediný Problém byl v kořenu. Neproudila tam voda tudíž následovalo zahnívání.
Tak to bude ono nic jiného tam není. Jak jsem psal údržbu nezanedbávám. Děkuji za radu s tím přípravkem. Separé nádrž naštěstí mám.
Vezmi odkalovačku a pořádně odkal dno. Do hloubky.
No to může. V akva nesmí nic zahnivat. Jestli to smrdelo, došlo k anaerobnímu hnití a vznikal tam čpavek. Neviditelný zbijak. Už v nízkých koncentracích se váže na krevní barvivo.
Lečivo na ty vyboulené oči je JBL furanol. Léčbu proveď v separátní nádrži. Silné vzduchování nutné. Dobře si přečti příbalový leták.
Údržba je pravidelná každých 14 dní. Teď co jsou nemocní tak každý 3tí den max po týdnu. Ph 6,8-7. No2 a no3 bohužel nezměřím test nemám. Ještě jsem zapomněl napsat že jsem z akva vyndal velký kořen pod ním mi zahnívalo dno. Při nadzvednutí byl cítit smrad jak kdyby byla v akvu močůvka. Byl tam cca rok alenevím zda to s tím může souviset
Vypouklé oči=exophtalmus. Jaké máš parametry vody? pH,NO2,NO3. Nezanedbal jsi údržbu před nějakou dobou? Tyto priznaky tomu nasvědčují.
To co píšou tady v atlasu bych osobně upravil. Vůbec se nerozlišuje jestli jsou to dlouhá léta domestikované ryby, které jsou už přizpůsobené naším podmínkám nebo tkz.divoké formy. Jako např.tvoje Nanay. Každopádně by pH nemělo být nad 7. Luděk ti napsal optimální parametry. Myslim, že pH bys moh dostat na 6.5 tu vodivost bych nechal. Já mám 450 a jsou v pohodě. Kyseliny se bát nemusíš. Používá se Fosforečná 30%ni. Samozřejmě při manipulací rukavice a brýle.
OT: Teď jsem to ještě změřil a pH asi 7,4-7,6 - je to pod moje rozlišovací schopnosti (pH 7,8 z řadu).
Vodivost (měřák čína) 256. Alkalita KH10.
Ono zde v atlasu se třeba píše pro skaláry pH 6-8 - zkusím nastudovat, jak srazit pH dolů. Do CO2 se mi moc nechce, kyselinou bych si asi ublížil a s takovou alkalitou asi výluhy moc nehnou..? Mám možnost brát dešťovku z retenčky, ale to mi tady bylo rozmluveno (saze, pyl,...).
Parametry Rio Nanay: pH 5.2-5.5,vodivost 40-50 Microsiemens (µS),teplota 26-30°C. Jak uvedl kolega v předházejícím komentáři,problémek může být v zásaditém ph a jeho vlivu na kožní sekreci.
To asi ne,mají cca 5-6 měsíců a otiraji se i ty menší. Ale prd tomu rozumim
Nechystají se klást jikry?
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
Přidat reakci
1 ...... [4] ...... 39
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 36708x