Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jak na řasy?

 

NápovědaFórum » Řasy  

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Jak na řasy?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2019 17:21 Muž @ smik [6] Re: medamedas
No světelnou pauzu bych nedával. Ta se dává většinou u akvárek které nejsou sycené CO2. Mě zhasíná akva ve 22hod a start se mění podle potřeby. Takže ho zapni v 17hod a vypni ve 21:30 a až bude cajk si to prodloužíš. Nebo si to nastav podle sebe, ale bez pauzy.
Vodu máš celkem slušnou, kapánek by snesla měkčí, ale myslím že v pohodě. Pokud se tomu dá věřit tak tam nemáš žádné NO3, to budeš muset přidávat každopádně. Pokud si hnojivo mícháš sám tak bych si namíchal dávkování něco jako 10mg/l NO3, 10mg/L K, 3mg/L Mg týdenní dávka a dávkoval denně. Mikra nevím co máš, já teď používám Profito v doporučeném dávkování a celkem OK.
K rostlinám. In Vitro rostliny mi nepřijdou úplně vhodné k založení akva. Většinou jsou prťavé a trvá dlouho než se rozrostou, pokud se chytnou. Na rostlinách určitě přitlač.
Ten Easy start zkušenost nemám, ale asi to neublíží, jestli to pomůže, kdo ví.

Ad filtrace. Všechno záleží na tom k jakému akva se chceš dopracovat. Pokud koketuješ s něčím jako Aquscape tak se většonou používají filtry o výkonu 5-10x větším než je obsah akvárka.
Já mám akva 180x50x55 a mám v něm Eheim 2217 a Sunsun 703B. To je papírovejch 2400L/hod a není to nic moc. Ten SunSun těch 1400L/hod rozhodně nedává, ale jsou to cenově přijatelné filtry. navíc ten SunSun v B variantě má UV lampu a ta by ti na ten zelenej zákal pomohla.

Využij taky václavovu radu a mrkni na nějaké prezentace akvárek které se ti líbí a kam se chceš dopracovat. Většinou z toho setupu pochopíš co funguje a co ne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2019 15:19 Muž @ medamedas [0] - TetryRe: afc1886
Chodím z práce později a chci, aby akva večer ještě svítilo a mohl tak pozozorovat jak se situace vyvíjí, a dělat údržbu.
Přemýšlím teď tedy o tom druhém filtru ještě, myslíte, že to něco změní? Bude tam nějaký efekt?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2019 15:03 R Muž @ afc1886 [4641] Re: medamedas
A proč chceš tu pauzu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2019 14:43 Muž @ medamedas [0] - TetryRe: smik
Moc děkuji, to jsou detailní rady co nyní dělat, super.
Doplním hodnoty vody. Ale jsou to asi 1,5 roku staré hodnoty když jsem testoval vrt, tak je možné, že jsou trochu jiné. Tvrdost je 2,67mmol/l, Ca 60,5mg/l, Mg 28,3mg/l, amoniak 0,548mg/l, NO2 0,0586mg/l, NO3 1,24 mg/l, Fe 0,0053mg/l, Mn 0,0584mg/l.
Dá se z těch hodnot vody něco vyčíst?
Ohledně světla, je třeba aby svícení bylo v kuse, nebo mohu přes poledne vypnout třeba na 2 hodiny? Přičemž zachovám celkovou dobu svitu 5 hodin.
A ještě dotaz na přípravek Easy start, mám přidávat, aby se akva rychleji zaběhlo? Například po každé výměně vody?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   16.02.2019 14:00 Muž @ smik [6] Re: medamedas
Tak jak píše Maq. EI metoda není šptná metoda. Sám jsem ji celkem úspěšně provozoval. Nevýhody jsou u ní poměrně identifikovatelné. Ty momentálně v akva nejsi moc připravenej na žádnej sofistikovanej systém. Velice dobře funguje Amano systém, ale na ten ti tam chybí to hlavní. Aktivní výživný substrát. EI se dá úspěšně použít v stabilním prostředí s masou rostlin, která to prostředí vytváří.
Nepíšeš, aspoň sem to nenašel, jaké máš parametry té tvojí studniční vody? Obsahuje nějaké NO3?.
Být tebou tak bych: Začal masívním proplachováním akva. V současném stavu 1xtýdně je málo. Klidně ob den, ob 2dny 50%vody vyměnit. Stáhnout délku osvitu na 5hodin. Pokud se akva dostane do pohody tak přidávat co týden hodinku, ale nešel bych na víc jak 8hodin. Pak bych spíš zvyšoval intenzitu. Ve fungující nádrži, s dostatečnou a rostoucí masou rostlin, do které se svítí silným světlem, se stejně maximální doba osvitu pohybuje kolem 10ti hodim.
CO2. Někdy méně je více. Vím EI je založené na vysokém CO2, ale CO2 je strašně blbě měřitelné. Takže sniž světlo a uber CO2 někam k 15-20mg/l.
Hnojit bych nepřestával, ale rapidně snížil a na EI bych se teda vyprdl. V akva se většinou nedostává, Mg, K a Fe+další míkroprvky. Teď bych limitoval růst fosforem.
Ten filtr co máš je výkonově dost na hraně. Já bych tam klidně přidal nějakého Clasica 2217. Ale chápu že nemusí být prostředky.
Ještě k vodě. Nevím jaká je přesná tvrdost té tvojí studniční, jám mám studnu tvrdou brutálně. Míchám s vodou z RO na nějakých 350mikroS. Obecně bych řekl, že rostlinám vyhovuje víc měkká voda a lépe se v ní rozpouští CO2.
Pokud vládneš trochu AJ (nebo překladač) tak tady je celkem pěkné čtení.
www.advancedplantedtank.com
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   15.02.2019 23:14 Muž @ Maq [3778] Re: medamedas
medamedas napsal: Bohužel šlo o rostlinky in vitro, tak musím počkat až vyrostou a zatím tedy moc vidět nejsou. Věřím, až řádně vyrosrotou všechny mechy, koberec a rostliny v zadní části, bude tam celkem dost zelené hmoty. Proto mi nepřijde, že by to nemohlo fungovat. ... V takovém případě se hledají přesné koncentrace hnojiva metodou pokus omyl nebo jak se k tomu přistupuje? Dekuji
Obecně jde o hledání rovnováhy mezi základními faktory:
(a) množství zelené hmoty,
(b) světlo,
(c) CO2,
(d) živiny,
k čemuž já osobně jako rovnocenné přidávám
(e) kyslík, a
(f) čistota, tj. nízký obsah organických látek ve vodě.
=
Metodu Estimative Index vymyslel a propaguje Tom Barr. Ty jsi se teď přesvědčil, že nefunguje tak bezproblémově a univerzálně, jak milý Tom tvrdí. Malé (in-vitro) rostliny, byť jsou to rychle rostoucí druhy, zpočátku nemohou ve velkém rozsahu konat to, co rovnováha akvária potřebuje. Dokonce je to tak, že zpočátku mají problémů až nad hlavu a situaci částečně zhoršují. Čili tento faktor je slabý. Tomu úměrně musíš přizpůsobit ostatní. Zejména světlo a živiny. Těch musí být taky relativně málo, jinak je využijí přednostně řasy. Dále, rostliny v problémech více kyslíku konzumují než produkují a způsobují organické znečištění. To jsou důvody pro pilné výměny vody, vzduchování během noci, filtraci přes aktivní uhlí.
Až se rostliny, jak doufáš, začnou ujímat a rozrůstat, tak se ta bilance začne posouvat do příznivějších poloh. Pak můžeš s citem postupně přidávat světlo a živiny. Naopak stabilizující se mikroflóra by měla zvládnout úvodní problémy s kyslíkem a organickým znečištěním.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.02.2019 22:18 R Muž @ vaclav [9345] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: medamedas
Pokud ti můžu poradit tak se podívej do zdejších nádrží rybicky.net/nadrze/… a přečti si jak to různí lidé dělají.
www.rostlinna-akvaria.cz/…
www.rostlinna-akvaria.cz/…
:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2019 22:08 Muž @ Smetany [157] Re: medamedas
Také nejsem odborník a zatím jsem něco podobného zkoušel jen v malé nádrži. Už skoro 2 roky funguje v podstatě bez řas a hnojím na principu pozorování rostlin. Trvalo to ale už sem vypozoroval jak některé rostliny mění barvu podle toho jaký prvek jim schází. Takže když vidím že rostlině nový přírůstek mění barvu opatrně přihnojím tím prvkem který myslím že chybí a ona se zase srovná tak sem spokojenej a čekám kdy bude chybět něco dalšího. Asi to není ideální způsob a Maq mi určitě napíše proč je to špatně, (budu za to rád) ale zatím mi to nějak funguje a rostlinám se daří. :-) Teď zakládám 700 litrů tak sem zvědav, jak dopadnu u velkého objemu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2019 21:44 Muž @ medamedas [0] - TetryRe: Maq
Děkuji za názor. Popravdě tyto pány neznám a nesleduji jejich práci. Inspiraci jsem čerpal všude možně, respektive jsem to v hlavě nosil roky než jsem si mohl tak velké akva pořídit. Je pravda že mám rád trošku minimalizmus a to bude ten koberec v popředí, ale v pozadí mám celkem dost větších rostlin. Přičemž jsem si vědom toho, že je třeba mít co nejvíc rostlin v akva. Proto je zadní část vysazena většími rostlinami ve větší míře. Bohužel šlo o rostlinky in vitro, tak musím počkat až vyrostou a zatím tedy moc vidět nejsou. Věřím, až řádně vyrosrotou všechny mechy, koberec a rostliny v zadní části, bude tam celkem dost zelené hmoty. Proto mi nepřijde, že by to nemohlo fungovat. Nicméně je pravda, že nejsem odborník a opravdu to nebude fungovat. A je pravda, že jsem netušil, že metoda EI nelze aplikovat na minimalistický styl. V takovém případě se hledají přesné koncentrace hnojiva metodou pokus omyl nebo jak se k tomu přistupuje? Dekuji
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 9   15.02.2019 20:43 Muž @ Maq [3778] Re: medamedas
Obecná poznámka: Na Tvém akvárku jsou jasně vidět zdroje Tvé inspirace. Tom Barr (EI) a Takashi Amano. Oba přístupy jsou více či méně kritizovatelné, ale docela určitě platí, že je nemůžeš kombinovat. Nemůžeš chtít Amanův decentní design a sypat tam živiny lopatou podle Barra.
Amano živiny dávkoval velmi pečlivě, střízlivě, a úzkostlivě dbal o čistotu (hlavně nízký obsah organických látek ve vodě). A používal hodně měkkou vodu. Díky tomu mohl mít koberečky, volné objemy, kontrastující sektory.
Barrova metoda je mnohem "hrubější". Dát všeho až moc. V prvé řadě hodně rostlin! Je to přístup pro maximalizaci tvorby zelené hmoty, pro barevnou džungli.
Budeš muset těm koloběhům a rovnováhám faktorů trošku líp porozumět, a pak si zvolit pro Tebe vyhovující cestu. Ta míchanice, kterou jsi do začátku zvolil, fungovat nebude.
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2019 19:51 Žena @ Andaska [129] Re: medamedas
Častá výměna vody vůbec neva. První týden od založení jsem měnila 1/3 obden, druhý týden každý třetí den a postupně dobu prodlužovala až na 1 týdně. Přidej hodně rostlinek a s výměnou pokračuj ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2019 19:44 Muž @ medamedas [0] - TetryRe: Andaska
Děkuji, také už jsem na to koukal, a dva lidi našel, snad brzy napíšou.
Jinak polovinu vody jsem měnil jak se má. Zítra zase polovinu vyměním. Mám pak ještě vyměnit znovu nebo častěji menší množství? Tipuji, že ta výměna vody není moc ideální, když nemám ještě zaběhlé akva. Jako, že tam stále přidávám čerstvou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2019 19:18 Žena @ Andaska [129] Re: Planorbella
A kam je narvu? Mám to celé zarostlé :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2019 19:14 Muž @ Planorbella [100] - PlžiRe: Andaska
A taky bych přidal rostlin ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.02.2019 19:14 Muž @ NHKG [3331] - Zeměžrouti, hadohlavci a eLkaRe: medamedas
Rotala je celkem náročná, rychle roste jen v ideálních podmínkách. Nemusí to být jen růžkatec. Podle mě jsou ještě lepší plovoucí rostliny s listy nad hladinou jako je Salvinia nebo Pistia. Skoro každý kdo je má jich část každý týden vyhazuje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2019 19:14 Žena @ Andaska [129] Re: medamedas
Plno lidí tu Růžkatec i jiné rostlinky daruje zdarma, stačí mrknout třeba do inzerátů...rostliny zdarma ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2019 19:13 Muž @ dimmur [280] Re: medamedas
OT: zkus poptat v okoli kolegu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2019 19:10 Muž @ medamedas [0] - TetryRe: Anthrax
Já myslel, že rotula rotundofilia co tam mám, tak je rychle rostoucí...
OK, rapidně snížím hnojení a zítra vyměním polovinu akva vody. Kde seženu půl kýblu růžkatce? :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2019 19:06 Žena @ Andaska [129] Re: afc1886
Mám ho stažené na polovinu. Tak to tak nechám. I když v akva je teda teď spíš polostín než světlo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2019 18:59 Muž @ dimmur [280] Re: medamedas
bud pridat treba pul kyble ruzkatce na hladinu, ten jde pak dobre odstranit nebo sundat na chvili "nohu z plynu" - sviceni a hnojeni ;-)
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.02.2019 18:57 R Muž @ afc1886 [4641] Re: Andaska
Světlo bych zatím nechal tak jak je.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2019 18:57 Muž @ 4Sima [38] Re: medamedas
Kdyby to bylo mé akva, přidal bych růžkatec a egerii kvůli odebírání živin.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.02.2019 18:57 S Muž @ Anthrax [1665] Re: medamedas
Zelenou vodu nebudeš nikdy mít z nedostatku živin. Samozřejmě že přebytek živin vadí. Vyhledej si pojem eutrofizace. ;-)
Určitě jak říkáš. Vybodl bych se na tuhle metodu. Nasadil bych nějaké opravdu rychlerostoucí kytky, ty pak můžeš po čase vyhodit ale teď je potřebuješ.
Edit: Jo a vyměnil bych vodu aby koncentrace těch látek klesla. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2019 18:53 Muž @ medamedas [0] - TetryRe: Anthrax
Ale dle všeho by přeci neměl vadit přebytek živin ne? Aspoň to je smysl metody hnojení EI. A řasy údajně z živin nerostou, ale z amoniaku a dalších látek, které vznikají při rozkladu rostlin. Ale taky mě to napadlo. Co tedy navrhuješ? Snížit rapidně hnojení a ještě snížit svícení? Díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2019 18:50 Žena @ Andaska [129] Re: afc1886
Zkusím obojí ano Moc děkuji za odpověď love A co světlo spíš slabší nebo zesílit?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.02.2019 18:48 S Muž @ Anthrax [1665] Re: medamedas
medamedas napsal: 14 dní nově založené akva.
medamedas napsal:Od začátku hnojím metodou EI a svítím cca 12 hodin denně.
Tady bych viděl problém já. Pereš tam moc živin a světla (klidně bych ještě snížil) a nemá je kdo spotřebovávat. Vždyť tam nemáš téměř žádnou rostlinou hmotu.
Měnil jsi vodu? To totiž tahle metoda jaksi předpokládá. Narveš tam hódně živin a co rostliny nespotřebují, tak vyleješ ven. Ideální metoda pro výrobce živin. hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.02.2019 18:46 R Muž @ afc1886 [4641] Re: Andaska
Já bych se snažil napřed co nejvíce řasy odstranit ručně a potom bych prováděl po nějaký čas výměnu vody aspoň co dva dny. Taky bych trochu zesílil proud v akváriu, jestli je ta možnost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2019 18:43 Muž @ medamedas [0] - Tetry – Řasy a zelená voda v nově založeném akva
Ahoj,
prosím o radu, mám 14 dní nově založené akva 432l. Od začátku hnojím metodou EI a svítím cca 12 hodin denně. Před pár dny jsem stáhl svícení asi na 9 hodin(LED). Hodnota CO2 je nyní asi kolem 50mg/l (Původně cca 15mg/l a postupně jsem zvyšoval, nyní zase snižuji cca na 30mg/l). Proud dle mě byl z rampy filtru a všude snad rovnomerné CO2 bylo (2ks drop checkerů), všechny rostliny prosperovaly a povětšinou lehce vlály. Včera jsem navíc ještě přidal proudové čepradlo abych proud ještě zvýšil, protože jinak nevím kde už by mohla být chyba. Po cca týdnu jsem do akva přidal Easy Life EasyStart. Ale zhruba po 12 dnech se začla objevovat řasa a následně zelená voda. Přijde mi, že je tam více druhů řas, zelená, hnědá, i jakésy vlasy. Mám tam od začátku i Chihiros Doctor III. Včera jsem měřil PO4 a vyšlo mi zhruba 2,5mg/l. Rostlinám se všem daří dobře a zdá se že prosperují a rostou, jsou vidět jasné přírůstky. Pravděpodobně jsou v akva jistě vysoké hodnoty amoniaku a dalších škodlivin, protože není akva zaběhlé. Možná jen stačí počkat, až se zaběhne akva a řasy a zákal zmizí, ale nevím jestli je tomu tak. Dělám něco špatně? Nebo mám jen tedy vydržet? Moc děkuji za rady. Ještě mě napadlo, že by to mohl způsobovat kořen, protže na něm se hned od začátku objevovala jakoby plíseň(nevyvařoval jsem ho). Nerad bych to teď nějak pokazil, protože mě to stálo už dost času a peněz. A musím říct, že malé akva mám roky, a doma jsme vždy měli akva, tak nejsem úplnej začátečník. Prezentace zde s všemi detajly ohledně rostlin a světel: rybicky.net/nadrze/29960
Moc děkuji za rady a komentáře
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2019 18:33 Žena @ Andaska [129] Re: afc1886
Ráďo a jak se jich zbavit? Co bys udělal na mém místě, kdyby to byly konkrétně tyto řasy. Už nevim, co dělat :-( Ty řasy se dělají i na horní části filtru (bioakvacitová kostka).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   15.02.2019 18:26 R Muž @ afc1886 [4641] Re: Andaska
Podle mě to je zelená vláknitá prorostlá rozsivkami viz odkaz v modrém rámečku.
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2019 18:05 Žena @ Andaska [129] – Řasy po celém akváriu
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahoj, pokládám znovu dotaz, protože na minulý nikdo nereagoval. Prosím mrkněte. V akváriu (viz. prezentace Šmírákov) se mi začala rozrůstat řasa a je jí čím dál tím víc a už je na všech rostlinkách a dělá se i na skle. Barvou byla nejdřív světle zelená a teď už je hnědá. Buď je přisedlá nebo má dlouhá vlákna. Nejvíc je jí na Hygrophile, Ludwigii, microsoriu a veškerý mech je jí prorostlý coze Vypadá to hrozně. Jakoby to byly chuchvalce špíny hmm .
Nejdřív jsem zkusila na týden zesílit osvětlení, teď zase snížit a nepomáhá ani jedno. Přidala jsem i okružáky a vůbec si ij nevšímají. Co je to za řasu? Nedokážu ji identifikovat, abych se ji mohla zbavit. Děkuji ahoj
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2019 22:42 Žena @ vero-ni [34] Re: Provpe
Asi 30 menších a 10 vetsich ;-) udělala jsem ještě navíc pár menších výměn vody mezi obvyklým režimem (1x týdně 1/3), přece jenom je to i tak zátěž na víc, a ten rozdíl na listech je fakt patrný.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2019 20:37 Muž @ Provpe [8] - RostlinyRe: vero-ni
Kolik jsi jich tam dala?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2019 00:37 S Muž @ Anthrax [1665] Re: dido
A? Co teda bylo to co ti pomohlo? Samotné výměny vody? To ses možná měl zeptat rovnou zde a mohl jsi mít klidné spaní již dříve. Jinak samozřejmě gratulace, že se ti povedlo řasy zbavit. palec
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2019 00:22 Muž @ dido [0] – riasy
zdravim vsetkych bojovnikou s nasim uhlavnym nepriatelom riasou.ja som sa dlho trapil s tymto previtom vyskusal som snad vsetko mozne aj nemozne,stravil nekonecne dlhe hodiny a bezsenne noci citanim na roznych forach.v mojom akva 960 l. sa uz vystriedali snad vsetky druhy rias,snad aj take co este ani neboli objavene.svietil som nesvietil som hnojil som pmdd pps pro ei.co ckoval som a nic.riasa sa mi smiala cez to sklo do ksichtu.ale zrazu co sa stalo.precital som si na google eutrofizacia vod.velmi zaujimave clanky odporucam si to pozret.naozaj.teras nehnojim iba vymenami vody a akvarko sa pekne spametava.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2019 06:27 R Muž @ romant [27202] Re: vero-ni
Neskutečně pracovitá dělnická třída akvária. ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 10   11.02.2019 19:48 Žena @ vero-ni [34] – Zelená vláknitá řasa
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Přidávám foto stavu vallisnerií před a po pastvě okružáky :-) stejné listy, teď už skoro neznatelná. Tedy: okružáci fungují!
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2019 20:06 Muž @ Cyklohentán [169] - nízkoúdržbové akvária s veľa rastlinami a hejnovými rybamiRe: Welt
Kľúčová je aj intenzita, nie len doba osvitu. Koľko w akého osvetlenia tam máš, a aké veľké akvárium? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.02.2019 13:00 Muž @ Welt [3] Re: Anthrax
Ok snížím o 3 hodiny ještě svícení. A uvidím během týdne jak se to bude vyvíjet. Zkusil jsem to namotat na špejli a celkem to šlo .Bylo to takové pavučinové občas to dost drželo na listech.

Re: Provpe No mě přišlo že je to světlo docela slabé ale očividně není proto jsem svítil více. No snad se květinky vzpamatují.

Co se týče přistínění chtěl jsem tam dát ještě nějakou plovoucí. Ale mám tam krycí sklo a dost vysoko hladinu takže potřebuju něco co bude fakt nízkého růstu. Ale na to se zeptat v jiném vlákně ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.02.2019 12:00 S Muž @ Anthrax [1665] Re: Welt
Přidej na začátek rychlerostoucí rostliny co přistíní akvárko:
rybicky.net/atlasrostlin/egeria_densa
rybicky.net/atlasrostlin/pistia_stratiotes
rybicky.net/atlasrostlin/ceratophyllum_demersum
Pak je tam mí nemusíš ale během záběhu je budeš potřebovat. Tu dobou svícení stáhni klidně o dvě, tři hodiny.
Rostliny nech kde jsou. Snaž se toho co nejvíc namotat na špejli.
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.02.2019 12:00 Muž @ Provpe [8] - RostlinyRe: Welt
Prvni tyden po zalozeni se ma svitit max 6 hodin. Pote se nediv ze se ti dela rasa kor kdyz mas platinum soil :) ale spise to vypada jako plisen. Kdyz to rukou setres tak by to melo jit lehce dolu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2019 11:22 Muž @ Welt [3]
Fotka k příspěvku Čau všiml jsem si na dvou rostlinkách něčeho jako pavučina. Mám je vyndat z akvária aby mi nenapadly ostatní? Nebo mám jen snížit dobu svícení a čekat? Šneky zatím nemám, ale možná už o víkendu je mít budu.

Je to nově založené akvárium dneska to je první týden. Svítil jsem opravdu hodně od 7:00 do 22:00 ,ale to byl záměr abych zjistil ,jestli je toho světla opravdu moc nebo je to slabé. Teď jsem přenastavil spínací hodiny na 7:00-18:00.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   30.01.2019 08:46 Žena @ Alexandra [3] Re: JirkaŠčobák
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Tak jsem koupila dva krásné svazky Egerie. Helanthium ceratophylla jsem zatím nesehnala (ještě budu shánět), ale mám aspoň trochu Lilaeopsis brasiliensis a na cestě 20 okruzaku (víc jsem zatim taky nesehnala) a nějaké piskořky. Líbila se mi ještě Marsilea Quadrifolia, tak se snad taky rozroste.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.01.2019 18:27 Muž @ Smetany [157] Re: Terez
Na skaláry je to fakt malé i na jeden pár a ty jich tam máš 5. Krom toho ty krunýřovci jsou tam taky navíc dal bych místo nich pancerníčky jinak to máš fajn a pokud se rozrostou kytky tak si myslím že ti bude dělat radost dlouho. Jen bez těch skalárů :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.01.2019 14:38 Muž @ KMatteo [33] Re: Terez
Terez, Lido 120 jsem měl a byla to první nádrž, kde se mi podařilo udržet rovnováhu a nemusel jsem řešit řasu, pokud jsem něco nezanedbal sám (většinou vláknitou nebo GSA, pokud jsem nedodržoval dobu svícení). Základem je to, co tady psali pánové - více rostlin, méně ryb. Měl jsem tam 2x šípatkovec amazonský, 1x zakulacelku plazivou, anubias barteri na kořenu, x šípatky šídlaté, x vallisnerií a x bahnatky bezstopečné, která roste před očima. Rybiček bylo celkově ca 22, skalárám jsem přes velké přemlouvání dcery odolal. Jako hnojivo jsem při údržbě přidával Tetra Planta Min a měl jsem neustále co prostřihávat. Byla to radost, protože x let předtím jsem neustále bojoval v 54 litrové nádrži s různými druhy řas, přemnožením šneků atd. Takže vím, že to jde, jen to chtělo trpělivost, uměřenost a dát na rady "starých mazáků". Máš to moc hezky založené, přeju Ti, ať se daří a aktuální problémy Tě neodradí. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2019 14:37 Muž @ JirkaŠčobák [2250] - Sbírám akvarijní rostliny. Low-tech akva.Re: Terez
Nemusíš je vyhazovat, ale další nekupuj. Rostou pomalu a nepomáhají.
Ano, ancistrus žere rostliny. Čím je starší, tím víc.
Skaláry rybicky.net/atlasryb/skalara_amazonska
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2019 14:32 Žena @ Terez [0] Re: JirkaŠčobák
Proč mám vyhazovat anubiasy? U všech mi raší nové lístky.. OK, vyhodim rostliny které evidentně nejdou a pořídím nějaké rychlerostoucí- což treba cabomba je ale voda ji evidentně nesvědčí..
Řasy není nějak hodně, teď po vyčištění je to dobre... nejvíc bylo na skle a na určitých místech te 3D tapety.. jeste jsem zkusila prehodit světla, bile jsem dala dozadu a natur dopredu..proč ne skalary? Vysoký sloupec vody a min.100l by pro jeden pár přece měl stačit ne?
Ancistrus nici rostlinky, proto je to blbost, nebo proč?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2019 14:07 Muž @ funtcz [21] Re: Terez
Mám úplně stejný problém, z jediným rozdílem že jsem to zanedbatel sám..
Pokud napravím rovnováhu, roducha odpadne sama s 3D pozadí?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.01.2019 13:47 Muž @ Smetany [157] Re: JirkaŠčobák
Jo souhlasím že do 100l skaláry nepatří a že by chtělo přidat na rostlinách ale 2000 za ně utratit? Za to plánuju osázet svou sedmistovku. Kdyby přišli ryby až po té co by nechala rozrůst rostliny a přidávání bylo rozděleno do více fází myslím že by to mohlo akvárium ustát i s těmito rostlinami.
Edit: tohle už zní výrazně líp :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.01.2019 13:40 Muž @ JirkaŠčobák [2250] - Sbírám akvarijní rostliny. Low-tech akva.Re: Smetany
rybicky.net/fotogalerie.php…
120l se skalárama - použitelných rostlin velmi málo.
Hlavně se mi nezdá těch 120l - buď to neodpovídá nebo je to proporcemi. Sem by se vyloženě hodila Vallisneria gigantea - kdyby měla živiny ve dnu.

P.S. Vlastně - pro skaláry je 120l málo.

P.P.S. Já si to představil osázené ohromným množstvím malých rostlin. Osm kusů V. gigantea by bylo levnější. Nebo by mohla použít plovoučky a udělat z toho BW.
Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] ...... 13

Zpět na obsah sekce Řasy Přidat příspěvek • Zobrazeno 30698x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/forum/484-jak-na-rasy