Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Filtrace

 

NápovědaFórum » Technika » Filtry 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 26 Přejít na další stránku   1  
Filtrace
Přesunu debatu sem: https://rybicky.net/forum/9043
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -6   01.06.2013 18:11 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Yirka
jak psal romant, to že to funguje tobě, neznamená, že to bude fungovat všem. Když tohle někdo vezme jako univerzální návod, může mít v akva časem pěknou kalamitu ;-) a to už vůbec nemluvím o rybách, co jsou citlivé na dusíky ;-) Ještě mě napadlo, zkus vzít ten tvůj supr čistý filtr (po roce provozu) a dej ho do akva ve kterém máš potěr, uvidíš, jak je perfektně zajetý smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.06.2013 17:44 R Muž romant [27983]
Ono to s tím čištěním filtru bude asi tak nějak od každýho názoru trošku. Tomu funguje jedno a druhýmu zase druhý. Ten interval je odvislý od zatížení akvária a vhodnosti daný filtrace, jak stíhá daná akvo. Já mám tu zkušenost, že právě ten bordýlek, jenž byl prvotně v dotazu, společně s časem stárnutí akvária postupně mizí, což ovšem nemusí platit u každýho akvária jako dogma.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -3   01.06.2013 17:37 Muž Yirka [9123] Re: grunda
Důvod je jednoduchý a již jsem jej napsal. Prostě to tak bez problémů funguje... ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.06.2013 16:56 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Yirka
a důvod? Nit. bakterie jsou uvnitř porézních filtračních náplní - ty se nepoškodí, tím že filtr vypláchnu, jen odstraním bordel, který v akva stejně nechci. Takže proč filtr nečistit častěji?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   01.06.2013 16:51 Muž Yirka [9123] Re: Tomiino
Čistit dobrý externí filtr častěji než jedenkrát za půl roku by mi přišlo divné. Já svůj externí čistím jednou za rok a půl a funguje to bez problémů. Častější čištění (každých pár týdnů) je kontraproduktivní k ustanovení nějaké stability v nádrži.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -3   01.06.2013 16:06 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Tomiino
vyčistit celý, 1x měsíčně je akorát
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.06.2013 15:55 Muž Tomiino [43] Re: romant
kartacek se mi zda jako sikovna vecicka :-)casto jsem cistil filtr?jak pises 1/3...tak vycistim molitany a valecky,kulicky necham tak jk jsou?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.06.2013 15:52 R Muž romant [27983] Re: Tomiino
Na moje gusto je to častý čištění filtru. Nečistil bych ho nikdy celej, ale jenom 1/3 náplní. Hadice se dají čistit takovým kartáčkem. www.akva-exo.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.06.2013 15:47 Muž Tomiino [43] Re: romant
hadice jsem zatim necistil.Filtr cistim,properu ve vode z akvaria...jak nejlepe cistit hadice??? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.06.2013 15:21 R Muž romant [27983] Re: Tomiino
Píšeš, že jsi ho už několikrát od vánoc čistil. To proběhlo jak? Čistíš i hadice?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.06.2013 15:19 Muž Tomiino [43]
mam pridet nebo vymenit nejaka filtracni media ve filru nebo ty co ma jbl staci??
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.06.2013 15:19 Muž Tomiino [43] Re: DrChila
pro anciky mam lupinky od tetry myslim,nejsem ted doma abych se mrknul.Trochu to poupravim a vatu doplnim na konec filtru nez to pujde ven.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.06.2013 15:02 Muž DrChila [243] Re: Tomiino
nebo další možnost jestli tam máš jemnou vatu na tu jemnou filtraci.. tak jí vyměnit za jinou ona se zas tak dobře vyprat nedá a pokud se pere tak se například potrhá. Pokud tam není vata a jen molitan tak bych zkusil vložit jemnou vatu na konec filtru. Já mám eheimu jakousi vatu cca 1cm širokou a strašně jemnou. Popřípadě jestli používáš tablety na krmení ancistrusů tak nějaké tablety strašně práší. Spíš ty lupínky jsou lepší a tolik se nerozpadaj vynikající od sery můžu doporučit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.06.2013 11:57 Muž Tomiino [43] Re: Designer
jasny to chapu.Ve filtru mam nejdriv to jde pres hruby molitam,pak pres valecky,kulicky,kulicky,mene hruby molitam,jemnejsi molitam a na konec chci dat vatu.Na predfiltr(tam kde je nasavani externf.) musim dat pochopitelne hruby molitam,je to tak aby se velke castice zastavily jeste ve vode...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   01.06.2013 11:52 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Tomiino
Biomolitany, alespon ty ktere se bezne pouzivaji pro biofiltraci (ona tady filtrace, biofiltr, to neni moc presne, spis bych to nazval bioreaktor), jsou pomerne hrube a maji za ukol udrzet nitrifikacni bakterie. Mechanicky z vody ty nejjemnejsi castecky neoddeli. Pokud by ten biomolitan byl moc jemny, rychle by se zanasel, pak by jim spatne proudila voda a nefungoval by dobre. A pokud by se casto pral, zase ublizujeme nitrifikacnim bakteriim, kvuli kterym tam ale je.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.06.2013 11:41 Muž Tomiino [43]
filtr jsem propral tak 3X od Vanoc.Media mam ve fitru original co byly v baleni..kdyz se podivate na JBL 1501,poradite mi teda lepsi?nebo kterou medii pridat do kosicku?jeste se tam neco vejde...predfiltr poridim z biomolitanu a vatu jsem tam mel od Fluvalu,tak ji tam vratim...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.06.2013 11:19 Muž sasula [274] Re: Tomiino
drobne castecky jdou nejlepe jemnou vatou...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.06.2013 10:19 Muž Hansel [945] - Cichlidy, Lka a sumci obecně... co má vousy to je dobrýRe: Tomiino
Určitě tím nic nezkazíš. Ale možností, jak něco zlepšit je spousta. Spíš bych uvažoval o před-filtru k tomu externímu, který by měl pobrat ty hrubší nečistoty, aby to zybtečně nezanášelo vnější. Další věc sou filtrační náplně. Tam je hodně s čím experimentovat a kvalitnější filtrační materiály (např. od firmy Eheim) se určitě vyplatí. Takže pokud ještě nemáš předfiltr, tak bych určitě začal s ním.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.06.2013 10:16 Muž DrChila [243] Re: Tomiino
Tak třeba by pomohlo proprat filtr když už tam je od vánoc aspoň předfiltr a tu jemnou vatu co tam máš to by mělo pomoct ti to lépe zadržet. Aby atman vychytal tu jemnou špínu tak by musel mít opravdu jemnou houbu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.06.2013 09:37 Muž Tomiino [43]
chtel bych se zeptat,mam v 300 l externi filtr jbl geenline e1501 s rostrik.rampou.Mohl bych k tomu prodat cerpaci hlavu atman a biofiltrem??nebo je to zbytecna vec?chtel bych pro akva tu nejlepsi vodu.Externi filtr bezi od Vanoc a voda jeste neni uplne bez drobnych casti.Ale NO tak nejsou...
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2013 10:01 Muž kofejn [963] Re: Haimdol
Fotka k příspěvku Podle toho, jakou má kostku molitanu. Já AT-201 kombinoval s tou největší a na košík nandat bez nahřátí nešla, bez košíku plandala (vnitřní průměr 20.5mm)
Na AT-202 padla jak pr.. na hrnec. :)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2013 09:30 R Muž Silent [5949] Re: hanzys
Ten koš musíš z čerpadla sundat a trubku s molitanem nasadit na nátrubek místo toho koše.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2013 07:58 hanzys Re: NIKO
A proč to nenasavá nečístoty?Ta trubka má stejný průměr jak ten koš na tom čerpadle tak to v sobě vůbec nedrží:(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2013 07:52 Muž NIKO [527] Re: hanzys
Ano,má tam být.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2013 07:48 hanzys – Problém s filtrem Atman at 201
Zdravím mám takový problém že se mi zdá že filtr nenasává nečistoty plavou kolem něj a nic má někdo nějakou radu?V biololitanu je plastová trubka s dírkama má tam být nebo ne? :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.05.2013 19:03 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Designer
BTW omlouvam se, kdyz nebudu reagovat, pokud k tomuto vznikne nejaka polemika, budu ted tyden mimo CZ. Ale radeji ji predejdu predem.

Vemte si velikou lzici a michejte hooodne pomalu kafe. Ono se to kafe toci jen maximalne tak rychle, jako ta lzice, rychleji ne, ze?

A ted vezmu malinkou lzicku a budu kafe dokola michat jak to jen dokazu rychle. Zpocatku se mu moc chtit nebude, ale postupne nabere ta rotace kafe rychlost, ono ho totiz nic az tak moc nebrzdi a tak zrychluje a zrychluje az k rychlosti te male lzice...

Kdyz si clovek uvedomi tak jednoduchou vec, muze pak mnohem snaze neco resit ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.05.2013 18:50 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Mamutos
Dej tam poradnou cerpaci hlavu a tu zminenou kostku biomolitanu. Rychlost proudu vody za cerpadlem je dana take prurezem vystupu. Takze kdyz si na vystup cerpadla natahnes kus ohnute hadice, tu ucpes, a udelas do ni spoustu der, vystup vytahnes par cm pod hladinou, muzes precerpat akvarko mockrate za hodinu a stejne rostliny klidne stoji, zadne silene proudeni nevidis :-) . Proste potrebujes neco, co Ti z te trubky na vystupu udela poradne sirokou trubku, coz je i ta derovana hadice.

Mam v akvarku cerpadylko, u ktereho pisi 400l/h (coz je pochopitelne bez cehokoli na vstupu a vystupu s tim, ze cerpa bez prevyseni). Akvarko ma ubohych 54l. Vystup poustim podel zadni steny akvaria, jak jsem popsal. A rostliny se trosicku hybou za vystupem, jinde je klid. Cerpadlo nijak neskrtim a muj filtr mu klade celkem zanedbatelny odpor.

Proudeni vody ve filtracnim mediu by melo probihat nejakou vhodnou rychlosti, a to se da prave seridit na tom cerpadle (vetsinou je to jen jeho priskrceni). Takze ne ze seskrtim cerpadlo tak, aby mi voda v akvariu neproudila moc rychle, to musim zaridit jinak. Zrovna tak mohu pracovat s objemem filtracnich medii, treba uz jen s velikosti te kostky biomolitanu.

Cerpadlo nastavuji tak, aby filtr pracoval co nejlepe, ne ze jej zbytecne moc seskrtim, protoze to moc proudi.

Co se tyce mne, muzu mit cerpadlo na plny ceres, pac jsem filtr predimenzoval ve vsech ohledech, ma filtracnich legraci, ze by to stacilo i na 400l...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.05.2013 17:27 Muž NIKO [527] Re: romant
Blbost,zjednodušuješ to ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.05.2013 16:15 R Muž romant [27983] Re: Mamutos
No, právě tu čerpací hlavu s tou kostkou biomolitanu, o který trošku diskutujeme s kolegou. ;-)
Edit: Třeba www.akva-exo.cz/…
www.akva-exo.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.05.2013 16:13 Muž Mamutos [0] Re: romant
A jaký vnitřní filtr byste tedy doporučil pro akvárium o objemu 112l? Tak, aby měl příjemný proud vody a přitom dostatečně čistil. Do ceny cca. 500kč.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.05.2013 15:56 R Muž romant [27983] Re: NIKO
NIKO napsal: A stav kostky špinavý je jaký?Záleží od producentů bordelu, ale obvykle po cca 2 měsících je výkon na maximu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.05.2013 15:52 R Muž romant [27983] Re: Leja
Odladit tak aby se rosliny v akváriu v tom proudu lehce pohupovaly.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.05.2013 15:51 Muž Zoidik [2193] - Ničemu nerozumím, nic neumímRe: Leja
Na výtok bych kus molitanu nedával, ale spíše rozstřikovací rampu a můžeš pak nastavit i vyšší průtok. Návody na domácí udělání najdeš v místníchc článkách. Jinak bych filtr nastavil tak, aby z toho nebyla vyloženě výřivka, ale aby se přiměřené pohybovala hladina, čili aby ryby mohly v pohodě plavat. Jinak výtok proti hladině aby se i čeřila.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.05.2013 15:39 Leja Re: romant
Promiňte, že se jako začátečník jistě ptám na totéž, na co jistě již nejméně 100 lidí přede mnou. Dočítám se však různé informace ohledně nastavení průtoku filtru a jsem z toho trochu zmatená.

Nejdříve info o akváriu: Brutto objem 54 l, písčité dno, 2x kámen (1x přírodní + 1x umělá jeskyně), nějaké rostlinky + filtr - tj. čistý objem vody bude někde kolem 40-45 l vody. V akváriu je 10 neonek, 6 pancéřníčků panda a jeden samec betta splendens. Akva je nově založeno necelé 2 měsíce, ryby nasazeny po doporučené délce záběhu (vyjma betty - okamžité nouzové stěhování "nevhodného dárku" z mini betária) - před 3 týdny neonky, s odstupem týdne pak pandy. Pravidelná výměna cca 15l vody min. 1x týdně, minulý víkend poprvé odkalené dno + včera promáchnutý filtr (ve vodě z akva). NO2 je stále mírně zvýšené (měřeno testem od Rataje), rybky však nevykazují žádné známky nepohody či zdravotních problémů.

Tolik k podmínkám v akváriu a teď dotaz k filtru. Mám jednoduchou čerpací hlavici s kostkou molitanu. Filtr má deklarovaný nastavitelný průtok 50-400 l/hod. (nevím, jak moc to odpovídá skutečnosti). Zatím je filtr nastavený na nejnižší průtok (tj. papírově 50 l), výtokový otvor je otočený směrem ke hladině kvůli čeření (bublifuk v akva není). Podle jedněch zdrojů je tento průtok v pořádku, jinde se doporučuje dvoj- či vícenásobek objemu akvária. Když jsem zkusmo nastavila vyšší průtok vody filtrem (regulace není zrovna přesná), je z nádrže celkem slušná vířivka (i při otočení výtokového otvoru dolů), což se nelíbí zejména beťákovi.

Jaký je správný postup? Mám nechat průtok filtru nastavený tak, jak je nyní? Nebo průtok zvýšit a koupit na výtokový otvor kus molitanu? Zajistí pak takto upravený filtr dostatečné prokysličení vody nebo bude nutné dokoupit bublifuk?



 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.05.2013 15:00 Muž NIKO [527] Re: romant
A stav kostky špinavý je jaký?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.05.2013 12:27 R Muž romant [27983] Re: NIKO
Zeptal jsi se, tak jsem Ti odpověděl a jistě nejen Tobě. ;-) To počáteční omezení výkonu výše jmenované hlavy v tom 100 litrovým akváriu uvádím zcela záměrně, neb ne každý kdo vidí takto fungující filtraci poprvé, je schopen akceptovat to svižné proudění vody a proto i když lidem význam proudění vody v akváriu vysvětlím, výkon lehce stáhnu a po tom zašpinění upravím do maxima. X-) Jinak při tom porovnání výkonů vycházím z dostupných informací, jak je uvádějí výrobci daných zařízení a to ve stavu "čistém". :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.05.2013 12:14 Muž NIKO [527] Re: romant
Mi tyhle věci vůbec vysvětlovat nemusíš.Dotyčnému je dobré napsat,ať si pořídí "hlavu" s menším výkonem,nemusí si potom máchat ruce v akvárku při seřizování průtoku.Neměřil jsem,jestli výkon přez kostku je poloviční,to se mi nezdá,ale třeba to máš změřené,tak se nebudu o tom přít.Aby jsi měl v prvních týdnech špinavou kostku a musel zvyšovat výkon,tak to není akvárko,ale žumpa ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   06.05.2013 11:09 R Muž romant [27983] Re: NIKO
Hlava s kostkou právě ten výkon(čistého nového filtru) nebude mít tak velký, bude poloviční oproti stávajícímu řešení(uvažuji o AT201) a tudíž ani to omezování výkonu, toku vody nebude nutné, nebo jenom minimálně v prvních týdnech provozu, než se začne špinit. U toho stávajícího filtru, pokud nebude chtít mít tazatel v akváriu pračku, bude muset omezovat výkon a bude muset i častěji čistit i vzhledem k menšímu množství filtračních hmot, oproti kostce.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.05.2013 10:42 Muž NIKO [527] Re: romant
Tady jsme si asi trochu nerozuměli.Já beru to,že 1000/l/h je do takového akvária zbytečně velký i když by ten výkon by měla hlava s kostkou.Až se kostka zašpiní,tak je nutné ji vyprat a né zesilovat přiškrcený průtok.Tímhle postupem se "čistota" v akvárku neudržuje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 9   05.05.2013 21:32 R Muž romant [27983] Re: NIKO
Účinné vnitřní řešení, rozhodně lepší než honič vody a pro začátečníka do akva za malej peníz jako dělaný. Argument o hyzdění akvária neberu, bude tam kostka místo krabice. ;-) Záměrně zůstávám u vnitřního řešení, tak jak je teď. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.05.2013 21:27 Muž NIKO [527] Re: romant
"s klasikou v podobě hlavy a kostky se nedá nesouhlasit"

Důvod?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.05.2013 21:05 R Muž romant [27983] Re: Haimdol
Takže fotka nelhala, už mám asi trénovaný oko. :) Díky Honzo za info, s klasikou v podobě hlavy a kostky se nedá nesouhlasit. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.05.2013 21:04 Muž Mamutos [0] Re: romant
Ano, je vnitřní. Zde je obrázek a nějaké další specifikace akvarijni-filtry.heureka.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   05.05.2013 21:03 R Muž Silent [5949] Re: romant
Já ho v ruce měl. Dá se zregulovat relativně bez problémů. Navíc je k němu v základním balení i dešťovnice která proud také výrazně rozptýlí. Ovšem co se týká objemu hmoty tak to opravdu není žádná sláva a já bych spíše použil obligátní čerpací hlavu a kostku bioakvacitu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.05.2013 20:57 R Muž romant [27983] Re: Mamutos
Ten filtr je vnitřní, řekl bych. Výkon jde regulovat, přitlumit a později až se zašpiní přidat, ale nejsem si jist dostatečným objemem filtrační hmoty, dělá to na mě dojem, že je to kategorie "honič vody", ale osobně jsem ho v rukách neměl, usuzuji tak jenom z dostupných informací.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.05.2013 20:50 Muž Mamutos [0] – Příliš silný filtr?
Ahoj, zakoupil jsem akvarijní set Diversa 112l a k němu je vnější filtr Claro 1000. Chtěl bych se zeptat, jestli průtok 1000l/h není na akvárium o objemu 112l moc. Z filtru proudí docela silný proud vody, který odfoukne všechny rostliny v dosahu asi 25cm od vývodu. Je toto normální? Díky.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   19.04.2013 19:54 Muž MichoCZ [891] - AmerikaRe: ondralomnice
Určitě to pomůže. Jdi do toho. Klidně použij všechno médium. A nebo nechej běhat oba dva filtry společně nějakou dobu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2013 19:49 Muž ondralomnice [81]
Ahoj budu pořizovat venkovní filtr ( JBL 701 GL) a tak se chci optat zda můžu ze stávajícího vnitřního filtru aquaball 130 kde mám v uzavřeném košíku Siporax a Siporaxmini ( není toho moc ale jede to tak 3/4 roku) toto přisypat k novému mediu pomůže to zajetí filtru nebo je to zbytečný stydim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   19.04.2013 13:04 Žena Danila [4489] - SumciRe: romant
romant napsal: ... zlehka promáchnout daný filtrační materiál v akva vodě(vnitřní filtry, biomolitan).

Za sebe - filtrační hmoty vezmu do vany, namočím v akva vodě z kbelíku a vymlátím je silou o dlaždičky nebo stěnu vany. Jediný způsob, jak z nich dostat detrit. Doporučuji vyzkoušet, propláchnutím se toho dosáhnout nedá ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2013 12:43 S Muž invalida [3881] Re: Yirka
Snad přendá fotku...já už to umím heč...ale nenapadlo mě neodhadnout komoru...radím najít podobnou nádobu a vodou měřit.......no snad to dáme.
Přesunu debatu sem: https://rybicky.net/forum/9043

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [26] ...... 33 34

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 42835x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/380-filtrace?od=1251