Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jak na řasy?

NápovědaFórum » Řasy  

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Jak na řasy?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2018 17:05 Muž @ MichalV [150] Re: Guppy
znížením teploty znížiš aj výkon biologického čistenia, ktorý prebieha v niekoľkých stupňoch, ale asi nie v rovnakej miere, ako aj rýchlosť metabolizmu rastliny.
Znížením teploty mohol vo väčšej miere spomaliť premenu organických nerozpustných látok (ONL) na rozpusté (ORL), ale v menšej premenu ORL na amoniak, NO2 a NO3 ako aj rýchlosť rastu rastlín a spotrebu anorganických látok. Ak sa intenzita svetla nemenila, celkovo by sa zlepšila kvalita vody a čierna riasa tak bola limitovaná živinami (ORL). Došlo by tak k odloženiu problému - kumulácia ONL v substráte.
Je to len hypotéza, ale fakt je, že to pomohlo. Máš lepšiu teóriu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.12.2018 16:44 Muž @ JirkaŠčobák [1952] - Sbírám akvarijní rostliny. Low-tech akva.Re: Maq
Závisí které řasy a závisí, které rostliny v akváriu jsou. Pokud se růst rostlin zbrzdí víc, než ostatní procesy, mohou zejména zalené vláknité řasy povyskočit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2018 14:56 Muž @ Maq [3383] Re: Guppy
Guppy napsal: Takže s klesající teplotou klesá i účinnost biologického čištění. Zpomalí se metabolismus všeho...
Klesá i intenzita biologického svinění, nezapomínej. Problém je v obdobích, kdy teplota stoupá. Naopak když má akvárium problémy, můžeme pomoct snížením teploty.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   04.12.2018 13:18 Muž @ Maq [3383]
V tuhle roční dobu mám v akvárku 17-18°C. Přes den malinko přitápím, v bytě je o trochu chladněji.
Řas mám momentálně víc než před dvěma měsíci, kdy byly teploty o cca 5 stupňů vyšší.
Touhle dobou mi odcházejí Eriocaulon cinereum, Eriocaulon setaceum a Ludwigia senegalensis. Držely by se lépe při vyšší teplotě? Pochybuji, ale vyloučit to nemůžu. Ostatním rostlinám (je jich tam bratru padesát druhů) tyhle teploty nevadí. A velmi mnohé jsem bez potíží pěstoval i při výrazně nižších teplotách.
Nedávno jsem zjistil, že Rotala wallichii zřejmě nedokáže přežít zamrznutí. Ale dokud bylo nad nulou, žila.
=
Jen stručně k tomu, jak si kdo topí. Mládež je mnohem víc ekologicky uvědomělá, zajímá se o ochranu životního prostředí, a tak podobně. Možná i proto si víc topí, aby to i v zimě bylo na tričko.
Osobně se cítím nejlíp při asi 19°C. Mohl bych tady vykládat, že teploty nad 23°C jsou pro mě nepřijatelné, a hloupě předpokládat, že jiný názor může mít jen ulítlá menšina.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   04.12.2018 12:20 Muž @ larix [958] Re: MichalV
Tiež si myslím, že útlm rias nesúvisel priamo s teplotou ale s jej dôsledkom na procesy v akváriu - mikroflóru, metabolizmus rastlín a rýb, rozpustnosť plynov atď., a teda následne na chemizmus (redox, pH, CO2, O2, ...) vody. Prípadne to s teplotou nesúviselo vôbec a riasy zmizli z úplne iného dôvodu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   04.12.2018 12:10 Muž @ MichalV [150] Re: Chramosta
škoda, že nie je tento "súboj" zdokumentovaný. Pomohlo by tento úlomok zapasovať do celkovej mozajky o riasach, ktoré máme denne pred očami a len si myslíme, že vieme ako fungujú.
Pre nás, čo sa zaujímame o pozadie a neuspokojí nás slepé nasledovanie jednoduchých návodov to otvára priestor k diskusii.
Mňa napadla jedna vec. Nižšia teplota utlmila metabolizmus baktérii v dne, ktoré v anaerobných a aerobných podmienkach spracovávali odpad z kŕmenia. Či je to trvalé riešenie alebo len odloženie problému na neskôr ukáže čas, pokiaľ sa ostatné parametre nebudú meniť.
Prosím o konštruktívnu diskusiu a nie polemizovať o tom, kto vykuruje byt na tielkovú teplotu. tone
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2018 11:48 Žena @ Xlienka [275] - AmerikaRe: Guppy
Většině rybek stačí teplota kolem 22-23°C. Stačí projít zdejší atlas a vidíš, že krom pár jedinců (třeba Betty, terčovci, skaláry...) je většina schopna existovat i v menších teplotách (většina teter, parmiček, neonek, razborek, kardinálek, otíků, dokonce i část krunýřovců) než často udávaných 25-26°C, a hodně z nich to i prospívá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2018 10:19 Muž @ antiA [175] Re: bobik0cz
bobiku a představ si že mám teplotu v místnosti 23 stupňů a v akvariu 18.
To že (urcitym) rostlinám to nevadi mohu potvrdit. A to i takovým ktere jsou teplomilne. Řas je taky podstatne méně při této nižší teplote.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   04.12.2018 09:11 Muž @ JirkaŠčobák [1952] - Sbírám akvarijní rostliny. Low-tech akva.Re: Guppy
Přes zimu mám teplotu vody v akváriích 17-25. Vyhovuje to mnoha živorodkám a rostlinám (ne všem - proto ta diverzifikace). Nicméně mám asi 70 druhu rostlin a skoro všechny dokáží být při 20-21 v pohodě.

P.S. Skiffia francesae a Phalloceros caudimaculatus reticulatus by byly v zimě rády za 15, ale to bohužel nemám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   04.12.2018 08:49 Muž @ Guppy [24] Re: Chramosta
To je bezesporu zajímavá zkušenost (bez nějakého sarkasmu), ale aniž bych se sám s nějakou řasovou kalamitou potýkal, tak obecně, pro mnohé naprosto nevyužitelná. Držet v obýváku 20 stupňů? To radši budu mít tu a tam štětku, ale hlavně teplo domova. A jak píše Drvi - ryby, rostliny...
Ano, je vymalováno, pokud máte aq na chodbě a chováte a pěstujete odpovídající ( v této souvislosti velmi omezené) druhy ryb a rostlin.
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.12.2018 08:27 Žena @ drvi [1960] - RostlinyRe: Chramosta
A co na to ryby?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   03.12.2018 20:59 Chramosta - Rostliny
Je mi 80let a akvarija mám asi 50let. Ale stručně. Chtěl jsem vždy dopřát rybičkám i rostlinám. Teplota vody 25-26°C posdní dobou přihnojoval DAJANA-PROFLOR. A náhle na rostlinách i na drti na dně černá a ani mechanicky neodstranitelná černá řasa.Asi rok jsem s tím bojoval bez sebemenšího ůspěchu. Pouze trhat postižené rostliny a vyměňovat dno. Dnes je po všem..A jak jednoduché. Snížil jsem teplotu v akvariju na 20-21°C°. A je "vymalováno"

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2018 17:08 Muž @ erwinek [23] - Skaláry,Corydoras ,Thoracata,EchinodoryRe: Biglees
Otocinklus-Otík,Parmoun,Parmička siamská.Šnek Neritina.Dá se říct,že pokud budou mít řasu dají pokoj,pak je třeba krmit Spirulou a zelenými tabletkami pro sumečky.Podle velikosti bedny 2-4 ks.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 25   28.11.2018 22:41 Žena @ drvi [1960] - RostlinyRe: Biglees
Ale hlavně nespoléhej na to, že nějaký živočich bude udržovat čistotu v akváriu místo tebe. Řas se zbavíš, když se ti podaří nastavit takové poměry, aby se dařilo rostlinám a ne řasám. A toho docílíš zejména pravidelnou údržbou a udržováním rovnováhy v akvariu . Třeba: www.horacovoakvarium.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2018 20:40 Muž @ Biglees [3] Re: silviebaris
Ano, v prezentaci mám 25L, ale momentálně mám už 125L :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2018 20:06 Muž @ Yirka [7654] Re: Biglees
Rozhodně konzumují mechy a to i v dospělosti kdy je řasy již nezajímají.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   28.11.2018 19:35 Žena @ tramtra [427] Re: Biglees
Nejúčinnější jsou okružáci a Japoniky, doporučuji vyzkoušet nejdříve ty.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2018 19:32 Žena @ silviebaris [44] Re: Biglees
Ale ty máš malé akvarium,jestli to je z tvé prezentace na chov parmiček..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2018 19:31 Muž @ Biglees [3] Re: silviebaris
Dobře, děkuji, podívám se na to a zeptám se ve sklorexu palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2018 19:30 Muž @ Oldass [5] Re: Biglees
Mě ožíraly jen kořínky plovoucích rostlin. Ostatního si nevšímaly.
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2018 19:29 Žena @ silviebaris [44] Re: Biglees
Nevím,já je nechovám,navštiv zdejší atlas,tak je vše popsané vč.chovu. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2018 19:27 Muž @ Biglees [3] Re: silviebaris
Jo, už jsem ji našel. Četl jsem ale, že v dospělosti rostliny ničí, je to pravda? Mám totiž v akva liliovnicky, anubiase (o ty se nebojím) a hydrophily
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2018 19:26 Žena @ silviebaris [44] Re: Biglees
ano Ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2018 19:25 Muž @ Biglees [3] Re: silviebaris
Není to černopruhá?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2018 19:24 Žena @ silviebaris [44] Re: Biglees
Parmička siamská ;-) ale ta je do většího akvária.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2018 19:21 Muž @ Biglees [3]
Jaký řasožravec by neničil rostliny?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2018 19:16 Muž @ Biglees [3] Re: silviebaris
Děkuji, akorát, že by mi spasli akvarko :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2018 19:15 Žena @ silviebaris [44] Re: Yirka
Nevím,já se jen ptala na zkušenost. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2018 19:14 Žena @ silviebaris [44] Re: Biglees
Jsou na bazoši vel.3-4 cm za 14kč kus. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2018 19:13 Muž @ Yirka [7654] Re: silviebaris
Nepovažuju se a mladého akvaristu. ;-)
Ale to je jen první fáze, druhá bude, že půjdou i rostliny. Možná mimo toho anubiusu, který je tuhý. Taky vlastní zkušenost.
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2018 19:12 Muž @ Biglees [3] Re: silviebaris
A dají se tam ještě koupit?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2018 19:05 Žena @ silviebaris [44] Re: Yirka
Citace...kecám takhle s jedním starým akvaristou a říká tvl. pořid si 5 kousků rybky jmenem dr.fish (Gara ruffa ) ty co vožíraj ve výlohách hnáty cizincum a 4 dny to nekrm a uvidíš.Tahnu do hornbachu a 5 jsem jich koupil jedna za 45kč doma hodil do akva a pozoroval a nestačil se divit cca 5 den anubias bez řas rybky furt šmejděj po kytkách a dnu a hledaj a vyžíraj ten sajrajt. Akva vyditelně prokouklo !!! Nikdy bych tomu nevěřil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2018 18:58 Muž @ Yirka [7654] Re: silviebaris
Garra rufa rozhodně nejlepším požíračem řas není.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2018 18:57 Muž @ Biglees [3] Re: NHKG
No, vláknité řasy se dají namotavat, spíš ty hnědé moc nejdou, co třeba krunýřovec beloskvrnny? Ten by nějak pomohl?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2018 18:31 Žena @ silviebaris [44]
Zdravím,má někdo zkušenost s chovem Garra rufa,udajně nejlepší požírač řas... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2018 17:24 Muž @ NHKG [3143] - Jihoamerické Cichlidy a eLkaRe: Biglees
Japoniky by to měly žrát: rybicky.net/atlasostatnich/krevetka_japonska Ale jak bude dost jiného žrádla, tak tu řasu budou asi ignorovat.
Většina řasožravců moc vláknité řasy nechce.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2018 17:12 Muž @ Biglees [3]
Zdravím všechny profesionální akvaristy, mohl by mi někdo doporučit řasožravce, který by ničil hnědé povlaky i třeba vláknité řasy, ale neničil rostliny (konkrétně hydrophila siamensis, anubias a lilaopsis n. zelinidae)? Děkuji

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.11.2018 21:11 R Muž @ vaclav [8944] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Angus68
Je lepší začít se slabším osvětlením + Co2 a postupně ho zvyšovat než to dělat obráceně. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   09.11.2018 20:40 Muž @ Angus68 [920] Re: xvalp06
Myslím, že když budeš sytit AQ COčkem, tak k tomu taky je potřeba odpovídající osvětlení.
Snížení intenzity, nebo spíš zatemnění, se využívá při napadení sinicemi. Řasy jako takové rostou z přemíry živin, které nespotřebují vyšší rostliny ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2018 17:22 Muž @ Xbourn [4] Re: xvalp06
Můžu vyzkoušet ještě ztlumit světlo a uvidím jestli to pomůže.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2018 08:54 Muž @ xvalp06 [21] - ŽivorodkyRe: Xbourn
By mě zajímalo, kolik lm to světlo dává na 40%. Výroce uvádí 8200lm na plný výkon, což mi připadá moc, já bych to tipnul tak na 4400lm. Bez CO2 bych viděl optimální světlo někde mezi 3000-3700lux na hladině, to znamená 1200 - 1400 lm, tedy kolem 30%. Vyzkoušej, uvidíš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2018 08:41 Muž @ Xbourn [4] Re: xvalp06
Světlo jsem samozřejmě ubral - svítím na nějakých 40% a kratší dobu .CO2 nemám kam dát akvárko je průhledové.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2018 08:34 Muž @ xvalp06 [21] - ŽivorodkyRe: Xbourn
Koukal jsem na tvou prezentaci a souhlasím s Papikem - moc světla a tím sekundárně nedostatek CO2. Uber světlo a přidej CO2, "burčák" z 2 litrový petky by měl stačit. Rostliny hladoví a řasy mají šanci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2018 08:08 Muž @ Papik [62] Re: Xbourn
Mně osobně pomohlo snížení intenzity osvětlení a přidávání kvasnicového CO2.
Nevím zda pomohlo jen jedno z toho nebo kombinace obého, ale paroh přestal růst a po otrhání postižených listů se už znovu neobjevil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2018 21:05 Muž @ Xbourn [4] Re: Angus68
Ok zkusím přidat trochu samotného NO3 od Easy life a vysadím hnojení na nějakou dobu snad se to zlepší. palec dík za nápady
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2018 20:50 Muž @ Angus68 [920] Re: Xbourn
Rostlinky jsou dost odolný i když vypadají křehce ;-) Mě to chvíli přestalo růst ve 160tce (trošku víc řasy), změřil sem, NO3 na 10mg/l. Přidal sem (opatrně)
www.vitaplant.cz/…
a zdá se mi to lepší.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2018 20:43 Muž @ Xbourn [4] Re: Angus68
Čau, Petře zásobní substrát nemám ,dno odkaluji pravidelně + měním vodu , hnojím denně 2,5 ml PMDD .Včera jsem vyměnil vodu a hnojivo jsem nepřidal,ale dneska jsem dělal testy od Sery na NO3 a výsledek NO3 méně než 10mg/l .Když přestanu hnojit co na to kytky?????? :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   08.11.2018 20:25 Muž @ Angus68 [920] Re: erwinek
SAE si jich všímají pouze dokud jsou to mladé rybky. Vyrostou a prděj na to ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2018 20:20 Muž @ erwinek [23] - Skaláry,Corydoras ,Thoracata,EchinodoryRe: FishWoman
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Na ruduchu je parmička siamská a parmoun síťkovaný.Mi se osvědčili "Otíci"-otocinklus-.Po dvou kusech mám v každém akva.Teď je už musím přikrmovat Spirulinou,řasa je pryč.Taky jsem měl Neritinu-šneka-dobrá na štětičkovou,ale pomalá.Omezit krmení,aby si všimli těch řas.

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.11.2018 18:14 Muž @ Angus68 [920] Re: Xbourn
Ahoj Rosťo ;-) pokud hnojíš tekutým, přestal bych ;-) Aspoň na nějakou dobu. Jestli máš zásobní substrát, prohrabej dno (třeba vidličkou) a po chvíli vodu vyměň tak, jako obvykle ;-)
Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] ...... 10 11

Zpět na obsah sekce Řasy Přidat příspěvek • Zobrazeno 27592x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/forum/484-jak-na-rasy