Filtrace
Já se bál, že jsou ty plastové válečky k prdu, nebo spíš mi to bylo řečeno. Jinak složení filtru mám stejný co Eheim dává do setu. Všem děkuju za rady. Zatím to tak nechám a uvidím.
Pokud si pamatuji tak MarcelG tu psal že kdyby šlo jen o nitrifikaci tak stačí malý molitan. Jak jsem psal kdo nic nezkusí nic nezkazí.
3 07.03.2019 10:41 Maq Ty plastové věci se používají proto, že vysoce porézní média se zanášejí organickými nečistotami, usazují se tam heterotrofní - dekompoziční bakterie, a nitrifikační bakterie podléhají v konkurenci.
Vysoce porézní média nejsou příliš vhodná pro podporu nitrifikace, a pokud si přečtete anonce jejich výrobců, žádný z nich to ani netvrdí.
Tyhle plastové věci se používají do ohromných filtrů kde jde také hlavně o cenu. Do malého akvarijního je to už na zvážení a asi bych je vyhodil. To poznáš sám jestli se něco změní nebo ne.
Nebyla to ironie. V ČOVkách se na nitrifikaci vždycky používají takové plastové bazmeky. Nejlepší reference má výrobek Kaldnes - můžeš si vygooglit.
Zaručené není nikdy nic. Může být tisíc důvodů, proč se bakteriím nedaří.
Chtěl jsem jen poznamenat, že ty plastikové krámy nejsou nesmysl, mají své opodstatnění.
Očekávám nitrifikaci. Ponechám je tam. Moc děkuji za radu
Ono se těžko určuje co je lepší. Záleží hodně na tom co od filtrace očekáváš ten substrát je víceúčelový ty válečky fungují jen na nitrifikaci.
Jako vážně jsou plastové válečky eheim mech pro lepší něž eheim substrat Pro? Ja myslel, že to od Maqa byla ironie
Edit: takhle na večer už mi to nějak nemyslí.
Právě ses dozvěděl že nejsou k ničemu ale jsou ideální pro nitrifikační bakterie. Pokud tedy od filtru očekáváš snížení NO2 doporučuji ponechat.
Jelikož si myslim, že ty plastové válečky jsou k ničemu, tak jsem je chtěl vyměnit za něco co bude pro bakterie lepší na usídlení.
Jinak mám pořád divný pocit, že něco neni dobře. NO2 mám pořád měřitelný 0,025 někdy vyskočí i na 0,05 JBL testy.
Proto je chci vyměnit. Doufám, že jsem to pochopil dobře
jen jsem se bál do filtru tak brzo sáhnout.
Plastové válečky či podobné bazmeky jsou médium vymyšlené speciálně pro nitrifikační bakterie.
Ahoj.
nemyslím si, že by ten úkon měl mít na akvárium a filtraci nějaký zásadní vliv, pokud tedy ten ostatní filtrační materiál co tam máš, tam dáš zpět, tak jak jsi to vytáhl - za dva měsíce by měl být dostatečně osídlen nitrifikačními bakteriemi ...
Starší reakce
mám sunsun 702B a po půl roce jsem ho měl také na reklamaci (tekl - výměna hlavy). Upřímně bych byl nejradši, kdyby začal ještě 2x téct a mohl bych jim ho vrátit ....
funguje dobře, nicméně potvrzuji i hlasitost. Během dne si toho člověk nevšimne, ale když večer ležím na gauči u něj, je slyšet a to je ještě v relativně odhlučněné skřínce
Mám JBL e902, jede v 240-ti litrovým akva a pro mě teda dostačující, ale jede na max průtok, když otevřu skříňku, tak je slyšet takové tiché šumění. Kupovala jsem ho náhradou za SUNSUN 702A, kde jsem bohužel nebyla spokojená s tichostí....někdo má možná SUNSUN tichý, ale mě prostě vrčel a bylo ho teda slyšet dost...přes den ho člověk tak nějak nevnímal, při běžným provozu v domácnosti slyšet nebyl, ale v noci když všechno stichlo, tak to byl děs a běs...a to byl ohledně hluku reklamovaný-výměna hlavy, bylo to lepší, už ho nebylo slyšet až do prvního patra, ale spát se u něj nedalo, možná smůla, ale ctím vlastní zkušenost a do tohodle filtru už bych kvůli hluku nešla, protože co kdybych měla smůlu i u dalšího
..
0 04.02.2019 13:48 Filip999 pardoooon... JBLe902 jsem chtěl poslat, překlikl jsem se
takže jaký mysliste ?
To nedoporučení JBL e1502 ze strany prodejce se mi moc nezdá, nedošlo k nějakému nedorozumění? Papírový průtok mají stejný (ne že by na tom ve 200l záleželo), jinak jsem měl oba ty filtry a pokud bych si měl vybrat jeden z nich, tak rozhodně JBL.
JBL1502 má malý průtok na 200 litrů?
Já používám JBL901 na 450l akvárium. Sice jsem musel vyhodit rampu a doplnit předfiltr, ale stíhá. Měl jsem ho v ložnici a trochu šlo slyšet jemné vrnění.
UV lampa by se měla spínat samostatně, ale Sunsun jsem neměl.
0 04.02.2019 13:21 Filip999 – 216L
Zdravím, jakou by jste mi doporučili filtraci do 216l? (90x40x60-výška)
- bylo by to převážně rostlinné (náročnější) nějaké rybky na dnu a dva větší kousky (např. skaláry, ter).
Asi nejvíce se mi líbil:
www.rostlinna-akvaria.cz/…
ale tímto obchodem mi byl doporučený silnější filtr, že JBL (viz. odkaz) by nebyl dostatečný... menší průtok, byl mi doporučen:
www.rostlinna-akvaria.cz/…
Jaký na něho máte názor? potřebuji také hlavně co nejvíce tichý… a slyšel jsem, že UVlampa není dobré řešení, že zabíjí i dobré bakterie, jak to tedy je?
Předem díky.
Nemůžeš mít dvě čerpadla ale pouze to výtlačné.
Já bych dal na začátek vstup z přepadu, na konec čerpadlo a prostor mezi bych vycpal PPI20 molitanem (ani přepážky bych nedával, sám je tam nemám a neměnil bych), případně někam mezi ty molitany můžeš dát nějaké lepší médium, pro klid duše. Na vaty, PPI30 molitany apod. bych se vykašlal. Filtr bude dost velký, budeš to mít prakticky bezúdržbové -
rybicky.net/fotogalerie.php… 0 03.02.2019 18:43 pavel1234 – Filtrace
Dobrý den,
potřeboval bych se zeptat na filtraci, kterou jsem nějak nakreslil do malování. Do budoucna chci 500l akvárium a řeším v tuhle chvíli filtraci. Filtrace bude v jiném akváriu - 100l - posílám foto.
Komora 1:
a = konec hadice, ze které by šla voda z akvária a topítko by zde bylo.
b = nahoře by byla hned vata (3cm vysoký) a pod vatou by byl biomolitan PPI 30 (10x34x27).
Komora 2:
a = biomolitan 10x34x30 PPI 30.
b = tam nic nebude.
c = biomolitan 10x34x30.
Komora 3:
a = keramické míčky (ty maličké) cca 100 kusů nebo 150, až po tu přepážku červenou. Na tuto komoru bych napojil vzduchování, aby se ty míčky hýbaly.
b = čerpadlo, které bude tu vodu dávat zpět do akvária. Na dno možná nějakej purigen nebo něco.
Nějaké lepší nápady, nějak to zjednodušit, vylepšit?
Díky moc.
Starší reakce
Pokud tam probíhá první stupeň nitrifikace (NH3 -> NO2), měla by na výstupu voda mít nižší pH. (Druhý stupeň už pH neovlivní.)
Pokud je tam hodně bakterií, měl by na výstupu být nižší obsah kyslíku a vyšší obsah CO2.
Pokud filtr zachycuje (bioticky nebo abioticky) rozpuštěné a suspendované organické látky, měl by na výstupu být vyšší redox. (Jenže se to neguje s předchozím, zejména pokud je TOC snižován bioticky.)
Na nic z toho si (prozatím) prakticky netroufám. Obávám se, že by to chtělo po všech stránkách preciznost, jaká je nad moje možnosti.
Schůdnější se mi zdá aranžovat podmínky, kde není substrát ani další faktory, takže vodu mění jen průchod filtrem. To ostatně už dělám. Mám objednaný a promyšlený vercajk, aby objem filtrační hmoty byl solidní a relativně přesně měřitelný. Tím se dostanu o kousek dál ve srovnání s právě probíhajícím pokusem, kde je filtračních hmot příliš málo a jejich porážka v soutěži s hromadou písku na dně tedy není dostatečně průkazná.
0 22.12.2018 16:15 - Biomolitan - luftheber - neriešim niektoré akvária už 7 rokov.Myslím teda ich filtráciu.
aký parameter vody by sa podľa teba mal na začiatku a konci filtra zmeniť, aby sme mohli prehlásiť, tento filter biologicky funguje? Je možné aspoň pri filtroch s malým prietokom niečo odmerať?
NHKG napsal: Z praxe mám odzkoušené, co moje ryby potřebují. A co přesně se ve filtru děje je mi celkem šumák.
Když něco funguje, je to fajn. Ale neděláš pokaždé kopie téhož. (V akvaristice vlastně nikdy.) Někdy máš jiné ryby, jinou vodu, jinou velikost akvárka... jiné cokoli. A pak potřebuješ vědět: co konkrétně dělalo to nebo ono v mém minulém akváriu, na čem to dobré fungování záviselo, a jak to tedy mám naprojektovat ve změněných podmínkách.
Například objem filtračních hmot asi nějak souvisí s tím, (1) jaká je ta hmota, (2) jakou rychlostí voda protéká, (3) kolik je v té vodě kyslíku, CO2, a jaké má chemické vlastnosti, (4) jak velká je dávka organického znečištění (v praxi: kolik krmiva do akvária sypeme). A asi i další vlivy.
Pokud těm věcem porozumíme, může se stát že zjistíme, že stejnou práci jako velikánský filtr nebo silné čerpadlo nebo drahé filtrační hmoty může zastat menší objem, slabší čerpadlo, levná hmota, nebo vůbec ještě nějaké jiné jednodušší řešení. Taková úspora místa a peněz se určitě hodí.
Na mechanickou filtraci mám v akvariu matalu filtrační desku. Plocha cca 45x18cm- prutok cca 3500 litrů za hodinu. Ten čistím jednou za půl roku.
Nic nemerim a merit nebudu. Fakci to výborné. Narocnejsi ryby se mi trely i odchovaly male.
Detrit filter mechanicky nenasáva a len na substráte sa rozkladá? Skúšal si merať pri minimálnom prietoku nejaké parametre na začiatku a konci filtra?
Souhlas taky vždy kroutim hlavou jak někdo hlásá že příliš filtracniho média je zbytecne. Že bakterie spotřebují kyslík v prvních 10cm a pak je už filtr necinny. BLBOST.Mám plochu filtru cca 25x30cm cca přes 110cm dlouhou (objem filtrační hmoty/bioakvacitu 82litru) . Průtok jsem zkoušel od 150 do 500 litrů za hodinu. Než profrci voda pres filtr trvá to až pul hodiny a nemyslím si že je voda bez kysliku. I poslední část filtru je mírně znečištěna-tzn i tam se něco deje. Filtr jsem přes dva roky necistil. Čistíl jsem ho jen a jen důvodu abych zjistil kolik je v něm bordelu. Jinak věřím že by mohl jet nepřetržitě až doteď.
Odkalovani nevím co je. Veškerý Zivý/mrtvy material se do pár dnu rozloží. Samozřejmostí je pravidelná výměna vody
Ono to je trošku složitější. Třeba já filtruju, aby mi nechcípaly ryby. Z praxe mám odzkoušené, co moje ryby potřebují. A co přesně se ve filtru děje je mi celkem šumák. Akorát jeden filtr mám jen na mechanickou filtraci, ale v tom akváriu je i další filtr s malým průtokem.
Vždy mě překvapuje jak se píše o důležitosti kyslíku pro bakterie ve filtru, přitom v tom mém filtru (objem 80 litrů, průtočná plocha 40x10cm a čerpadlo dává 300l/h) by podle většiny pouček mělo být málo kyslíku pro filtraci.
Taky je zajímavé, že v žádném mém akváriu nemám co odkalovat a přitom je mám většinou hodně zarybněné.
Většina lidí má naprosto jasný názor, jaký filtr je nejlepší (=ten jejich). Když ale pročítám fórum nebo mluvím s lidmi, mám dojem, že většinou se filtruje tak nějak aby se filtrovalo. Kolikrát mi v tom chybí ta klíčová otázka: co od filtrace očekávám?
Takže teď když se ptám v anketě, nedělám to s úmyslem dovědět se, co lidem filtry dělají, nýbrž co si myslí že dělají, anebo, co by si přáli, aby dělaly.
Pak teprve bude mít smysl bavit se o tom, jaká filtrace je/není dobrá.
Čo tým hlasovaním vlastne sleduješ? Väčšina z nás si len myslí, že vedia, čo ich filter vlastne robí a v každom filtri bude prebiehať kombinácia viacerých možností z tvojho hlasovania, ale v rozdielnej miere.
Starší reakce
0 16.12.2018 22:41 Maq Přátelé, na svém profilu jsem otevřel
anketu o přínosech filtrace. Budu vám každému vděčný, pokud se zúčastníte.
Děkuji moc.
Ty jsi tam ale postupoval Walstad/Ščobák metodou, a to bych byl dvojnásob opatrný a trpělivý. Ani Jirka Ti asi nemůže ze svého pokoje potvrdit, že jsi tam té hlíny či čeho dal právě tolik, kolik on má vyzkoušeno jako bezpečné.
Ahá, jo hele tak to bych vydržel, až se to pořádně rozroste. Už jen proto, že samci drobnoústek jsou poměrně agresivní a v tomhle volném prostoru se budou velmi pravděpodobně řezat.
Ďakujem
Zarastená bude určite dosť. Vzadu všade rotala, asi pridám aj plávajúce rastliny. Môžem ich tam teda dať už keď budú hodnoty vody ok (asi mesiac?), alebo mám radšej počkať kým z toho bude džungľa? Je to nádrž udelator, kukni profil
Nemám tedy zkušenost s N. beckfordi, ale s N. marginatus, N. mortenthaleri a N. rubrocaudatus to jde s rozumným přístupem bez problémů. Myslím, že u těch beckfordek to taky nebude problém, jen ta nádrž nesmí být přerybněná, překrmovaná a musí být skutečně zarostlá. Uvedené zkušenosti mám ovšem z velmi měkké a minimálně mírně kyselé vody, s opravdu velkým množstvím rostlin a s velkou plochou hladiny. Odhaduju, že tam mám tak jednu rybu na 7-10 litrů vody.
Nemám s těmito rybami osobní zkušenost. Chtělo by to někoho, kdo má. Bobík?
Asi. Takže teoreticky keď mám všetky hodnoty ok a čerpadlo, malo by to byť v poriadku?
Nebylo
Možná jde spíš o to, že voda má být kvalitní, než, že by měla být proudící.
Ahoj! Mám jeden dotaz. Rád by som choval drobnoustky beckfordove v akváriu bez filtra, ale dobre zarastenom. Bolo by to pre ňu dobré? V atlase sa píše že je pre neho dôležitá dobrá filtrácia. Ďakujem
... dal kdosi tento link
www.golias.net/… a byl jsem vyzván, co já na to. Realita je, že můj jediný filtr, který mám v akváriu s retikulátkami jako honič vody a zapíná se jen se světlem, je bez náplně a evidentně mu to nevadí. To je asi má jediná zkušenost mimo toho, že mám dlouhodobý názor, že spousta rostlin bez filtru roste líp. Co je v článku (že bakterie zabydlené na stěnách a v trubkách jsou dostačující), považuju za logické. Bakterií jsou v akváriu i mimo filtr hromady. Nicméně zdatný v chemii nejsem.
Co si o tomto článku myslíte?
Starší reakce
ja som už skončil
dúfal som, že niekto bude pokračovať
Pokračuj v úvahách. Bude zajímavé se dovědět, co bude na jejich konci.
Cením snahu to tu zosumarizovať
ale mám k tomu 3 výhrady.
1. Hrúbka aktívnej časti filtra 2-3 cm sa spomína len pri HMF (aspoň ja som na to inde nenarazil), ale nemyslím si, že po 3., 4., 5. cm vo filtri nebude kyslík alebo živiny, ktoré by baktérie mohli konzumovať. Keby toto platilo, drvivá väčšina komorových filtrov by nedávala zmysel, kde sa síce zaradí prázdna komora, ale hneď nasleduje rovnaký biomolitan ako v predchádzajúcej komore.
2. Rýchlosť prúdenia a teória strhávania baktérii pri jej prekročení je v rozpore so skúsenosťami s rýchlo-tečúcimi filtrami (honiče vody v setových akváriach) kde je bežne pozorovateľné "blatko" v priebehu ich požívania. V podstate by sme rýchlosťou prúdenia vody zabránili biologickému odpadu, ktorý filter nasaje, aby sa rozložil ale s týmto sa súhlasiť nedá.
3. Táto teória sa opiera o podmienky pre nitrifikačné baktérie, ktoré majú na starosti premenu amoniaku a NO2 na NO3, ale nevenuje pozornosť premene organických nerozpustných látok na rozpustné a následne na amoniak. Je to logické pri akváriach, kde je priorita zdravie rýb a rastliny sú okrajový záujem. V takýchto akváriach nie je čierna štetinová riasa žiadna rarita.
Je to složené z vícero příspěvků, takové jako poznámky z toho, co jsem se dočetl. Vše ze zdejších stránek...
Výpočet je srozumitelný, ale obsahuje některé předpoklady, které vysvětlené nejsou. Hlavně rychlost pohybu vody optimální pro nitrifikaci a počet průtoků objemu akvária filtrem. Odkud jsi to vzal?
Přidat reakci
1 ...... 33 34
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 42856x