Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Skalára - nemoc

 

NápovědaFórum » Nemoci  

Přejít na předchozí stránku 34 Přejít na další stránku   1  
Skalára - nemoc
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2009 09:28 Romiš – Re: 0
Mno..., ještě jsem neměl čas si ty Romyho odkazy projít, takže ani nemohu za sebe udělat nějaký závěr. Zejména stran tvrzení, že "...Některé spory jsou uvolňovány do vody přes kůži, ale i výkaly. To znamená, že ryby ještě žijí." Takže strpení. ;-)
Slibuji, že se ještě vyjádřím. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2009 09:12 Muž 0 [1718] - Obecné. – Re: Romy
Ano , takto se na "věc" dívá a postupuje skutečný profesionál. palec

Tím nechci "shazovat" Romiše , jako akvarista je dobrý ! ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2009 12:45 Romiš – Re: Romy
Díky, jak bude chvilka, mrknu na to. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2009 12:42 Muž Romy [1822] - Cichlidy – Re: Romiš
Samozřejmě myšleno v tom smylu,při krmení v akváriu.Ryba při krmení pozře nejen stravu,ale i spory.
www.aquarium-guides.com/…
www.adaniels.com/…
users.interblock.pl/…
Těch stránek je víc a víceméně se shodují.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2009 12:23 Romiš – Re: Romy
Některé spory jsou uvolňovány do vody přes kůži, ale i výkaly. To znamená, že ryby ještě žijí. Nové spory se dostanou do těla při krmení a kolotoč začíná znova.
Nové spory se dostanou do těla při krmení... Omlouvám se za naivní otázku, ale jak se dostanou do toho krmení?
Můžete, prosím, uvést odkazy, odkud čerpáte tyto informace? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2009 12:16 Muž Romy [1822] - Cichlidy – Re: Romiš
Celé dopoledne jsem projížděl fóra na téma Plistophora hyphessobryconis,ale stále si myslím,že v tomto případě o tuto nemoc nejde.Ale musím dát za pravdu Mister Zero.Skoro všude,kde jsem byl,byl psán průběh nemoci takto:
Plistophora hyphessobryconis proniká střevy ryb do svalové hmoty.Prvním příznakem jsou bělavé flíčky jakoby pod kůží.Hlavní je ale toto,spory vytvářejí ve svalech cysty,postižené místo oteče a nakonec praskne,a další spory se dostávají do vody.Některé spory jsou uvolňovány do vody přes kůži,ale i výkaly.To znamená,že ryby ještě žijí.Nové spory se dostanou do těla při krmení a kolotoč začíná znova.
Dále se zde ale píše,že Plistophora hyphessobryconis je možné zaměnit i s některou bakteriální infekcí.
Samozřejmě infikované ryby utratit,léčba není známá.Dezinfekce nádrže je zde na místě.
Nejlepší prevence je dlouhodobá karanténa.Bohužel jsem se nikde nedozvěděl,jak dlouhá je inkubační doba.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2009 12:10 Toony
ještě dodám, že jsem hledal na foru a podle toho co jsem se dočetl to vypadá na plisen nebo parazita.Mám v plánu koupit přípravek Esha 2000.může mi to tady někdo pleas posvětit nebo vyvratit?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2009 11:29 Toony – zákal na oku u tetry
mám roblem s tetrou růžovou.Má oko mírně vykulené a zakalené jako by mléčným zákalem.Dnes sem uviděl mléčný zákal na druhé tetře.Oko vypouklé nemá.Trus sem neviděl.Jsou strašně rychlý takže sem si ho nikdy nevšimnul.Snažil sem se je fotit, ale absolutně bez úspěchu.Ty ryby jsou prostě neposedný.Díky za rady.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2009 11:16 Romiš – Re: 0
Jak jsem pleistoforozu eliminoval? :-)
Tak jak jsme už oba napsali - utracením nemocných ryb. Samozřejmě jsem se snažil o této nemoci získat co nejvíc informací a to i konzultacemi. Zjevně jsem ale konzultoval s jinými lidmi a informace čerpal z jiných zdrojů, než vy. Proto také tvrdím, (a mám vyzkoušeno), že není nutno znovu zřizovat a desinfikovat nádrž, pokud nenecháte nemocné ryby v akváriu uhynout.
Ještě doplním, že k nákaze došlo prostřednictvím nítěnek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2009 11:03 0 – Re: Geri
Doporučuji to samé , co jsem napsal SHRECKOVI , fotky s popisem na parazitologii odeslat.

Pro dnešek tu končím s přítomností.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2009 10:54 Muž Geri [29] - Skaláry
Fotka k příspěvku Taky potřebuju pomoct, už jednou jsem tu psal o pomoc ale nikdo nepomohl :E prosim prosim, jsou to ty černé flíčky.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2009 10:41 0 – Re: Romiš
Jestli tedy Vaše ryby byly napadeny Plistophorou , tak popište , jak jste ji eliminoval. Určitě to bude zajímat víc lidí , než jenom mě. Děkuji za vypsání.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2009 10:32 Romiš – Re: 0
Nic ve zlém, ale já píšu o vlastních zkušenostech. :-) Howgh! :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2009 10:28 0 – Re: Romiš
Je to veterinární doporučení , ne moje osobní.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2009 10:25 Romiš – Re: 0
Moc vám nerozumím, co myslíte tím "všeobecná bagatelizující konstatování". :-)
Že jsem ve vašem příspěvku našel nepřesnosti a reagoval na ně, je špatně?! Nač potom vést jakékoli diskuse? :-)
Možná vám nepřipadne jako chyba doporučit "totální předělávku s desinfekcí" v případě napadení ryb pleistoforozou. Já to v případě zavedené nádrže, (nikoli např. "prázdné" plastové nádoby, sloužící k odchovu ryb), považuji minimálně za zbytečné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2009 10:14 0 – Re: Romiš
Ahoj , promiň , ale nepiš mi prosím taková konstatování ( i všeobecná bagatelizující). Napsal jsem jen širší související pojednání a Ty v tom jakoby hledáš chyby (když v něčem skutečně budou , tak to beru ! )

Konkrétní myšlenku řešení jsem uvedl , tak nač to komplikovat. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2009 09:36 Romiš – Re: 0
Pokud by se jednalo o Plistoforózu...postup byl takový , že se ryby s příznaky utratily , ostatní přeložily do jiné nezamořené nádrže a ta zamořená se komplet vydezinfikovala - i písek , prostě vše (to už rovnou založit znovu a není jisté nemají-li i ostatní ryby nákazu v sobě).
Pokud by se jednalo o pleistoforozu, nemocné rybky je skutečně nutné utratit, ale nádrž dezinfikovat nutné není. Parazit je infekční pouze v případě úhynu hostitele, kdy se tento stává součástí potravy jiných ryb.
Krom toho - v tomto případě o pleistoforozu nejde. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2009 09:04 0 – Re: shrecek
Pokud by se jednalo o Plistoforózu (Plistophora hyphessobryconis ) projevující se bělavými skvrnami ve svalovině , tak postup byl takový , že se ryby s příznaky utratily , ostatní přeložily do jiné nezamořené nádrže a ta zamořená se komplet vydezinfikovala - i písek , prostě vše ( to už rovnou založit znovu a není jisté nemají-li i ostatní ryby nákazu v sobě ).

Nemůžu ani s jistotou určit , že je to motolice nebo vrtějš a proto Ti navrhuji , ať svůj dotaz směruješ rovnou na : Parazitologický ústav Akademie věd České republiky - Biologické centrum AV ČR v Českých Budějovicích , kde se zabývají parazity ryb a mohou poradit nejvhodnější postup řešení. Třeba jim tam pošli i ty fotky přes E-mail.

Stálou platnost tohoto kontaktu nemám ověřenou , ale napíšu ho , tady je : Tel. 387775403 ;
E-mail: paru@paru.cas.cz

Nejsem Vševěd a víc Ti neporadím. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2009 23:20 Muž Romy [1822] - Cichlidy
Fotka k příspěvku Ještě jedno foto děrové nemoci.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2009 23:16 Romiš
Možná dojde i na tu narkózu...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2009 23:05 Muž Romy [1822] - Cichlidy – Re: shrecek
Pokud cestuje,tak by neměl být problém rybu vyndat a toto mechanicky odstranit.V tomto případě si netroufnu říci,co to je.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2009 23:02 shrecek
Fotka k příspěvku shrecek napsala: to je právě takto : ty "díry" v té hlavě jakoby "vrtá" tento parazit, který je nyní ukotvený nad okem. Ale jelikož má skalár výkaly normální barvy, tak by to střevní parazité být neměli, tyto dvě věci se vylučují.Nebo nevylučují? V tom případě je diagnóza zcela jiná..a já už jsem opravdu bezradná, protože absolutně netuším, co je to za parazita..
Je to bílá tečka, která se dokáže stáhnout do těla skalára tak, že není vůbec vidět, nebo naopak se dokáže vysunout a zvětšit až dvakrát a vytvoří jakousi "cystu", která je ukotvená v těle ryby. A putuje po těle ryby, dříve ji měl skalár na hřbetě, nyní je nad okem. Poraďte, chci rybě pomoci, ale vůbec nevím jak..prostudovala jsem už vše...
:-(

Přikládám trošku detailnější foto, to co je výš,jsou ty díry, které tam vyvrtal ten hajzlík.a to nad okem je ten parazit
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2009 23:00 Muž Romy [1822] - Cichlidy – Re: PaDa
Děrovou nemocí trpí hlavně velké cichlidy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2009 22:38 shrecek – Re: Romy
to je právě takto : ty "díry" v té hlavě jakoby "vrtá" tento parazit, který je nyní ukotvený nad okem. Ale jelikož má skalár výkaly normální barvy, tak by to střevní parazité být neměli, tyto dvě věci se vylučují.Nebo nevylučují? V tom případě je diagnóza zcela jiná..a já už jsem opravdu bezradná, protože absolutně netuším, co je to za parazita..
Je to bílá tečka, která se dokáže stáhnout do těla skalára tak, že není vůbec vidět, nebo naopak se dokáže vysunout a zvětšit až dvakrát a vytvoří jakousi "cystu", která je ukotvená v těle ryby. A putuje po těle ryby, dříve ji měl skalár na hřbetě, nyní je nad okem. Poraďte, chci rybě pomoci, ale vůbec nevím jak..prostudovala jsem už vše...
:-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2009 22:28 Muž PaDa [6073] - mřenky a sumci – Re: Romy
Můžu se zeptat, které ryby tímhle trpí? Jenom "placky" nebo všechny druhy?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2009 22:26 Muž Romy [1822] - Cichlidy – Re: shrecek
Fotka k příspěvku Z fotky jsem toho moc nepoznal,ale podle popsaných příznaků jsem níže napsal dva důvody děrové nemoci.V tom druhém případě jsou výkaly normální,ale to jsem psal,stačí lépe číst. ;-)
Osobně nevidím ani díry v hlavě,ani vnější znaky jiné nemoci,jen nějaký bílý bod nad okem.Těžko poznat,zda je to díra,nebo bulka.Může to být opravdu cokoliv.
Takto vypadá děrová nemoc ve velmi rozvinutém stadiu.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2009 22:10 shrecek – Re: Romy
Romy, můžete mi podle fotografie té skaláry poradit, o jakou nemoc se jedná?její příznaky jsem popsala, ale mate mě to, že skalára nemá bílé "výkaly".Mohou to být skutečně střevní parazité?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2009 20:31 Muž Romy [1822] - Cichlidy – Re: miro03
Není zač. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2009 18:23 miro03 – Re: Romy
Roman dakujem. ;-) ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2009 17:50 Muž Romy [1822] - Cichlidy – Re: shrecek
Pro děrovou nemoc jsou dva původci.

1)Přemnožení vnitřních parazitů,kdy dochází k zanícení střevní výstelky,čímž brání přijímání právě vitamínů a minerálů.Pak dojde k odumření střevní výstelky,to jsou ty bílé,,výkaly".Tady už je docela pozdě.

2)Nedostatek minerálů a vitamínů díky jednostranné a nevhodné stravě.Zde jsou výkaly normální.
Proto se děrové nemoci říká,,nemoc z nedostatku"

V obou případech si tyto potřebné látky ryba odebírá z chrupavčité části hlavy,ta řídne a tvoří se díry.

Pokud má ryba děrovou nemoc a normální výkaly,stačí do potravy dodat množství minerálů a vitamínů,a to ať už dělat vlastní krmné směsi,nebo použít komerční přípravky(Fishtamin,apod).
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2009 17:24 shrecek – Re: miro03
s tímhle problémem taky bojuju...nedokázala jsem někde vypátrat, jestli je to přenosné na ostatní ryby výkaly té napadené skaláry. Pozorovala jsem jí a výkaly má normální barvy, žádné hlenovité, či bílé, jak je popisované. Každopádně na vnitřní střevní parazity sedí opravdu hodně příznaků, co ona má, krom těch výkalů. Má částečně roztřepené ploutve, začínají se jí tvořit "díry" hlavně v oblasti hlavy a skřelí a pak ta bílá zvětšující se "tečka" hruška nad okem. Občas plave trhaně, často se stáčí hlavou úplně dolů, jak kdyby dělala stojku...než koupim lék, sedí ty příznaky právě na tyhle parazity?nenapadá někoho co jiného by to popřípadě mohlo být? :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2009 17:12 miro03 – Re: datura
No a čo v prípade že je tu možnost že sú nakazené aj ostatné ryby v akváriu,nie vždy je nemoc možné rozpoznat makroskopicky(okom)počitočné štádiá.Pokial bi som začal volit liečbu najprv bi som sa uistil o akú nemoc ide,parazita?Niektoré parazity sú hermafroidi,iný zas sú živorodý,další zas kladú vajíčka,iné sa množia za pomoci medzihostitela.Dokonca sa rýchlo osadenstvo nádrže nakazí.Tak ako vlastne postupovat,poradíte mi niekto?Dakujem. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2009 16:39 Žena datura [104] – Re: shrecek
entizol samotným ancistrusům neublíží, ale jikry podle mě zlikviduje.
pokud máš karanténu, vždycky jí dej přednost. a je jedno, jestli zrovna máš ve společnáku jikry nebo ne. jednak léčivem všechny ryby trpí (proč do nich cpát zbytečně chemii), můžou ti to odnést kytky - a taky toho tolik nevyplácáš ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2009 15:58 Žena Amy01 [39]
ja by som volila karantenu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2009 15:51 shrecek – Re: 0
pohledala jsem si trochu na foru a nejspíš jsem dospěla k tomu, že se bude jednat o vnitřní střevní parazity. Přečetla jsem si i pár příspěvků lidí se stejným problémem a příznaky jsou totožné.parazit tedy už nejspíš pronikl ven z těla a tropí na skalárovi neplechu.Rozhodla jsem se použít Entizol, mám ale pár otázek, na které jsem tu nenašla odpověď - mohu dávkovat do plně osazeného akvária, mám tam i ancistrusi, kteří zrovna čekají mladé..nepoškodí přípravek nějak jikry, případně plůdek? Nebo mám skaláru oddělit do karantény a léčit jen ji?ostatní ryby jsou v pořádku, nemají žádné příznaky..prosím poraďte:-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2009 15:50 Romiš – Re: shrecek
Určitě to vtip není. Že se s narkotizovanou rybou lépe manipuluje, je bez diskusí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2009 15:46 shrecek – Re: Romiš
nevím jestli to měl být vtip, každopádně mi to moc nepomohlo.Veronika
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2009 23:38 Romiš
Kdybyste si troufla na narkotizaci pomocí CO2, lépe by se vám experimentovalo s odstraňováním parazita. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2009 23:31 0 – Re: Veronika
Odnes ho k veterináři , když nedokážeš parazita sama odstranit. Nechat ho vrtat čtrnáct dní , je na pováženou.

Těžko říct , zda by pomohl tremazol , ale já osobně by koupil injekční stříkačku a tenkou jehlu ; pak parazita , třeba i opatrným vpichem odsál nebo dezinfekcí zabil ( ryba v mělké vodě v misce se řídkou síťkou přidrží - znehybní v poloze na boku a poté se zásah provede - lampou osvítit).

Dlouho o tom nepřemýšlej , jinou lepší radu Ti zatím nikdo nenapsal a vetřelec "vrtějš" stále Tvého skalára hlodá ! a jak se asi cítí si umíš snad představit! no
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2009 22:12 Veronika – bílý cizopasník nad okem skalára
Fotka k příspěvku Dobrý den, chtěla bych vás poprosit o pomoc.Mám skaláru a už je to asi 14 dní, co se jí na hřbetě blízko hlavy objevil nějaký cizopasník.Projela jsem si toho hodně na internetu, včetně diagnostické tabulky od Sery,ale pořád nemůžu přijít na to, co je to. Nejprve to měl skalár připevněné na hlavě na hřbetě,ale myslím, že mu to jakoby "vrtá" díry do těla a nyní to má nad okem. Na tom předešlém místě má nyní dvě díry jak od piercingu v obočí. Žádná jiná ryba to v mém akváriu nemá. Ten parazit je schopný se zvětšit až třikrát a vytvoří takovou hrušku, která je ukotvená ve skálářím těle. Poradí někdo co je to a jak to léčit?jsem opravdu bezradná:-(
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.09.2008 17:50 Muž DonJuanKarlos [30] – Re: Bircky
Aspoň, že to měla rychle za sebou sad
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.09.2008 16:58 Bircky – Exitus
Právě jsem hodil skaláru do namraženého ginu s ledem... Mrskla sebou jenom před dopadem, po ponoření byla okamžitě tuhá... Budiž jí gin lehký.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.09.2008 16:39 Bircky
Ryba již pouze leží na dně a těžce oddychuje, rozhodl jsem se ji zkrátit utrpení. Prosím o uzavření toho threadu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2008 17:51 Page
Taky mi jedna z ničeho nic podobným způsobem umřela :-( . Ostatní skaláry jsou OK
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2008 10:41 Bircky – Re: monca
Ryba je stará přes rok a tohle se u ní objevilo poprvé.. :( Docela mne ten pohled drtí.... :(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.09.2008 21:13 monca
Může to být vrozená vada, nemoc a nebo problém se vzduchovým měchýřkem (k tomuto problému se přikláním nejvíc). Často lze pozorovat rybky "skokany" ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.09.2008 16:42 Bircky – Zesláblá skalára
Ahoj, mám už přes rok dobře fungující akvárium, jenom občasné úhyny (nepočítaje neonky sloužící jako nedobrovolná živá strava pro Skaláry)...
Poslední dobou jsem ale pracovně vytížený a akva trochu zanedbávám. Myslím tím to, že ryby sice pravidelně krmím, ale vodu už neměním každý víkend - ale např. 2x - 3x do měsíce a odkalování jednou měsíčně.

Dneska ráno jsem zjistil, že jeden skalár leží u dna na boku a občas se snaží vyplavat - to zvládne však do cca 1/4 nádrže, kde chytne pár vloček a poté zase sklouzne na dno... Resp. taková byla situace ráno, avšak nyní už ani nevyplave k hladině pro potravu - je to jakoby byl přivázaný ke dnu - sice plave, ale od dna se zvedne cca 3 - 5 cm po úhlem cca 50 - 60° a plave na místě. Ryba jinak vypadá zdravě, dokonce má i klasicky pestré zbarvení. Voda v nádrži 28°C, NO2 a NO3 jsem neměřil - musím zítra koupit testy. Za chvíli totiž zase odcházím na schůzku s klientkou.

Netušíte v čem je problém? Ostatní ryby jsou čilé jako vždy.

P.S. Ráno neběžela skoro vůbec filtrace, po vyčištění však žádná změna nenastala (naopak se zdá k horšímu).

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.07.2008 17:24 Muž DonJuanKarlos [30] – Re: TýnkaSkalárka
Nejspíš se odřela, kdyby to zbělelo bude v tom i plíseň. Zvýšil bych teplotu, přidal sůl... standartní postup :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.07.2008 17:16 TýnkaSkalárka
Fotka k příspěvku Je to fakt špatně vidět. A na boku u toho flíčku je ta trhlinka(šedivá)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.07.2008 17:10 TýnkaSkalárka
Nemám ponětí...momentík,skočim to vyfotit.
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [34] ...... 39

Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 36302x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/5376?od=1651